danushka
03.12.09,09:26
Aj Vy máte niekedy pocit, že tá Vaša rodina je ako Ťapákovská ?
Pri mojich tínedžeroch tento pocit nadobúdam denne, hneď ráno a ani do večera to neprejde...
Ako to s nimi vydržíte v plnom duševnom zdraví, ktoré naopak údajne my ničíme im.
Dajte svoje skúsenosti aj tie negatívne, aj tie pozitívne. Možno spolu prídeme na to, že je vlastne všetko v poriadku.
Máme tu už rôzne témičky. Výroky detí, žien, mužov...ale sú tu aj naši pubescenti a adolescenti, s ktorými to nie vždy ide ako po masle.
JarkaL
03.12.09,08:30
Danielka, normálne si ma predbehla. Práve včera ma tí moji tak nas...., že som si povedala, že sa na Vás obrátim, aby ste mi napísali svoje recepty na zvládnutie ich nálad.
kovex
03.12.09,08:33
Danushka, trafila si do čierneho, naši "pubiši" si ani neuvedomujú čo všetko pre nich robíme a občas mám pocit, že som ako pánbožko milosrdná, len odpúšťam a zabúdam a odpúšťam a zabúdam. A neustále sa tvária urazení, trucovití, v jednom kuse im ubližujeme .... no čo dodať, veď vyrastú z toho, no nie? Jednoznačne vydržať a neustále usmerňovať.
Danila
03.12.09,08:39
Danielka, normálne si ma predbehla. Práve včera ma tí moji tak nas...., že som si povedala, že sa na Vás obrátim, aby ste mi napísali svoje recepty na zvládnutie ich nálad.Tie ich nálady budú asi priamoúmerné nadbytku odovzdávanej " lásky " dojnicami.....:) Aj Teba včera? Aj mňa včera. Vlastne tuším aj predvčera....;)
JarkaL
03.12.09,08:51
Áno, človek sa snaží vychádzať s nimi po dobrom, komunikuje s nimi, platí tenis, hokej atď., podporuje ich záujmy. Ja dokonca čítam knihy, ktoré číta starší syn, aj o tom sa rozprávame. Číta rád, ale keď dostali na povinné čítanie Troch kamarátov, nechcelo sa mu do toho. Keď som mu vymenovala ďalšie výborné autorove knihy, vychválila jeho štýl, namiesto aby si obsah stiahol z netu, pustil sa do čítania a potom si pýtal ďalšie knihy E.M.R. A potom človeka dokáže vytočiť úplnou somarinou, tvrdohlavosťou a drzosťou. Teda, ku mne sa chlapci správajú s úctou, ale veľmi ma hnevá, ako na seba "brešú" navzájom.

Vek: 15,17 synovia a 6 dcéra(ale to je zatiaľ naše slniečko - aj chlapci ju milujú)
Halli
03.12.09,08:51
U nás sme to dvaja strelci, tak to stojí zato, keď sa začne "triafať" :---do živého.... mladý sa zastrája, kedy už vypadne preč, ja sa zastrájam nech už konečne uvidí na vlastné oči, že reálny život ho naučí....a nakoniec to skončí tým, že sa vystískame a ja si uvedomím, aká potvora tvrdohlavá som bola ja, keď som mamu potrápila a mláďatko si prizná, že mu bude ťažko bez nás a spoločne si uvedomíme akí sme rovnakí :---....ešte aj krvnu skupinu máme rovnakú :D...tak čo chcem :D
Dôležité je komunikovať, či už v dobrom, či už v zlom, či už kľudom, či už krikom, ale vždy si to vyrozprávať a nakoniec sa vystískať.:):)

http://www.beruska8.cz/smajlici/male2/147.gif
buchač
03.12.09,08:52
Aj Vy máte niekedy pocit, že tá Vaša rodina je ako Ťapákovská ?
Pri mojich tínedžeroch
...
...
...ale sú tu aj naši pubescenti a adolescenti, s ktorými to nie vždy ide ako po masle.

....hm , ešte tak špecifikovať vek , od - do .....:rolleyes:

Ja si to inak užívam ....aj , trebárs podľa ...:rolleyes:

http://www.youtube.com/watch?v=qduqhCnXtDs&feature=fvst
danushka
03.12.09,08:53
No tak u dcéry to viem ešte akotak ukočírovať /má 12r./, už keď je veľmi zle, tak zavelím odchod do jej izby, tam sa trošku popučí, upokojí.
Syna však musím 2-3 dni totálne poignorovať, bez lásklavého slova. Dokonca ani nezavolám na mobil, ani nekontrolujem, ani nepozvem k stolu.
Nemám v princípe žiadne extra problémy s nimi, ale občas mi ich chovanie, zmýšľanie a presadzovanie svojich osobností príde ABSURDNÉ.
Pred týždňom mi môj syn tresol dverami v aute na križovatke pri bežnej rannej kázni. Samozrejme, že zmeškal prvú vyučovaciu hodinu, takže je neospravedlnená. A napísal mi sms, že ma nenávidí a nenechá sa zničiť:eek::D;):rolleyes:.
Takýto výbuch som zažila na pokraji jeho 18tky prvý raz a vravím si, no počkaj Ty frajer, odteraz žiadne rozvážanie, zo mňa si tu nikto vola robiť nebude!
No a včera mi už vysvetľoval ako sa darí jeho farme na facebooku, ako mu tam pohnila nejaká zelenina, lebo neskoro zberal úrodu, celý skormútený:eek:.
Aha ho, minulý týždeň chlap a včera dieťa...
Ach, jóó...
JarkaL
03.12.09,08:57
... pri bežnej rannej kázni...

... to mladí milujú...Idú sa im pritom oči vykotúľať z hlavy.
Blankake
03.12.09,09:03
No a včera mi už vysvetľoval ako sa darí jeho farme na facebooku, ako mu tam pohnila nejaká zelenina, lebo neskoro zberal úrodu, celý skormútený:eek:.
Aha ho, minulý týždeň chlap a včera dieťa...
Ach, jóó...

Farma na facebooku?:eek: Poučte ma ľudkovia, to čo je? Niečo v štýle tamagotchi???
Zisťujem (hlavne na mojom 16-ročnom synovi), že jeho nálada veľakrát súvisí s PC a možnosťou/nemožnosťou sa k nemu dostať. Tiež chodí na rôzne pokecy a facebook. A z tohto virtuálneho sveta sa potom asi ťažko prepína do toho nášho reálneho, v ktorom sa musia riady naozaj umyť, dlážka naozaj pozametať, izba naozaj upratať, úlohy naozaj urobiť a učivo sa naozaj naučiť - nestačí len na niečo kliknúť...:rolleyes:
JarkaL
03.12.09,09:06
Farma na facebooku?:eek: Poučte ma ľudkovia, to čo je? Niečo v štýle tamagotchi???
Zisťujem (hlavne na mojom 16-ročnom synovi), že jeho nálada veľakrát súvisí s PC a možnosťou/nemožnosťou sa k nemu dostať. Tiež chodí na rôzne pokecy a facebook. A z tohto virtuálneho sveta sa potom asi ťažko prepína to nášho reálneho, v ktorom sa musia riady naozaj umyť, dlážka naozaj pozametať, izba naozaj upratať, úlohy naozaj urobiť a učivo sa naozaj naučiť - nestačí len na niečo kliknúť...:rolleyes:

Škoda, nedá sa oceniť bodom, aspoň takto. Úplný súhlas.
Jara
03.12.09,09:07
Môj manžel deťom stále hovoril, veď sa ti to všetko raz vráti. Ono sa to aj vrátilo. Už mám deti dospelé a oni to vidia na svojich deťoch... Aj nám sa nepáčilo keď nám rodičia dohovárali a našim deťom sa nepáčilo keď sme im dohovárali a predsa sme im dohovárali, takže je to taký kolobeh správania sa rodičov a deti a je to úplne prirodzené a netreba to brať tragicky.
Blankake
03.12.09,09:09
Môj manžel deťom stále hovoril, veď sa ti to všetko raz vráti. Ono sa to aj vrátilo. Už mám deti dospelé a oni to vidia na svojich deťoch... Aj nám sa nepáčilo keď nám rodičia dohovárali a našim deťom sa nepáčilo keď sme im dohovárali a predsa sme im dohovárali, takže je to taký kolobeh správania sa rodičov a deti a je to úplne prirodzené a netreba to brať tragicky.
Toto aj ja hovorím svojim deťom, že sa im to všetko vráti a pýtam sa ich, či by sa im to páčilo, keby sa tak správali ich deti... zaberie to ale len na chvíľu.:(
danushka
03.12.09,09:18
... presne farma na facebooku obhospodárená a naše zhnité jablká v rozklade na záhrade s kopou nepohrabaného lístia...
...a nepodojená krava bučí a bučí...
Žabinka
03.12.09,09:20
No tak u dcéry to viem ešte akotak ukočírovať /má 12r./, už keď je veľmi zle, tak zavelím odchod do jej izby, tam sa trošku popučí, upokojí.
Syna však musím 2-3 dni totálne poignorovať, bez lásklavého slova. Dokonca ani nezavolám na mobil, ani nekontrolujem, ani nepozvem k stolu.
Nemám v princípe žiadne extra problémy s nimi, ale občas mi ich chovanie, zmýšľanie a presadzovanie svojich osobností príde ABSURDNÉ.
Pred týždňom mi môj syn tresol dverami v aute na križovatke pri bežnej rannej kázni. Samozrejme, že zmeškal prvú vyučovaciu hodinu, takže je neospravedlnená. A napísal mi sms, že ma nenávidí a nenechá sa zničiť:eek::D;):rolleyes:.
Takýto výbuch som zažila na pokraji jeho 18tky prvý raz a vravím si, no počkaj Ty frajer, odteraz žiadne rozvážanie, zo mňa si tu nikto vola robiť nebude!
No a včera mi už vysvetľoval ako sa darí jeho farme na facebooku, ako mu tam pohnila nejaká zelenina, lebo neskoro zberal úrodu, celý skormútený:eek:.
Aha ho, minulý týždeň chlap a včera dieťa...
Ach, jóó...
Niečim podobným som prešla aj ja so synom, riešila som to viac-menej ignoráciou, krik málokedy zabral a ešte ma potom bolela hlava. Teraz to už pomaličky ustáva. Asi si uvedomuje, že býva zadarmo, stravuje sa zadarmo, čistí sa zadarmo, čo si zarobí mu ostáva. Tak je kľudný. Pravda tiež je, že manžel mu oznámil, ak sa nezamyslí nad svojim správaním a nezmení ho, urobí z neho za minútu bezdomovca.
Ale desím sa toho, že sa približuje čas ďalšieho potomka :mee:. Zatiaľ je to v pohode, iba občasné výbuchy zlosti, ale končia väčšinou postískaním, ešte sa príde ospravedlniť a pomuchlať :).
Dcéra je ešte nie v nebezpečnom veku, keď vidí, že som smutná po konfliktoch s jej bratmi, príde ma postískať a povie: Ešte, že máš mňa.:) Ale u dievčat je to vraj ešte horšie, ako u chlapcov. Pomóc!
Ja sa zamýšľam nad tým, aká som bola v tom veku. Určite som nebola žiadne neviniatko, ale nezdá sa mi, že by som si k rodičom toľko dovoľovala. Alebo to je vekom, že by som zabúdala?:rolleyes:
Blankake
03.12.09,09:28
... presne farma na facebooku obhospodárená a naše zhnité jablká v rozklade na záhrade s kopou nepohrabaného lístia...
...a nepodojená krava bučí a bučí...
No lebo v tom virtuálnom svete sa netreba tak namáhať:), človek len sedí v teplučku a kliká a kliká... ale v tom reálnom by musel vyjsť von, aj sa zohnúť, niečo zodvihnúť.;)
U mojej babky na dedine, kam teraz chodievam s mojimi deťmi na prázdniny sa tiež život mení. Predtým tam deti nemali veľmi čas každý deň vysedávať večer a do noci vonku. Museli pomáhať v záhradách, na poliach, okolo domu, zvierat. Teraz sa už ani tam negazduje vo veľkom a tak deti nemajú čo robiť...
Myslím, že chyba je aj v tom, že neexistujú nejaké mládežnícke kluby, kde by sa mohli deti "zadarmo" stretávať a venovať sa nejakým koníčkom. Teraz, keď chcú ísť niekam spolu v zime, tak im ostáva len nejaký bar, reštika, kaviareň...
Akurát včera sme sa bavili s naším synom (ktorý sa sťažoval, že nemá peniaze), že my sme si ich zarábali na brigádach a potom sme si ich aj vážili. Lenže teraz je problém zohnať nejakú brigádu pre mládež, už ani tie "povinné" cez letné prázdniny neexistujú...
Blankake
03.12.09,09:33
Niečim podobným som prešla aj ja so synom, riešila som to viac-menej ignoráciou, krik málokedy zabral a ešte ma potom bolela hlava. Teraz to už pomaličky ustáva. Asi si uvedomuje, že býva zadarmo, stravuje sa zadarmo, čistí sa zadarmo, čo si zarobí mu ostáva. Tak je kľudný. Pravda tiež je, že manžel mu oznámil, ak sa nezamyslí nad svojim správaním a nezmení ho, urobí z neho za minútu bezdomovca.
Ale desím sa toho, že sa približuje čas ďalšieho potomka :mee:. Zatiaľ je to v pohode, iba občasné výbuchy zlosti, ale končia väčšinou postískaním, ešte sa príde ospravedlniť a pomuchlať :).
Dcéra je ešte nie v nebezpečnom veku, keď vidí, že som smutná po konfliktoch s jej bratmi, príde ma postískať a povie: Ešte, že máš mňa.:) Ale u dievčat je to vraj ešte horšie, ako u chlapcov. Pomóc!
Ja sa zamýšľam nad tým, aká som bola v tom veku. Určite som nebola žiadne neviniatko, ale nezdá sa mi, že by som si k rodičom toľko dovoľovala. Alebo to je vekom, že by som zabúdala?:rolleyes:
Naša dcéra je tiež zatiaľ v pohode a spolieham na to, že jej stačia výstupy jej staršieho brata a všetky jeho problémy, ktoré doma riešime a že má dostatočný odstrašujúci príklad. ;)
Keď si spomeniem na naše detstvo, tiež sme odvrávali, mysleli si kadečo o kázaní našich rodičov, ale nemyslím, že sme boli natoľko drzí a bezohľadní. Nejaká úcta a rešpekt nielen voči rodičom ale celkove voči dospelým (učiteľom, starším osobám, policajtom...) medzi nami deťmi bola.
Marína
03.12.09,09:55
No tak u dcéry to viem ešte akotak ukočírovať /má 12r./, už keď je veľmi zle, tak zavelím odchod do jej izby, tam sa trošku popučí, upokojí.
Syna však musím 2-3 dni totálne poignorovať, bez lásklavého slova. Dokonca ani nezavolám na mobil, ani nekontrolujem, ani nepozvem k stolu.
Nemám v princípe žiadne extra problémy s nimi, ale občas mi ich chovanie, zmýšľanie a presadzovanie svojich osobností príde ABSURDNÉ.
Pred týždňom mi môj syn tresol dverami v aute na križovatke pri bežnej rannej kázni. Samozrejme, že zmeškal prvú vyučovaciu hodinu, takže je neospravedlnená. A napísal mi sms, že ma nenávidí a nenechá sa zničiť:eek::D;):rolleyes:.
Takýto výbuch som zažila na pokraji jeho 18tky prvý raz a vravím si, no počkaj Ty frajer, odteraz žiadne rozvážanie, zo mňa si tu nikto vola robiť nebude!
No a včera mi už vysvetľoval ako sa darí jeho farme na facebooku, ako mu tam pohnila nejaká zelenina, lebo neskoro zberal úrodu, celý skormútený:eek:.
Aha ho, minulý týždeň chlap a včera dieťa...
Ach, jóó...
Danuška, nechcem byť za múdru;):D, my to už máme dááávno za sebou(chlapci čoskoro 33 a 25), poviem však moju skúsenosť. Konflikty vznikajú hlavne preto, že my ich ešte nechceme "pustiť" a oni sa už chcú "odtrhnúť". Chcú rozhodovať sami za seba, to naše poučovanie im lezie až po strop a išlo by aj ďalej, ak by pustil. Kým som si neuvedomila, že za "múdrejšiu" tu mám byť ja, pretrvávalo by to. Veď sami majú so sebou čo robiť, niet im čo závidieť, skúste si spomenúť ako to s vami lomcovalo a "múdre poučovania" rodičov vám boli dobré na to, aby ste si aspoň v duchu mohli precvičiť krútenie hlavou. Raz takéhoto veľmi "dôležitého" konfliktu bola prítomná aj moja priateľka, neskôr sme to rozobrali a skonštatovali, že za múdrych(naschvál bez úvodzoviek) tu máme byť my a to, čo sme do nich investovali, sa nestratí len tak a určite raz vypláva na povrch. A vyplávalo. Keď som si toto všetko uvedomila, išlo všetko ľahšie, netvrdím, že vždy, ale išlo. Vlastnou skúsenosťou som sa presvedčila, že je to tak.
Stanislav 1975
03.12.09,10:09
Danuška, nechcem byť za múdru;):D, my to už máme dááávno za sebou(chlapci čoskoro 33 a 25), poviem však moju skúsenosť. Konflikty vznikajú hlavne preto, že my ich ešte nechceme "pustiť" a oni sa už chcú "odtrhnúť". Chcú rozhodovať sami za seba, to naše poučovanie im lezie až po strop a išlo by aj ďalej, ak by pustil. Kým som si neuvedomila, že za "múdrejšiu" tu mám byť ja, pretrvávalo by to. Veď sami majú so sebou čo robiť, niet im čo závidieť, skúste si spomenúť ako to s vami lomcovalo a "múdre poučovania" rodičov vám boli dobré na to, aby ste si aspoň v duchu mohli precvičiť krútenie hlavou. Raz takéhoto veľmi "dôležitého" konfliktu bola prítomná aj moja priateľka, neskôr sme to rozobrali a skonštatovali, že za múdrych(naschvál bez úvodzoviek) tu máme byť my a to, čo sme do nich investovali, sa nestratí len tak a určite raz vypláva na povrch. A vyplávalo. Keď som si toto všetko uvedomila, išlo všetko ľahšie, netvrdím, že vždy, ale išlo. Vlastnou skúsenosťou som sa presvedčila, že je to tak.

Trošku ťa moja skritizujem- 33 a 25 ročných MUŽOV ešte držíš? Už dávno mali byť ako ty píšeš odtrhnutí, však už sú to dospelí muži a majú mať už svoje životy a nie viazať sa na mamu...Sa nehnevaj,to je moj názor,však ich nemožeš držať do 50-tky...:confused:
JarkaL
03.12.09,10:12
Veď ona nepíše o sebe, že ich drží, myslela nás, čo máme tých pubertiakov.
Stanislav 1975
03.12.09,10:17
Veď ona nepíše o sebe, že ich drží, myslela nás, čo máme tých pubertiakov.

Aha,tak sa potom Marínke ospravedlňujem...-dám si za to 2 zdravasi a 1 očenáš...:cool:
Stanislav 1975
03.12.09,10:23
Ja som bol v puberte dosť ťažká povaha-bolo všeličo a preto keď som mal 16 rokov, našiel som si frajerku a nasťahoval sa k nej a bol pokoj,kľud-inak,neviem ako by to dopadlo...
A doma som nechal na stole lístok a na ňom bolo len pár slov,citát Juliusa Fučíka- Lidé, mel jsem vás rád, bdete...
JarkaL
03.12.09,10:24
Stanko, šľak by ma trafil, keby mi to môj syn urobil.
Ja som sa ešte v 20 pýtala do kina.
Zoltán Kovács
03.12.09,10:25
Budem mimotemy nakoľko ešte vlastné deti nemám. Ale názov témy mi rozjasnil tento zachmúrený deň. Lepšie sa to ani nazvať nedalo. Super.
alušik
03.12.09,10:27
Tak ja doma nemám zrovna puberťáka, ale už teraz vnímam, aké je to ťažké vychovávať dieťa. Máme dvoch chlapcov - 7,5 a 2,5 ročných. A patria k tvrdohlavejším povahám. Starší má svoj vlastný názor na všetko a určite musí mať takmer vždy posledné slovo.
Každé ráno je u nás hotová katastrofa - doslova plač (detí) a škrípanie zubami (dospelých). Keď si sadnem na stoličku v práci, vydýchnem si a som šťastná, že je to ráno už za mnou... Veľakrát si vravím, že chcem byť trpezlivejšia a pokojnejšia, no akosi to nedokážem. U nás to teda určite nefunguje, aby starší poslúchol, kým mu niečo hovorím v kľude. A ten krik potom na neskutočne mrzí.
Stanislav 1975
03.12.09,10:28
Stanko, šľak by ma trafil, keby mi to môj syn urobil.
Ja som sa ešte v 20 pýtala do kina.

