murmur
08.09.10,07:39
dakujem, uz len rychly priklad:
ak mesacne zaplati poistne 20E, vymeriavaci zaklad je 1000E a z toho vychadzajuca davka cca 500E?
kamienok
08.09.10,07:37
ak si bez prac.pomeru viac ako rok a išlo o prac.pomer na dobu neurčitú a to bez dobr.poistenia v nezam.(nepíšeš presné dátumy, tak neviem posúdiť), tak nárok na podporu mať nebudeš. Jedine ak by si mala v posledných štyroch rokoch pred zaevidovaním na UP len prac.pomery na dobu určitú a žiadny na dobu neurčitú a v tomto období si bola poistená v nezam. aspon 2roky =2x365dní, tak je šanca.

Dakujem za odpoved.
Len pre upresnenie: posledne 4 roky som mala pracovny pomer u jedneho zamestnavatela (akurat, ze bol prerusovany rodicovskymi a materskymi dovolenkami) na dobu neurcitu,takze predpokladam, ze aj som bola poistena.
Ale dnes po exkurzii v Socialnej poistovni ;) som si povedala, ze ani nebudem skusat nejako narok na podporu dosiahnut - jednak ze mi nepovedali viac, ako som si ja zistila, a - naozaj, kto vie, ako to bude po 1.1.2011.

Prijemny den vsetkym.
brčko
08.09.10,13:41
Dakujem za odpoved.
Len pre upresnenie: posledne 4 roky som mala pracovny pomer u jedneho zamestnavatela (akurat, ze bol prerusovany rodicovskymi a materskymi dovolenkami) na dobu neurcitu,takze predpokladam, ze aj som bola poistena.
Ale dnes po exkurzii v Socialnej poistovni ;) som si povedala, ze ani nebudem skusat nejako narok na podporu dosiahnut - jednak ze mi nepovedali viac, ako som si ja zistila, a - naozaj, kto vie, ako to bude po 1.1.2011.

Prijemny den vsetkym.

škoda tých pár dní :(, (uplynulo ti viac ako 1rok od ukončenia PP, píšeš v 8/2009 skončil), mohla si získať slušnú podporu. Takto sa ozaj už nedá, ak si už viac ako rok bez poistenia v nezam.
brčko
08.09.10,13:56
dakujem, uz len rychly priklad:
ak mesacne zaplati poistne 20E, vymeriavaci zaklad je 1000E a z toho vychadzajuca davka cca 500E?

podla toho, aký je návrh zákona, tak v prípade, že si doplatí chýbajúcu dobu (cca 2mesiace), tak aby splnala podmienku aspon 2roky ( 2x365dní)poist. v nezam. v posledných troch rokoch pred zaregistrovaním na UP a bude si platiť z VZ 1000eur, teda mesačne 2% z VZ, teda 20eur na kal. mesiac, tak podpora bude cca 500eur na mesiac. Píšem preto cca, lebo záleží od počtu dní v mesiaci, lebo dávka sa určí na 1kalend.den, nie na mesiac.

ale samozrejme treba sledovať ako nakoniec zmenia zákon o soc.poistení, či nebude iná neočakávaná zmena.
esme
09.09.10,17:19
Dobrý deň. Od 9.9.2007 som na rodičovskej dovolenke, dcéra nastúpila 2.9.2010 do škôlky, tretie narodeniny bude mať 29.10.2010. V roku 2007 som bola zamestnaná do 30.6.2007 v jednej firme a od 1.7.2007 do 30.6.2008 v inej firme, tu mi zaniklo pracovné miesto z organizačných dôvodov. Počas materskej dovolenky som bola zamestnaná v dobe od 1.1.2010-24.6.2010. V dobe, keď som nebola zamestnaná počas čerpania rodičovskej dovolenky som si dobrovoľne neplatila poistenie v nezamestnanosti. Rozumiem tomu, že musím byť aspoň 750 dní poistená, ale bohužiaľ neviem, do kedy by sa mi tie roky počítali, kedže rok 2010 ešte neskončil - aj rok 2007? Plánujem sa zaevidovať na úrade práce - vznikne mi nárok na dávku v nezamestnanosti? dnes som okrem iného v jednom denníku našla článok o dávke, v ktorom bolo okrem iného uvedené: "Kto odpracoval 730 dní v predchádzajúcich 3 rokoch, dostáva polovicu svojej priemer. mzdy. Ten, kto bol na RD a neplatil odvody ani dobrovoľne, má podporu vysokú 153,90 eur." rozumiem tomu správne, keď si myslím, že v tomto prípade sa počíta aj rodič, ktorý počas RD nebol zamestnaný? Za odpoveď ďakujem
veronikasad
09.09.10,19:44
esme, poistenie v nezamestnanosti počas rodičovskej dovolenky trvá len rodičovi v pracovnom pomere. Potrebuješ 730 dní poistenia v posledných 3 rokoch, inak ti na dávku v nezamestnanosti nárok nevznikne.
amdd
09.09.10,19:54
Dobry vecer, chcela by som Vas poprosit o radu, ci uvazujem spravne. Dna 29.9.2010 mi skonci rodicovska dovolenka. Momentalne som stale zamestnana na pracovny pomer na dobu neurcitu, ale do tohto zamestnania nenastupim po skonceni RD. Mam moznost sa zamestnat na cca 1 mesiac do ineho zamestnania s platom cca 600 EUR. Moja otazka znie: ak sa prihlasim na dobrovolne poistenie v nezamestnanosti na tento cca mesiac na max. vymeriavaci zaklad a po skonceni tohto kratkeho pracovneho pomeru sa odhlasim z dobrovolneho poistenia, vznika mi narok na maximalnu podporu v nezamestnanosti? A este jedna otazka, ak si zacnem od 8 . tyzdna tehotnosti platit dobrovolne nemocenske poistenie z max. vymeriavacieho zakladu, budem mat rovnako narok na vyplacanie max. materskeho?
Velmi pekne dakujem za rychlu odpoved.
saskia26
09.09.10,19:54
Môže sa urobiť prihlásenie na DPvN ešte počas trvania RD a súčasne prac. pomeru alebo až po skončení prac. pomeru? Bude sa potom počítať podpora z tohto DPvN, keď iný vym. základ nie je? Ďakujem.
Andyke
09.09.10,19:58
Dobrý deň. Od 9.9.2007 som na rodičovskej dovolenke, dcéra nastúpila 2.9.2010 do škôlky, tretie narodeniny bude mať 29.10.2010. V roku 2007 som bola zamestnaná do 30.6.2007 v jednej firme a od 1.7.2007 do 30.6.2008 v inej firme, tu mi zaniklo pracovné miesto z organizačných dôvodov. Počas materskej dovolenky som bola zamestnaná v dobe od 1.1.2010-24.6.2010. V dobe, keď som nebola zamestnaná počas čerpania rodičovskej dovolenky som si dobrovoľne neplatila poistenie v nezamestnanosti. Rozumiem tomu, že musím byť aspoň 750 dní poistená, ale bohužiaľ neviem, do kedy by sa mi tie roky počítali, kedže rok 2010 ešte neskončil - aj rok 2007? Plánujem sa zaevidovať na úrade práce - vznikne mi nárok na dávku v nezamestnanosti? dnes som okrem iného v jednom denníku našla článok o dávke, v ktorom bolo okrem iného uvedené: "Kto odpracoval 730 dní v predchádzajúcich 3 rokoch, dostáva polovicu svojej priemer. mzdy. Ten, kto bol na RD a neplatil odvody ani dobrovoľne, má podporu vysokú 153,90 eur." rozumiem tomu správne, keď si myslím, že v tomto prípade sa počíta aj rodič, ktorý počas RD nebol zamestnaný? Za odpoveď ďakujem

Bohužiaľ nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti, lebo v posledných troch rokoch nemáš poistenie v nezamestnanosti 2 roky t.j. 730 dní.
Napr. od 1.10.2010 by si sa išla zaregistrovať, tak u Teba sa počíta od 1.10.2007 do 30.9.2010 a v Tvojom príspevku , čo si zadala presné údaje tak tých 730 dní nemáš. (a to ani vtedy, keby si sa zaregistrovala zajtra)
Je pravdou, že si bola na rodičovskej dovolenke, ale v tom čase už si nebola zamestnaná – a práve to je chyba, za to chýba to zákonom požadované obdobie, lebo Ti to nemôžu započítať.
Ale mám jednu malú dobrú správu pre Teba: za september ešte máš nárok na rodičovský príspevok v plnej výške, lebo dcérka Ti nastúpila do škôlky až 2.9., takže za ten jeden deň1.9. Ti vzniká nárok na rodič. príspevok.
Andyke
09.09.10,20:01
Môže sa urobiť prihlásenie na DPvN ešte počas trvania RD a súčasne prac. pomeru alebo až po skončení prac. pomeru? Bude sa potom počítať podpora z tohto DPvN, keď iný vym. základ nie je? Ďakujem.
Môžeš platiť aj počas čerpania RD a dávky budú počítať z VZ z ktorého si platila (ale hádam nechceš celú dobu platiť?!)
saskia26
09.09.10,20:07
Môžeš platiť aj počas čerpania RD a dávky budú počítať z VZ z ktorého si platila (ale hádam nechceš celú dobu platiť?!)

Nie, ukončenie prac. pomeru bude 31.10., RD bude trvať ešte v nov. a potom od polovice nov. bude prihlásenie na ÚP.
Takže môže byť prihlásenie na DPvN ešte v októbri a určím si sama VZ ?
Andyke
09.09.10,20:10
Áno, na prihláške RLFO uvedieš VZ, ktorý si určíš sama.
saskia26
09.09.10,20:12
Áno, na prihláške RLFO uvedieš VZ, ktorý si určíš sama.

Ďakujem veľmi pekne!
esme
10.09.10,07:04
Andyke, Veronikasad ďakujem za rýchlu odpoveď, aj keď som ju v podstate vedela :-( Trochu ma zmiatla veta z toho článku:"Ten, kto bol na RD a neplatil odvody ani dobrovoľne, má podporu vysokú 153,90 eur." Aspoň ten jeden rodičovský je dobrá správa, lebo s hľadaním práce to nevidím optimisticky..
amdd
11.09.10,11:48
Este raz sa chcem spytat, nikto neporadi?

Dobry vecer, chcela by som Vas poprosit o radu, ci uvazujem spravne. Dna 29.9.2010 mi skonci rodicovska dovolenka. Momentalne som stale zamestnana na pracovny pomer na dobu neurcitu, ale do tohto zamestnania nenastupim po skonceni RD. Mam moznost sa zamestnat na cca 1 mesiac do ineho zamestnania s platom cca 600 EUR. Moja otazka znie: ak sa prihlasim na dobrovolne poistenie v nezamestnanosti na tento cca mesiac na max. vymeriavaci zaklad a po skonceni tohto kratkeho pracovneho pomeru sa odhlasim z dobrovolneho poistenia, vznika mi narok na maximalnu podporu v nezamestnanosti? A este jedna otazka, ak si zacnem od 8 . tyzdna tehotnosti platit dobrovolne nemocenske poistenie z max. vymeriavacieho zakladu, budem mat rovnako narok na vyplacanie max. materskeho?
Velmi pekne dakujem za rychlu odpoved.
msa
12.09.10,18:00
podľa mňa si nemusíš platiť DPvN z maxima, stačí rozdiel. A k druhej otázke pokiaľ viem, musíš si začať platiť DNP už pred počatím, pretože, tam je podmienka 270 dní pred termínom pôrodu, takže už v 8.TT je to bezpredmetné asi.
Betina2
12.09.10,18:24
Skús dať do vyhladávača "materská 2010" alebo "dobrovolné poistenie".
Určite sa niečo nájde.
dobrava
13.09.10,08:28
Prajem pekný deň.
Manželka je t.č. na rodič.dovolenke, ktorá jej končí 1.12.2010.
Je zamestnaná v trvalom PP na dobu neurčitú od roku 1991. V 09/2003 čerpala MD a rodič.príspevok, potom sa vrátila na svoje miesto v zamestnaní. Medzitým samozrejme čerpala aj OČR a PN zo zamestnania aj z DNP /neviem, či je to pri určovaní podpory v nezamestnanosti dôležité/.
V 10/2007 opäť nastúpila na MD a rodič.dovolenku, ktorú momentálne čerpá /opätovne čerpala aj OČR aj PN z DNP/.
V zamestnaní to však po návrate nemá isté - buď sa vráti na svoje miesto spred MD, alebo jej zamestnávateľ ponúkne iné miesto - ktoré však nie celkom zodpovedá jej ukonč.vzdelaniu /zamestnávateľ to v prac.zmluve ošetrí tak, aby zodpovedalo/. A teraz rada:
1. Dohoda so zamestnávateľom, aby jej dal výpoveď - samozrejme s 3-mesač. odstupným /pracovala v jednej fy od r.1991 nepretržite, ak nepočítam MD/. Ešte má však nevyčerpanú dovolenku z predch.rokov, keď bola na MD, takže to by si musela ešte vyčerpať, alebo by preplatil zamestnávateľ. Kedy sa má prihlásiť v tomto prípade na platenie dobrovoľ.poistenia v nezamestnanosti? Ešte počas rodič.dovolenky, alebo až keď dostane výpoveď? A koľko si má platiť na uvedené poistenie?
2. Alebo sa má zamestnať normálne a neskôr sa dohodnúť so zamestnávateľom na výpovedi, patril by jej aj vtedy nárok na DPvN, keby sa po skončení RD zamestnala a potom by dostala výpoveď?
3. Ak by dostala výpoveď, má ešte možnosť zamestnať sa u známeho- živnostníka, ak by to malo pomôcť k max. poisteniu v nezamestnanosti.
Prosím viete poradiť? Viem, že to znie všetko špekulatívne, ale to najprv treba zmeniť správanie niektorých zamestnávateľov, pretože je veľmi ľahké "vymeniť" staršiu, zato skúsenejšiu osobu vo svojom obore len za to, že odišla na materskú, za "cicatú dvadsaťpäťku", ktorá má prednosti úplne niekde inde ako v hlave ...
Qtinka
13.09.10,10:34
Ahojte poraďaci,
potrebovala by som poradiť! Dňa 25.8.2010 mi skončila RD a tým aj pracovný pomer so zamestnávateľom (dohodli sme sa na skončení PP). Je mi jasne, že na podporu mám nárok. Od 3.9.2010 mám DPvN z max VZ. Evidovaná na ÚP ešte nie som.
Moja otazka:
Ak sme sa so ZĽ dohodli nie na odstupnom, ale na odmenách v určitej výške, ktoré mi spolu s nevyčerpanou dovolenkou budú vyplatené v najbližšom výplatnom termíne, rátajú sa tieto odmeny do VZ pre podporu vN??? Ak áno, môžete mi povedať ako sa to bude posudzovať (koľko dní vstupuje do VZ z odmien pre výpočet DVZ na účely podpory)? Potrebovala by som tieto informacie vediť, aby som si mohla vypočítať dĺžku platenia PvN.
Jana Motyčková
13.09.10,11:39
Ak si pracovný pomer ukončila v deň skončenia RD, odmeny a nevyčerpaná dovolenka sa do VZ pre PvN nepoćítajú (ani dni).
Daju
13.09.10,16:05
Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu, lebo neviem čo s tým. Som na rodičovskej dovolenke - sym má v apríli 2011 3 roky a zároveň som od septembra 2008 zamestnaná na 2 hodiny - normálny pracovný pomer t.j. zamestnávateľ odvádza poistné. Teraz mi prišiel list zo sociálky, že v období od septembra 2008 do júla 2010 (vlastne doteraz) som povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec aj ako poistenec štátu. A to vraj nie je možné. Mám vraj prísť s poukazom na § 227 ods.2 písm. a) zákona preukázať skutočnosti rozhodujúce na trvanie povinného dôchodkového poistenia Fyz.osoby ako poistenca štátu a mám vraj oznámiť nasledujúcu skutočnosť: nespĺňam podmienku riadnej starostlivosti o dieťa, pretože vykonávam zárobkovú činnosť zamestnanca v pracovnom pomere alebo povinne dôchodkovo poistenej szčo od..........
Vraj u mňa zaniklo povinné dôchodkové poistenie poistenca štátu a mám sa odhlásiť z tohto poistenia.
Nerozumiem vôbec o čo vlastne ide a či sa mám odhlásiť, či ide len o ťah, aby som sa odhlásila z II. piliera. Prosím poraďte mi niekto. Ďakujem.
amdd
13.09.10,19:17
podľa mňa si nemusíš platiť DPvN z maxima, stačí rozdiel. A k druhej otázke pokiaľ viem, musíš si začať platiť DNP už pred počatím, pretože, tam je podmienka 270 dní pred termínom pôrodu, takže už v 8.TT je to bezpredmetné asi.



dakujem za odpoved
dam si teda do rozdielu plat a max. VZ, a z toho budem platit DPzN. A potom sa z toho DPzN odhlásim v den skoncenia pracovneho pomeru a prihlasim sa na Urade prace? A co sa tyka dalsej otazky, dobrovolne nemocenske poistenie si teda zacnem platit hned ako budem nezamestnana a po cely cas tehotnosti, ak tomu dobre rozumiem?
brčko
13.09.10,19:36
Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu, lebo neviem čo s tým. Som na rodičovskej dovolenke - sym má v apríli 2011 3 roky a zároveň som od septembra 2008 zamestnaná na 2 hodiny - normálny pracovný pomer t.j. zamestnávateľ odvádza poistné. Teraz mi prišiel list zo sociálky, že v období od septembra 2008 do júla 2010 (vlastne doteraz) som povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec aj ako poistenec štátu. A to vraj nie je možné. Mám vraj prísť s poukazom na § 227 ods.2 písm. a) zákona preukázať skutočnosti rozhodujúce na trvanie povinného dôchodkového poistenia Fyz.osoby ako poistenca štátu a mám vraj oznámiť nasledujúcu skutočnosť: nespĺňam podmienku riadnej starostlivosti o dieťa, pretože vykonávam zárobkovú činnosť zamestnanca v pracovnom pomere alebo povinne dôchodkovo poistenej szčo od..........
Vraj u mňa zaniklo povinné dôchodkové poistenie poistenca štátu a mám sa odhlásiť z tohto poistenia.
Nerozumiem vôbec o čo vlastne ide a či sa mám odhlásiť, či ide len o ťah, aby som sa odhlásila z II. piliera. Prosím poraďte mi niekto. Ďakujem.

V tomto má SP pravdu. Predpokladám po narodení dieťaťa si si sama podávala prihlášku na SP, aby si bola dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (štát odvádza za takúto mamičku v sume cca 60% z priem. mzdy t.č. cca z VZ 446,7eur). U teba však nastala skutočnosť, ktorá bráni byť nadalej dôch. poistená štátom a to dnom kedy ti začalo dôch.poistenie zamestnanca vid Zákon o sociálnom poistení § 15 ods.1 písm. myslím c) (je tam podmienka, ak nie si poistená podla písm. a) alebo b) t.j. povinne dôch.=nem.poistená ako zamstnanec alebo szčo) Dovtedy si riadne iba čerpala RD, teraz už RD nečerpeš, ak pracuješ na skrátený úväzok. TEda jedine, že by si mala dva prac.pomery v jednej firme, v jednom čerpala RD a v druhom pracovala. T.j. od nástupu do zamestnania na prac.pomer si sa mala odhlásiť do 8dní z dôchodkového poistenia štátom. Rodičovský príspevok si však mohla poberať nadalej, ak dieťa nezačalo chodiť do štátom dotovanej škôlky.

Od 1.1.2009, ak sa nemýlim, nesplnaš už ani podmienku riadnej starostlivosti, predpokladám dieťa nemáš pri sebe pri vykonávaní práce. (v definícii riadnej starostlivosti sa zákon o soc.poistení § 15 ods. 3 odkazuje na zákon o rodič.príspevku, ktorý sa menil a aj definícia riadnej star. od 1.1.2009 a aj od 1.1.2010) Ale nárok na rodič.príspevok máš nadalej, ak si nepožiadala o zvýšenie rodič.príspevku, lebo v takom prípade pre nárok na RP pre teba platia stále podmienky, ktoré platili pri vzniku nároku na RP v r.2008.

Takže u teba je dôvodom k odhláške už existencia prac.pomeru = existencia dôch.poistenia zamestnanca.

Zákon od 1.1.2011, ak si dobre pamätám, navrhujú zmeniť tak, že v tvojom prípade by si mohla byť aj popri vykonávaní práce na prac.pomer dôch.poistená štátom súbežne. (no nevidela som, že by upravili aj prípad, ak by došlo k prekročeniu maxima, či by sa bralo ako prvé dôch.poistenie zamestnanca alebo štátu - aj ked toto nie je tvoj prípad, to len tak na okraj)

Neviem, kedy presne si dávala prihlášku, no ak by boli na teba v soc.poisťovni nepríjemné, tak povedz, že si o tom nevedela. Ved aj počas čerpania materskej dovolenky si stále dôchodkovo poistená ako zamestnanec (až nástupom na rodič.dovolenku ti v zamestnaní prerušujú poistenia v soc.poistovni, tj. aj dôchodkové) a tam problém nebol so súbehom oboch poistení. Soc.poisťovna usmernovala všetky (t.j. aj zamestnané mamičky), že si majú dať prihlášky hned po pôrode (t.j. počas trvani dôch.poistenia zamestnanca) a nie až prvým dnom RD, t.j. jeho prerušením.
msa
14.09.10,05:50
dakujem za odpoved
dam si teda do rozdielu plat a max. VZ, a z toho budem platit DPzN. A potom sa z toho DPzN odhlásim v den skoncenia pracovneho pomeru a prihlasim sa na Urade prace? A co sa tyka dalsej otazky, dobrovolne nemocenske poistenie si teda zacnem platit hned ako budem nezamestnana a po cely cas tehotnosti, ak tomu dobre rozumiem?

