adaulbi
11.12.09,18:09
Chcela by som vás poprosiť o radu.

Bývam v štvorposchodovom tehlovom dome. Prízemie a prvé tri poschodia sú rovnaké. Štvrté poschodie má na pravej a ľavej strane byty, ktoré majú v porovnaní s tretím poschodím namiesto jednej izby terasu o rozlohe cca 50 m2 (terasa je riadne zapísaná v LV). Táto terasa je teda strechou bytov na nižších poschodiach. Bytovka bola postavená niekedy okolo roku 1950. Strecha na najvyššom poschodí bola kompletne rekonštruovaná minulý rok, terasy sú v úplne pôvodnom stave. No myslím, že je len otázka času, kedy prídu prvé problémy.
Je v tomto prípade zodpovedný vlastník bytu, ku ktorému terasa patrí alebo je to s izoláciou terasy rovnaké ako so strechou?

Môj názor vychádza zo zákona o bytových a nebytových priestoroch. Ten hovorí:
"Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie."

Terasa je ako strecha nevyhnutná na podstatu a bezpečnosť a je to i vodorovná nosná a izolačná konštrukcia, nie?
Samozrejme nejaký vrchný obklad je už iba vecou majiteľov, rovnako podľa mňa aj zvod vody.
Toto všetko je však len môj výklad. Neviete náhodou niekto ako to naozaj je? Prípadne, kde by som mohla žiadať fundovanú odpoveď, ktorá by sa dala predniesť pred všetkými obyvateľmi domu?

Ďakujem :)
sito
12.12.09,12:04
Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
§ 11


(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt..

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.

Ak je na liste vlastníctva terasa zapísaná ako jeho majetok, je povinný sa o ňu starať. Je to istým spôsobom strecha. Ale ak by sa po streche, terase nechodilo, životnosť strechy by bola vyššia, pravdepodobne.

§ 2, odsek 4

(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

V zákone je napísané jasne, spoločné terasy. Ak by ste tu terasu používali spoločne, tak opravu by ste mali platiť všetci. Ale, asi ju nepoužívate všetci, alebo áno?
adaulbi
12.12.09,12:20
Nevyužívame ju všetci, patrí ku konkrétnemu bytu - je aj v liste vlastníctva.

Lenže tá terasa je aj nosná priečka a súčasne strecha iného bytu. Keby to nebola terasa, ale bola by to izba bytu, tak by mala strechu, ktorá by bola spoločná - ale tým, že je to terasa, tým vlastník získava aj bonus starostlivosti o izoláciu? Môže si vôbec dom "dovoliť" nechať riešenie takej dôležitej veci, ako je izolácia, na vlastníka bytu??

Podotýkam, že terasa nie je moja, len sa snažím tlmočiť názory ľudí z domu, aby som našla spôsob, ktorý problém vyrieši v súlade so zákonom.
Nemám totiž najmenšiu chuť platiť za drahú izoláciu za niekoho iného, ak je to jeho starosť.
No zdravý rozum mi hovorí, že by to mala byť naša spoločná starosť, tak ako je aj strecha.
Vlastník terasy by si mal platiť len vrstvy terasy, ktoré priamo súvisia s jej využívaním, teda napr. dlažbu.
adaulbi
12.12.09,12:22
(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

Táto časť zákona, ktorú si citoval ale hovorí aj že spoločnými časťami sú "vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie".

Tak podľa čoho to teda interpretovať?
sito
12.12.09,12:37
Podľa listu vlastníctva, ta terasa je jeho.

§ 10


(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

(2) Príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku je príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

(4) Spoločenstvo a správca vedie prostriedky vo fonde prevádzky, údržby a opráv oddelene od prostriedkov zhromaždených od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na úhrady za plnenia, pričom sa musí zachovať účel použitia týchto prostriedkov. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, zriaďuje sa fond prevádzky, údržby a opráv osobitne pre každý dom.

(5) Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrátenie alikvotnej časti zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv od spoločenstva alebo správcu.

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

Myslím, že dve tretiny sa nebudú chcieť podieľať na nákladoch opravy izolácie terasy.

