boure
15.12.09,15:07
Aj tak som stoho stale magor,po precitani tem tu na fore...

Rozhodol som sa teda aspon na zaciatok ze nebudem platcom dph.Uz som tu raz spominal ze rocny zisk bude cca 10000€,mozno aj mensi,takze sa mi oplati viest pausalne uctovnictvo?
Ako mam postupovat pri takomto rieseni,co mam kde nahlasit ze chcem pausalne?

A ked teda platcom dph nebudem,znamena ze si nemozem davat do nakladov vydavky? ci ako?
Anja111
15.12.09,14:34
Aj tak som stoho stale magor,po precitani tem tu na fore...

Rozhodol som sa teda aspon na zaciatok ze nebudem platcom dph.Uz som tu raz spominal ze rocny zisk bude cca 10000€,mozno aj mensi,takze sa mi oplati viest pausalne uctovnictvo?
Ako mam postupovat pri takomto rieseni,co mam kde nahlasit ze chcem pausalne?

A ked teda platcom dph nebudem,znamena ze si nemozem davat do nakladov vydavky? ci ako?
Tých 10.000 € je zisk, alebo príjem?
O VOZD účtuješ vtedy, ak vedieš účtovníctvo...
Skutočnosť či budeš, alebo nebudeš platiteľom DPH, nemá vplyv na uplatnenie oprávnených VOZD...
Ak využiješ paušálne výdavky, tak to nikde nenahlasuješ, iba krížikom vyznačíš v daňovom priznaní...
Ak využívaš paušálne výdavky, tak sleduješ iba zdaniteľné príjmy a vedieš evidenciu o majetku, zásobách, pohľadávkach a záväzkoch...
boure
15.12.09,14:39
No mal by to byt rocny prijem...
Neviem ale aj tak tomu nechapem...:confused:
abel
15.12.09,14:48
Máš tieto možnosti:
- vedieš si riadne účtovníctvo, každý príjem a výdavok musíš zdokladovať

- vedieš si len evidenciu príjmov a tie, ktoré si mal v priebehu roka zaplatené, uvedieš ako príjem, k tomu uvedieš výdavky vo výške 40 % z dosiahnutých príjmov, bez toho, aby si ich preukazoval, a ešte pripočítaš zaplatené odvody do zdravotnej a do sociálnej poisťovne

- za rok 2009 je možná aj daňová evidencia - vlastne len do jedného stĺpca uvádzaš príjmy a do druhého výdavky, bez ďalšieho členenia.

Najjednoduchšie, pokiaľ nie si celý rok platiteľ DPH, je uplatňovanie výdavkov paušálne vo výške 40%. Pokiaľ by si mal príjmy len z remeselnej činnosti, dokonca až vo výške 60 % z dosiahnutých príjmov.
Anja111
15.12.09,14:50
No mal by to byt rocny prijem...
Neviem ale aj tak tomu nechapem...:confused:
Je ťažké poradiť, lebo neviem skutočné VOZD...
Pri príjme cca 10.000 €, by boli paušálne výdavky 40 %, (alebo 60 % - jedná sa o remeselnú živnosť?), t.j. 4.000 €... Ďalej by si odpočítal všetky odvody, zaplatené v roku 2009, uplatnil by si si nezdaniteľnú čiastku, (ak máš na ňu nárok) a prípadne by si si uplatnil životné poistenie (max. 398,32 €), ak ho platíš a spĺňaš podmienky pre jeho uplatnenie...
Rozdiel by bol daňový základ.
boure
15.12.09,15:11
Jedna sa o volnu zivnost,poskytovanie sluzieb v oblasti web designu kde budem vytvarat faktury v programe RK-software...No je mozne ze obcas budem mat aj nejake prijate FA.

Sprosta otazka: co je VOZD? :eek:
abel
15.12.09,15:12
No mal by to byt rocny prijem...
Neviem ale aj tak tomu nechapem...:confused:

Boure, tvoj ročný príjem je to, čo si vyfakturoval a čo ti zaplatili.

Tvoj zisk je rozdiel medzi tým, čo ti zaplatili, a výdavkami, ktoré si na to musel vynaložiť.

napríklad: kúpil si ceruzky za 10.- €
predal si ich za 14.- €
tvoj príjem je 14.- €, tvoj zisk sú 4.- €
boure
15.12.09,15:18
Boure, tvoj ročný príjem je to, čo si vyfakturoval a čo ti zaplatili.

Tvoj zisk je rozdiel medzi tým, čo ti zaplatili, a výdavkami, ktoré si na to musel vynaložiť.

napríklad: kúpil si ceruzky za 10.- €
predal si ich za 14.- €
tvoj príjem je 14.- €, tvoj zisk sú 4.- €

Tomuto rozumiem...
marjankaj
15.12.09,15:19
Jedna sa o volnu zivnost,poskytovanie sluzieb v oblasti web designu kde budem vytvarat faktury v programe RK-software...No je mozne ze obcas budem mat aj nejake prijate FA.

Sprosta otazka: co je VOZD? :eek:

Výdavky ovplyvňujúce základ dane. Všetko je to vysvetlené v zákone o dani z príjmov.
boure
15.12.09,15:24
Máš tieto možnosti:
- vedieš si riadne účtovníctvo, každý príjem a výdavok musíš zdokladovať


V pripade ze budem viest riadne uctovnictvo,musim teda odkladat kazdy blocek,fakturu a ja neviem co vsetko,ku koncu roka to vsetko odovzdat uctovnicke alebo je to potrebne kazdy mesiac nejako davat do kopy?
mysimis
15.12.09,15:27
To záleží od účtovníčky s ktorou sa dohodneš na spracovávaní dokladov. Ja osobne vyžadujem doklady mesačne, príp. štvrťročne /u tých čo majú naozaj málo dokladov/ a tí čo prínesú 1x ročne to majú aj s príplatkom preto, že doklady neodovzdávali pravidelne.
marjankaj
15.12.09,15:29
V pripade ze budem viest riadne uctovnictvo,musim teda odkladat kazdy blocek,fakturu a ja neviem co vsetko,ku koncu roka to vsetko odovzdat uctovnicke alebo je to potrebne kazdy mesiac nejako davat do kopy?

Ak budeš mať 5 dokladov na konci roka tak by to išlo. Ale ak jej v januári prinesieš 20 šanónov dokladov, tak asi bude od "radosti " vyskakovať.
boure
15.12.09,15:35
Ano rozumiem tomu,asi to spravim tak ze to zavesim na krk niekomu a nebudem sa stym...
Takze najst uctovnicku hmm
boure
15.12.09,17:19
Este sa skusim spytat,ako sa pohybuju ceny za vedenie uctovnictva? Predpokladam ze v mojom pripade by to bolo JU.
Popripade piste sukromne mozno si dakoho objednam
abel
19.12.09,16:40
Este sa skusim spytat,ako sa pohybuju ceny za vedenie uctovnictva? Predpokladam ze v mojom pripade by to bolo JU.
Popripade piste sukromne mozno si dakoho objednam
Možno sa ti niekto ozval, neviem, prehľad si skús spraviť z tabuľky v príspevku 1 http://www.porada.sk/t97566-cup-2009-cennik-uctovnych-prac-na-rok-2009-a.html

Mne otázky tohoto typu vždy pripadajú tak, ako keby som prišla do obchodu, spýtam sa, koľko budem platiť, a až potom si pôjdem nakúpiť.