K prvej otázke áno. a DNP poistenie si môžeš začať platiť aj hneď aj počas trvania pracovného pomeru. ide o to či si alebo nie si už tehotná, ak áno, tak už to nestihneš, a ak len plánuješ otehotnieť, tak by som sa prihlásila hned, pretože môžeš porodiť aj predčasne a stačí, že ti bude chýbať jediný deň do 270 alebo jediný nezaplatený cent a prídeš o to.
dobrava
14.09.10,10:29
Prajem pekný deň.
Manželka je t.č. na rodič.dovolenke, ktorá jej končí 1.12.2010.
Je zamestnaná v trvalom PP na dobu neurčitú od roku 1991. V 09/2003 čerpala MD a rodič.príspevok, potom sa vrátila na svoje miesto v zamestnaní. Medzitým samozrejme čerpala aj OČR a PN zo zamestnania aj z DNP /neviem, či je to pri určovaní podpory v nezamestnanosti dôležité/.
V 10/2007 opäť nastúpila na MD a rodič.dovolenku, ktorú momentálne čerpá /opätovne čerpala aj OČR aj PN z DNP/.
V zamestnaní to však po návrate nemá isté - buď sa vráti na svoje miesto spred MD, alebo jej zamestnávateľ ponúkne iné miesto - ktoré však nie celkom zodpovedá jej ukonč.vzdelaniu /zamestnávateľ to v prac.zmluve ošetrí tak, aby zodpovedalo/. A teraz rada:
1. Dohoda so zamestnávateľom, aby jej dal výpoveď - samozrejme s 3-mesač. odstupným /pracovala v jednej fy od r.1991 nepretržite, ak nepočítam MD/. Ešte má však nevyčerpanú dovolenku z predch.rokov, keď bola na MD, takže to by si musela ešte vyčerpať, alebo by preplatil zamestnávateľ. Kedy sa má prihlásiť v tomto prípade na platenie dobrovoľ.poistenia v nezamestnanosti? Ešte počas rodič.dovolenky, alebo až keď dostane výpoveď? A koľko si má platiť na uvedené poistenie?
2. Alebo sa má zamestnať normálne a neskôr sa dohodnúť so zamestnávateľom na výpovedi, patril by jej aj vtedy nárok na DPvN, keby sa po skončení RD zamestnala a potom by dostala výpoveď?
3. Ak by dostala výpoveď, má ešte možnosť zamestnať sa u známeho- živnostníka, ak by to malo pomôcť k max. poisteniu v nezamestnanosti.
Prosím viete poradiť? Viem, že to znie všetko špekulatívne, ale to najprv treba zmeniť správanie niektorých zamestnávateľov, pretože je veľmi ľahké "vymeniť" staršiu, zato skúsenejšiu osobu vo svojom obore len za to, že odišla na materskú, za "cicatú dvadsaťpäťku", ktorá má prednosti úplne niekde inde ako v hlave ...
Prosím, môže mi niekto odpovedať? Nechcem zahlcovať stránku viacerými príspevkami.
mata_l
14.09.10,20:10
dobry den,
prehladala som uz viacero stranok ale nedopatrala som sa celkom odpovede, chcela by som sa vas opytat ci ked k 31.10.10 ukoncim pracovny pomer a predtym budem cerpat dovolenku 10 dni staci sa mi DPvNezamestnanosti len na tych 10 dni alebo je lepsie poistit sa na cely mesiac (je urcena nejaka min. doba poistenia DPvN)
Budem mat moznost nastupit po ukonceni prac. pomeru hned na podporu, ked dieta dosiahne 3 roky az v 22.3.2011 neposlu ma naspat na RD, dieta este nie je v skolke???(mohlo by byt v opatere u babky)
ak by ste mi vedeli poradit velmi by ste mi pomohli ozaj to neviem nikde najst-vacsina mamiciek to riesi uz po skonceni RD...
msa
15.09.10,09:57
RP si môžeš zrušiť na vlastnú žiadosť. DPvN stačí zaplatiť pár dní, nemusíš celý mesiac, ale ešte pred zaevidovaním na UP.
saskia26
15.09.10,10:53
DPvN sa prihlásiť ešte počas trvania prac. pomeru.
dobrava
16.09.10,09:17
Prosím môže niekto odpovedať na príspevok č. 525, viem, že toho tu bolo popísané dosť, ale chcem si byť na istom, hádam tým pomôžete aj druhým, ktorí majú takýto problém. Ďakujem.
dobrava
17.09.10,11:52
Prosím môže niekto odpovedať na príspevok č. 525, viem, že toho tu bolo popísané dosť, ale chcem si byť na istom, hádam tým pomôžete aj druhým, ktorí majú takýto problém. Ďakujem.
???
saskia26
17.09.10,18:47
Prosím, môže mi niekto odpovedať? Nechcem zahlcovať stránku viacerými príspevkami.

1. Dohoda so zamestnávateľom, aby jej dal výpoveď výpoveď z organizačných dôvodov, potom nárok na odstupné- samozrejme s 3-mesač. odstupným /pracovala v jednej fy od r.1991 nepretržite, ak nepočítam MD/. Ešte má však nevyčerpanú dovolenku z predch.rokov, keď bola na MD, takže to by si musela ešte vyčerpať, alebo by preplatil zamestnávateľ dovolenku jej môžu preplatiť pri ukončení prac. pomeru. Kedy sa má prihlásiť v tomto prípade na platenie dobrovoľ.poistenia v nezamestnanosti najlepšie ešte počas trvania prac. pomeru, teda počas RD? Ešte počas rodič.dovolenky, alebo až keď dostane výpoveď? A koľko si má platiť na uvedené poistenie z max. vym. základu 2978 €?
2. Alebo sa má zamestnať normálne a neskôr sa dohodnúť so zamestnávateľom na výpovedi môže byť aj dohodou so zamestnávateľom, patril by jej aj vtedy nárok na DPvN, keby sa po skončení RD zamestnala a potom by dostala výpoveď potom sa podpora bude počítať z hrubej mzdy, ktorú bude mať v zamestnaní?
3. Ak by dostala výpoveď, má ešte možnosť zamestnať sa u známeho- živnostníka, ak by to malo pomôcť k max. poisteniu v nezamestnanosti - najlepšie asi bude DPvN.

Určite ma ešte niekto skúsenejší doplní!
brčko
17.09.10,20:56
ak dostane od zamestnávatela výpoved, tak jej bude plynúť výpovedná doba 3mesiace, t.j. doba trvania poistenia v nezam. v zamestnaní. V takom prípade, že od ukončenia RD jej ešte prac.pomer bude trvať, by som sa od ukončenia RD prihlásila na DPvN z rozdielu 2300eur a jej mesačnej hrubej mzdy (t.j. v súčte bude mať maximum na vyplácanie podpory).

Ak sa však dohodnú na ukončení PP dohodou určitým konkrétnym dnom, ( napr. posledným dnom čerpania RD) a to z organizačných dôvodov (len ak bude v dohode uvedený organizačný dôvod ukončenia prac.pomeru, vzniká automaticky zo zákona nárok na odstupné), tak by som sa prihlásila na DPvN ešte pred ukončením RD.

Vz 2300eur stačí, ak už nemala iné poistenie v nezam. v období dva roky pred zaevidovaním na UP, pretože strop denného VZ na výpočet podpory je 744,5eur x 3 x 12mesiacov :365dní.
Ak nejaký vym.základ, napr. zo zamestnania v tom období mala, tak nech sa prihlási z ozaj maximálneho maxima 2978eur.
dobrava
27.09.10,10:39
ak dostane od zamestnávatela výpoved, tak jej bude plynúť výpovedná doba 3mesiace, t.j. doba trvania poistenia v nezam. v zamestnaní. V takom prípade, že od ukončenia RD jej ešte prac.pomer bude trvať, by som sa od ukončenia RD prihlásila na DPvN z rozdielu 2300eur a jej mesačnej hrubej mzdy (t.j. v súčte bude mať maximum na vyplácanie podpory).

Ak sa však dohodnú na ukončení PP dohodou určitým konkrétnym dnom, ( napr. posledným dnom čerpania RD) a to z organizačných dôvodov (len ak bude v dohode uvedený organizačný dôvod ukončenia prac.pomeru, vzniká automaticky zo zákona nárok na odstupné), tak by som sa prihlásila na DPvN ešte pred ukončením RD.

Vz 2300eur stačí, ak už nemala iné poistenie v nezam. v období dva roky pred zaevidovaním na UP, pretože strop denného VZ na výpočet podpory je 744,5eur x 3 x 12mesiacov :365dní.
Ak nejaký vym.základ, napr. zo zamestnania v tom období mala, tak nech sa prihlási z ozaj maximálneho maxima 2978eur.
Ďakujem za odpovede. Takže po poslednom telefonáte so svojím zamestnávateľom si musí vyčerpať dovolenku 20 dní /nechcel ani počuť o nejakom preplatení dovolenky/. No a potom vraj pre ňu niečo nájdu, nevráti sa však na miesto, z ktorého odišla na MD. Ako to je v tomto prípade?
1. Po ukončení rodič.dovolenky si bude čerpať riadnu dovolenku v zamestnaní. Potom by dostala výpoveď z org.dôvodov. Kedy si má začať platiť DpvN? Ako sa jej bude počítať výška podpory - má na to vplyv čerpanie dovolenky v zamestnaní /lebo to už je vlastne v riadnom PP/.
2. Po ukončení rodič.dovolenky si bude čerpať riadnu dovolenku v zamestnaní, po ukončení začne pracovať na ponúknutej pozícii. Kedy si má to v tomto prípade začať platiť DPvN? Ešte počas rodič.dovolenky, počas čerpanej dovolenky v zamestnaní, alebo po čerpaní dovolenky a dňom riadneho nástupu do zamestnania - ako sa jej v tomto prípade bude počítať DPvN?
Len ešte nerozumiem poslednému príspevku[: Vz 2300eur stačí, ak už nemala iné poistenie v nezam. v období dva roky pred zaevidovaním na UP, pretože strop denného VZ na výpočet podpory je 744,5eur x 3 x 12mesiacov :365dní.
Ak nejaký vym.základ, napr. zo zamestnania v tom období mala, tak nech sa prihlási z ozaj maximálneho maxima 2978eur.
Ako je uvedené, pracovala nepretržite od roku 1991 v tej istej firme, s výnimkou materských dovoleniek a rodič.dovolenky, a ešte nejakých PN a OČR počas zamestnania.
Ďakujem za odpovede.
laborcode
27.09.10,10:43
Dobry den, od decembra 2010 by som si chcela platit Dpvnezam z maxima, pretoze planujeme babo a moze sa stat, ze mi skonci narok na RP, ja budem tehotna, a tym padom ma nikto nebude chciet zamestnat. Nie som si ista, ci dobre zaratavam dobu RD do doby poistenia. Prosim, poradte:
Od 1.1. 2010 som nezamestana, poberam RP. Do 31.12.2009 mi trval PP, na RD som bola od 5/2009, april, maj 2009 som cerpala dovolenku medzi RD a MD. Na MD som bola od 10/2008.
RP cerpam do 11/2011.
Konkretne mi ide o to, ze sice chcem otehotniet teraz, ale moze sa to podarit az napr. v 9/2011, a kto v nasom state zamestna tehtonu????Tak by ma v tom case potesila aspon podpora v nezamestnanosti.
Bambit
27.09.10,13:45
Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Po skončení RD som dostala v zamestnaní výpoveď. išla som na úrad práce a odtiaľ už druhý mesiac dostávam podporu. Teraz od októbra sa mi podarilo zohnať prácu na PP. Podpora je na 6 mesiacov. Keď som si vybrala len 2 je možné ÚP požiadať o vyplatenie tých 4 mesiacov ? Dnes som sa dopočula, že je taká možnosť. Je to pravda ? Ďakujem
vieraaaa
27.09.10,14:02
Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Po skončení RD som dostala v zamestnaní výpoveď. išla som na úrad práce a odtiaľ už druhý mesiac dostávam podporu. Teraz od októbra sa mi podarilo zohnať prácu na PP. Podpora je na 6 mesiacov. Keď som si vybrala len 2 je možné ÚP požiadať o vyplatenie tých 4 mesiacov ? Dnes som sa dopočula, že je taká možnosť. Je to pravda ? Ďakujem

Poistenec, ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie počas poberania dávky v nezamestnanosti z dôvodu začatia výkonu činností zamestnanca, a obdobie poberania dávky v nezamestnanosti trvalo najmenej tri mesiace, má nárok na jednorazové vyplatenie 50% dávky v nezamestnanosti za zostávajúcu časť podporného obdobia, ak o jej vyplatenie písomne požiada.
Jednorazovým vyplatením dávky v nezamestnanosti poistencovi zaniká nárok na výplatu.
Zo stránky: http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=113
Bambit
27.09.10,15:10
Poistenec, ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie počas poberania dávky v nezamestnanosti z dôvodu začatia výkonu činností zamestnanca, a obdobie poberania dávky v nezamestnanosti trvalo najmenej tri mesiace, má nárok na jednorazové vyplatenie 50% dávky v nezamestnanosti za zostávajúcu časť podporného obdobia, ak o jej vyplatenie písomne požiada.
Jednorazovým vyplatením dávky v nezamestnanosti poistencovi zaniká nárok na výplatu.
Zo stránky: http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=113
Takže na 3 mesiace je možné požiadať o jednorázové vyplatenie, ale len 50 % z terajšej dávky. Nie je potom rozumnejšie ísť na tie 3 mesiace na dohodu a vybrať celú dávku a po skončení UP sa zamestnať na trvalý PP v zamestnaní , ak by s tým nový zamestnávateľ súhlasil. Čo mi poradíte ? Ďakujem pekne.
vieraaaa
27.09.10,15:25
Takže na 3 mesiace je možné požiadať o jednorázové vyplatenie, ale len 50 % z terajšej dávky. Nie je potom rozumnejšie ísť na tie 3 mesiace na dohodu a vybrať celú dávku a po skončení UP sa zamestnať na trvalý PP v zamestnaní , ak by s tým nový zamestnávateľ súhlasil. Čo mi poradíte ? Ďakujem pekne.
Ak budeš pracovať na dohodu, môžeš mať maximálny príjem 136,52 €/mesiac. Inak Ťa vyradia z evidencie ÚP.
Okrem toho, ja som z tých textov pochopila, že treba poberať podporu 3 mesiace (tj. napr. ešte mesiac na dohodu) a potom, môžeš požiadať o vyplatenie 50 % podpory v nezamestnanosti za zvyšné tri mesiace a môžeš pri tom pracovať.
Za seba by som povedala, že pokiaľ máš ponuku na nové dobré zamestnanie na trvalý PP, asi by si nemala váhať, a radšej zobrať túto prácu. Nemusí sa opakovať a potom budeš ľutovať.
Bambit
27.09.10,19:13
Ak budeš pracovať na dohodu, môžeš mať maximálny príjem 136,52 €/mesiac. Inak Ťa vyradia z evidencie ÚP.
Okrem toho, ja som z tých textov pochopila, že treba poberať podporu 3 mesiace (tj. napr. ešte mesiac na dohodu) a potom, môžeš požiadať o vyplatenie 50 % podpory v nezamestnanosti za zvyšné tri mesiace a môžeš pri tom pracovať.
Za seba by som povedala, že pokiaľ máš ponuku na nové dobré zamestnanie na trvalý PP, asi by si nemala váhať, a radšej zobrať túto prácu. Nemusí sa opakovať a potom budeš ľutovať.
Ešte by som Vás chcela poprosiť, že keby som teraz ukončila poberanie dávky z ÚP, od 1.10.2010 by som sa zamestnala, zatiaľ neviem či to bude pre mňa vyhovujúce zamestnanie s malými deťmi, to ešte uvidím ako to budem zvládať, ale keby náhodou by mi to nevyhovovalo, do akej doby môžem si dobrať tú zvyšnú podporu z ÚP ?
Katy a R
27.09.10,19:19
Ešte by som Vás chcela poprosiť, že keby som teraz ukončila poberanie dávky z ÚP, od 1.10.2010 by som sa zamestnala, zatiaľ neviem či to bude pre mňa vyhovujúce zamestnanie s malými deťmi, to ešte uvidím ako to budem zvládať, ale keby náhodou by mi to nevyhovovalo, do akej doby môžem si dobrať tú zvyšnú podporu z ÚP ?
.. môžeš skončiť PP napr v skúšobnej dobe .. a vlastne sa hneď môžeš evidovať .. a dávka v nezamestnanosti by ti patrila taká istá - do vyčerpania podpornej doby (tých šesť mesiacov) .. a na upresnenie - dávku vypláca SP;)
Bambit
27.09.10,19:48
.. môžeš skončiť PP napr v skúšobnej dobe .. a vlastne sa hneď môžeš evidovať .. a dávka v nezamestnanosti by ti patrila taká istá - do vyčerpania podpornej doby (tých šesť mesiacov) .. a na upresnenie - dávku vypláca SP;)
Ja som len chcela vedieť,do akej doby sa môžem znovu zaevidovať na ÚP, aby som mala nárok na vyčerpanie si danej podpory.. Napr. či do dvoch alebo troch rokov......Možno, že to vôbec nebudem potrebovať, že mi bude robota vyhovovať, to sa pýtam len keby náhodou ....Ďakujem
ajobs
27.09.10,19:55
Ja som len chcela vedieť,do akej doby sa môžem znovu zaevidovať na ÚP, aby som mala nárok na vyčerpanie si danej podpory.. Napr. či do dvoch alebo troch rokov......Možno, že to vôbec nebudem potrebovať, že mi bude robota vyhovovať, to sa pýtam len keby náhodou ....Ďakujem


...do dvoch rokov.
Bambit
27.09.10,20:00
...do dvoch rokov.
Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne. Ešte ma napadlo, že teraz keď poberám 328 EUR podpory na mesiac tak tých 50% preplatenia by bolo z tejto sumy ? čiže 3 mesiace by mi preplatili po 164 Eur. A prečo je to len 50% ?
Katy a R
28.09.10,00:08
Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne. Ešte ma napadlo, že teraz keď poberám 328 EUR podpory na mesiac tak tých 50% preplatenia by bolo z tejto sumy ? čiže 3 mesiace by mi preplatili po 164 Eur. A prečo je to len 50% ?
.. keď požiadaš - jednorázovo vyplatia polovicu zostávajúcej dávky (či už to bude za tri mesiace, alebo dva a pol ....)
A prečo 50% ... lebo je to v zákone :D:D:D .. čo keby tam bolo 10 percent;), alebo aj nič:confused:
laborcode
28.09.10,11:27
Prosim, poradte mi ako ziskat podporu po skonceni poberania RP:
Od 1.1. 2010 som nezamestana, poberam RP. Do 31.12.2009 mi trval PP, na RD som bola od 5/2009, april, maj 2009 som cerpala dovolenku medzi RD a MD. Na MD som bola od 10/2008.
RP cerpam do 11/2011.
Konkretne mi ide o to, ze sice chcem otehotniet teraz, ale moze sa to podarit az napr. v 9/2011, a kto v nasom state zamestna tehotnu????Tak by ma v tom case potesila aspon podpora v nezamestnanosti.
dobrava
28.09.10,11:30
Ďakujem za odpovede. Takže po poslednom telefonáte so svojím zamestnávateľom si musí vyčerpať dovolenku 20 dní /nechcel ani počuť o nejakom preplatení dovolenky/. No a potom vraj pre ňu niečo nájdu, nevráti sa však na miesto, z ktorého odišla na MD. Ako to je v tomto prípade?
1. Po ukončení rodič.dovolenky si bude čerpať riadnu dovolenku v zamestnaní. Potom by dostala výpoveď z org.dôvodov. Kedy si má začať platiť DpvN? Ako sa jej bude počítať výška podpory - má na to vplyv čerpanie dovolenky v zamestnaní /lebo to už je vlastne v riadnom PP/.
2. Po ukončení rodič.dovolenky si bude čerpať riadnu dovolenku v zamestnaní, po ukončení začne pracovať na ponúknutej pozícii. Kedy si má to v tomto prípade začať platiť DPvN? Ešte počas rodič.dovolenky, počas čerpanej dovolenky v zamestnaní, alebo po čerpaní dovolenky a dňom riadneho nástupu do zamestnania - ako sa jej v tomto prípade bude počítať DPvN?
Len ešte nerozumiem poslednému príspevku[: Vz 2300eur stačí, ak už nemala iné poistenie v nezam. v období dva roky pred zaevidovaním na UP, pretože strop denného VZ na výpočet podpory je 744,5eur x 3 x 12mesiacov :365dní.
Ak nejaký vym.základ, napr. zo zamestnania v tom období mala, tak nech sa prihlási z ozaj maximálneho maxima 2978eur.
Ako je uvedené, pracovala nepretržite od roku 1991 v tej istej firme, s výnimkou materských dovoleniek a rodič.dovolenky, a ešte nejakých PN a OČR počas zamestnania.
Ďakujem za odpovede.
Prosím, môžete odpovedať - je to k príspevku č.533, Ďakujem.
Andyke
28.09.10,18:31
Dobrava - náhrada na čerpanú dovolenku vstupuje do VZ na poistenie v nezamestnanosti (takže dobrovoľné poistenie v nezam. začať platiť od prvého dňa čerpania dovolenky, samozrejme treba sa prihlásiť v SP na RLFO).

Nedá mi to : pokiaľ pracovala v tej firme od r. 1991, tak to nemôže byť zlá robota - ja by som zvolila jednoznačne tento trvalý PP aj na úkor maxim. dávok v nezamestnanosti (neviem prečo tam cítiš hrozbu, že dostane výpoveď)
ANEM
28.09.10,19:35
Prosím poradte mi. 22.12.2005 som nastúpila na MD, potom RD. 25.1.2006 sa narodila prvá dcéra. 24.4 2008 druhá dcéra. Z RD som prešla od 24.4.2008 na MD a potom zase na RD až doteraz. Zamestnaná som u jedného zamestnávatela od roku 2002. Od 10.1.2011 nastupuje dcéra do škôlky a teda mi kočí RD. Po prvej materskej mi preplatili dovolenku.
Chcem dosiahnuť maximálnu podporu v nezamestnanosti , ako na to?;)
So zamestnávatelom sa mozem dohodnút na termíne vypovede, prípadne mozem nastúpiť do zamestnania, ale az apríla, mozem ist na PNku, mozem si platit......poradte co je najlepsie.
1. ak nastúpi dcéra 10.1.2011, RD mi koncí az 31.1.2011 ?
2. mám ešte nárok na preplatenie dovolenky z druhej materskej dovolenky?
3. Mozem si platit dobrovolne poistenie a v akej výske, aby som mala maximalnu podporu , keby som dala vypoved hned po skonceni RD?
4. Alebo je výhodnejšie nastúpiť na pár mesiacov do práce hrubá mzda cca 1300EUR. KOlko by som musela byt zamestnaná aby som mala max. podporu.
5. Co s obdobím od ukoncenia mojej RD v januári do cca.1 apríla, kedy mozem nastúpit do práce? Nemôžem chodiť do práce skôr, lebo mám iné neodkladné povinnosti a tiez neviem ako sa mala zaradí do skolky, ci nebude musiet chodit docasne len na 4 hodiny. Môžem ísť na PN, alebo si čerpať dovolenku, ak daakú mám?:confused::confused:, alebo daake dobrovolne odvody???
Povodne som chcela hned po RD dat výpoved, ale kamaratka po materskej pár mesiacov pracovala a dostala odstupne a dostáva peknú podporu, tak aj ja by som chcela dostat max. podporu, ked uz tu vypoved v zamestnaní dam, nech z toho aspon nieco mám. Odstupné pravdepodobne nedostanem.
DAKUJEM vsetkym za rady.:):):)
majenka21
29.09.10,06:59
Ahojte!
Chcem sa vas nieco opytat, mam narok na podporu v nezamestnanosti, ked som bola zamestnana v jednej firme od marca 2006 az do konca tohto mesiaca (09/2010) ale medzitym som bola na RD do feb. 2010?
Dakujem
dobrava
02.10.10,11:47
Dobrava - náhrada na čerpanú dovolenku vstupuje do VZ na poistenie v nezamestnanosti (takže dobrovoľné poistenie v nezam. začať platiť od prvého dňa čerpania dovolenky, samozrejme treba sa prihlásiť v SP na RLFO).

