Zavrieť

Porady

Spoluvlastníčka

Dobrý deň.
Chcem sa opýtať alebo nechať si poradiť ako mám postupovať pri zistení že v dome ktorého sme spoluvlastníci a v ktorom nebývame sa v objavili podnájomníci o ktorých nás ďaľšia spoluvlastníčka neinformovala a ani nám žiadnym spôsobom neoznámila že tam niekto bude bývať a či vôbec súhlasíme z prenájmom. Samozrejme s prenájomcami nemá spísanú žiadnu zmluvu o prenájme a z osobného rozhovoru z jedným z bývajúcich viem že platia za prenájom. Pre ozrejmenie, jedná sa o rodinný dom s dvoma samostatnými bytovými jednotkami (nie je urcene koho jednotka je koho)ktorého spolumajiteľkou je dotyčná pani v pomere 1/2, a ja, sestra a mama v úhrnnom pomere tiez 1/2 predmetneho domu. Na okraj veci sme ešte v súčastnej dobe v súdnom konaní o rozdelenie nehnuteľnosti s touto spoluvlastníčkou. viete mi poradiť ako je možné že ona môže takýmto spôsobom nakladať so spoločnou nehnuteľnosťou?
Ďakujem za všetky rady a aj prípadné kontakty na právne kancelárie ktoré by sa takýmto prípadom zaoberali.
Vladimír.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    macduck Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Chcem sa opýtať alebo nechať si poradiť ako mám postupovať pri zistení že v dome ktorého sme spoluvlastníci a v ktorom nebývame sa v objavili podnájomníci o ktorých nás ďaľšia spoluvlastníčka neinformovala a ani nám žiadnym spôsobom neoznámila že tam niekto bude bývať a či vôbec súhlasíme z prenájmom. Samozrejme s prenájomcami nemá spísanú žiadnu zmluvu o prenájme a z osobného rozhovoru z jedným z bývajúcich viem že platia za prenájom. Pre ozrejmenie, jedná sa o rodinný dom s dvoma samostatnými bytovými jednotkami (nie je urcene koho jednotka je koho)ktorého spolumajiteľkou je dotyčná pani v pomere 1/2, a ja, sestra a mama v úhrnnom pomere tiez 1/2 predmetneho domu. Na okraj veci sme ešte v súčastnej dobe v súdnom konaní o rozdelenie nehnuteľnosti s touto spoluvlastníčkou. viete mi poradiť ako je možné že ona môže takýmto spôsobom nakladať so spoločnou nehnuteľnosťou?
    Ďakujem za všetky rady a aj prípadné kontakty na právne kancelárie ktoré by sa takýmto prípadom zaoberali.
    Vladimír.
    V zmysle § 136 a nasl. Obč. zákonníka máte právo ako spoluvlastníci spolurozhodovať o nakladaní so spoločným vlastníctvom. AK tá pani prenajala dom niekomu, tak to je v rozpore so zákonom, lebo vy ste na to nedali súhlas (nie je ona väčšinovým spoluvlastníkom, preto sa musíte dohodnúť). Môžete od nej požadovať, aby zrušila nájom a nájomníkov z domu vyhodila, alebo vám bude platiť polovicu nájomného.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak sú v rodinnom dome aspoň dva samostané byty, už sa spoluvlastníctvo domu riadi pri prenájme zákonom o vlastníctve bytov a vlastník má právo byt prenajať aj bez súhlasu ostatných. Spoluvlastníci by však informovaní mali byť, aby nepovažovali nájomcu za votrelca.


    Zákon o vlastníctve bytov a NP:
    § 1
    (2) Tento zákon sa nevzťahuje na byty osobitného určenia ... a na predaj bytov v rodinných domoch, 3) ktoré majú len jeden byt.

    § 12
    2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je oprávnený prenajať ho inej osobe. Nájom a podnájom bytu a nebytového priestoru v dome alebo jeho časti upravujú osobitné predpisy. 15)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.