Jarka, nebolo iného riešenia-fakt to bolo vtedy velmi ,velmi divoké-inej cesty nebolo...
Blankake
03.12.09,10:28
Ja som bol v puberte dosť ťažká povaha-bolo všeličo a preto keď som mal 16 rokov, našiel som si frajerku a nasťahoval sa k nej a bol pokoj,kľud-inak,neviem ako by to dopadlo...
A doma som nechal na stole lístok a na ňom bolo len pár slov,citát Juliusa Fučíka- Lidé, mel jsem vás rád, bdete...
Tak si bol dobré číslo. Ináč sa hovorí, že keď sa chlap vybúri v mladosti, potom v dospelosti už tak nevystrája. Ale môžem sa na toto spoľahnúť aj pri mojom synovi? Čo ak bude "svetlá/tmavá" výnimka? :rolleyes:
Blankake
03.12.09,10:30
Tak ja doma nemám zrovna puberťáka, ale už teraz vnímam, aké je to ťažké vychovávať dieťa. Máme dvoch chlapcov - 7,5 a 2,5 ročných. A patria k tvrdohlavejším povahám. Starší má svoj vlastný názor na všetko a určite musí mať takmer vždy posledné slovo.
Každé ráno je u nás hotová katastrofa - doslova plač (detí) a škrípanie zubami (dospelých). Keď si sadnem na stoličku v práci, vydýchnem si a som šťastná, že je to ráno už za mnou... Veľakrát si vravím, že chcem byť trpezlivejšia a pokojnejšia, no akosi to nedokážem. U nás to teda určite nefunguje, aby starší poslúchol, kým mu niečo hovorím v kľude. A ten krik potom na neskutočne mrzí.
Teší ma, že nie som sama - náš syn tiež musí mať posledné slovo a tým ma tak dokáže vytočiiiiiiiiiiiť.
Ale niekedy sa mi podarí tie jeho pripomienky (väčšinou aj tak od veci) ignorovať.;)
Stanislav 1975
03.12.09,10:31
Tak ja doma nemám zrovna puberťáka, ale už teraz vnímam, aké je to ťažké vychovávať dieťa. Máme dvoch chlapcov - 7,5 a 2,5 ročných. A patria k tvrdohlavejším povahám. Starší má svoj vlastný názor na všetko a určite musí mať takmer vždy posledné slovo.
Každé ráno je u nás hotová katastrofa - doslova plač (detí) a škrípanie zubami (dospelých). Keď si sadnem na stoličku v práci, vydýchnem si a som šťastná, že je to ráno už za mnou... Veľakrát si vravím, že chcem byť trpezlivejšia a pokojnejšia, no akosi to nedokážem. U nás to teda určite nefunguje, aby starší poslúchol, kým mu niečo hovorím v kľude. A ten krik potom na neskutočne mrzí.

Ja mám niečo podobné- 6 a 3 r. a tiež je to u nás zaujímavé-nápr. chcem ísť na Poradu a malú hraje hru na pc a povie mi- oco,mal si si to vybaviť včera-dneska som ja na počítači...:(:):D
buchač
03.12.09,10:31
Trošku ťa moja skritizujem- 33 a 25 ročných MUŽOV ešte držíš? Už dávno mali byť ako ty píšeš odtrhnutí, však už sú to dospelí muži a majú mať už svoje životy a nie viazať sa na mamu...Sa nehnevaj,to je moj názor,však ich nemožeš držať do 50-tky...:confused:

:D:D:D:D

....počkaj zajac .....teraz hovoríš tak ....ale keď Tvoje odrastú ....aj v tom veku by si im neraz teda jednu výchovnú vypálil ...;)

Deti sú a vždy len deťmi svojich rodičov ostanú ...

Aj včera som si musel vypočuť ...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

...lež nie pindanie od mládeže , ale od mamy , rozumy mi dávala ...:---:D:D:D
JarkaL
03.12.09,10:32
Ja som bol v puberte dosť ťažká povaha-bolo všeličo a preto keď som mal 16 rokov, našiel som si frajerku a nasťahoval sa k nej a bol pokoj,kľud-inak,neviem ako by to dopadlo...
A doma som nechal na stole lístok a na ňom bolo len pár slov,citát Juliusa Fučíka- Lidé, mel jsem vás rád, bdete...
A ešte sa čudujem mame tej frajerky (alebo bola staršia a bol to jej byt?). Ja som sa vydávala v 4.mesiaci, ale keď pricestoval k nám domov nastávajúci dva dni pred svadbou, musel až do soboty spať v bratovej izbe, poriadok musí byť. Pod našou strechou mohol ku mne až po svadbe:). Ale som dosť odbočila, ospravedlňujem sa.
Blankake
03.12.09,10:32
Ja mám niečo podobné- 6 a 3 r. a tiež je to u nás zaujímavé-nápr. chcem ísť na Poradu a malú hraje hru na pc a povie mi- oco,mal si si to vybaviť včera-dneska som ja na počítači...:(:):D
mimotemyTakže už vieš, čo im kúpiť na Vianoce :D:D:D
buchač
03.12.09,10:33
Tak si bol dobré číslo. Ináč sa hovorí, že keď sa chlap vybúri v mladosti, potom v dospelosti už tak nevystrája. Ale môžem sa na toto spoľahnúť aj pri mojom synovi? Čo ak bude "svetlá/tmavá" výnimka? :rolleyes:

Si si istá .....:---:D:---:D:---:D

" Pozri " na mňa .....:rolleyes:;):D:D:D
Stanislav 1975
03.12.09,10:33
Tak si bol dobré číslo. Ináč sa hovorí, že keď sa chlap vybúri v mladosti, potom v dospelosti už tak nevystrája. Ale môžem sa na toto spoľahnúť aj pri mojom synovi? Čo ak bude "svetlá/tmavá" výnimka? :rolleyes:

už som dospel,som kludnučký a rozumnučký- rozhodne ma už policajti domov nevodia..., ako počas puberty:cool:
Tearz som slušnučký-proste rak...;)
Stanislav 1975
03.12.09,10:34
mimotemyTakže už vieš, čo im kúpiť na Vianoce :D:D:D

Máš dobrý postreh...:---
Blankake
03.12.09,10:34
:D:D:D:D


Deti sú a vždy len deťmi svojich rodičov ostanú ...


Veru, veru... svätá pravda odveká. ;):)
Blankake
03.12.09,10:35
už som dospel,som kludnučký a rozumnučký- rozhodne ma už policajti domov nevodia..., ako počas puberty:cool:
Tearz som slušnučký-proste rak...;)
Rak, či tak? Ak rak, tak aj môj syn je rak... takže mám nádej?:rolleyes:
Blankake
03.12.09,10:36
Si si istá .....:---:D:---:D:---:D

" Pozri " na mňa .....:rolleyes:;):D:D:D
Nevidím Ťa. :D a neviem, čo si bol za číslo v detstve a čo si zač teraz. Ale teraz vyzerá, že si starostlivý otec rodiny, či...?:rolleyes:
janomila
03.12.09,10:36
No teda, tuším som našla tému, ktorá je šitá na mieru utrápeným rodičom puberťákov. Mám doma 10-ročného syna, ktorý bol donedávna úplne ukážkový chlapec. no v poslednej dobe je zlý ako čert. Teda nie stále, ale pravidelné záchvaty "adolescitídy" sa prejavujú aj u nás. Naposledy ma dorazil, keď som mu vyčítala jeho správanie s tým, že keby nemal len 10 rokov, povedala by som, že už je v puberte. A on mi s kamennou tvárou povedal, že on už je v puberte, pretože na prírodovede sa učili, že puberta je od 10 do 15 rokov. :D:mee:
A tak neviem, či sa mám smiať alebo plakať. Ak začne v desiatich a skončí neviem, ...v dvadsiatich?..., čo ja budem tých desať rokov robiť? Veď ich mám troch!!! To je trojnásobných cca 10 rokov, no proste strašné počty. A to sme ešte len začali. No nič, musím zase aktivovať svoju filozofiu typu:" Zvládli iní, zvládnem aj ja". Len mám ten pocit, že čím som staršia, tým sa mi to zvláda horšie.:mee:
buchač
03.12.09,10:47
Nevidím Ťa. :D a neviem, čo si bol za číslo v detstve a čo si zač teraz. Ale teraz vyzerá, že si starostlivý otec rodiny, či...?:rolleyes:

Aké číslo ..? :rolleyes:

Stačí Ti počet štichov / stehov / na tele ???? :---:D

Starostlivý ..???

To iní musia ....ale vraj hej ...;)
Žabinka
03.12.09,10:53
Rak, či tak? Ak rak, tak aj môj syn je rak... takže mám nádej?:rolleyes:
Moji chlapci sú obaja raci. :D Čiže len vydržať? :D
xv50
03.12.09,10:54
Keď spojím všetky príspevky, tak som ako doma: syn 10 rokov, počítač, nechce sa mi učiť,v znamení raka, trieskanie dvermi, ....
vyriešili sme to tak: každý deň tréning marš do bazéna, už sa s mužom tešíme, keď tam dáme aj dcéru.
alušik
03.12.09,11:05
Tak začínam tušiť, že sa črtá niečo spoločné... Zatiaľ všetci v znamení raka... :o Takže pri plánovaní ďalšieho potomka sa pokúsim naplánovať dieťa na iný termín. :D Jeden rak stačí!!!
Blankake
03.12.09,11:13
Tak začínam tušiť, že sa črtá niečo spoločné... Zatiaľ všetci v znamení raka... :o Takže pri plánovaní ďalšieho potomka sa pokúsim naplánovať dieťa na iný termín. :D Jeden rak stačí!!!
Neviem, či to platí len pre chlapcov, ja mám aj dcéru v znamení raka, ale ona je zatiaľ bezproblémová... zatiaľ. :)
katarina.j
03.12.09,11:35
Nebojte sa, aj u nas je casto krat ako v blazinci.a to moji synovia nie su pubertiaci, takze ako tu citam, mam sa na co tesit. ale na druhej strane vela zavisi aj od vychovy, ci nie? snazime sa im davat vela lasky,pozornosti, kupujeme veci,hracky,prekvapenia/sladkosti/, nech len maju lepsie detstvo ako sme mali my-mam na mysli, ze ked som bola ja v ich veku mala som 2-3babiky a bola som vybavena s hrackami, kdezto oni maju plne boxy a casto sa nevedia ani len zahrat.velmi ma niekedy boli,ked mi povie starsi /6r/ ze ten ci onen chalan zo skôlky ma to ci ono nove,preco nema aj on...a pod. tak mu vysvetlim, ze nemôze mat vsetko co maju druhi, esteze to pochopi/aspon sa tak tvari/.moznoze teraz sa im snazim vela venovat a nebudem mat ziadnu vdaku ked budu v puberte. ani ja som nebola vynimka,tiez som povyvadzala vselico v 15.-tich, tak len dufam, ze sa nededia geny na pubertu.....
Katy a R
03.12.09,12:03
...
Deti sú a vždy len deťmi svojich rodičov ostanú ...



Tak veru .. aj keď je to pri tých pubertiakoch niekedy ťažké..;)

Ak to bude už na nevydržanie .. pomyslite na to, že sú aj rodičia, ktorí takéto podobné "pubertiacke" problémy s deťmi nemajú :mee:
(a nejaký takýto by ich veru aj potešil...)
kaupke
03.12.09,12:21
Ja som bol v puberte dosť ťažká povaha-bolo všeličo a preto keď som mal 16 rokov, našiel som si frajerku a nasťahoval sa k nej a bol pokoj,kľud-inak,neviem ako by to dopadlo...
A doma som nechal na stole lístok a na ňom bolo len pár slov,citát Juliusa Fučíka- Lidé, mel jsem vás rád, bdete...
V 16 rokoch ? Neklameš ? Mňa by porazilo , asik .
Môj ,,darebáčik" má 23 rokov, a rozumu nikde .....:mad:
A ani sa nechce polepšiť , niekedy fakt rozmýšľam ,že z neho urobím bezdomovca , ale nakoniec ostáve všetko po starom.
Môj manžel vždy po nezhodách so synátorom povie : On je celý môj brat , a taký bol až do 30 -tky.
Ide ma šľak trafiť , čakať do jeho 30 -tky , a čo potom ak nenastane náprava . :confused:
buchač
03.12.09,12:26
....sladkosti, nech len maju lepsie detstvo ako sme mali my-mam na mysli
.....

To mi pripomína , ako mojim rodičom dosť dlho " nechutili " kuracie stehná ...furt len tie prsia a krídelká ...;)

Neskôr , keď som už aj ja fotrovatiel ....hm , aj mne nejak s mojou milovanou od určitej doby " prestali chutiť " :---:D...

Pár rokov trvalo , kým som si chuťové poháriky napravil znova na šťavnaté mäsko .....:D:D:D
Marína
03.12.09,12:30
Danuška, nechcem byť za múdru;):D, my to už máme dááávno za sebou ..............

Trošku ťa moja skritizujem- 33 a 25 ročných MUŽOV ešte držíš? Už dávno mali byť ako ty píšeš odtrhnutí, však už sú to dospelí muži a majú mať už svoje životy a nie viazať sa na mamu...Sa nehnevaj,to je moj názor,však ich nemožeš držať do 50-tky...:confused:

Veď ona nepíše o sebe, že ich drží, myslela nás, čo máme tých pubertiakov.
Stanislav, musíš pozornejšie čítať, a nie som tvoja;), mohla by som byť, ale iba ak mama.:--- Neviem, neviem, keď to tu tak čítam, či by som takého 16-ročného tuláka prijala.:D Len na okraj, naši chlapci(skôr muži) sú už dávno samostatní, hlavne starší, veď má svoju rodinu. Dúfam, že porada dovtedy vydrží, keď tvoji budú v puberte, hádam sa pochváliš, ako to zvládaš.;):rolleyes:

Aha,tak sa potom Marínke ospravedlňujem...-dám si za to 2 zdravasi a 1 očenáš...:cool:
Veď preto.;):D:--- ....... :)
buchač
03.12.09,12:55
Toto by som každý deň dal poniektorým púšťal ....

http://www.youtube.com/watch?v=BnmnXodRRr0&feature=related
Stanislav 1975
03.12.09,12:59
Toto by som každý deň dal poniektorým púšťal ....

http://www.youtube.com/watch?v=BnmnXodRRr0&feature=related

pieseň textovo pekná,ale neverím mu ani slovo, myslím Jandovi...
Stanislav 1975
03.12.09,13:01
čo sa týka vyznania lásky k matke, je u mňa pieseň č.1 jednoznačne táto- ale nepočúvam ju často- vždy ma dostane do akéhosi tranzu,neviem,ale strašne silno posobí na moje city...




http://www.youtube.com/watch?v=Yf9Bq4Y-QYk
buchač
03.12.09,13:06
Ja som bol v puberte dosť ťažká povaha-bolo všeličo a preto keď som mal 16 rokov, našiel som si frajerku a nasťahoval sa k nej a bol pokoj,kľud-inak,neviem ako by to dopadlo...
A doma som nechal na stole lístok a na ňom bolo len pár slov,citát Juliusa Fučíka- Lidé, mel jsem vás rád, bdete...


pieseň textovo pekná,ale neverím mu ani slovo, myslím Jandovi...

.....ani ja .....Tebe ....;)

Trochu si to prehnal ....:rolleyes:

OPRAVA :

Dobre , neprehnal ...ale aspoň trochu nejaký ten piatok si ubral ...
Stanislav 1975
03.12.09,13:20
.....ani ja .....Tebe ....;)

Trochu si to prehnal ....:rolleyes:

Určite som to neprehnal.ale to už je jedno...
danushka
03.12.09,13:36
Pamätám si, ako moja suseda asi pred šiestimi rokmi intenzívne liečila svojho 11 r. syna, rovesníka toho môjho, Calciovým sirupom.
Asi po 2 mesiacoch som to už nevydržala a vravím jej:,, Čo preboha doň stále trepeš ten sirup?
Ona mi vraví :,,Nepočuješ, aký ma zatiahnutý hlas, už dlho naň čosi lezie, asi to bude laringitída"...
A ja na ňu takto : :eek::eek::eek:
A vravím jej :,, Šibe Ti, už mu to nedávaj, začína mutovať, lezie naňho puberta!"
Ona na mňa takto : :eek::eek::eek:

No...

Pritom tí naši chlapci boli rovnako starí, žili sme na jednom poschodí, deti skoro sedeli v jednej lavici v jednej triede a my so susedou sme riešili školské veci s rovnakou pani učiteľkou.
Ale moja suseda nevidela to čo ja pri svojom dieťati a ja naopak som nevidela na tom svojom to, čo videla ona.

Dodnes sa smejeme na tom, že Calciový sirup je proti puberte.
Tak akosi zvažujem, či ho občas tým mojim doma nenasadím, len tak preventívne, na oddych. :);):rolleyes:
ludex
03.12.09,14:03
Pamätám si, ako moja suseda asi pred šiestimi rokmi intenzívne liečila svojho 11 r. syna, rovesníka toho môjho, Calciovým sirupom.
Asi po 2 mesiacoch som to už nevydržala a vravím jej:,, Čo preboha doň stále trepeš ten sirup?
Ona mi vraví :,,Nepočuješ, aký ma zatiahnutý hlas, už dlho naň čosi lezie, asi to bude laringitída"...
A ja na ňu takto : :eek::eek::eek:
A vravím jej :,, Šibe Ti, už mu to nedávaj, začína mutovať, lezie naňho puberta!"
Ona na mňa takto : :eek::eek::eek:

No...

Pritom tí naši chlapci boli rovnako starí, žili sme na jednom poschodí, deti skoro sedeli v jednej lavici v jednej triede a my so susedou sme riešili školské veci s rovnakou pani učiteľkou.
Ale moja suseda nevidela to čo ja pri svojom dieťati a ja naopak som nevidela na tom svojom to, čo videla ona.

Dodnes sa smejeme na tom, že Calciový sirup je proti puberte.
Tak akosi zvažujem, či ho občas tým mojim doma nenasadím, len tak preventívne, na oddych. :);):rolleyes:

No , myslím si že keby ten sirup aj bol proti puberte,tak by sme museli mať pred barakom odstavenú celú cisternu!! ;)
Danila
03.12.09,14:12
Neviem, či to platí len pre chlapcov, ja mám aj dcéru v znamení raka, ale ona je zatiaľ bezproblémová... zatiaľ. :)

Asi to tak bude, že zatiaľ.:D Nechcem Ťa veľmi vystrašiť, ale ja som tiež v znamení raka.....:)
Blankake
03.12.09,14:15
Asi to tak bude, že zatiaľ.:D Nechcem Ťa veľmi vystrašiť, ale ja som tiež v znamení raka.....:)
Takže sa mám na čo tešiť?:rolleyes::mee::confused::D
Muška
03.12.09,14:35
Konflikty vznikajú hlavne preto, že my ich ešte nechceme "pustiť" a oni sa už chcú "odtrhnúť".

Evička,
no.... môj prípad s mojou 30-ročnou pubertiačkou je opačný :rolleyes::D:D

Konflikty vznikajú hlavne preto, že my ich chceme "pustiť" a oni sa nie a nie "odtrhnúť".
Marína
03.12.09,14:56
Mušenka, ja sa ani nedivím, ani ja by som sa ťa nechcela pustiť.:) V podstate u vás je to o tom istom, len akosi obrátene.:D:---
Kazu
03.12.09,15:14
Evička,
no.... môj prípad s mojou 30-ročnou pubertiačkou je opačný :rolleyes::D:D

Konflikty vznikajú hlavne preto, že my ich chceme "pustiť" a oni sa nie a nie "odtrhnúť".

No ja som tiež mojich 30-ročných budila so slovami: "Chalani vstávajte a choďte sa ženiť" :D Boli to dobrí synovia, oženili sa :---
Danila
03.12.09,15:24
No ja som tiež mojich 30-ročných budila so slovami: "Chalani vstávajte a choďte sa ženiť" :D Boli to dobrí synovia, oženili sa :---Kto mi skúsi odpovedať na otázku, kedy končí u mužov puberta?
Lebo mne vychádza, že tak približne vo veku 74 rokov, 11 mesiacov a 21 dní...;):) Ja som večný optimista...:rolleyes:
Kazu
03.12.09,15:31
Kto mi skúsi odpovedať na otázku, kedy končí u mužov puberta?
Lebo mne vychádza, že tak približne vo veku 74 rokov, 11 mesiacov a 21 dní...;):) Ja som večný optimista...:rolleyes:

U chlapov sa končí puberta v okamžiku keď zistia, že začínajú ísť mládeží dobrým príkladom lebo zlým príkladom už ísť nevládzu :D to som ja nepovedala, ale súhlasím s tým :---
pepsikova
03.12.09,15:39
...vymením dvoch dospelých synov (30.,22) za funkčný šijací stroj..značka: ""Chcem nové závesy"...))))))))))))))))))))))))

..super téma, chválim...
katarina.j
03.12.09,16:18
...vymením dvoch dospelých synov (30.,22) za funkčný šijací stroj..značka: ""Chcem nové závesy"...))))))))))))))))))))))))

..super téma, chválim...
Fíha, len počkaj ked sa ti tu začnu ozyvat mlade slečny a davat ponuky na sobaše....no neviem,neviem, či by si dala syna hoci komu len tak,urcite by si rozmyslala ci je to ta prava pre neho.kazda matka to tak berie a citi, rozmyslame namiesto deti vopred /zamylovany syn ci dcera často zaslepeny laskou nevidi to co my-mamy/.
katarina.j
03.12.09,16:25
Kto mi skúsi odpovedať na otázku, kedy končí u mužov puberta?
Lebo mne vychádza, že tak približne vo veku 74 rokov, 11 mesiacov a 21 dní...;):) Ja som večný optimista...:rolleyes:
Júúúúúj, to tak dlho este musim svojho muža krotiť v.........no coment, tak to mame co robit este......:):):)
Halli
03.12.09,19:06
Kto mi skúsi odpovedať na otázku, kedy končí u mužov puberta?
Lebo mne vychádza, že tak približne vo veku 74 rokov, 11 mesiacov a 21 dní...;):) Ja som večný optimista...:rolleyes:
súhlasov s príspevkom: 4
babi2 (Dnes), danushka (Dnes), slavica (Dnes), slavica (Dnes)


jéééééj no tak to som netušila, že viem dávať aj dva súhlasy naraz pod jeden príspevok, asi je to pravda pravdúca :D:D
danushka
03.12.09,19:10
No tak tosom netušila, že viem dávať aj dva súhlasy naraz pod jeden príspevok, asi má niečo do seba :D:D
Ty kokso fakt !
Ty tu máš Slávka nejaké privilégiá?
Alebo je to tak, že príspevok, ktorý by si zaslúžil bod sa dá oceniť dvoma súhlasmi?...ale toto nám Riško nepovedal, tajnostkár jeden. Nakoniec my ženy aj tak všetko odhalíme, pred pubertou, v puberte aj po nej tým našim nezbedníkom:);)...
Halli
03.12.09,19:14
Ty kokso fakt !
Ty tu máš Slávka nejaké privilégiá?
Alebo je to tak, že príspevok, ktorý by si zaslúžil bod sa dá oceniť dvoma súhlasmi?...ale toto nám Riško nepovedal, tajnostkár jeden. Nakoniec my ženy aj tak všetko odhalíme, pred pubertou, v puberte aj po nej tým našim nezbedníkom:);)...