Nedá mi to : pokiaľ pracovala v tej firme od r. 1991, tak to nemôže byť zlá robota - ja by som zvolila jednoznačne tento trvalý PP aj na úkor maxim. dávok v nezamestnanosti (neviem prečo tam cítiš hrozbu, že dostane výpoveď)
Veď práve - nie je to zlá robota, ale čo zmôžete, keď na Vaše miesto nastúpi mladá "25-ka" s inými prednosťami, ako odbornými a ešte k tomu je to "známa niekoho známeho". Manželka samozrejme nechce prísť o túto prácu, ale šéf jej dal jasne najavo, že po troch rokoch už nemá takú prax, tá nová už absolvovala nejaké školenia, a tak ďalej a "medzi rečou" jej povedal, že skúsi nájsť nejaké iné miesto pre ňu. Túto firmu manželka pozná za tie roky veľmi dobre a vie, že "nejaké miesto" sa sotva dá vytvoriť, keďže aj im samozrejme ide o šetrenie na zamestnancoch, takže ak to bude, bude to len miesto, ktoré po čase určite zrušia. Takže musíme počítať zo všetkými variantami vrátane podpory v nezamestnanosti.
dobrava
02.10.10,11:51
Prosím poradte mi. 22.12.2005 som nastúpila na MD, potom RD. 25.1.2006 sa narodila prvá dcéra. 24.4 2008 druhá dcéra. Z RD som prešla od 24.4.2008 na MD a potom zase na RD až doteraz. Zamestnaná som u jedného zamestnávatela od roku 2002. Od 10.1.2011 nastupuje dcéra do škôlky a teda mi kočí RD. Po prvej materskej mi preplatili dovolenku.
Chcem dosiahnuť maximálnu podporu v nezamestnanosti , ako na to?;)
So zamestnávatelom sa mozem dohodnút na termíne vypovede, prípadne mozem nastúpiť do zamestnania, ale az apríla, mozem ist na PNku, mozem si platit......poradte co je najlepsie.
1. ak nastúpi dcéra 10.1.2011, RD mi koncí az 31.1.2011 ?
2. mám ešte nárok na preplatenie dovolenky z druhej materskej dovolenky?
3. Mozem si platit dobrovolne poistenie a v akej výske, aby som mala maximalnu podporu , keby som dala vypoved hned po skonceni RD?
4. Alebo je výhodnejšie nastúpiť na pár mesiacov do práce hrubá mzda cca 1300EUR. KOlko by som musela byt zamestnaná aby som mala max. podporu.
5. Co s obdobím od ukoncenia mojej RD v januári do cca.1 apríla, kedy mozem nastúpit do práce? Nemôžem chodiť do práce skôr, lebo mám iné neodkladné povinnosti a tiez neviem ako sa mala zaradí do skolky, ci nebude musiet chodit docasne len na 4 hodiny. Môžem ísť na PN, alebo si čerpať dovolenku, ak daakú mám?:confused::confused:, alebo daake dobrovolne odvody???
Povodne som chcela hned po RD dat výpoved, ale kamaratka po materskej pár mesiacov pracovala a dostala odstupne a dostáva peknú podporu, tak aj ja by som chcela dostat max. podporu, ked uz tu vypoved v zamestnaní dam, nech z toho aspon nieco mám. Odstupné pravdepodobne nedostanem.
DAKUJEM vsetkym za rady.:):):)
Nie som odborník na túto tému, ale pokiaľ dáš výpoveď Ty, podpora v nezamestnanosti sa Ťa netýka, výpoveď musí dať zamestnávateľ - alebo sa mýlim?
amdd
02.10.10,19:21
Dobry vecer, 29.9. mi skoncila RD a od 30.9. pracujem v novej firme. 1.10. som sa prihlasila na dobrovolne poistenie v nezamestnanosti z max. VZ, chcela by som sa spytat, ci nevadi, ze som nebola dobrovolne pripoistena v nezamestnanosti uz od 30.9.2010 (nebol strankovy den) a ci je nutne si platit toto poistenie pocas celej skusobnej doby (je to dost penazi), alebo staci par dni a keby som bola nahodou pocas skusobnej doby prepustena, tak mi vyrataju max. podporu? Vopred dakujem za rady.
ivka70
03.10.10,06:35
Nie som odborník na túto tému, ale pokiaľ dáš výpoveď Ty, podpora v nezamestnanosti sa Ťa netýka, výpoveď musí dať zamestnávateľ - alebo sa mýlim?

Mylis sa, dnes uz sposob ani dovod ukoncenia PP nema vplyv na narok na podporu v nezamestnanosti.
napr. cloveka mozu vyhodit z prace kvoli zavaznemu poruseniu prac. discipliny (napr. aj kvoli absencii, alkoholu a pod. ) a napriek tomu narok na podporu pri splneni ostatnych pozadovanych podmienok (odprac. roky)mat bude.
ivka70
03.10.10,06:39
Dobry vecer, 29.9. mi skoncila RD a od 30.9. pracujem v novej firme. 1.10. som sa prihlasila na dobrovolne poistenie v nezamestnanosti z max. VZ, chcela by som sa spytat, ci nevadi, ze som nebola dobrovolne pripoistena v nezamestnanosti uz od 30.9.2010 (nebol strankovy den) a ci je nutne si platit toto poistenie pocas celej skusobnej doby (je to dost penazi), alebo staci par dni a keby som bola nahodou pocas skusobnej doby prepustena, tak mi vyrataju max. podporu? Vopred dakujem za rady.

Ten 1 den bez poistenia vobec nevadi (mozes mat az 1 rok bez poistenia a norok na podporu ti vznikne, predpokladam, ze do 29.9. si bola zamestnana v strarej firme))
uUplne zbytocne vsak platis poistenie v nezamestnanosti z max. VZ, nakolko tvoj zamestnavatel plati za teba poistenie v nezamestnanosti z tvojej mzdy.
Stacilo ti platit z rozdielu medzi max. VZ a tvojou hrubou mzdou, ak uz ti ide o najvyssiu podporu.
Kedze na podporu sa pocitaju vsetky dni poistenia a priemerny VZ, tak platit z toho rozdielu by si mala cely cas, inak max. podporu nedosiahnes.
amdd
04.10.10,06:09
Ten 1 den bez poistenia vobec nevadi (mozes mat az 1 rok bez poistenia a norok na podporu ti vznikne, predpokladam, ze do 29.9. si bola zamestnana v strarej firme))
uUplne zbytocne vsak platis poistenie v nezamestnanosti z max. VZ, nakolko tvoj zamestnavatel plati za teba poistenie v nezamestnanosti z tvojej mzdy.
Stacilo ti platit z rozdielu medzi max. VZ a tvojou hrubou mzdou, ak uz ti ide o najvyssiu podporu.
Kedze na podporu sa pocitaju vsetky dni poistenia a priemerny VZ, tak platit z toho rozdielu by si mala cely cas, inak max. podporu nedosiahnes.

ivka70, dakujem za odpoved.
ano pocas RD som bola zamestnana, len som nastupila do noveho zamestnania, hned po skonceni. Nenapisala som to presne, ale ten VZ som si nascitala aj s brutto platom, ktory budem dostavat :)
Takze si to budem platit pocas celej skusobnej doby a ak dostanem nahodou vypoved pocas nej, poistenie jednoducho ukoncim a bud zaziadam o podporu, alebo sa mi podari najst nove zamestnanie :rolleyes:
Este raz dakujem a prajem vsetko dobre.
dobrava
04.10.10,09:50
Mylis sa, dnes uz sposob ani dovod ukoncenia PP nema vplyv na narok na podporu v nezamestnanosti.
napr. cloveka mozu vyhodit z prace kvoli zavaznemu poruseniu prac. discipliny (napr. aj kvoli absencii, alkoholu a pod. ) a napriek tomu narok na podporu pri splneni ostatnych pozadovanych podmienok (odprac. roky)mat bude.
Úha, tak v tomto mám medzeru, ďakujem za opravu - opäť som o čosi múdrejší ...
saskia26
05.10.10,15:48
Viete mi prosím poradiť, keď sa zamestnankyňa, ktorej končí RD v decembri zaeviduje na úrad práce, bude mať nárok ešte na rodičovský príspevok za december a dávku v nezam. jej začnú vyplácať až od januára? Bude mať nárok na dávku ešte podľa súčasne platného zákona?
msa
05.10.10,17:47
nárok na RP za december bude, ak splní aspoň jeden deň starostlivosti o dieťa a ak sa zaeviduje na UP v priebehu decembra po ukončení PP mala by byť posudzovaná podľa doteraz platného zákona.
saskia26
05.10.10,18:31
nárok na RP za december bude, ak splní aspoň jeden deň starostlivosti o dieťa a ak sa zaeviduje na UP v priebehu decembra po ukončení PP mala by byť posudzovaná podľa doteraz platného zákona.

A predĺži sa tak podporné obdobie, alebo zostane, len dávka bude vyplácaná až od januára? Takže dostane dávku v nižšej sume? Ďakujem
Andyke
05.10.10,18:45
Za december dostane aj rodič. príspevok (celú sumu) a dávky v nezamestnanosti za kal. dni odkedy sa zaregistruje až do konca decembra.
Len mne v Tvojom príspevku chýbalo upresnenie, že kedy skončí prac.pomer.

Podporné obdobie je 6 mesiac ak mala PP na dobu neurčitú, 4 mesiace ak mala PP na dobu určitú.
saskia26
05.10.10,18:57
Za december dostane aj rodič. príspevok (celú sumu) a dávky v nezamestnanosti za kal. dni odkedy sa zaregistruje až do konca decembra.
Len mne v Tvojom príspevku chýbalo upresnenie, že kedy skončí prac.pomer.

Podporné obdobie je 6 mesiac ak mala PP na dobu neurčitú, 4 mesiace ak mala PP na dobu určitú.

Andyke, ďakujem za odpoveď. PP skončí 30.11.2010 na dobú neurčitú.
A dávky v nezamestnanosti za kal. dni odkedy sa zaregistruje až do konca decembra, a potom keď bude mať podpornú dobu napr. do 16.6.2011, tak len do tohto dňa dostane vyplatené dávky.
To by sa mohla odhlásiť z RP už 30.11. a čerpať dávky od 1.12., nie?
saskia26
05.10.10,18:58
Ešte ma napadla jedna vec, keď sa zaeviduje na ÚP v decembri, bude posudzovaná podľa tohto zákona, i keď má úrad 60 dní na vybavenie žiadosti?
Andyke
05.10.10,19:10
Kedy má dieťa 3 roky ? V decembri ? Tak dovtedy nech je poberateľkou RP a až potom sa nahlásiť na úrad práce. Keď sa zaregistruje v decembri stále bude posudzovaná podľa teraz platného zákona (aj keď rozhodnutie dostane na bud. rok)
saskia26
05.10.10,19:11
Kedy má dieťa 3 roky ? V decembri ? Tak dovtedy nech je poberateľkou RP a až potom sa nahlásiť na úrad práce. Keď sa zaregistruje v decembri stále bude posudzovaná podľa teraz platného zákona (aj keď rozhodnutie dostane na bud. rok)

Áno, v decembri. Ďakujem veľmi pekne! :)
Ešte zostatok dovolenky 10 dní - môže zamestnávateľ preplatiť v decembri, nebude mať vplyv na dávky v nezam., keď ukončí prac. pomer 30.11.?
katka25
07.10.10,09:34
Ako prosim poradit v takomto pripade? Moja znama bola na dvoch materskych po sebe, ale islo len o poberanie RP, lebo predtym bola nezamestnana. Po ukonceni prvej materskej r.2006 bola nejaky cas PN a ked sa uz konecne mala zamestnat otehotnela znovu a preto ju uz do prace nevzali. Tak si cele druhe tehotenstvo odzila bez akejkolvek financnej podory (manzel bol zamestnany, ale zarabal prilis malo). Teraz 03.10.2010 jej skoncilo poberanie RP aj na druhe dieta. Pracu si zatial nenasla, lebo byva v dost zaostalom regione. Samozrejme poistenie v nezamestnanosti si neplatila. Teraz sa bola zaevidovat na UP, povedali jej ze jej nepatri nic. Nejaka nemila pani na soc. oddeleni jej povedala, ze jej nepatri ani davka v hmotnej nudzi, aj ked jej manzel pobera minimalnu mzdu. Vlastny byt nemaju, byvaju s rodicmi, starobnymi dochodcami v rodinnom dome, a vraj aj preto jej ziadna davka v hmotnej nudzi nepatri. Je toto mozne? vedel by niekto poradit co s nou? :confused:
mata_l
20.10.10,06:11
Dobry den,
Bola som na RD dieta bude mat 3 roky az 22.3.2011

18.10.2010 som nastupila na cerpanie dovolenky. pracovny pomer bude ukonceny k 31.10.2010.
Chcem sa opytat ci budem musiet nastupit opat na RD a az po jeho ukonceni poziadat o podporu???? lebo na tlacive v soc. poistovni je napisane ze:
Davka v nezamestnanosti sa neposkytuje za dni, pocas ktorych ma poistenec narok na vyplatu nemocenskeho, osetrovneho, materskeho alebo rodicovskeho prispevku.

niekto mi tu uz skor odpovedal ze - RP si môžeš zrušiť na vlastnú žiadosť.
Ja ho mam momentalne odnaty kedze som nastupila do prace. Ale tym mi asi nezanika narok,ci?
Mozem nejako zabranit aby som sa musela vratit na RD, dieta zatial nie je v skolke...
msa
20.10.10,08:31
po ukončení PP sa do 7 prac.dní nahlás na UP. Nemusíš ísť nazad na RP.
Veronika R
25.11.10,12:55
x
Veronika R
25.11.10,12:56
x
Veronika R
25.11.10,12:56
Dobrý deň, prosím Vás o odpoveď v mojom prípade, či by som mala nárok na podporu.
Bola som zamestnaná na dobu určitú do 31.12.2007. (zamestnávateľ zároveň vtedy skončil aj činnosť firmy).
1.1.2008 - dobrovoľne nezamestnaná
1.2.2008-02.3.2008 PN - rizikové tehotenstvo
03.03.2008 - 14.09.2008 - materská dovolenka
15.09.2008 - 18.4.2011 - budem mať rodičovský príspevok.
Ak by sa mi nepodarilo nájsť si zamestnanie, mala by som nárok na podporu?
Inak som mala platený VZ od roku 2001 bez prerušenia, až na ten jeden deň
Dakujem Vám za odpoveď
Andyke
25.11.10,17:53
Nebudeš mať nárok na dávky v nezamestnanosti, lebo počas čerpania materskej a rodič.dovolenky Ti už netrval Tvoj prac.pomer. ( bolo ukončené 31.12.2007)
Alenaa
06.12.10,12:52
Ahojte,
moja známa je na RD, dieťa v januári bude mať 3 roky.
Ak nastúpi do zamestnania, s hrubou mzdou 1.400 Eur a na základe dohody ukončí PP po týždni, vypočítajú jej podporu z tej sumy?
Viem, že s materskou sa tak dalo, ale počula som , že zákon sa má zmeniť, že nový PP musí trvať minimum 90 dní.
Samozrejme, že nevieme, čo bude v r. 2011....čo si o tom myslíte?
Alenaa
07.12.10,06:52
posúvam.........
zuzka3110
08.12.10,10:07
Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadne dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti. V tomto roku sa dalo po RD napr. čerpať zvyšnú dovolenku a doplatiť si DPvN, pre vyššiu dávku v nezamestnanosti.

Po prečítaní schválených zmien, dajme tomu to prezident podpíše, som to pochopila takto:

1. ak nemá zamestnanec po RD vym. základ, počítajú sa dávky v nezamestnanosti z obdobia 2 rokov pred nástupom na RD.
2. ak má DPvN min. 26 týždňov, ráta sa z tohto DPvN, ak menej, tak podľa č.1
Takže v r 2011 sa už nebude dať zvýšiť si dávky v nezamestnanosti?

Konkr. príklad známa končí RD 5.4.2011 (dieťa bude mať 3 roky) tak nijakým spôsobom si už neprilepší, budú sa jej dávky v nezamestnanosti rátať zo mzdy, čo mala pred nástupom na MD?

ďakujem
ajobs
08.12.10,20:30
Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadne dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti. V tomto roku sa dalo po RD napr. čerpať zvyšnú dovolenku a doplatiť si DPvN, pre vyššiu dávku v nezamestnanosti.

Po prečítaní schválených zmien, dajme tomu to prezident podpíše, som to pochopila takto:

1. ak nemá zamestnanec po RD vym. základ, počítajú sa dávky v nezamestnanosti z obdobia 2 rokov pred nástupom na RD.
2. ak má DPvN min. 26 týždňov, ráta sa z tohto DPvN, ak menej, tak podľa č.1
Takže v r 2011 sa už nebude dať zvýšiť si dávky v nezamestnanosti?

Konkr. príklad známa končí RD 5.4.2011 (dieťa bude mať 3 roky) tak nijakým spôsobom si už neprilepší, budú sa jej dávky v nezamestnanosti rátať zo mzdy, čo mala pred nástupom na MD?

ďakujem

Ak si ich chce zvýšiť, tak môže začať platiť DPvN a keď bude platiť aspoň 26 týždňov, tak sa jej bude počítať z VZ tohto poistenia. Alebo môže RP poberať manžel, ona ukončí RD, aj PP a začne poberať dávku v nezamestnanosti ešte tento rok......;)
msa
20.12.10,11:46
nerozumiem, že ak teda si musia od nového roka platiť mamičky DPvN tých 26 týždňov, aký význam má ta posledná veta, že ak toto poistenie trvalo menej ako 31 dní, výška dávky sa určí podľa ods.3 veta 2. Aký to má význam??
ďakujem za odp. ak mi to vie niekto vysvetliť.


65. V § 108 sa za odsek 3 vkladá nový odsek 4, ktorý znie:
„(4) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca, za ktoré nemá vymeriavací základ, a obdobie poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z vymeriavacieho základu dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, ak získala najmenej 26 týždňov poistenia v nezamestnanosti ako osoba dobrovoľne poistená v nezamestnanosti; ak toto poistenie v nezamestnanosti trvalo menej ako 31 dní, výška dávky v nezamestnanosti sa určí podľa odseku 3 druhej vety.“.
msa
21.12.10,08:04
ešte chcem k tomu dodať, že na inom portáli jedna mamička písala, že sa bola pýtať na SP a ubezpečila ju pani za okienkom, že v budúcom roku si nemusí doplatiť až tých 26 týždňov DPvN ale len aspoň tých 31 dní z maxima a aj tak dostane tú maximálnu podporu, tak ako to teda vlastne je?


nerozumiem, že ak teda si musia od nového roka platiť mamičky DPvN tých 26 týždňov, aký význam má ta posledná veta, že ak toto poistenie trvalo menej ako 31 dní, výška dávky sa určí podľa ods.3 veta 2. Aký to má význam??
ďakujem za odp. ak mi to vie niekto vysvetliť.


65. V § 108 sa za odsek 3 vkladá nový odsek 4, ktorý znie:
„(4) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca, za ktoré nemá vymeriavací základ, a obdobie poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z vymeriavacieho základu dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, ak získala najmenej 26 týždňov poistenia v nezamestnanosti ako osoba dobrovoľne poistená v nezamestnanosti; ak toto poistenie v nezamestnanosti trvalo menej ako 31 dní, výška dávky v nezamestnanosti sa určí podľa odseku 3 druhej vety.“.
zuzka3110
21.12.10,08:53
neviem, odkiaľ ste to kopírovali, ale nebolo to asi opravené.. v pôvodnom návrhu bolo 31 dní, ale na stránke nrsr.sk je to v schválenom znení zákona zmenené na 26 týždňov (aj v tom predposlednom riadku)
Tak bude asi treba tých 26 týždňov ako mi predtým odpovedal ajobs!
msa
21.12.10,18:09
neviem, odkiaľ ste to kopírovali, ale nebolo to asi opravené.. v pôvodnom návrhu bolo 31 dní, ale na stránke nrsr.sk je to v schválenom znení zákona zmenené na 26 týždňov (aj v tom predposlednom riadku)
Tak bude asi treba tých 26 týždňov ako mi predtým odpovedal ajobs!

našla som to cez vyhľadávač a hodilo ma na nejakú stránku, kde boli všetky schválené návrhy za 12/2010, tak odtiaľ som to skopírovala, na stránke socpoist.sk je ten záver akosi inak.
a ďakujem za odpoveď
pivko
27.12.10,12:44
Z čoho sa vypočíta /alebo koľko presne dostane podporu / podpora v nezamestnanosti v tomto prípade. Zamestnankyňa pred nástupom na MD mala max.vymeriavaci základ.Po nástupe do práce po RD bude mať zase max. vymeriavaci základ,ale po 2 dňoch ju prepustím:D Alebo ako to urobiť aby mala čo najvyššiu podporu?
Andyke
27.12.10,13:11
Zadal si málo informácií. Kedy nastúpila do práce po RD ?
PP chcete ukončiť ešte tento rok alebo až v r. 2011. Je to podstatný rozdiel pri posúdení dávky v nezamestnanosti.
Skutočnosť, že mala maxim. materské nemusí znamenať , že bude mať aj maxim. dávky v nezamestnanosti ( Max. VZ na poistné v nezamestnanosti je úplne iná suma)
pivko
27.12.10,13:41
Zadal si málo informácií. Kedy nastúpila do práce po RD ?
PP chcete ukončiť ešte tento rok alebo až v r. 2011. Je to podstatný rozdiel pri posúdení dávky v nezamestnanosti.
Skutočnosť, že mala maxim. materské nemusí znamenať , že bude mať aj maxim. dávky v nezamestnanosti ( Max. VZ na poistné v nezamestnanosti je úplne iná suma)
RD jej bude končiť 9.6.2011 do práce nastúpi ihneď po RD ,ale po 2 dňoch ju prepustím.
ajobs
27.12.10,21:20
RD jej bude končiť 9.6.2011 do práce nastúpi ihneď po RD ,ale po 2 dňoch ju prepustím.

Od 1.1.2011 sa musí prihlásiť na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti z VZ 2235 €, mesačne bude platiť poistné 44,70 €. Po 26 týždňoch platenia môže ísť na ÚP (podľa mojich výpočtov od 4.7.2011), a bude mať maximálnu podporu v trvaní 6 mesiacov. Alebo existuje aj iný variant....;)
pivko
28.12.10,06:38
Kedy presne končí RD? v deň keď dieťa dovŕši vek 3 roky?
MirozBa
28.12.10,13:03
pardon ze vam skacem do diskusie, ale mam otazku: priatelka bola na materskej, na ktoru isla od zamestnavatela X, u ktoreho bola zamestnana 8 rokov. Matersku ukoncila predcasne s tym, ze ukoncila povodny pracovny pomer a nastupila u noveho zamestnavatela Y. Teraz jej ale hrozi vypoved pre nadbytocnost, pracovala u zamestnavatela Y 5 mesiacov. Z akeho zakladu sa jej bude vypocitavat pripadny prispevok v nezamestnanosti, ak mala u neho plat 1000 €? Ma zmysel snazit sa presvedcit zamestnavatela, aby ju udrzaôl v pomere aspon do toho 1.2.2011?
ANEM
07.01.11,22:34
Dobry den. 24.4. 2011 dcéra bude mať 3 roky, končím rodičovskú dovolenku Od 22.12.2006 som bola na materskej, potom RD, potom s druhým dieťotom MD a teraz RD. Zamestnaná som u jedného zamestnávatela nepretržite od roku 2002. Od 1.12.2010 som sa prihlásila na DPvN z VZ 2978 EUR. Kedže došlo k zmene zákona , ako bude najlepšie postupovať , aby som mala po skončení pracovného pomeru maximálny príspevok v nezamestnanosti? K akému dňu mám ukončiť pracovný pomer.Do pôvodnej práce po skončení RD nastúpiť nemôžem. Ďakujem velmi pekne za rady.
msa
08.01.11,07:58
Najlepšie by bolo ak by PP skončil až po uplynutí 26 týždňov platenia si DPvN. Ale to vyzerá, že to je až tak mesiac po ukončení RD.
ANEM
08.01.11,08:57
Tych 26 týzdov vychadza priblizne okolo 1.6.. Co s obdobím medzi 24.4 a 1.6.? Môžem nastúpiť 24.4.2011 na dovolenku. Mala by som mať daaký narok za obdobie materskej v roku 2006, ale to bude málo dní. Môžem po dovolenke nastúpuť na PNku a tú ukončiť 1.6.,súčastne dať výpoved a prihlásiť sa na UP? Alebo dať výpoved 24.4.2011, dalej si platit DpVN a zdravotné až do 1.6., kedy uplynie tych 26 týždnov a potom sa zaregistrovať na úrade práce? Neviem.....???
msa
08.01.11,09:04
mohlo by to byť aj tak aj tak. zatiaľ si plať to DPvN a keď bude ten čas potom to doriešiš.
pivko
08.01.11,12:20
Ak sa chce manželka prihlásiť na DPvN musí ísť na sociálku osobne ,alebo to možem vybaviť aj ja /manžel/ a koľko bude platiť mesačne ak chce aby po platení 26 týždňov a následnej výpovede u zamestnávateľa/ja:D/ mala čo najvyššiu podporu?
Dá sa DPvN doplatiť aj spatne? nakoľko jej RD končí 9.6.2011 a 26 týždňov vychádza neskor.Nechať ju v PP to obdobie od 10.6 do ??? zaplatenia 26 týždňov DPvN, aké odvody za tú dobu odvádzať? min. alebo max.?
msa
08.01.11,14:04
Môžeš prihlášku podať aj za ňu. Spätne sa DPvN nedá platiť, až od dátumu podania prihlášky. Ak chce mať najvyššiu podporu musí si platiť z max. VZ, čo je cca 60E mesačne.
pivko
08.01.11,17:20
Môžeš prihlášku podať aj za ňu. Spätne sa DPvN nedá platiť, až od dátumu podania prihlášky. Ak chce mať najvyššiu podporu musí si platiť z max. VZ, čo je cca 60E mesačne.
A koľko a ako dlho bude mať potom podporu? aby sa to aj oplatilo platiť 60 EUR cca 6 mesiacov.Bude sa musieť chodiť hlásiť na úrad práce?
renatulka
09.01.11,18:22
nie, toto pri podpore neplatí.
Ale ak ostane zákon aj do tvojho zaevidovania na UP v takomto znení, tak nie je ťažké získať aj maximálnu podporu. Ak sa na pár dní prihlásiš na dobrovolné poistenie v nezamestnanosti/aspon jeden den odpracuješ, resp. budeš čerpať dovolenku, tak už na teba neplatí, že nemáš v rohod.období žiadny VZ, ale budeš mať VZ, aj ked len pár dní. Takto to platí aspon zatial, od 1.2.2010, no ako dlho???

