katarina.j
08.12.09,15:31
Ahojte všetci poraďáci, skúšam zaviesť novú tému, v ktorej chcem zistiť koľko je tu východniarov. Ja som tiež z vychodu-originál, tak pre zaujímavosť, koľko ľudí sa tu ozve. Budem rada, ak prispejete aj nejakým východniarskym nárečím-nejaké zaujímavé frázy,slová z vášho kraja. Pripájam zopár slov: garadiče-schody,šifoner-skriňa,biglajz-žehlička, špajza-komora, graty-riady, pomytok-handra na riad, renda-handra.....
Prosím nepovažujte to za porovnávanie, koho je viac-menej, berte to ako pohodičku na spestrenie a rozšírenie si nášho slovníka."koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom"-aj ked momentalne fičia zahraničné jazyky, spoznajte aj reč-nárečie vychodneho slovenska.:)
Gabhus
08.12.09,14:45
No tak ja som originál, momentálne ma nenapadnú originálne slová, ale čo ma fascinuje na našej šarištine je vyjadrovanie budúceho času časom minulým - napr. budzem pisala - napíšem, budzem robela - urobím, ale napr. pôjdem sa už nepovie budzem išla, ale pujdzem. Logika tu nie je, ale my sme asi komplet nelogickí. A ešte sa mi vždy páčilo, že v ozajstnom nárečí sa nepoužíva ypsilon, len i.
mysimis
08.12.09,14:46
Ahojte všetci poraďáci, skúšam zaviesť novú tému, v ktorej chcem zistiť koľko je tu východniarov. Ja som tiež z vychodu-originál, tak pre zaujímavosť, koľko ľudí sa tu ozve. Budem rada, ak prispejete aj nejakým východniarskym nárečím-nejaké zaujímavé frázy,slová z vášho kraja. Pripájam zopár slov: garadiče-schody,šifoner-skriňa,biglajz-žehlička, špajza-komora, graty-riady, pomytok-handra na riad, renda-handra.....
Prosím nepovažujte to za porovnávanie, koho je viac-menej, berte to ako pohodičku na spestrenie a rozšírenie si nášho slovníka."koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom"-aj ked momentalne fičia zahraničné jazyky, spoznajte aj reč-nárečie vychodneho slovenska.:)

mimotemynehnevaj sa, ale mohla by si upraviť názov témy "Východniari - koľko nás je - veľa či málo? Každý by hneď vedel o čo sa jedná. Takto je názov príspevku neurčitý.
katarina.j
08.12.09,14:50
mimotemynehnevaj sa, ale mohla by si upraviť názov témy "Východniari - koľko nás je - veľa či málo? Každý by hneď vedel o čo sa jedná. Takto je názov príspevku neurčitý.
Prave preto som nechcela dat do nazvu "vychodniari" aby som neurazila nikoho z inych krajov našej republiky.
JarkaL
08.12.09,15:09
Ahojte, aj ja som z Východu, žijem v BA už 17 rokov, ale Východ mi stále veľmi chýba. Ostala mi tam celá rodina, všetky kamarátky... Ale aj tu som spoznala veľa skvelých ľudí a už mi nie je tak smutno, zvykla som si.

Svoju dcéru učím naše zemplínske, šarišské a rusínske piesne, lebo sú krásne a je to sranda, keď svojim kamarátkam zo škôlky vyspevuje po "našom". Hutoric alebo bisidovati ju asi nenaučím v tomto prostredí tu, ale aspoň nemá problém porozumieť, keď sme na Východe, je to pre ňu také prirodzené.
Tara1
08.12.09,17:12
Prave preto som nechcela dat do nazvu "vychodniari" aby som neurazila nikoho z inych krajov našej republiky.
No v tom prípade si nadpisom ostatných neurazila, ale čo tak ďalej textom?
ZlaticaB
08.12.09,17:24
Aj ja sa hrdo hlásim k východniarom...
calawen
08.12.09,17:29
Ahojte, aj ja som z Východu, žijem v BA už 17 rokov, ale Východ mi stále veľmi chýba. Ostala mi tam celá rodina, všetky kamarátky... Ale aj tu som spoznala veľa skvelých ľudí a už mi nie je tak smutno, zvykla som si.

Svoju dcéru učím naše zemplínske, šarišské a rusínske piesne, lebo sú krásne a je to sranda, keď svojim kamarátkam zo škôlky vyspevuje po "našom". Hutoric alebo bisidovati ju asi nenaučím v tomto prostredí tu, ale aspoň nemá problém porozumieť, keď sme na Východe, je to pre ňu také prirodzené.

Ja som na tom presne opačne, som z BA a bývam v KE, čo je pre mnohých nepochopiteľné, ale láska je láska... :)

Domáci ma naučili akurát, že neprší ale diždžuje, nesneží ale snehuje, nešmýka sa ale čuš(s)ká sa (každý inak vyslovuje), a nesmiem zabudnúť na "taký ši jak pňak"...
katarina.j
08.12.09,17:54
No ako vidím tak pekne sa nám to pomaly rozbieha. Som rada, že sa nehanbite za to ze ste východniar/-ka, ani ja sa za to nehanbím ale prave naopak som tomu velmi rada. PS:ta možeme tu pohutorec po našim, toti co nerozumeju naj še trapia o čim točíme.
danushka
08.12.09,18:00
Ja som štyri roky v KE, pôvodom z Tatier. Zvykám si, učím sa, oni si tu na mňa tiež zvykajú :D.
Jedno čo mi kole uši je dva a dve, majú v tom dobrý hokej.
Apropós, hovorí sa, že za Spišskou Novou Vsou začína Ázia.
Ta ja teraz ňe znam, či to pravda...
katarina.j
08.12.09,18:07
Ja som štyri roky v KE, pôvodom z Tatier. Zvykám si, učím sa, oni si tu na mňa tiež zvykajú :D.
Jedno čo mi kole uši je dva a dve, majú v tom dobrý hokej.
Apropós, hovorí sa, že za Spišskou Novou Vsou začína Ázia.
Ta ja teraz ňe znam, či to pravda...
čudné že ja o tom neviem? nepochopila som kvoli čomu prave Azia-či tým ze su vychodniari pracovití a viac ovladaju ručne prace-teda ze sa rucna praca stale velmi ceni/vyšivky,pletenie,malovanie.../ či to ma byt kvoli farbe niektorych obcanov? neviem, rozmyšľam, no nejako si sa malo naučila po vychodniarsky, za 4roky sa da toho naučit az až. neboj po čase do toho prides;)
danushka
08.12.09,18:54
Katarínka, bolo to myslené prenesene:);), že iný svet...
A môj príspevok nebol myslený ironicky, naopak. Východ má jednoducho inú šťavu a koniec koncov, kto robí kultúru v BA ?...no Východ, že...
buchač
08.12.09,19:05
Ja som na tom presne opačne, som z BA a bývam v KE, čo je pre mnohých nepochopiteľné, ale láska je láska... :)

Domáci ma naučili akurát, že neprší ale diždžuje, nesneží ale snehuje, nešmýka sa ale čuš(s)ká sa (každý inak vyslovuje), a nesmiem zabudnúť na "taký ši jak pňak"...

....nie diždžuje , ale dižďuje....dážď = dižď...


Ja som štyri roky v KE, pôvodom z Tatier. Zvykám si, učím sa, oni si tu na mňa tiež zvykajú :D.
Jedno čo mi kole uši je dva a dve, majú v tom dobrý hokej.
Apropós, hovorí sa, že za Spišskou Novou Vsou začína Ázia.
Ta ja teraz ňe znam, či to pravda...

Ani jedno a ani druhéééééééééé....

Od Blavy po Žilinu prší
Od Žiliny po Iglov pada ...
A od Iglova smerom na východ ....kresnu macer j..e ;):---:---:D:D:D
buchač
08.12.09,19:07
čudné že ja o tom neviem? nepochopila som kvoli čomu prave Azia-či tým ze su vychodniari pracovití a viac ovladaju ručne prace-teda ze sa rucna praca stale velmi ceni/vyšivky,pletenie,malovanie.../ či to ma byt kvoli farbe niektorych obcanov? neviem, rozmyšľam, no nejako si sa malo naučila po vychodniarsky, za 4roky sa da toho naučit az až. neboj po čase do toho prides;)

....hm , ale v Košiciach sa po východniarsky až tak nehutori ...a ani nepoveda ...;)
Teda , aspoň rodení ...

Košice , to iný kraj ...samostatná jednotka ...:rolleyes:
m.hladka
08.12.09,19:26
... hlásim sa k východu ...
kukučka
08.12.09,19:51
čudné že ja o tom neviem? nepochopila som kvoli čomu prave Azia-či tým ze su vychodniari pracovití a viac ovladaju ručne prace-teda ze sa rucna praca stale velmi ceni/vyšivky,pletenie,malovanie.../ či to ma byt kvoli farbe niektorych obcanov? neviem, rozmyšľam, no nejako si sa malo naučila po vychodniarsky, za 4roky sa da toho naučit az až. neboj po čase do toho prides;)

nuž poznám mnoho nárečí, ale východniarske nie :---
buchač
08.12.09,20:03
nuž poznám mnoho nárečí, ale východniarske nie :---

...ani ich tak veľa nie je ....len / alebo / zo tridsať ...;)


Západoslovenská skupina
- Bratislavské nárečie
- Nitrianske nárečie (s výnimkou hornonitrianskeho)
- Trnavské nárečie
- Tekovské nárečie (na západ od Vrábľov)

Stredoslovenská skupina
- Liptovské nárečie
- Oravské nárečie
- Turčianske nárečie
- Hornonitrianske nárečie
- Zvolenské nárečie
- Tekovské nárečie (na sever od Vrábľov)
- Hontianske nárečie
- Novohradské nárečie
- Gemerské nárečie

Východoslovenská skupina
- Spišské nárečie
- Abovské nárečie
- Šarišské nárečie
- Zemplínske nárečie
- Nárečie slovenskej časti bývalej Užhorodskej stolice
(uvedené delenie je len základné, tieto nárečia sa ešte detailnejšie delia napr. podľa okresov.)
Dátum pridania: 27.05.2008
Autor referátu: kerka
Referát vhodný pre: Gymnázium
Priemerná známka: 2.99
http://referaty.atlas.sk/slovencina-a-cestina/gramatika/47967/narecia-na-slovensku-a-ich-priestorove-rozsirenie
kukučka
08.12.09,20:09
no veru, diefča má medzery a riadne
katarina.j
08.12.09,20:29
no kukučka nemam medzery neboj, ja som myslela komplet celkovu vychodniarcinu, nie podla toho ako sa hovori na spiši,šariši a inde.proste vychodniari sa dohovoria všade na vychode /a nielen tam/.tak je načase sa zacat učit nejake tie slovička z vychodniarčiny.a nie diefča ale dzivče-to len pre spravnost.
buchač a ze v KE še nehutori? no aj Ander hutori, a poznam vela Košičanov co gadžuju,mozno ty si vynimka/čomu neverim ked sem-tam použijes vychodniarsky slang/.tak nahod nejake tie slova,nech sa ostatni učia.
jozka56
08.12.09,20:45
No teda dajte nejaké, ale aj so zvukovým doprovodom, alebo mám vyslovovať ako je napísané napr.gadžuju /ju alebu jú????/, po východniarsky neviem ani ceknúť.:)
kukučka
08.12.09,20:47
no veru, diefča má medzery a riadne

myslená bola kerka z gymnázia, katarina.j, ty si myslíš, že vymenovala dosť nárečí z východu? a nebuď vzťahovačná :---
a vôbec ...
Džifce nedavoj kazdego do laty! Coš ty general? :D:D:D
JarkaL
08.12.09,20:51
Džifce nedavoj kazdego do laty! Coš ty general? :D:D:D
Tak to je asi jediné z nárečí, ktorému až tak nerozumiem, goralčina, že? Máte ale nádherné piesne.
katarina.j
08.12.09,20:53
No teda dajte nejaké, ale aj so zvukovým doprovodom, alebo mám vyslovovať ako je napísané napr.gadžuju /ju alebu jú????/, po východniarsky neviem ani ceknúť.:)
tak daj nejake napady-čo chces vediet po vychodniarsky?tak dam zopar slov,ked sa moc nikto nechytil na slova: harčky-hrnce,doraz-za chviľu, trimac-držať, oblak-okno,firhang-záclona,fartuch-zástera, stolok-stolička,motor-auto,pirko-pero,tuška-ceruza....staci na uvod???:rolleyes:
DanielaSL
08.12.09,20:54
Ahojte, aj ja som z Východu, žijem v BA už 17 rokov, ale Východ mi stále veľmi chýba. Ostala mi tam celá rodina, všetky kamarátky... Ale aj tu som spoznala veľa skvelých ľudí a už mi nie je tak smutno, zvykla som si.