Dani ty si taká frišká, že si stihla odkopčiť to čo som ešte upravila....:D:D

....no ani ja nemtuším, čo to za privilegium:eek:, prvý krát sa mi podarilo...ale to je preto, že Danka to trafila ...a ja len čumím ....:D:D
Danila
03.12.09,19:30
Ty kokso fakt !
Ty tu máš Slávka nejaké privilégiá?
Alebo je to tak, že príspevok, ktorý by si zaslúžil bod sa dá oceniť dvoma súhlasmi?...ale toto nám Riško nepovedal, tajnostkár jeden. Nakoniec my ženy aj tak všetko odhalíme, pred pubertou, v puberte aj po nej tým našim nezbedníkom:);)...Moja trojročná vnučka by takto povedala, ako občas vraví:
Čo za prečudesné veci sa tu dejú?.....Veď ja si počkám......;):)
Halli
03.12.09,19:51
Moja trojročná vnučka by takto povedala, ako občas vraví:
Čo za prečudesné veci sa tu dejú?.....Veď ja si počkám......;):)


No kukaj už to nejde druhý krát :D, tak márne čakáš aj ja som z toho puk :D

To tá dobrá téma má také blahodárne účinky :---
Halli
03.12.09,19:56
hehe to keby ste videli ako tu moje mláďatko skáče nado mnou , kedy ho pustím na facebook :D...už začína byť nervozny a že vraj to je jeho notebook...a že ja platím internet to je nič :D:D...no ale zajtra máme stužkovú tak ho tu teda pustím....:rolleyes:
lubicaha
03.12.09,20:13
Krasny večer prajem.

na tuto temu som narazila nahodou ale priznamsa potešilo ma :Dto,lebo už mam pocit,že tu moju pubertačku ( 14 rokov) normalne nezvladam...:D:eek:

Aj ta moja ma stale pocit,že jej len krivdime a cely svet je proti nej:D Včera my zahlasila,ked som jej povedala,že cez vikend ide s nami preč,že už chce mat konečne vlastny život:eek: niekedy som pred infarktom..mladšia dcera ma 12 takže už sa k tomu užasnemu veku začina približovat a najmladši člen rodiny Patko(1 rok),pri nom si ešte odpočiniem ,sice sa my zda,že ta puberta začina čim dalej tym skôr..

Pozeram,že aj ty vaši fičia na facebooku a farme ,moju som tam teraz par dni nepustila tak je asi už aj po urode..zasa budem zla:D
lubicaha
03.12.09,20:47
Na tomto sa vždy s chutou zasmejem,ked som to našla na nete tak som to vytlačila dala na chladničku ..mali ste vidiet na druhy den ten vyraz a tie reči:eek::D:D


Puberťák
Puberťák je domácí zvíře, které je velmi náročné na chov.

Rozhodnete-li se chovat doma puberťáka, budete mu muset vyhradit dostatečný prostor.

Rozpínavost těchto živočichů, pokud jde o teritorium, totiž spolu s věkem stoupá.



Chovatel se sám musí rozhodnout (dle úrovně vycvičenosti svého zvířete), které možnosti dá přednost.

Krmení
Puberťák je všežravec, který občas přechází do fáze monožravce. Dle vědeckých výzkumů stráví puberťák (ač má na rozdíl od krávy toliko jeden žaludek) jakoukoli potravu, která se momentálně nachází v dosahu. Spásání potravy probíhá celodenně, prakticky nepřerušovaně. Ve fázi monožravé se však může stát, že se puberťák dlouhodobě živí pouze jedním druhem potravy, například tradičními českými brambůrky nebo hamburgery. Veškeré snahy ze strany chovatele o přikrmování zdravou výživou přicházejí nazmar a je potřeba se s touto skutečností smířit. Většina puberťáků má po celou dobu chovu obzvláště vysokou spotřebu prémiového krmiva, a proto je nutné, aby puberťáky chovali pouze chovatelé, kteří si to mohou finančně dovolit, případně mají možnost úvěru či půjčky.

Celková péče
Puberťák je zvíře náchylné k depresím. Léčba a předcházení depresím spočívá v kupování značkových oblečků a obuvi, počítačových her, aby se váš puberťák nenudil. Komunikace s puberťákem je závislá na úrovni dosažené při výcviku (viz níže, bod Denní režim). Chovatel se musí naučit řeč těla, aby byl schopen z trhavých pohybů hlavou, případně ramen, vyčíst nesouhlasnou reakci. Pozitivní reakce nedává chovaný puberťák v žádném případě najevo. Z našich zkušeností ovšem víme, že po cca 200 trhnutí ramenním kloubem již většina chovatelů ví, na čem je.

Denní režim
Puberťáka je nutno podrobit komplexnímu výcviku. Od přírody je to tvor líný, který je schopen veškerou svou energii vynaložit na správné oddechování při spánku, resp. na změnu polohy na gauči z levého boku na pravý a naopak. Výcvik sestává z výuky jednoduchých příkazů, jako například "Jdi do školy", "Umyj si zuby", případně "Umyj nádobí". Někteří puberťáci reagují na výcvik příznivě a po pár letech jsou schopni reagovat na cca 4 příkazy z 20. Jiní puberťáci výcviku odolávají a osvojí si příkaz pouze jeden. Většinou jde o povel "Jdi se najíst", v menší míře "Jdi spát".

Komerční využití a návratnost investic
Puberťák je domácí zvíře chované výhradně na ozdobu a nelze očekávat, že z něj vydolujete jakoukoli činnost generující přínos pro rodinu. Návratnost investic je dlouhodobá, někdy trvá i deset let, než zjistíte, zda chovaný jedinec bude schopen samostatného života. Někteří jedinci zůstávají u svých chovatelů do pozdního věku a znamenají pro něj nemalé náklady. Proto by si každý chovatel měl řádně rozmyslet, než se do chovu vůbec pustí. V případě, že si není jist, měl by si raději pořídit jiné domácí zvíře. Před chovem puberťáků jsou varováni zejména kardiaci a další osoby, které špatně odolávají stresu. Na druhou stranu je nutno říci, že žádné jiné domácí zvíře vám nepřilne tolik k srdci. V tom jsou puberťáci naprosto nenahraditelní.

P.S. I když lásku puberťák projevuje podivně, má vás rád....
danushka
03.12.09,20:57
No vidíš to Ľubica, ja si to tiež vytlačím a vycapím na lednici...
Keby mi náhodou vytkli doma, že sa tam o nich píše ako o zvieratkách, tak na svoju obranu poviem : ,,Ale inokedy sa vám páči, keď vám poviem kozliatka...":D:)

A svätá pravda je tam, namôjdušu!
jozka56
03.12.09,22:40
hehe to keby ste videli ako tu moje mláďatko skáče nado mnou , kedy ho pustím na facebook :D...už začína byť nervozny a že vraj to je jeho notebook...a že ja platím internet to je nič :D:D...no ale zajtra máme stužkovú tak ho tu teda pustím....:rolleyes:
Slavica, dúfam, že podáš vieruhodné info zo stužkovej:)
Hansa
04.12.09,06:08
... ja osobne rozmýšľam, že keď decká celkom vyrastú /nielen z puberty/, čo budem činiť?

Napríklad včera: prídem z práce, dom prázdny - manžel ešte v práci, mladý vonku s chalanmi a mne sa akosi do ničoho nechcelo pustiť. Zrejme si budem musieť nájsť nejakú zábavku, aby mi nezačalo "šramotiť" v hlave:).

Čo sa zabijem, keď ich tak mám rada?:)
Danila
04.12.09,07:51
... ja osobne rozmýšľam, že keď decká celkom vyrastú /nielen z puberty/, čo budem činiť?

Napríklad včera: prídem z práce, dom prázdny - manžel ešte v práci, mladý vonku s chalanmi a mne sa akosi do ničoho nechcelo pustiť. Zrejme si budem musieť nájsť nejakú zábavku, aby mi nezačalo "šramotiť" v hlave:).

Čo sa zabijem, keď ich tak mám rada?:)Nerozmýšľaj, ja Ti prezradím. Decká s deckami prídu na návštevu, vrhnú sa do práce, poumývajú okná, povysávajú, navaria Ti obed, obriadia vnúča, dovolia Ti s ním ísť na prechádzku, pohrať sa, porozprávať rozprávku, niečo si z dobrôt, ktoré napiekli pribalia na cestu, poďakujú sa Ti za celoživotnú starostlivosť a so slzami v očiach sa rozlúčia. Budeš ako v RAJI.:);):rolleyes:
JarkaL
04.12.09,08:12
Danilka, máš rada sci-fi?
Marína
04.12.09,08:12
... ja osobne rozmýšľam, že keď decká celkom vyrastú /nielen z puberty/, čo budem činiť?

Napríklad včera: prídem z práce, dom prázdny - manžel ešte v práci, mladý vonku s chalanmi a mne sa akosi do ničoho nechcelo pustiť. Zrejme si budem musieť nájsť nejakú zábavku, aby mi nezačalo "šramotiť" v hlave.

Čo sa zabijem, keď ich tak mám rada?


Nerozmýšľaj, ja Ti prezradím. Decká s deckami prídu na návštevu, vrhnú sa do práce, poumývajú okná, povysávajú, navaria Ti obed, obriadia vnúča, dovolia Ti s ním ísť na prechádzku, pohrať sa, porozprávať rozprávku, niečo si z dobrôt, ktoré napiekli pribalia na cestu, poďakujú sa Ti za celoživotnú starostlivosť a so slzami v očiach sa rozlúčia. Budeš ako v RAJI.

Danilka, môžem doplniť?:) Budeš si užívať samu seba.;) Je strašne veľa vecí, ktorými sa môžeš zabaviť. Ja som sa len nedávno začala "bavkať" s prezentáciami, veľmi ma to baví. Možno neskôr sa rozhodnem aj pre univerzitu tretieho veku, veď uvidím. Určite máš nejakú záľubu, ktorej sa až teraz budeš môcť venovať naplno.
danushka
04.12.09,09:04
No To by ma dievčatá zaujímalo, odkedy sa dá chodiť na univerzitu tretieho veku?
Vidíte to, tá nevýhoda produktívneho veku?...ani do školy, ani z domu...
rodina1
04.12.09,09:57
Kto mi skúsi odpovedať na otázku, kedy končí u mužov puberta?
Lebo mne vychádza, že tak približne vo veku 74 rokov, 11 mesiacov a 21 dní...;):) Ja som večný optimista...:rolleyes:
Ja teda neviem, či u mužov končí puberta práve v tomto veku. Podľa mňa sú muži pubertiaci do konca života:) Nech stretnete muža v akomkoľvek veku, vždy má pubertiacke nápady.
buchač
04.12.09,10:09
Ja teda neviem, či u mužov končí puberta práve v tomto veku. Podľa mňa sú muži pubertiaci do konca života:) Nech stretnete muža v akomkoľvek veku, vždy má pubertiacke nápady.

He , radšej muž s puberťáckymi názormi do konca života , ako mladica s náladami starej baby ....:---:D
Hansa
04.12.09,10:15
He , radšej muž s puberťáckymi názormi do konca života , ako mladica s náladami starej baby ....:---:D


...aké majú nálady staré baby?!:)
rodina1
04.12.09,10:19
He , radšej muž s puberťáckymi názormi do konca života , ako mladica s náladami starej baby ....:---:D
Ak by sme dali do pomeru tých "pubertiackych" mužov a mladice s "babskými maniermi" určite by ten pomer bol 90:10:--- He ...
Danila
04.12.09,10:35
He , radšej muž s puberťáckymi názormi do konca života , ako mladica s náladami starej baby ....:---:D
A či mi za to môžeme, že si si nevybral starenu s náladami mladice???????:---
Kazu
04.12.09,10:48
...aké majú nálady staré baby?!:)

Sú flegmatické. "Pro mňa, za mňa, vlez aj na mňa. Len co by na to deti ríkali."
mirpo
04.12.09,11:05
V tejto téme vidím, čo si o nás rodičia mysleli a aké to s nami mali ťažké.
I keď ja som bola vždy anjelik :D:D:D
Až keď som sa odsťahovala od rodičov, pochopila som... S našimi si teraz rozumiem o 100% lepšie. A to môžem povedať že sme si dobre rozumeli aj keď som s nimi bývala.
Mamina sa mi stále sťažuje, že s mojim bratom (21r.) trieska puberta stále. Väčšinou to dopadne tak, že musím robiť policajta a sudcu v jednom. Ak chcem, aby brat niečo urobil, musím mu to podať tak, aby si myslel, že je to vlastne jeho nápad, jeho myšlienka :D
Rodičov poslúchať nebude, lebo on je predsa "dospelý" a môže si robiť čo chce. Veď on tiež raz pochopí.
Keď ideme na návštevu svokrovcom, môj mužíček sa tiež správa ako "puberťák", jeho mama vždy povie (tak ako tu už bolo spomenuté): "Veď počkaj, keď budeš mať deti, oni ti to vrátia".
Mňa voľakedy vedela najviac nahnevať veta: "Pokiaľ bývaš pod našou strechou..."

PS: Prejem Vám veľa trpezlivosti a pevné nervy pri výchove potomkov :---
buchač
04.12.09,11:21
...aké majú nálady staré baby?!:)

Inak poviem.....

Pekná nie si ....

Peniaze nemáš ....

Vieš Ty čo ????

Urob sa sama .....;)
Danila
04.12.09,11:43
Inak poviem.....

Pekná nie si ....

Peniaze nemáš ....

Vieš Ty čo ????

Urob sa sama .....;)

Nápodobne....:---:)
buchač
04.12.09,12:12
Nápodobne....:---:)

Pravidelne ...
witch
04.12.09,15:40
Ja teda neviem, či u mužov končí puberta práve v tomto veku. Podľa mňa sú muži pubertiaci do konca života:) Nech stretnete muža v akomkoľvek veku, vždy má pubertiacke nápady.

Teraz ma pobavil môj syn, samostatný a dospelý 15 ročný muž. Než odišiel za svojou priateľkou, starostlivo si vyumýval a pripravil čižmy za okno, aby Mikuláš nezabudol nadeliť sladkosti. :D
Keď môže byť starý chlap pubertiak, môže byť pubertiak ešte chlapček :---. (aj keď si to neprizná..)
betka631
05.12.09,17:20
Teraz ma pobavil môj syn, samostatný a dospelý 15 ročný muž. Než odišiel za svojou priateľkou, starostlivo si vyumýval a pripravil čižmy za okno, aby Mikuláš nezabudol nadeliť sladkosti. :D
Keď môže byť starý chlap pubertiak, môže byť pubertiak ešte chlapček :---. (aj keď si to neprizná..)

Moja 19 ročná dcéra tiež postavila čižmy do okna i keď stále hovorí:,,Ak si si nevšimla, ja už som dospelá!"Ale ja to beriem tak, že konečne ich vyčistila. :D
danushka
05.12.09,17:41
A môj ,,dospelý" syn zobral Mikulášsku nádielku svojej frajerke.
Teraz rozmýšľam, akú protihodnotu mu dá tá jeho fešulka...či som ja do toho balíčka okrem sladkostí nemala prihodiť ešte niečo;):confused::rolleyes:...
Len tak na skle uvažujem, aby ma ten štedrý Mikuláš nespravil babičkou:D:D:D.
Danila
05.12.09,18:32
A môj ,,dospelý" syn zobral Mikulášsku nádielku svojej frajerke.
Teraz rozmýšľam, akú protihodnotu mu dá tá jeho fešulka...či som ja do toho balíčka okrem sladkostí nemala prihodiť ešte niečo;):confused::rolleyes:...
Len tak na skle uvažujem, aby ma ten štedrý Mikuláš nespravil babičkou:D:D:D.Môjmu sa už podarilo urobiť ma babičkou. A dnes mi pošepol: poď mám prekvapko pre Teba. Pustil mi túto:
Mama ja to dávno viem,
bol som k Tebe zlý,
zabudni na trápenie,
ktoré so mnou máš.........tralala....:)

A poviem Ti prekvapil ma nečakane.:D Asi po prvý raz bol sebakritický.;)
evina
05.12.09,18:40
Je taká jedna podobná indická filozofia /neviem ju už presne citovať....ale človeka, ak si to prečíta poteší, že v tom nie je sám:)

Počula som definíciu terajších Pubertiakov: Som dospelá /ý/, samostatná /ý/, môžem si robiť čo chcem kedy chcem len mi to zaplaťte, upracte a zariaďte....

Nikdy som neverila, že najviac v živote ma dokáže vytočiť vlastné dieťa...ale stalo sa :)

Pri rôznych rozhovoroch a získavaní dobrých rád čo s tým som dostala jednu,. ktorú tu vyslovila už i Marína - kto je z nás múdrejší?....a tá mi pomáha hodne...

Rozmýšľala som x-krát prečo je to tak a nemôže sa pod to podpísať iba výchova. Všetci okolo bývajúci pubertiaci sa chovajú ako cez kopirák /ešte aj tie hlášky/... tak som dospela k názoru, že ich to asi učia v škole :D:D:D

Takže vydržať, vydržať a vraj tá puberta začne končiť :D ak si deti založia vlastné rodiny...
húžva
05.12.09,19:19
Neviem asi budem znova mimo témy a neviem či ma niekto z vás pochopí.

Ale takmer všetky príspevky v tejto téme mi pripadajú ako rezignácia, žiadne rozumné riešenie. Je to rodičovská recesia, alebo malomeštiackosť, že nedokážeme tým neoperencom priškrtiť akýkoľvek príjem a tou najzrozumiteľnejšou formou im dať najavo, že koľko nás to všetko stojí!

"Deti potrebujú hranice a medzi nimi si musia všetko zaslúžiť."

Ako a prečo nám majú byť inak vďačné, keď im našou zaslepenou štedrosťou a pohostinnosťou berieme možnosť ich vlastných zásluh a tým aj uvedomenia si všetkých ostatných súvislostí?!

To, že si naše deti nedokážu nič z toho čo im ponúkame vážiť ani oceniť, je naše vlastné nezvládnutie celej situácie.
T o všetko čím ich obklopujeme je pre ne príliš samozrejmé. My sami im svojou "pohostinnosťou berieme možnosť na to, aby si nás dokázali vážiť a oceniť všetko to čo pre nich robíme.

Potrebujú iba zakúsiť ozajstnú núdzu to je všetko, celý recept!.
Ak si deti všetko nezaslúžia potom si to nedokážu ani vážiť, nikdy to nedokážu patrične oceniť. Ale tento človečí handycap s nimi pôjde až do vtedy kým sa na vlastnej škode nepoučia. Horšie je, že dovtedy takýto "polovičný"
ľudia napáchajú najmä svojmu najbližšiemu okoliu veľmi veľa škôd a nie iba hmotných, ale aj psychických...
Túto etapu, etapu ich vlastných zásluh na fungovaní domácnosti..., etapu ich života, sa nesmieme jednoducho snažiť preskakovať v záujme urýchlenia ich napredovania, trpko sa nám to vypomstí.


Nerozumiem vážený, mám z tých príspevkov pocit, že ste na tú rodičovskú nemohúcnosť ešte aj pyšný!?

Myslím si, že táto súčasná náročnosť je spôsobená aj málopočetnými rodinami. Nedokážeme sa už takmer o nič deliť...
Mýlim sa?
evina
05.12.09,19:40
Neviem asi budem znova mimo témy a neviem či ma niekto z vás pochopí.

Ale takmer všetky príspevky v tejto téme mi pripadajú ako rezignácia, žiadne rozumné riešenie. Je to rodičovská recesia, alebo malomeštiackosť, že nedokážeme tým neoperencom priškrtiť akýkoľvek príjem a tou najzrozumiteľnejšou formou im dať najavo, že koľko nás to všetko stojí!

"Deti potrebujú hranice a medzi nimi si musia všetko zaslúžiť."

P.s. Keby to bolo také jednoduché - len im priškrtiť kohútiky....to už by mnohí zvládli ľavou zadnou :)

Ako a prečo nám majú byť inak vďačné, keď im našou zaslepenou štedrosťou a pohostinnosťou berieme možnosť ich vlastných zásluh a tým aj uvedomenia si všetkých ostatných súvislostí?!

To, že si naše deti nedokážu nič z toho čo im ponúkame vážiť ani oceniť, je naše vlastné nezvládnutie celej situácie.
T o všetko čím ich obklopujeme je pre ne príliš samozrejmé. My sami im svojou "pohostinnosťou berieme možnosť na to, aby si nás dokázali vážiť a oceniť všetko to čo pre nich robíme.

