macduck
04.12.09,13:59
Dobrý deň.
Chcem sa opýtať alebo nechať si poradiť ako mám postupovať pri zistení že v dome ktorého sme spoluvlastníci a v ktorom nebývame sa v objavili podnájomníci o ktorých nás ďaľšia spoluvlastníčka neinformovala a ani nám žiadnym spôsobom neoznámila že tam niekto bude bývať a či vôbec súhlasíme z prenájmom. Samozrejme s prenájomcami nemá spísanú žiadnu zmluvu o prenájme a z osobného rozhovoru z jedným z bývajúcich viem že platia za prenájom. Pre ozrejmenie, jedná sa o rodinný dom s dvoma samostatnými bytovými jednotkami (nie je urcene koho jednotka je koho)ktorého spolumajiteľkou je dotyčná pani v pomere 1/2, a ja, sestra a mama v úhrnnom pomere tiez 1/2 predmetneho domu. Na okraj veci sme ešte v súčastnej dobe v súdnom konaní o rozdelenie nehnuteľnosti s touto spoluvlastníčkou. viete mi poradiť ako je možné že ona môže takýmto spôsobom nakladať so spoločnou nehnuteľnosťou?
Ďakujem za všetky rady a aj prípadné kontakty na právne kancelárie ktoré by sa takýmto prípadom zaoberali.
Vladimír.
Chobot
04.12.09,13:40
Dobrý deň.
Chcem sa opýtať alebo nechať si poradiť ako mám postupovať pri zistení že v dome ktorého sme spoluvlastníci a v ktorom nebývame sa v objavili podnájomníci o ktorých nás ďaľšia spoluvlastníčka neinformovala a ani nám žiadnym spôsobom neoznámila že tam niekto bude bývať a či vôbec súhlasíme z prenájmom. Samozrejme s prenájomcami nemá spísanú žiadnu zmluvu o prenájme a z osobného rozhovoru z jedným z bývajúcich viem že platia za prenájom. Pre ozrejmenie, jedná sa o rodinný dom s dvoma samostatnými bytovými jednotkami (nie je urcene koho jednotka je koho)ktorého spolumajiteľkou je dotyčná pani v pomere 1/2, a ja, sestra a mama v úhrnnom pomere tiez 1/2 predmetneho domu. Na okraj veci sme ešte v súčastnej dobe v súdnom konaní o rozdelenie nehnuteľnosti s touto spoluvlastníčkou. viete mi poradiť ako je možné že ona môže takýmto spôsobom nakladať so spoločnou nehnuteľnosťou?
Ďakujem za všetky rady a aj prípadné kontakty na právne kancelárie ktoré by sa takýmto prípadom zaoberali.
Vladimír.

V zmysle § 136 a nasl. Obč. zákonníka máte právo ako spoluvlastníci spolurozhodovať o nakladaní so spoločným vlastníctvom. AK tá pani prenajala dom niekomu, tak to je v rozpore so zákonom, lebo vy ste na to nedali súhlas (nie je ona väčšinovým spoluvlastníkom, preto sa musíte dohodnúť). Môžete od nej požadovať, aby zrušila nájom a nájomníkov z domu vyhodila, alebo vám bude platiť polovicu nájomného.
Mária27
04.12.09,16:16
Ak sú v rodinnom dome aspoň dva samostané byty, už sa spoluvlastníctvo domu riadi pri prenájme zákonom o vlastníctve bytov a vlastník má právo byt prenajať aj bez súhlasu ostatných. Spoluvlastníci by však informovaní mali byť, aby nepovažovali nájomcu za votrelca.


Zákon o vlastníctve bytov a NP:
§ 1
(2) Tento zákon sa nevzťahuje na byty osobitného určenia ... a na predaj bytov v rodinných domoch, 3) ktoré majú len jeden byt.

§ 12
2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je oprávnený prenajať ho inej osobe. Nájom a podnájom bytu a nebytového priestoru v dome alebo jeho časti upravujú osobitné predpisy. 15)