r.galovic
19.12.12,21:09
a vymeriavací základ sa bude počítať z obdobia 03/2009 až 12/2009 aj keď neodpracovala celý rok?
Mila123
19.12.12,20:11
a vymeriavací základ sa bude počítať z obdobia 03/2009 až 12/2009 aj keď neodpracovala celý rok?
Veronika ti dobre poradila,,,,,VZ bude z toho jedného dňa, keď bude čerpať D a aj v ten deˇb bude mať preplatenú D......ak by to bolo t.r. bude mať vyššiu podporu v nezamestnanosti, ak v r. 2013 ten je oklieštený novelou zákona....
veronikasad
19.12.12,20:11
a vymeriavací základ sa bude počítať z obdobia 03/2009 až 12/2009 aj keď neodpracovala celý rok?
Nie, z príjmu po skončení RD (z toho jedného dňa keď mala čerpanú +preplatenú dovolenku)

Od 1.1.2013 sa znižuje max. vymer.základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti. Možno by bolo pre ňu vhodné ukončiť prac.pomer koncom decembra a zaevidovať sa na UP (postup pri dovolenke rovnaký).
Zostatok rod.príspevku môže v súbehu so zamestnaním vyčerpať manžel.
r.galovic
19.12.12,20:19
Veronika ti dobre poradila,,,,,VZ bude z toho jedného dňa, keď bude čerpať D a aj v ten deˇb bude mať preplatenú D......ak by to bolo t.r. bude mať vyššiu podporu v nezamestnanosti, ak v r. 2013 ten je oklieštený novelou zákona....

Problém je v tom, že hneď po nástupe do zamestnania po skončení RD jej zamestnávateľ zmení PZ na minimálnu mzdu a 1/2 uväzok, takže sa snažíme dopracovať k výške dávky a zistiť či sa jej vôbec oplatí pracovať alebo radšej povedzme za tie isté peniaze (ak nie lepšie) aktívne 6 mesiacov hľadať novú prácu.

Ten jeden deň by jej predpokladám vyplatili podľa starej zmluvy? Neviem či by bola ochota zamestnávateľa dať jej iba jeden deň dovolenky a zvyšné preplatiť. Vlastne jemu je to asi jedno, čí?
veronikasad
19.12.12,20:22
Problém je v tom, že hneď po nástupe do zamestnania po skončení RD jej zamestnávateľ zmení PZ na minimálnu mzdu a 1/2 uväzok, takže sa snažíme dopracovať k výške dávky a zistiť či sa jej vôbec oplatí pracovať alebo radšej povedzme za tie isté peniaze (ak nie lepšie) aktívne 6 mesiacov hľadať novú prácu.

Ten jeden deň by jej predpokladám vyplatili podľa starej zmluvy? Neviem či by bola ochota zamestnávateľa dať jej iba jeden deň dovolenky a zvyšné preplatiť. Vlastne jemu je to asi jedno, čí?
Pracovnú zmluvu jej môže zmeniť len s jej súhlasom s podpísaným dodatkom. Nemusí nastúpiť na výkon práce, s rozumným zamestnávatelom, pokial ona bude žiadať o skončenie prac.pomeru dohodou, sa dá dohodnúť ne vyčerpaní jedného dňa dovolenky.
Ak by podpísla dodatok k prac.zmluve, dovolenku bude mať preplatenú pravdepodobným priem.zárobkom, t.zn.min.mzdou a len 4 hod. denne.
r.galovic
19.12.12,20:28
Takže to máme radšej hrať na to, že so zmenou PZ nesúhlasí a čakať že či a kedy jej dá výpoveď?
Mila123
19.12.12,20:34
kedy má termín nástupu do práce?
r.galovic
19.12.12,20:35
kedy má termín nástupu do práce?

19.02.2013
veronikasad
19.12.12,20:35
Takže to máme radšej hrať na to, že so zmenou PZ nesúhlasí a čakať že či a kedy jej dá výpoveď?
Výpoveď jej môže dať až po skončení RD, dovtedy sa na ňu vzťahuje zákaz výpovede.
r.galovic
19.12.12,20:43
Výpoveď jej môže dať až po skončení RD, dovtedy sa na ňu vzťahuje zákaz výpovede.

V prípade, že dostane okamžite po nástupe do zamestnania výpoveď a dostane odstupné, tak vymeriavací základ sa počíta z odstupného?
r.galovic
20.12.12,05:53
Takže ak som všetko správne pochopil, tak je dôležité aby čerpala min. jeden deň dovolenky, zvyšok si dať preplatiť. Následne bude vymeriavací základ prepočítaný na tento jeden deň dovolenky, a zahrnie sa do toho aj odstupné.

Platí to ak pre rok 2013 ?
Mila123
20.12.12,06:41
Takže ak som všetko správne pochopil, tak je dôležité aby čerpala min. jeden deň dovolenky, zvyšok si dať preplatiť. Následne bude vymeriavací základ prepočítaný na tento jeden deň dovolenky, a zahrnie sa do toho aj odstupné.

Platí to ak pre rok 2013 ?
jasne, že platí....už som to aj písala, že max. VZ sa menia, nič viac ......
r.galovic
20.12.12,07:01
jasne, že platí....už som to aj písala, že max. VZ sa menia, nič viac ......

Aha, takže iba sa znížila max výška DVN na 801,10 €

Stále sa ale obávame toho, že či zamestnávateľ bude ochotný jej dať ten jeden deň dovolenky.
Viem že mu to je vlastne jedno, ale neviem či sa nenaštve že manželka nesúhlasí so zmenou PZ.
veronikasad
20.12.12,07:08
Aha, takže iba sa znížila max výška DVN na 801,10 €

Stále sa ale obávame toho, že či zamestnávateľ bude ochotný jej dať ten jeden deň dovolenky.
Viem že mu to je vlastne jedno, ale neviem či sa nenaštve že manželka nesúhlasí so zmenou PZ.
Celkom jedno pre zamestnávatela to nie je, pretože ak skončí prac.pomer posledným dňom RD, odvody zamestnávatela z preplatenej dovolenky a odstupného sú minimálne. Ak jej umožní jeden deň dovolenky čerpať, zaplatí maximálne odvody za jeden deň trvania prac.pomeru. Ako som už napísala, podstatne to ovplyvní dávku v nezamestnanosti, ale s rozumným zamestnávatelom by sa malo dať dohodnúť.

Ak však sama požiada o skončenie prac.pomeru dohodou bez predchádzajúcej výpovede zamestnávatela, nárok na odstupné jej nevznikne
Mila123
20.12.12,07:11
max. mesačná dávka v nezamestnanosti je vo výške priemer. zárobku v NH,t.j. v roku 2013 bude 786€....

prečo také obavy? nech manželka min. mesiac pred nástupom do práce z RP písone oznámi svoj zámer zamestnávateľovi......
a skúste sa dohodnúť, nič iné Vám neostáva.....
r.galovic
20.12.12,07:31
max. mesačná dávka v nezamestnanosti je vo výške priemer. zárobku v NH,t.j. v roku 2013 bude 786€....

prečo také obavy? nech manželka min. mesiac pred nástupom do práce z RP písone oznámi svoj zámer zamestnávateľovi......
a skúste sa dohodnúť, nič iné Vám neostáva.....


Mne vyšlo pri 31 dňovom mesiaci cca 801 €

Tiež dúfame, že sa podarí nejaká dohoda.

V prípade, že sa nedohodne a dostane výpoveď dňom nástupu do zamestnania, tak sa berú ako rozhodujúce obdobie posledné 2 roky pred nástupom na RD ?
Čo ak medzi dvoma RD odrobila 9 mesiacov?
Mila123
20.12.12,07:40
Mne vyšlo pri 31 dňovom mesiaci cca 801 €

Tiež dúfame, že sa podarí nejaká dohoda.