Terasa nie je balkón, ani lodžia. Tie sa zo zákona uhrádzajú z FOaU. Ale 2/3 tiež môžu rozhodnúť, že byty s balkónmi a lodžiami budú prispievať viac do FOaU.
sito
12.12.09,13:04
Nevyužívame ju všetci, patrí ku konkrétnemu bytu - je aj v liste vlastníctva.

Lenže tá terasa je aj nosná priečka a súčasne strecha iného bytu. Keby to nebola terasa, ale bola by to izba bytu, tak by mala strechu, ktorá by bola spoločná - ale tým, že je to terasa, tým vlastník získava aj bonus starostlivosti o izoláciu? Môže si vôbec dom "dovoliť" nechať riešenie takej dôležitej veci, ako je izolácia, na vlastníka bytu??

Podotýkam, že terasa nie je moja, len sa snažím tlmočiť názory ľudí z domu, aby som našla spôsob, ktorý problém vyrieši v súlade so zákonom.
Nemám totiž najmenšiu chuť platiť za drahú izoláciu za niekoho iného, ak je to jeho starosť.
No zdravý rozum mi hovorí, že by to mala byť naša spoločná starosť, tak ako je aj strecha.
Vlastník terasy by si mal platiť len vrstvy terasy, ktoré priamo súvisia s jej využívaním, teda napr. dlažbu.

Ak aj väčšine vlastníkov v dome, nie je problém si to odsúhlasiť. Na štvrtom podlaží vám budú povďační. A možno vás na terasu niekedy pustia, pozrieť si okolie domu z vtáčej perspektívy.
adaulbi
12.12.09,14:38
:) budeme si tam všetci obyvatelia spoločne grilovať :)

ale ešte jedna úvaha... - ak sa zamyslím nad podlahou, ktorú mám v ktorejkoľvek izbe, tak riešim len podlahovú krytinu..., akonáhle by sa vyskytol konštrukčný problém, tak by sa to riešilo z FO..., prečo by teda terasa mala fungovať inak?

a ako príde ten, kto býva pod terasou (sú to tri byty) k tomu, že prispieval na spoločnú strechu, keď jeho strecha nad jednou izbou je práve tá terasa - a za jej stav má zodpovedať len jej vlastník..., ale aj títo ľudia majú nárok na spoločnú strechu, nie?
Elena Navrátilová
12.12.09,16:07
To je totožný "problém" ako s balkónmi...
sito
12.12.09,17:16
:) budeme si tam všetci obyvatelia spoločne grilovať :)

ale ešte jedna úvaha... - ak sa zamyslím nad podlahou, ktorú mám v ktorejkoľvek izbe, tak riešim len podlahovú krytinu..., akonáhle by sa vyskytol konštrukčný problém, tak by sa to riešilo z FO..., prečo by teda terasa mala fungovať inak?

a ako príde ten, kto býva pod terasou (sú to tri byty) k tomu, že prispieval na spoločnú strechu, keď jeho strecha nad jednou izbou je práve tá terasa - a za jej stav má zodpovedať len jej vlastník..., ale aj títo ľudia majú nárok na spoločnú strechu, nie?

Takže, je to spoločná strecha, ktorá je majetkom jedinca v dome a slúži mu ako veľký balkón. A balkóny sú v dome ošemetná vec.

Až bude do bytov pod terasami zatekať, potom bude riešenie realita. Nie všetci budú tým nadšení a ochotní prispieť na súkromnú, spoločnú strechu.
adaulbi
12.12.09,17:39
Presne tak. bude to veľký problém a preto by som chcela nájsť riešenie skôr, ako sa do toho zapoja emócie zo zatekania. A izolácia má svoj vek, takže to je už len otázka času a to veľmi krátkeho...

Sito, tebe sa nepáči ten argument, ktorý hovorí:
(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

Je to predsa vodorovná nosná izolačná konštrukcia, dokonca je to podľa mňa aj časť domu nevyhnutná na jeho podstatu a bezpečnosť.