Svoju dcéru učím naše zemplínske, šarišské a rusínske piesne, lebo sú krásne a je to sranda, keď svojim kamarátkam zo škôlky vyspevuje po "našom". Hutoric alebo bisidovati ju asi nenaučím v tomto prostredí tu, ale aspoň nemá problém porozumieť, keď sme na Východe, je to pre ňu také prirodzené.

A ja som presne opačný prípad, narodila som sa v BA a už 26 rokov žijem na východe...takže kam sa mám zaradiť? BA mi sem tam chýba, preto sa tam rada vrátim , ale po pár dňoch ma to už ťahá domov. Musím uznať, rusínske pesničky sú najkrajšie a z východoslovenských nárečí sa mi najviac páči reč goralov...
JarkaL
08.12.09,20:56
Jožka56, zájdi ku mne na návštevu a zaučím ťa.

bandurki, grule, krompľi = zemiaky
kifľik = rožok
juška = šťava z kyslej kapusty
burkovce = halušky
šafareň = drevená lavica s úložným priestorom
harčičok = hrnček
kapura = brána
katarina.j
08.12.09,20:57
myslená bola kerka z gymnázia, katarina.j, ty si myslíš, že vymenovala dosť nárečí z východu? a nebuď vzťahovačná :---
a vôbec ...
Džifce nedavoj kazdego do laty! Coš ty general? :D:D:D
no tak toto tiez moc nepoznam, aj rusnaci /Medzilaborce,Humenne,Stropkov/ maju svoj dialekt, ale ten je podobny ruštine-žiaľ tiez toho moc nerozumiem, ale ak chces tak rukami nohami sa dorozumies.a neboj nedavam kazdeho do laty,neni som generalka, len mne to skôr pripomenulo zahorakov-oni tiez pouzivaju dzievka, tak sorry.daj este nieco z goral.narecia, paci sa mi to:o
jozka56
08.12.09,20:59
Tak tá pieseň kapura, kapura, na kapure háčik...už viem brána:)
JarkaL
08.12.09,21:01
No vidíš, ako Ti to ide...


A čo si si doteraz myslela, že to je?

Preto sa povie "kapurkova" poslednému poháriku pred odchodom, len niekedy sa ešte pridá aj do druhej nohy a tých kapurkových je potom viac.
katarina.j
08.12.09,21:02
Ahojte, aj ja som z Východu, žijem v BA už 17 rokov, ale Východ mi stále veľmi chýba. Ostala mi tam celá rodina, všetky kamarátky... Ale aj tu som spoznala veľa skvelých ľudí a už mi nie je tak smutno, zvykla som si.

Svoju dcéru učím naše zemplínske, šarišské a rusínske piesne, lebo sú krásne a je to sranda, keď svojim kamarátkam zo škôlky vyspevuje po "našom". Hutoric alebo bisidovati ju asi nenaučím v tomto prostredí tu, ale aspoň nemá problém porozumieť, keď sme na Východe, je to pre ňu také prirodzené.
Neboj, aj môj muž je uz zasväteny do vychodniarčiny,aj ked je Blavak.zvykol si /čo ine mu zostava:D/.aj ja sem-tam rozpravam s detmi narečim,nech nie su vycucnute ked sme na vychode.
Ivenka
08.12.09,21:07
Aj ja som z Východu. Pamätam si, keď bol môj syn malý tak som občas rozprávala východniarske výrazy - potým, šicko, vytrím, coškaj, ic het - a tak sa na tom chechtal až do popuku. A moja sestra keď išla predstaviť svojho manžela až na východ k Medzilaborciam tak po babkinom predslove a obdive jej budúceho manžela si vzal moju sestru bokom a povedal: Noa teraz mi povedz o čom bola reč! Takže nie je slovák ako slovák.
JarkaL
08.12.09,21:10
Ja som mala z Medzilaboriec spolubývajúcu na internáte a ke´d som bola u nich prvý krát, nič som im nerozumela. Ale postupne som sa naučila kopec ich pesničiek (sú najkrajšie) a pri každej ďalšej návšteve som im rozumela viac a viac. Teraz si myslím, že rozumiem všetko, ale nerozprávam, len spievam po rusnacky.
Valcake
08.12.09,21:13
Zdravím, ja som tiež z východu. Narodila som sa v maďarsky hovoriacej dedinke pri Kráľovskom Chlmci, takže východniarsky neviem vôbec, ale rozumiem. Poznám aj tie slová, ktoré ste uviedli, ale skôr som sa naučila francúzsky, nemecky, ako by som sa naučila - hutorec..
katarina.j
08.12.09,21:26
Tak tá pieseň kapura, kapura, na kapure háčik...už viem brána:)
trocha ta opravim, ale isla si na to dobre: kapura,kapura, na kapure rače, zochabil me frajir,teraz za mnu plače...":)
kukučka
08.12.09,21:41
godoj, rečuj, hutor tak po našemu, lem furt neviem nijak po "vychodniarsky" to je hanlivý bratislavský paškvil pre šarišské nárečie, my by sme ho nemali používať


http://www.youtube.com/watch?v=w7NEwZDMc4Q
danushka
08.12.09,21:48
Vlastne Kukulienka, však ja som viac goralka ako východniarka...Moji rodičia pochádzajú zo Zamaguria...takže som taký /...teraz mi tu hundral môj muž, že no...čo si taký.../
...Tak som taký goral pod Tatrami odchovaný do Košíc zatúlaný...
marjankaj
08.12.09,22:03
Ja som štyri roky v KE, pôvodom z Tatier. Zvykám si, učím sa, oni si tu na mňa tiež zvykajú :D.
Jedno čo mi kole uši je dva a dve, majú v tom dobrý hokej.
Apropós, hovorí sa, že za Spišskou Novou Vsou začína Ázia.
Ta ja teraz ňe znam, či to pravda...

Danushka ak hokej skončí 2:2, tak čítaj dva dve.:D
marina8
08.12.09,22:13
Danushka ak hokej skončí 2:2, tak čítaj dva dve.:D



:D:D:D:D:D:D:D:D:D
JarkaL
08.12.09,22:38
Jožka56, tu máš Kapura, kapura aj s tancom:
http://www.youtube.com/watch?v=aHdZPDVVuFo
jozka56
08.12.09,22:42
Tak už ovládam dve slová kapura a kapurkové:):) som učenlivá:--- a teraz ďalšie, ktoré by som mohla poznať:rolleyes: po našom"hodzte nejaké slovo":---
JarkaL
08.12.09,22:44
Ci pana = fíha, ale to asi poznajú všetci.
kukučka
08.12.09,23:20
jožin, najznámejšia veta: ta co ši šaľena? a spievaš: šaľena ja bula :D:D:D
Gabhus
09.12.09,04:45
Pridám zážitok z detstva - 50. roky. Boli sme na svadbe - vešeľu - a tam som sa dozvedela, že u nás nevesta nie je nevesta ale bralta, ženích že je braldián a svadobná matka že je braltmutera. Keď som sa opýtala, čo je svadobný otec, dedko odpovedal: ta už ňič, ot fčera je pijani - už nič, od včera je opitý.
Ináč šarišské nárečie má dosť slov prevzatých napr. z nemčiny - šifoner, mebeľ (nábztok), forzimer (predsieň), špajskasňa (skriňa na potraviny), aj tá braltmutera...
hnedoočka
09.12.09,05:36
No tak ja som originál, momentálne ma nenapadnú originálne slová, ale čo ma fascinuje na našej šarištine je vyjadrovanie budúceho času časom minulým - napr. budzem pisala - napíšem, budzem robela - urobím, ale napr. pôjdem sa už nepovie budzem išla, ale pujdzem. Logika tu nie je, ale my sme asi komplet nelogickí. A ešte sa mi vždy páčilo, že v ozajstnom nárečí sa nepoužíva ypsilon, len i.

ďaľší východniari na obzore! sledujem, že sa nás nazbieralo.
len taká perlička: keď som začala chodiť na strednú do Prešova, pozerala som jak puk, keď ma domáci posielali "mapkou" do mesta /MHD/ a košičania chalani boli "šráci", ale to bol možno len slangový výraz.

a asi sa nespomínala zaužívaná sranda: kedz mi stanul u Prešove ta mi stal až do Mihaľovec!:D

ináč Katarínka milo si ma prekvapila touto témou a tým , že sa netajíš východom.:)
katarina.j
09.12.09,06:09
ďaľší východniari na obzore! sledujem, že sa nás nazbieralo.
len taká perlička: keď som začala chodiť na strednú do Prešova, pozerala som jak puk, keď ma domáci posielali "mapkou" do mesta /MHD/ a košičania chalani boli "šráci", ale to bol možno len slangový výraz.

a asi sa nespomínala zaužívaná sranda: kedz mi stanul u Prešove ta mi stal až do Mihaľovec!:D

ináč Katarínka milo si ma prekvapila touto témou a tým , že sa netajíš východom.:)
nemam sa za čo hanbit ani tajit, nie? ved sa aj hovori na vychode "na vychodňaroch stojí švet"-tak asi nieco na tom bude. ved keby nie vychodniarov, tak polovica napr. Bratislavy nie je vystavana/aj ine mesta, to bol prikl./,keby nie vychodniarov, tak štatisktiky na alkohol za SR by boli mizive.:oale nie, su aj lepšie prirovnania, tak napr. uz tu boli dvaja prezidenti z vychodu /nebudem rozoberat ich profesionalitu a pracu.../-ale boli to vychodniari, vo vlade-aj vychodniari,znami športovci-hokej,futbal, aj ine oblasti-napr.naj maliar Andy Warhool.no proste asi sme naj.esteze sme papulnaty a nedame sa:---
Marianna01
09.12.09,06:32
Pridám zážitok z detstva - 50. roky. Boli sme na svadbe - vešeľu - a tam som sa dozvedela, že u nás nevesta nie je nevesta ale bralta, ženích že je braldián a svadobná matka že je braltmutera. Keď som sa opýtala, čo je svadobný otec, dedko odpovedal: ta už ňič, ot fčera je pijani - už nič, od včera je opitý.
Ináč šarišské nárečie má dosť slov prevzatých napr. z nemčiny - šifoner, mebeľ (nábztok), forzimer (predsieň), špajskasňa (skriňa na potraviny), aj tá braltmutera...

nerozumiem ani slovíčku mebeľ, ale ani slovíčku nábztok...:eek:
MarcelkaT
09.12.09,06:33
No ja tiež pridám niečo do sudka. Fartuch-zástera, balta-sekera, findža-šálka, fusekľa-ponožka, tengerica-kukurica, bodvanka-vanička na kúpanie taká malá, kandžurky-kučierky vlasy, firštok-zárubňa, pešník-chodník, fiľar-stľp drevený, garadiči-schody, bilota-spodnička, parobci-mladenci,butor-nábytok, .....
katarina.j
09.12.09,06:35
nerozumiem ani slovíčku mebeľ, ale ani slovíčku nábztok...:eek:
no mebeľ = nabytok
maja
09.12.09,06:50
Hlásim sa aj ja, narodená v Michalovciach, vyrastala som v Tatrách a teraz žijem v Košiciach.
Mne še najvecej ľubi to naše "ta ňe" preklad : súhlas, áno

Prajem Vám šumný dzeň :D.
Maja
Marianna01
09.12.09,06:54
no mebeľ = nabytok

ahááá :D tam bol preklep... dobré :D:D:D

ináč sestra tancovala voľakedy dávno v súbore, a keď tancovali goralské tance, bola z toho úplne hotová. Vraj to boli najkrajšie, ale aj najťažšie tance zo slovenského folklóru. A majú absolútne úžasné kroje s krpcami...