V prípade, že sa nedohodne a dostane výpoveď dňom nástupu do zamestnania, tak sa berú ako rozhodujúce obdobie posledné 2 roky pred nástupom na RD ?
Čo ak medzi dvoma RD odrobila 9 mesiacov?
točíme sa tu stále okolo jedného a toho istého...
či dá ZC alebo Z%L výpoveď, na spôsob ukončenia PPV sa nehľadí, dávka v nezamestnanosti sa stále počíta rovnako......
ak by jej ukončil PP , na spôsobe nezáleží, a neodpracpvala by po RD ani jeden deň PvN sa jej bude počítať zo zárobku pred MD.....
ak odpracuje aspoň jeden deň, resp. v ten deň bude mať dovolenku či paragraf a pod. bude sa jej počítať z tohto zárobku.......
r.galovic
20.12.12,07:52
točíme sa tu stále okolo jedného a toho istého...
či dá ZC alebo Z%L výpoveď, na spôsob ukončenia PPV sa nehľadí, dávka v nezamestnanosti sa stále počíta rovnako......
ak by jej ukončil PP , na spôsobe nezáleží, a neodpracpvala by po RD ani jeden deň PvN sa jej bude počítať zo zárobku pred MD.....
ak odpracuje aspoň jeden deň, resp. v ten deň bude mať dovolenku či paragraf a pod. bude sa jej počítať z tohto zárobku.......

Ja toto chápem, ale chceme sa pripraviť na obidva scenáre.

Prvý scenár nám je jasný - 1 deň dovolenky = max. podpora.

Ale nevieme si vypočítať výšku podpory ak dostane výpoveď hneď.
Nevieme z ktorého obdobia sa bude počítať, pretože mala rôzne platy za posledných 24 mesiacov.
Bude sa počítať priemer za posledné dva roky ? Čiže 9 mesiacov medzi dvoma RD + 15 mesiacov pred prvou RD ? Alebo iba tých 9 mesiacov pred aktuálnou RD ?
Či sa na tých 9 mesiacov neprihliada a berú sa iba 2 roky pred prvou RD ?
Čítal som to síce v zákone, ale som z toho puk.
Mila123
20.12.12,07:54
Ja toto chápem, ale chceme sa pripraviť na obidva scenáre.

Prvý scenár nám je jasný - 1 deň dovolenky = max. podpora.

Ale nevieme si vypočítať výšku podpory ak dostane výpoveď hneď.
Nevieme z ktorého obdobia sa bude počítať, pretože mala rôzne platy za posledných 24 mesiacov.
Bude sa počítať priemer za posledné dva roky ? Čiže 9 mesiacov medzi dvoma RD + 15 mesiacov pred prvou RD ? Alebo iba tých 9 mesiacov pred aktuálnou RD ?
Či sa na tých 9 mesiacov neprihliada a berú sa iba 2 roky pred prvou RD ?
Čítal som to síce v zákone, ale som z toho puk.
kedy bola na MD a RP? boli za sebou dve MD? uveď termíny....
r.galovic
20.12.12,08:07
01/2003 až 09/2006 - Pracovala
10/2006 až 02/2009 - MD + RD
03/2009 až 12/2009 - Pracovala
01/2010 až 02/2013 - MD + RD
Mila123
20.12.12,08:11
01/2003 až 09/2006 - Pracovala
10/2006 až 02/2009 - MD + RD
03/2009 až 12/2009 - Pracovala
01/2010 až 02/2013 - MD + RD
bude použitý rok 2009
r.galovic
20.12.12,08:18
bude použitý rok 2009

aha, takže úhrn príjmov v roku 2009 deleno počet odpracovaných dní ? aj keď nebol odpracovaný celý rok ?
Andyke
20.12.12,08:32
Úhrn VZ na platenie v nezamestnanosti deleno počet kalend.dní (a odpočítať kal.dni, pokiaľ tam mala PN v tom období)
Výsledok je DVZ.

Doplňujem ešte: aj kal.dni OČR
Mila123
20.12.12,08:33
aha, takže úhrn príjmov v roku 2009 deleno počet odpracovaných dní ? aj keď nebol odpracovaný celý rok ?

HM (zvyčajneˇ) deleno kal. dni odpočítavajú sa dni napr. očr, PN a pod.
Andyke
20.12.12,08:35
3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia. Ak poistenec nemal v rozhodujúcom období podľa odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa určí z vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor. Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti získané prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. To platí aj pri opakovanom čerpaní rodičovskej dovolenky, ktorá bezprostredne nadväzuje na obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca počas poskytovania materského. Takto určený denný vymeriavací základ nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ podľa druhej vety.
- - -

V tomto prípade sa DVZ zistí z 2 rokov pred nástupom na rodičovskú dovolenku. (to bolo asi v r.2010)
V r.2010 bola na MD od 1.1.2010?
Andyke
20.12.12,08:49
Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu.
r.galovic
20.12.12,10:09
3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia. Ak poistenec nemal v rozhodujúcom období podľa odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa určí z vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor. Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti získané prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. To platí aj pri opakovanom čerpaní rodičovskej dovolenky, ktorá bezprostredne nadväzuje na obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca počas poskytovania materského. Takto určený denný vymeriavací základ nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ podľa druhej vety.
- - -

V tomto prípade sa DVZ zistí z 2 rokov pred nástupom na rodičovskú dovolenku. (to bolo asi v r.2010)
V r.2010 bola na MD od 1.1.2010?

Na MD nastúpila 5.1.2010 a pred touto druhou MD a RD pracovala iba 9 mesiacov, takže neviem aké dva roky sa budú počítať
Andyke
20.12.12,12:05
Registrácia na UP: 19.2.2013

RO: 19.2.2011 až 18.2.2013 (a v uvedenom období ona má iba obdobie prerušenia z dôvodu čerpania rodič.dovolenky)
Takže ak napr. nástup na RD bol 20.7.2010, tak DVZ budú zisťovať
z RO : 20.7.2008 – 19.7.2010 (a keď sa pozerám na tú históriu čo si uviedol, tak budú vychádzať z VZ od 03/2009 do 4.1.2010.)

Budú aplikovať :
Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia.
r.galovic
20.12.12,12:12
Registrácia na UP: 19.2.2013

RO: 19.2.2011 až 18.2.2013 (a v uvedenom období ona má iba obdobie prerušenia z dôvodu čerpania rodič.dovolenky)
Takže ak napr. nástup na RD bol 20.7.2010, tak DVZ budú zisťovať
z RO : 20.7.2008 – 19.7.2010 (a keď sa pozerám na tú históriu čo si uviedol, tak budú vychádzať z VZ od 03/2009 do 4.1.2010.)

Budú aplikovať :
Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia.


Ďakujeme veľmi pekne, toto sme potrebovali vedieť.

Prosím vás ešte o potvrdenie v prípade, že sa dohodne manželka na tom jednom dni dovolenky aký má byť postup.

18.2.2013 - koniec RD (dieťa má 3 roky)
19.2.2013 - čerpanie dovolenky
20.2.2013 - hlásenie na UP

Je to takto správne?
Andyke
20.12.12,12:16
Áno.
Andyke
20.12.12,12:19
Bude čerpať dovolenku a súčasne jej preplatia zostatok nevyčerpanej dovolenky a z tohto VZ bude vypočítaná dávka v nezamestnanosti.
r.galovic
20.12.12,13:47
Predpokladám, že do VZ ide aj vyplatené odstupné. V tom prípade by mohla vyčerpať všetkých 8 dní dovolenky (ak by zamestnávateľ nechcel dať iba jeden) a stále by jej vyšla max dávka
Mila123
20.12.12,14:00
Predpokladám, že do VZ ide aj vyplatené odstupné. V tom prípade by mohla vyčerpať všetkých 8 dní dovolenky (ak by zamestnávateľ nechcel dať iba jeden) a stále by jej vyšla max dávka
nepomôže, musí čerpať D
inak ak by nečerpala D, tak by sa do VZ nepočíta, zaplatila by z odstupného iba do ZP a preddavok na daň....
r.galovic
21.12.12,16:25
Nechcem zakladať novú tému, tak sa spýtam ešte tu.

Manželka odmietne doplnok k PZ kvôli zníženiu platu na minimálnu mzdu (zníženie o 50%) a k tomu zmeny na polovičný uväzok. To by mesačne zarábala 1/4 pôvodného platu. S tým sa nedá súhlasiť.

V prípade, že odmietne takéto podmienky zamestnávateľa, má nárok na odstupné?
veronikasad
21.12.12,17:48
Nechcem zakladať novú tému, tak sa spýtam ešte tu.

Manželka odmietne doplnok k PZ kvôli zníženiu platu na minimálnu mzdu (zníženie o 50%) a k tomu zmeny na polovičný uväzok. To by mesačne zarábala 1/4 pôvodného platu. S tým sa nedá súhlasiť.

V prípade, že odmietne takéto podmienky zamestnávateľa, má nárok na odstupné?
Nárok na odstupné má len v prípade, ak dostane od zamestnávatela výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. b)

Bez podpísania dodatku jej zamestnávatel nemôže znížiť úväzok, ani základnú mzdu dohodnutú v platnej pracovnej zmluve.
r.galovic
02.01.13,09:46
Ahojte, trochu to tu oživím.

Manželka bola dnes v práci a šéf teda moc nadšený nebol, a zatiaľ nevieme ako to dopadne s tým jedným dňom dovolenky. Musí sa poradiť s účtovníčkou, lebo tá tam dnes nebola.

Ale mám ešte otázku ohľadne výpovednej doby.

V prípade , že jej nebude chcieť dať ten jeden deň dovolenky, a dá jej výpoveď hneď prvý deň po skončení RD pre nadbytočnosť, má potom manželka nárok na výpovednú dobu?
Tweety
02.01.13,09:54
Ahojte, trochu to tu oživím.

Manželka bola dnes v práci a šéf teda moc nadšený nebol, a zatiaľ nevieme ako to dopadne s tým jedným dňom dovolenky. Musí sa poradiť s účtovníčkou, lebo tá tam dnes nebola.

Ale mám ešte otázku ohľadne výpovednej doby.

V prípade , že jej nebude chcieť dať ten jeden deň dovolenky, a dá jej výpoveď hneď prvý deň po skončení RD pre nadbytočnosť, má potom manželka nárok na výpovednú dobu?
Áno, má.
r.galovic
14.01.13,11:51
Ešte by som vás chcel poprosiť o radu, ktorý paragraf resp. odstavec hovorí o tom, že tento jeden deň dovolenky po skončení RD bude ako rozhodujúce obdobie
Tweety
14.01.13,11:55
Ešte by som vás chcel poprosiť o radu, ktorý paragraf resp. odstavec hovorí o tom, že tento jeden deň dovolenky po skončení RD bude ako rozhodujúce obdobie
Z toho jedného dňa, rovnako, ako by ho odpracovala, zaplatí odvod do SP, a tento deň je VZ.
brčko
14.01.13,12:33
Ešte by som vás chcel poprosiť o radu, ktorý paragraf resp. odstavec hovorí o tom, že tento jeden deň dovolenky po skončení RD bude ako rozhodujúce obdobie

§ 108 ods.2 a prvá veta z ods.3 Zákon o sociálnom poistení
r.galovic
14.01.13,12:46
Takže ak odpracuje akúkoľvek dopu po skončení RD tak sa na obdobie pred nástupom na RD už neprihliada, správne?
Tweety
14.01.13,12:47
Takže ak odpracuje akúkoľvek dopu po skončení RD tak sa na obdobie pred nástupom na RD už neprihliada, správne?
Áno, VZ je z nového obdobia.
elenček
24.01.13,18:12
dobrý deň, chcela by som sa vás spýtať na váš názor, či je daný postup správne.
RD mi skončila 27.12.2012. Dňom 28.12.2012 / odpracovala som 1 deň - čerpanie dovolenky /mi skončil tpp dohodou z dôvodu nadbytočnosti. od 29.12.2012 som evidovaná na úp.
1. otázka
od posledného zamestnávateľa som dostala za mesiac december:
náhrada za dovolenku / 28.12. / 26,22 €
preplatená dovolenka + odstupné 2313,06 €
spolu hrubý príjem 2339,28 € - z neho som si zaplatila odvody na zp a sp - odpracovaný iba 1 deň.
na tlačivo žiadosť o dávku v nezamestnanosti na sp účtovníčka musela napísať nasledovný vymeriavací základ:
2339,28 : 31 dní = 75,46 € - jednodňový vymeriavací základ - zdá sa vám to správne? veď odvody som platila zo sumy 2339,28 €
2. otázka
popri RD som pracovala na iný tpp v inej firme 7 mesiacov, aj tento príjem mi vraj bude vstupovať do výpočtu podpory. budú to posudzovať vraj ako súbežný prac. pomer.
z neho som mala príjem za 7 mesiacov 2308,89 € / 213 kalend. dní
zdá sa vám to právne započítať tento príjem do podpory, ak netrval 2 roky?

ako mi teraz budú priemerovať 2 príjmy?
to akože: 75,46 + 2308,89 = 2384,35 : 214 dní?
podpora bude 50 % z 11,14 € ?

trest za to, že som počas rd pracovala a štát za mňa nemusel platiť odvody!!!!!!!!!!!!

môžete sa mi prosím k tomu vyjadriť?
ďakujem
Andyke
24.01.13,20:13
RO: 29.12.2010 do 28.12.2012 (do tohto obdobia vstupujú všetky príjmy z ktorého sa platilo na poistenie v nezamestnanosti bez ohľadu na to koľko trvali)
K tomu výpočtu z 1. prac.pomeru: (odvody si neplatila z 2339,28 Eur.)
Sumu VZ do tlačiva Ti uviedla mzdárka zle.

Výpočet bude podľa nižšie uvedeného §-u:
§108
(3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia.
elenček
25.01.13,17:03
ďakujem veľmi pekne za odpoveď. áno, toto isté mi konečne dnes vysvetlila veľmi milá pani na sp, konečne tomu rozumiem.
ale problém mám teda s výplatnou páskou.
na nej sú tieto údaje:
hrubá mzda: 2339,28€
vszp- zamest. 92,28€
vszp - org. 230,70€
nemoc.poist zamest. 14,58€
nemoc. poist org. 32,74 €
dôchod.poist. starob. zamest. 93,57 €
dôchod. poist. starob. organiz. 327,49 €
dôchod.poist. invalid. zamest. 70,17€
dôchod.poist invalid. org.70,17€
poist. v nezamest. zamest. 23,39 €
poist. v nezamest. org. 23,39 €
garančné poist. 5,84 €
urazové poist. 18,71 €
rezerv. fond 111,11 €
podľa toho čo píšeš, tak to mám vyrátané zle. zaujíma ma, či len poistenie v nezamestnanosti alebo všetko. ak sa nemýlim, tak zdravotné poistenie nemá max vz, tak to je správne. ale všetko ostatné je asi zle. môžeš mi prosím napísať ako to má byť správne?

ešte ma zaujíma jedna vec / asi je už zbytočné riešiť keby bolo keby..... ale predsa / ak by som čerpala 24 dní dovolenky, ktorú mi preplatili, aj potom by sa určoval jednodňový vymeriavací základ? za mesiac december by som mala hrubú mzdu asi 52,44 € / 2 odpracované dni a za mesiac január vrátane sviatku hrubá mzda 603,06 € / za 23 odpracovaných dní. celý január by vyšlo čerpanie dovolenky a pp by som ukončila 31.1.2013. keď som sa na toto pýtala na sp v decembri ešte pred ukončením pp, tak mi povedali že je to jedno, stačí aby som odpracovala 1 deň, upozornila som ich aj na vz z druhého zamestnania. podľa mňa ma milá pani vedome oklamala. pretože nie je to to isté, keď odpracujem 1 deň alebo 25 dní.
ďakujem za odpoveď.

a ešte ssom zabudla reagovať na tú sumu 3076 : 31 = 99,22€ max denný vz, tak teraz mi to už úple dáva zmysel a rozumiem tomu, najväčšia sranda je, že mi to prepočítavali na sp a môj uvedený denný vz bol vraj napísaný správne, tak čo teraz s tým?
Andyke
25.01.13,20:04
hrubá mzda: 2339,28€
vszp- zamest. 92,28€ správne
vszp - org. 230,70€ správne
nemoc.poist zamest. 14,58€ 0,52 €
nemoc. poist org. 32,74 € 0,52 €
dôchod.poist. starob. zamest. 93,57 € 3,96 €
dôchod. poist. starob. organiz. 327,49 € 13,89 €
dôchod.poist. invalid. zamest. 70,17€ 2,97 €
dôchod.poist invalid. org.70,17€ má byť 2,97 €
poist. v nezamest. zamest. 23,39 € 0,99 €
poist. v nezamest. org. 23,39 € 0,99 €
garančné poist. 5,84 € 0,09 €
urazové poist. 18,71 € správne
rezerv. fond 111,11 € 4,71 €

Správne čiastky tmavým písmom

Keby si ukončila PP 31.1.2013 : Tak registrácia na UP od 1.2.2013.
RO: 1.2.2011 do 31.1.2013 (takže VZ za december aj január od 1.zamestnávateľa
+ aj VZ od 2. zamestnávateľa
Keby si robila december + január, tak dávky by boli nižšie.

75,46 € na tlačive je blbosť , pretože na prílohe mes.výkazu figuruje číslo 2339,28.
A ešte aj pracovníčka na SP hovorí, že máš dobre vyplnené tlačivo na dávky v nezamestnanosti !?


Navrhujem, aby Ti mzdárka vyplnila nové tlačivo, uviedla VZ 99,22 € a nech tam niekde napíše zdôvodnenie, že poistné na PvN bolo odvedené za ten 1 deň omylom z 2339,28 €. A teda pôvodné tlačivo bolo vyplnené nesprávne.
Prečo by si mala mať nižšie dávky (za chybu mzdárky ??...)
Pre mzdárku : nech preštuduje túto stránku, je tam aj vyplnený vzor (ako dostať tie peniaze naspäť od SP - aj Tvoje aj za firmu.)
http://www.socpoist.sk/aktuality-zamestnavatelia--neprehliadnite--informacia-o-zmene-postupu-pri-vykazovani-vymeriavacieho-zakladu-a-poistneho-na-socialne-poistenie-vo-vykaze-poistneho-na-socialne-poistenie-a-prispevkov-/48411s24827c
elenček
26.01.13,06:02
ďakujem veľmi pekne. teraz to dáva zmysel. trochu som robila aj so mzdami a nešlo mi do hlavy, že keď zaplatím odvody zo sumy 2339,28 prečo mi do vz na výpočet podpory vstupuje suma 75,46. na sp mi pani povedala, že to je pekné, že som dostala odstupné, ale odvody som zaplatila len z max vz. doma som to počítala a aj ty si mi to potvrdila že to malo byť zo sumy max 99,22 € čo sa nestalo, pretože mzdárka mi ich zrazila z celej výšky odstupného. keď pani na sp kontrolovala vyplnené tlačivo, tak povedala že je uvedená suma ok, ukazovala som jej aj výplatnú pásku, povedala, že je to ok, ale neprepočítavala to na kalkulačke, takže pochybujem, že sa nemýlila. určite tam musí byť uvedená suma 99,22, z nej som mala platiť aj odvody. chápem to správne, že ak nie je odpracovaný celý mesiac, treba vždy prepočítavať max vz na odpracované kal. dni? a ďakujem za ten link. aspoň odstupné bude trochu lepšie. aj firma ušetrí. ešte raz ďakujem.
elenček
26.01.13,06:12
a ešte ma tak napadlo, ak by sa pp skončil v posledný deň rd, dostala by som odstupné + prepl. dovolenku v sume 2339,28 ako by sa počítali odvody? podpora by sa počítala len z príjmu z druhého zamestnávateľa? už som asi otravná, ale toto ma naozaj zaujíma. ďakujem
Andyke
26.01.13,19:11
z akého dôvodu také malé čiastky odvodov?

Mala iba 1 deň poistenia.
Andyke
26.01.13,19:15
a ešte ma tak napadlo, ak by sa pp skončil v posledný deň rd, dostala by som odstupné + prepl. dovolenku v sume 2339,28 ako by sa počítali odvody? podpora by sa počítala len z príjmu z druhého zamestnávateľa? už som asi otravná, ale toto ma naozaj zaujíma. ďakujem
Odvody - záleží od toho kedy si nastúpila na RD či pred 1.1.2011 alebo po tomto dátume.
elenček
27.01.13,07:14
na prvú md som nastúpila 1/2008 a počas 1 rd som nastúpila na druhú md 11/2009. druhú rd som mala od 6/2010.
r.galovic
14.02.13,11:58
Ahojte.
Mám otázku ohľadne výpovede po skončení RD. Manželka sa so zamestnávateľom dohodla na jednom dni dovolenky a následne výpoveď kvôli max podpore.
Aký dátum má byť uvedený ako dátum skončenia pracovného pomeru?

18.2. - koniec RD /dcéra má 3 roky/
19.2. - jeden deň dovolenky
20.2. - už nepríde do práce /návšteva ÚP/

Dátum skončenia pracovného pomeru je 19. alebo 20. ?

Som z toho puk
veronikasad
14.02.13,12:03
Ahojte.
Mám otázku ohľadne výpovede po skončení RD. Manželka sa so zamestnávateľom dohodla na jednom dni dovolenky a následne výpoveď kvôli max podpore.
Aký dátum má byť uvedený ako dátum skončenia pracovného pomeru?

18.2. - koniec RD /dcéra má 3 roky/
19.2. - jeden deň dovolenky
20.2. - už nepríde do práce /návšteva ÚP/

Dátum skončenia pracovného pomeru je 19. alebo 20. ?

Som z toho puk
19.2. (posledný deň čerpania dovolenky)
r.galovic
14.02.13,12:23
Ďakujem a ešte by som sa chcel spýtať, na čo si dať pozor pri výpočte odvodov, pretože ich mzdárke sa moc nedá veriť.

Odvody z odstupného a preplatenej dovolenky zaplatí len za ten jeden deň z maximálneho denného vymeriavacieho základu ?
Andyke
14.02.13,16:38
1. Správny výpočet istí softvér...
2. Áno - pokiaľ dosiahne tú výšku.
r.galovic
14.02.13,18:40
1. Správny výpočet istí softvér...
2. Áno - pokiaľ dosiahne tú výšku.

Ďakujem, ale poznáte to, ten softvér je len tak inteligentný ako tá osoba ktorá s ním pracuje.

Predpokladám že dosiahne vačší vymeriavaci základ ako je ten maximálny.

V mesiaci február je to 3930 € : 28 = 140,35 €

Jej vymeriavaci základ (cca) bude 2800 € (odstupné+prepl.dovolenka) : 1 odpracovaný deň = 2800 €

tzn. odvody zaplatí za jeden odpracovaný deň z vymeriavacieho základu 140,35 €

Uvažujeme správne?
Mila123
14.02.13,18:45
Ďakujem, ale poznáte to, ten softvér je len tak inteligentný ako tá osoba ktorá s ním pracuje.

Predpokladám že dosiahne vačší vymeriavaci základ ako je ten maximálny.

V mesiaci február je to 3930 € : 28 = 140,35 €

Jej vymeriavaci základ (cca) bude 2800 € (odstupné+prepl.dovolenka) : 1 odpracovaný deň = 2800 €

tzn. odvody zaplatí za jeden odpracovaný deň z vymeriavacieho základu 140,35 €

Uvažujeme správne?
áno, ale iba pre SP,
VZ pre ZP platí tých 2800 €
r.galovic
14.02.13,18:46
áno, ale iba pre SP,
VZ pre ZP platí tých 2800 €

áno ďakujeme, to vieme
Mila123
14.02.13,18:47
áno ďakujeme, to vieme
tak som teda nepochopila potom tú Vašu otázku.......
Andyke
14.02.13,18:47
Áno, odvody za zamestnanca do SP z VZ 140,35.
Do ZP: z 2800 za zamestnanca.
Andyke
14.02.13,18:58
Bude mať max.DVZ pre výpočet dávok v nezamestnanosti. Na toto si sa pýtal?
r.galovic
14.02.13,19:38
Bude mať max.DVZ pre výpočet dávok v nezamestnanosti. Na toto si sa pýtal?

áno
r.galovic
26.02.13,10:38
Ahojte, tak sme pokročili a manželka sa už bola dať zaevidovať na ÚP.
Dostala tlačivo "potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti"
Na zadnej strane je tabuľka na uvedenie vymeriavacích základov.
Chceme mať istotu, že to dostane správne vyplnené, tak moja otázka je, či tam má byť uvedený vymeriavací základ za ten jeden deň dovolenky, alebo sa tam uvádzajú aj VZ pred nástupom na RD?
A akým spôsobom má byť uvedený ten VZ na jeden deň, keďže predpokladám, že sa do toho prehľadu dávajú mesačné VZ?
Ďakujem
r.galovic
07.03.13,06:35
Prosím vás o info, či sa do tlačiva "potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti" uvádzajú do tabuľky denné vymeriavacie základy
Mila123
07.03.13,06:40
Prosím vás o info, či sa do tlačiva "potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti" uvádzajú do tabuľky denné vymeriavacie základy
tých príspevkov, kt. pojednávajú PvN po jednom dni čerpanej D a po nástupe po RD do zamestnania a následnom zaradení na UPSVaR je na Porade neúrekom....zalistuj si :D
Andyke
07.03.13,11:08
Uvádzajú sa tam VZ, z ktorých sa platilo poistenie v nezamestnanosti za príslušný mesiac.
1. strana tlačiva musí byť správne vyplnená. ( obdobie rodič.dovolenky, PN, OČR, materské )
r.galovic
07.03.13,11:15
a ak mala po skončení RD jeden deň dovolenky, tak sa tam uvedie vymeriavací základ za tento jeden deň a neuvádzajú sa tam už VZ za dva roky pred nástupom na RD ?
ivetka235
11.03.13,08:51
dobrý deň.mňa by zaujímalo,či by mi vznikol nárok na podporu,keby som ukončila zamestnanie - od 9/2009 do 10/2012 som bola na materskej následne na rodičovskej, od 27.8.2012 som zamestnaná. pred nástupom na materskú som mala živnosť,ale platila som si len dobrovolné nemocenské...
Fucta
25.03.13,15:50
Dobrý deň, ja by som chcela poprosiť o radu či mi vznikne nárok na podporu v nezamestnanosti, a z akého RO mi ju vypočítatajú a či mám vôbec nárok aj na nejakú dovolenku v tomto prípade:
25.02.2008 - 02.03.2008 = prac. pomer
03.03.2008 - 11.04.2008 = PN
12.04.2018 - 24.10.2008 MD č. 1
24.10.2008 - 27.02.2010 = RD
28.02.2010 - 11.09.2010 = MD č. 2
12.09.2010 - 06.04.2013 = RD
vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Mila123
25.03.13,15:56
Dobrý deň, ja by som chcela poprosiť o radu či mi vznikne nárok na podporu v nezamestnanosti, a z akého RO mi ju vypočítatajú a či mám vôbec nárok aj na nejakú dovolenku v tomto prípade:
25.02.2008 - 02.03.2008 = prac. pomer
03.03.2008 - 11.04.2008 = PN
12.04.2018 - 24.10.2008 MD č. 1
24.10.2008 - 27.02.2010 = RD
28.02.2010 - 11.09.2010 = MD č. 2
12.09.2010 - 06.04.2013 = RD
vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
PP stále trvá? alebo bol ukončený? 02032008?
Fucta
26.03.13,09:20
PP stále trvá? alebo bol ukončený? 02032008?

Stále trvá.
Mila123
26.03.13,09:22
nárok na PvN ti predsa vznikol podľa zákona č. 461/2003 Z.z. v platnom znení.....
Fucta
26.03.13,09:31
nárok na PvN ti predsa vznikol podľa zákona č. 461/2003 Z.z. v platnom znení.....

A z akého obdobia(príjmu) mi ju vypočítajú, z toho posled. príjmu za obdobie 25.2.08 az 2.3.08? ďakujem
veronikasad
26.03.13,09:38
A z akého obdobia(príjmu) mi ju vypočítajú, z toho posled. príjmu za obdobie 25.2.08 az 2.3.08? ďakujem
Požiadaj o jeden deň čerpania dovolenky po skončení rod.dovolenky a ďalšiu dovolenku (vznikol ti na ňu nárok z titulu druhej MD) - nech ti zamestnávatel preplatí.
Fucta
26.03.13,10:09
Požiadaj o jeden deň čerpania dovolenky po skončení rod.dovolenky a ďalšiu dovolenku (vznikol ti na ňu nárok z titulu druhej MD) - nech ti zamestnávatel preplatí.

Ďakujem veď tak by som aj chcela ale neviem na koľko dovolenky budem mať nárok ked do toho 6.4.13 budem na RD 938 dní. Lebo za pol roka MD mám teda nárok 10 dní a či sa mi za tie dni na RD nekráti. U zamestnávateľa mi skonči aj PP ale neviem kedy si ho ukončiť lebo 6.4. padne na sobotu, či až v podndelok.
Fucta
03.04.13,15:24
Poprosila by som Vás skontrolovať môj postup na výpočet max.podpory v nezamestnanosti:
6.4. = odhlásenie/ukončenie z RD dieťa 3r.
7.4. = nástup do práce, nevadí že bude nedeľa?
8.4. = čerpanie dovol. alebo odpracovanie dňa
9.4. = ukončenie PP, odvody zo sumy 104,- eur na tie dva dni? alebo ma má odhlasit 8.4., neviem ako sa to berie že či by mi este musel zaplati odvody aj za 9.4. Ďakujem za odpoveď
ewita888
03.04.13,17:02
Poprosila by som Vás skontrolovať môj postup na výpočet max.podpory v nezamestnanosti:
6.4. = odhlásenie/ukončenie z RD dieťa 3r.
7.4. = nástup do práce, nevadí že bude nedeľa?
8.4. = čerpanie dovol. alebo odpracovanie dňa
9.4. = ukončenie PP, odvody zo sumy 104,- eur na tie dva dni? alebo ma má odhlasit 8.4., neviem ako sa to berie že či by mi este musel zaplati odvody aj za 9.4. Ďakujem za odpoveď
7.4.-9.4. sú tri dni, tam je 104 eur málo na max. podporu..
veronikasad
03.04.13,17:48
Poprosila by som Vás skontrolovať môj postup na výpočet max.podpory v nezamestnanosti:
6.4. = odhlásenie/ukončenie z RD dieťa 3r.
7.4. = nástup do práce, nevadí že bude nedeľa?
8.4. = čerpanie dovol. alebo odpracovanie dňa
9.4. = ukončenie PP, odvody zo sumy 104,- eur na tie dva dni? alebo ma má odhlasit 8.4., neviem ako sa to berie že či by mi este musel zaplati odvody aj za 9.4. Ďakujem za odpoveď
Ak máš nevyčerpanú dovolenku, nech ti zbytok zamestnávatel preplatí. Pracovný pomer končí posledným dňom výkonu práce, v tvojom prípade 8.4.
Fucta
04.04.13,19:55
Ak máš nevyčerpanú dovolenku, nech ti zbytok zamestnávatel preplatí. Pracovný pomer končí posledným dňom výkonu práce, v tvojom prípade 8.4.

Tak ešte jedna otázočka. Stačí teda keď ma prihlasi na jeden deň toho 8.4. na čerpanie dovolenky a za ten jeden deň dať VZ 104,- eur? Čiže ten VZ sa potom bude deliť dvomi dňami (7.4. - nedeľa a tým pondelkom 8.4.). Veľmi pekne vopred ďakujem za odpoveď
Eva Póčová
05.04.13,10:35
Ahojte,
mohli by ste mi trošku poradiť ohľadom nezamestnaneckej podpory zamestnankyne, aby som jej to nepokazila a ani zamestnávateľ nemusel platiť veľké odvody:
PZ od 01.11.2009 -hrubá mzda 650 €
PN od 01.01.2010 do 02.02.2010
MD od 03.02.2010 do 17.08.2010
RD od 18.08.2010 do 27.03.2013 -syn má 3 roky
28.03.2013 - čerpala dovolenku
29.03.2013 - sviatok
PZ som ukončila 31.03.2013. Neviem od kedy ju zaevidujú na ÚP asi od 01.04.2013
Mzda za marec mi vyšlo na 28.-31.03.2013 v sume 61,92 € teda aj VZ na potvrdenku, z toho odvody org.: 19,90€ a zamestn.: 6,41€
Má aj nevyčerpanú dovolenku 23,5 dní, ale keď dám vyplatiť tak odvody by by boli zo mzdy 758 € a ak by som to veľmi nemusela tak by som to vynechala.
Z čoho alebo cca. v akej výške jej vypočítajú nezamestnaneckú podporu?
ďakujem.
Andyke
05.04.13,11:55
Odvody zo sumy 61,92 máš zle, aj za ZC-a aj ZĽ-a.
Nevyčerp.dovolenku ste povinní jej preplatiť !!
Mzda + nevyč.dovolenka bude spolu 758 Eur? Ak áno, tak odvody nepôjdu z celej sumy.( iba podľa zákona 461/2003)
A z tejto dosiahnutej mzdy dávky budú z maxima.
brčko
05.04.13,12:13
vym.základ by mal byť maximum za 4kal.dni apríla, teda VZ 3930:30x4dni teda cca 524eur
Eva Póčová
05.04.13,12:40
Zadala som do soft. (olymp) mzdu nasledovne:
tarifa 650 HM/mes.
28.4 - dovolenka 1deň/8hod. = 30,96€
29.4 - sviatok 1/deň/8hod. = 30,96
nevyčerp.dovolenka 22,5 dní 180 hod. = 696,42 €
HM: 758,34 €
Odvody mi soft. vypočítal takto:
ZP - VZ 758,34
SP - VZ 507,08 pre všekty položky okrem úraz.poist tam je tiež VZ 758,34€
DÚ predd. 70,14

Ten zákon 461/2003 som ešte nestihla prečítať. Niekde som asi niečo zle zadala?
veronikasad
05.04.13,12:43
Zadala som do soft. (olymp) mzdu nasledovne:
tarifa 650 HM/mes.
28.4 - dovolenka 1deň/8hod. = 30,96€
29.4 - sviatok 1/deň/8hod. = 30,96
nevyčerp.dovolenka 22,5 dní 180 hod. = 696,42 €
HM: 758,34 €
Odvody mi soft. vypočítal takto:
ZP - VZ 758,34
SP - VZ 507,08 pre všekty položky okrem úraz.poist tam je tiež VZ 758,34€
DÚ predd. 70,14

Ten zákon 461/2003 som ešte nestihla prečítať. Niekde som asi niečo zle zadala?
Máš to správne, len si oprav dátumy - zrejme ide o marec, ktorý mal 31 dní, preto výpočet max.VZ bude 3930/31*4=507,08

Ako zamestnávatel by ste mali oveľa nižšie náklady, ak by ste boli pracovný pomer ukončili posledným pracovným dňom - 28.3.2013. Dopad na výšku dávky v nezamestnanosti by bol rovnaký. (stačil jeden deň čerpania dovolenky+ostatnú preplatiť)
Eva Póčová
05.04.13,13:34
Opravila som koniec PZ na 28.3.2013, zadala som na 28.3 dovolenku + 22,5 dňa preplat.nevyč.dovol a mzda je 30,96 + 696,42 = 727,38.
VZ na ZP aj ÚP je 727,38 na ostatných fondoch 126,77 a odvody o 133 € nižšie. Na potvrdenke je VZ za marec 126,77. Bude to jej DVZ z čoho jej vypočítajú nezamestn. dávku? Ako sa to počíta?
ďakujem
Mila123
05.04.13,13:37
v marci je 31 dní a tým počtom sa delí max. VZ podľa môjho názoru
Andyke
05.04.13,14:09
Kedy bol rozviazaný PP ? K akému dátumu? Lebo zamestnancovi ste predsa museli dať Dohodu o rozviazaní PP.
Do 7 kal.dní sa mala zaregistrovať. Bola už na UP?
Ty nemôžeš svojvoľne meniť termín ukončenia PP – len kvôli tomu, aby ZĽ ušetril. Alebo doteraz nemáte písomné ukončenie PP?
Eva Póčová
08.04.13,06:30
Je to vybavené na ÚP dali mi možnosť opraviť ten dátum, lebo ukončenie bolo odovzdané len teraz v piatok. Zamestnankyňa bude pár dní samoplatiteľ v ZP, ale to ešte stále nie je toľko ako odvody do 31.3. Zľ. a ZC sú rodina a obidvom záleží na odvodoch. Ak na marec teraz vyšlo VZ 126,77 a mala pred RD plat 2 x 650 € z čoho a ako jej teraz vypočítajú nezamestnaneckú dávku?
veronikasad
08.04.13,06:34
Je to vybavené na ÚP dali mi možnosť opraviť ten dátum, lebo ukončenie bolo odovzdané len teraz v piatok. Zamestnankyňa bude pár dní samoplatiteľ v ZP, ale to ešte stále nie je toľko ako odvody do 31.3. Zľ. a ZC sú rodina a obidvom záleží na odvodoch. Ak na marec teraz vyšlo VZ 126,77 a mala pred RD plat 2 x 650 € z čoho a ako jej teraz vypočítajú nezamestnaneckú dávku?
A odhláška do SP ? (termín je najneskôr deň po skončení prac.pomeru)
Eva Póčová
08.04.13,13:07
však aj to sa dá opraviť.
Ale ja chcem vedieť ako vypočítajú nezamestnaneckú?? bude to 50% z 126,77 DVZ alebo ovplyvní to aj plat z novembra a decembra 2009 v sume 2 x 650 HM?
ewita888
08.04.13,14:05
bude sa brať len príjem po skončení RD
Eva Póčová
08.04.13,14:57
To znamená, že 50% z DVZ = 126,77 x 50% = 63,38 x 30 dní = 1901,40 eur ??? Alebo je tam nejaký strop? A ozaj do evidencie uchádzačov ju zaradili 5.4.2013 (od 29.3. do 4.4. ne dobr.nezamestn.) neovplyvní to nejak tú dávku?
Jana Motyčková
09.04.13,06:26
Dávka sa určí najviac zo sumy 1572 €. Presný prepočet na dni neviem, ale orientačne mesačne dostane najviac 786 €.
Eva Póčová
10.04.13,08:11
Ešte by som sa Vás chcela opýtať na dovolenku, lebo nie som si istá, že to mám v poriadku. PZ sa začala od 1.11.2009. V 11/09 mám tam evidovanú dovolenku 1,5 dňa, v 12/09 3,5 dňa. od 1.12010 do 2.2.2010 bola ba PN a od 03.2.2010 išla na MD potom na RD až do 27.3.2012. V januári 2010 mi soft. pripočítal 20 dní dovolenky, takže zostalo jej tam 23,5 dňa dovonka. Má zamestnankyňa nárok na všetky tie dovolenky aj keď bola na PN, MD a RD?
veronikasad
10.04.13,08:17
Ešte by som sa Vás chcela opýtať na dovolenku, lebo nie som si istá, že to mám v poriadku. PZ sa začala od 1.11.2009. V 11/09 mám tam evidovanú dovolenku 1,5 dňa, v 12/09 3,5 dňa. od 1.12010 do 2.2.2010 bola ba PN a od 03.2.2010 išla na MD potom na RD až do 27.3.2012. V januári 2010 mi soft. pripočítal 20 dní dovolenky, takže zostalo jej tam 23,5 dňa dovonka. Má zamestnankyňa nárok na všetky tie dovolenky aj keď bola na PN, MD a RD?
Kolko dní odpracovala v roku 2009 ? Za rok 2009 jej nevznikol nárok na dovolenku za kal.rok, len na dovolenku za odpracované dni.
Kedy skončila materská dovolenka ?
Eva Póčová
10.04.13,10:46
11/09 odpracovala 30 dní, 12/09 odpracovala 31 dní na to mám v evidencii 3,5 dňa dovolenky. V januári od 1.1.2010 bola na PN a od 3.2.2010 na MD do 17.8.2010 a potom už RD od 18.8.2010 do 27.3.2013 a soft. mi v januári 2010 pripísal 20 dní dovolenky, teda spolu 23,5 dní dovolenky. Z toho 28.3.2013 vybrala jeden deň a ukončila som PZ a ostalo mi tam 22,5 dní na preplatenie.
veronikasad
10.04.13,10:58
11/09 odpracovala 30 dní, 12/09 odpracovala 31 dní na to mám v evidencii 3,5 dňa dovolenky. V januári od 1.1.2010 bola na PN a od 3.2.2010 na MD do 17.8.2010 a potom už RD od 18.8.2010 do 27.3.2013 a soft. mi v januári 2010 pripísal 20 dní dovolenky, teda spolu 23,5 dní dovolenky. Z toho 28.3.2013 vybrala jeden deň a ukončila som PZ a ostalo mi tam 22,5 dní na preplatenie.
to sa mi teda nezdá
Eva Póčová
10.04.13,13:33
No veď preto sa pýtam, ako to má vyzerať správne, na koľko dní dovolenky má nárok??
Lebo v roku 2009 na tie dva mesiace mi soft. počítal 3,5 dňa a v januári 2010 automaticky pripočítal ešte 20 dní a PN, MD aj RD mám zaevidovaný. Pracujem v olympe. V zákonníku práce som čítala, počas MD a RD sa nekráti dovolenka, a že zamestnávateľ nemá povinnosť krátit dovolenku ale len možnosť (§109 - 110§ ZP)
Už som v tom riadne zamotaná. Potrebujem v tom mať jasno lebo od toho závisí jej posledný plat a potom nezamestn.podpora.
Mila123
10.04.13,13:35
No veď preto sa pýtam, ako to má vyzerať správne, na koľko dní dovolenky má nárok??
Lebo v roku 2009 na tie dva mesiace mi soft. počítal 3,5 dňa a v januári 2010 automaticky pripočítal ešte 20 dní a PN, MD aj RD mám zaevidovaný. Pracujem v olympe. V zákonníku práce som čítala, počas MD a RD sa nekráti dovolenka, a že zamestnávateľ nemá povinnosť krátit dovolenku ale len možnosť (§109 - 110§ ZP)
Už som v tom riadne zamotaná.
iba počas MD sa nekráti D, berie sa ako výkon v práci, počas poberania RP sa ale už kráti D.......
veronikasad
10.04.13,13:38
No veď preto sa pýtam, ako to má vyzerať správne, na koľko dní dovolenky má nárok??
Lebo v roku 2009 na tie dva mesiace mi soft. počítal 3,5 dňa a v januári 2010 automaticky pripočítal ešte 20 dní a PN, MD aj RD mám zaevidovaný. Pracujem v olympe. V zákonníku práce som čítala, počas MD a RD sa nekráti dovolenka, a že zamestnávateľ nemá povinnosť krátit dovolenku ale len možnosť (§109 - 110§ ZP)
Už som v tom riadne zamotaná.
Nespoliehaj sa na SW, prepočítaj si nárok na dovolenku ručne. Prac.pomer vznikol 11/2009 - pýtala som sa kolko dní odpracovala do konca roka 2009 (to čo si napísala v prísp. 845 - 30+31 - je zdá sa blbosť.

Čo sa týka možnosti krátenia dovolenky počas RD - táto možnosť za rok 2010, kedy počítaš nárok na dovolenku - nebola. Bola to povinnosť zamestnávatela - prvých 100 prac.dní 1/12 ročného nároku, za každých celých 21 prac.dní - ďalšia 1/12 ročného nároku.
Eva Póčová
10.04.13,14:25
11/09 odpracovala presne 21 dní a 12/09 22 dní a potom už len 2010 PN, MD aj RD. Môžete mi teda pomôcť vypočítať dovolenku na čo naozaj má nárok? Nemám s tým skúsenosti a musím to nejak dokončiť.
ďakujem Vám všetkým
Eva Póčová
10.04.13,15:09
základná výmera dovolenky je 4 týždne/28 dní na rok. Ak ZC neodpracoval 60 dní tak za každých 21 dní mu patrí 1/12 z 28 dní = 2,3 dni. Z toho mi vychádza za 11/09 a 12/09 2x 2,3 dňa = 4,6 /4,5 dňa za rok 2009. Za 2010 už nič lebo tam ani nepracovala bola od 01.01.2010 na PN. To je celé alebo ešte stále to nechápem? ďakujem
veronikasad
10.04.13,15:12
11/09 odpracovala presne 21 dní a 12/09 22 dní a potom už len 2010 PN, MD aj RD. Môžete mi teda pomôcť vypočítať dovolenku na čo naozaj má nárok? Nemám s tým skúsenosti a musím to nejak dokončiť.
ďakujem Vám všetkým
r.2009 - nárok na dovolenku za odprac.dni = 2/12 ročného nároku
r.2010 - spočítaj si prac. dni (vrátane sviatkov) PN od 1.1.-2.2.2010 + RD od 18.8.-31.12.2010
veronikasad
10.04.13,15:13
základná výmera dovolenky je 4 týždne/28 dní na rok. Ak ZC neodpracoval 60 dní tak za každých 21 dní mu patrí 1/12 z 28 dní = 2,3 dni. Z toho mi vychádza za 11/09 a 12/09 2x 2,3 dňa = 4,6 /4,5 dňa za rok 2009. Za 2010 už nič lebo tam ani nepracovala bola od 01.01.2010 na PN. To je celé alebo ešte stále to nechápem? ďakujem
dovolenka pri 4 KT = 20 prac.dní
Eva Póčová
11.04.13,05:26
Jasné sobota nedeľa nie je pracovný deň. 11/09 1,5 dňa 12/09 1,5 dňa, spolu 2009 3 dni dovolenky na rok 2009. A na 2010 nič?
Nikdy som to takto do detailov nerátala, ale s Vašou pomocou dúfam to pochopím.
ďakujem
veronikasad
11.04.13,06:15
Jasné sobota nedeľa nie je pracovný deň. 11/09 1,5 dňa 12/09 1,5 dňa, spolu 2009 3 dni dovolenky na rok 2009. A na 2010 nič?
Nikdy som to takto do detailov nerátala, ale s Vašou pomocou dúfam to pochopím.
ďakujem
Prečo r.2010 nič ? (nechcem ti to dať na tanieriku, chcem aby si si nárok vypočítala sama). Neodpovedala si na prísp. č. 852
Eva Póčová
11.04.13,06:59
Naozaj, tak som si to spočítala: PN - 21 prac.dní + 2 sviatok = 23 dní a počas RD 93 prac.dní + 5 sviatkov = 98 dní, spolu 23 + 98 = 121 dní. A čo ďalej? Na každých 21 dní 1/12? 121/21 =5,76 x 1,5 dňa = 8,5 dní ? A čo počas MD?
2009 už je už správne 3 dní dovolenky?
inak veľmi pekne Ti ďakujem, že mi tak pomáhaš aj keď som trošku nechápavá:)
veronikasad
11.04.13,08:05
Naozaj, tak som si to spočítala: PN - 21 prac.dní + 2 sviatok = 23 dní a počas RD 93 prac.dní + 5 sviatkov = 98 dní, spolu 23 + 98 = 121 dní. A čo ďalej? Na každých 21 dní 1/12? 121/21 =5,76 x 1,5 dňa = 8,5 dní ? A čo počas MD?
2009 už je už správne 3 dní dovolenky?
inak veľmi pekne Ti ďakujem, že mi tak pomáhaš aj keď som trošku nechápavá:)
Rok 2009 sme už vyriešili - má nárok na dovolenku za odpracované dni = 2/12 ročného nároku.
Rok 2010 - materská dovolenka sa považuje za výkon práce. Dovolenku budeš krátiť z titulu PN + RD (23+98=121 dní) - za prvých 100 prac.dní 1/12 ročného nároku, za každých celých 21 prac.dní ďalšia 1/12 ročného nároku - v tvojom prípade krátenie o 2/12 = nárok 10/12.

mimotemyEvka, nič v zlom - v profile máš mzdár. Doporučujem naštudovať si § 100-117 ZP

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#100
Eva Póčová
11.04.13,09:55
Asi už rozumiem a ani soft. mi nepočítal zle, len som ja nezadala krátenie na PN a RD a teraz mi vyšlo 2009 + 2010 spolu 20 dní dovolenky. (krátenie o 2/12 3,5 dňa, soft. mi počítal 23,5 dňa)
No k tomu, že som mzdár len toľko, že robím tie mzdy, ale väčšinou pre malých firiem a tie mali na 99% dohodárov. Mala som aj zopár PZ ale aj tie väčšinou vrámci rodín a až tak do detailov sme nepočítali dovolenky, na čo mali zo zákona nárok to si vybrali a bolo to vyriešené. Toto je môj prvý prípad keď naozaj nie je jedno ako dokončím tú zmluvu a naozaj to nechcem pokaziť. A Tebe veľmi pekne ďakujem, že si sa mi venovala aj keď som bola taká nechápavá:)
Luula
21.04.13,12:22
Dobrý deň, máme zamestnankynu kt. skončila RD a potom sme s ňou ukončili PP, chcem sa spýtať aký max VZ potrebujem za dva dni, aby dostala max. PvN - 3930/30*2 = 262,- Eur alebo ten 51,6822*2 = 103,3644. Vopred ďakujem za odpoveď.
Luula
24.04.13,20:17
Dobrý deň, máme zamestnankynu kt. skončila RD a potom sme s ňou ukončili PP, chcem sa spýtať aký max VZ potrebujem za dva dni, aby dostala max. PvN - 3930/30*2 = 262,- Eur alebo ten 51,6822*2 = 103,3644. Vopred ďakujem za odpoveď.

Ešte dodávam, že z toho 1 deň bola nedeľa + 1 deň čerpala D. neviem ako sa dopracovať k tomu VZ keď tam bola tá nedeľa. Aký VZ jej mám teda uviesť na ten deň čerpania D, aby som to nepokašlala, lebo oni to budú potom deliť dvoma dňami. Prosím poradte niekto, dakujem.
brčko
24.04.13,20:35
Ak dosiahne za tie 2dni vym.základ 104eur, bude mať maximum. Je jedno, či to bude čerpaná dovolenka + preplatený zvyšok dovolenky, či odmena ..., budú to samozrejme deliť číslom 2, ako píšeš.
veronikasad
24.04.13,21:24
Ešte dodávam, že z toho 1 deň bola nedeľa + 1 deň čerpala D. neviem ako sa dopracovať k tomu VZ keď tam bola tá nedeľa. Aký VZ jej mám teda uviesť na ten deň čerpania D, aby som to nepokašlala, lebo oni to budú potom deliť dvoma dňami. Prosím poradte niekto, dakujem.
Kolko dní dovolenky ste jej okrem vyčerpanej preplácali ? Pretože náhradu mzdy za dovolenku si nemôžeš "vymýšľať", ale treba postupovať v zmysle ZP.
Luula
25.04.13,09:48
Kolko dní dovolenky ste jej okrem vyčerpanej preplácali ? Pretože náhradu mzdy za dovolenku si nemôžeš "vymýšľať", ale treba postupovať v zmysle ZP.

HM 700 Eur
1 deň ČD = 32,-
15 dní PD = 480,-
Spolu = 512,- z tejto sumy zaplatím aj odvody? za ten deň ČD + 1 deň tam bola nedeľa, lebo niekde som čítala ze potom sa tam uvadza len VZ za ten jeden deň ČD a z toho sa majú zaplatit aj odvody.
Luula
25.04.13,11:19
HM 700 Eur
1 deň ČD = 32,-
15 dní PD = 480,-
Spolu = 512,- z tejto sumy zaplatím aj odvody? za ten deň ČD + 1 deň tam bola nedeľa, lebo niekde som čítala ze potom sa tam uvadza len VZ za ten jeden deň ČD a z toho sa majú zaplatit aj odvody.
Ešte doplním tie odvody by boli potom za ten 1deň zo sumy 131,- Eur na SP aj ZP okrem ÚP samozrejme?
Ale prečo potom aj v tabulke odvodov na SP je napísané ze max.VZ na PvN je zo sumy 3930,-/mes. a pri podpore v nezamestnanosti je ten denný max. VZ 51,6822?
Luula
30.04.13,06:45
Ešte doplním tie odvody by boli potom za ten 1deň zo sumy 131,- Eur na SP aj ZP okrem ÚP samozrejme?
Ale prečo potom aj v tabulke odvodov na SP je napísané ze max.VZ na PvN je zo sumy 3930,-/mes. a pri podpore v nezamestnanosti je ten denný max. VZ 51,6822?

Nevie nikto poradiť, prosím!
Luula
04.05.13,19:34
Dobrý večer, ešte raz sa spýtam, ak zaplatím odvody zo 131,- Eur za 1 deň D a budú to deliť dvomi dňami rozhodujúceho obdobia, bude z toho max. podpora. Potrebujem mat 100% istotu. Ďakujem.