Dobrý večer. Ja by som sa chcela opýtať na to dobrovoľné poistenie. Skončila mi MD, som stále zamestnaná, ale som na PN. Nakoľko chcem ukončiť PP dohodou k 31.01.2011 a zaevidovať sa na ÚP. Keby som sa prihlásila v soc. poisťovni ako dobrovoľný platca zvýši sa mi VZ a nebude to rátane z minimálneho VZ? ĎAKUJEM, Renča.
renatulka
09.01.11,18:25
Dobrý večer. Ja by som sa chcela opýtať na to dobrovoľné poistenie. Skončila mi MD, som stále zamestnaná, ale som na PN. Nakoľko chcem ukončiť PP dohodou k 31.01.2011 a zaevidovať sa na ÚP. Keby som sa prihlásila v soc. poisťovni ako dobrovoľný platca zvýši sa mi VZ a nebude to rátane z minimálneho VZ? ĎAKUJEM, Renča.
pivko
10.01.11,04:53
A koľko a ako dlho bude mať potom podporu? aby sa to aj oplatilo platiť 60 EUR cca 6 mesiacov.Bude sa musieť chodiť hlásiť na úrad práce?
posúvam ........
msa
10.01.11,07:14
záleží na tom, či mala PP na dobu určitú alebo neurčitú, ak určitú podporná doba je 4 mesiace a ak neurčitú tak 6 mesiacov, 1x za mesiac sa musí chodiť hlásiť , a musí preukázať, že si aktívne hľadá zamestnanie. Popri tom môže pracovať aj na dohodu do výšky 136E , ak túto sumu presiahne podpora jej bude pozastavená, alebo ju bude musieť vrátiť, ak ju za ten mesiac už dostala.
Timka1
10.01.11,07:21
záleží na tom, či mala PP na dobu určitú alebo neurčitú, ak určitú podporná doba je 4 mesiace a ak neurčitú tak 6 mesiacov, 1x za mesiac sa musí chodiť hlásiť , a musí preukázať, že si aktívne hľadá zamestnanie. Popri tom môže pracovať aj na dohodu do výšky 136E , ak túto sumu presiahne podpora jej bude pozastavená, alebo ju bude musieť vrátiť, ak ju za ten mesiac už dostala.

súhlasím, len upresním tú sumu do ktorej môže mať príjem a bude naďalej evidovaná na úrade práce - je to presne 136,52 € od 01.07.2010
pivko
10.01.11,12:12
záleží na tom, či mala PP na dobu určitú alebo neurčitú, ak určitú podporná doba je 4 mesiace a ak neurčitú tak 6 mesiacov, 1x za mesiac sa musí chodiť hlásiť , a musí preukázať, že si aktívne hľadá zamestnanie. Popri tom môže pracovať aj na dohodu do výšky 136E , ak túto sumu presiahne podpora jej bude pozastavená, alebo ju bude musieť vrátiť, ak ju za ten mesiac už dostala.
To hľadanie sa ako preukazuje?ukáže im zodraté topánky:D:confused: ,alebo tak ako to bolo niekedy že predloží tie listočky čo som aj voľakedy potvrdzoval známemu že chcel u mňa robiť.
A koľko že to dostane? ak si platí DPvN z maxima?
msa
10.01.11,12:33
buď orazená žiadosť o zamestnanie, že bol v nejakej firme, alebo stačí aj zaslaná žiadosť elektronicky, tak aby bolo zreteľné, kto to zaslal komu a kedy a že to bola žiadosť o prijatie do zamestnanie /napr. cez portál profesia.sk/. Do 31.12.2010 bol max. DVZ cca 73E a z toho 50% dostaneš podporu.
binga
17.03.11,06:21
Dobry den som tu nova neviem ci na dobré miesto pisem chcela by som sa vas spytat ..od 2007 som zamestnana v HU v jednej tovarni kde som po 7 mesiacoch prace ostala tehotná hned som bola pn ,a teraz v maji mi skonci materska maly dovrsi 3 roky..
...chcem dat vypoved no vraveli mi znamy ze mam pockat a nech mi vydaju dovolenky co sa nazbieraly to zn.cca dva mesiace a az potom aby sa ta dovolenka tiez zaratala do nez.p.
Kedze sa vypocitava z materskej dozadu dva roky...to je mozné?ja som chcela dat vyplatit tie dovolenky a hned dat vypoved /inak je len otazka casu kedy mi daju ony/hned nemozu..ale teraz neviem ci by som robila spravne
dakujem krasne za odpoved :-)
Pukluš
17.03.11,06:39
Zdravím, ja sa chcem opýtať: V r. 2008 som nastúpila na MD, bola som zamestnaná, ale počas RD sme ukončili pracovný pomer dohodou k 31.12.2009, platím si dobrovoľne poistenie do soc. poisťovne, na koľko mesiacov mám nárok na podporu na 4 alebo 6 mesiacov. Je rozhodujúce, akým spôsobom bol ukončený pracovný pomer? Pracovnú zmluvu som mala na dobu neurčitú.
Ďakujem
Andyke
17.03.11,07:39
V posledných 3 rokoch musíš byť poistená v nezamestnanosti 730 dní, čo podľa Tvojho príspevku nespĺňaš. Takže nebudeš mať nárok na dávku v nezamestnanosti. (=podpora)
Obrovská škoda, že ten PP sa ukončil počas čerpania RD...
Síce píšeš, že platíš nejaké dobrovoľné poistenie (predpokladám, že iba nemocenské poistenie a nie poistenie v nezamestnanosti).
Pukluš
17.03.11,07:47
Platím si dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, pracovný pomer trval od 14.3.2008 do 31.12.2009 a od marca 2010 si platím poistenie v nezamestnanosti, takže som poistená viac ako 730 dní, prečo by som nemala mať nárok na podporu?
Andyke
17.03.11,07:50
Pokiaľ platíš poistenie v nezamestnanosti, tak nárok bude. Ale
vo svojom príspevku som písala, že pokiaľ sa neplatí, tak za to nebude nárok.
Nie je rozhodujúce akým spôsobom bol ukončený PP. 6 mesiacov budeš mať nárok až sa zaregistruješ ako uchádzač.
Pukluš
17.03.11,07:55
Ďakujem pekne, už som pokojnejšia, vedela som, že budem mať nárok, ale asi som nezrozumiteľne formulovala svoju otázku.
binga
17.03.11,07:59
Dobry den som tu nova neviem ci na dobré miesto pisem chcela by som sa vas spytat ..od 2007 som zamestnana v HU v jednej tovarni kde som po 7 mesiacoch prace ostala tehotná hned som bola pn ,a teraz v maji mi skonci materska maly dovrsi 3 roky..
...chcem dat vypoved no vraveli mi znamy ze mam pockat a nech mi vydaju dovolenky co sa nazbieraly to zn.cca dva mesiace a az potom aby sa ta dovolenka tiez zaratala do nez.p.
Kedze sa vypocitava z materskej dozadu dva roky...to je mozné?ja som chcela dat vyplatit tie dovolenky a hned dat vypoved /inak je len otazka casu kedy mi daju ony/hned nemozu..ale teraz neviem ci by som robila spravne
dakujem krasne za odpoved :-)

prosim ak niekto vie poradi?
ked maly dovrsil 1 som dostavala do jeho 2 rokov cca 250 eur rd a teraz od 2 rokov az do maja kym dovrsi 3 tych 160 a od januara 190 z toho budu vypocitavat nezam.podporu?dakujem :-)
Andyke
17.03.11,08:03
No Ty budeš komplikovaný prípad, lebo si stále zamestnancom maďarskej firmy.
Prečítaj túto tému :
http://www.porada.sk/t149389-centrum-zaujmov-mimo-sr-narok-na-prispevok-v-nezamestnanosti.html
mima66@post.sk
17.03.11,15:17
Ahoj poradaci,
prosim pomozte mi.
Od 9/2005 som zamestnana na neurcito, momentalne do 6/2011 na RD. Sef bude rusit firmu, mam sa ist dohodnut.
Ak ju zrusi pred 6/2011, mam zobrat vypoved alebo dohodu s dovodom rusenia 63 1b? Nalezi mi 2 mesacne odstupne, ano?
Dnom zrusenia firmy pocas RD sa pojdem nahlasit kam? na soc. poistovnu a zdravotnu? A na urad prace az po skonceni RD?
Potom budem mat podporu z min. mzdy alebo si mam rychlo nahlasit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti? Alebo to uz nestiham? Kdesi som citala, ze ho treba platit 2 roky.

Ak zrusi firmu po 6/2011, mam sa dohodnut, aby ma este par dni nechal pracovat a dal mi 72eur na den -vtedy mam narok na max. podporu a odist dohodou? A nahlasit sa na vsetky urady az na dalsi den po skonceni PP?
Ak som nieco poplietla, dajte mi prosim vediet. Niektorym veciam vobec nerozumiem, moc mi to pomoze. Velmi dakujem.
mima66@post.sk
18.03.11,07:27
Ako tak citam, uz som zase mudrejsia, opravujem zrusenie firmy je §631a, asi bude lepsia dohoda s uvedenim dovodu zrusenie firmy a odstupne formou odmeny. Vsak? Vypovedna lehota je tu bezpredmetna.

Vraj mam narok aj na nejaku dovolenku za obdobie ked som bola na materskej a rodicovskej. Kolko dni to asi je?

Ak by nevyšla dohoda so sefom, ostava mi DPvN - ale ak by som chcela max. podporu, musim si platit 26 tyzdnov z maxim. VZ? Rozumiem tomu dobre? Tych 26 tyzdnov nemam, uz mam len nejake 3 mesiace. 18.3. - 4.6. Co s tymi dalsimi 3 mesiacmi? Nenahlasit sa na urad prace a byt este dobrovolne na materskej?

Poradte prosim. Moc dakujem.
binga
18.03.11,15:24
dakujem za odpoved ale ak som to tam dobre pochopila ide o to ze v inom state aj byvali..ja nie ja byvam tu na slovensku a chodila som s autobusom do prace aj teraz dostavam rp zo slovenska tento 3 rok lebo v HU je to len 28tisic ft co je veelmi malo tak sa dalo vybavyt ze budem brat posledny rok zo slovenska..mam aj narok na nezam.podporu to viem tiez len to neviem ci mam ostat u tej firmy po materskej aby som este vyuzila 2 mesiace dovolenky a plus nejaky mesiac dva odrobit/u nich a az potom odist ..ci by spravili tie mesiace nieco ,ci by moja nez.podpora bola vacsia..to neviem :(
jana32
20.03.11,12:53
Prosím je stanovené nejaké ohraničenie - maximálna výška dávky v nezamestnanosti? Ďakujem
msa
20.03.11,18:57
max. denný VZ podpory je cca 73,4E a z toho je dávka 50ˇ%.
mima66@post.sk
21.03.11,06:31
Ahoj poradaci,
prosim pomozte mi.
Od 9/2005 som zamestnana na neurcito, momentalne do 6/2011 na RD. Sef bude rusit firmu, mam sa ist dohodnut.
Ak ju zrusi pred 6/2011, mam zobrat vypoved alebo dohodu s dovodom rusenia 63 1b? Nalezi mi 2 mesacne odstupne, ano?
Dnom zrusenia firmy pocas RD sa pojdem nahlasit kam? na soc. poistovnu a zdravotnu? A na urad prace az po skonceni RD?
Potom budem mat podporu z min. mzdy alebo si mam rychlo nahlasit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti? Alebo to uz nestiham? Kdesi som citala, ze ho treba platit 2 roky.

Ak zrusi firmu po 6/2011, mam sa dohodnut, aby ma este par dni nechal pracovat a dal mi 72eur na den -vtedy mam narok na max. podporu a odist dohodou? A nahlasit sa na vsetky urady az na dalsi den po skonceni PP?
Ak som nieco poplietla, dajte mi prosim vediet. Niektorym veciam vobec nerozumiem, moc mi to pomoze. Velmi dakujem.
Ešte mam otazku a to dost podstatnu:
Mam vobec narok na odstupne a nejaku dovolenku za obdobie cerpania RD, ak som mala 2 po sebe nasledujuce zmluvy u toho isteho zamestnavatela - prvá 9/2005 - 28/2/2008 som pracovala, druhá 1/3/2008 - 4/2008 som pracovala, od 23/4/2008 dodnes som na RD? Obe zmluvy sú na neurčito.
Prerusenie mi poradila ekonomka kvoli max. materskej.
Staci odpracovat dva mesiace aby ste mali narok na odstupne, alebo sa zohladnuje aj ta predchadzajuca zmluva?

Prosim ak je to mozne o odpoved, dost to suri, musim sa ist tento tyzden dohodnut so zamestnavatelom.

Moc moc dakujem.
mima66@post.sk
24.03.11,06:04
Ahoj,

nikto nic? Prosim tuknite mi ao sa z toho vymotat.
Ď.
ivka70
24.03.11,06:12
Ešte mam otazku a to dost podstatnu:
Mam vobec narok na odstupne a nejaku dovolenku za obdobie cerpania RD, ak som mala 2 po sebe nasledujuce zmluvy u toho isteho zamestnavatela - prvá 9/2005 - 28/2/2008 som pracovala, druhá 1/3/2008 - 4/2008 som pracovala, od 23/4/2008 dodnes som na RD? Obe zmluvy sú na neurčito.
Prerusenie mi poradila ekonomka kvoli max. materskej.
Staci odpracovat dva mesiace aby ste mali narok na odstupne, alebo sa zohladnuje aj ta predchadzajuca zmluva?

Prosim ak je to mozne o odpoved, dost to suri, musim sa ist tento tyzden dohodnut so zamestnavatelom.

Moc moc dakujem.

Mas narok na odstupne aj na dovolenku, nakolko narok na dovolenku ti vznika aj pocas MD (pocas RD uz nie). Podla mna ten datum, ze od 23.4. 2008 si na RD nie je spravny, najskor si bola cca 6 mesiacov na MD, nie?
Kedze do uvahy pre odstupne sa berie dlzka trvania zamestnania, co je u teba az druha zmluva, tak mas narok na 2mesacnu vypovednu a 2 mesacne odstupne (lebo dlzka trvania zamestnania od 3/2008 je kratsia ako 5 rokov, takze nemas narok na 3+3 mesiace)
mima66@post.sk
25.03.11,05:14
Ahoj,

ano jasne, najprv bola 6 mes. materska a potom rodicovska dovolenka.

Moc moc diky za pomoc.
mima66@post.sk
31.03.11,05:21
Ahoj, bola som za sefom, ale on mi oznamil, ze mi odstupne neda, lebo ma pre mna robotu. Vraj mam pracovat cez internet z domu, ale ja nemam zaujem zarabat minimum a cakat na vyplatu na 3 razy. K 31.3.mu odchadzaju posledni zamestnanci, a v case mojho nastupu po RD v juni - bude dlhodobo mimo SR.
Navrhla som mu dohodu bez naroku na odstupne, ak mi da odmenu 500 eur netto za 3 dni po ukonceni RD. Suhlasil, ale do dohody nezahrnul tu odmenu, len ze dobrovolne odchadzam. Tak som obe dohody vzala, ze mu jednu dam vymenou za vyplatnu pasku s 500 eur v juni. Vraj mi ju ekonomka pride vystavit. Ale nastval sa, ze mu neverim.

Poradte mi poradaci, co mam robit?
Mam pockat do juna a uvidiet, ci da pasku. A co ak na firme nenajdem ani nohy? Doporuceni list, ze ziadam dohodu §63 1a - rusi cast firmy a aj ju prestahoval a preplatenie resp. docepranie dovolenky po ukonceni RD? Ak to nikto nepreberie?

A ak mu dovtedy zrusia firmu? Uz tam mal inspekciu kvoli inym zamestnancom, ale zahral sa na chudaka, ze peniaze nema. Tak asi dostane dostane pokutu, ktoru nezaplati. Uplne v pohode sa moze stat, ze mu zrusia firmu do skoncenia mojej RD.

Poradte mi poradaci, co mam robit.
zuzka3110
04.04.11,07:23
Dobrý deň, chcem Vás pekne poprosiť:
Zamestnankyňa s PP neurčitým je na rodič. dovolenke. 5.4.2011 má syn 3 roky. Má 30 dní nevyč. dovolenky.
Keďže vedela, že bude nezamestnaná v decembri 2010 si začala platiť DPvN (aby mala tých 26 týždňov).
Čo má robiť? Začať čerpať dovolenku od 06.04.2011? Po vyčerpaní by jej chýbal asi mesiac, aby mala nárok na podporu, može byť dobrov. nezamestnaná?
A ako to je teraz s výp. dobou? Má na ňu nárok + odstupné? Ak by trvali na tom, že si má čerpať výp. dobu, možu?

Ďakujem za odpoveď
ivka70
04.04.11,07:48
Dobrý deň, chcem Vás pekne poprosiť:
Zamestnankyňa s PP neurčitým je na rodič. dovolenke. 5.4.2011 má syn 3 roky. Má 30 dní nevyč. dovolenky.
Keďže vedela, že bude nezamestnaná v decembri 2010 si začala platiť DPvN (aby mala tých 26 týždňov).
Čo má robiť? Začať čerpať dovolenku od 06.04.2011? Po vyčerpaní by jej chýbal asi mesiac, aby mala nárok na podporu, može byť dobrov. nezamestnaná?
A ako to je teraz s výp. dobou? Má na ňu nárok + odstupné? Ak by trvali na tom, že si má čerpať výp. dobu, možu?

Ďakujem za odpoveď

Zamestnankyna ma PP na dobu neurcitu, takze najskor treba riesit sposob ukoncenia PP.
ak zamestnavate zrusil jej pracovne miesto, moze jej 6.4. dat vypoved kvoli tomu.
Vypovedna doba zacne plynut od 1.5. 2011 a bude trvat 2 alebo 3 mesiace (ak je zamestnana vo firme viac kao 5 rokov, tak su to 3 mesiace).
Cize jej PP bude trvat minimlane do 30.6. maximalne do 31.7.2011.
Zamestnavatel ma pravo pozadovat, aby si pocas vypovednej doby cerpala dovolenku. Zvysok casu ju bud musi zamesntat alebo ju necha dom a kvoli prekazke na strane zamestnavatela, ktora je platena priemernou mzdou.
Rovnako moze trvat na tom, aby pocas celej vypovednej doby plus v aprili pracovala. Nevycerpanu dovolenku jej v takom pripade preplati v poslednej vyplate.
Po ukonceni PP ma zamestnankyna narok na odstupne, rovnako 2 alebo 3 mesacne.
zuzka3110
07.04.11,06:09
Ďakujem za odpoveď.
Takže od 06.04.2011 čerpá dovolenku, od 1.5. výp. doba. Ukončí PP po vyčerpaní dovolenky.. s vyplatením odstupného. Može to tak byť?
siui
18.04.11,10:22
Dobry den, precitala som si rozne mozne kombinacie v teme , ale nenasla som mne podobnu, vedeli by ste mi poradit.
V roku 2009 som bola v PP na neurcito. Jun 2009 som podpisala novu PZ na dobu urcitu do 31.9.2009. Medzi tym som v juli nastupila na MD a zaciatkom septembra kedy mi este trval PP som porodila. Cize o rok by som mala nasupit do prace...alebo UP ??? Zmluvu nemam ukoncenu ale predlzovat ju urcite nebudeme.
Co sa da v mojom pripade urobit pre ziskanie max. vysky socialnej davky ?
Velmi pekne dakujem
ivka70
18.04.11,10:47
Dobry den, precitala som si rozne mozne kombinacie v teme , ale nenasla som mne podobnu, vedeli by ste mi poradit.
V roku 2009 som bola v PP na neurcito. Jun 2009 som podpisala novu PZ na dobu urcitu do 31.9.2009. Medzi tym som v juli nastupila na MD a zaciatkom septembra kedy mi este trval PP som porodila. Cize o rok by som mala nasupit do prace...alebo UP ??? Zmluvu nemam ukoncenu ale predlzovat ju urcite nebudeme.
Co sa da v mojom pripade urobit pre ziskanie max. vysky socialnej davky ?
Velmi pekne dakujem

V prvom rade si treba ujasnit, ci si vobec este zamestnana. Myslim si, ze ani nie.
Predpokladam, ze druha zmluva nahradila prvu aj ked dost dobre nechapem zmysel toho, co ste vlastne urobili. Preco bola druha zmluva na dobu urcitu? Preco si myslis, ze nemas zmluvu ukoncenu?
V takom pripade tvoj PP skoncil v septembri 2009 a kedze do septembra 2011 nesplnis ani dobrovolnym poistenim v nezamestnanost podmienku poistenia aspon 2 roky z poslednych 3 rokov, narok na podporu v nezamestnanosti ti nevznikne ani keby si zacala platit uz od zajtra.
siui
19.04.11,15:54
V prvom rade si treba ujasnit, ci si vobec este zamestnana. Myslim si, ze ani nie.
Predpokladam, ze druha zmluva nahradila prvu aj ked dost dobre nechapem zmysel toho, co ste vlastne urobili. Preco bola druha zmluva na dobu urcitu? Preco si myslis, ze nemas zmluvu ukoncenu?
V takom pripade tvoj PP skoncil v septembri 2009 a kedze do septembra 2011 nesplnis ani dobrovolnym poistenim v nezamestnanost podmienku poistenia aspon 2 roky z poslednych 3 rokov, narok na podporu v nezamestnanosti ti nevznikne ani keby si zacala platit uz od zajtra.