čo mi ale strašne píli uši na týchto východniarskych nárečiach (a žiaľ, aj moderátori to začínajú používať v médiách) je slovné spojenie - prišiel som tu. Ty brďo, ja by som za to vraždila :mad::D

a pridám jeden zážitok z detstva. Boli sme s rodičmi v Piešťanoch na dovolenke a boli tam aj východniari. Ja som bola taká žaba- išla som len do šiestej, sestra už hotová slečna. Samozrejme, že za ňou sa už chlapci obzerali - a medzi nimi aj chlapec - tuším z Chlmca. Ako ju balil, tak ju balil, už nevedel, čo na ňu vymyslieť. Tak si zmyslel, že zahrá ťažkého frajera a ležérne sa opýtal - Katka, a ty baviš tenis? Sestra na neho chvíľu zízala a povedala - neviem, či bavím tenis, ale tenis ma nebaví...:D a boli povyprávaní...:D:D:D
calawen
09.12.09,07:02
no tak toto tiez moc nepoznam, aj rusnaci /Medzilaborce,Humenne,Stropkov/ maju svoj dialekt, ale ten je podobny ruštine-žiaľ tiez toho moc nerozumiem, ale ak chces tak rukami nohami sa dorozumies.a neboj nedavam kazdeho do laty,neni som generalka, len mne to skôr pripomenulo zahorakov-oni tiez pouzivaju dzievka, tak sorry.daj este nieco z goral.narecia, paci sa mi to:o

Tak, z rusnáčtiny ma naučili iba jednu vetu (píšem, ako počujem): vsim po sim a mini osim (všetkým po sedem a mne osem (poldecákov?)). To ma učil svokor...
Monča
09.12.09,07:15
A najlepšia je hryžaca dziňa - to je melón, ale dziňa môže byť aj hlava.

Keď k našim susedom prišla návšteva autom, čo bola veľká rarita kedysi na dedine, naša suseda sa chcela predviesť pred návštevou, deťom dala do ruky onú dziňu a nakázala: Deti, nechoďte s tou dziňou do auta, len tu sa pľantajte /motajte/ na chodníku.

A keď prišiel rusín do Prahy za robotou, tiež chcel ukázať, že on vie po česky, tak zahlásil: Sakra, jake tu boloto až po sami kistky.
/Sakra, aké je tu blato, až po členky/
bikam
09.12.09,07:19
Tak, z rusnáčtiny ma naučili iba jednu vetu (píšem, ako počujem): vsim po sim a mini osim (všetkým po sedem a mne osem (poldecákov?)). To ma učil svokor...

Ahoj, som zo Spiša, a tento príspevok mi pripomenul, že na Spiši sú 2 dediny, kde v jednej žijú originál rusnáci (pozdravujem Poráč) a v druhej "tiežrusnáci" (pozdravujem Tepličku). Keď som chodila na strednú, považovali sme ich za "iných", hoci všetci žijeme na východe - také niečo ako štát v štáte. Ale bolo fajn:)
bikam
09.12.09,07:21
Pridám zážitok z detstva - 50. roky. Boli sme na svadbe - vešeľu - a tam som sa dozvedela, že u nás nevesta nie je nevesta ale bralta, ženích že je braldián a svadobná matka že je braltmutera. Keď som sa opýtala, čo je svadobný otec, dedko odpovedal: ta už ňič, ot fčera je pijani - už nič, od včera je opitý.
Ináč šarišské nárečie má dosť slov prevzatých napr. z nemčiny - šifoner, mebeľ (nábztok), forzimer (predsieň), špajskasňa (skriňa na potraviny), aj tá braltmutera...

U nás je nevesta brafta a ženích brafdián.;)
MarcelkaT
09.12.09,07:31
Ja som od Trebišova, na strednú som chodila do Prešova a teraz žijem v Košiciach. Tak z každého rožka troška, ta ne-typické pre vychodniarov.Nespodzivaný keľčík-nepredvidaný výdavok. I tak še da, i tak še da. Ja mám rada všetky nárečia.
MarcelkaT
09.12.09,07:33
[QUOTE=Monča;1229777]A najlepšia je hryžaca dziňa - to je melón, ale dziňa môže byť aj hlava.

Keď k našim susedom prišla návšteva autom, čo bola veľká rarita kedysi na dedine, naša suseda sa chcela predviesť pred návštevou, deťom dala do ruky onú dziňu a nakázala: Deti, nechoďte s tou dziňou do auta, len tu sa pľantajte /motajte/ na chodníku.

A keď prišiel rusín do Prahy za robotou, tiež chcel ukázať, že on vie po česky, tak zahlásil: Sakra, jake tu boloto až po sami kistky.
/Sakra, aké je tu blato, až po členky/

Alebo : Podaj mi ten kufr čerez vokno.
gypsynka
09.12.09,07:59
no kukučka nemam medzery neboj, ja som myslela komplet celkovu vychodniarcinu, nie podla toho ako sa hovori na spiši,šariši a inde.proste vychodniari sa dohovoria všade na vychode /a nielen tam/.tak je načase sa zacat učit nejake tie slovička z vychodniarčiny.a nie diefča ale dzivče-to len pre spravnost.
buchač a ze v KE še nehutori? no aj Ander hutori, a poznam vela Košičanov co gadžuju,mozno ty si vynimka/čomu neverim ked sem-tam použijes vychodniarsky slang/.tak nahod nejake tie slova,nech sa ostatni učia.
Som rodená Košičanka a neviem o tom, žeby sa v Košiciach "hutorelo". Ľudia z dedín, ktorí žijú v Košiciach asi áno, ale bežne ako na dedine sa v meste určite nehovorí. Ja to mám pestré, lebo ocko bol od Prešova a mama je pôvodom Liptáčka. Takže aj v týchto nárečiach mám jasno.
gypsynka
09.12.09,08:00
No ako vidím tak pekne sa nám to pomaly rozbieha. Som rada, že sa nehanbite za to ze ste východniar/-ka, ani ja sa za to nehanbím ale prave naopak som tomu velmi rada. PS:ta možeme tu pohutorec po našim, toti co nerozumeju naj še trapia o čim točíme.
Nechápem, prečo by sme sa mali "hanbiť", že sme východniari... Čo sme nejakí menejcenní?
zltalienka
09.12.09,08:06
Aj ja, rodená Michalovčanka pridám zopár našich slov:
takoj - ihneď
ambrela - dáždnik
brežle - strúhanka
gargala - konva
riňovka - dažďový odkvap
fiovka - zásuvka v stole (skrini)
drabina - rebrík
sluchaj - počúvaj
draha - cesta
jutre - zajtra
pozajutre - pozajtra
choľem - aspoň
cibzar - zips
gerok - kabát
hatižak - bahot
bitang - vagabund
MarcelkaT
09.12.09,08:22
[QUOTE=buchač;1229497]....nie diždžuje , ale dižďuje....dážď = dižď...



Ani jedno a ani druhéééééééééé....

Od Blavy po Žilinu prší
Od Žiliny po Iglov pada ...
A od Iglova smerom na východ ....kresnu macer j..e ;):---:---:D:D:D
.................................................. .............
Iglov- to je Spišská Nová Ves, pre tých čo to nevedia.

Ale o Košiciach sa hovorí že: Košice to je okres Moskva kde muchy robia zátačku - to som počula od Žilinčanov...... nebudem menovať :---;)
hnedoočka
09.12.09,08:29
Aj ja, rodená Michalovčanka pridám zopár našich slov:
takoj - ihneď
ambrela - dáždnik
brežle - strúhanka
gargala - konva
riňovka - dažďový odkvap
fiovka - zásuvka v stole (skrini)
drabina - rebrík
sluchaj - počúvaj
draha - cesta
jutre - zajtra
pozajutre - pozajtra
choľem - aspoň
cibzar - zips
gerok - kabát
hatižak - bahot
bitang - vagabund

ináč nielen rôzne oblasti na východe sa rozlišujú, ale bavila som sa na kámoške keď som sa dozvedela, že rebrík, u nás nazývaný drabina je u nich rojtla. a to bývala o dedinu ďalej a už som jej nerozumela.:D
tiež by ma zaujímalo ,ako kde volajú motýľ. manžel sa posmieva, lebo u nich je meteľ a u nás liptovka. od čoho sa to odvíja, to sama neviem.:confused:
zltalienka
09.12.09,08:37
ináč nielen rôzne oblasti na východe sa rozlišujú, ale bavila som sa na kámoške keď som sa dozvedela, že rebrík, u nás nazývaný drabina je u nich rojtla. a to bývala o dedinu ďalej a už som jej nerozumela.:D
tiež by ma zaujímalo ,ako kde volajú motýľ. manžel sa posmieva, lebo u nich je meteľ a u nás liptovka. od čoho sa to odvíja, to sama neviem.:confused:
motýľ je u nás motuľka. Ináč je zaujímavé poznať odkiaľ niektoré nárečové slová pochádzajú. Ja som sa nedávno dozvedela, že slovo "findža" (rozumej šálka) má arabský pôvod, u nich je to tiež "findža".
U nás sa používa aj slovo "derejde" vo význame ideme, poďme. Vraj to má maďarský základ, len neviem čo je na tom pravdy.
A čo tak "ambrela" a anglická "umbrella"?
uzivatel2
09.12.09,08:44
Som rodená Košičanka, beszélek magyarul is, hutoric som še naučela až na strednej škole od spolužiakov. Teraz žijem v Kežmarku. Mám klientku z Lendaku no keď spustí po lendacky nerozumiem ani slovo, to nárečie ma fascinuje.
Katka
MarcelkaT
09.12.09,08:52
U nás je tiež rebrík - drabina, potom je ešte rebriňak - voz s rebrinami na zvažanie sena, slamy.

jaka ši brudna-aká si špinavá
na nič ši valušna-nie si šikovná
britka-škaredá
čerebogar-chrobák
kormaň-volant
Marianna01
09.12.09,08:53
v obidvoch príspevkoch sú slová, ktorých základ je v maďarčine:


Aj ja, rodená Michalovčanka pridám zopár našich slov:
takoj - ihneď
ambrela - dáždnik
brežle - strúhanka
gargala - konva
riňovka - dažďový odkvap
fiovka - zásuvka v stole (skrini)
drabina - rebrík
sluchaj - počúvaj
draha - cesta
jutre - zajtra
pozajutre - pozajtra
choľem - aspoň
cibzar - zips
gerok - kabát
hatižak - bahot
bitang - vagabund

cibzar - zips - po maďarsky cipzár
hatižak - batoh - po maď. hátizsák (zs čítaj ako ž - hátižák)
bitang - rovnako aj po maďarsky

motýľ je u nás motuľka. Ináč je zaujímavé poznať odkiaľ niektoré nárečové slová pochádzajú. Ja som sa nedávno dozvedela, že slovo "findža" (rozumej šálka) má arabský pôvod, u nich je to tiež "findža".
U nás sa používa aj slovo "derejde" vo význame ideme, poďme. Vraj to má maďarský základ, len neviem čo je na tom pravdy.
A čo tak "ambrela" a anglická "umbrella"?


derejde - po maďarsky gyere ide (čítaj ďere ide - mäčeň naschvál, lebo druhé d je tvrdé) a znamená to -poď sem
;)
Marianna01
09.12.09,08:54
U nás je tiež rebrík - drabina, potom je ešte rebriňak - voz s rebrinami na zvažanie sena, slamy.

jaka ši brudna-aká si špinavá
na nič ši valušna-nie si šikovná
britka-škaredá
čerebogar-chrobák
kormaň-volant
a zas maďarčina - čeregobar - cserebogár je chrúst (čítaj čerebogár)
kormaň - po maďarsky kórmány
Stanislav 1975
09.12.09,08:57
Ja po východniarsky poznám slovné spojenie - idzme dzigac...:D
Ivenka
09.12.09,09:02
V lete som išla vlakom do Humenného a taká 40 ročná moderná pani hovorila svojmu synovi / vlak išiel z Prahy/ - hele popojeď, budem vystupovat, koukni jestli neuvidíš dědu.
Vlak zastal ona zbadala dedu a keď vystupila tak pokračovala:
Dobrý ocec, jak še mace. Co novoho ?
Proste pani bola prispôsobivá.
zltalienka
09.12.09,09:08
a zas maďarčina - čeregobar - cserebogár je chrúst (čítaj čerebogár)
kormaň - po maďarsky kórmány

u nás čiribugar - chrobák

Keď som ešte bývala na internáte, boli sme taká viac-menej východniarska partia, často sa hutorelo, hvarelo a bisidovalo. No bola medzi nami jedna kočka z Veľkého Krtíša. Po vychodniarsky samozrejme nevedela. Občas sa partia neuvedomila a spustili sme po svojom. Ona nás najprv počúvala a potom nám povedala, že občas nám jednotlivé slová rozumie, že sú z maďarčiny.
hnedoočka
09.12.09,09:32
Ja po východniarsky poznám slovné spojenie - idzme dzigac...:D

mimotemy typické pre teba....čo iné by ti utkvelo v pamäti?:D:D:D
kukučka
09.12.09,09:44
nechceš radšej ten príspevok zmazať?!
to keby môj muž napísal do mojej témy, jak ty svojej žene, tak ho....

dakus rozmyšľaj, chlopče
Stanislav 1975
09.12.09,09:47
nechceš radšej ten príspevok zmazať?!
to keby môj muž napísal do mojej témy, jak ty svojej žene, tak ho....

dakus rozmyšľaj, chlopče

Betka a prečo by som mal niečo niekedy zmazať?Nieje dovod...;)
marjankaj
09.12.09,09:48
Ja po východniarsky poznám slovné spojenie - idzme dzigac...:D

Z tohto je zadávateľka témy asi nadšená.:D
katarina.j
09.12.09,10:05
Tak, z rusnáčtiny ma naučili iba jednu vetu (píšem, ako počujem): vsim po sim a mini osim (všetkým po sedem a mne osem (poldecákov?)). To ma učil svokor...
tak mas super svokra.:o
katarina.j
09.12.09,10:12
mimotemy typické pre teba....čo iné by ti utkvelo v pamäti?:D:D:D
neboj,ovlada viac slov či slovnych spojeni, no on je proste taky.
katarina.j
09.12.09,10:18
ako to tu sledujem, je nas neurekom-chvala bohu.som rada ze ste sa rozpisali o slovach, aspon sa poucime vsetci.tak pridam zas nieco:štreľim ci po gebuľi -dám ti po hlave, forčák-nos,gigalka-hrdlo,bruch-brucho,vytrim-vydrž,idzeme kupic kifľik-ideme kupit rožok, -nebojte ovladam slovencinu,len davam mäkčene kvoli spravnej vyslovnosti-pre tych,ktorí to chcu povedat spravne.
hnedoočka
09.12.09,10:20
neboj,ovlada viac slov či slovnych spojeni, no on je proste taky.

to my už vieme a samozrejme , že som to zobrala s nadhľadom.;)

dobre že je taký, bez takých by ani sranda nebola./ myslím prostorekých/:)
katarina.j
09.12.09,10:28
to my už vieme a samozrejme , že som to zobrala s nadhľadom.;)

dobre že je taký, bez takých by ani sranda nebola./ myslím prostorekých/:)
no neviem či je to dobre,ci nie, zalezi podla situacie a uhla pohladu. no niekedy aj ta "sranda" bolí.... netvrdim,ze nepoznam srandu, ale ja som zasadova-odtial-potial,proste mam na kazdeho svoje hranice, tiez si nedovolim srandovat na niekoho učet, ked viem, ze sa to druhemu nepači.
Stanislav 1975
09.12.09,11:41
no neviem či je to dobre,ci nie, zalezi podla situacie a uhla pohladu. no niekedy aj ta "sranda" bolí.... netvrdim,ze nepoznam srandu, ale ja som zasadova-odtial-potial,proste mam na kazdeho svoje hranice, tiez si nedovolim srandovat na niekoho učet, ked viem, ze sa to druhemu nepači.

Aaaale,však vieš,že už som sa polepšil, ta ne???:D:---
hnedoočka
09.12.09,11:43
Aaaale,však vieš,že už som sa polepšil, ta ne???:D:---

vidíš, že si si zapamätal i viac, ta ne?;)

len to bolo asi prvé, čo ti napadlo...:D
Stanislav 1975
09.12.09,11:49
vidíš, že si si zapamätal i viac, ta ne?;)

len to bolo asi prvé, čo ti napadlo...:D

Ale,samozrejme viem viac...a náhodou poznám aj kapurkovú...:D:D:D, a viem aj čo je bľacha...;)
JarkaL
09.12.09,12:12
Kapurkovú si zapamätá každý, hlavne keď ich je viac...
cactus
09.12.09,12:19
a ja by som pridala slovo capky. Kto uhádne čo to je?
MarcelkaT
09.12.09,12:29
Stanislav, a znáš co je bľašanka?
hnedoočka
09.12.09,12:29
a ja by som pridala slovo capky. Kto uhádne čo to je?

len tipujem: šľapaje?:confused:
buchač
09.12.09,12:33
...
buchač a ze v KE še nehutori? no aj Ander hutori, a poznam vela Košičanov co gadžuju,mozno ty si vynimka/čomu neverim ked sem-tam použijes vychodniarsky slang/.tak nahod nejake tie slova,nech sa ostatni učia.

Júúúj , tak ten neexistuje ....košický áno , ale to je o niečom inom ...a len tak sa to teraz nedá , to Ti z úst len pri reči automaticky ide ...;)

ďaľší východniari na obzore! sledujem, že sa nás nazbieralo.
len taká perlička: keď som začala chodiť na strednú do Prešova, pozerala som jak puk, keď ma domáci posielali "mapkou" do mesta /MHD/ a košičania chalani boli "šráci", ale to bol možno len slangový výraz.

Nie možno - určite ;)....šrac , čaja ...

Tak, z rusnáčtiny ma naučili iba jednu vetu (píšem, ako počujem): vsim po sim a mini osim (všetkým po sedem a mne osem (poldecákov?)). To ma učil svokor...
Flašky čerkotaty , bde bitka .....

Zviera na dve písmená ?
BK - býk


Ja po východniarsky poznám slovné spojenie - idzme dzigac...:D

...tu by som poopravil ....ale nehodí sa to ...;)


capky
stopy , otlačky ....

Svojho času , na liečení v Tatrách , v kine som mal po ľavici pražáčku a po pravici blaváčku ...film , ktorý premietali , sa volal " Pásla kone na betóne "....no poviem , nestíhal som prekladať raz jednej , raz druhej ...;)
cactus
09.12.09,12:33
a ja by som pridala slovo capky. Kto uhádne čo to je?


len tipujem: šľapaje?:confused:

keď som bola malá, tak nám dievčatám mama stále strihala capky, keď nám už vlasy padali do očí.
Čiže ofina je to...
katarina.j
09.12.09,12:48
Aaaale,však vieš,že už som sa polepšil, ta ne???:D:---
no len aby. alebo do kedy????:eek::eek::eek:
katarina.j
09.12.09,13:00
takze trocha na Vianočnu nôtu:bobaľky-opekance, stromik-stromček./pridajte nejake aj vy/ čapka-čapica, kukadla-oči,pokrovec-koberec, papundekeľ-krabica papierova, gače-nohavičky. Inak dosť často ma zarazi,ked si obyvatelia inych krajov myslia o vychodniaroch,že su zaostalí.raz som si vypočula rozhovor v mhd dvoch blavakov, ktorí nadávali na vychod jedna radost.niečo /neviem uz presne čo to bolo/, len viem ze som po nich vystartovala "vy si myslíte, že vychodniari su tupí?čo si myslíte, ze ked im doviezli prvy autobus, tak mu davali seno ze je to kôň!" samozrejme oni pozerali s otvorenymi ustami. fakt ma vie nas....t ak si niekto otvori usta a pritom este na vychode ani nebol. kazdy kraj-ina mentalita. ale my sme pracoviti a priebojni,len tak sa nedame, ne?
calawen
09.12.09,13:05
...sme sa minule chystali do Maďarska na trhy, manžel so švagrom spomínali, že potrebujú zohnať CG-čka... Po mojom nechápavom výraze v tvári mi vysvetlili, že chcú ceplé gace... :rolleyes:
calawen
09.12.09,13:13
kassa šrac .../ čítaj kašša - Košice /
hnedoočka
09.12.09,13:27
kassa šrac .../ čítaj kašša - Košice /
a kassa šraci volajú Michalovce Michigan, že buchač?
calawen
09.12.09,13:29
a kassa šraci volajú Michalovce Michigan, že buchač?

Ale ja nie som buchač, aj keď priznám sa, toto je z jeho klávesnice na jeho doporučenie tu doplnené :rolleyes:
hnedoočka
09.12.09,13:33
Ale ja nie som buchač, aj keď priznám sa, toto je z jeho klávesnice na jeho požiadanie tu doplnené :rolleyes:


tomu sa vraví doslovne: trefa tesne vedľa!:D
calawen
09.12.09,13:35
tomu sa vraví doslovne: trefa tesne vedľa!:D

pravda pravdúca :D :D
Kazu
09.12.09,14:54
takze trocha na Vianočnu nôtu:bobaľky-opekance, stromik-stromček./pridajte nejake aj vy/ čapka-čapica, kukadla-oči,pokrovec-koberec, papundekeľ-krabica papierova, gače-nohavičky. Inak dosť často ma zarazi,ked si obyvatelia inych krajov myslia o vychodniaroch,že su zaostalí.raz som si vypočula rozhovor v mhd dvoch blavakov, ktorí nadávali na vychod jedna radost.niečo /neviem uz presne čo to bolo/, len viem ze som po nich vystartovala "vy si myslíte, že vychodniari su tupí?čo si myslíte, ze ked im doviezli prvy autobus, tak mu davali seno ze je to kôň!" samozrejme oni pozerali s otvorenymi ustami. fakt ma vie nas....t ak si niekto otvori usta a pritom este na vychode ani nebol. kazdy kraj-ina mentalita. ale my sme pracoviti a priebojni,len tak sa nedame, ne?

Sa divím, že blaváci ohovárali východniarov, však východniarov je plná Paštekárňa :D:D:D A svoj by svojich nikdy nebral darmo do huby, to museli byť určite maďari :D:D:D
calawen
09.12.09,18:18
No občas tu z Košíc píše "šrác" - hoci správne je to vtedy, keď sa prehodí mäkčeň = " s..č " . :D

a si si istý???!
Danila
09.12.09,18:34
Ale ste sa rozbehli, východniari....:)

" Východniari všetkých krajín, spojte sa ".......:D;)
buchač
09.12.09,18:36
a kassa šraci volajú Michalovce Michigan, že buchač?


No občas tu z Košíc píše "šrác" - hoci správne je to vtedy, keď sa prehodí mäkčeň = " s..č " . :D

He , ale sráč vie byť aj šrac ....koňu , to nie je o mäkčeňoch , to je o frajerine ...:rolleyes:

Ale to Ty nie si ...takže skôr by ten Sráč pasoval na Teba ...doslovne ...;)
Chas mrokar , nandre minč ....

Capisco ???:cool:
kkllc
09.12.09,19:25
Hlásim sa k východňarom :) Som Michalovčanka.


Najväčšia zábava je keď sa stretne opitý východniar s opitým záhorákom.:D
marjankaj
09.12.09,19:26
Ja po východniarsky poznám slovné spojenie - idzme dzigac...:D


mimotemy typické pre teba....čo iné by ti utkvelo v pamäti?:D:D:D

Veď idú vianoce.:---
Treba oprášiť heslo: Dz...čka je dobrá vec, ale vianoce sú častejšie.:eek:
A dobehnúť zameškané.:D
katarina.j
09.12.09,19:29
ajajaj, tak to sa nejako zvrtlo k zlemu, to som nechcela.nezadala som to tu preto, aby ste i vymienali nazory či skôr naražky. prejdite radsej k normalnym slovam po vychodniarsky - co vam hrabe,šak tu pišu šumni chlopi i šumne dzivky, ta to nekažce.
marjankaj
09.12.09,19:31
Hlásim sa k východňarom :) Som Michalovčanka.


Najväčšia zábava je keď sa stretne opitá východniarka s opitým záhorákom.:D alebo naopak?

To sem zvjedavý co z teho bude za devjet mjesícú. Nejaká nová rasa?:eek:
katarina.j
09.12.09,19:31
Veď idú vianoce.:---
Treba oprášiť heslo: Dz...čka je dobrá vec, ale vianoce sú častejšie.:eek:
A dobehnúť zameškané.:D
no neviem či si to vystihla....teraz neviem či to patrilo obom alebo len jednemu????to sudiš podla seba:omozno by si sa divila, že poniektorí to maju častejšie ako su Vianoce;)
kkllc
09.12.09,19:33
štrimfle - ponožky
katarina.j
09.12.09,19:34
Sa divím, že blaváci ohovárali východniarov, však východniarov je plná Paštekárňa :D:D:D A svoj by svojich nikdy nebral darmo do huby, to museli byť určite maďari :D:D:D
no po tom hroznom blavackom prízvuku to určite neboli občania inej narodnosti. ved aj paštekari sa chodia nabalit len na vychod....neni o čom, proste sme jedničky:):o;)
marjankaj
09.12.09,19:40
no neviem či si to vystihla....teraz neviem či to patrilo obom alebo len jednemu????to sudiš podla seba:omozno by si sa divila, že poniektorí to maju častejšie ako su Vianoce;)

Len aby sa to manžel nedozvedel.:D Alebo vy patríte k sebe? Tak potom je to jasné.:---
Zitulda
09.12.09,19:41
....hm , ale v Košiciach sa po východniarsky až tak nehutori ...a ani nepoveda ...;)
Teda , aspoň rodení ...

Košice , to iný kraj ...samostatná jednotka ...:rolleyes:

Teda táto téma včera daná a už má kopec príspevkov. Ešte som sa ďaleko nedostala, ale s Tebou búchač musím súhlasiť na 100 %. Ja som rodená Košičanka už veľa rokov a verte mi či neverte, ale po vychodňarsky hutoric neviem. Keď niečo sa snažím povedať, tak sa mi jazyk moce div sa nezauzlí a ani slovo presnú východniarsku intonáciu a šik nemá a vyznie smiešne. Páčiť sa mi páči nielen východniarske nárečie, ale každé a na Slovensku je ich dosť.
Zabudla som napísať, že hlásim sa k východniarom, ale som Košičanka
Halli
09.12.09,19:45
Ja mám super spomienky na "vyhodňare" :
ta to bula zabava....kedz ja z autobusa vystupila v Mihalovcoch, ta to mne hnedz jeden popytal " ta nejdzece na Širavu??"...ta ja v kolenach ohybala, jak mne bulo šicke šmiešno:D ...či šmišno?? :D:D

Mám rada východniarov :D to najlepša zabava, žažila som jednu takú tancovačku....a ja takmer zo Západa ....:D
marina8
09.12.09,19:48
no ako vidim, uz vas je na " 11 stran" :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
katarina.j
09.12.09,19:51
Len aby sa to manžel nedozvedel.:D Alebo vy patríte k sebe? Tak potom je to jasné.:---
ja som nenaražala na seba ale na vsetkych;)a nie je jedno ku komu patrim:rolleyes:aj keby k nemu, tak neberiem to za samochvalu, ale za fakt. ved mladí duchom sme,tak prečo si trocha "nezasrandovat":cool:
katarina.j
09.12.09,19:52
no ako vidim, uz vas je na " 11 stran" :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
len počkaj kolko nas este pribudne:eek::eek::eek:
marina8
09.12.09,19:59
len počkaj kolko nas este pribudne:eek::eek::eek:

ved sa tesim, piste piste, lebo rada citam " tie cudzie slova" , ktore pouzivate:D:D:D
som sa rehlila, ze " snehuje a diždžuje", normalne som padala do kolien:eek:;):D
marina8
09.12.09,20:00
kamoska je z vychodu a odtial mam vyraz " ty ryzaku" alebo tak nejako, len sa vzdy zabudnem opytat na "preklad";);):D:D:D
katarina.j
09.12.09,20:02
Chlope, ta to nepiš, kec ši pijany :D :D :D .

PS
"Frajer" ? - :---:---:---:---, - ten čo potrebuje búchačku ??? = IQ tykve
no musim ta stopnut, tato tema nie je na uražanie, ak nechces aby som ta odtial "vypoklonkovala" tak napis uz nieco normalne!!!!!
kukučka
09.12.09,20:04
keď zmeníš názov témy, bude ešte viac :D:D:D
zaraz bi každi znal, keľo bije

Vihodňare, ta keľo nás?
Marína
09.12.09,20:24
Ja mám super spomienky na "vyhodňare" :
ta to bula zabava....kedz ja z autobusa vystupila v Mihalovcoch, ta to mne hnedz jeden popytal " ta nejdzece na Širavu??"...ta ja v kolenach ohybala, jak mne bulo šicke šmiešno:D ...či šmišno?? :D:D

Mám rada východniarov :D to najlepša zabava, žažila som jednu takú tancovačku....a ja takmer zo Západa ....:D
Slafko, ta nehutor take, ta ty bula tu a ši nič nepovedzela?:confused: Ta to jak ši take mohla zrobic totym, čo teľo radze na poradze.:D Ta tebe z nas bulo šmešno? A koľena še ci popraveľi, kedz ši prišla domo, či ci take pokrivene ostaľi?:--- A nakonec ši bula na totej Širave, či nebula? A jak še ci u nas pačelo? Šumne u nas, nočej.:):D
Danila
09.12.09,20:25
Chlope, ta to nepiš, kec ši pijany :D :D :D .

PS
"Frajer" ? - :---:---:---:---, - ten čo potrebuje búchačku ??? = IQ tykveA Ty odkedy patríš na východ IQtykve?;)
katarina.j
09.12.09,20:28
keď zmeníš názov témy, bude ešte viac :D:D:D
zaraz bi každi znal, keľo bije

Vihodňare, ta keľo nás?
skusila som pozmenit trocha nazov,môze byt? ak nie tak daj navrh:rolleyes:
Marína
09.12.09,20:32
keď zmeníš názov témy, bude ešte viac :D:D:D
zaraz bi každi znal, keľo bije

Vihodňare, ta keľo nás?
Betko, ta teľo keľo treba, ta veľo.:):D
buchač
09.12.09,20:35
no musim ta stopnut, tato tema nie je na uražanie, ak nechces aby som ta odtial "vypoklonkovala" tak napis uz nieco normalne!!!!!

On ...a normálne , respektíve normálny ....???:eek:

Si normálna ????;):cool:
Sabadka
09.12.09,20:35
"vy si myslíte, že vychodniari su tupí?čo si myslíte, ze ked im doviezli prvy autobus, tak mu davali seno ze je to kôň!" samozrejme oni pozerali s otvorenymi ustami. kazdy kraj-ina mentalita. ale my sme pracoviti a priebojni,len tak sa nedame, ne?

mimotemy a hlavne z iného kraja, ale je to naozaj pravda. V 50 rokoch minulého storočia v jednej dedinke na juhu Slovenska, keď sa zavádzala elektrina, dostali na Miestny národný výbor telegram s naslednovným textom: " zajtra príde transformátor". Pán predseda nelenil, zvolal dedinčanov, oznámil im novinu : Zajtra k nám príde súdruh Transformátor. Rozdelil úlohy, kto bude variť, kto piecť a hlavne kto ubytuje pána Transformátora. Ešte aj dnes po pár desiatkach rokov volajú dedinku slangovo - Trafovce. Schválne nepíšem skutočný názov dedinky, aby som nikoho neurazila :D


PS: prečítala som všetky príspevky, dobre sa to číta, perfektný relax:)
kukučka
09.12.09,20:35
ta šak som ci už napisala modrim, nevidziš?
buchač
09.12.09,20:44
Otec a syn sa jeden druhému stratili v metre , v Prahe .
Po chvíli sa našli , objímali ...

" Tato , ta to ty to tu .."

" Ta to ja , ta to ja ...."

Prážak , jeden druhému :

" Hele , vole ....číííííňanééé , sakra .."


:---:D:---:D
katarina.j
09.12.09,20:49
ta šak som ci už napisala modrim, nevidziš?
tak dufam ze na druhy pokus opravy to stačí,ne?šak nemožem byc až tak vzťahovačná:cool:šak naj šicky znaju keľo nas veľo, že še nezmescime do jednoho mecha:---
jozka56
09.12.09,20:56
tak dufam ze na druhy pokus opravy to stačí,ne?šak nemožem byc až tak vzťahovačná:cool:šak naj šicky znaju keľo nas veľo, že še nezmescime do jednoho mecha:---
:D:D:D
Zitulda
09.12.09,21:01
Hlásim sa k východňarom :) Som Michalovčanka.