Potrebujú iba zakúsiť ozajstnú núdzu to je všetko, celý recept!.
Ak si deti všetko nezaslúžia potom si to nedokážu ani vážiť, nikdy to nedokážu patrične oceniť. Ale tento človečí handycap s nimi pôjde až do vtedy kým sa na vlastnej škode nepoučia. Horšie je, že dovtedy takýto "polovičný"
ľudia napáchajú najmä svojmu najbližšiemu okoliu veľmi veľa škôd a nie iba hmotných, ale aj psychických...
Túto etapu, etapu ich vlastných zásluh na fungovaní domácnosti..., etapu ich života, sa nesmieme jednoducho snažiť preskakovať v záujme urýchlenia ich napredovania, trpko sa nám to vypomstí.


Nerozumiem vážený, mám z tých príspevkov pocit, že ste na tú rodičovskú nemohúcnosť ešte aj pyšný!?

Myslím si, že táto súčasná náročnosť je spôsobená aj málopočetnými rodinami. Nedokážeme sa už takmer o nič deliť...
Mýlim sa?

Ja osobne s Tebou súhlasím čiastočne len v jednom,,,aj keď ale ....
Áno poskytujeme im čo sme schopní....ale pochybujem, že všetci len tak...bez zásluhovosti. To predsa robili rodičia v každej dobe v rámci svojich možností. Tú dobu, v ktorej daná generácia žije treba samozrejme brať do úvahy vážnou mierou...

Ja v príspevkoch nevidím žiadnu rezignáciu, pyšnosť a už vôbec malomeštiactvo ...., Vidím tu určitú nadsádzku, dokonca humor.....a všetci Tí, ktorí majú deti v tomto ťažkom veku vedia presne ako je to myslené....

ani naši rodičia to nemali s nami v puberte ľahké.... tak ako to niekedy nie je ľahké ani so ženami a mužmi v prechode :):)
Ajuška
05.12.09,19:47
...
Nerozumiem vážený, mám z tých príspevkov pocit, že ste na tú rodičovskú nemohúcnosť ešte aj pyšný!?...
Tak Ti neviem... čítala som tu všeličo... ale rodičovská nemohúcnosť teda na mňa z toho nevanula ani z rýchlika... ;) ...spomínané reakcie detí, ktoré majú samé ešte hokej z toho, či sú deti... alebo dospeláci, mi teda naozaj nie sú cudzie (tí moji 4 dospeláci ma tiež nešetrili)... občas (či často?) mi ovisla sánka nemým úžasom nad ich reakciami. Stačilo mi však pripomenúť si vlastné ... voči svojim rodičom a podľa ich vzoru mi bolo jasné, kto má mať naozaj rozum aby sme zvládli aj nemožné... Túto tému neberiem ako zbierku receptov, pretože každý sme jedinečný a žiadny univerzálny návod neexistuje. Ale padne celkom fajn vedieť v čom človek nie je sám... :--- ...pretože pochopiť dokáže naozaj len ten, kto zažil...
danushka
05.12.09,20:00
Myslím si húžva, že táto téma bola založená práve na poriadne odľahčenie každodenných trampôt vo výchove detí na prahu dospelosti a ja som naozaj nepochopila Tvoj príspevok.
Naopak téma nie je o malomeštiactve a pýche, je skôr o pokore a snahe pochopiť tých našich dorastencov a uľahčiť im vstup do čím-ďalej komplikovanejšieho sveta.
Za každým zdvihnutým tónom v hlase väčšiny rodičov, za akoukoľvek našou nespokojnosťou sa skrýva láskavosť a dobro všetkých.

Pre mňa osobne je najväčšou odmenou, keď sa z času na čas ten môj dospelý pubertiak pozabudne a zverí do mňa všetkú svoju radosť i trápenie.
Vtedy viem, že patríme k sebe a doma sa cíti bezpečne. Vie, že hoci to občas zaškrípe - stále doma bude pochopený, nájde tu teplo a pomoc.
Darina1234
05.12.09,20:05
Ja výchovu svojich dvoch chalanov vnímam cez materinsku lasku, ktora je jedinečna a preto dokaže mnohe veci tolerovať, ale dokaže aj mierne pozdvihnuť prst a mnohe prikryť.
húžva
06.12.09,05:12
Ďakujem, že ste ma nevymazali a beriem na vedomie všetky vaše pripomienky.
Nič zlé som nemal v úmysle, možno som to trocha prehnal s tými synonymami, ale keď chce človek takú dôležitú tému vtesnať do pár riadkov vzniká z toho potom niečo také šťavnaté a možno až páchnúce.

Je to pre mňa veľmi aktuálna téma, ale mala by byť pre nás pre všetkých. Deti sú naša budúcnosť a podľa toho ako sa vyjadrujú ako sa správajú čo sa začína diať na školách...

Je to alarmujúce, vy to nevidíte, alebo stále tajne dúfate, že to vaše dieťa je predsa celkom iné. Žijeme v dobe virtuálnej reality a naše deti sa jej dokonale prispôsobujú, to znamená, že sú z nich dokonalí herci.
Okrem toho ani my už akosi netúžime vychovať čestných a statočných pracovitých ľudí, mnohí z nás sa pokojne spokoja s tým, keď ich dieťa zvíťazí na súťaži krásy, alebo na nejakom inom Castingu! To znamená že ich v tom herectve podporujeme.

Žijeme v dobe, kedy naše deti nielenže potajme berú kadejaké životabudiče, ale mám osobne skúsenosť s tým.
Keď "Priateľ" kúpi priateľke tabletku, ktorá vyvolá umelú interupciu... to je všetko na čo sa ten rozmaznaný fagan zmohol. Rodičia sa o ničom nedozvedia, iba medzi rovesníkmi sa ten barbar posťažuje aká bola tá súlož drahá!!!

Stredoškoláčka porodí na záchode a potom dieťa vyhodí von oknom!!!§§

....

Nebudem tu opisovať všetky zvrhlosti, ale mne jednoducho nedá ešte stále celú situáciu bagatelizovať a odvolávať sa na svoju minulosť...

Treba sa tomu rázne a odmietavo postaviť nie to donekonečna tolerovať. Veď aj naše deti, hoc v nich je aj viacej citu sa stýkajú s tými utajenými barbarmi sedia s nimi v laviciach a vedome alebo aj podvedome od nich všeličo preberajú...

Je to ako so súčasným počasím.

Na miesto toho, čo by sme sa mali vážne zamyslieť, pod vplyvom jeho znásobených extrémov a... , nad dôsledkami a dopadmi nášho života našej civilizácie na túto Zem...
Na miesto toho si radšej vypočujeme správy o tom kedy pred rokmi to bolo s počasím "približne rovnaké". Zúfale sa snažíme 100 alebo 50 ročnými extrémami vytrhnutými z kontextu bagatelizovať súčasnú alarmujúcu a už takmer neúnosnú situáciu!!!
Danila
06.12.09,06:10
Milá húžva, Ty chlap v sukni....hneď mi bolo jasné, že si z tých, čo pred vojnou kaprál, po vojne generál. Vieš ako to v živote chodí:
Keď je zo syna génius, starý kričí, pozri, čo som z neho urobil.....:D
Keď je zo syna zlodej, starý kričí, pozri čo si z neho urobila ...:D
A Ty budeš asi taký mudrlant. Tvoja má z Teba nepochybne radosť....:confused:
danushka
06.12.09,08:03
Húžva, nepreháňaj !
Teraz neviem, či nemáš deti, ale ak máš - tak s takýmito teóriami sa práve Ty čo nevidieť dožiješ veľkého prekvapenia od svojho tínedžera, minimálne úteku z domu.
Prosím Ťa, bez urážky.
Inak sa vychovávali deti v minulosti a inak sa vychovávajú dnes.
Nemôžme čakať od detí, aby sa chovali ako za čias 1. Slovenskej republiky, kde ich učili kňazi a do školy rodičia pustili tých, keď mal kto pásť kravy, husi a kozy.
To , že naše detská trávia veľa času pri PC je pravda, ja pri PC som hneď od rána, celý deň v práci a ešte aj večer na Porade, nakoniec aj Ty Húžva sa z času načas podelíš o svoje skúsenosti práve vo svete virtuálnom.

Je také príslovie :
Každý pes má vo svojom veku primeraný počet bĺch.

Ja ich mám menej ako moje deti a mala som ich ojojój, keď som mala 16 - 17 rokov, zastrúhaný vlas by mi nikde nevošiel a za ten svet som svojej mame nerozumela.
Až keď som sa stala matkou, po dlhom čase som opäť vedela o čom tá moja mamina hovorí.
marjankaj
06.12.09,09:23
Deti sú naša budúcnosť a podľa toho ako sa vyjadrujú ako sa správajú čo sa začína diať na školách...



Deti vôbec nie sú naša budúcnosť, tak ako my nie sme budúcnosť našich rodičov. Naša budúcnosť je tu.
Čo by ste radšej-klasický pohreb alebo kremáciu?

Deti sa správajú racionálne podľa príslovia. "Keď ti dávajú, tak ber, keď ťa bijú tak utekaj." Nemôžeme po nich chcieť, aby sa správali podľa nás. Keby to tak robili všetci, tak by sme žili ešte v jaskyniach. Svet sa stále mení a my sa týmto zmenám musíme prispôsobovať. Nič nie je večné, iba zmena je večná.
evina
06.12.09,09:46
Ďakujem, že ste ma nevymazali a beriem na vedomie všetky vaše pripomienky.
Nič zlé som nemal v úmysle, možno som to trocha prehnal s tými synonymami, ale keď chce človek takú dôležitú tému vtesnať do pár riadkov vzniká z toho potom niečo také šťavnaté a možno až páchnúce.

Je to pre mňa veľmi aktuálna téma, ale mala by byť pre nás pre všetkých. Deti sú naša budúcnosť a podľa toho ako sa vyjadrujú ako sa správajú čo sa začína diať na školách...

Je to alarmujúce, vy to nevidíte, alebo stále tajne dúfate, že to vaše dieťa je predsa celkom iné. Žijeme v dobe virtuálnej reality a naše deti sa jej dokonale prispôsobujú, to znamená, že sú z nich dokonalí herci.
Okrem toho ani my už akosi netúžime vychovať čestných a statočných pracovitých ľudí, mnohí z nás sa pokojne spokoja s tým, keď ich dieťa zvíťazí na súťaži krásy, alebo na nejakom inom Castingu! To znamená že ich v tom herectve podporujeme.

Žijeme v dobe, kedy naše deti nielenže potajme berú kadejaké životabudiče, ale mám osobne skúsenosť s tým.
Keď "Priateľ" kúpi priateľke tabletku, ktorá vyvolá umelú interupciu... to je všetko na čo sa ten rozmaznaný fagan zmohol. Rodičia sa o ničom nedozvedia, iba medzi rovesníkmi sa ten barbar posťažuje aká bola tá súlož drahá!!!

Stredoškoláčka porodí na záchode a potom dieťa vyhodí von oknom!!!§§

....

Nebudem tu opisovať všetky zvrhlosti, ale mne jednoducho nedá ešte stále celú situáciu bagatelizovať a odvolávať sa na svoju minulosť...

Treba sa tomu rázne a odmietavo postaviť nie to donekonečna tolerovať. Veď aj naše deti, hoc v nich je aj viacej citu sa stýkajú s tými utajenými barbarmi sedia s nimi v laviciach a vedome alebo aj podvedome od nich všeličo preberajú...

Je to ako so súčasným počasím.

Na miesto toho, čo by sme sa mali vážne zamyslieť, pod vplyvom jeho znásobených extrémov a... , nad dôsledkami a dopadmi nášho života našej civilizácie na túto Zem...
Na miesto toho si radšej vypočujeme správy o tom kedy pred rokmi to bolo s počasím "približne rovnaké". Zúfale sa snažíme 100 alebo 50 ročnými extrémami vytrhnutými z kontextu bagatelizovať súčasnú alarmujúcu a už takmer neúnosnú situáciu!!!

Nemáme Ťa prečo vymazať, je to Tvoj názor. Problém je ten, že niektoré časti Tvojich príspevkov sú na týchto ľudí nasmerované nesprávne.... Tému založila Danuška /verím pre odľahčenie a mňa aj odľahčili až po Tvoj príspevok .
Citujem samú seba
:
J. Tú dobu, v ktorej daná generácia žije treba samozrejme brať do úvahy vážnou mierou...


My vidíme všetko a pred ničím si nezatvárme oči a samozrejme mnohokrát máme strach, aby naše deti neskĺzli na chodníčky o ktorých píšeš. Doba je naozaj zložitá aj v tých oblastiach, ktoré spomínaš , Húžva, ale preda nemôžeme paušalizovať a povedať, že všetci tam smerujú :eek: a takisto nemôžeme paušalizovať všetkých rodičov....

Moja dcéra má 21 a "vychovávam" stále, aj keď má oči stĺpikom nad hlavou :D. Píšeš, že máš osobnú skúsenosť a vtedy rodič veľmi trpí a stáva sa zatrpknutým, resp. rodinný príslušník....
Jeden psychológ mi raz povedal - tieto ich výkyvy /myslím tým tie väčšie úlety/ sú volaním o pomoc, aj agresivita mladých je väčšinou volaním o pomoc.
Treba ich vždy zdvíhať a pomôcť im, lebo sú to naše deti, ktoré milujeme- aj keď to je niekedy veľmi veľmi ťažké.....

Na záver chcem povedať, že v tomto "ťažkom" pubertálnom období ma tiež veľa naučila dcéra - netreba vychovávať za každú cenu v tomto veku a treba ich nechať robiť niektoré veci aj inak ...:)
Danila
06.12.09,09:52
Krásne si to napísala evina. A ešte Stašák to krásne a pravdivo ospieval:
Len mama vie to,
a nepovie to,
čo v duši má.....
vždy láskavá,
tak láskavá.....:mee::)
evina
06.12.09,10:02
Chcem ešte povzbudiť tých, ktorí sú na začiatku puberty- berte to s patričnou dávkou nadsádzky /ich vyvrátené oči, poznámky, nemiestne prekvapenia:D, ak majú niečo napríklad poupratovať/. Suseda teraz po 2,5 roku začína a niekedy idem odpadnúť od smiechu nad situáciami, ktoré sa u nich dejú, hoci pred tými tromi rokmi sa diali aj u nás a mala som mašľu nad hlavou:) a vždy jej hovorím, vydrž ono to prejde, škoda tej vysokej dávky nervov :);)
cloe
06.12.09,10:15
Krásne si to napísala evina. A ešte Stašák to krásne a pravdivo ospieval:
Len mama vie to,
a nepovie to,
čo v duši má.....
vždy láskavá,
tak láskavá.....:mee::)

A ešte Válek to krásne povedal:
"Domov sú ruky, na ktorých smieš plakať."
A domov, to je predovšetkým mama.:)
evina
06.12.09,20:28
teraz pri pozeraní reklamy mob. operátora som si spomenula na túto tému, že Aduško v električke tiež hodil ten správny pohľad, keď ho oslovili s uvareným pudinkom od mamičky ...:D:D
katarina.j
06.12.09,20:50
teraz pri pozeraní reklamy mob. operátora som si spomenula na túto tému, že Aduško v električke tiež hodil ten správny pohľad, keď ho oslovili s uvareným pudinkom od mamičky ...:D:D
to mas pravdu, puding a mamička, no to nam dali teda.....inak kazda z nas tu pekne opisuje ako preziva alebo prezivala pubertu svojich deti, teda zamotkal sa nam tu aj hužva....no zeny beru inak deti ako muzi.my chceme len to najlepsie pre ne /aj ked to niekedy deti pochopia dost neskoro/,muzi su v tom strohy.myslia si o sebe aky su dokonaly a maju byt vzorom pre synov, no casto krat sa aj ja stretavam,ze deti si radsej posranduju a robia si z "prikazov otca" dobry den. ale beriem to z rezervou,ze su to este deti a nie dospievajuca mladez.tak sa s nimi zasmejem aj ja.mamicky vzdy vedia pochopit,pohladit a ukazat ten "spravny smer".len si to malokto uvedomuje,ze bez nas by nebolo nic.
Žabinka
07.12.09,08:46
Vidím, že sa nazbieralo dosť názorov za krátky čas, a zväčša sú dosť podobné. Takže by som sa tým nemala trápiť a brať to tak, ako to postupuje :rolleyes:. Veď raz to prejde, a bude zase dobre. Síce začne kolobeh s vnúčatkami, ale na to sa veľmi teším.:D
buchač
07.12.09,10:07
to mas pravdu, puding a mamička, no to nam dali teda.....inak kazda z nas tu pekne opisuje ako preziva alebo prezivala pubertu svojich deti, teda zamotkal sa nam tu aj hužva....no zeny beru inak deti ako muzi.my chceme len to najlepsie pre ne /aj ked to niekedy deti pochopia dost neskoro/,muzi su v tom strohy.myslia si o sebe aky su dokonaly a maju byt vzorom pre synov, no casto krat sa aj ja stretavam,ze deti si radsej posranduju a robia si z "prikazov otca" dobry den. ale beriem to z rezervou,ze su to este deti a nie dospievajuca mladez.tak sa s nimi zasmejem aj ja.mamicky vzdy vedia pochopit,pohladit a ukazat ten "spravny smer".len si to malokto uvedomuje,ze bez nas by nebolo nic.

...teda čo bolo skôr ?

Vajce alebo sliepka ?

Alebo nebodaj kohút !!!

...či...?....:confused:
danushka
07.12.09,12:30
...teda čo bolo skôr ?

Vajce alebo sliepka ?

Alebo nebodaj kohút !!!

...či...?....:confused:
Jurko, jasné, že bez kohúta to nejde!:D:D:D
Aj kohúti majú v tejto témičke svoje zaslúžené miesto, neboj - zastanem sa :).
Vedela som, že reakcia na seba nenechá dlho čakať a Ty si naozaj veľmi dobrý otec o tom nepochybujem.
Niekedy sa my dievčatá hneváme trošku na tých mladších, potom na tých starších chlapcov a uletí, čo by nemalo.
Ale stále Vás máme radi !!!
Danila
07.12.09,12:51
Jurko, jasné, že bez kohúta to nejde!:D:D:D
Aj kohúti majú v tejto témičke svoje zaslúžené miesto, neboj - zastanem sa :).
Vedela som, že reakcia na seba nenechá dlho čakať a Ty si naozaj veľmi dobrý otec o tom nepochybujem.
Niekedy sa my dievčatá hneváme trošku na tých mladších, potom na tých starších chlapcov a uletí, čo by nemalo.
Ale stále Vás máme radi !!!Nadovšetko!:)
S Vami dobre, bez Vás ešte lepšie. Teda občas, nech si Vás vospolok celkom nepohnevám......Jurko...:---:D
buchač
07.12.09,13:08
Jurko, jasné, že bez kohúta to nejde!:D:D:D
Aj kohúti majú v tejto témičke svoje zaslúžené miesto, neboj - zastanem sa :).
Vedela som, že reakcia na seba nenechá dlho čakať a Ty si naozaj veľmi dobrý otec o tom nepochybujem.
Niekedy sa my dievčatá hneváme trošku na tých mladších, potom na tých starších chlapcov a uletí, čo by nemalo.
Ale stále Vás máme radi !!!


Nadovšetko!:)
S Vami dobre, bez Vás ešte lepšie. Teda občas, nech si Vás vospolok celkom nepohnevám......Jurko...:---:D

.........šrabkáte , škrabkáte ..????? :---

.....tak škrabkajte .....;)


:D:D:D
katarina.j
07.12.09,15:19
...teda čo bolo skôr ?

Vajce alebo sliepka ?

Alebo nebodaj kohút !!!

...či...?....:confused:
no ty mas teda problemy.tí, čo makaju poctivo sa kravinami netrapia, aj ked sa ta danushka zastala....ze keby nebolo kohuta....ale keby nebolo sliepky tak by kohut nemal potomkov.....tak sa tym trap dalej, my ideme pracovat uzitočnejsie.....
buchač
07.12.09,15:53
no ty mas teda problemy.tí, čo makaju poctivo sa kravinami netrapia, aj ked sa ta danushka zastala....ze keby nebolo kohuta....ale keby nebolo sliepky tak by kohut nemal potomkov.....tak sa tym trap dalej, my ideme pracovat uzitočnejsie.....

...moje problémy nechaj na pokoji ....Ty ich nevyriešiš ...na to nemáš , dovolím si tvrdiť , kua , po všetkých stránkach ....:rolleyes:

Poctivo som makal dosť dlho , jednou nohou som bol v krime dostatočný čas ...
Ja už mám vyrobené , aj zarobené.....:---:D

Danushku nechaj tak ...ju nerieš ...

Trápiť sa ????.....a nad čím preboha ....nad nesmrteľnosťou chrústa ....

Pracovať užitočnejšie ....málo pracuješ !!!!

Lebo :

- málo zarobíš
- preto málo daní odvedieš štátu ....
- tým pádom mám malý príjem z toho ich rozpočtu ....

Takže pracuj .....;)

P.S.:
Sorry , ale keď nepoznáš , nemáš patričný odhad , čo je sranda a čo nie , tak sa za svoj príspevok o kohútovi ako odpoveď na ten Tvoj ospravedlňujem ...

Ale za tento už nie , ten ber zo všetkou vážnosťou .....:cool:
húžva
07.12.09,17:31
Krivdíte mi, nepodceňujem a odkedy som otec ani nemôžem podceňovať ženu a jej prínos do rodiny a...

