johnyskk
26.12.09,16:16
Dobry den

Potrebujem radu kupil som vinarske sady a potrebujem vedet ako strihat vinohrad prosim vas o radu


(pripadne obrazkovu radu)

Dakujem za skoru odpoved
Zuziana
26.12.09,17:11
wabi
28.12.09,10:25
Pripadá mi to ako keď by niekto napísal: "Oženil som sa a povedzte mi ako najlepšie vychádzať zo ženou!?"
Predpokladám že "vinárske sady" - ste myslel bežný vinohrad na vedení?
Ono je to ako so ženami. Psychológ by vám na tú tému mohol vydávať mnohostránkovú štúdiu každý rok do konca života. Bežný preofesionálne ženatý muž by vám mohol radiť zo svojich skúseností čo platí na tú jeho ženu, ale či to bude vhodné použiť aj pri vašej... :D
Žena ako žena a vinič ako vinič, keď to takto zoberieme... Ja však nič neviem o vašom konkrétnom "vínnom sade", tak potom naozaj len všeobecne vygúglite ak dáte kľúčové slová - "rez viniča".
Ak by ste chcel konkrétne poradiť ako rezať práve váš vinohrad, tak potom by ste musel aj podrobne rozpísať aký je to vynohrad, ako starý, ako bol rezaný predchádzajúce obdobie, aké odrody, v ktorej lokalite, a tak ďalej, čím viac informácií tým presnejší recept, ale nikdy to nebude ako recept na gulášovú polievku, že proste dodáte predpísané ingrediencie a dodržíte postup. Vinič je živý materiál a preto treba pristupovať k nemu individuálne ako napríklad individuálne pristupujete ku konkrétnej žene. Ten kto strihá vinič by mal byť tak trochu psychológ, aby sa vedel vžiť do situácie toho viniča. Okrem vzdelania potrebných informácií je treba mať aj talent od prírody...:)
Inak tak ako sa každý vyzná v politike a v ženách tak aj každý vinohradník si myslí, že práve on vie strihať najlepšie a napriek tomu sa v názoroch líšia...:D
Máte ale ešte čas, ak teda nemáte toho na hektáre...
karino
10.01.10,18:36
no tak neviem kde byvas ale u nas sa robi kazdy rok na jar ukazka rezu vinica rozne vedenia a podobne . konci to dobrym gulasikom a harmonikou.byva to na Mani a je tam cely mikroregion Palarikovo,Šurany,Ulany nad Zitavou, Mana.az najdem poslem foto.teraz mame prednasky na osetrovanie mladych vin a podobne.No a zacinaju degustacie mladych vin .to je zase uz ina pesnicka o tom napisem inokedy.no a 6.februara mame ples zahradkarov a to je uz vypredany cca 310 osob.
ak chces vediet nieco o stihani napis kolko mas korenov,kde to je a mozno urobime ukazku
comodo
10.01.10,19:09
Tie prilohy su dost poucne. Ked vsak nad tym rozmyslam ,tak sa tam v podstate pise , ze sa nechava cast jednorocneho dreva - niekolko ociek. Kazdorozne sa teda vinic zvacsuje , kdeze jednorone drevo sa stane dvojrocnym a t.d. Nechapem potom ako udrzat vinic v takom kratkom stave ako je na obrazku , ze je asi meter vysoky "kmen" a na nom niekolko vyrastkov. O 5 rokov by to teoreticky mohlo mat 3 metre. A to nemava.
+ podotazka. AKo rezat zanedbany vinic. Da sa to tak, ze sa obetuje tohorocna uroda a odreze sa to hocikde ?
adi11
10.01.10,19:28
Myslim, ze obrazkove rady ti moc nepomozu. Poobzeraj sa po skusenom vinohradnikovi, niet lepsej skoly, ako prakticka ukazka.
wabi
11.01.10,00:08
Tie prilohy su dost poucne. Ked vsak nad tym rozmyslam ,tak sa tam v podstate pise , ze sa nechava cast jednorocneho dreva - niekolko ociek. Kazdorozne sa teda vinic zvacsuje , kdeze jednorone drevo sa stane dvojrocnym a t.d. Nechapem potom ako udrzat vinic v takom kratkom stave ako je na obrazku , ze je asi meter vysoky "kmen" a na nom niekolko vyrastkov. O 5 rokov by to teoreticky mohlo mat 3 metre. A to nemava.
+ podotazka. AKo rezat zanedbany vinic. Da sa to tak, ze sa obetuje tohorocna uroda a odreze sa to hocikde ?

Ak ti na tom záleží tak sa jednoducho zastav u mňa na vinohrade a rez ti ukážem.
Čo sa týka toho predlžovania - chce to len trocha predstavivosti. Vždy sa okrem dlhších niekoľkoočkových ťažňov ponecháva len 2 púčikový čapík, ktorý je dlhý povedzme 5 cm. Na ďalší rok sa dlhý ťažeň celý odstrihne a z dvoch púčikov na čapíku sa na vzdialenejšom ponechá ak to tak má byť znova dlhší ťažeň a bližší čapík sa skráti znova len na dva púčiky a tak stále dokola, je to perpetum mobile:)
Pretože sa znova ponechá vždy len ten bližší prvý púčik ktorý je povedzme 2 cm od rozkonárenia, predlžuje sa každý rok kmienok len o povedzme 2 cm, čo robí za 5 rokov 10 cm. Aj tu sa však občas obmení tento konárik a použije sa mladší ktorý je vhodný a vyrastie na inom mieste a vyrodené drevo sa odstrihne, alebo po rokoch zhrubne a vytvorí "hlavu".
Lepšie sa to ukazuje ako o tom hovorí, chce to veľa predstavivosti a to každý nemá, - "Blahoslavení, ktorí nevideli a vedia strihať vinič!" :)
Sú však aj takí, ktorí sa to jednoducho nikdy nenaučia a potom sú aj takí ktorí si myslia že to vedia a majú iba šťastie že ich vinič nezažaluje!:D
heja3
11.01.10,06:03
Ak ti na tom záleží tak sa jednoducho zastav u mňa na vinohrade a rez ti ukážem.
Čo sa týka toho predlžovania - chce to len trocha predstavivosti. Vždy sa okrem dlhších niekoľkoočkových ťažňov ponecháva len 2 púčikový čapík, ktorý je dlhý povedzme 5 cm. Na ďalší rok sa dlhý ťažeň celý odstrihne a z dvoch púčikov na čapíku sa na vzdialenejšom ponechá ak to tak má byť znova dlhší ťažeň a bližší čapík sa skráti znova len na dva púčiky a tak stále dokola, je to perpetum mobile:)
Pretože sa znova ponechá vždy len ten bližší prvý púčik ktorý je povedzme 2 cm od rozkonárenia, predlžuje sa každý rok kmienok len o povedzme 2 cm, čo robí za 5 rokov 10 cm. Aj tu sa však občas obmení tento konárik a použije sa mladší ktorý je vhodný a vyrastie na inom mieste a vyrodené drevo sa odstrihne, alebo po rokoch zhrubne a vytvorí "hlavu".
Lepšie sa to ukazuje ako o tom hovorí, chce to veľa predstavivosti a to každý nemá, - "Blahoslavení, ktorí nevideli a vedia strihať vinič!" :)
Sú však aj takí, ktorí sa to jednoducho nikdy nenaučia a potom sú aj takí ktorí si myslia že to vedia a majú iba šťastie že ich vinič nezažaluje!:D

Dobre ti to vysvetlil - ešte na doplnenie - u nás okolo Modry a Pezinka sa ťažeň volá slangovo "kocúr" a čapík "záložka"
Predpokladám, že máš starý vinohrad - teda starší ako 2-3 roky, lebo u mladých štepov sa postupuje troška inak - necháva sa zosilnieť.
Ale postup pre starší vinohrad je vystihnutý hore.
Zhrnutie (takto mi to hovoril otec)
1. nechať 2-3 kocúre z minuloročných záložiek - s 7 - 10 púčikmi podľa dĺžky kocúra (tie sa viažu cez druhý,niekedy až cez tretí drôt prehodené na prvý drôt tam sa priviažu :) to asi vieš)
2. nechať 2-3 záložky s 2,3 púčikmi.
Všetko záleží na kvalite dreva, medzerách medzi "kĺčmi" - u nás sa tak hovorí jednotlivým rastlinám atď.
Nemusíš sa báť - vinohrad je niekedy ako nezmar - v januári po strihaní vyzerá ako chudátko, ktoré asi ani neprežije a v septembri je to džungľa, v ktorej musíš hľadať hrozno....:D
comodo
11.01.10,14:30
Heja 3 , Wabi , dakujem Vam obom za obsiny vyklad. Myslim, ze som i trocha pochopil.
Inak - mal som znameho , pochadzal z Modry. Ten tomu kocurovi hovoril rév. Už striha u sv. Petra a tu si musime sami.
paloo
12.01.10,10:28
Myslim, ze obrazkove rady ti moc nepomozu. Poobzeraj sa po skusenom vinohradnikovi, niet lepsej skoly, ako prakticka ukazka.
Môžeš pozrieť aj v teple domova:)
http://loskutak.nova.cz/clanek/okrasna/rez-revy-vinne.html
brunop
12.01.10,12:44
Uz som sa zlakol , ze tuto otazku polozil isty Robert, tiez novopeceny vlastnik vinohradu. Ja ti moc sice neporadim, ale hlavne sa toho neboj. Najlepsia skola je zivot. A ked nieco pokazis , tak zasadis nanovo. Ak to budes robit s radostou, tak chut tvojho prveho vina bude ako bozsky nektar (samozrejme ze pre teba).
ubka
18.01.10,22:10
Je problém zájsť si k nejakému skúsenému vinohradníkovi po radu? ponúkni sa na brigádu, je aktuálny čas a tam sa najlepšie naučíš. Každá odroda má inú požiadavku na strih. Neboj! ja som sa naučila stihať už ako 12-ročná.
jozka56
18.01.10,22:45
Ja osobne si myslím, že nie je na zahodenie naučiť sa strihať vinič od skúseného vinohradníka. Ale treba myslieť aj na to, že či chcem veľa alebo málo hrozna. Teda, či chcem kvantitu alebo kvalitu,ušetriť révu alebo ju zaťažím, a tu ide o tie "kocúre":rolleyes:
walo
02.03.10,12:27
Poradil by mi prosimvas niekto ako presne ostrihat hrozno...nemame to (ako by som to nazval) ... stromcekove ale ťahave,,takze trosku hustejsie:)...a cakat stym este alebo uz ho ostrihat?...
kobra171
07.03.10,11:53
Poradil by mi prosimvas niekto ako presne ostrihat hrozno...nemame to (ako by som to nazval) ... stromcekove ale ťahave,,takze trosku hustejsie:)...a cakat stym este alebo uz ho ostrihat?...

Ostrihať hneď po silných mrazoch - skôr ako bude + 5, aby nenalievalo.
Ťahavé :
- základom je ťahať dostatočne silné staré drevo (nie príliš veľkú dĺžku jeden rok)
- na ňom krátky plodivý obrast
- rodí iba jednoročné:) na dvojročnom dreve
- musí mať slnko
- drôty nad sebou minimálne 0,5 metra ( nerob viac ako 4 poschodia )
- na dĺžku necháš (podľa odrody) 2-4 ks obrastu = 4-8 očiek na 1 meter
- ak je príliš silné drevo (nepomer medzi drevom a úrodou) občas necháš "ťažeň" cca do 0,75 m (a na rok ho vyrodený vyhodíš / skrátiš)
- vylamuj zálistky
- ak môžeš polievaj (za suchu).
Howgh.
veva..
07.03.10,14:19
Z knižky: Rez ovocných drevín, Heidrun Holzförster.

1. Rez po výsadbe: na jeseň vysadíme sadenice s jedným nerozkonáreným výhonkom. Výhon zrežeme o tretinu alebo 20 - 30 cm nad najspodnejším drôtom konštrukcie.

2. Letný rez v nasledujúcom roku: počas celého leta vyrastajú zo všetkých púčikov bočné letorasty. Pozdĺžny stred a dva bočné letorasty nerežeme, ostatné odstránime. Obidva bočné letorasty vo výške prvého natiahnutého drôtu vytvárajú prvý pár základných konárov.

3. Rez v druhom roku na jar: Teraz znova skrátime vrcholcový výhon 20 - 30 cm nad druhým natiahnutým drôtom. Rovnako vrcholce bočných výhonkov sa môžu skrátiť o 1/4 až 1/5.

4. Režeme po májových mrazoch: v lete vyrastie z najvrchnejšieho púčika predĺžený stredník. Z obidvoch púčikov celkom pod ním dopestujeme druhé poschodie. Všetky ostatné nové bočné výhonky odstránime. Z púčikov prvých základných konárov vyrastú bočné výhonky, ktoré dávajú úrodu.

5. Rez v tretom roku: teraz skrátime vrcholec pre tretie poschodie. Púčiky druhého páru hlavných konárov vytvoria v tomto roku prvýkrát rodivé bočné výhonky. Bočné konáre prvého páru hlavných výhonkov skrátime na 1 - 2 púčiky. Znova z nich vyrastú rodivé bočné letorasty.

6. Pestovanie viniča na úzkych plochách: vinič sa dá pestovať najrôznejším spôsobom. Keď máme k dispozícií len úzky kúsok steny, necháme stredný výhon bez hlavných konárov. Rodivé bočné výhonky nikdy celkom neodstraňujeme, ale skrátime ich na jar na 1 - 2 púčiky ( očká ), z ktorých potom vyrastú nové rodivé výhonky.
wabi
07.03.10,15:52
:D Tak to by ma zaujímalo, či je z toho teraz walo múdrejší!:D
To chce vidieť a zažiť! Odskúšať si, poučiť sa aj na vlastných chybách.;)
veva..
07.03.10,16:01
:D Tak to by ma zaujímalo, či je z toho teraz walo múdrejší!:D
To chce vidieť a zažiť! Odskúšať si, poučiť sa aj na vlastných chybách.;)
Ja tiež strihám tak ako to pasuje mne. :D
xbrem19
16.04.11,09:24
Toto je super fórum. Ďakujem, fakt som sa tu veľa dozvedel.

Zaujíma ma, ako "formovať" vinič do vertika. prvý rok nechať narásť jeden ťažeň, ktorý bude kmeňom vertika? Zaujíma ma hlavne prvý a druhý rok, ostatné sú mi celkom jasné z ostatných príspevkov.

Ďakujem
mameluk
24.03.13,12:25
Ahoj Karino, som z NZ tak by sme sa mohli mozno dohodnut na ukazke rezu vinica. Napis, prosim ta na jozef3733 @gmail.com ci by to slo a kedy. Mameluk