Najväčšia zábava je keď sa stretne opitý východniar s opitým záhorákom.:D
:confused: a ako ďalej?...nedopovieš?:)
Pár slov čo viem, čo značí a niektoré prosím doplňte:
- drišľak je čo?
okrem dobrej hudobno zábavnej skupiny, myslím sú z Eperješa (z Prešova)
- Dyľe sú čo?
mäkčeň na l som dala preto, lebo sa vyslovuje mäkko
- firštoch ...zárubeň
- bundzik ... chrúst
- šajta ... myslím, že je lata
- mľiko ... mlieko
a spojenie - a počim ši ty taky dzignutý?...prečo si taký osprostelý?
alebo - popatrajce na ňeho jaky šumný ...pozrite sa aký pekný
Ak som niečo pokecala opravte;)
jozka56
09.12.09,21:08
...no ťažko rozumieť Vašej reči:confused::):D
kukučka
09.12.09,21:16
Jonek a Fronek sa najedli kapusty a pošli do kina na vojnový film. Jonka chytili vetry, ale statočne vydržal až do bojovej scény aby ho nebolo počuť. Začala kanonáda a Fronek godo:
poraži, šmerdzi, jak keby budar trafili! :D
misoft
09.12.09,21:37
Hej ľudze, ta aj ja tu! Jak še mace? Bo ja dobre!
kukučka
09.12.09,21:39
dzignúť - spadnúť
drišľak - strúhadlo, cedidlo, ale aj vtipný či ukecaný
dristac - trepať somariny
dyšel - oje na voze
krohmal, krochmal - škrob
petruška - petržlen
runkla - repa
rucic - hodiť - ruc dačo
pres - cez
pres noc - do rána
dakus - trochu
kukučka
09.12.09,22:03
dala som kataríne súhlas, kde ťa vyzýva, aby si písal normálne

ked neznaš, ta še daj vypchac abo ic do ...., nikto ce tu netrime :---:D
hnedoočka
10.12.09,05:25
:confused: a ako ďalej?...nedopovieš?:)
Pár slov čo viem, čo značí a niektoré prosím doplňte:
- drišľak je čo?
okrem dobrej hudobno zábavnej skupiny, myslím sú z Eperješa (z Prešova)
- Dyľe sú čo?
mäkčeň na l som dala preto, lebo sa vyslovuje mäkko
- firštoch ...zárubeň
- bundzik ... chrúst
- šajta ... myslím, že je lata
- mľiko ... mlieko
a spojenie - a počim ši ty taky dzignutý?...prečo si taký osprostelý?
alebo - popatrajce na ňeho jaky šumný ...pozrite sa aký pekný
Ak som niečo pokecala opravte;)

Zitulda, normálne som urazená!;)

Ty také nevieš, že Drišľak je skupina z Vranova?:eek: Adi, kde si????? vysvetli!!!!!

dzignutý trefnejšie ale aj vulgárnejšie /Stano to lepšie vystihol a nie je východniar/ je jeb..tý!:D:D:D
JarkaL
10.12.09,06:30
Brigáda:

Jeden robi jak še patri a trojo patra jak še robi.

(Jeden pracuje ako sa patrí a traja pozerajú ako sa pracuje)
maja
10.12.09,06:46
A znace co po rusnacky hudzica ?
Ta to je to, co my ženy máme od zadku to najkrajše, naš zadok :D.
katarina.j
10.12.09,06:47
Zitulda, normálne som urazená!;)

Ty také nevieš, že Drišľak je skupina z Vranova?:eek: Adi, kde si????? vysvetli!!!!!

dzignutý trefnejšie ale aj vulgárnejšie /Stano to lepšie vystihol a nie je východniar/ je jeb..tý!:D:D:D
ano v tom suhlasim. ale drišľak je sito s velkymi dierkami čo sa cez to robia "hadžu" halušky. preto vznikol aj nazov tejto skupiny podla toho sita, ved aj dost dlho ho mali v kazdom predstaveni /myslim to sito,ze ho mali stale zavesene hore nad hlavami počas vystupenia/.
MarcelkaT
10.12.09,06:57
U nás drišľak je cedidlo.
Dziravá varecha je sito s veľkými dierkami z ktorého sa hádžu halušky.
A povinčujeme sebe daco na kračún. Šak máme išče 2 týžňe.

misoft, co novoho v Mihaľovcoch, jak še tam mace?
tina1
10.12.09,07:17
........a ci znace co je tarlo?
Marína
10.12.09,07:25
Ta nezname? Zname, strúhadlo.:)
Zitulda
10.12.09,07:29
Pôvodca textu príspevku: hnedoočka http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t125847-p14-kolko-nas-je-vela-ci-malo.html#post1230722)
Zitulda, normálne som urazená!;)
...:)prosím prosím,smutne kukám...nehnevaj sa;):---...
Ty také nevieš, že Drišľak je skupina z Vranova?:eek: Adi, kde si????? vysvetli!!!!!
...žiaľ, nie aj keď ich milujem, hlavne toho v gumákoch...nik ma nezastaví aby som pri telke nesedela ak ide Drišľak...iba zubatá s kosou by to mohla...:rolleyes:
dzignutý trefnejšie ale aj vulgárnejšie /Stano to lepšie vystihol a nie je východniar/ je jeb..tý!:D:D:D
:cool::D....áaale, dievčence a chlapci, ja to viem, iba som som sa na svoju šedivú hlavu hanbila to sem napísať...veď v etikone porady je, že žiadne vulgárnosti niéééé??:---:D
aj preto,som to nepísala, lebo ešte v roku 2008 som pridala do témy srandičky trochu prostorekejšie vtipy a niekto mi vytkol, že sa to nepatrí :rolleyes:(nie od admína, či moderátorov) a tak som okamžite ich zmazala...a neboli tam žiadne neprístojné slová:mee:
Halli
10.12.09,07:31
Slafko, ta nehutor take, ta ty bula tu a ši nič nepovedzela?:confused: Ta to jak ši take mohla zrobic totym, čo teľo radze na poradze.:D Ta tebe z nas bulo šmešno? A koľena še ci popraveľi, kedz ši prišla domo, či ci take pokrivene ostaľi?:--- A nakonec ši bula na totej Širave, či nebula? A jak še ci u nas pačelo? Šumne u nas, nočej.:):D


Marinko, ta to ja v Mihaľovcoch bula, kedz o Poradze išče nesluchala :D

....Poznám zopár Vychodniarov, bola s nimi vždy užasná sranda, ich humoru sa nič nevyrovná. Mám ich/vás rada.;) ..a už sa aj pakujem z vašej témy, len som Vás chcela pozdraviť ;)
tina1
10.12.09,07:44
U nás drišľak je cedidlo.
Dziravá varecha je sito s veľkými dierkami z ktorého sa hádžu halušky.
A povinčujeme sebe daco na kračún. Šak máme išče 2 týžňe.

misoft, co novoho v Mihaľovcoch, jak še tam mace?

Ta ne dzirava varecha, ale dzirava loška. Varecha bula u nas naberačka. Drevena loška, keď som sa vydala zrazu bola varaca. Varecha bula naberačka. Ta hvarim, ze to bul pre mne poriadny gulaš
Zitulda
10.12.09,07:47
švidrik to je vrták, lečky to sú fliačky (tiež pôvod má v maď.)
katarínka.J...ale už toľko pekných východňarskych slov sa tu napísalo, či by nebolo dobre to urobiť tak, že každý by nový výraz napísal pod ten posledný (bol by prehľad a kto chce, by si to mohol okopírovať.:confused:
Neviem síce ako sa to prakticky robí...poradií určite niekto, ale podobným spôsobom, ako sú písané pravé mená našich poraďákov, ktorí majú iný nick tá téma je: ...a moje meno je.... Alebo ako sa do zoznamu na stretko pridávajú ostatní záujemcovia.
Skúsim poradiť ešte (je to iba môj názor, ale bola by som rada)...ostatná slovač...západniari, záhoráci aj vy máte krásne slová, ktoré sú nám neznáme a radi by ich vedeli aj iní nedáte sa nahovoriť na niečo podobné ako je to tu?;):)
hnedoočka
10.12.09,07:47
Pôvodca textu príspevku: hnedoočka http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t125847-p14-kolko-nas-je-vela-ci-malo.html#post1230722)
Zitulda, normálne som urazená!;)
...:)prosím prosím,smutne kukám...nehnevaj sa;):---...
Ty také nevieš, že Drišľak je skupina z Vranova?:eek: Adi, kde si????? vysvetli!!!!!
...žiaľ, nie aj keď ich milujem, hlavne toho v gumákoch...nik ma nezastaví aby som pri telke nesedela ak ide Drišľak...iba zubatá s kosou by to mohla...:rolleyes:
dzignutý trefnejšie ale aj vulgárnejšie /Stano to lepšie vystihol a nie je východniar/ je jeb..tý!:D:D:D
:cool::D....áaale, dievčence a chlapci, ja to viem, iba som som sa na svoju šedivú hlavu hanbila to sem napísať...veď v etikone porady je, že žiadne vulgárnosti niéééé??:---:D
aj preto,som to nepísala, lebo ešte v roku 2008 som pridala do témy srandičky trochu prostorekejšie vtipy a niekto mi vytkol, že sa to nepatrí :rolleyes:(nie od admína, či moderátorov) a tak som okamžite ich zmazala...a neboli tam žiadne neprístojné slová:mee:

ta ten v gumakoch je Vilo.... ňe Paly? toho na srandy mám najradšej i ja . A Janka Jakubčina , ten s cibzarom /zipsom/ na spev a tanec - ináč bývalý sólista v súbore Železiar.
a čo sa týka vulgárnosti , to bol necelý doslovný preklad, i vtipy sa tak musia podať, ináč by to bolo na .....ale keď mi niekto napíše, mňa to len poteší!;)
Marína
10.12.09,08:41
Marinko, ta to ja v Mihaľovcoch bula, kedz o Poradze išče nesluchala :D

....Poznám zopár Vychodniarov, bola s nimi vždy užasná sranda, ich humoru sa nič nevyrovná. Mám ich/vás rada.;) ..a už sa aj pakujem z vašej témy, len som Vás chcela pozdraviť ;)
Slafko, ty še ľem nihdzej nepakuj, šak sama hutoriš, že u nas dobre, ty tu ľem šumne zostaň:D, bo hutoric znaš bars dobre, a kedz znaš, ta ši jak naša, ňe?:---
katarina.j
10.12.09,10:14
švidrik to je vrták, lečky to sú fliačky (tiež pôvod má v maď.)
katarínka.J...ale už toľko pekných východňarskych slov sa tu napísalo, či by nebolo dobre to urobiť tak, že každý by nový výraz napísal pod ten posledný (bol by prehľad a kto chce, by si to mohol okopírovať.:confused:
Neviem síce ako sa to prakticky robí...poradií určite niekto, ale podobným spôsobom, ako sú písané pravé mená našich poraďákov, ktorí majú iný nick tá téma je: ...a moje meno je.... Alebo ako sa do zoznamu na stretko pridávajú ostatní záujemcovia.
Skúsim poradiť ešte (je to iba môj názor, ale bola by som rada)...ostatná slovač...západniari, záhoráci aj vy máte krásne slová, ktoré sú nám neznáme a radi by ich vedeli aj iní nedáte sa nahovoriť na niečo podobné ako je to tu?;):)
ja nechcem len jednotlive slova pod sebou /ale ocenujem napad/,aby som neopakovala po inych, prave v tom je finta, že si tu prečítaš aj celé vety v narečí. neviem,to je len môj nazor.
calawen
10.12.09,11:13
a vetu "To je mište" poznáte? To švagor (18r) používal na vyjadrenie, že je to dobré(vo vžťahu k veciam, vtipom a pod.)...
Jara
10.12.09,11:15
Keď som bola v kúpeľoch v Piešťanoch, tak som mala na izbe kamarátku Katku, príma babu z Bojníc a jej sa najviac páčilo ako ja ako východniarka nehovorím, ale vlastne akoby spievam :) a mne sa na nej najviac páčilo, keď mi povedala daj šialočku na kávu :) alebo poďme si zabehať koliečko...:D
Jara
10.12.09,11:18
A ešte chlapi pri murovaní schodov:

Ďuri, ta dze jdzeš po tych garadičoch, kec malta ešče nezaschla?

preklad: Ďuro, čo ideš po schodoch, keď je malta ešte mokrá? :D
katarina.j
10.12.09,12:08
ešte ma napadli nejake tie slova: portviš-kefa na koberce, bizovňe-iste,istotne, doraz-o chvíľu, ucirak-utierka, pamut-klbko vlny, mlatok-kladivo.
MarcelkaT
10.12.09,13:01
Ešte pridám aj ja trošku.
Co še teľo driľaš - čo sa tak tlačiš.
kančov-sklenený džbán na pivo
počekaj kuščik-počkaj trošku
pražinka-hrianka
dinerka-konvička na mlieko
prikľet-chodba
padlaš-strop
diždžovka-dážďová voda
pokriva-prhľava

Prosím, napíšte aj z iných končín Slovenska.
danushka
10.12.09,13:39
Tak pridám trošku z novodobého žargónu košických šrácov a čají :)
- ta to je jake dzive /aké to je super, perfektné.../
- tri baby /v zmysle platidla tri tisíc.../
- čisty koňec toto / zbláznim sa asi aj v dobrom aj v zlom:D/
- to je riadny flip /akože sranda/...tu mi už ale rve uši a dvíha ma zo stoličky:eek:
cactus
10.12.09,13:53
Pozri, aha, ľaľa http://www.beruska8.cz/deti/miminka2/75.gif (hlavne bábätko(ľaľa) v kočíku)
danushka
10.12.09,13:59
Ej veru Gabika, ĽAĽA je jedno z najkrajších slovenských :)...
Monča
10.12.09,14:32
Ta išče birujece pisac, bo ja už nebirujec čitac?!
/birovac - vládať/
dušinka
10.12.09,15:06
Ešte pridám aj ja trošku.
Co še teľo driľaš - čo sa tak tlačiš.
kančov-sklenený džbán na pivo
počekaj kuščik-počkaj trošku
pražinka-hrianka
dinerka-konvička na mlieko
prikľet-chodba
padlaš-strop
diždžovka-dážďová voda
pokriva-prhľava

Prosím, napíšte aj z iných končín Slovenska.
No dobre, tak zo západu:
pinták- džbán na pivo
ná de tak letíš šak dočkaj - počkaj trošku
pečený chleba - hrianka
kandlička - konvička na mlieko
gánek - chodba
plafón - strop,
legátka - stolička
bogdál - bocian
mrchaňa - zlá žena
šivačka - ihla
mátka - kamarátka
puténka - vedro
strénka - orgován
divordina - georgína
divča zeber puténku a vylej ju vella gánku pod strénku.
Najzaujímavejšie na tom je, že keď som doma na dedine, spisovne mi to vôbec nejde.
Tak sa mi dobre vypráva, jak mi huba narósla. U nás aj myllo padá vella umývalla.
tina1
10.12.09,15:18
Pozri, aha, ľaľa http://www.beruska8.cz/deti/miminka2/75.gif (hlavne bábätko(ľaľa) v kočíku)

.......nevidziš, šak to dzecko vrešči v kočaru
cactus
10.12.09,15:32
.......nevidziš, šak ta ľaľa vrešči v kočaru

dovolila som si nahradiť slovo...
dušinka
10.12.09,15:35
ná vite čo, šeci ste tu zodpovenní za mój stratený čas, kerý sem strávila pri čítaní šeckých príspevkú. Ale na mój dušu zabavila sem sa.
ešte ma napallo : víte čo je mokrica? S tým u nás decká dostávali po valage.
Marína
10.12.09,16:58
ná vite čo, šeci ste tu zodpovenní za mój stratený čas, kerý sem strávila pri čítaní šeckých príspevkú. Ale na mój dušu zabavila sem sa.
ešte ma napallo : víte čo je mokrica? S tým u nás decká dostávali po valage.
Že by to bula renta(handra)?;) A valaga ozdaj hlava?
misoft
10.12.09,17:52
MarcelkaT
aňi še nepitaj, furt rovnako. Fšadzi pulno totich čarnich, co ľen otravuju a šmerdza jak taky tchor, bodaj by ich guta.....

A idzeme stavac novy plot-scenu, žebi ňemohli okolo panelakoch chodzic - budze to mihaľovsky 13.okrsok (podľa franc.filmu :-D)
tuta
10.12.09,17:57
MarcelkaT
aňi še nepitaj, furt rovnako. Fšadzi pulno totich čarnich, co ľen otravuju a šmerdza jak taky tchor, bodaj by ich guta.....

Vidzim, že tu mám kamaráta, tiž tich čarnich v poslednej dobe zbožňujem, hlavne jak dostanú sociálku ta ani do obchodu bili človek nemože isc bo še idze zadušic.
Šak tich še ani hospodárska kríza nedotkla. Furt len nastavia ruku a štát im dá.
Tweety
10.12.09,18:04
Vidzim, že tu mám kamaráta, tiž tich čarnich v poslednej dobe zbožňujem, hlavne jak dostanú sociálku ta ani do obchodu bili človek nemože isc bo še idze zadušic.
Šak tich še ani hospodárska kríza nedotkla. Furt len nastavia ruku a štát im dá.
A čom by še nelapeli pomocnej ruky co im dávame my šické ostatné, šak to je lepši jak še lapic roboty, ne?:mee:
buchač
10.12.09,18:53
A čom by še nelapeli pomocnej ruky co im dávame my šické ostatné, šak to je lepši jak še lapic roboty, ne?:mee:

Ale , ale ......rasisti ste ..?????

Veď predsa :

"...ako sa vraví , každému podľa zásluhy , niekedy aj podľa farby ...."

Bielemu bielu a čiernemu čiernu.....

"....sanitku ...."
tuta
10.12.09,19:00
Ale , ale ......rasisti ste ..?????

Veď predsa :

"...ako sa vraví , každému podľa zásluhy , niekedy aj podľa farby ...."

Bielemu bielu a čiernemu čiernu.....

"....sanitku ...."
:D:D:D

Ďalší kamarát ...
MarcelkaT
11.12.09,06:56
Jožka56, napíš aj Ty niečo z Vášho kraja......
dušinka
11.12.09,07:26
Že by to bula renta(handra)?;) A valaga ozdaj hlava?

Výborne: hádam si neni z od nás? ale neni, pretože mokrica je špeciálne len handra na umývanie riadu a valaga je naozaj zadoček.
A škobrtanec, a popelka? Ale už vás nehám východňári .
jozka56
11.12.09,08:54
Jožka56, napíš aj Ty niečo z Vášho kraja......
cumel-dudlík
onuca-handra
štrimfle-pančuchy
kredenc-skriňa v kuchyni
štokrla-stolička bez operadla
šuflík-zásuvka v skrini
neondzi sa-neštorcuj sa
.... a u nás sa hovorí hlavne tvrdo de, te, ne, le..:)
MarcelkaT
11.12.09,09:34
Jožka, u nás štorkla je šamerľik.
Veľa slov je podobných. U nás sa hovorí mákko ďe, ťe,ňe, ľe,...

Ešte má napadlo:
čungav-žuvačka
ďorďina-georgina
kačací pysky-iris/kvet/
orgonofaj-orgován
naľešniky-zemiakové placky, také menšie
jozka56
11.12.09,10:14
A ešte to tvrdo...
chléb-chlieb
mléko-mlieko
dzedzina-dedina
gbez-orgován:)
JarkaL
11.12.09,10:32
šmaľec - bravčová masť
podbita pasuľa - fazuľová polievka so smotanou
bejleš - kysnutý koláč s tvarohom alebo jablkami
dziňanka - tekvicový prívarok
paradička - paradajka
kabat - sukňa (taká, čo nosia staré babky)
perscinok - prsteň
karpelec - náramok
pacerky - korálky
JarkaL
11.12.09,10:34
J
Ešte má napadlo:
čungav-žuvačka
ďorďina-georgina
kačací pysky-iris/kvet/
orgonofaj-orgován
naľešniky-zemiakové placky, také menšie

Marcelko, na čungav mi už skoro aj zabula (čungav nemožem, bojim še o zuby).
cactus
11.12.09,10:41
nočník - šerbeľ


P.S. ja vždy len tak skromne pridávam...
JarkaL
11.12.09,10:43
U nás nie šerbeľ, ale šerbľik. (Zemplín)

A napríklad u nás máme chľib a mľiko, ale vo vedľajšej dedine majú hleb a mľeko.
cactus
11.12.09,10:47
nočník - šerbeľ


P.S. ja vždy len tak skromne pridávam...


U nás nie šerbeľ, ale šerbľik. (Zemplín)

A napríklad u nás máme chľib a mľiko, ale vo vedľajšej dedine majú hleb a mľeko.

no, šak še nevadzim, aj tak može bic...

a u nás ne chľib aľe hľip , dokonca.... (bars stare ľudze tak hutoreli dakedi)
MarcelkaT
11.12.09,10:50
Jarka, co zrobiš ked ci čungav nedobrý na zuby. Buli aj také cukerlľiky co me jim hutoreli cahaj zuby.

kovkus-margarín
stružľak-matrac v posteli, ale napchatý slamou
brouza-sóda bikarbona
Marína
11.12.09,11:33
šmaľec - bravčová masť
podbita pasuľa - fazuľová polievka so smotanou
bejleš - kysnutý koláč s tvarohom alebo jablkami
dziňanka - tekvicový prívarok
paradička - paradajka
kabat - sukňa (taká, čo nosia staré babky)
perscinok - prsteň
karpelec - náramok
pacerky - korálky
Jarka, keď si spomenula kabat, tak ma napadlo
opľečko - blúzka
podolok - hm, ako to povedať, ... spodná bielizeň. Keď ešte neboli nohavičky, ženy nosili tento podolok na "hole celo", siahal od podpazušia nad kolená a v páse bol stiahnutý šnúrkou, bola to vlastne súčasť kroja, veď vtedy sa ani nič iné nenosilo
lajbľik - vesta(muži)
vist - vesta(ženy)
bigľiš - spodnička
šorc, aj fartuch - zástera
pantľik - stužka
chustka - šatka
lada - drevená truhlica
belavy - modrý
butor - nábytok
prikľet - predsieň, niekedy spojená s kuchyňou
kuchňa - kuchyňa
chyža - izba, niekde aj dom
ščesce - šťastie
zbešnety - šialený
švabľik - zápalka
nena - teta
bači - ujo
ľabdac - tárať
kresny - krstný
hurka - jaternica
harčok - hrniec
kajstron - kastról
šanec - priekopa
budar - latrína
cmi še - stmieva sa
paľe - pozri
drabina - rebrík
driľac - strkať
funduš - pozemok

Na viac si teraz neviem spomenúť. Dobre mi padla táto téma.:)
katarina.j
11.12.09,12:50
Fíha,tušim Marína všetkych tromfla slovičkami. super.ani som si nemyslela,že še nam rozbehne tak debata.ta ľen pišce dzeci mojo,naj še dakus zabavime a pošmejeme,ale hlavne poučime,co išče nezname.
MarcelkaT
11.12.09,13:54
chľebovka-prikryka na chlieb, alebo presteranie
na stôl
prespanka-slobodná mamička
baltička-sekerka
švička ci švici pod nosom-máš sopeľ
kermeš-odpust-hostina
pytanky-zásnuby
co tak puľiš oči-čo vyvaľuješ oči
išli patrec kúty-šli na návštevu budúci svokrovci k druhým svokrovcom
panbožková kravička-lienka
šafareň,kasba-drevená lavica na odkladanie
štelajz-poličková zostava
džveredlo-zrkadlo
buďogovi-teplé spodné dámske nohavičky, také dlhšie
dzedovka-materská škôlka
firhang-záclona
gomboška-brošňa
gambi-ústa
kandratý - kučeravý
chustka-trojuholníková šatka taká väčšia čo sa davala aj cez hlavu
studzenina-kočonina
šajt-tlačenka
Dav
11.12.09,13:57
Bolo - nebolo? Opravte pravopis (ak som urobila chybu) :
Co še budzem užirac - čo sa budeme trápiť
katarina.j
11.12.09,14:04
Bolo - nebolo? Opravte pravopis (ak som urobila chybu) :
Co še budzem užirac - čo sa budeme trápiť
nebolo to tu este, tak dakujem,inak v mojom preklade je to:čo sa budem nervozniť.:)tak aj ja este pridam:
trim pysky-drž ústa, lavočka-lavička, šedni sebe na ric-sadni na zadok, narucim maľovku na scenu -nahodim stierku na stenu.
marjankaj
11.12.09,23:00
Trnava je maly Rím - sama ľompa samy kmin.(toto ňe trnavsky, tak še hutori na vychodze)
Tam nepoznajú ď ť ň ľ, napríklad.

Deti sa válali v datelinisku.
---------------------------------------
Alebo Žochári, čítajú sa obidve "l"

Pallo myllo vella umývalla.
---------------------------------------

A na záhorí.

Cícící cící cici.
misoft
11.12.09,23:39
Šak tich še ani hospodárska kríza nedotkla. Furt len nastavia ruku a štát im dá.
A kedz pridu do obchodu, cala banda, macer, ocec, dzecka (aspoň dvacec), bľača jak take opice, smradu pulno kolo nich, ani še prejsc neda (ľen zo zapchatim nosom).


Ale , ale ......rasisti ste ..?????
Ta mi ňe rasisci, mi šicke realisci.
Aľe maš pravdu: bilemu bilu, čarnemu čarnu! :)
bikam
13.12.09,13:38
Ta išče birujece pisac, bo ja už nebirujec čitac?!
/birovac - vládať/

Súhlasím, východniarčina sa oveľa lepšie počúva, ako číta.;)
katarina.j
13.12.09,17:24
ta co už sce vyčerpali svojo napady?aj kec me še rozbehli ta nehamujce ale pišce.a toti co še scu naučic s fajnym prizvučenim, ta perši naj še nauči povedzec čislovku 777 po našim to je tak:
šidzemsto-šidzemdzešat-šidzem- alebo 888 ta to tak:
ošemsto-ošemdzešat-ošem.no len nedolamce jazyk, bo veckaj toho veľo nenahutorice.
buchač
13.12.09,17:50
Súhlasím, východniarčina sa oveľa lepšie počúva, ako číta.;)

...komu ako ....;)

Niet nič krajšie ako pravoverná slovenčina ......

A to som , proskám pekne , akože vychodniar ....ale iba akože ....

Nie je potrebné pozerať ....len počúvajte .....

http://www.youtube.com/watch?v=VwRtkM5Vgmc&feature=related
MarcelkaT
14.12.09,11:08
Išče porozdumujem a napíšem vecej.
MarcelkaT
14.12.09,12:06
klubko-klbko
čutak,pomitok-hubka na umvyv.riadu
bižalma-dula
kosmačka-egreš
holubok-plnená kapusta
drevnik-dreváreň
drišľanka-malá slivka vnútri červená
šoudra-šunka
grizantin-chryzantena
blajvas-ceruza
dzvonic-zvoniť
brinčok-zvonček
hardlo-hrdlo
furmanec-cesta
cehla-tehla
rinče-štrk
krivuľka-bakuľa
čulka-ofina
kišeň-vrecko
bľiskavý-lesklý
vajling-nádoba na umyv.riadu
oštija-oplatka
žňiva-žatva
diľe-palubová podlaha
dinerka-konvička na mlieko
mašľa-kravata
čačaná-paradná
frišna-šikovná
pokorduľaj še-povaľaj sa
paskudny-pažravý
švička-svieška
gestiňa-gaštan
šľiščanka-klzačka, ak v zime zamrne a ideme sa šmýkať na ľad
pandrava-dážďovka
chribet-chrbát
pešnik-chodník
keruľ-strážnik
lokec-lakeť
falda-záhyb
nazbirane-nariasené
hniv-hnev
šerdečko-srdiečko
falatok-kúsok
frištik-raňájky
obecovac-sľúbiť
šicko-všetko
kresciny-krstiny
šougor-švágor
dižďžovnik-prší plášť

Znam išče vinčovačku na kračún, aľe až vecka Vám zavinčujem.
katarina.j
15.12.09,14:54
dakujem vsetkym čo prispeli svojimi nazormi,vyrazmi a dufam,ze sa tu este najdu taki,čo prispeju.Pozor, este nekončíme, ved na vychode vychadza slnko-tak snad vyjde este niečo aj z nas vychodniarov /nekončime,šak na vychodze vychodzi slunko-ta ozda vyjdze daco ešče z nas vychodnaroch/-ta len pišce daľej...
MarcelkaT
18.12.09,09:57
Teraz bula u mňe na nášteve spolužiačka zo školy ta sme sebe pohutoreli.Šumny dzeň šickym.
MarcelkaT
21.12.09,09:45
Vinčujem, vinčujem na to Bože narodzeňe, hojnejši,pokojnejši ročky dočekavac ne taki smutni aľe vešely že by sce chodzily pomedži stožočky jak jasny mešačok pomedži hvizdočky,to Vám vinčujem gazdoj i gazdiňi.

Toto je vinčovačka ešte z detstva. Príjemné vianočné sviatky a šťastný nový rok všetkým.
Janiela
21.12.09,10:43
Ja tiš z vichodu. Ta to viborne čitaňe bulo. I som še zašmiala. Tiš daco priložim:
tri fertaľe - tri štvrte
fiľere - haliere
džveredlo - zrkadlo
apatika - lekáreň
čuba - ofina
ričer - zips
šnicľa - obaľovaný rezeň z mletého mäsa
tinta - atrament
tuška - ceruzka
varštak - dielnička
penaľik - peračník
Bože narodzeňe - 25.12 - druhý sviatok vianočný

A na konec: ja odmaľučka baľogar (odmalička som ľavák)
Vichodňare, ňehaňbime še za sebe, ta šak mi ňeglupe, mi dobre ľudze e vešele. Pišce tu ľudze, choľem vidzime keľo nas i jak še mame radzi.

Ale kolo nas i rusnaci, a ja bars neznam bisidovať, aľe teľo ešci znam povedzec i rozumim: i tak ťa zarižu i tak, ta što jes taki šaľeni
MarcelkaT
21.12.09,11:43
Janiela, ja som tiš od maľučka balogar, peňeži -berem i davam z ľevú ruku , karty-z ľevú ruku rozdavam,, umyvane gratov-ľevá ruka,, česane vlasoch-ľevá ruka, šľiščanka na ľevu nohu/šmykanie na ľade/, kopane s motyku,.....
Janiela
22.12.09,07:41
Janiela, ja som tiš od maľučka balogar, peňeži -berem i davam z ľevú ruku , karty-z ľevú ruku rozdavam,, umyvane gratov-ľevá ruka,, česane vlasoch-ľevá ruka, šľiščanka na ľevu nohu/šmykanie na ľade/, kopane s motyku,.....

šliščanka - dávno som nečula, ta som še fajne pošmiala
MarcelkaT
22.12.09,07:44
A išče priložim:
tak mi drisla-spadla som
ňevidrižňaj še mi-nesmej sa mi
poscilka-postieľka
uhľarka-náboba na uhlie
pučak-lis na cesnak
nebirujem-nevládzem

Janiela u nás tak tomu hutoria. Podzme še pošliskac-poďme sa pošmykať

A totu vinčovačku co som napisala poznáš?
uzivatel2
22.12.09,08:19
A ja vam vinšujem na tu svätu viliju,
žeby vam dal panboh v ščesci, v zdravi
lepšich rokov dožic a prežic,
jak sce še dožili a prežili.

Katka
Jara
22.12.09,08:26
U nás še hutori, podzme še pogejzac, gejzačka je šmýkačka...:D
Marína
22.12.09,09:35
Ta čo mi vichodňare šicke baľogare?;) Bo ja teš. Ta šak to od šerca, ňe?:D

Ja vam teš vinčujem ščesce, zdrave na každim kroku,
do jedzeňa šmak, pri špevaňu hlas, pri roboce dobru dzeku.
A vaša dzefka že by mala teľo frajeroch,
keľo vam v predňej chiži na mure viši taňeroch.:)
MarcelkaT
22.12.09,11:22
A išče poznam tak ďecku vinčovačku.S totu chodzlili mali chlapci.

A ja mali vinčovačok, prišol som po tot kolačok, jaki mace taki dajce ľem me dluho netrimajce. Vimčujem Vám ščešľivy kračun.
Janiela
22.12.09,12:42
Janiela, ja som tiš od maľučka balogar, peňeži -berem i davam z ľevú ruku , karty-z ľevú ruku rozdavam,, umyvane gratov-ľevá ruka,, česane vlasoch-ľevá ruka, šľiščanka na ľevu nohu/šmykanie na ľade/, kopane s motyku,.....

Ňe, ňepoznam, ale ešči priložim:

Ta dze še šarpeš?
Kde sa ponáhľaš?

Ešči by som chcela ľem tak jednoducho - zavinčovac vam šickim šumnu Viliju.
MarcelkaT
30.12.09,11:51
Vinčujem, vinčujem na novy rok žeby Vám odpadnul z peca bok, a z komína truba, žeby vaša dzivka bula hrubá/tehotná/.
Šťastný Nový rok všetkým.
JarkaL
03.01.10,10:31
Teraz varíme "kozare" s krstnou, čo za mnou prišla na návštevu z Východu a spomenuli sme si na tieto jedlá:

krompľi na ciberej - zemiaková polievka s miekom

podbita pasuľa (pasuľa na ciberej) - fazuľová polievka s mliekom a smotanou

kosmački - egreše

kozare - kapustnica (u nás varená aj s ryžou)
malacan57
10.10.10,13:21
no tak toto tiez moc nepoznam, aj rusnaci /Medzilaborce,Humenne,Stropkov/ maju svoj dialekt, ale ten je podobny ruštine-žiaľ tiez toho moc nerozumiem, ale ak chces tak rukami nohami sa dorozumies.a neboj nedavam kazdeho do laty,neni som generalka, len mne to skôr pripomenulo zahorakov-oni tiez pouzivaju dzievka, tak sorry.daj este nieco z goral.narecia, paci sa mi to:o

som Zahorak.. takze nie dzievka, ale dzífča, alebo dzífče ;-)
ale inak vychodniarcina sa mi paci- pre svoju osobitost a jedinecnost(a najma humor). koniec koncov to maju asi Zahoraci a Vychodniari spolocne :-)
malacan57
10.10.10,14:26
nechceš radšej ten príspevok zmazať?!
to keby môj muž napísal do mojej témy, jak ty svojej žene, tak ho....

dakus rozmyšľaj, chlopče


...nechajte chlapca. aspon sa co-to poducim :-))

a mohli by ste aj pisat odkial presne ste, ked uvadzate ukazky narecia. bo je uplne nieco ine Zemplin, Goral a Rusnak ;-) kedze som Zahorak, tak mi to robi trosku problem, bo mi potom vznika v hlave taky vseslovnik