Ale prečo podceňujete Vy ženy muža a jeho prísnosť, prečo ju zhadzujete a zmäkčujete, ona Vám môže veľmi pomôcť, vyriešiť práve tie problémy o ktorých píšete.
Ivana Š
07.12.09,18:02
Krivdíte mi, nepodceňujem a odkedy som otec ani nemôžem podceňovať ženu a jej prínos do rodiny a...

Ale prečo podceňujete Vy ženy muža a jeho prísnosť, prečo ju zhadzujete a zmäkčujete, ona Vám môže veľmi pomôcť, vyriešiť práve tie problémy o ktorých píšete.

To si kde zobral ten názor, že my ženy nepoznáme prísnosť? :confused:
Halli
07.12.09,18:02
Slavica, dúfam, že podáš vieruhodné info zo stužkovej:)

Tak dobre. Stužková bola super, mláďatko bolo super,/robil konferenciera:)/ zistila som ako ho majú učiteľky radi a o to radšej ho mám ja. Je predsa moje :D;)
Danila
07.12.09,18:13
Krivdíte mi, nepodceňujem a odkedy som otec ani nemôžem podceňovať ženu a jej prínos do rodiny a...

Ale prečo podceňujete Vy ženy muža a jeho prísnosť, prečo ju zhadzujete a zmäkčujete, ona Vám môže veľmi pomôcť, vyriešiť práve tie problémy o ktorých píšete.Konečne môžem s Tebou súhlasiť. Faktom je, že láskavá mamka, a prísnoúsmevný otec je tandem na nezaplatenie. A otec je zväčša vždy ten, kto rešpektom občas hasí naše ženskoláskavopresladené omyly...:):D;). Uf, môj výrok som nútená pretaviť do náležitej podoby:
S chlapom zle, bez neho na zomretie.....:rolleyes:
Halli
07.12.09,18:22
S chlapom zle, bez neho na zomretie.....:rolleyes:

Moje nervy Danka šak nezhááááňaj :D
Danila
07.12.09,18:29
Moje nervy Danka šak nezhááááňaj :DNesúď ma podľa seba, ja skôr odháňam ako zháňam........;)
Halli
07.12.09,18:31
Nesúď ma podľa seba, ja skôr odháňam ako zháňam........;)


nezháááňaj = synonymum slova neblázni :--- /to mám od jedneho vychodňara/
witch
08.12.09,06:34
Konečne môžem s Tebou súhlasiť. Faktom je, že láskavá mamka, a prísnoúsmevný otec je tandem na nezaplatenie. A otec je zväčša vždy ten, kto rešpektom občas hasí naše ženskoláskavopresladené omyly...:):D;). Uf, môj výrok som nútená pretaviť do náležitej podoby:
S chlapom zle, bez neho na zomretie.....:rolleyes:
No, neviem, s prísnosťou muža to nie je vždy také horúce :cool:, malá (10 r) mi minule zahlásila: Maminka, už viem, prečo si na mňa niekedy prísna, lebo ma tatinko rozmaznáva! :rolleyes::D
My sme si to troška podelili, muža si dcérka s modrými očami obtočila okolo prsta a syn zasa vie ako na mňa. Ale jasné je, že zásadné veci riešime s manželom spoločne, neznášam, keď si rodičia - partneri jednajú za chrbtom...:(
Danila
08.12.09,08:53
No, neviem, s prísnosťou muža to nie je vždy také horúce :cool:, malá (10 r) mi minule zahlásila: Maminka, už viem, prečo si na mňa niekedy prísna, lebo ma tatinko rozmaznáva! :rolleyes::D
My sme si to troška podelili, muža si dcérka s modrými očami obtočila okolo prsta a syn zasa vie ako na mňa. Ale jasné je, že zásadné veci riešime s manželom spoločne, neznášam, keď si rodičia - partneri jednajú za chrbtom...:(O tom to je....aj moja malá keď bola malá bola tatinkom rozmaznávaná....malý, ktorý je už veľký ma na vec iný názor......;) My sme zásadné veci riešili super, na maličkostiach horela strecha......:confused::)
danushka
15.12.09,17:28
Konečne som pochopila, ako to vlastne je...teda ako to asi vnímajú tí naši...
Udržovanie neporiadku je časovo omnoho úspornejšie ako udržovanie poriadku v poriadku.
Každý poriadok vzniká z neporiadku a je nestabilný.
Poriadok znepokojuje, pretože je v ňom neustále potenciálny neporiadok.
Neporiadok ukľudňuje a dáva pocit uspokojenia, pretože je v ňom potenciálny poriadok, ktorý sa dá bez vynaloženia akejkoľvek fyzickej práce kedykoľvek predstaviť.
Neporiadok je večný, životaschopný a je prístupný zmenám.
V neporiadku má človek možnosť vytvoriť stabilný harmónii medzi svojimi potrebami a potrebami svojho okolí.
Hľadanie predmetov a písomností je činnosť produktívna, pretože núti človeka zaoberať sa predmetmi a písomnosťami, ktoré by ináč ignoroval.
V neporiadku sa rozvíja fantázia a schopnosť kombinovať a improvizovať.
Neporiadok naučí človeka mať prehľad skutočne len o tých veciach, o ktorých mať prehľad je skutočne potrebné.
Sú dôležitejšie veci ako poriadok.

Aj syn mi povedal, že HEURÉKA !!! :D :) ;)
Marína
15.12.09,20:11
Danuška, krásne si to vystihla:), a fakt sú dôležitejšie veci ako poriadok, niet čo dodať, aj keď priznávam, ľahko byť po vojne generálom, tiež som párkrát nemala ďaleko od vývrtky.:D Ja na margo toho som si vyhľadala Keď s nami cvičí pubertiak (http://ozene.zoznam.sk/cl/100276/250287/Ked-s-nami-cvici-pubertiak), o. i. som sa aj celkom zabavila, skús aj ty.;)
pepsikova
16.12.09,05:25
Konečne som pochopila, ako to vlastne je...teda ako to asi vnímajú tí naši...
Udržovanie neporiadku je časovo omnoho úspornejšie ako udržovanie poriadku v poriadku.
Každý poriadok vzniká z neporiadku a je nestabilný.
Poriadok znepokojuje, pretože je v ňom neustále potenciálny neporiadok.
Neporiadok ukľudňuje a dáva pocit uspokojenia, pretože je v ňom potenciálny poriadok, ktorý sa dá bez vynaloženia akejkoľvek fyzickej práce kedykoľvek predstaviť.
Neporiadok je večný, životaschopný a je prístupný zmenám.
V neporiadku má človek možnosť vytvoriť stabilný harmónii medzi svojimi potrebami a potrebami svojho okolí.
Hľadanie predmetov a písomností je činnosť produktívna, pretože núti človeka zaoberať sa predmetmi a písomnosťami, ktoré by ináč ignoroval.
V neporiadku sa rozvíja fantázia a schopnosť kombinovať a improvizovať.
Neporiadok naučí človeka mať prehľad skutočne len o tých veciach, o ktorých mať prehľad je skutočne potrebné.
Sú dôležitejšie veci ako poriadok.

Aj syn mi povedal, že HEURÉKA !!! :D :) ;)..


..moji synkovia tiež s tebou súhlasia..výnimočne sa aj zhodli..ich neporiadok je totiž organizovaný a keby náhodou v ňom niečo hľadali a nenašli, mama vždy vie, kde to je..máš 100 bodov..
pepsikova
16.12.09,05:32
..dnes ráno sa u nás nenašla gulášová kelňa..teda veľká, nechutná lyžica, s ktorou môj syn jedáva guláš..keďže som práve ráno dovarila guláš, lebo cez deň nebudem mať čas vyvárať, bolo mňamkové na raňajky- len ho nebolo čím jesť..lebo my máme len 10 obyčajných, nerez lyžíc, ktoré sú na guláš absolútne nevhodné!!!)))...jasné, gulášová kelňa bola , ešte nevybalená, v cestovnej taške, ktorú mal synko minulý mesiac v Taliansku..mama o tom vedela, on nie..ale jedovatý bol statočne hneď ráno, lebo ""niekomu"" jeho kelnička pila krv a tak ju vyhodil....a vraj- krásne ráno..
Kazu
16.12.09,07:01
..dnes ráno sa u nás nenašla gulášová kelňa..teda veľká, nechutná lyžica, s ktorou môj syn jedáva guláš..keďže som práve ráno dovarila guláš, lebo cez deň nebudem mať čas vyvárať, bolo mňamkové na raňajky- len ho nebolo čím jesť..lebo my máme len 10 obyčajných, nerez lyžíc, ktoré sú na guláš absolútne nevhodné!!!)))...jasné, gulášová kelňa bola , ešte nevybalená, v cestovnej taške, ktorú mal synko minulý mesiac v Taliansku..mama o tom vedela, on nie..ale jedovatý bol statočne hneď ráno, lebo ""niekomu"" jeho kelnička pila krv a tak ju vyhodil....a vraj- krásne ráno..

:D:D:D
danushka
16.12.09,07:11
A to som si myslela, že len ten môj skoro dospelý muž má takúto svoju obsesiu...puding zásadne jedáva len s jednou lyžičkou, žiadnou inou:eek:.
Dcéra zas používa zásadne svoj príbor s červenými plastovými rúčkami, je vylúčené, aby jedla iným.

No a teraz dilema matky...Je to schizofrénia, nie je to schizofrénia?
Na jednej strane musí byť presne tá lyžička k pudingu a súčasne synak premýšľa nad tým, aké spodné prádielko kúpi svojej frajerke na Vianoce:D:D:D

Oni to majú fakt ťažké!
buchač
16.12.09,07:24
A to som si myslela, že len ten môj skoro dospelý muž má takúto svoju obsesiu...puding zásadne jedáva len s jednou lyžičkou, žiadnou inou:eek:.
Dcéra zas používa zásadne svoj príbor s červenými plastovými rúčkami, je vylúčené, aby jedla iným.

No a teraz dilema matky...Je to schizofrénia, nie je to schizofrénia?
Na jednej strane musí byť presne tá lyžička k pudingu a súčasne synak premýšľa nad tým, aké spodné prádielko kúpi svojej frajerke na Vianoce:D:D:D

Oni to majú fakt ťažké!

Danuš ....nerieš ....

Šak ja som už starý otec ...;)...a bryndzové halušky jedávam/l pravidelne s drevenou lyžicou , dedičstvo po starých rodičoch ...
Nie žeby som na iný príbor nemal , ale s ňou mi to tak inak chutí , lepšejšejšeše...:rolleyes::---:D

Prestaň robiť z toho dilemu , lebo nakoniec sa zo schizofrénie prepracuješ k paranojke ...

P.S.:
mimotemy ...a to prádielko , aké bude ....aké ...;)
Kazu
16.12.09,07:53
A to som si myslela, že len ten môj skoro dospelý muž má takúto svoju obsesiu...puding zásadne jedáva len s jednou lyžičkou, žiadnou inou:eek:.
Dcéra zas používa zásadne svoj príbor s červenými plastovými rúčkami, je vylúčené, aby jedla iným.

No a teraz dilema matky...Je to schizofrénia, nie je to schizofrénia?
Na jednej strane musí byť presne tá lyžička k pudingu a súčasne synak premýšľa nad tým, aké spodné prádielko kúpi svojej frajerke na Vianoce:D:D:D

Oni to majú fakt ťažké!

Aj tí moji sú takto praštení a ja úbohá aby som si pamätala komu akú lyžicu k polievke, akú lyžičku do kávy, ten používa vidličku s tromi pichliačmi, tamten zase s čiernou rúčkou, nedajbože porušiť zasadací poriadok a to už sú aj synovia ženatí a jeden dokonca z domu preč:D:D:D. Ten zlozvyk si však preniesol aj do nového domova, aj tá malinká už vie ukázať, ktorá je tatinkova lyžica:D
evina
16.12.09,08:01
..


..moji synkovia tiež s tebou súhlasia..výnimočne sa aj zhodli..ich neporiadok je totiž organizovaný a keby náhodou v ňom niečo hľadali a nenašli, mama vždy vie, kde to je..máš 100 bodov..


A keď nevie - beda jej ... :D:D
evina
16.12.09,08:05
A to som si myslela, že len ten môj skoro dospelý muž má takúto svoju obsesiu...puding zásadne jedáva len s jednou lyžičkou, žiadnou inou:eek:.
Dcéra zas používa zásadne svoj príbor s červenými plastovými rúčkami, je vylúčené, aby jedla iným.

No a teraz dilema matky...Je to schizofrénia, nie je to schizofrénia?
Na jednej strane musí byť presne tá lyžička k pudingu a súčasne synak premýšľa nad tým, aké spodné prádielko kúpi svojej frajerke na Vianoce:D:D:D

Oni to majú fakt ťažké!

Dostala som raz na to odbornú radu:

Nie je to schizofrénia, je to len a len Tvoj problém - im to vyhovuje, to len Tebe to prekáža ....:D:D, resp. ich neporiadok je len náš problém, oni sa cítia o.k. My sa s tým musíme vysporiadať ....:D:D
witch
17.12.09,06:52
Dostala som raz na to odbornú radu:

Nie je to schizofrénia, je to len a len Tvoj problém - im to vyhovuje, to len Tebe to prekáža ....:D:D, resp. ich neporiadok je len náš problém, oni sa cítia o.k. My sa s tým musíme vysporiadať ....:D:D
Je to fakt, niekedy, keď si spätne premietnem situáciu, kedy som bola zo syna vytočená a HNEĎ som chcela, aby napr. vypratal prázdne PET fľaše z izby (jeho špecialita- minerálku vypije a za pár dní má v kúte zo 8-10 PETiek:mad:), tak on s kľudom angličana povie: nie, urobím to zajtra ráno, ako som mal na pláne :cool:, a ja pením :mad:. Ráno, keď PETky vyprace, si uvedomím, že nič také strašné sa nestalo a noc sme prežili i s PETkami:rolleyes:. Ale je fakt, že človek niekedy musí vypustiť paru, lebo aj keď si to syn myslí, nemá vždycky pravdu..:D:D:D:D
hnedoočka
17.12.09,07:03
Je to fakt, niekedy, keď si spätne premietnem situáciu, kedy som bola zo syna vytočená a HNEĎ som chcela, aby napr. vypratal prázdne PET fľaše z izby (jeho špecialita- minerálku vypije a za pár dní má v kúte zo 8-10 PETiek:mad:), tak on s kľudom angličana povie: nie, urobím to zajtra ráno, ako som mal na pláne :cool:, a ja pením :mad:. Ráno, keď PETky vyprace, si uvedomím, že nič také strašné sa nestalo a noc sme prežili i s PETkami:rolleyes:. Ale je fakt, že človek niekedy musí vypustiť paru, lebo aj keď si to syn myslí, nemá vždycky pravdu..:D:D:D:D

áááá, tak to som rada ,že je to životný štýl mladých a nie neporiadok!

až teraz som pochopila, že si z toho nemám robiť zbytočné vrásky.:D

Náš má toho roku matúry, prijímačky na vysokú, ale doma buď chatuje, hrá hry, čo podľa mňa nemajú zmysel, alebo spí. Keď mu s manželom hovoríme , že ak zmaturuje , tak zázrakom a namiesto vysokej pôjde k lopate, tak nám vysvetlil, že ho vôbec nepodporujeme, nepovzbudzujeme a deptáme jeho sebavedomie, lebo vopred mu predpokladáme neúspech! a máme to!:rolleyes::confused:

nakoniec nás presvedčil , že chyba je v nás!;)
Darina1234
17.12.09,08:18
Ja som ten ich tzv. neporiadok vyriešila tak, že jednoducho do ich izby nevkročím a hotovo, proste som sa to naučila a basta. Teraz je u mna moja 81 ročna mama, nakolko na Liptove je vela snehu a poviem Vám rano ked odidu do školy, ona okamžite vstupi do izby a vynaša do dresu všetky taniere, lyžice, pohare, kelimky od jogurtov, ponožky, slipy, a podobne. Mna vyhrešila, že taky neporiadok ešte nezažila, že ako som ich to naučila. Pridu zo školy, ona im vysvetluje ako si maju upratovať, ale jej si nedovolia oponovať, ale aj tak neupratuju.
Halli
17.12.09,08:23
áááá, tak to som rada ,že je to životný štýl mladých a nie neporiadok!

až teraz som pochopila, že si z toho nemám robiť zbytočné vrásky.:D

Náš má toho roku matúry, prijímačky na vysokú, ale doma buď chatuje, hrá hry, čo podľa mňa nemajú zmysel, alebo spí. Keď mu s manželom hovoríme , že ak zmaturuje , tak zázrakom a namiesto vysokej pôjde k lopate, tak nám vysvetlil, že ho vôbec nepodporujeme, nepovzbudzujeme a deptáme jeho sebavedomie, lebo vopred mu predpokladáme neúspech! a máme to!:rolleyes::confused:

nakoniec nás presvedčil , že chyba je v nás!;)


nepísala si náhodou o mojom synovi ? :D:D:D

Iba tie matury mi nesedia toho roku:D , alebo si myslela školského roku...tak to beriem :D inak všetko sedí na moje mláďatko...
witch
17.12.09,08:37
Ja som ten ich tzv. neporiadok vyriešila tak, že jednoducho do ich izby nevkročím a hotovo, proste som sa to naučila a basta. Teraz je u mna moja 81 ročna mama, nakolko na Liptove je vela snehu a poviem Vám rano ked odidu do školy, ona okamžite vstupi do izby a vynaša do dresu všetky taniere, lyžice, pohare, kelimky od jogurtov, ponožky, slipy, a podobne. Mna vyhrešila, že taky neporiadok ešte nezažila, že ako som ich to naučila. Pridu zo školy, ona im vysvetluje ako si maju upratovať, ale jej si nedovolia oponovať, ale aj tak neupratuju.
To mi pripomína, ako moja malá (10), reagovala na svokrinu prednášku, akú má neupratanú izbu, ako dievča musí byť poriadne a ako ona keď bola malá, musela všetko atď atď... A moje slniečko s anjelskou tváričkou svokre odvetilo: Tak ma vychovali!:cool: Ja myslela, že odpadnem!!:eek::eek: Je samozrejme zbytočné vysvetľovať, že tak dcéru nevychovávam a že nie vždy má v izbe taký mrník, ku ktorému sa svokra zrovna pritrafila (predsa len ešte nie je dcéra v puberte:---).
Ella2
17.12.09,10:28
Je to naozaj ťažké denne riešiť našich puberťákov....... Keď mi dcéru vyrazili z internátu za nedodržiavanie internátneho poriadku....v treťom ročníku na hotelke na vysvedčení tri štvorky........znížená známka zo správania ......a v piatom ročníku jednotky, dvojky - keď ju puberta prestala plieskať.........zmaturovala s vyznamenaním......dnes šiesty rok pracuje v Londýne a končí bakalárske štúdium na tamojšej univerzite...............pracuje aj študuje zároveň, sama si financuje štúdium........som na ňu hrdá......tiež to bolo umenie s ňou vydržať.
jozka56
23.12.09,20:05
Aj ja by som v tejto téme chcela kadečo napísať, ale nemôžem, lebo u mňa stále pretrváva..Kto podojí kravu?...bučí od rána..... a teda ništ:)
pepsikova
10.01.10,15:20
..tuším sa naše domácnosti v novom roku "upratali" na tie normálne..
..prečo si ja dnes pripadám ako "na hlavu?""..
..napíšem, ak sa spamätám..alebo lepšie, ak zoštylizujem, čo by som sem napísala..
danushka
11.01.10,17:12
Pepsi, neviem či sa naše domácnosti upratali po Novom roku, skôr by som povedala, že naši tínedžeri po 19 dňoch prázdnin dobre vyhnili a od samej nudy sa im už ani voloviny nechce robiť...chválabohu, začala škola, toľko voľna - to je na chorobu ! A keď nerobia hlúposti, chorí sú, tak veru !
Zužu
11.01.10,17:18
súhlasím s danushka a ešte pripájam - môj syn sa už druhý deň učí, ale koľko mu to vydrží ? ešte deň dva? neviem a znova bude to isté .... len v kútiku duše dúfam že aj zmaturuje, ale ešte je len tretiak.
danushka
11.01.10,17:34
Zužu, aj ten môj je tretiak, súcitím s Tebou :D
A čo si sa Ty zbláznila, teraz sa nerozmýšľa ešte o maturách, ale o tom, ako z ničoho neprepadnúť, na polroka ešte aj také prichádza do úvahy, ale na konci roka už žiadna taká hrozba nesmie byť, však prázdniny musia byť...ach jo, ach jo...
Tak rozmýšľam, že človek si na kadečo zvykne, aj na tento spôsob úvah som sa dopracovala...Síce neviem ako, lebo ja keď som chodila na strednú, tak som to dosť vážne brala, ešte aj zošity a knihy som v tom čase mala obalené v modrom a priesvitnom obale...Toto keď hovorím svojmu synovi, tak mi vraví, že či som bola strelená?:eek::eek::eek:
...asi áno...
Nika
11.01.10,18:28
Zužu, aj ten môj je tretiak, súcitím s Tebou :D
A čo si sa Ty zbláznila, teraz sa nerozmýšľa ešte o maturách, ale o tom, ako z ničoho neprepadnúť, na polroka ešte aj také prichádza do úvahy, ale na konci roka už žiadna taká hrozba nesmie byť, však prázdniny musia byť...ach jo, ach jo...
Tak rozmýšľam, že človek si na kadečo zvykne, aj na tento spôsob úvah som sa dopracovala...Síce neviem ako, lebo ja keď som chodila na strednú, tak som to dosť vážne brala, ešte aj zošity a knihy som v tom čase mala obalené v modrom a priesvitnom obale...Toto keď hovorím svojmu synovi, tak mi vraví, že či som bola strelená?:eek::eek::eek:
...asi áno...

to je pravda. Keď mal syn maturovať, tak som si povzdychla, že bude zázrak keď ten chlapec zmaturuje. No a dcéra ma "potešila" - povedala, že zázrak bude keď sa k maturite dostane :eek:. .... Zázraky sa naozaj dejú... zmaturoval :)
Tamila
11.01.10,18:42
to je pravda. Keď mal syn maturovať, tak som si povzdychla, že bude zázrak keď ten chlapec zmaturuje. No a dcéra ma "potešila" - povedala, že zázrak bude keď sa k maturite dostane :eek:. .... Zázraky sa naozaj dejú... zmaturoval :)

Presne tieto starosti - úplne rovnaké - :o mám ja teraz.
Kazu
11.01.10,19:16
Moja silno pubertálna vnučka si nedávno pri prezeraní mojich "historických dokumentov" povzdychla: Babka ja viem, že na pubertu uznávaš kladivko, ale aspoň vysvedčenia by si mi mohla požičiavať :D
hnedoočka
11.01.10,19:25
Presne tieto starosti - úplne rovnaké - :o mám ja teraz.

pridám sa do klubu?:D

dva týždne prilepený na monitore a dnes, keď má narodky ,tak čumí do zošitov!...nuž čo ,aj tak sa dá oslavovať!:rolleyes:;)
danushka
11.01.10,20:17
pridám sa do klubu?:D

dva týždne prilepený na monitore a dnes, keď má narodky ,tak čumí do zošitov!...nuž čo ,aj tak sa dá oslavovať!:rolleyes:;)
Hnedoočka, buď rada, že oslavuje pri zošitoch !
Môj syn pred mesiacom oslavoval 18te narodeniny svojho spolužiaka a strávili celá partia noc u železničných policajtov...
A museli tam stáť, chudáčikom im nedovolili posadiť sa :D:D:D.
Na jednej strane ma išlo rozdrapiť, ale keď mi syn opisoval to vyzyvovanie nastojáka, tak som mu vravela : ,,mali Vás nechať kľačať na polene, alebo na hrachu ! "
Nika
12.01.10,14:50
Presne tieto starosti - úplne rovnaké - :o mám ja teraz.