Dôležité je to, čo zákon hovorí a nie to, čo nehovorí, nie? :)
sito
12.12.09,18:00
Ale nie. Máš pravdu. Až k tomu príde, napíš ako vypadal ten čardáš okolo toho.
adaulbi
12.12.09,19:03
No ja dúfam, že sa tu ešte nájde niekto, kto vyjadrí svoj názor. Sito, tebe zatiaľ dík :)
Elena Navrátilová
13.12.09,06:02
Terasa keďže je zároveň strechou sa má opraviť z FPOaU. Ak chce užívateľ strechy ako terasy vylepšiť vizáž musí použiť svoje finančné prostriedky. Ale rozhodnutie je na vlastníkoch bytov. Môžem sa opýtať? Ty si vlastníčka terasy alebo užívateľka bytu ktorej terasa tvorí strechu bytu?
adaulbi
13.12.09,08:37
Ja som iba obyvateľka domu, ktorá s terasou nemá vôbec nič.

Ale som rada, keď veci fungujú. Tento problém sa načtrol na poslednej schôdzi a teraz sa hľadá schodné riešnie. Myslím si presne to, čo ty, ale neviem, čím mám argumentovať a či si veci vysvetľujem správne.
Totiž predseda SVB jednoznačne zmietol problém zo stola s tým, že sú to súkromné terasy a FO s tým teda nesúvisí. A s týmto ja nesúhlasím.
sito
13.12.09,16:41
Ja som iba obyvateľka domu, ktorá s terasou nemá vôbec nič.

Ale som rada, keď veci fungujú. Tento problém sa načtrol na poslednej schôdzi a teraz sa hľadá schodné riešnie. Myslím si presne to, čo ty, ale neviem, čím mám argumentovať a či si veci vysvetľujem správne.
Totiž predseda SVB jednoznačne zmietol problém zo stola s tým, že sú to súkromné terasy a FO s tým teda nesúvisí. A s týmto ja nesúhlasím.

To stačí, že tam bývaš, platíš do FOaU. Ak sa bude oprava vodorovnej konštrukcie, izolácie, súkromnej terasy hradiť s FOaU už budeš mať.

Charakter a rozmýšľanie sa prejaví, až pri tom zatekaní.
Elena Navrátilová
13.12.09,17:10
Ja som iba obyvateľka domu, ktorá s terasou nemá vôbec nič.

Ale som rada, keď veci fungujú. Tento problém sa načtrol na poslednej schôdzi a teraz sa hľadá schodné riešnie. Myslím si presne to, čo ty, ale neviem, čím mám argumentovať a či si veci vysvetľujem správne.
Totiž predseda SVB jednoznačne zmietol problém zo stola s tým, že sú to súkromné terasy a FO s tým teda nesúvisí. A s týmto ja nesúhlasím.

To je prototyp kompetentného predsedu. Skús sa ho opýtať či vôbec vie že existuje zákon 182/1993. Stačí sa ho opýtať jednoduchú otázku... čo je spoločnou časťou domu.
adaulbi
13.12.09,17:13
Sito, zle som sa vyjadrila. To, že s terasou nemám nič, znamenalo len toľko, že ju ani nevlastním a ani ma nijako neohrozí prípadné zatekanie. Teda ak si odmyslím FO.

Elena - Veď sa to aj nejaký človek z domu opýtal. A predseda na to len toľko, že spoločná časť domu je IBA spoločná terasa, lebo tak to vyčítal v zákone.
sito
13.12.09,17:27
Ako som písal, balkón. Ale, vo vašom prípade má byt k tejto terase, balkónu, vodorovnej konštrukcie, izolácie list vlastníctva. To robí zlú krv. V ostatných domoch balkóny, lodžie sú súčasťou bytu, no nie podlahovej plochy bytu, teda nemajú na ne list vlastníctva, preto za ne nedávajú do FOaU ani korunu. Tiež zlá krv.