Dobry den, dakujem za odpoved, urobili sme to, aby som dosiahla max.matersku. Tiez si mylsim ze tymto moj PP skoncil september 2009, vedie ma v uctovnictve ako nulovu. Ja by som mala nastupit do zamestnania 9/2012 preto sa pytam ci si mozem zacat platit dobrovolne poistenie ( ak ano tak od kedy a kolko ? ) a budem mat tak narok na vysiu socialnu davku ?
Dakujem
veronikasad
19.04.11,16:05
Dobry den, dakujem za odpoved, urobili sme to, aby som dosiahla max.matersku. Tiez si mylsim ze tymto moj PP skoncil september 2009, vedie ma v uctovnictve ako nulovu. Ja by som mala nastupit do zamestnania 9/2012 preto sa pytam ci si mozem zacat platit dobrovolne poistenie ( ak ano tak od kedy a kolko ? ) a budem mat tak narok na vysiu socialnu davku ?
Dakujem
Máš od zamestnávatela výstupný (zápočtový) list k 30.9.2009?

Zvýraznenému nerozumiem. Ak pracovný pomer skončil, nemôžeš byť v účtovníctve "nula"
siui
21.04.11,10:56
Máš od zamestnávatela výstupný (zápočtový) list k 30.9.2009?

Zvýraznenému nerozumiem. Ak pracovný pomer skončil, nemôžeš byť v účtovníctve "nula"


... zapoctovy list nemam ... toto budem asi riesit tesne pred nastupom. Len chcem vediet ci si mam platit dobrovolne poistenie, aby som mala vyssiu davku v nezamestnanosti a ak ano tak od kedy mi staci a kolko ?
Dakujem :)
ivka70
21.04.11,10:59
... zapoctovy list nemam ... toto budem asi riesit tesne pred nastupom. Len chcem vediet ci si mam platit dobrovolne poistenie, aby som mala vyssiu davku v nezamestnanosti a ak ano tak od kedy mi staci a kolko ?
Dakujem :)

To cele zavisi od toho, ci si alebo nie si stale zamestnana.
Takze pokial neodpovies na zakladnu otazku, neda sa odpovedat nasledne ...
Betina2
21.04.11,11:45
Dobrý deň, tiež by som potrebovala poradiť ohladne nároku a výšky dávky v nezamestnanosti. Matke trvá stále PP na dobu neurčitú. PP sa začal 1.7.2008 a stále trvá. Od zhruba polovičky augusta 2008 bol nástup na materskú dovolenku, ktorá plynule prešla po 28 týždňoch na rodičovskú dovolenku . Dieťa sa narodilo koncom septembra 2008. Matka je momentálne na RD a prihlásila dieťa do škôlky, avšak nebolo k 1.9.2011 prijaté do MŠ. Zamestnávateľ chce, aby sa od 9/2011 najneskôr však 10/2011 vrátila po RD späť do zamestnania. Ona však dieťa nemá kde umiestniť, ak nastúpi do práce. Súkromná škôlka ani opatrovateľka neprichádza do úvahy z finanč.dôvodov. Babka, ani iná osoba sa nemôže o dieťa starať. Kedže zamestnankyňa dostane poslednú rodičoskú za 9/2011 (ak dieťa nepôjde od 1.9. do škôlky) a to by od 1.10. zostala nepoistená, lebo dieťa dosiahne 3 roky koncom 9/2011. Zamestnávateľ s ňou s najväčšou pravdepodobnosťou ukončí PP, ak nenastúpi do práce najneskôr od 1.1.2011. Uvažuje, či by sa jej neoplatilo prihlásiť sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie a poberať podporu v nezamestnanosti. Nevie však, či by jej vôbec na ňu nárok vznikol a v akej výške. Aké podmienky na priznanie nároku vlastne musia byť splnené pre matku, ktorá sa zaeviduje po skončení RD ako nezamestnaná? Do tých 2 rokov poistenia za posledné 3
roky sa zahrňa aj materská a rodičovská dovolenka, alebo nie? A potom z akého VZ pre určenie výšky dávky sa vzchádza? Prosím o inštrukcie, čo by pre ňu bolo najvhodnejšie, aby si nemusela sama platiť poistné a súčasne by nejaké peniaze získala. Veľmi pekne ďakujem .
VZ pred nástupom na MD v auguste 2008 bol počas celého PP na max.VZ., čiže aj materská sa počítala z maximálneho VZ. Pracovná zmluva ani dohodnutá výška mzdy sa doteraz nemenila a ani sa do prípadného skončenia PP k 30.9. nezmení, zostane na výške 1005,78 Eura za mesiac v hrubom pri 40 hod.týždennom úväzku.
veronikasad
21.04.11,12:12
Betina, čo bolo pred nástupom na materskú dovolenku ? Kedy naposledy poberala dávku v nezamestnanosti ?
Betina2
21.04.11,16:30
Betina, čo bolo pred nástupom na materskú dovolenku ? Kedy naposledy poberala dávku v nezamestnanosti ?

Pred nástupom na MD pracovný pomer od 1.7.2008, ktorý stále trvá.
Na UP bola v evidencii naposledy v roku 1994, aj to len cca 1/2 roka.
Odvtedy už nikdy nebola v evidencii na UP.

Potom bolo štúdium na VŠ,
od 1.7.1999 zamestnanie do 30.4.2000
Potom živnosť 3.5.2000-23.1.2005
Nasledovalo prerušenie živnosti od 24.1.2005 na 3 roky do 23.1.2008 (počas RD)
24.1.2008 -25.3.2009 živnosť
Zamestnanie od 1.2.2007 do 31.8.2007
Zamestnanie od 1.9.2007 do 29.10.2007 (max.VZ)
počas obdobia 30.10.2007-30.6.2008 bola na živnosť, ale nebola povinne poistená ako SZČO (nedosiahla spodnú hranicu príjmu za predch. zdaň.obd.) na SP a ani dobrovolne si neplatila. Ako szčo platila vtedy len ZP.
Zamestnanie od 1.7.2008 doteraz (max.VZ), pritom nástup na MD bol z tohto zamestnania.
živnosť pozastavená od 26.3.2009 na 3 roky (pozastavenie trvá, ale nie je problém obnoviť)

Čiže keď to beriem k termínu 1.10.2011, tak neviem, či splňa alebo nesplňa podmienku pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti. (ráta sa MD a RD do tohto obdobia či nie?
veronikasad
21.04.11,17:11
Pred nástupom na MD pracovný pomer od 1.7.2008, ktorý stále trvá.
Na UP bola v evidencii naposledy v roku 1994, aj to len cca 1/2 roka.
Odvtedy už nikdy nebola v evidencii na UP.

Potom bolo štúdium na VŠ,
od 1.7.1999 zamestnanie do 30.4.2000
Potom živnosť 3.5.2000-23.1.2005
Nasledovalo prerušenie živnosti od 24.1.2005 na 3 roky do 23.1.2008 (počas RD)
24.1.2008 -25.3.2009 živnosť
Zamestnanie od 1.2.2007 do 31.8.2007
Zamestnanie od 1.9.2007 do 29.10.2007 (max.VZ)
počas obdobia 30.10.2007-30.6.2008 bola na živnosť, ale nebola povinne poistená ako SZČO (nedosiahla spodnú hranicu príjmu za predch. zdaň.obd.) na SP a ani dobrovolne si neplatila. Ako szčo platila vtedy len ZP.
Zamestnanie od 1.7.2008 doteraz (max.VZ), pritom nástup na MD bol z tohto zamestnania.
živnosť pozastavená od 26.3.2009 na 3 roky (pozastavenie trvá, ale nie je problém obnoviť)

Čiže keď to beriem k termínu 1.10.2011, tak neviem, či splňa alebo nesplňa podmienku pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti. (ráta sa MD a RD do tohto obdobia či nie?
Ak pracovný pomer trvá počas poberania rod.príspevku, trvá aj poistenie v nezamestnanosti. Splňa podmienky na výplatu dávky v nezamestnanosti.

Pri výpočte dávky sa postupuje v zmysle § 108 odst. 3 Zákona o soc.poistení

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#108
Betina2
21.04.11,18:09
Ak pracovný pomer trvá počas poberania rod.príspevku, trvá aj poistenie v nezamestnanosti. Splňa podmienky na výplatu dávky v nezamestnanosti.

Pri výpočte dávky sa postupuje v zmysle § 108 odst. 3 Zákona o soc.poistení

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#108

Veronika ďakujem za info. A bude ho teda mať počítaný z max. VZ, keďže u posledného zamestnávateľa mala max. VZ, alebo ako, ja dosť dobre nerozumiem tomu určeniu rozhodujúceho obdobia v tomto prípade.
Ď.
saskia26
03.05.11,10:40
Ak pracovný pomer trvá počas poberania rod.príspevku, trvá aj poistenie v nezamestnanosti. Splňa podmienky na výplatu dávky v nezamestnanosti.

Pri výpočte dávky sa postupuje v zmysle § 108 odst. 3 Zákona o soc.poistení

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#108

Zaujíma ma výpočet dávky, keďže mala MD a RD, tak sa bude počítať z vym. základu z dvoch rokov pred prerušením RD, keď ešte teraz odpravuje pár dní u zamestnávateľa a dostane výpoveď aj neskôr, tak sa bude aj terajší príjem započítavať do výpočtu dávky?
Kde by som mohla nájsť príklad výpočtu dávky?
Ďakujem
saskia26
04.05.11,18:28
Prosím, môžete ma usmerniť, ako správne vypočítať DVZ?
Pracovný pomer od 01.02.2008, nástup na MD 04.02.2008, vymeriavací základ za toto obdobie bol 300 €. Vypočíta sa 300/28 dní, alebo len 300/1 pracovný deň? Ďakujem
saskia26
05.05.11,18:49
Prosím, môžete ma usmerniť, ako správne vypočítať DVZ?
Pracovný pomer od 01.02.2008, nástup na MD 04.02.2008, vymeriavací základ za toto obdobie bol 300 €. Vypočíta sa 300/28 dní, alebo len 300/1 pracovný deň, alebo 300/3 kal. dni kým bol nástup na MD? Ďakujem

Posúvam
IvetaH
06.05.11,17:08
Už tomu rozumiem, len nerozumiem tiež tomu výpočtu. PP na dobu neurčitú bol od 1.1.2007 do 28.2.2009. Ďaľší PP na dobu neurčitú od 1.3.2009 a trvá, ale od 10.3.2009 MD a bez prerušenia RD. Teda podmienky na podporu spĺňa. Len z čoho konkrétne bude braný VZ? To teda neviem.
prosím skúste niekto.
Ďakujem
IvetaH
09.05.11,08:17
Prosím, z prvého alebo druhého pracovného pomeru bude počítaný VZ? Alebo by mala prerobiť 2 - 3 dni?
Ďakujem
saskia26
09.05.11,09:52
Prosím, z prvého alebo druhého pracovného pomeru bude počítaný VZ? Alebo by mala prerobiť 2 - 3 dni?
Ďakujem

Malo by to byť z dvoch rokov pred prerušením RD, takže budú počítať z obidvoch.
Betina2
09.05.11,13:30
Pred nástupom na MD pracovný pomer od 1.7.2008, ktorý stále trvá.
Na UP bola v evidencii naposledy v roku 1994, aj to len cca 1/2 roka.
Odvtedy už nikdy nebola v evidencii na UP.

Potom bolo štúdium na VŠ,
od 1.7.1999 zamestnanie do 30.4.2000
Potom živnosť 3.5.2000-23.1.2005
Nasledovalo prerušenie živnosti od 24.1.2005 na 3 roky do 23.1.2008 (počas RD)
24.1.2008 -25.3.2009 živnosť
Zamestnanie od 1.2.2007 do 31.8.2007
Zamestnanie od 1.9.2007 do 29.10.2007 (max.VZ)
počas obdobia 30.10.2007-30.6.2008 bola na živnosť, ale nebola povinne poistená ako SZČO (nedosiahla spodnú hranicu príjmu za predch. zdaň.obd.) na SP a ani dobrovolne si neplatila. Ako szčo platila vtedy len ZP.
Zamestnanie od 1.7.2008 doteraz (max.VZ), pritom nástup na MD bol z tohto zamestnania.
živnosť pozastavená od 26.3.2009 na 3 roky (pozastavenie trvá, ale nie je problém obnoviť)

Čiže keď to beriem k termínu 1.10.2011, tak neviem, či splňa alebo nesplňa podmienku pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti. (ráta sa MD a RD do tohto obdobia či nie?

Stále mi to nejako nie je jasné.
K prerušeniu poistenia došlo dňa 3.3.2009, kedy nastúpila na rodičovskú dovolenku (do 2.3.2009 vrátane čerpala materskú dovolenku), čiže z MD priamo nastúpila na RD.
Podľa §108 by sa mal skúmať vymeriavací základ, z ktorého sa platilo poistné na poistenie v nezam. za 2 predchádzajúce roky pre prerušením poistenia v nezam., t.j. skúmať by sa malo obdobie od 3.3.2007 do 2.3.2009 ? Predpokladám tiež, že jednotlivé tituly poistenia sa nesčítavajú, (povinné poistene SZČO, zamestnanie, dobrovolné poistenie) a každé z nich sa posudzuje samostatne.
Takže potom
3.3.2007-31.8.2007 bolo zamestnanie, ale len minimálny VZ
1.9.2007-29.10.2007 zamestanie, maximálny VZ
30.10.2007-30.6.2008 SZČO, ale sa poistenie neplatilo, nebolo povinné,VZ 0,00
1.7.2008 až doteraz zamestnanie s maximálnym VZ, (aj materské bolo z max.VZ)
pričom do nástupu na MD boli aj nejaké OČR a PN. Tento pracovný pomer stále trvá, ale poistenie je prerušené z dôvodu čerpania RD. RD skončí dovršením veku 3 rokov dieťaťa v septembri 2011. Dieťa nebolo prijaté do žiadnej materskej školy ani iného predškolského zariadenia.
Bude sa brať VZ za tieto spomínané obdobia? Zosúčtujú sa tie max a min. VZ a vydelí počtom kalendárnych dní za celé 2 roky, teda číslom 730? Alebo ako? Alebo sa vezmú len skutočne odpracované dni (po vynechaní obdobia bez platenia odvodu a obdobia PN a OČR? A ten súčet VZ sa potom vydelí len súčtom týchto odprac. dní?

Pani sa pýta, ako najlepšie môže postupovať a ak jej teda vznikne nárok na podporu v nezamestnanosti (čo podľa doteraz diskutovaného vzniká) tak v akej výške ho bude poberať. Lebo je viac ako isté, že zamestnávateľ s ňou ukončí PP hned po skončení RD, ak nenastúpi (čo iste nenastúpi, o dieťa sa nemá kto iný postarať a do škôlky ho neprijali). Takže hľadá nejaké schodné východisko, aby nezostala úplne bez peňazí. Dieťa je zdravé, takže nemá význam hladať možnosti ako si predlžiť RD pre nepriaznivý zdravotný stav a aj sa to javí ako dosť komplikované.
Ešte raz ďakujem.
veronikasad
09.05.11,13:35
Betina, nezostala jej nevyčerpaná dovolenka za rok 2008 ?
gabriska
14.05.11,20:34
Ahojte,
prosim vas, potrebovala by som radu v nasl. pripade.
Od 04/2008 nastup na MD, nasledne na to RD, ktr. mi konci ku dnu 10/06/2011.
Zam-tel mi vopred oznamil, ze chce PP (na dobu neurcitu) rozviazat, navrhuje ku dnu 30/05/2011 a to formou dohody, s tym, ze mi preplati dovolenku a 2mesacne platy.
Pocas r. 2010 (sept,okt., nov.. dec.) som pracovala, ku dnu 24/01/2011 som sa opät vratila na RD.
Dovolenka, na ktr. mi vznikol narok pocas cerpania MD mi bola vyplatena v 09/2010.

1.
Co sa tyka "odstupneho", pokial by mi ju zam-tel vyplatil pocas trvania RD, zrejme by to nemalo nijaky vplyv na vysku VZ a nasledne podpory? Ako by bolo najvyhodnejsie mi vyplatit odstupne a s akym datumom, napr. formou odmeny, aby mi to ovplyvnilo vysku podpory?
2.
Oplatilo by sa mi este na ten necely mesiac platit DPvN, aby som mala co najvyssiu podporu?

Vdaka vopred!
Betina2
14.05.11,21:17
Betina, nezostala jej nevyčerpaná dovolenka za rok 2008 ?

zostala, tuším 10 dní...
takže čo bude najlepšie ? Jasné, že dovolenku bud vyčerpá alebo sa jej preplatí (toto asi skôr) Čo poradíte?
ALEXOLIVER
15.05.11,18:55
dobrý večer, chcela by som sa spýtať ohľadom podpory v nezamestnanosti. Ked je rodičovský príspevok vyplácaný do 23.5.2011 (dieťa dovrši tri roky) a k tomuto dňu bude ukončený pracovný pomer, ako to bude s podporou v nezamestnanosti? Zamestnanie trvalo 4 roky s prestávkami materskej a rodičovskej dovolenky, nárok teda má, doba bola neurčitá, nárok je teda na pol roka. Od ktorého dňa je možné poberať podporu, od 24.5. alebo až od júna, kedže poberanie rodičovského a podpory súčasne sa vylučujú. A podporné obdobie sa potom predlžuje, ak sa nepoberá podpora hned kvôli RP? ďakujem pekne
gabriska
15.05.11,20:46
2.
Oplatilo by sa mi este na ten necely mesiac platit DPvN, aby som mala co najvyssiu podporu?




Prosim Vas, viete niekto poradit, ci sa mi oplati platit na 1 mesiac (do skoncenia RD) DPvN z maxima?
Dakujem.
saskia26
21.05.11,11:51
Prosím, môžete ma usmerniť pri výpočte vymeriavacieho základu:
Pracovný pomer od 01.02.2008, nástup na MD 04.02.2008, vymeriavací základ za toto obdobie bol 300 €. Vypočíta sa 300 €/3 kalendárne dni, pretože obdobie MD sa vylučuje (podľa § 140) ?
ajobs
21.05.11,12:13
Prosim Vas, viete niekto poradit, ci sa mi oplati platit na 1 mesiac (do skoncenia RD) DPvN z maxima?
Dakujem.


Nie, neoplatí.
saskia26
21.05.11,12:17
Prosim Vas, viete niekto poradit, ci sa mi oplati platit na 1 mesiac (do skoncenia RD) DPvN z maxima?
Dakujem.

DPvN by muselo trvať min. 26 týždňov, aby sa z neho počítala dávka.
ajobs
21.05.11,12:26
Prosím, môžete ma usmerniť pri výpočte vymeriavacieho základu:
Pracovný pomer od 01.02.2008, nástup na MD 04.02.2008, vymeriavací základ za toto obdobie bol 300 €. Vypočíta sa 300 €/3 kalendárne dni, pretože obdobie MD sa vylučuje (podľa § 140) ?

Áno, v zásade ak nebolo v tomto období iné plnenie (mzda, alebo náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku), tak DVZ bude 300/3=100 EUR, najviac však môže byť 73,4302 EUR (platí do 30.6.2011). Dávka z toho bude 50%.
P.S. Ináč ak za 1 pracovný deň (1.2.2008) bolo vyplatených 300 EUR, tak mesačne to vychádza celkom slušná mzda 6300 EUR.:cool:
saskia26
21.05.11,12:31
Áno, v zásade ak nebolo v tomto období iné plnenie (mzda, alebo náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku), tak DVZ bude 300/3=100 EUR, najviac však môže byť 73,4302 EUR (platí do 30.6.2011). Dávka z toho bude 50%.
P.S. Ináč ak za 1 pracovný deň (1.2.2008) bolo vyplatených 300 EUR, tak mesačne to vychádza celkom slušná mzda 6300 EUR.:cool:

ajobs, ďakujem!
Keby to tak bolo mesačne, to by bolo ozaj slušné. Ale boli tam vyplatené odmeny.
ajobs
21.05.11,12:34
ajobs, ďakujem!
Keby to tak bolo mesačne, to by bolo ozaj slušné. Ale boli tam vyplatené odmeny.

Nie je začo, ale vyjde ti celkom pekná dávka v nezamestnanosti 1100-1138 EUR mesačne. Aspoň niečo.;)
saskia26
21.05.11,12:40
Nie je začo, ale vyjde ti celkom pekná dávka v nezamestnanosti 1100-1138 EUR mesačne. Aspoň niečo.;)

To si overuje pre kamarátku, či som jej to dobre prepočítala. Poteší sa.
Ďakujem ešte raz!
IvetaH
21.05.11,17:37
Ahoj, prosím vás, ako sa počíta tých 26 týždňov?
Ak sa v pondelok prihlási na dobrovoľného plátcu, kedy môže ukončiť pracovný pomer. PP musí ukončiť, po RD ju nezoberú späť, ale na termíne sa vie dohodnúť. Aj na nejakej jednorázovej odmene sa vie dohodnúť. Zamestnaná je od 2007. Rodičovská jej končí vo februári 2012, ale na jeseň chce dať z rôznych dôvodov dieťa do škôlky a bude poberať príspevok na škôlku, tak rodičovský jej zrušia. A je osamelá matka.
Ďakujem
saskia26
22.05.11,11:26
Ahoj, prosím vás, ako sa počíta tých 26 týždňov?
Ak sa v pondelok prihlási na dobrovoľného plátcu, kedy môže ukončiť pracovný pomer. PP musí ukončiť, po RD ju nezoberú späť, ale na termíne sa vie dohodnúť. Aj na nejakej jednorázovej odmene sa vie dohodnúť. Zamestnaná je od 2007. Rodičovská jej končí vo februári 2012, ale na jeseň chce dať z rôznych dôvodov dieťa do škôlky a bude poberať príspevok na škôlku, tak rodičovský jej zrušia. A je osamelá matka.
Ďakujem

Vypočítaj 26 kalendárnych týždňov, od 23.05.2011 to bude do 21.11.2011, takže od 22.11.2011 uplynulo 26 týždňov poistenia a bude mať nárok na dávku z dobr. poistenia.
Prípadne odpracovať ešte u zamestnávateľa pár dní.
Ajka22
30.05.11,11:20
ahoj, aj ja potrebujem poradiť. V júli mi končí RD, pracovný pomer stále trvá, ale s veľkou pravdepodobnosťou dostanem výpoveď (z dôvodu rušenia firmy). Pred nástupom na MD som mala 5 dní max. VZ, ale predtým len minimálnu mzdu. Bude mi po skončení RD preplatená dovolenka, prípadne ešte odpracujem ccA. 5 dní pri max.VZ. Z akého VZ mi bude vyrátaná podpora? Ďakujem za info.
denisamka
31.05.11,18:20
zdraviiiiiiiim mudre hlavky. potrebujeeeem poradit: kamoske skoncila zmluva 30.4.2008 a na matersku nastupila 1.5.2008. Rodicovsky jej skonci k 1.6.2011 nakolko jej dietatko zomrelo. Bola sa nahlasit na UPSVR a chcela by vediet, ci ma narok na podporu.

dakujem
veronikasad
31.05.11,18:23
zdraviiiiiiiim mudre hlavky. potrebujeeeem poradit: kamoske skoncila zmluva 30.4.2008 a na matersku nastupila 1.5.2008. Rodicovsky jej skonci k 1.6.2011 nakolko jej dietatko zomrelo. Bola sa nahlasit na UPSVR a chcela by vediet, ci ma narok na podporu.

dakujem
Ak si uviedla správny dátum ukončenia prac.pomeru (30.4.2008) - nemá nárok na dávku v nezamestnanosti. Nech sa informuje na dávku v hmotnej núdzi - ak splňa podmienky.
denisamka
31.05.11,18:34
ona zije s manzelom u svokrovcov. Mozem poprosit kae su podmienky na davky v hmotnej nudzi? Ja sa v tom nevyznam. Vrela vdaka
veronikasad
31.05.11,18:36
ona zije s manzelom u svokrovcov. Mozem poprosit kae su podmienky na davky v hmotnej nudzi? Ja sa v tom nevyznam. Vrela vdaka

Manžel je zamestnaný ?