.... tak pevné nervy.... :)
dorah34
12.01.10,20:19
mame doma troch teenagerov - 12, 13 (baby) a 14(syn) a niekedyje to fakt divoke (najma cez dovolenky a po prazninach) takze som fakt uvitala temu a danushka - mas u nas virtualny bodik za temu, ktora tu fakt chybala!!!
preluskala som temu a musim povedat, ze mam fakt zmiesane pocity - neviem, ci sa mam smiať alebo sa mam bat!!!
spolieham sa na to, ze sa s nimi rozpravam (ked su ochotni) viac ako so mnou moji rodicia v 80tych rokoch a na to, ze som bola fakt divoka cca od 15 -19 a mam z coho cerpat, ked rozmyslam, ze co asi prave riesia alebo robia. Najhorsie je, ze vychovne zaucho sa dava niekomu, kto ma v 14tich meter 80 velmi problematicky:-)))
pepsikova
12.01.10,20:53
...och, ako mne bolo dobre, keď som mala tínedžerov..zlaté časy to boli..
..najstarší syn,33 ročný, dnes prišiel domov s taškami, odišiel od frajerky..na jednej strane som rada, lebo to je mrcha,ale je to už 7 x od septembra..mám len nervy, že ani tentokrát mu predsavzatie-že je to už nafurt- nevydrží..
danushka
12.01.10,23:00
Najhorsie je, ze vychovne zaucho sa dava niekomu, kto ma v 14tich meter 80 velmi problematicky:-)))
:D:D:D
Dorah, nemusí byť práve zaucho, kde dosiahneš, tam švihaj, ale hlavne to rob rýchlo a nečakane !
Tiež som pochopila u syna keď mal 14násť a ruky s nohami dlhé, kľúčne kosti obalené tenkou kožičkou a odstávajúci nos, že zaucho sa mi len tak nepodarí prilepiť. Skončila som s tým vo chvíli keď mi chytil ruky a rehotal sa mi, že čo ja slabé žieňa od neho chcem, napriek tomu že som bola váhou o 10 kg ťahšia.
Občas sa mi zadarí švihnúť, ale švihám už len jazykom. Vychŕlim rýchlo, cielene, brnknem na citlivú strunku. Keď už je toho tak akurát, odmietam prať, žehliť a kopy špinavého prádla nahádžem do vreca, ktoré nechám na stred jeho izby.
To by ste čumeli na tú pohromu, keď sa chýli k rande a v šuflíčku akurát deravé ponožky - vetráky a vyťahané boxerky. Trest, horšieho ani nemôže byť.
Vtedy si velebne medlím rúčky so slovami - došiel na psa mráz:).

Aj tak sme mamky láskavé, chápavé, dobré kuchárky, starostlivé, len oni majú občas výpadky čuchu, sluchu, citu, zraku - akurát chuťové poháriky fungujú bez prestávky.
dorah34
20.03.10,19:44
no jedna z hlasok, na ktoych neviem, ci sa mam smiat alebio hnevat.
moj priatel si naklada na veceru masove gulky v paradajkovej omacke a pyta sa ma: budes jest tie gule? a moj 15rocny syn na to:
no to si snad nechate po desiatej...
dorah34
20.03.10,19:58
Dorah, nemusí byť práve zaucho, kde dosiahneš, tam švihaj, ale hlavne to rob rýchlo a nečakane !

no straaaaaasne sa na tom pobavil soplak:-))) ale som este celkom spokojna - dnes sme oslavili prvy jarny den s kamoskou, ktorej "maly" ma este o rok menej ale dlhy je rovnako a navyse ma 94 kil. to uz clovek nevyhada:-(((
podla mna to priroda celkom nedomyslela - mali by sme sa my mamy jednorazovo zvacsit ked mame pubertakov tak, ako sa nam trebars zvacsia prsia ked sme tehotne. a ked budu mat decka dvadsat, tak sa z nas zase stanu jemne nezne drobne zienky.
no bolo by to super, kukat im do oci face to face tym dvojmetrovym pijaviciam, nie?:-)))))
Laco-monter
20.03.10,20:14
:D:D:D
Dorah, nemusí byť práve zaucho, kde dosiahneš, tam švihaj, ale hlavne to rob rýchlo a nečakane !
Tiež som pochopila u syna keď mal 14násť a ruky s nohami dlhé, kľúčne kosti obalené tenkou kožičkou a odstávajúci nos, že zaucho sa mi len tak nepodarí prilepiť. Skončila som s tým vo chvíli keď mi chytil ruky a rehotal sa mi, že čo ja slabé žieňa od neho chcem, napriek tomu že som bola váhou o 10 kg ťahšia.
Občas sa mi zadarí švihnúť, ale švihám už len jazykom. Vychŕlim rýchlo, cielene, brnknem na citlivú strunku. Keď už je toho tak akurát, odmietam prať, žehliť a kopy špinavého prádla nahádžem do vreca, ktoré nechám na stred jeho izby.
To by ste čumeli na tú pohromu, keď sa chýli k rande a v šuflíčku akurát deravé ponožky - vetráky a vyťahané boxerky. Trest, horšieho ani nemôže byť.


POZOR !

Zanedbanie starostlivosti o zverenú osobu je TRESTNÝM ČINOM !

Ja by som na to išiel z druhej strany
učil by som mladeho samostatnosti,
aký problem je nahádzať veci do pračky vyprať a vysušiť ?
O žehlení sa nezmieňujem, je to perfekcionistický prežitok z minulosti.
Tu nejde o to mať nad svojim synom vždy , "NAVRCH"
Ty ako matka ho pripravuješ do života !
Čo ho ideš učiť, závislosti na Tebe ???? :eek:
danushka
20.03.10,21:07
POZOR !

Zanedbanie starostlivosti o zverenú osobu je TRESTNÝM ČINOM !

Ja by som na to išiel z druhej strany
učil by som mladeho samostatnosti,
aký problem je nahádzať veci do pračky vyprať a vysušiť ?
O žehlení sa nezmieňujem, je to perfekcionistický prežitok z minulosti.
Tu nejde o to mať nad svojim synom vždy , "NAVRCH"
Ty ako matka ho pripravuješ do života !
Čo ho ideš učiť, závislosti na Tebe ???? :eek:

Ale ale...Lacko nám tu ide dávať rady ako sa popasovať s pubertou...
Ono by to bolo super, keby na každé veľké dieťa platili všeobecné pravidlá :)
Kto tu hovorí o tom, že treba mať nad svojimi deťmi NAVRCH, nedajbože si hovieť v skutočnosti o závislosti detí na rodičoch.

Začínam mať pocit Laco-montér, že si prídem k Tebe po patent na rozum;)
Ak máš deti v puberte a budeš nám tu tvrdiť, že žiadne perličky u Vás doma neboli, také bežné zo života, tak Ti neuverím...

Evidentne si Laco nepochopil význam tejto témy, škoda...
veronikasad
20.03.10,21:19
Nepochopila som Laca, kto mal tie veci nahádzať do pračky vyprať a vysušiť ...
ludmilla
20.03.10,22:26
S mládežou je neskutočne veľa starostí ale aj neskutočne veľa radostí a smiechu :):):).
Dcéra mi po písomnej maturite zavolala:"Mami aké i,y sa píše v slove Turkyňa? ( mali použiť ženský rod pri slove Turek)" - odpovedala som:"y" a ona na to:"Tak to je dosť blbé, dala som i." Keď sa vrátila domov celá vysmiata povedala mi, predstav si volala som aj kamoške aké i napísala a ona mi povedala, že žiadne, ona napísala, že Turka :D:D:D
ludmilla
20.03.10,22:26
Užila som si so svojimi už dospelými deťmi veľmi veľa starostí, nebolo to jednoduché, niekedy som nevedela ako ďalej. Vždy som si však povedala, že sme ich vychovali najlepšie ako sme vedeli a neprestala som dúfať, že po všetkom zlom, predsa musí prísť aj to dobré.
Naše deti i tak vždy urobia čo oni chcú.
Napr. Syn v puberte sa venoval záškoláctvu, skúšal naše nervy, zdravie, vyskúšal asi už všetko zakázané, čo sa vyskúšať dá, pred tromi rokmi vyzeral ako stratený prípad, ale i tak som stále verila, že sa s našou pomocou s tej vybočenej cesty vráti späť na tú hlavnú.
Zmaturoval, spravil si pomaturitné vzdelanie a zamestnal sa. V práci si všimol, že je jeden článok kolektívu a musí poslúchať a robiť, čo iní od neho požadujú, dostával výplatu, žiadne vreckové viac a musel začať prispievať na domácnosť (on sa to síce ešte nedozvedel, ale jeho príspevky na domácnosť som uložila pre neho). Robil 1 rok a teraz študuje na výške, má priateľku a je to úplne iný chlapec.
Dcéra opačný prípad, po celé roky strednej školy najlepšia žiačka, veľmi sebavedomá, organizátorka všetkých možných akcií, speekerka v školskom rozhlase, veľmi talentovaná na jazyky, aktívna tanečnica, športovkyňa, rok študovala na Novom Zélande, starosti boli tiež, pretože je aj veľmi "hubatá" a permanente "zaláskovaná". Človek by si pomyslel, že čo bude prvé, podá si prihlášku na vysokú školu.;);)
Moja dcéra mi však oznámila, že žiadna škola nebude, ona sa bude tento rok na jeseň vydávať :eek::eek::eek::eek:
Máme za sebou množstvo rozhovorov, ale jej stanovisko je jasné. Na moju otázku prečo?! Prišla odpoveď: "Ty si môj dobrý príklad aj s otcom, túžim po takej rodine":eek::eek::eek:

Zistila som, že nemá zmysel prehovárať sú už dospelí, veci sa dejú vždy tak ako sa diať majú, v živote nie je nič len čierne a biele.

Naše deti sme síce vychovávali, ale aj oni vychovávali nás. Máme ešte jedného štvrtáka na základnej škole, dnes už som pripravená na všetko, všetko očakávam a už sa nenechám ničím zaskočiť :):):).

Pri všetkých trápeniach a starostiach musím aj tak povedať, že ich milujem aj s ich chybami a už dnes mi dali toľko lásky a radosti, za ktorú im veľmi ďakujem. Vďaka Bohu na tie zlé veci vieme rýchlo zabudnúť.
JaDo
20.03.10,23:16
Ja by som ako najväčší problém považovala všeobecný trend mládeže, denne niekoľko hodín sedieť pred PC. Za prvé je to požierač času a za druhé sa mládež zabáva bez vynaloženia námahy. Takže nie je čas sa učiť ani upratovať a časom sa z toho stane zvyk.
Na viac, keď sa rodič vracia z roboty neskoro a musí urýchlene zvládnuť večeru a iné domáce práce, je ťažké mať režim dieťaťa po príchode zo školy pod kontrolou. Do 14 sa to dá, neskôr je to horšie. Ešte šťastie, že už to mám za sebou a dnes sú v pohode.
A najdôležitejšie je, aby hneď ako mladí prestanú študovať, išli pracovať. A tam by mal prispieť aj rodič - nenechať ich doma zaháľať pod zámienkou, že čakajú na štúdium v budúcom roku a pomôcť im s nájdením aspoň prvého zamestnania !
No a v práci sa naučia, že si nemôžu hocičo dovoliť ... a väčšinou začnú aj poctivo, aj keď len externe študovať!:D
JaDo
kyblik
21.03.10,06:09
Perfektna tema..., klobuk dolu Danuska

Ja sa zatial iba bavim na takychto starostiach a uvazujem ako asi budem reagovat ja... Ja mam baby 4 a 6...

Takze zatial iba u 4 ročnej hlasky typu: "ocko, na co tu cakam???", ked hned nema splnene take dolezite veci ako spolocne robenie celenky, navliekanie nahrdelnika a pod. ... :confused::confused::confused:

U starsej 6 ročnej prevláda obdobie princezien a teda robenie koruny, obliekanie krasnych siat... a hlášky typu : " ocko, ja by som sa uz velmi chcela zalubit s nejakym chlapcom..." :D:D:D

PS: dufam, ze taketo problemy im ostanu aspon do 20-tky... :rolleyes:
Dáša_
21.03.10,06:16
Ked tu spominate pubertu, minule som citala také milé od Marka Ebena
http://www.nanicmama.sk/deti-na-predaj/citat-od-marka-ebena
Tamila
21.03.10,11:11
S mládežou je neskutočne veľa starostí ale aj neskutočne veľa radostí a smiechu :):):).
Dcéra mi po písomnej maturite zavolala:"Mami aké i,y sa píše v slove Turkyňa? ( mali použiť ženský rod pri slove Turek)" - odpovedala som:"y" a ona na to:"Tak to je dosť blbé, dala som i." Keď sa vrátila domov celá vysmiata povedala mi, predstav si volala som aj kamoške aké i napísala a ona mi povedala, že žiadne, ona napísala, že Turka :D:D:D

Turkyňa bola aj u nás Tyrkiňa:D
betka631
22.03.10,20:02
U nás bola najprv Turka...dodatočne opravená na Turkiňa.:D Ale dcéra ma dorazila tým, keď mi povedala, že od slová letuška mužský rod napísala letušiak.:D:D:D
pepsikova
22.03.10,20:44
..prídem dnes domov zo školy a synko sa ma pýta:..""mami a ty si na tom ako s angličtinou?...""iba sa s ňou kamarátim", odpovedám, ani netuším, kam smeruje,lebo moje štúdium berie akože "z nudy"..no a dieťa mi na to:.."to je málo, moja, musíš sa priateliť,testy vraj boli ťažké, kamarátstvo nestačí"...
Rozalka
22.03.10,21:09
Hnedoočka, buď rada, že oslavuje pri zošitoch !
Môj syn pred mesiacom oslavoval 18te narodeniny svojho spolužiaka a strávili celá partia noc u železničných policajtov...
A museli tam stáť, chudáčikom im nedovolili posadiť sa :D:D:D.
Na jednej strane ma išlo rozdrapiť, ale keď mi syn opisoval to vyzyvovanie nastojáka, tak som mu vravela : ,,mali Vás nechať kľačať na polene, alebo na hrachu ! "


Buď rada, že bol u policajtov ...
Synovi administratívnej pracovníčke u môjho klienta k 18-ke kamaráti "kúpili babu", vyše polroka sa lieči zo žltačky B ...
arizona
22.03.10,21:18
Buď rada, že bol u policajtov ...
Synovi administratívnej pracovníčke u môjho klienta k 18-ke kamaráti "kúpili babu", vyše polroka sa lieči zo žltačky B ...
...tomu sa hovorí darček, na ktorý sa nezabúda, bŕŕŕ!
betka631
30.03.10,10:22
Bola som v nedeľu u sestry, keď sa neter balila na internát. Tradičná otázka mojej sestry: "Všetko máš, nič si si nezabudla?" A tradičná odpoveď netere:"Mamíííí, nemám už náhodou 20?".
A samozrejme večer telefonát: "Mamíííí, zabudla som uterák!"
Sestra na to, tak čo už, kúp si nejaký. A potom mi hovorí:"To sa opakuje každú nedeľu. Vieš už koľko mám nových uterákov od októbra? Plnú skriňu!":D
danushka
29.09.10,13:50
Milé mamky, keď budete svojim dcéram vo veku ,,násť" rokov dávať prácu ,,ala pomoc v kuchyni", sledujete ich jedným očkom a hlavne sa nezatelefonujte s výhodným paušálom, lebo dopadnete ako ja.

Kázala som naškrabkať zemiačiky.
A moja dcéra, škrabala, škrabala, škrabala a škrabala a naškrabla celé 5 kg vrece :eek:.
Čo ja s tým teraz budem robiť, mám vyklepané štyri rezne:rolleyes:...

A vraj som nevďačná, povedala mi.

Tínedžerom treba polopate nalinkovať a ešte ich aj kontrolovať, zabudla som:D:D:D.
Tweety
29.09.10,14:14
Milé mamky, keď budete svojim dcéram vo veku ,,násť" rokov dávať prácu ,,ala pomoc v kuchyni", sledujete ich jedným očkom a hlavne sa nezatelefonujte s výhodným paušálom, lebo dopadnete ako ja.

Kázala som naškrabkať zemiačiky.
A moja dcéra, škrabala, škrabala, škrabala a škrabala a naškrabla celé 5 kg vrece :eek:.
Čo ja s tým teraz budem robiť, mám vyklepané štyri rezne:rolleyes:...

A vraj som nevďačná, povedala mi.

Tínedžerom treba polopate nalinkovať a ešte ich aj kontrolovať, zabudla som:D:D:D.
No, tu by som jej zastala, ten, kto prácu zadá, má jej vykonávanie aj kontrolovať, takže čia je to chyba? Tvoja.:---Len sa priznaj, kde si bola za ten čas, čo ona poctivo zemiačky čistila, ha?
danushka
29.09.10,14:19
...telefonovala som a trvalo to asi fakt dlho, lebo 5 kg len tak nenačistíš :D, priznávam bez mučenia - moja chyba...
Tweety
29.09.10,14:20
ALe som Ťa odhalila.:---
Tamila
29.09.10,14:22
Milé mamky, keď budete svojim dcéram vo veku ,,násť" rokov dávať prácu ,,ala pomoc v kuchyni", sledujete ich jedným očkom a hlavne sa nezatelefonujte s výhodným paušálom, lebo dopadnete ako ja.

Kázala som naškrabkať zemiačiky.
A moja dcéra, škrabala, škrabala, škrabala a škrabala a naškrabla celé 5 kg vrece :eek:.
Čo ja s tým teraz budem robiť, mám vyklepané štyri rezne:rolleyes:...

A vraj som nevďačná, povedala mi.

Tínedžerom treba polopate nalinkovať a ešte ich aj kontrolovať, zabudla som:D:D:D.
Tak toto by sa mojim "deckám" nestalo. Keď oškrabú 4 zemiaky, už sa im zdá, že je to strašne veľa a že to nikto ani nezje. Nebudú predsa škrabať naviac.:rolleyes:
pepsikova
29.09.10,14:22
...aj ja chcem takú šikovnú dcéru...hneď!...
danushka
29.09.10,14:29
Pepsi neblázni, veď zemiaky sú drahé...
lujza.j
29.09.10,14:52
Milé mamky, keď budete svojim dcéram vo veku ,,násť" rokov dávať prácu ,,ala pomoc v kuchyni", sledujete ich jedným očkom a hlavne sa nezatelefonujte s výhodným paušálom, lebo dopadnete ako ja.

Kázala som naškrabkať zemiačiky.
A moja dcéra, škrabala, škrabala, škrabala a škrabala a naškrabla celé 5 kg vrece :eek:.
Čo ja s tým teraz budem robiť, mám vyklepané štyri rezne:rolleyes:...

A vraj som nevďačná, povedala mi.