A oni za tu terasu prispievajú do FOaU? Ak áno, v akej výške, ako za m2 bytu?
lubica_02
13.12.09,17:55
Podobné terasy mam aj ja v domoch, sú spoločným priestorom s vymedzeným užívaním ( užíva len majiteľ bytu), nakoľko je táto terasa strechou bytov nachádzajúcich sa pod ňou alebo iných priestorov pod terasou. Vlastníci domu alebo SVB znášajú náklady s opravou terasy z FPÚ a O - hlavne čo sa týka izolácie, klampiarskych prvkov a povrchovú úpravu v zmysle odsúhlasenia .
lubica_02
13.12.09,17:57
Ako som písal, balkón. Ale, vo vašom prípade má byt k tejto terase, balkónu, vodorovnej konštrukcie, izolácie list vlastníctva. To robí zlú krv. V ostatných domoch balkóny, lodžie sú súčasťou bytu, no nie podlahovej plochy bytu, teda nemajú na ne list vlastníctva, preto za ne nedávajú do FOaU ani korunu. Tiež zlá krv.

A oni za tu terasu prispievajú do FOaU? Ak áno, v akej výške, ako za m2 bytu?
Určite za terasu neprispievajú do FPÚ a O, veď ani vlastníci na poslednom poschodí si neplatia opravu strechy sami.
adaulbi
13.12.09,17:57
Platia za tú terasu nejaký poplatok, teda bude to zrejme príspevok do FO. Nie je to ale taká suma, ako za byt. Neviem ale koľko to je.
adaulbi
13.12.09,18:01
Určite za terasu neprispievajú do FPÚ a O, veď ani vlastníci na poslednom poschodí si neplatia opravu strechy sami.

Platia za tú terasu. Je to ich terasa, teda nie spoločný priestor. Takže tak, ako každý podľa podlahovej plochy bytu, tak aj títo vlastníci - akurát za terasu inú sumu (možno ako za nebytový priestor?? - neviem).
lubica_02
13.12.09,18:09
Treba pozrieť na LV, lebo tieto terasy by mali byť vyčlenené z vlastníctva k prislúchajúcim bytom, potom by tam nemala byť žiadna platba do FO.Prípadne prvú kúpnu zmluvu, tam by to malo byť vyčlenené.
sito
13.12.09,18:10
Takže, ešte viac zamotané. Oni na tú opravu do FOaU prispievajú. Otázne je či to bude stačiť na opravu. A ako sa k tomu postavia ostatní vlastníci?

No, bude to divočina, možno sa to bude riešiť aj na súde.
adaulbi
13.12.09,18:20
Treba pozrieť na LV, lebo tieto terasy by mali byť vyčlenené z vlastníctva k prislúchajúcim bytom, potom by tam nemala byť žiadna platba do FO.Prípadne prvú kúpnu zmluvu, tam by to malo byť vyčlenené.

Majú to riadne zapísané v LV. Kým sa nezačala debata o tom, že by bolo treba tie terasy pomaly renovovať, tak sme si všetci mysleli, že sú spoločné a oni ich len užívajú a že tá platba, čo platia, tak že to je nejaký "nájom". No ale potom prišiel predseda s tým, že je to iba ich a majú to na LV a teda ukončil debatu s tým, že nech si to riešia vlastníci sami.
adaulbi
13.12.09,18:23
Takže, ešte viac zamotané. Oni na tú opravu do FOaU prispievajú. Otázne je či to bude stačiť na opravu. A ako sa k tomu postavia ostatní vlastníci?

No, bude to divočina, možno sa to bude riešiť aj na súde.

Zatiaľ u nás v dome všetko fungovalo tak, že keď sú dobré argumenty, tak všetko šlo. Tak si myslím, že aj teraz to pôjde, len musíme dobre pripraviť, čo sa povie vlastníkom a čím to bude podložené...
sito
13.12.09,18:34
Nie je domu, kde nie je lomu.

Dva byty majú výhodu terasy, dva nevýhodu terasy, strechy a štyri je zbytok?
adaulbi
13.12.09,18:44
Nie je domu, kde nie je lomu.

Dva byty majú výhodu terasy, dva nevýhodu terasy, strechy a štyri je zbytok?

4 byty maju terasy a zvysnych bytov je 40, takze znacna prevaha :)

no na strechu tých pár bytov sme tiež platili všetci...
sito
13.12.09,19:03
Nejde o prevahu, ale o pochopenie.

(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

Ale všetky byty prispeli na opravu strechy, bez reptania? Ta terasa je nosná vodorovná konštrukcia, zároveň aj izolačná konštrukcia a strecha po ktorej môžu behať len štyria vlastníci a majú na to papier. No prispievajú do FOaU, že môžu po streche, terase chodiť len oni.

Majú niektoré byty aj klasické balkóny? Ako máte dohodnutú ich úhradu?
adaulbi
13.12.09,19:15
Nejde o prevahu, ale o pochopenie.

(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

Ale všetky byty prispeli na opravu strechy, bez reptania? Ta terasa je nosná vodorovná konštrukcia, zároveň aj izolačná konštrukcia a strecha po ktorej môžu behať len štyria vlastníci a majú na to papier. No prispievajú do FOaU, že môžu po streche, terase chodiť len oni.

Majú niektoré byty aj klasické balkóny? Ako máte dohodnutú ich úhradu?

- Spoločnú terasu by som neoznačila, lebo spoločná terasa to nie je,
- skôr by som označila časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, lebo tak to podľa mňa je,
- na novej streche sme sa dohodli úplne bez problémov,
- balkóny nemáme (že by naštastie? :) ).
sito
13.12.09,19:35
Spoločné terasy, to je to, čo zavádza. A keď predseda presadzuje, list vlastníctva terasy, ako dôvod neuhrádzať tú problémovú časť domu z FOaU. To treba tiež pochopiť.

Keď ideme od spodku, základy, zvislé nosné konštrukcie, vodorovné nosné konštrukcie, na tretom poschodí aj izolačná konštrukcia a zároveň aj strecha, ktorá je pokrytá dlažbou. Dá sa to pochopiť.
Elena Navrátilová
14.12.09,05:22
Sito, zle som sa vyjadrila. To, že s terasou nemám nič, znamenalo len toľko, že ju ani nevlastním a ani ma nijako neohrozí prípadné zatekanie. Teda ak si odmyslím FO.

Elena - Veď sa to aj nejaký človek z domu opýtal. A predseda na to len toľko, že spoločná časť domu je IBA spoločná terasa, lebo tak to vyčítal v zákone.

Vieš ja som tiež vyčítala kadečo a pritom význam bol celkom iný ako som ja vyčítala. Takže ja by som sa tiež nedržala že vyčítal ale či aj pochopil správne.
lubica_02
14.12.09,06:25
Jednoznačne mi vyplýva táto debata o niečom inom - ide tu o to, kto má hradiť náklady za opravu terasy - bez ohľadu na vlastníctvo, v zmysle zákona 182/1993 treba uhradiť náklady z FPÚ a O, po rozhodnutí na schôdzi vlastníkov bytov na schôdzi, určite sa tu objavil problém zatekania do bytov a postup je rovnaký ako pri oprave balkónov, tým by mohla byť situácia vyriešená.
adaulbi
14.12.09,06:43
Jednoznačne mi vyplýva táto debata o niečom inom - ide tu o to, kto má hradiť náklady za opravu terasy - bez ohľadu na vlastníctvo, v zmysle zákona 182/1993 treba uhradiť náklady z FPÚ a O, po rozhodnutí na schôdzi vlastníkov bytov na schôdzi, určite sa tu objavil problém zatekania do bytov a postup je rovnaký ako pri oprave balkónov, tým by mohla byť situácia vyriešená.

čo sa týka zatekania, tak pokiaľ viem, už sa objavujú nejaké malinké problémy, ale zatiaľ nič vážne...
takže do debaty zatiaľ nevstupuje tento problém...

debata vznikla tak, že jeden byt pod terasou vymenil majiteľov a tí sa zaujímajú...

pravda je, že pár rokov dozadu bola daná do poriadku spoločná strecha a tak nových majiteľov pod terasou automaticky zaujíma, čo bude s terasou - teda s ich strechou

keďže my nemáme balkóny, tak som nikdy otázku balkónov neriešila a teraz vidím, koľko tam je problémov - podľa toho, čo sa tu, na porade, píše v iných témach, a to sú balkóny priamo v zákone uvedené...
nespoločná terasa tam ale nie je, preto si ľudia myslia, že sa ich to netýka a to o to skôr, že im to povedal predseda SVB, ktorému slepo dôverujú
adaulbi
14.12.09,06:45
Jednoznačne mi vyplýva táto debata o niečom inom - ide tu o to, kto má hradiť náklady za opravu terasy - bez ohľadu na vlastníctvo, v zmysle zákona 182/1993 treba uhradiť náklady z FPÚ a O, po rozhodnutí na schôdzi vlastníkov bytov na schôdzi, určite sa tu objavil problém zatekania do bytov a postup je rovnaký ako pri oprave balkónov, tým by mohla byť situácia vyriešená.

a ak na schôdzi bude väčšina trvať na tom, že to nie je ich problém?
Elena Navrátilová
14.12.09,07:33
a ak na schôdzi bude väčšina trvať na tom, že to nie je ich problém?

Ja to skúsim napísať čo hovorí prax v spojení s legislatívou ... Tie malinké problémy že niekomu zateká do bytu môže mať veľké následky. Samozrejme pre vlastníkov a členov SVB. Na čele s predsedom. Na zhromaždení sa neodsúhlasí rekonštrukcia spoločnej terasy. Vlastník bytu pod terasou dá podnet na hygienu o stave zatekania do jeho bytu z dôsledku pretekania zo spoločnej terasy. Hygiena zistí spíše vyvodí dôsledky. Vlastník bytu pod terasou podá podnet na súd o zanedbanie údržby spoločného majetku SVB. Doloží vyjadrenie z hygieny a neviem či musím písať ďalej aké to bude mať následky pre SVB. Potom sa poďakujete predsedovi, sami sebe... Potom som zvedavá kto bude na schôdzi trvať že to nie je ich problém obohatený o náklady na pokuty, súdne trovy. Neviem či skutočne v dnešnej dobe môže niekto takto myslieť? Predseda je len predseda ktorý na základe uznesenia je zvolený ako štatutár ale to čo on podpíše rozhodne a schvália členovia na zhromaždení uznesením. Akosi sa potom alibisticky každý postaví do pozície že to predseda... takže aj o tom je predsedovanie v SVB. Predseda možno len nie je legislatívne zdatný a nikto iný sa ani nestará o legislatívu.
adaulbi
14.12.09,09:07
Ja to skúsim napísať čo hovorí prax v spojení s legislatívou ... Tie malinké problémy že niekomu zateká do bytu môže mať veľké následky. Samozrejme pre vlastníkov a členov SVB. Na čele s predsedom. Na zhromaždení sa neodsúhlasí rekonštrukcia spoločnej terasy. Vlastník bytu pod terasou dá podnet na hygienu o stave zatekania do jeho bytu z dôsledku pretekania zo spoločnej terasy. Hygiena zistí spíše vyvodí dôsledky. Vlastník bytu pod terasou podá podnet na súd o zanedbanie údržby spoločného majetku SVB. Doloží vyjadrenie z hygieny a neviem či musím písať ďalej aké to bude mať následky pre SVB. Potom sa poďakujete predsedovi, sami sebe... Potom som zvedavá kto bude na schôdzi trvať že to nie je ich problém obohatený o náklady na pokuty, súdne trovy. Neviem či skutočne v dnešnej dobe môže niekto takto myslieť? Predseda je len predseda ktorý na základe uznesenia je zvolený ako štatutár ale to čo on podpíše rozhodne a schvália členovia na zhromaždení uznesením. Akosi sa potom alibisticky každý postaví do pozície že to predseda... takže aj o tom je predsedovanie v SVB. Predseda možno len nie je legislatívne zdatný a nikto iný sa ani nestará o legislatívu.

Nech je ako chce, hovoríte mi z duše...

S tou hygienou je to ale dvojsečné. Kolegyňa (nebýva v našom dome) má problém pod strechou, že jej plesnivie stena. Pri prudkom daždi sa jej premočí stena a potom aj pri vetraní a aj keď kúpila nejaký odvlhčovací prístroj, tak to vlhne a plesnivie. Samozrejme to tiež nikto nerieši... Kontaktovala hygienu, že či je na to urobia posudok a povedali jej, že to sa už nerobí... Tak neviem...
sito
14.12.09,15:05
Alla66, má podpis. Nie je umením neurobiť chybu, ale umením je, priznať si ju.♥♥♥

V prvých príspevkoch som bol toho názoru, že list vlastníctva terasy zaväzuje vlastníka terasy na úhradu opravy terasy.

Adaulbi v príspevku č. 7 som priznal svoju chybu. Treba presvedčiť predsedu, že sa myli, tak ako som sa mýlil ja.

Ako píše lubica_02 v príspevku č. 23. Terasy nemali byť zapísané na liste vlastníctva. Proste je to časť strechy, ktorá je inak využívaná, odmenou pre byty, ktoré terasy využívajú je menší byt o terasu.

Ale, ako píšeš, oni aj prispievajú za ňu do FOaU.

Ak, predseda bude presadzovať svoj názor
a ak na schôdzi bude väčšina trvať na tom, že to nie je ich problém?

Ale je! Ak, ten nový vlastník požiada súd, aby rozhodol, ja dávam, že súd rozhodne v jeho prospech 99, 99 %.

Teda, ako píše pani Navrátilová, zaplatíte nielen terasu, strechu, ale aj súdne trovy.

Tým, čím si presvedčila mňa, presvedč 23 vlastníkov v dome, predsedu nemusíš a je po probléme. Terasa je istý druh balkóna. A balkóny sa hradia z FOaU.
adaulbi
14.12.09,17:42
Sito, díky za podporu :)
Ja som rada, že sa našiel niekto, kto hneď nesúhlasil, lebo aj mňa to donútilo argumentovať...
No uvidíme, ako to celé skončí...


Alla66, má podpis. Nie je umením neurobiť chybu, ale umením je, priznať si ju.♥♥♥

V prvých príspevkoch som bol toho názoru, že list vlastníctva terasy zaväzuje vlastníka terasy na úhradu opravy terasy.

Adaulbi v príspevku č. 7 som priznal svoju chybu. Treba presvedčiť predsedu, že sa myli, tak ako som sa mýlil ja.

Ako píše lubica_02 v príspevku č. 23. Terasy nemali byť zapísané na liste vlastníctva. Proste je to časť strechy, ktorá je inak využívaná, odmenou pre byty, ktoré terasy využívajú je menší byt o terasu.

Ale, ako píšeš, oni aj prispievajú za ňu do FOaU.

Ak, predseda bude presadzovať svoj názor

Ale je! Ak, ten nový vlastník požiada súd, aby rozhodol, ja dávam, že súd rozhodne v jeho prospech 99, 99 %.

Teda, ako píše pani Navrátilová, zaplatíte nielen terasu, strechu, ale aj súdne trovy.

Tým, čím si presvedčila mňa, presvedč 23 vlastníkov v dome, predsedu nemusíš a je po probléme. Terasa je istý druh balkóna. A balkóny sa hradia z FOaU.
sito
20.03.10,11:01
Sito, díky za podporu :)
Ja som rada, že sa našiel niekto, kto hneď nesúhlasil, lebo aj mňa to donútilo argumentovať...
No uvidíme, ako to celé skončí...

No, novela zákona to rieši, ale na hovno. Prepáč. U vás je to , čo je terasa, alebo strecha je len 25 % terasy, zbytok terasy je strecha! A malo by to byť 100 %. Alebo nie???
katarinqua
20.03.10,15:38
adaulbi,

mám takú malú otázočku, keďže som si teraz prečítala tento príspevok o terase... Tú terasu ste tam mali postavenú, keď sa dom pred cca 50 rokmi staval, alebo bola postavená neskôr v rámci nadstavby, či vstavby?
adaulbi
12.10.10,10:04
katarinqua, vsimla som si vasu reakciu az po 100 rokoch :) a neviem, ci je este zmysluplne odpovedat...
Terasa je sucastou domu od jeho postavenia.
:)