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza.html?page_id=225
denisamka
31.05.11,18:56
podla toho, co som tam nasla, nema narok na davky v hmotnej nudzi. VRela vdaka aj tak
Alexandra1978
08.06.11,18:12
Prosim vas,
len si potrebujem overit, kde vsade sa potrebujem nahlasit po skonceni RD a PP okrem toho, ze sa zaevidujem na UP ako nezamestnana? Treba zvlast nahlasit nieco do SP, alebo zmenu nahlasuje zam-tel? A co zdravotna poistenie? Tam je tiez nutne nahlasit zmenu v ZP? Pocas poberania DvN bude za mna stat platit dochodkove a aj zdravotne poistenie?
Vdaka.
Katy a R
08.06.11,18:15
Prosim vas,
len si potrebujem overit, kde vsade sa potrebujem nahlasit po skonceni RD a PP okrem toho, ze sa zaevidujem na UP ako nezamestnana? Treba zvlast nahlasit nieco do SP, alebo zmenu nahlasuje zam-tel? A co zdravotna poistenie? Tam je tiez nutne nahlasit zmenu v ZP? Pocas poberania DvN bude za mna stat platit dochodkove a aj zdravotne poistenie?
Vdaka.

Keď dostaneš rozhodnutie o zaradení do evidencie UoZ ... dostaneš aj tlačivko pre ZP .. treba zaniesť.
Alexandra1978
08.06.11,18:28
Keď dostaneš rozhodnutie o zaradení do evidencie UoZ ... dostaneš aj tlačivko pre ZP .. treba zaniesť.

Dakujem, takze poistenie potom bude platit spätne? Nie je to nejako casovo limitovane, dokedy najskor treba zmenu nahlasit? Tusim v pripade evidovania na UP ako UoZ to musim urobit najneskor do 8 dni od ukoncenia PP... Len pre istotu sa pytam, aby som nieco nezmeskala...
Alexandra1978
11.06.11,11:26
Prosim vas este o radu:
PP po ukonceni RD mi konci 12/06. 13/06 sa idem zaevidovat na UP. Za mesiac jun mi este prislucha RP, ktory mi bude vyplateny v juli.
Za mesiac jun (za alikvotny pocet dni od 13/06 do 30/06) tym padom nedostanem ziadnu DvN - bude mi tato vyplatena az v auguste, spolu s DvN za jul?
Premyslam, ci ma zmysel nahlasit manzela ako poberatela RP od juna, aby mi uz v juli bola vyplatena DvN.
Tym padom by som si ale zrejme musela uhradit zdravotne poistenie za obdobie od 01/06 do 13/06, kedze riadnu starostlivost by prebral manzel a ja by som nebola poistencom statu...
Neviem, ci uvazujem spravne a ci ma zmysel prehlasit RD na manzela.
Alexandra1978
11.06.11,20:15
posuvam, prosim, vie niekto poradit?
katkilla
27.06.11,13:08
Dobry den, chcela by som sa spytat z akeho VZ sa mi vypocita davka v nezamestnanosti, ked som od oktobra 2003 zamestnana na plny uvazok, 25.5.2009 som nastupila na matersku dovolenku a nasledne na rodicovsku dovolenku. Dna 25.7.2011 planujem ukoncit rodicovsku dovolenku, avsak moja pozicia bola zrusena z organizacnych dovodov a zamestnavatel nema pre mna inu vhodnu poziciu. Navrhuje ukoncit PP dohodou dnom skoncenia rodicovskej dovolenky s odstupnym, teda 25.7.2011. Nesuhlasi ani s cerpanim dovolenky a nasledne uzavretim dohody o skonceni PP. Mam radsej trvat na rozviazani PP vypovedou, aby som bola este tie 3 mesiace pocas vypovednej doby zamestnana a teda mala nejaky VZ (moja hruba mzda je cca 2200 eur)? Pomoze mi to k vyssej davke v nezamestnanosti alebo je to uz stratene a bude sa mi pocitat len podla § 138 ods. 5, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti, co mi odpisali zo Socialnej nakolko nie som na rodicovskej aspon 2 roky.
Dakujem pekne za odpoved.
Jana Motyčková
27.06.11,13:45
§ 138 ods.5 je VZ pre dobrovoľne poistené osoby alebo szčo. Ste dobrovoľne poistená v nezamestnanosti?
Ak nie - keďže rodičovská netrvá dva roky a v dvoch rokoch pred zaevidovaním na ÚP bolo len obdobie materskej a rodičovskej (bez poistného), dávka by bola vypočítaná iba z minima.
Odporúčam vyčerpať tú dovolenku a až potom skončiť PP. Teda tak, aby skončenie PP dohodou (z dôvodu zrušenia prac. miesta) bolo k dátumu skončenia čerpania dovolenky.
Pre zamestnávateľa je to ale nevýhodné (kôli odvodom), takže dosiahnuť takúto dohodu môže byť problém. V takom prípade sa skúste dohodnúť aspoň na čerpaní dovolenky 1-2 dni pred skončení PP - aj to by stačilo na vyššiu podporu (tak aby medzi dňami čerpania dovolenky nebol víkend), a nebolo by to až tak zaťažené odvodmi.
katkilla
27.06.11,15:58
§ 138 ods.5 je VZ pre dobrovoľne poistené osoby alebo szčo. Ste dobrovoľne poistená v nezamestnanosti?
Ak nie - keďže rodičovská netrvá dva roky a v dvoch rokoch pred zaevidovaním na ÚP bolo len obdobie materskej a rodičovskej (bez poistného), dávka by bola vypočítaná iba z minima.
Odporúčam vyčerpať tú dovolenku a až potom skončiť PP. Teda tak, aby skončenie PP dohodou (z dôvodu zrušenia prac. miesta) bolo k dátumu skončenia čerpania dovolenky.
Pre zamestnávateľa je to ale nevýhodné (kôli odvodom), takže dosiahnuť takúto dohodu môže byť problém. V takom prípade sa skúste dohodnúť aspoň na čerpaní dovolenky 1-2 dni pred skončení PP - aj to by stačilo na vyššiu podporu (tak aby medzi dňami čerpania dovolenky nebol víkend), a nebolo by to až tak zaťažené odvodmi.
nie, nie som dobrovolne poistena v nezamestnanosti. Zial so zamestnavatelom sa mi nedari dohodnut na cerpani dovolenky pred skoncenim PP. Argumentuje, ze moja pozicia je zrusena a tak nemozem cerpat dovolenku, lebo to by znamenalo, ze ma musia evidovat na nejakej pozicii a nemaju na akej. O odvody im asi nejde, kedze ma vyse 1300 zamestnancov a tak tento naklad je pre neho asi zanedbatelny. Ja si skor myslim, ze je to o neustretovosti osoby, ktora ma na personalnom dostala na starost:-( Neporiesi mi to teda ani to, ze nastupim, dostanem vypoved a zacne mi plynut 3 mesacna vypovedna a vtedy vlastne budem mat VZ? Dakujem.
Jana Motyčková
28.06.11,06:18
Nástup s výpovednou lehotou by to poriešil.
Ešte ma zaujíma, prečo chcete (plánujete) ukončiť rodičovskú dovolenku 25.7., keď následne chcete ísť na ÚP. Nemôžete počkať a byť na rodičovskej aspoň dva roky a až potom ísť na ÚP?
katkilla
28.06.11,08:36
Dakujem za odpoved. Chcela som to poriest este pred novelou Zakonnika prace, ktora by mala byt platna od 1.9.2011 a kde by uz mal byt zakaz subehu vypovednej doby a odstupneho. Nechcela by som takto prist o tri platy.
Stitch
12.07.11,11:17
Dnes 12.7. 2011 môj syn dovŕšil 3 roky a končí mi rodičovská dovolenka. V zamestnaní si od 13.7. do 27. 7. čerpám dovolenku. Ku dňu 27. 7. bude so mnou rozviazaný PP z nadbytočnosti. Následne pôjdem na ÚP. :( Budem mať nárok na 3 mesačné odstupné, keďže PP trval od 3/1999 na dobu neurčitú. Na MD som bola od 6/2008 a následne na RD. HM z čerpanej dovolenky bude cca 250 €. Z čoho bude vypočítavaná podpora v nezamestnanosti? Je ešte nejaká možnosť zvýšiť si podporu?
Jana Motyčková
12.07.11,13:16
Nárok na 3-mesacné odstupné je.
Odstupné bude počítané z priemeru, z ktorého bude poćítaná aj dovolenka. V tomto prípade nie zrejme je potrebné navyšovať dávku v nezamestnanosti, lebo ak dostanete odstupné, to vám ide do vymeriavacieho základu pre dávku v nezamestnanosti, čiže VZ bude cca 250 za dovolenku + cca 3x500 odstupné, splu 1750 € za 15 dní - čo prekračuje maximálny VZ pre dávku nezamestnanosti.
Stitch
12.07.11,16:02
Aj odstupné sa bude počítať do VZ??????
Ešte by ma zaujímalo, či sa mám zaevidovať na ÚP od 28.7. alebo až od 1.8. aby sa mi počítala podpora z tej čerpanej dovolenky?
Niekde som tu čítala, že do 31.7. som registrovaná ako poberateľka rodičovského príspevku, takže mi neprislúcha podpora v nezamestnanosti. Ide mi o to, aby som pre skoré evidovanie sa na ÚP neprišla o lepšiu podporu. Radšej si tie 4 dni v ZP doplatím.
Jana Motyčková
13.07.11,11:22
Odstupné od 1.1.2011 vstupuje do VZ pre SP.
Môžete sa zaregistrovať od 28.7. Počas poberania RP nemáte nárok na dávku v nezamestnanosti - ale ÚPSVaR dá možno potvrdenie, že dávku poberáte iba do dátumu, kedy má dieťa 3 roky. (Keby aj nie, nie je to problém).
Stitch
13.07.11,12:32
Takže evidovanie na ÚP v mesiaci, kedy som ešte poberateľkou rodičovského príspevku nebude mať vplyv na zarátanie príjmu zo zamestnania za ten istý mesiac na výpočet podpory?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď .
ivka70
13.07.11,12:50
Takže evidovanie na ÚP v mesiaci, kedy som ešte poberateľkou rodičovského príspevku nebude mať vplyv na zarátanie príjmu zo zamestnania za ten istý mesiac na výpočet podpory?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď .

Nie, nebude.
Stitch
13.07.11,15:34
Ďakujem za odpoveď. Dokonca veľmi potešujúcu odpoveď.
iva zem.
14.07.11,19:12
Ak zamestnanec na RD ukončí PP uzatvorený na dobu neurčitú. Vyčerpá si päť dní dovolenky + mu bude vyplatená zvyšná dovolenka a odstupné. Následne si začne platiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, ktorého dĺžka bude menej ako 26 týždňov, ale aby splnil podmienku poistenia 730 dní v posledných troch rokoch. V tomto prípade mu bude podpora vypočítaná z VZ od zamestnávateľa po ukončení čerpania RD? Mám pravdu?
brčko
14.07.11,20:14
Ak zamestnanec na RD ukončí PP uzatvorený na dobu neurčitú. Vyčerpá si päť dní dovolenky + mu bude vyplatená zvyšná dovolenka a odstupné. Následne si začne platiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, ktorého dĺžka bude menej ako 26 týždňov, ale aby splnil podmienku poistenia 730 dní v posledných troch rokoch. V tomto prípade mu bude podpora vypočítaná z VZ od zamestnávateľa po ukončení čerpania RD? Mám pravdu?

podla teraz účinného zákona sa vym.základ zo zamestnania zráta s vym.základom z dpvn a vydelí sa počtom kalend. dní za ktoré sa poistné platilo, tj. neráta sa to len zo zamestnania, ale výška vz z dpvn ovplyvní výšku podpory.
iva zem.
15.07.11,10:12
podla teraz účinného zákona sa vym.základ zo zamestnania zráta s vym.základom z dpvn a vydelí sa počtom kalend. dní za ktoré sa poistné platilo, tj. neráta sa to len zo zamestnania, ale výška vz z dpvn ovplyvní výšku podpory.

Dik za reakciu. A v prípade ak zamestnanec na RD ukončí PP, dá si preplatiť dovolenku + odstupné a dpvn bude trvať dlhšie ako 26 týždňov. Podpora sa bude rátať len z dpvn? Je to tak?
brčko
15.07.11,10:34
Dik za reakciu. A v prípade ak zamestnanec na RD ukončí PP, dá si preplatiť dovolenku + odstupné a dpvn bude trvať dlhšie ako 26 týždňov. Podpora sa bude rátať len z dpvn? Je to tak?

ak bude preplatená dovolenka+odstupné počas čerpania RD, tj. bez odovodov do SP, tak áno.
Len pozor, že do konca roku 2011 ti už 26týž. nevyjde a možno predpokladať nejaké zmeny. Aj ked nechcem strašiť, počas mojej RD boli už 3zmeny, tj. nedá sa vylúčiť dalsia od nového roku a podstatné je odkedy nastane zaevidovanie (posudzuje sa podla toho nárok ale len dovtedy sa sleduje obdobie).

Tj. dá sa zaevidovať na up aj počas poberania RP, len sa vyplácanie posunie a začne sa vyplácať až od 1dna mesiaca po mesiaci, kedy už RP nepoberáš (tj. aj ked má dieťa 3roky napr. 2. 10, tak ti odoberú RP až od 1.11., tj. do 31.10. si poberatel RP, tak to platí teraz)
mizu24
15.07.11,13:07
Známa je na RD, predtým bola SZČO, RD jej končí budúci rok v septembri a keď si nenájde prácu, bude sa musieť hlásiť na úrad práce. Mohla by si platiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, a pomohlo by jej to? Lebo v posledných 4 rokoch neplatila PvN. Ďakujem
brčko
15.07.11,13:16
Známa je na RD, predtým bola SZČO, RD jej končí budúci rok v septembri a keď si nenájde prácu, bude sa musieť hlásiť na úrad práce. Mohla by si platiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, a pomohlo by jej to? Lebo v posledných 4 rokoch neplatila PvN. Ďakujem

podla teraz účinného zákona vznikne nárok na podporu v prípde, že bola poist. v nezam. aspon 730dní v posledných 3rokoch pred za evidovaním na UP. Ak by sa aj teraz prihlásila na dpvn, tak do sept.2012 nezíska 730dní (2roky). Aj ked možno čakať zmeny v zákone, nevieme aké.
Ajka22
16.07.11,13:34
Môžete mi niekto prosím poradiť. Zamestnávateľ už nemá externú účtovníčku a zostal s manželkou vo firme sám, takže si nie je istý, ako správne vyplniť tlačivo do SP "Potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti". Potrebovala by som vedieť, čo sa píše do vymeriavacích základov zamestnanca, keď bola zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke, po nej jej trval pracovný pomer ešte 5 dní a potom skončila pracovný pomer dohodou. Tiež sa uvádza, že ak nie je z dôvodu RD vymeriavací základ, uvádzajú sa základy za posledné 2 roky pred nástupom na RD (ale na sociálke jej vraveli, že sa bude rátať VZ z tých 5 odpracovaných dní). Zamestnankyňa mala ale počas týchto 2 rokov 2 rôznych zamestnávateľov (+ ak by sa aj uviedli VZ, zrátavajú sa od oboch,ak sa pracovný pomer menil v priebehu mesiaca?). Čo všetko tam teda treba uviesť? Ďakujem pekne.
Andyke
16.07.11,19:23
Treba uviesť VZ z ktorého sa platili odvody za tých 5 dní za príslušný mesiac. Možno to nebude Tvoja hrubá mzda, lebo pokiaľ si mala u nich vysoký plat, tak odvody platili iba zo stropu za tých 5 dní.
Skúste pozrieť mesačný výkaz za ten mesiac a na prílohe mesač. výkazu pri Tvojom rodnom čísle nájdete aj VZ do fondu zamestnanosti. U tohto zamestnávateľa do výpočtu vstúpi VZ za týchto 5 dní.
Mesiace keď si bola na rodič.dovolenke dáte nulu ako VZ.

Rovnaké tlačivo si treba vyžiadať aj od druhého zamestnávateľa.
Pokiaľ si mala VZ aj od nich za posledné 2 roky, tak tieto budú vstupovať do výpočtu dávok v nezamestnanosti.
Ajka22
17.07.11,05:39
Treba uviesť VZ z ktorého sa platili odvody za tých 5 dní za príslušný mesiac. Možno to nebude Tvoja hrubá mzda, lebo pokiaľ si mala u nich vysoký plat, tak odvody platili iba zo stropu za tých 5 dní.
Skúste pozrieť mesačný výkaz za ten mesiac a na prílohe mesač. výkazu pri Tvojom rodnom čísle nájdete aj VZ do fondu zamestnanosti. U tohto zamestnávateľa do výpočtu vstúpi VZ za týchto 5 dní.
Mesiace keď si bola na rodič.dovolenke dáte nulu ako VZ.

Rovnaké tlačivo si treba vyžiadať aj od druhého zamestnávateľa.
Pokiaľ si mala VZ aj od nich za posledné 2 roky, tak tieto budú vstupovať do výpočtu dávok v nezamestnanosti.
ďakujem za info :)
Stitch
08.08.11,19:04
Potrebovala by som radu pre kamarátku ohľadne podpory po skončení RD.

V 10/2004 sa jej narodilo dieťa, s ktorým bola na RD do 10/2007. Od 10/2007 do 10/2008 mala pracovnú zmluvu na dobu určitú. Avšak v 8/2008 nastúpila na ďalšiu MD /takže PP skončil počas čerpania MD/ a následne na RD, ktorá jej končí 11.8.2011 dovŕšením 3 rokov veku dieťaťa.

Bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti???
Podľa môjho názoru zrejme nie. Len by som to potrebovala potvrdiť alebo vyvrátiť .
veronikasad
08.08.11,19:09
Potrebovala by som radu pre kamarátku ohľadne podpory po skončení RD.

V 10/2004 sa jej narodilo dieťa, s ktorým bola na RD do 10/2007. Od 10/2007 do 10/2008 mala pracovnú zmluvu na dobu určitú. Avšak v 8/2008 nastúpila na ďalšiu MD /takže PP skončil počas čerpania MD/ a následne na RD, ktorá jej končí 11.8.2011 dovŕšením 3 rokov veku dieťaťa.

Bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti???
Podľa môjho názoru zrejme nie. Len by som to potrebovala potvrdiť alebo vyvrátiť .
Poistenie v nezamestnanosti počas RD trvá len v prípade, ak trvá pracovný pomer - čo nie je prípad tvojej kamarátky.
Ak si neplatila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, nárok na dávku v nezamestnanosti po skončení RD jej nevznikne. Potrebuje 730 dní poistenia v posledných troch rokoch.
Stitch
08.08.11,19:34
Dobrovolne si neplatila, takže nebude mať nárok.
Ďakujem za odpoveď.
Betina2
02.11.11,11:38
Rada by som sem priložila text rady, ktorú som si dnes prečítala na oficiálnej stránke Sociálnej poisťovne. Myslím si, že nie je celkom v súlade so zákonom o sociálnom poistení, ved posúdte sami. Moje výhrady sa týkajú práve obdobia na zistenie VZ, pokial došlo k ukončeniu PP počas trvania RD, hoci aj v jej posledný deň. Uvediem príklad: Zamestnankyňa splnila podmienku obdobia poistenia 2 roky za posledné 3 roky pred zaevidovaním na UP. Avšak z dôvodu čerpania RD, na ktorú nastúpila bezprostredne po MD, a to dňa 3.3.2009 sa jej poistenie v nezamestnanosti prerušilo, avšak pre účely zistenia nároku na dávku v nezamestnanosti sa jej aj obdobie prerušenia z dôvodu čerpania RD započítava do spomínaných lehôt. Kedže však jej VZ nie je možné zistiť z obdobia 2 roky pred evidenciou na UP práve z dôvodu čerpania RD, počas ktorého žiaden VZ nemala, tak jej RO pre zistenie DVZ by malo byť 2 roky pred prerušením poistenia, t.j. obdobie 3.3.2007 až 2.3.2009, či nie ? Práve preto jej vystavujem aj potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti, kde je to aj na druhej strane v bode 4 jasne napísané, či nie? Ak sa mýlim, opravte ma, ale myslím si, že odpoved od SP v priloženom príspevku nie je v tejto časti správna. A zaujíma ma, či postupujem správne, ak vystavujem dve tlačivá Potvrdenia od toho istého zamestnávateľa pre tú istú osobu, ale na dva rôzne PP v dvoch rôznych trvaniach a dobách, jedna v jednom roku, druhý PP so začiatkom o niekolko mesiacov neskôr v druhom roku. Neboli súbežne ani sa neprekrývali.


Tu je ten spomínaný text:

Nárok na dávku v nezamestnanosti pri ukončení pracovného pomeru počas rodičovskej dovolenky

25.10.2011 | Poistenie v nezamestnanosti | Matka Momentálne som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi skončí 30. júna 2011. Zamestnávateľ ma však informoval, že k 1. aprílu 2011 dôjde ku skončeniu môjho pracovného pomeru. Po skončení rodičovskej dovolenky budem pravdepodobne nezamestnaná. V prípade, ak sa po skončení rodičovskej dovolenky zaevidujem na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, vznikne mi nárok na dávku v nezamestnanosti? Na základe čoho sa určí výška dávky v nezamestnanosti?
V zmysle § 104 ods. 1 zákona o sociálnom poistení, poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t.j. 730 dní.
V zmysle § 104a zákona o sociálnom poistení v znení účinnom od 1. februára 2010, do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
V zmysle § 293bm ods. 2 zákona o sociálnom poistení v znení účinnom od 1. februára 2010, do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
V zmysle § 108 ods. 3 zákona o sociálnom poistení, výška dávky v nezamestnanosti sa určuje z denného vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5 zákona o sociálnom poistení , ak poistenec nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti. Takto určený denný vymeriavací základ je 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné a ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti s určením pripadajúcim na jeden deň podľa počtu kalendárnych dní v mesiaci, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
Z uvedeného vyplýva, že na účely nároku na dávku v nezamestnanosti je potrebné splniť dve podmienky:


podmienku evidencie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny a
podmienku doby poistenia v nezamestnanosti najmenej 730 dní.