Tínedžerom treba polopate nalinkovať a ešte ich aj kontrolovať, zabudla som:D:D:D.
prečo to skoro v každej rodine s týmto "druhom":D :Dvyzerá rovnako;) ja som si minule pri nejakej príležitosti dovolila v tedy ešte o mojej 18stke, od soboty 19stke:D povedať pred jej kámoškami, že " že ja idem domov pretože mám prádlo v práčke a treba ho vybrať a oni na moju dcéru, že ty prečo si nevybrala to prádlo z práčky a moja "šikulka" nato, že jááá? ja to neviem:eek::eek::eek: no aká je zlatá:D:D;)
witch
30.09.10,05:33
prečo to skoro v každej rodine s týmto "druhom":D :Dvyzerá rovnako;) ja som si minule pri nejakej príležitosti dovolila v tedy ešte o mojej 18stke, od soboty 19stke:D povedať pred jej kámoškami, že " že ja idem domov pretože mám prádlo v práčke a treba ho vybrať a oni na moju dcéru, že ty prečo si nevybrala to prádlo z práčky a moja "šikulka" nato, že jááá? ja to neviem:eek::eek::eek: no aká je zlatá:D:D;)

S týmto "druhom":D to ozaj nie je jednoduché, syn má dlhé krásne vlnité a husté vlasy (Bože na čo sú chalanovi také, ako by sa mne hodili :rolleyes:) a keď sa po ňom idem umyť, je upchatý odpad. Včera som mu ukazovala, čo spôsobil a ako to treba vybrať (ako malému decku) a odpoveď " jáááj, to treba ??? :eek: "..
Ale ma dnes už vytočil, v utorok bol na Srpš vychválený, aký je slušný a milý, už 4 jedničky za písomky (chválu som mu aj tlmočila) a dnes telefonát od triednej, že už má zápis v triednej knihe. Tak je po radosti..:(
pepsikova
30.09.10,14:04
...a to sa tá triedna nehanbila?..dať mu poznámku-no-ak mala prečo...ale zavolať ti to??...
wagner
30.09.10,14:10
prečo to skoro v každej rodine s týmto "druhom":D :Dvyzerá rovnako;) ja som si minule pri nejakej príležitosti dovolila v tedy ešte o mojej 18stke, od soboty 19stke:D povedať pred jej kámoškami, že " že ja idem domov pretože mám prádlo v práčke a treba ho vybrať a oni na moju dcéru, že ty prečo si nevybrala to prádlo z práčky a moja "šikulka" nato, že jááá? ja to neviem:eek::eek::eek: no aká je zlatá:D:D;)

Buď rada, že Ti nepovedala, že si ju to nenaučila.:confused: :D:D:D
evina
30.09.10,16:08
Milé mamky, keď budete svojim dcéram vo veku ,,násť" rokov dávať prácu ,,ala pomoc v kuchyni", sledujete ich jedným očkom a hlavne sa nezatelefonujte s výhodným paušálom, lebo dopadnete ako ja.

Kázala som naškrabkať zemiačiky.
A moja dcéra, škrabala, škrabala, škrabala a škrabala a naškrabla celé 5 kg vrece :eek:.
Čo ja s tým teraz budem robiť, mám vyklepané štyri rezne:rolleyes:...

A vraj som nevďačná, povedala mi.

Tínedžerom treba polopate nalinkovať a ešte ich aj kontrolovať, zabudla som:D:D:D.

Danuška, máš mimoriadne usilovnú dcéru.
Ja myslím, že ostatné nástky, by po každom druhom zemiaku prišli s otázkou Ešte? a po Tvojom treťom ešte by prevrátili oči ...;)
evina
30.09.10,16:09
Buď rada, že Ti nepovedala, že si ju to nenaučila.:confused: :D:D:D

Aj to príde ....:D
Oliwa
30.09.10,17:08
prečo to skoro v každej rodine s týmto "druhom":D :Dvyzerá rovnako;) ja som si minule pri nejakej príležitosti dovolila v tedy ešte o mojej 18stke, od soboty 19stke:D povedať pred jej kámoškami, že " že ja idem domov pretože mám prádlo v práčke a treba ho vybrať a oni na moju dcéru, že ty prečo si nevybrala to prádlo z práčky a moja "šikulka" nato, že jááá? ja to neviem:eek::eek::eek: no aká je zlatá:D:D;)
Nuž bolo by "načim" začať ju to učiť... :rolleyes:
Lebo čo sa za mladi naučím... ;)
witch
01.10.10,05:27
...a to sa tá triedna nehanbila?..dať mu poznámku-no-ak mala prečo...ale zavolať ti to??...

no ona mi mala volať, keď bude problém, lebo minulý školský rok došlo v chybe v komunikácii - stále no problem, nestresuj sa mama, všetko OK, škola a svet gombička - a potom bez upozornenia 2 zo správania na vysvečko :eek::eek:

a ten zápis má od inej, čo mu zariadila aj tú 2, nuž nemá ho rada (je to vzájomné), triedna len nahlásila, čo sa stalo.
Oliwa
01.10.10,11:03
...a to sa tá triedna nehanbila?..dať mu poznámku-no-ak mala prečo...ale zavolať ti to??...

no ona mi mala volať, keď bude problém, lebo minulý školský rok došlo v chybe v komunikácii - stále no problem, nestresuj sa mama, všetko OK, škola a svet gombička - a potom bez upozornenia 2 zo správania na vysvečko :eek::eek:

a ten zápis má od inej, čo mu zariadila aj tú 2, nuž nemá ho rada (je to vzájomné), triedna len nahlásila, čo sa stalo.
Takže triedna fungovala ako "Ohlasovňa požiaru"... ;):mad:
Martin Mocko
01.10.10,11:12
Ja teda ešte nemám pubišov (3 a 1,5 roka) ale pomaly sa začínam báť, čo bude za pár rokov :eek:
Ale to je asi naozaj odplata za to, čo sme my robili svojim rodičom...(teda aspoň ja za seba hovorím).
witch
01.10.10,11:53
Ja teda ešte nemám pubišov (3 a 1,5 roka) ale pomaly sa začínam báť, čo bude za pár rokov :eek:
Ale to je asi naozaj odplata za to, čo sme my robili svojim rodičom...(teda aspoň ja za seba hovorím).


Nestraš! :---:rolleyes:
durisovad
01.10.10,13:13
Ja teda ešte nemám pubišov (3 a 1,5 roka) ale pomaly sa začínam báť, čo bude za pár rokov :eek:
Ale to je asi naozaj odplata za to, čo sme my robili svojim rodičom...(teda aspoň ja za seba hovorím).
Vies, kedy deti pridu do puberty? Ked zacnu rozmyslat, ako taki sprosti rodicia mohli splodit take mudre deti.
evuš
14.09.11,11:29
.. to, že TU na Porade skapal pes viem už dlhšie, ale, že "skapali" i pubertiaci ?:D:D:eek:
danushka
14.09.11,11:37
Evuš, neskapali, len driemkali cez prázdninky. Teda tí moji driemkali od neskorej noci do neskorého poludnia. Zhruba okolo 13tej otvárali chladničku s otázkou- ,,...čo si dáme na raňajky?"

Inak, včera som zistila novú vec u svojej štrnástky... Kúpila som si topánky a žiarlivostná scéna bola na svete.
Vlastné decko na mňa žiarli! Chce topánky na štekloch a pritom si ide v nich nohy dolámať :D:rolleyes:.

Tak som jej dnes urobila radosť, kúpila niečo aj pre ňu. Ale som hnusná, povedala som, že jej ich ukážem až bude jej izba tip-top vyprataná. Hovorí sa tomu vydieranie, ale účel svätí prostriedkom ;).
Tamila
14.09.11,12:32
Tie raňajky okolo obeda poznám tiež. Myslela som si, že to iby u nás. No kúpiť niečo pre moju šestnástku si nedovolím bez nej. Všetko, čo ja kúpim, je vraj ako pre Hurvínka. Nič jej nedoprajeme, keď nemôže ísť aspoň raz za dva mesiace na Mira Šmajdu.
Ale inak máme celkom dobrú pubertu, žiadne scény.
Mimochodom, kedy končí puberta u chalanov? Mám pocit, že aj keď roky ukazujú dospelosť, že ešte stále neskončila.
rudopp
14.09.11,13:05
Tie raňajky okolo obeda poznám tiež. Myslela som si, že to iby u nás. No kúpiť niečo pre moju šestnástku si nedovolím bez nej. Všetko, čo ja kúpim, je vraj ako pre Hurvínka. Nič jej nedoprajeme, keď nemôže ísť aspoň raz za dva mesiace na Mira Šmajdu.
Ale inak máme celkom dobrú pubertu, žiadne scény.
Mimochodom, kedy končí puberta u chalanov? Mám pocit, že aj keď roky ukazujú dospelosť, že ešte stále neskončila.

U mňa ešte nyjéééééééééé:D
( a načo aj - aj tak viete všetko lepšie)
MarcelkaT
14.09.11,13:25
Tie raňajky okolo obeda poznám tiež. Myslela som si, že to iby u nás. No kúpiť niečo pre moju šestnástku si nedovolím bez nej. Všetko, čo ja kúpim, je vraj ako pre Hurvínka. Nič jej nedoprajeme, keď nemôže ísť aspoň raz za dva mesiace na Mira Šmajdu.
Ale inak máme celkom dobrú pubertu, žiadne scény.
Mimochodom, kedy končí puberta u chalanov? Mám pocit, že aj keď roky ukazujú dospelosť, že ešte stále neskončila.

Hovorí sa, že puberta u chalanov trva do 40 a niekedy aj celý život;):).
Dáša_
14.09.11,13:28
já když ráno vstávam, posloucham zákrutu... proč mně lidi nenechají spát?
Ivana Š
14.09.11,14:19
.. to, že TU na Porade skapal pes viem už dlhšie, ale, že "skapali" i pubertiaci ?:D:D:eek:

neskapali, :D
2 ks mám doma:mad:. chceš?
aj priplatím keď zoberieš :D:D:D

PS: :rolleyes: a ty mne tiež zaplatíš, keď ich budeš chcieť vrátiť :rolleyes:
danushka
14.09.11,16:27
Mimochodom, kedy končí puberta u chalanov? Mám pocit, že aj keď roky ukazujú dospelosť, že ešte stále neskončila.

Syn má 19,5 a už máme to najhoršie za sebou. Hoci stále podotkne, že on s pubertou žiaden problém nemal, že to ja :D.
Takže milé mamky, ono to naozaj raz prejde, len treba vydržáááť!
buchač
14.09.11,16:37
Tie raňajky okolo obeda poznám tiež. Myslela som si, že to iby u nás. No kúpiť niečo pre moju šestnástku si nedovolím bez nej. Všetko, čo ja kúpim, je vraj ako pre Hurvínka. Nič jej nedoprajeme, keď nemôže ísť aspoň raz za dva mesiace na Mira Šmajdu.
Ale inak máme celkom dobrú pubertu, žiadne scény.
Mimochodom, kedy končí puberta u chalanov? Mám pocit, že aj keď roky ukazujú dospelosť, že ešte stále neskončila.
...to nie je puberta ....sorry za výraz ...to je hlúposť ...;) http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-14-dull.gif

Hovorí sa, že puberta u chalanov trva do 40 a niekedy aj celý život;):).

http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-12-wondering.gif http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-22-itwasntme.gif http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-07-sweating.gif http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-05-wink.gif http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-02-bigsmile.gif
evina
14.09.11,16:38
Syn má 19,5 a už máme to najhoršie za sebou. Hoci stále podotkne, že on s pubertou žiaden problém nemal, že to ja :D.
Takže milé mamky, ono to naozaj raz prejde, len treba vydržáááť!

Nuž ale pozor - môže ísť o tzv.neutrálne obdobie a bum a je to naspäť ....:D
danushka
14.09.11,16:40
Nuž ale pozor - môže ísť o tzv.neutrálne obdobie a bum a je to naspäť ....:D

...neblázni...:eek::eek::eek:
evina
14.09.11,16:44
...neblázni...:eek::eek::eek:

Veru veru. Hlavne ak sa zamiluje alebo znova zamiluje....no čo už....aj ja som výchovou pubertiaka skrotla. Naučila som sa nekomentovať niektoré veci a niektoré predýchavať na balkóne a je väčší kľud ...:D
Žabinka
14.09.11,16:49
Najstarší syn- 22- stále pokračujúca puberta, stále horšie a horšie.
Stredný syn-14- prebiehajúca puberta, mohlo by to byť aj horšie, zatiaľ je zvládnuteľný.
Najmladšia dcéra-čoskoro 12- začínajúca puberta, zatiaľ v medziach normy.
Čo viac si môžem priať ku šťastiu.... :rolleyes::rolleyes::D
evina
14.09.11,16:51
Najstarší syn- 22- stále pokračujúca puberta, stále horšie a horšie.
Stredný syn-14- prebiehajúca puberta, mohlo by to byť aj horšie, zatiaľ je zvládnuteľný.
Najmladšia dcéra-čoskoro 12- začínajúca puberta, zatiaľ v medziach normy.
Čo viac si môžem priať ku šťastiu.... :rolleyes::rolleyes::D
Už len "prechod"...:)
Dáša_
14.09.11,16:51
Najstarší syn- 22- stále pokračujúca puberta, stále horšie a horšie.
Stredný syn-14- prebiehajúca puberta, mohlo by to byť aj horšie, zatiaľ je zvládnuteľný.
Najmladšia dcéra-čoskoro 12- začínajúca puberta, zatiaľ v medziach normy.
Čo viac si môžem priať ku šťastiu.... :rolleyes::rolleyes::D

nejaké trojročné, čo sa v obchode hádže o zem, keď nekúpiš správnu farbu lízanky :D:D:D:D
jozka56
14.09.11,16:57
:D:D:D sa teším, že pubertu mojej vnučky nemusím riešiť, s radosťou jej požiadavky a hefty odporúčam predložiť mamine:), ale občas sa radšej zdržím komentára...
Žabinka
14.09.11,16:57
nejaké trojročné, čo sa v obchode hádže o zem, keď nekúpiš správnu farbu lízanky :D:D:D:D
Pre pána-jána, už nie.. Počkám si radšej na dáke vnúčatko.
expeert
14.09.11,16:59
Citát, resp. zamyslenie o puberte :) :
Možná, že puberta je jeden z nástrojů, jak příroda pečuje o lidský rod, aby nevyhynul. Protože člověk by asi nikdy dobrovolně neopustil to bezpečí vlastní rodiny, kde je o něj postaráno milujícími rodiči a rodiče by asi těžko přenesli přes srdce, že to rozkošné a bezproblémové dítě najednou odchází. Ale pak přijde spásná puberta a z toho rozkošného dítěte se stane nesnesitelný jedinec, který opovrhuje svými rodiči, jejich hudbou, jejich oblečením, jejich životním stylem, takže nakonec jednou, když praští dveřmi a odejde, rodiče to jakž takž přežijí. Co je zajímavé, že hned venku na toho nesnesitelného jedince čeká jiný nesnesitelný jedinec, ovšem opačného pohlaví, který také před chvílí někde praštil dveřmi a ti dva nesnesitelní pocítí k sobě tak neuvěřitelnou náklonnost, že spojí své životy a stanou se z nich ti báječní milující rodiče, od kterých by žádné dítě neodešlo, nebýt puberty. Je to podle mě velmi rozumné, a co příroda dělá, dobře dělá. --Marek Eben
buchač
14.09.11,18:01
nejaké trojročné, čo sa v obchode hádže o zem, keď nekúpiš správnu farbu lízanky :D:D:D:D


Pre pána-jána, už nie.. Počkám si radšej na dáke vnúčatko.

...he ...vývoj ide rýchlo vpred ...detičky sú raz dva vyspelejšie , takže v konečnom dôsledku sa možno dočkáš toho , že to vnúčatko sa bude hádzať o zem už ako dvojročné ...;):---:D:D:D


...ozaj ...tá moja zasroška Lea má 18 mesiacov ...občas sa o to pokúša , statočne sa vie šmariť o zem ,síce len doma , ale aj tak ... :rolleyes:.....dcéra ju ale vtedy v trubke má ...;):---
kukučka
14.09.11,18:24
keby som si tak spomenula, ako sa volala reklama, kde sa v obchode hádzala na zem mama, dávno som tu to "videjko" prikladala :D
buchi, nempoznáš?
buchač
14.09.11,18:37
keby som si tak spomenula, ako sa volala reklama, kde sa v obchode hádzala na zem mama, dávno som tu to "videjko" prikladala :D
buchi, nempoznáš?

JA ........??????? ;)

YOU TUBE ....zadrieš výraz ...

crazy commercial mum
...ešte aj pri tom smiešnom modeme , čo mám so sebou ...minútka ...:rolleyes:

http://www.youtube.com/watch?v=sOubfaxwR4A
danushka
14.09.11,18:56
Tak toto video mi pripomenulo situáciu z pred asi dvoch rokov...
Dcéra mala 12 a išli sme s ňou a manželom po meste. Každú chvíľu otravovala ako mucha, zdúvala sa, hundrala, nič jej nebolo dobré.
Muž to už nevydržal a na pešej zóne v Košiciach odrazu vykríkol : ,,Ľudia, berte si ju!!!"
Zažila som šok. Ale aký šok prežila dcéra!:eek:

Predbehla nás dobrých 20 metrov a tvárila sa, že ku nám nepatrí.:D:D:D
Mňa manžel chytil kľudne za rúčku a spokojne vraví : ,,No a máme pokoj."

Liečba šokom je niekedy účinnejšia viac, ako by sa mohlo zdať. :)
durisovad
14.09.11,19:44
Mudry clovek. Len neviem si predstavit tie konce, keby sa naozaj nasiel nejaky uchyl a vzal by vam ju. Potom by ste vy mali bezecke preteky.
mona091
14.09.11,19:52
danushka, moc Ti dakujem za tuto temu, uz sa necitim ako mimozemstan, a pridam aj ja:

moja dcera v tretom rocniku (teraz je v 4-tom, maturitnom),
sa snazila blicovat z matematiky, poctivo chodila ku lekarom, a ja tlk, som o nicom nevedela, vyhybala sa polrocnej pisomke, ked riziko pisomky pominulo, uz tu bol pol rok a v tom, ucitelka mi zavolala, ze dcera nedostane vysvecko = sok,

pri tom vyhybani sa matike, zviezol sa s matikou dejepis, z ktoreho mala malo znamok, preto nemohla byt klasifikovana, a dodatocne, v priebehu dvoch tyzdnov musela ist na komisionalne skusky z dejaku, mimochodom, ktory zvlada priemerne za 1-2.

takze polrocne vysvecko dostala o dva tyzdne neskor kvoli dejepisu, matika bola v suchu,

a ostatne, asi vsetko, co uz je popisane, fakt obcas mam chut ujst,

a momentalne mam obavy, strach, ci vobec zmaturuje, totiz prelozenim poznamkoveho zosita z jednej kabelky do druhej vedomosti nenachyta, ach joj
danushka
14.09.11,20:09
Neboj sa Mona, zmaturuje.

Asi dva týždne pred maturami sa pýtam syna, kto napísal diela Ežo a Gábor Vlkolinský...
On na mňa takto :eek:
A ja naň takto :eek::eek::eek:

Tak sa ho pýtam, či nemajú náhodou samostatnú otázku Dom v stráni od Kukučína, lebo ja som si presne takú vytiahla. On že áno, ale že knihu nečítal.
Nuž hrôza ma premkla a vravím mu, nech si aspoň na referátoch na nete prečíta obsah.

No čo myslíte, čo si vytiahol?
...Dom v stráni...
A povedal mi, že som bosorka :D.
To aby sme my matky predvídali aj to, akú maturitnú otázku si vytiahnu.
Tuším som v ten deň stúpla v jeho očiach na veľmi vysoký level. Štyria chlapci z jeho triedy na slovine vyleteli a robili reparát.
rudopp
15.09.11,04:48
danushka, moc Ti dakujem za tuto temu, uz sa necitim ako mimozemstan, a pridam aj ja:

moja dcera v tretom rocniku (teraz je v 4-tom, maturitnom),
sa snazila blicovat z matematiky, poctivo chodila ku lekarom, a ja tlk, som o nicom nevedela, vyhybala sa polrocnej pisomke, ked riziko pisomky pominulo, uz tu bol pol rok a v tom, ucitelka mi zavolala, ze dcera nedostane vysvecko = sok,

pri tom vyhybani sa matike, zviezol sa s matikou dejepis, z ktoreho mala malo znamok, preto nemohla byt klasifikovana, a dodatocne, v priebehu dvoch tyzdnov musela ist na komisionalne skusky z dejaku, mimochodom, ktory zvlada priemerne za 1-2.

takze polrocne vysvecko dostala o dva tyzdne neskor kvoli dejepisu, matika bola v suchu,

a ostatne, asi vsetko, co uz je popisane, fakt obcas mam chut ujst,

a momentalne mam obavy, strach, ci vobec zmaturuje, totiz prelozenim poznamkoveho zosita z jednej kabelky do druhej vedomosti nenachyta, ach joj


Nebuď predposr..á - - vieš koľko ich už na Slovensku zmaturovalo ???
evuš
16.09.11,07:13
neskapali, :D
2 ks mám doma:mad:. chceš?
aj priplatím keď zoberieš :D:D:D

PS: :rolleyes: a ty mne tiež zaplatíš, keď ich budeš chcieť vrátiť :rolleyes:


Iva, neblázni, ja mám doma až 3 kusy a puberta pred dverami - 11,9,7...:D:eek:, takže ja do tejto témy začnem čochvíľa pridávať naše pubišproblémy a keďže naše deti sú temperamentné po maminke mám sa načo tešiť :eek::eek::eek:
lujza.j
16.09.11,09:15
Neboj sa Mona, zmaturuje.

Asi dva týždne pred maturami sa pýtam syna, kto napísal diela Ežo a Gábor Vlkolinský...
On na mňa takto :eek:
A ja naň takto :eek::eek::eek:

Tak sa ho pýtam, či nemajú náhodou samostatnú otázku Dom v stráni od Kukučína, lebo ja som si presne takú vytiahla. On že áno, ale že knihu nečítal.
Nuž hrôza ma premkla a vravím mu, nech si aspoň na referátoch na nete prečíta obsah.

No čo myslíte, čo si vytiahol?
...Dom v stráni...
A povedal mi, že som bosorka :D.
To aby sme my matky predvídali aj to, akú maturitnú otázku si vytiahnu.
Tuším som v ten deň stúpla v jeho očiach na veľmi vysoký level. Štyria chlapci z jeho triedy na slovine vyleteli a robili reparát.

aj ja som si myslela-dúfala:( horko ťažko som ju dokopala do 4r, zahodila moju snahu:( nepripustená k maturite 2reparáty-nespravila /problémová škola v BA bolo o tom aj TV/ ale jasné som si vedomá toho že aj moje decko má na tom svoje. ročník opakovať na pôvodnej škole odmietla. zopakuje si ho na súkr.gym. /externe/ zo zápisným 60e + 1/4- 100e v jej réžii a popri robote, má to čo chcela, asi.... a to ešte stále neviem či bude mať papier v ruke. o týždeň bude mať 20r je to stále pubertálne decko!!!prilepila sa na ňu cca. ked mala 11-12r už som maxi unavená, mala strašné fázy, ked som si myslela, že už to bude OK, prišiel nový "kopanec":( ale viete ako sa to hovorí, že ked v tom nie su drogy tak je všetko v pohode.;) takže vlastne pohoda:)
rudopp
16.09.11,10:13
aj ja som si myslela-dúfala:( horko ťažko som ju dokopala do 4r, zahodila moju snahu:( nepripustená k maturite 2reparáty-nespravila /problémová škola v BA bolo o tom aj TV/ ale jasné som si vedomá toho že aj moje decko má na tom svoje. ročník opakovať na pôvodnej škole odmietla. zopakuje si ho na súkr.gym. /externe/ zo zápisným 60e + 1/4- 100e v jej réžii a popri robote, má to čo chcela, asi.... a to ešte stále neviem či bude mať papier v ruke. o týždeň bude mať 20r je to stále pubertálne decko!!!prilepila sa na ňu cca. ked mala 11-12r už som maxi unavená, mala strašné fázy, ked som si myslela, že už to bude OK, prišiel nový "kopanec":( ale viete ako sa to hovorí, že ked v tom nie su drogy tak je všetko v pohode.;) takže vlastne pohoda:)

čo ste si urobili - - to máte :---
pepsikova
16.09.11,11:11
aj ja som si myslela-dúfala:( horko ťažko som ju dokopala do 4r, zahodila moju snahu:( nepripustená k maturite 2reparáty-nespravila /problémová škola v BA bolo o tom aj TV/ ale jasné som si vedomá toho že aj moje decko má na tom svoje. ročník opakovať na pôvodnej škole odmietla. zopakuje si ho na súkr.gym. /externe/ zo zápisným 60e + 1/4- 100e v jej réžii a popri robote, má to čo chcela, asi.... a to ešte stále neviem či bude mať papier v ruke. o týždeň bude mať 20r je to stále pubertálne decko!!!prilepila sa na ňu cca. ked mala 11-12r už som maxi unavená, mala strašné fázy, ked som si myslela, že už to bude OK, prišiel nový "kopanec":( ale viete ako sa to hovorí, že ked v tom nie su drogy tak je všetko v pohode.;) takže vlastne pohoda:)..

..mojík, poteším ťa, nie si sama...to keby si vedela, čo ja som si prežila s mojím hadom-a to, prosím, puberta bolo ideálne obdobie,žiadne plesky ani stavy,ale keď sa rozhodoval, či pôjde na vojnu, alebo nie!..to až vtedy som si uvedomila, čo to obnáša!...lebo had je presne povaha po rodičke (plodič sa dekoval už na začiatku rozhodovania)..teda,neznáša ,keď odniekade nemôže odísť, kedy chce a musí niekde byť, aj keď sa mu tam nepáči a nechce tam byť, had sa rozhodol, že ide na vojnu..že on veru nebude odrábať (to sa vtedy ešte dalo, potom vojnu našťastie pre mňa, zrušili)..
...tri krát som bola v prvom polroku u náčelníka predvolaná, lebo si nevedeli s ním dať rady!..nieže by robil koniny, nyjee, len keby bola vojna končila o pol štvrtej a šlo sa domenko a nadruhý deň zase ako do roboty, tak je to ideálne, ale tam sa muselo byť furt a nádej domov len podľa zásluh!...neviem, čo si ten náčelník myslel, že so mnou dohodne, keď had má povahu po mne, ale vždy sa utešujem, že nič horšie sa mi nikdy nestane, keď som prežila ten rok...mali sme pevnú linku, mobily neboli,had mal za dva a pol tisícky "večnú kartu"a keď som náááhodou nebola doma o pol štvrtej aj 5 minút, bol na nervy a ja z neho denne..hodinové telefonáty a dookola to isté-on tam nebude-a ja-no tak uteč, nech ťa zavrú, to bude lepšie!...našlaktrafenie...
..takže daj decku čas,všetko zlé je naniečo dobré..ja viem, že trpia naše nervy, ale ver, decko trpí ešte viac-len o tom ešte nevie...
rudopp
16.09.11,11:19
..

..mojík, poteším ťa, nie si sama...to keby si vedela, čo ja som si prežila s mojím hadom-a to, prosím, puberta bolo ideálne obdobie,žiadne plesky ani stavy,ale keď sa rozhodoval, či pôjde na vojnu, alebo nie!..to až vtedy som si uvedomila, čo to obnáša!...lebo had je presne povaha po rodičke (plodič sa dekoval už na začiatku rozhodovania)..teda,neznáša ,keď odniekade nemôže odísť, kedy chce a musí niekde byť, aj keď sa mu tam nepáči a nechce tam byť, had sa rozhodol, že ide na vojnu..že on veru nebude odrábať (to sa vtedy ešte dalo, potom vojnu našťastie pre mňa, zrušili)..
...tri krát som bola v prvom polroku u náčelníka predvolaná, lebo si nevedeli s ním dať rady!..nieže by robil koniny, nyjee, len keby bola vojna končila o pol štvrtej a šlo sa domenko a nadruhý deň zase ako do roboty, tak je to ideálne, ale tam sa muselo byť furt a nádej domov len podľa zásluh!...neviem, čo si ten náčelník myslel, že so mnou dohodne, keď had má povahu po mne, ale vždy sa utešujem, že nič horšie sa mi nikdy nestane, keď som prežila ten rok...mali sme pevnú linku, mobily neboli,had mal za dva a pol tisícky "večnú kartu"a keď som náááhodou nebola doma o pol štvrtej aj 5 minút, bol na nervy a ja z neho denne..hodinové telefonáty a dookola to isté-on tam nebude-a ja-no tak uteč, nech ťa zavrú, to bude lepšie!...našlaktrafenie...
..takže daj decku čas,všetko zlé je naniečo dobré..ja viem, že trpia naše nervy, ale ver, decko trpí ešte viac-len o tom ešte nevie...

had fajnovka :)
pepsikova
16.09.11,11:36
had fajnovka :)..

..vždy lepšie fajnovka, ako hajzlík..
rudopp
16.09.11,11:39
..

..vždy lepšie fajnovka, ako hajzlík..

Reakcia optimistu :
:D
rudopp
16.09.11,11:43
..

..vždy lepšie fajnovka, ako hajzlík..

Reakcia realistu :
spisovne je záchod
rudopp
16.09.11,11:44
..

..vždy lepšie fajnovka, ako hajzlík..

Reakcia pesimistu :
Mať takú mamu, zostanem radšej na tej vojne.
buchač
16.09.11,12:02
Reakcia realistu :
spisovne je záchod


Reakcia pesimistu :
Mať takú mamu, zostanem radšej na tej vojne.

...reakcia optimistického realistu , keď si s veľkým pesimizmom onehdá pozrel výplatnú pásku ...:confused:

...že podpísal som ...ani mamu mi k tomu nebolo potrebné ....;)


...a teraz ???........

Terazky len účet sledujem , či mi nabehol ten dôchodok ...;):rolleyes:
kukučka
19.09.11,17:45
Reakcia realistu :
spisovne je záchod
a už si počul o niekom takto hovoriť?
keď napíšem o tebe, že si vrták, nemám na mysli náradie :D
witch
25.10.11,13:19
Potrebujem sa trochu vyžalovať, môj inak milý syn sa rozhodol, že si zopakuje rannú pubertu (v zmysle, že sa v 17 správa ako 12ročný) voči jednej učiteľke. Je pravda trochu nesympatická a príliš mierna na pubertiakov - nemá autoritu. Ale to ho samozrejme neospravedlňuje. Pripadá si ukrivdený, keď dostane zápis, že si hádzal s kamošom plastovú fľašu, dnes bol pobúrený, že mu zobrala knihu, čo mal otvorenú na lavici , však bol ticho a nevyrušoval - môže byť asi rada, že z nej nečítal nahlas. Už neviem, ako mu mám vysvetliť, ako sa má správať. Keď poviem, správaj sa slušno, nenápadne, nevyrušuj, neprovokuj - nestačí. Asi by som mu mala menovite hovoriť: nejedz, nečítaj, nemaj na stole knihu, nehádž fľašu, nehádž špongiu, neotáčaj sa... Zajtra idem k nej na koberček aj ja. Pripadá mi to také žabomyšie z jeho aj z jej strany.. Keby to bol nejaký prús.., že niečo ozaj vyvedie, tak ho s polovičákom dáme raz dva do laty.. Ale toto vyrušovanie.. Je to únavné. A čo s takým corgoňom, zakážem mu večerníček?
katalóg
25.10.11,17:04
Milé maminy, ako pekne raz budete spomínať na tieto časy. Syndróm opusteného hniezda je oveľa horší ako puberta. Tá pominie.
Dáša_
25.10.11,17:10
pripojím do tejto témy minipríhodu zo synovej triedy. Je piatak. minulý týždeň prišla spolužiačka do triedy. "Nastajlovaná" bola ako keby sa mala fotiť na titulku (stretli sme sa v tej škole) :D:D, niekoľkoradové korále až po opasok, účes vyčesaný. Samozrejme mobil. A to bola kompletná výbava do školy. Nejak v raňajšom zmätku zabudla doma tašku so školskými potrebami :D:D

Sa mi smeje, keď ja doma babu nemám... :cool::cool:
pepsikova
25.10.11,17:32
Potrebujem sa trochu vyžalovať, môj inak milý syn sa rozhodol, že si zopakuje rannú pubertu (v zmysle, že sa v 17 správa ako 12ročný) voči jednej učiteľke. Je pravda trochu nesympatická a príliš mierna na pubertiakov - nemá autoritu. Ale to ho samozrejme neospravedlňuje. Pripadá si ukrivdený, keď dostane zápis, že si hádzal s kamošom plastovú fľašu, dnes bol pobúrený, že mu zobrala knihu, čo mal otvorenú na lavici , však bol ticho a nevyrušoval - môže byť asi rada, že z nej nečítal nahlas. Už neviem, ako mu mám vysvetliť, ako sa má správať. Keď poviem, správaj sa slušno, nenápadne, nevyrušuj, neprovokuj - nestačí. Asi by som mu mala menovite hovoriť: nejedz, nečítaj, nemaj na stole knihu, nehádž fľašu, nehádž špongiu, neotáčaj sa... Zajtra idem k nej na koberček aj ja. Pripadá mi to také žabomyšie z jeho aj z jej strany.. Keby to bol nejaký prús.., že niečo ozaj vyvedie, tak ho s polovičákom dáme raz dva do laty.. Ale toto vyrušovanie.. Je to únavné. A čo s takým corgoňom, zakážem mu večerníček?..

..mojík a tá učiteľka má vlastné deti?..lebo toto je faktom rehotné...to potom ten tvoj had musí byť na nervy- nič nerobí, zle je, spraví niečo-ešte horšie:)...majú v tej škole nejaký "jízdní řád?" (novotvar na školský poriadok z čias školopovinovania môjho najstaršieho decka)...zober dobrú kávu a dve šáločky a keď učiteľka začne kydať na tvojho hada, vytiahni to a povedz- dáme si kávičku, nie?..lepšie sa nám bude debatovať...a uvidíš tú reakciu!...(mám to odskúšané od troch synov)...a hadovi daj eurky na nové tričko-len tak, že sa nič horšie nestalo a nešiel pozaškolu, napríklad:)
Ivana Š
25.10.11,17:34
Dáška
Nechváľ deň pred večerom :)
Dana L
25.10.11,18:30
no aj ja mam take 3 ks ale 9,10,11 :rolleyes:
danushka
25.10.11,18:43
no aj ja mam take 3 ks ale 9,10,11 :rolleyes:
Dani, si Ty ale hruštička, strom dobre zarodil tri roky po sebe :).
misoft
25.10.11,19:01
no aj ja mam take 3 ks ale 9,10,11
Keby tak ešte tam bolo 8,7, tak máš postupku v pokri :D:D:D
danushka
25.10.11,19:07
...3 ks v takom veku, to je určite väčšia výhra :)
kukučka
25.10.11,20:27
..

..mojík a tá učiteľka má vlastné deti?..lebo toto je faktom rehotné...to potom ten tvoj had musí byť na nervy- nič nerobí, zle je, spraví niečo-ešte horšie:)...majú v tej škole nejaký "jízdní řád?" (novotvar na školský poriadok z čias školopovinovania môjho najstaršieho decka)...zober dobrú kávu a dve šáločky a keď učiteľka začne kydať na tvojho hada, vytiahni to a povedz- dáme si kávičku, nie?..lepšie sa nám bude debatovať...a uvidíš tú reakciu!...(mám to odskúšané od troch synov)...a hadovi daj eurky na nové tričko-len tak, že sa nič horšie nestalo a nešiel pozaškolu, napríklad:)

Ψ, ten "jízdní řád" by potom vyzeral asi takto: nesušte mačku v mikrovlnke :--- :D
danushka
25.10.11,20:57
Ψ, ten "jízdní řád" by potom vyzeral asi takto: nesušte mačku v mikrovlnke :--- :D
To by bol návod ako ju usušiť kukina :D...
pepsikova
26.10.11,04:24
no aj ja mam take 3 ks ale 9,10,11 :rolleyes:..

..no vždy najprv napočítaj do 20 a aj naspäť, skôr, ako sa rozčúliš nad nejakým ich výmyslom,aby ťa neprevalcovali traja puberťáci...ale niekedy to môže byť aj výhoda-skôr si rozumejú decká v takmer rovnakom veku ako tie, čo je medzi nimi rozdiel...držím palčoky...
evuš
26.10.11,04:53
no aj ja mam take 3 ks ale 9,10,11 :rolleyes:

no, fíha - ja mám 7,9,11 a už teraz "nervy".... teda ak som ich už pri nich niekde nestratila :D
Aňuška
26.10.11,05:25
Dnes ráno môj pätnásťročný: Mami, booožeeeee, to musím stále len poslúchať??!!
witch
26.10.11,05:38
..

..mojík a tá učiteľka má vlastné deti?..lebo toto je faktom rehotné...to potom ten tvoj had musí byť na nervy- nič nerobí, zle je, spraví niečo-ešte horšie:)...majú v tej škole nejaký "jízdní řád?" (novotvar na školský poriadok z čias školopovinovania môjho najstaršieho decka)...zober dobrú kávu a dve šáločky a keď učiteľka začne kydať na tvojho hada, vytiahni to a povedz- dáme si kávičku, nie?..lepšie sa nám bude debatovať...a uvidíš tú reakciu!...(mám to odskúšané od troch synov)...a hadovi daj eurky na nové tričko-len tak, že sa nič horšie nestalo a nešiel pozaškolu, napríklad:)

Pepsi, ona má deti, dve, ale prý malé, predpubertálne. Navyše, na strednej učí druhým rokom, pred tým učila na vysokej škole. A s kafou je dobrý nápad, len idem dnes rovno z roboty, ešte musím aj zapikovať skôr (šéf ma pustí - je spoluvinník, syn je po ňom :D), tak to nachystať nestíham. Chlapec je fakt už pod tlakom, on sa cíti ako dospelý, doma maká, chodí na brigády, učí sa, až sa mu parí z kečky, frajerku má, cestuje za ní, a pritom musí stále poslúchať mamu, tatu, v škole.. na jednu stranu sa mu nečudujem, že občas vypúšťa paru. Ale po ´dalšej 2 zo správania netúžim. Vlani ju nemal, myslela som, že to máme za sebou. No uvidím, dnes poobede sa budem tváriť milo a žehliť a žehliť... A chlapcovi kúpim košeľu, jeho obľúbenenú z neho neviem stiahnuť už 4 dni! :D
avalik
26.10.11,05:40
Moja je uz nastastie dospela a pubertou sme celkom uspesne presli aj ked boli momenty ked som nevedela "kudy kam". Raz som si dokonca vytiahla na pomoc aj zakon o rodine :D

§ 43(1) Maloleté dieťa, ktoré je schopné s ohľadom na svoj vek a rozumovú vyspelosť vyjadriť samostatne svoj názor, má právo vyjadrovať ho slobodne vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú. V konaniach, v ktorých sa rozhoduje o veciach týkajúcich sa maloletého dieťaťa, má maloleté dieťa právo byť vypočuté. Názoru maloletého dieťaťa musí byť venovaná náležitá pozornosť zodpovedajúca jeho veku a rozumovej vyspelosti.

(2) Dieťa je povinné svojim rodičom prejavovať primeranú úctu a rešpektovať ich. Ak dieťa žije v domácnosti s rodičmi, je povinné podieľať sa osobnou pomocou na spoločných potrebách rodiny a prispievať na úhradu potrieb rodiny podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

(3) Dieťa je ďalej povinné

a) spolupracovať so svojimi rodičmi v záujme starostlivosti o neho a jeho výchovu,
b) plniť si svoje vzdelávacie povinnosti primerane svojim schopnostiam a
c) vyvarovať sa spôsobu života, ktorý by mohol byť preň ohrozujúci, najmä užívania látok, ktoré poškodzujú jeho telesné a duševné zdravie.
pepsikova
26.10.11,05:51
Pepsi, ona má deti, dve, ale prý malé, predpubertálne. Navyše, na strednej učí druhým rokom, pred tým učila na vysokej škole. A s kafou je dobrý nápad, len idem dnes rovno z roboty, ešte musím aj zapikovať skôr (šéf ma pustí - je spoluvinník, syn je po ňom :D), tak to nachystať nestíham. Chlapec je fakt už pod tlakom, on sa cíti ako dospelý, doma maká, chodí na brigády, učí sa, až sa mu parí z kečky, frajerku má, cestuje za ní, a pritom musí stále poslúchať mamu, tatu, v škole.. na jednu stranu sa mu nečudujem, že občas vypúšťa paru. Ale po ´dalšej 2 zo správania netúžim. Vlani ju nemal, myslela som, že to máme za sebou. No uvidím, dnes poobede sa budem tváriť milo a žehliť a žehliť... A chlapcovi kúpim košeľu, jeho obľúbenenú z neho neviem stiahnuť už 4 dni! :D..

..mojík, presne takto som to ja mala s hadom,akurát, že on mal sklony na prírodopise poučovať učiteľku...a raz jej to aj náležite vysvetlil spôsobom, že to, čo ona má len naštudované, on dávno prešiel v realite...bolo to niečo o jeleňoch, srnkách a ruji..had mal pravdu, učka to nepochopila, riešila som to potom ja...inak za dvojku z chovania som nikdy netrestala, mali sme to doma u každého decka-a aj ja som mala,takže čo !...vedome neubližuje, a ak je šikovný a nepochopený v škole, nie je to ostuda...
witch
26.10.11,06:05
..

.... nepochopený v škole...

To si pekne napísala, to by sa mu páčilo!!! Ale aj ja ho chápem, len nechcem, aby si zbytočne somarinkami pokazil reputáciu. Aj keď, reputáciu už má. Navyše dosť vyčnieva, oblieka sa ako tvrdý metalista, iná než čierna farba neexistuje, cvočky, retiazky a pírsing v uchu, dlhé vlasy (krásne husté, kučeravé - had jeden!) Ale drsňák nie je, problémy mal zo somariniek (čítanie pod lavicou, odvrávanie..), žiadne bitky ani násilie. Nedávno sme riešili, kupovala som nové oblečenie (metalshop - ako inak) a bol problém, lebo som nechcela kúpiť žiadne triko, kde bolo slovo fu*k - výber sa dosť zúžil :). Keď bude po tatovi, tak to prehrmí, a v živote sa nestratí. Ten si zo školou tiež veľmi nerozumel.. A ďakujem za podporu, som rada, že v tom nie som sama!
PS: deti starosť, aj radosť - ako mama plakala, keď sa brat teraz v 33 sťahuje z domu!
pepsikova
26.10.11,06:14
..šmarjá, vlasy dlhé kučeravé sme mali aj doma,a v škole problém od totality až po ukončenie povinnej..trojmo..podporované mnou,pravidelne v škole obhajované...lebo učky závideli, že chalani- a majú také vlasy!!...metal a čiernu sme poznali asi 9 rokov v kuse, nič iné len čierne..náušnice v ušiach,semtam smrtka na tričku(had)...neboj, mojík, decko má dobrý základ,skončí školu a vydýchneš si...lebo zle nerobí a v tomto svete žiť-ti poviem nezávidím im...
witch
26.10.11,06:29
..minulý týždeň som pozerala film Občanský prukaz, a som šťastná, že deti nezažili tú dobu..
Tamila
26.10.11,06:47
Dnes má moja dcéra narodeniny, ráno som jej zagratulovala s tým, že darček ešte len zájdeme spolu kúpiť. Ona mi povedala, že nech jej dám ospravedlnenku do školy, že to bude mať najkrajší darček.