Do doby poistenia v nezamestnanosti sa započíta aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, a to aj vtedy, ak toto prerušenie vzniklo v období od 1. februára 2006 do 31. januára 2010.
Vo Vašom prípade, ak by ste boli zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie napr. dňa 1. júla 2011 a uplatnili by ste si nárok na dávku v nezamestnanosti, posudzovaným obdobím na účely nároku na dávku v nezamestnanosti by bolo obdobie od 1. júla 2008 do 30. júna 2011. Ako obdobie poistenia v nezamestnanosti by sa zhodnotila doba poistenia v nezamestnanosti zamestnanca a doba prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky od 1. júla 2008 do 31. marca 2011, čo je 1004 dní poistenia. Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti by v takomto prípade boli splnené.
Keďže v rozhodujúcom období (v posledných dvoch rokoch pred dňom zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie) ste pravdepodobne nemali žiaden vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, výška dávky v nezamestnanosti by sa určila z denného vymeriavacieho základu podľa § 138 ods. 5 zákona o sociálnom poistení platného ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti. Takto určený denný vymeriavací základ v období od 1. januára 2011 do 31. decembra 2011 v mesiaci, ktorý ma 31 dní, je 10,6149 EUR. Dávka v nezamestnanosti je 50% z denného vymeriavacieho základu. Výška dávky v nezamestnanosti v mesiaci, ktorý má 31 dní, by bola 164,60 EUR.
Vaša Sociálna poisťovňa

Celá poradňa (http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta/1362s) « Späť
Dokument bol revidovaný: 25.10.2011


Čo si o tom myslíte ?
Andyke
02.11.11,12:10
Betina, postup pri príklade výpočtu dávok v nezamestnanosti na stránke SP je správny.
§108 ods.3:
„ Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti získané prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.“

PP v uved.príklade bol ukončený 31.3. a ona ešte 3 mesiace bola doma - ako poberateľka rodič.príspevku a
až potom sa registrovala ako uchádzačka. Za to je výpočet z VZ podľa § 138 ods.5.
Keby sa registrovala k 1.4., tak DVZ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
Betina2
02.11.11,12:54
Ja som tam nejako nepostrehla, že ona bola ešte 3 mesiace doma :( Ale ako je to v mnou uvedenom prípade, ked RD končí 30.9., PP taktiež končí 30.9., prerušenie nastalo 3.3.2009 a od 1.10.2011 sa registrovala na UP ? Z akého obdobia sa zisťuje tam VZ?
Nemá sa postupovať podľa ods.3 § 108 Zákona o sociálnom poistení ?, že sa skúma VZ z ktorého platila 2 roky pred dárumom prerušenia poistenia v N. ? V bode 3 je doplnené, že "pokial toto prerušenie vzniklo z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky" a nie z iného dôvodu.....tak DVZ sa zistí z VZ dvoch rokov pred začiatkom prerušenia z dôvodu čerpania RD. čiže ak mi nastúpila na RD bezprostredne po MD, na MD išla bezprostredne počas trvania PP a tento PP počas celej doby trvá až do ukončenia PP, a RD nebola prerušená, tak v mojom prípade by sa DVZ mal zisťovať podla § 108 ods.3 tak ako som písala, či nie? K prerušeniu došlo práve z dôvodu čerpania RD a to je v zákone v § 108 ods. 3 jasne uvedené ako dôvod na zisťovanie DVZ z obdobia 2 roky pred začiatkom prerušenia z dôvodu RD.....mýlim sa?


§ 108
Výška dávky v nezamestnanosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu.

(2) Denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti alebo poistné na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu, 2) dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti podľa § 140 alebo poistné na výsluhové zabezpečenie podľa osobitného predpisu.2) Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

(3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia. Ak poistenec nemal v rozhodujúcom období podľa odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa určí z vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9 ods. 5, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor. Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti získané prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. To platí aj pri opakovanom čerpaní rodičovskej dovolenky, ktorá bezprostredne nadväzuje na obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca počas poskytovania materského. Takto určený denný vymeriavací základ nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ podľa druhej vety.

(4) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca, za ktoré nemá vymeriavací základ, a obdobie poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z vymeriavacieho základu dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, ak získala najmenej 26 týždňov poistenia v nezamestnanosti ako osoba dobrovoľne poistená v nezamestnanosti; ak toto poistenie v nezamestnanosti trvalo menej ako 26 týždňov, výška dávky v nezamestnanosti sa určí podľa odseku 3 druhej vety.
Betina2
02.11.11,12:56
Betina, postup pri príklade výpočtu dávok v nezamestnanosti na stránke SP je správny.
§108 ods.3:
„ Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti získané prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.“

PP v uved.príklade bol ukončený 31.3. a ona ešte 3 mesiace bola doma - ako poberateľka rodič.príspevku a
až potom sa registrovala ako uchádzačka. Za to je výpočet z VZ podľa § 138 ods.5.
Keby sa registrovala k 1.4., tak DVZ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.

:( Tak to mala smolu, lebo podla tohto jej priznajú len z min. VZ.... asi by podporu v nezam. mala vyššiu než RP....
Jana Motyčková
02.11.11,14:00
Ja som tam nejako nepostrehla, že ona bola ešte 3 mesiace doma :( Ale ako je to v mnou uvedenom prípade, ked RD končí 30.9., PP taktiež končí 30.9., prerušenie nastalo 3.3.2009 a od 1.10.2011 sa registrovala na UP ? Z akého obdobia sa zisťuje tam VZ?
V tomto prípade sa VZ zistí z 2 rokov pred nástupom na rodičovskú dovolenku.
IvetaSab
03.01.12,11:31
Poprosím vás o radu, ako je to v prípade, ak zamestnankyňa nastúpila na prvú MD v 1/2007, následne poberala rodičovský príspevok a nastúpila na druhú MD, ktorá jej končí v 2/2012, kedy druhé dieťa dovŕši 3 roky. Deň nástupu do práce, bude aj dňom výpovede. Z akého obdobia sa bude zisťovať VZ pre výpočet podpory v nezamestnanosti? Ak by nastúpila na PN v ochrannej dobe, v akej výške by bola vyplácana Pn-ka? Hrubá mzda pred nástupom na materskú bola 6OO eur mesačne. ďakujem
IvetaSab
03.01.12,12:20
Dopĺňam otázku: Ak vychádzam pri výpočte VZ pri PN z :
Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

ak by po ukončení RD jeden deň bola zamestnankyňa zamestnaná vo firme, vychádzalo by sa z tohto VZ? Bolo by to tých 600/30=20 a to by bol PDVZ? Chápem tomu správne? Čo ak PP bude ukončený posledným dňom RD?
mata_l
18.06.12,09:00
Ahojte poradaci,

potrebovala poradiť ohladne nároku a výšky dávky v nezamestnanosti a ci ma zmysel teraz sa este pripoistovat v nezamestnanosti (myslim ze by mala podla terajsieho zakona 26 tyzdnov keby chcela dosiahnut max. davku) pripadne ako to urobit aby ju dostavat mohla, kedze do rozviazania prac pomeru je 10 tyzdnov.

Matke momentalne stále trvá PP na dobu neurčitú.
- materska 2006 , potom RD
- materska 2009, potom RD do 31.8.2012 potom skoncenie prac. pomeru dohodou ( nebude cerpat dovolenku - preplatia jej ju) -
-starsie dieta ide do skolky, mladsie ostava doma - je mozne ist na 16tyzdnov predlzenu Rdovolenku

Zevraj od 1.jula sa ma nejak menit zakon je to pravda?
ALIBABKA 2
19.09.12,10:19
Prosím tiež o radu. Ŕodičovská dovolenka do 8.10.2012 ale zamestnankyňa ukončila RD 30.9.2012 a chcela nastúpiť do zamestnania 1.10.2012.
Zamestnávateľ jej na základe jej písomného oznámenia dal výpoveď k 30.9.2012 s odstupným a preplatením dovolenky. Pracovný pomer bol na dobu neurčitú od 16.3.2006 a nástup na materskú bol 14.8.2009. Z akého príjmu sa jej bude počítať podpora v nezamestnanosti.
Za radu vopred ďakujem.
Mila123
19.09.12,10:25
neodpracuje teda po ukončení RD ani jeden deň?

ak neodpracuje, tak sa jej počíta podpora z predchádzajúceho príjmu, kt. dosahovala pred MD....
ALIBABKA 2
19.09.12,11:42
takže sa jej bude podpora rátať z rokov 2008 a 2009, prípadne ak sa jej dá dovolenka a odstupné ráta sa podpora z tohoto príjmu
Mila123
19.09.12,11:47
takže sa jej bude podpora rátať z rokov 2008 a 2009, prípadne ak sa jej dá dovolenka a odstupné ráta sa podpora z tohoto príjmu

aj jeden deň odpracovaný po RD jej pomôže na peknú podporu.....
ALIBABKA 2
20.09.12,10:06
nestačí iba jeden deň dovolenky
ALIBABKA 2
20.09.12,12:47
ide o preplatenie dovolenky , vyčerpá si jeden den dovolenky zvyšok sa preplatí
kubkokubko
22.09.12,19:07
Mozem si len overit,ci som spravne pochopila veci pre mna podstatne? Vopred dakujem za vyjadrenia.
v roku 2007 som nastupila z práce (trvanie PP 6rokov) na MD, potom som bola na RD, hned nato opat na MD a 22.9 (sobota) mi konci RD. Zamestnavatel sa so mnou chce dohodnut na rozviazani PP § 60 a chce mi dat 3 mesacne odstupne. Podpora sa mi bude ratat z poslednych 2 rokov, ktore som odpracovala. Toto by mi bolo asi jasne, teda myslim.
Chcem sa opytat ci je rozdiel, ci mi skonci PP 23.9 (nedela) alebo skonci 24.9 (v pondelok) a bude tam 1 den trvania PP za ktory nebude ziadna mzda, lebo to nebol pracovny den.
Dnes mi jedna znama hovorila, ze pri ukonceni PP po MD a RD mam este narok na preplatenie dovolenky za obdobie trvania MDovoleniek (teda spolu 1 rok). Dovolenka za odpracovane obdobie mi bola preplatena pri nastupe na MD.
Dakujem vsetkym
Mila123
22.09.12,19:26
ak chceš mať peknú PvN dosiahni to, aby si mala v pondelok napr. dovolenku či paragraf.....proste ukonči PPV pondelkovým dátumom.....

budeš mať vyplatené dostupné, kt. ti vstúpi do VZ na určenie podpory v nezamestnanosti, inak sa ti bude počítať PvN z dosiahnutej mzdy pred MD.....
veronikasad
22.09.12,19:26
Mozem si len overit,ci som spravne pochopila veci pre mna podstatne? Vopred dakujem za vyjadrenia.
v roku 2007 som nastupila z práce (trvanie PP 6rokov) na MD, potom som bola na RD, hned nato opat na MD a 22.9 (sobota) mi konci RD. Zamestnavatel sa so mnou chce dohodnut na rozviazani PP § 60 a chce mi dat 3 mesacne odstupne. Podpora sa mi bude ratat z poslednych 2 rokov, ktore som odpracovala. Toto by mi bolo asi jasne, teda myslim.
Chcem sa opytat ci je rozdiel, ci mi skonci PP 23.9 (nedela) alebo skonci 24.9 (v pondelok) a bude tam 1 den trvania PP za ktory nebude ziadna mzda, lebo to nebol pracovny den.
Dnes mi jedna znama hovorila, ze pri ukonceni PP po MD a RD mam este narok na preplatenie dovolenky za obdobie trvania MDovoleniek (teda spolu 1 rok). Dovolenka za odpracovane obdobie mi bola preplatena pri nastupe na MD.
Dakujem vsetkym
Pre posúdenie nároku na dovolenku uveď presné obdobie materskej a rodičovskej dovolenky pri prvom aj druhom dieťati
kubkokubko
22.09.12,21:15
1. MD 28.10.2007, nastup na 1.RD 28.04.2008, prva RD zmenena na MD
2. MD 22.09.2009(narodenie druheho dietata) nastup na 2.RD 22.3.2010 do 22.09.2012
kubkokubko
22.09.12,21:18
ak chceš mať peknú PvN dosiahni to, aby si mala v pondelok napr. dovolenku či paragraf.....proste ukonči PPV pondelkovým dátumom.....

budeš mať vyplatené dostupné, kt. ti vstúpi do VZ na určenie podpory v nezamestnanosti, inak sa ti bude počítať PvN z dosiahnutej mzdy pred MD.....

Aha takze ak by som skoncila v nedelu po rodicovskej tak mi na podporu budu brat mesacny prijem za posledne 2 roky zamestnania a ak by som mala 1 den dovolenky v pondelok, tak sa to berie ako VZ a tento jeden mesiac s cca trojnásobnym platom by sa bral ako podklad na vypocet PvN? Pisem to tak laicky ale snad ste ma pochopili. Dakujem
veronikasad
23.09.12,04:56
1. MD 28.10.2007, nastup na 1.RD 28.04.2008, prva RD zmenena na MD
2. MD 22.09.2009(narodenie druheho dietata) nastup na 2.RD 22.3.2010 do 22.09.2012
Vznikne ti nárok na dovolenku za rok 2007, tú si zrejme pred nástupom na prvú MD vyčerpala, rok 2008 (krátenú z titulu RD), rok 2009 (krátenú z titulu RD) a dovolenku za odpracované dni (MD sa považuje za výkon práce) za rok 2010.

Požiadaj o čerpanie dovolenky na 24.9.2012 a ostatnú dovolenku nech ti zamestnávatel preplatí. Vyjde ti "slušný" VZ pre dávku v nezamestnanosti.
Jana Motyčková
23.09.12,06:38
Aha takze ak by som skoncila v nedelu po rodicovskej tak mi na podporu budu brat mesacny prijem za posledne 2 roky zamestnania a ak by som mala 1 den dovolenky v pondelok, tak sa to berie ako VZ a tento jeden mesiac s cca trojnásobnym platom by sa bral ako podklad na vypocet PvN? Pisem to tak laicky ale snad ste ma pochopili. Dakujem

Aj keď skončíš v nedeľu, budeš tam mať deň poistenia a ako píšeš, dostaneš odstupné a zrejme aj preplatenú nevyčerpanú dovolenku, čiže budeš mať aj vymeriavací základ. To by si mala podporu z maxima. Ak by si skončila v deň skončenia rodičovskej dovolenky - čo ako píšeš je sobota - podpora by bola vypočítaná z príjmu pred pvou materskou.
kubkokubko
23.09.12,07:35
Kocky ani neviete ako vam dakujem za odpovede a vas cas, a ja som bojovala aby mi ukoncili PP dnes v nedelu, tak hned idem zavolat riaditelovi nech mi to daju az na pondelok. Co by som bez vas robila, normalne mi poslite cisla uctu, alebo adresu do posty, ked mi vypocitaju taku peknu podporu, tak vam normalne poslem vianocny darcek. Bez vas by som mala o tretinu menej.
Este raz srdecne dakujem ste uzasne a nechapem ako mozete byt take mudre aj ja by som chcela...
jammka
06.11.12,20:16
Dobry den, potrebovala by som tiez poradit.
Momentalne som na MD, ktorá mi konci 13.10.2012 a nasledne zacnem poberat rodicovsky prispevok. V decembri by som chcela ukoncit PP (trva od roku 2005) a zaevidovat sa na UP.
Na 1. MD som nastupila 12.9.2010 ukoncena 8.5.2012 a nasledne som zacala cerpat rodicovsky prispevok, s tym, ze som od 9.5 do 13.5.2011 vycerpala zostavajucu dovolenku (5dni) za rok 2010.
Na 2.MD som nastupila 21.3.2012, takze mi konci 13.11.2012 a zacnem poberat RD.
Prislucha mi za tento rok dovolenka -18,5 dna pocas MD a mam narok aj na dovolenku este za 1.MD? ak ano, kolko?
Staci si vycerpat 1 den dovolenky a ostatne si dat preplatit, aby som mala co najvyssi mozny VZ, pri ukonceni PP?
Docitala som sa, ze je potrebne prepisat rodicovsky prispevok na manzela, aby som mohla byt evidovana na UP. Ako je to s prepisom rodicovskeho prispevku na manzela? Prepisuje sa to k urcitemu datumu, alebo ku koncu mesiaca? nie je problem, ak je zivnostnik a nie zamestnanec?
a aky datum vypovede zvolit? (napr. prepis by bol ku dnu 30.11.2011- za 12/2011 by uz siel prispevok jemu a vypoved dat k 4.12.2012- kedze 1.-2. je vikend?) za tie 2 dni, ktore by som nepoberala RD sa je nutne niekde evidovat - SP, ZP
som nejaka zmetena s tych datumov...3.12. by som cerpala dovolenku a k 4.12 vypoved s tym, ze by mi preplatili dovolenku, cize VZ by som mala ratany len za jeden den, alebo sa by tam zarataval aj vikend? - co by mi znevýhodnilo VZ.
Alebo je lepsie dat prepis rodicaku k 28.11., nasledne 29.12. cerpat dovolenku a 30.12 vypoved, tu by bol VZ len za jeden den, ak to spravne chapem.
Prosim Vas o radu a dufam, ze som to napisala aspon trosku zrozumitelne, dakujem Jana
Mila123
06.11.12,20:22
prečo tam vehementne chceš ísť na ÚPSVaR sa hlásiť ako nezamestnaná?
Jana Motyčková
07.11.12,08:14
Dobry den, potrebovala by som tiez poradit.
Momentalne som na MD, ktorá mi konci 13.10.2012 a nasledne zacnem poberat rodicovsky prispevok. V decembri by som chcela ukoncit PP (trva od roku 2005) a zaevidovat sa na UP.
Na 1. MD som nastupila 12.9.2010 ukoncena 8.5.2012 a nasledne som zacala cerpat rodicovsky prispevok, s tym, ze som od 9.5 do 13.5.2011 vycerpala zostavajucu dovolenku (5dni) za rok 2010.
Na 2.MD som nastupila 21.3.2012, takze mi konci 13.11.2012 a zacnem poberat RD.
Prislucha mi za tento rok dovolenka -18,5 dna pocas MD a mam narok aj na dovolenku este za 1.MD? ak ano, kolko?
Staci si vycerpat 1 den dovolenky a ostatne si dat preplatit, aby som mala co najvyssi mozny VZ, pri ukonceni PP?
Docitala som sa, ze je potrebne prepisat rodicovsky prispevok na manzela, aby som mohla byt evidovana na UP. Ako je to s prepisom rodicovskeho prispevku na manzela? Prepisuje sa to k urcitemu datumu, alebo ku koncu mesiaca? nie je problem, ak je zivnostnik a nie zamestnanec?
a aky datum vypovede zvolit? (napr. prepis by bol ku dnu 30.11.2011- za 12/2011 by uz siel prispevok jemu a vypoved dat k 4.12.2012- kedze 1.-2. je vikend?) za tie 2 dni, ktore by som nepoberala RD sa je nutne niekde evidovat - SP, ZP
som nejaka zmetena s tych datumov...3.12. by som cerpala dovolenku a k 4.12 vypoved s tym, ze by mi preplatili dovolenku, cize VZ by som mala ratany len za jeden den, alebo sa by tam zarataval aj vikend? - co by mi znevýhodnilo VZ.
Alebo je lepsie dat prepis rodicaku k 28.11., nasledne 29.12. cerpat dovolenku a 30.12 vypoved, tu by bol VZ len za jeden den, ak to spravne chapem.
Prosim Vas o radu a dufam, ze som to napisala aspon trosku zrozumitelne, dakujem Jana
Rodičovský príspevok nie je rodičovská dovolenka (RD). Čiže RD môźeš mať kľudne do 2.12.2012. RD ukončíš k 2.12., 3. si môžeš čerpať dovolenku a ukončíš pracovný pomer. Zvyšok dovolenky sa ti preplatí. Neviem, aký máš celoročný nárok, tak neviem ani prepoćítať, aký máš nárok na dovolenku. keď doplníš, niekto prepoćíta.
Ak ale cheš získať maximálnu dávku v nezamestnanosti, tak takto sa ti to nepodarí - dávku si zvýšiš, ale maximum to nebude (ak si teda nemala vysoký príjem za tú predchádzajúcu dovolenku). Dávka sa určí zo súćtu VZ z dovolenky v r.2011 + VZ za ten jeden deň teraz deleno počet kal.dní tej dovolenky v r.2011 + 1 deň z tejto dovolenky). Treba si to prepočítať - koľko dovolenky čerpať, a koľko si dať preplatiť, aby to bolo najvýhodnejšie.
Kôli RP zájdeš na ÚP aj ty aj manžel, ty to zruśíš, manžel si požiada. SZČO nie je problém.
jammka
07.11.12,09:15
dakujem za radu, narok na dovolenku za cely rok mam 20 dni a neviem presne kolko bol VZ pocas tych 5 dni dovolenky, musim vyzistit.
jammka
07.11.12,09:21
prečo tam vehementne chceš ísť na ÚPSVaR sa hlásiť ako nezamestnaná?
medzicasom som sa prestahovala a uz sa neplanujem vratit do tejto prace
veronikasad
07.11.12,09:29
medzicasom som sa prestahovala a uz sa neplanujem vratit do tejto prace
Ber do úvahy aj to, že ak nemáš možnosť zamestnania v novom mieste trvalého pobytu a dôvodom ukončenia prac.pomeru nie je vyplatenie dávky v nezamestnanosti, ak skončíš pracovný pomer, skončí aj tvoje poistenie v nezamestnanosti ...

Počas RD ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď, bez ohľadu na to, že sa do zamestnania už neplánuješ vrátiť.
jammka
07.11.12,10:52
Ber do úvahy aj to, že ak nemáš možnosť zamestnania v novom mieste trvalého pobytu a dôvodom ukončenia prac.pomeru nie je vyplatenie dávky v nezamestnanosti, ak skončíš pracovný pomer, skončí aj tvoje poistenie v nezamestnanosti ...

Počas RD ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď, bez ohľadu na to, že sa do zamestnania už neplánuješ vrátiť.
dovodom je, ze chcem vyuzit vyplatenie davky v nezamestnanosti a po 6 mesiacoch jej cerpania sa budem sa snazit nieco si tu najst a ak sa mi to nepodari, zostanem doma dalej na RD (prepisem z manzela na seba poberanie rodic. prispevku). Musela by som si potom platit nejake poistenie?? alebo co by to pre mna znamenalo, ze nebudem mat poistenie v nezamestnanosti?
monika.m.b
14.11.12,12:21
Idem aj ja po radu.Už som to tu pozerala,ale nenašla som odpovede,ktoré potrebujem.Rodičovský príspevok sa vypláca spätne?Takže ak mi rodičovská dovolenka skončila 25.10.2012,peniaze,ktoré mi teraz prišli sú v poriadku a môžem s nimi normálne počítať a nebude ich treba vracať?A ďalej,zaevidovala som sa na ÚPSVaR,nakoľko do pôvodného zamestania som sa nemohla vrátiť a dohodli sme sa na výpovedi.Na sociálnu poisťovňu pôjdem s tlačivámi z roboty a z ÚPSVaR.Treba ešte niekde niečo nahlasovať?Doniesť niekde nejaké tlačivá?Ďakujem za každú dobrú radu,ktorú tu vždy nájdem
mirka134
14.11.12,19:16
Idem aj ja po radu.Už som to tu pozerala,ale nenašla som odpovede,ktoré potrebujem.Rodičovský príspevok sa vypláca spätne?Takže ak mi rodičovská dovolenka skončila 25.10.2012,peniaze,ktoré mi teraz prišli sú v poriadku a môžem s nimi normálne počítať a nebude ich treba vracať?A ďalej,zaevidovala som sa na ÚPSVaR,nakoľko do pôvodného zamestania som sa nemohla vrátiť a dohodli sme sa na výpovedi.Na sociálnu poisťovňu pôjdem s tlačivámi z roboty a z ÚPSVaR.Treba ešte niekde niečo nahlasovať?Doniesť niekde nejaké tlačivá?Ďakujem za každú dobrú radu,ktorú tu vždy nájdem

áno rodičovský sa vypláca spätne takže nemusis nič vracať
Na ZP by si mala nahlásiť a odniesť aj potvrdenie že ti skončil RP ,
aspon tolko ti poradím
LeaSl
14.11.12,22:24
Dobry den, potrebovala by som tiez poradit.
Momentalne som na MD, ktorá mi konci 13.10.2012 a nasledne zacnem poberat rodicovsky prispevok. V decembri by som chcela ukoncit PP (trva od roku 2005) a zaevidovat sa na UP.
Na 1. MD som nastupila 12.9.2010 ukoncena 8.5.2012 a nasledne som zacala cerpat rodicovsky prispevok, s tym, ze som od 9.5 do 13.5.2011 vycerpala zostavajucu dovolenku (5dni) za rok 2010.
Na 2.MD som nastupila 21.3.2012, takze mi konci 13.11.2012 a zacnem poberat RD.
Prislucha mi za tento rok dovolenka -18,5 dna pocas MD a mam narok aj na dovolenku este za 1.MD? ak ano, kolko?
Staci si vycerpat 1 den dovolenky a ostatne si dat preplatit, aby som mala co najvyssi mozny VZ, pri ukonceni PP?
Docitala som sa, ze je potrebne prepisat rodicovsky prispevok na manzela, aby som mohla byt evidovana na UP. Ako je to s prepisom rodicovskeho prispevku na manzela? Prepisuje sa to k urcitemu datumu, alebo ku koncu mesiaca? nie je problem, ak je zivnostnik a nie zamestnanec?
a aky datum vypovede zvolit? (napr. prepis by bol ku dnu 30.11.2011- za 12/2011 by uz siel prispevok jemu a vypoved dat k 4.12.2012- kedze 1.-2. je vikend?) za tie 2 dni, ktore by som nepoberala RD sa je nutne niekde evidovat - SP, ZP
som nejaka zmetena s tych datumov...3.12. by som cerpala dovolenku a k 4.12 vypoved s tym, ze by mi preplatili dovolenku, cize VZ by som mala ratany len za jeden den, alebo sa by tam zarataval aj vikend? - co by mi znevýhodnilo VZ.
Alebo je lepsie dat prepis rodicaku k 28.11., nasledne 29.12. cerpat dovolenku a 30.12 vypoved, tu by bol VZ len za jeden den, ak to spravne chapem.
Prosim Vas o radu a dufam, ze som to napisala aspon trosku zrozumitelne, dakujem Jana

za MD vám prislúcha aj pomerná časť dovolenky (nie som mzdárka, takže presný počet dní neviem povedať),
- áno, je potrebné vyčerpať jeden deň dovolenky a zvyšok si nechať preplatiť, čiže jeden deň do zamestnania nastúpite, ten deň vyčerpáte 1 deň dovolenky, nasledujúci deň výpoveď. (nesmie to byť v piatok a výpoveď v pondelok)
- rodičák pre písať na manžela môžete s akýmkoľvek dátumom, ale vypláca sa mesačne tak asi uprednostnia k napr. 30.11. s tým, že nasledujúci mesiac ešte príde vám - vypláca sa pozadu a potom už manželovi, vy môžete ukončiť pracovný pomer aj predtým, za ten mesiac, keď ešte príde RP vám nedostanete podporu, začne sa vyplácať až na ďalší mesiac (počas 6 mesiacov), za ten čas, kým poberáte podporu a ste nahlásená na úrade práce za vás platí poistenie a zdravotné štát (do sociálky sa môžete nahlásiť aj ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku) a zdravotnej až na základe rozhodnutia o zaevidovaní na úrade práce.
Potom buď budete naďalej evidovaná na UP a tak by naďalej mal za vás platiť odvody štát, alebo ak dieťatko nebude mať ešte 3 roky, tak znova presuniete RP z manžela na vás.
LeaSl
14.11.12,22:27
to, že je živnostník nie je problém, odvody si predpokladám platí sám, takže nebude poistencom štátu, len bude poberateľom RP.
monika.m.b
16.11.12,08:54
áno rodičovský sa vypláca spätne takže nemusis nič vracať
Na ZP by si mala nahlásiť a odniesť aj potvrdenie že ti skončil RP ,
aspon tolko ti poradím


dakujem za odpoved a ešte jedna otázka.to potvrdenie mi príde automaticky,alebo ho mám niekde zhádať?a ak zháňať,tak kde?na ÚPSVaR?
Eva Póčová
28.11.12,10:29
Ahojte,
potrebovala by som pomoc od Vás múdrejších ako som ja, zatiaľ som nemala takýto prípad. Mám tu jednu zamestnankyňu, ktorej končí rodičovská dovolenka 27.3.2013 (3 roky bude mať syn). Má uzatvorenú pracovnú zmluvu od 1.11.2009. Od 1.1.2010 do 2.2.2010 bola PN a od 3.2.2010 nastúpila na MD. Na RD je od 18.8.2010. Má ešte nevyčerpanú dovolenku 23,5 dní. Chcela by som jej ukončiť PZ tal aby dostala čo najviac nezamestnaneckú ak teda by mala naň nárok. Pred touto PZ mala tiež PZ na minimálnu mzdu od roku 2005 a končila sa 31.3.2009 potom poberala nezamestnaneckú. Tá nová zmluva bola na uzavretá vyššiu mzdu.
Ako mám ukončiť zmluvu aby jej nezamestnaneckú vypočítali už z novej PZ?
Ďakujem
Mila123
28.11.12,11:36
Ahojte,
potrebovala by som pomoc od Vás múdrejších ako som ja, zatiaľ som nemala takýto prípad. Mám tu jednu zamestnankyňu, ktorej končí rodičovská dovolenka 27.3.2013 (3 roky bude mať syn). Má uzatvorenú pracovnú zmluvu od 1.11.2009. Od 1.1.2010 do 2.2.2010 bola PN a od 3.2.2010 nastúpila na MD. Na RD je od 18.8.2010. Má ešte nevyčerpanú dovolenku 23,5 dní. Chcela by som jej ukončiť PZ tal aby dostala čo najviac nezamestnaneckú ak teda by mala naň nárok. Pred touto PZ mala tiež PZ na minimálnu mzdu od roku 2005 a končila sa 31.3.2009 potom poberala nezamestnaneckú. Tá nová zmluva bola na uzavretá vyššiu mzdu.
Ako mám ukončiť zmluvu aby jej nezamestnaneckú vypočítali už z novej PZ?
Ďakujem
bude mať aspoň jeden deň odpracovaný, popr. čerpať dovolenku ? vznikne jej nárok na odstupné?
Eva Póčová
28.11.12,14:11
Mohla by vyčerpať dovolenku 23,5 dní, PZ by sme ukončili dohodou bez odstupného. Alebo mala by ostať v práci jeden deň alebo do konca marca 2013 a dovolenku jej preplatiť? Ako by to bolo lepšie pre zamestnankyňu? (cieľom je čo najvyšia nezamestnanecká dávka)
ďakujem
jammka
28.11.12,18:52
za MD vám prislúcha aj pomerná časť dovolenky (nie som mzdárka, takže presný počet dní neviem povedať),
- áno, je potrebné vyčerpať jeden deň dovolenky a zvyšok si nechať preplatiť, čiže jeden deň do zamestnania nastúpite, ten deň vyčerpáte 1 deň dovolenky, nasledujúci deň výpoveď. (nesmie to byť v piatok a výpoveď v pondelok)
- rodičák pre písať na manžela môžete s akýmkoľvek dátumom, ale vypláca sa mesačne tak asi uprednostnia k napr. 30.11. s tým, že nasledujúci mesiac ešte príde vám - vypláca sa pozadu a potom už manželovi, vy môžete ukončiť pracovný pomer aj predtým, za ten mesiac, keď ešte príde RP vám nedostanete podporu, začne sa vyplácať až na ďalší mesiac (počas 6 mesiacov), za ten čas, kým poberáte podporu a ste nahlásená na úrade práce za vás platí poistenie a zdravotné štát (do sociálky sa môžete nahlásiť aj ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku) a zdravotnej až na základe rozhodnutia o zaevidovaní na úrade práce.
Potom buď budete naďalej evidovaná na UP a tak by naďalej mal za vás platiť odvody štát, alebo ak dieťatko nebude mať ešte 3 roky, tak znova presuniete RP z manžela na vás.

Dakujem za info, mala by som este otazocku. Rata sa doba evidencie na UP do dochodku, resp. ci sa to aj tyka mna, kedze som v SP nahlasena ako osoba starajuca sa o dieta. Alebo je potreba nieco si doplatit do SP.
Nerada by som v buducnosti zistila, ze som nieco urobila nespravne:) Vdaka
Eva Póčová
29.11.12,08:26
Mohla by vyčerpať dovolenku 23,5 dní, PZ by sme ukončili dohodou bez odstupného. Alebo mala by ostať v práci jeden deň alebo do konca marca 2013 a dovolenku jej preplatiť? Ako by to bolo lepšie pre zamestnankyňu? (cieľom je čo najvyšia nezamestnanecká dávka)
ďakujem

Mohli by ste mi s týmto prípadom pomôcť prosím
Ďakujem
ivka70
29.11.12,08:29
Mohla by vyčerpať dovolenku 23,5 dní, PZ by sme ukončili dohodou bez odstupného. Alebo mala by ostať v práci jeden deň alebo do konca marca 2013 a dovolenku jej preplatiť? Ako by to bolo lepšie pre zamestnankyňu? (cieľom je čo najvyšia nezamestnanecká dávka)
ďakujem

Pre zamestnankynu a vypocet podpory je najlepesie jeden den po ukonceni RD cerpat dovolenku, zvysok dovolenky jej preplatite.
Velmi vyrazne jej to ovplyvni vysku podpory v nezamestnanosti, ak ten den dovolenky bude riadne cerpat a bude riadne nahlasena v SP po RD.
Eva Póčová
29.11.12,09:13
Takže ak som tomu dobre rozumela, vráti sa z RD riadne ju prihlásim späť do poistenia SP aj ZP, vyčerpá aspoň jeden deň dovolenku potom jej ukončíme PZ dohodou a zvyšok dovolenky jej preplatíme a tým jej zaisťujem že nezamestnaneckú dostane z poslednej PZ zo dňa 1.11.2009 kde mala vyšší VZ.
Pochopila som to správne?
ďakujem
bobotova
30.11.12,11:14
Dobrý deň,

poprosím Vás o radu:
pracovný pomer trval od roku 2009.
12.10.2012 mi skončila rodičovská DV - dieťa malo 3 roky - to bolo v piatok
13.10. - 14.10.2012 - sobota, nedeľa
15.10.201 - 19.10.2012 som mala OČR
od 22.10.2012 do 31.10.2012 - som čerpala DV
01.11.201 - SV
02.11.2012 - čerpanie DV
od 05.11.2012 - som na PN
Ak by som dala po ukončení PN výpoveď dohodou, a následne sa prihlásila na úrade práce, mám nárok na podporu v nezamestnanosti?
Vopred ďakujem za odpovede.
ivka70
30.11.12,11:17
Dobrý deň,

poprosím Vás o radu:
pracovný pomer trval od roku 2009.
12.10.2012 mi skončila rodičovská DV - dieťa malo 3 roky - to bolo v piatok
13.10. - 14.10.2012 - sobota, nedeľa
15.10.201 - 19.10.2012 som mala OČR
od 22.10.2012 do 31.10.2012 - som čerpala DV
01.11.201 - SV
02.11.2012 - čerpanie DV
od 05.11.2012 - som na PN
Ak by som dala po ukončení PN výpoveď dohodou, a následne sa prihlásila na úrade práce, mám nárok na podporu v nezamestnanosti?
Vopred ďakujem za odpovede.

Ano, mala by si.
bobotova
30.11.12,14:24
Ďakujem.
promont maja
04.12.12,09:08
Zamestnankyňa končí pracovný pomer ku 31. 12. 2012 z titulu uzatvorenia pracovnej zmluvy na dobu určitú. Dňa 21. 2. 2011 sa jej narodila dcéra, a toho času poberá rodičovský príspevok. Aké má povinnosti? Má povinnosť zapísať sa na Úrade práce? Ak aj po skončení rodičovskej dovolenky, teda ku 21. 2. 2014 ostane nezamestnaná, aký má vymeriavací základ pre výpočet podpory? Počíta sa obdobie počas ktorého sa starala o dieťa do troch rokov veku do obdobia pre tzv. zápočet odpracovaných dní pre poberanie dávky v nezamestnanosti? A čo v prípade, ak opäť otehotnie? Ako je to po novom, teda po 1. 1. 2013?
Andyke
05.12.12,06:41
§ 106
Poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za dni, počas ktorých
a) má nárok na výplatu nemocenského,
b) má nárok na výplatu ošetrovného,
c) má nárok na výplatu materského,
d) sa mu vypláca rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu.45b)


-
Takže rodič.príspevok treba prepísať na manžela. A môže sa zaregistrovať ako uchádzač o zamestnanie od 1.1.2013.

Ak sa zaregistruje až k 21.2.2014: (treba pozrieť či bude nižšie uved.podmienky spĺňať, obdobie od 1.1.2013 až do 21.2.2014 sa jej nezapočíta, lebo nečerpá rodič.dovolenku zo zamestnania. )
§104
2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.

Treba aj zistiť, či náhodou nebola nezamestnaná v období od 21.2.2010...

Ak znovu otehotnie : na materské nárok nevzniká ak do dňa pôrodu nebude spĺňať 270 dní nemoc. poistenia v posledných 2 rokoch. Presnejšiu odpoveď dať neviem, lebo neviem ani predpoklad.termín
kedy by chcela mať 2.dieťa, ale v každom prípade by musela byť ešte zamestnaná alebo DNP v r.2013, aby túto podmienku splnila. (aj keby išla na materské v ochrannej lehote, že ukončí PP alebo DNP. Treba to vtedy konkrétne prepočítať.)
hiro
07.12.12,11:31
Dobrý deň.

Vie mi niekto poratiť s dátumom ukončnia pracovneho pomeru?

Dieta dovrsilo 3 roky 6.12.2012. Od 7.12.2012 (piatok) - dnes som nastupila do prace. Ale moje miesto aj pracovisko je zrusene, tak dostanem vypoved s odstupnym podla §63. Nieco sa pisalo ze nie je vhodne nastupit v piatok a ukoncit v pondelok. Ale ja som uz v piatok nastupila.

K akemu datumu je pre mna najvyhodnejsie urobit ukoncenie pracovneho pomeru vypovedou s odstupnym, aby som mala narok na co najvyssiu podporu v nezamestnanosti.

A podotazka, z akeho zarobku mi budu ratat odstupne ked som 6 rokov doma s 2 detmi po sebe a moja mzda pred nastupom na matersku v roku 2006 bola tesne nad minimalnou mzdou. Moja pracovna pozicia je zrusena, takze nie je mozne porovnat so sucasnym zarobkom na mojej pozicii.

dakujem vsetkym rychlikom :D
veronikasad
07.12.12,12:13
Dobrý deň.

Vie mi niekto poratiť s dátumom ukončnia pracovneho pomeru?

Dieta dovrsilo 3 roky 6.12.2012. Od 7.12.2012 (piatok) - dnes som nastupila do prace. Ale moje miesto aj pracovisko je zrusene, tak dostanem vypoved s odstupnym podla §63. Nieco sa pisalo ze nie je vhodne nastupit v piatok a ukoncit v pondelok. Ale ja som uz v piatok nastupila.

K akemu datumu je pre mna najvyhodnejsie urobit ukoncenie pracovneho pomeru vypovedou s odstupnym, aby som mala narok na co najvyssiu podporu v nezamestnanosti.

A podotazka, z akeho zarobku mi budu ratat odstupne ked som 6 rokov doma s 2 detmi po sebe a moja mzda pred nastupom na matersku v roku 2006 bola tesne nad minimalnou mzdou. Moja pracovna pozicia je zrusena, takze nie je mozne porovnat so sucasnym zarobkom na mojej pozicii.

dakujem vsetkym rychlikom :D
Už ti bola od zamestnávateľa doručená výpoveď ?
hiro
07.12.12,12:18
Nie, ale mam možnosť sa dohodnúť na dátume ukončenia.

Problém skôr bude s preplatením dovolenky. Chcú aby som si ju vyčerpala.
veronikasad
07.12.12,12:19
Nie, ale mam možnosť sa dohodnúť na dátume ukončenia.

Problém skôr bude s preplatením dovolenky. Chcú aby som si ju vyčerpala.
Ak ti zamestnávatel doručí výpoveď, musíš požiadať o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, t.j. najneskôr do 31.12.2012. Inak ti nárok na odstupné nevznikne. Termín skončenia prac.pomeru si určíš sama, výhodnejšie je skončiť prac.pomer v piatok.

Aký máš zostatok starej dovolenky ?
hiro
07.12.12,13:49
Zostatok dovolenky mi zatiaľ nikto nevie povedať. Ani na socialke ani vo firme.
Dnes večer budem mať presné dátumy začiatkov a ukončení MD,RD. Skúsim to sem zavesiť.

Pri ukončovaní prac pomeru vidím 2 možnosti.

1, 7.12.2012 nástup do zamestnania a čerpanie dovolenky niekoľko dní (koľko budem mať nárok). Po vyčerpaní dovolenky ukončenie prac. pomeru dohodou, §63. (asi sa to stihne v roku 2012)

2, 7.12.2012 nástup do zamestnania a ukončenie prac. pomeru dohodou §63 od 8.12.2012 (sobota) alebo 10.12.2012 (pondelok).

V obidvoch prípadoch ukončenie PP s odstupným bez výpovednej doby.

Ktorá varianta by bola pre mňa výhodnejšia pre výpočet podpory v nezamestnanosti?

Dúfam že sa nepýtam velke sprostosti, ale v tomto som úlný laik.
hiro
07.12.12,13:57
výhodnejšie je skončiť prac.pomer v piatok.



aj v prípade že 7.12.2012 (piatok) som nastúpila do zamestnania po RD, do štvrtku 13.12.2012 (štvrtok) budem čerpať dovolenku a k 14.12.2012 (piatok) ukončím pracovný pomer výpoveďou (§63) a dohodou o odstupnom 3 mesiace (vypočítané z minimálnej mzdy)?
veronikasad
07.12.12,15:51
aj v prípade že 7.12.2012 (piatok) som nastúpila do zamestnania po RD, do štvrtku 13.12.2012 (štvrtok) budem čerpať dovolenku a k 14.12.2012 (piatok) ukončím pracovný pomer výpoveďou (§63) a dohodou o odstupnom 3 mesiace (vypočítané z minimálnej mzdy)?
Piatok som napísala preto, lebo pre výpočet dávky v nezamestnanosti sa vymeriavací základ delí počtom kal. dní (víkend túto dávku znižuje). V tvojom prípade ak posledný deň čerpania dovolenky bude 13.12. (štvrtok), požiadaj o ukončenie dovolenky týmto dňom.
Počkaj na výpoveď zo strany zamestnávatela (ostatné v predch.mojom príspevku) - žiadnu dohodu o odstupnom nepotrebuješ, vznikne ti naň nárok zo ZP. Len musíš skončiť pracovný pomer pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Nedávaj si žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou (bez výpovede zamestnávatela) sama, vtedy ti nárok na odstupné nevznikne.
hiro
07.12.12,19:13
Sposob vypovede bude spraveny tak aby som mala narok na podporu v nezamestnanosti.

Teraz mi ide o to ako si zabezpecit co najvyssiu podporu.

Teda ak som si nasla dobre info, tak denny vymeriavaci zaklad by mal byt vyssi ako cca 75 €.

tym ze budem viac dni v zamestnani (cerpat dovolenku) si tento DVZ asi znizim - mam pravdu?

Je preto najlepsie odpracovat 1 den, dostat odstupne (3 mesacne z minimalnej mzdy), suhlasit s prepadnutim dovolenky a ist na podporu v nezamestnanosti ktora by mala byt v maximalnej moznej vyske.

Mozes mi potvrdit tuto moju teoriu? Dakujem za odpoved.
Mila123
07.12.12,19:46
spôsob ukončenia PPV nemá vplyv na podporu v nezamestnanosti.....
nevyčerpanú dovolenku sa nemôžeš vzdať jej nároku na čerpanie, resp. preplatenie....
inak súhlasím.....
mirka134
16.12.12,11:54
ahojte
chcem sa spýtať či má vplyv na vyplácanie dávky v nezamestnanosti - ked je evidovaný na UP či si môže dobrovoľne priplácať balík poistení dobrovolne.
dakujem
Katy a R
16.12.12,11:59
ahojte
chcem sa spýtať či má vplyv na vyplácanie dávky v nezamestnanosti - ked je evidovaný na UP či si môže dobrovoľne priplácať balík poistení dobrovolne.
dakujem
Je to samostatné poistenie - dobrovoľne sa môžeš prihlásiť hocikedy ;) Evidencia , či vyplácanie dávky s tým nič nemá :)
vnet
17.12.12,05:55
Dobrý deň, mám takúto otázku. Matka je MD a RD od roku 2005. Má 5 detí, takže vždy z RD nastupovala ma MD. Posledná RD jej končí 23.9.2013. Už teraz vie že dostane výpoveď a pôjde na UP. To že sa nastúpi na 1 deň, dá si vyplatiť dovolenku to je jasné. Ale ona tento rok začala pracovať na dohodu jeden deň v týždni, za 100€ mesačne.
A tu nie som si istá, ako jej ovplyvní táto dohoda po novom roku podporu v nezamestnanosti, či by ju nemala od 1.1.2013 zrušiť.
veronikasad
17.12.12,06:48
Dobrý deň, mám takúto otázku. Matka je MD a RD od roku 2005. Má 5 detí, takže vždy z RD nastupovala ma MD. Posledná RD jej končí 23.9.2013. Už teraz vie že dostane výpoveď a pôjde na UP. To že sa nastúpi na 1 deň, dá si vyplatiť dovolenku to je jasné. Ale ona tento rok začala pracovať na dohodu jeden deň v týždni, za 100€ mesačne.
A tu nie som si istá, ako jej ovplyvní táto dohoda po novom roku podporu v nezamestnanosti, či by ju nemala od 1.1.2013 zrušiť.
rok 2012 neovplyvní dávku v nezamestnanosti (z dohod sa PvN neplatí). Od 1.1.2013 by mala dohodu zrušiť.
r.galovic
19.12.12,19:51
Ahojte.

V prvom rade sa ospravedlňujem ak tu niečo podobné už bolo, ale naozaj nemám čas na prečítanie všetkých 75 strán.

Manželke končí RD 18.02.2013 a v práci pravdepodobne skončí.

Akým spôsobom, resp. aké je rozhodujúce obdobie pre výpočet DVZ ?

01/2003 až 09/2006 - Pracovala
10/2006 až 02/2009 - MD + RD
03/2009 až 12/2009 - Pracovala
01/2010 až 02/2013 - MD + RD

Z ktorého obdobia sa bude počítať DVZ ?

Ďakujem za odpovede
veronikasad
19.12.12,19:57
Ahojte.

V prvom rade sa ospravedlňujem ak tu niečo podobné už bolo, ale naozaj nemám čas na prečítanie všetkých 75 strán.

Manželke končí RD 18.02.2013 a v práci pravdepodobne skončí.

Akým spôsobom, resp. aké je rozhodujúce obdobie pre výpočet DVZ ?

01/2003 až 09/2006 - Pracovala
10/2006 až 02/2009 - MD + RD
03/2009 až 12/2009 - Pracovala
01/2010 až 02/2013 - MD + RD

Z ktorého obdobia sa bude počítať DVZ ?

Ďakujem za odpovede
Má nejakú nevyčerpanú dovolenku ? Dostane v práci odstupné ?
r.galovic
19.12.12,20:03
áno, má 8 dní nevyčerpanej dovolenky, v práci odstupné nedostane, pracovný pomer ukončí ona
veronikasad
19.12.12,20:05
áno, má 8 dní nevyčerpanej dovolenky, v práci odstupné nedostane, pracovný pomer ukončí ona
Nech požiada o jeden deň čerpania dovolenky po skončení RD a ostatnú dovolenku jej zamestnávatel preplatí. Pracovný pomer ukončí dňom čerpania dovolenky. Podstatne si zvýši vymer.základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti.