Učiteľka ZŠ
30.12.09,16:01
Zaujímalo by ma, ako je to s dĺžkou dovolenky u učiteľov. Vo vyššej kolektívnej zmluve sa píše, že dĺžka dovolenky je 9 týždňov. Platí to pre všetkých učiteľov, alebo len pre tých, ktorí sú v odboroch?
zdenka131
30.12.09,15:47
. Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je osem týždňov v kalendárnom roku.
Podľa § 49 ods. 1 písm. b) zákona č. 313/2001 Z. z. o verejnej službe je možno upraviť predĺženie výmery dovolenky nad ustanovený rozsah v kolektívnej dohode.
Učiteľka ZŠ
30.12.09,15:52
Ďakujem, myslela som si to. No "šéfka odborov" na našej škole tvrdí, že kolektívna zmluva platí len pre odborárov a teda tie kolektívy(resp. riaditelia), na ktorých odbory nemajú, postupujú protizákonne, ak dajú učiteľom 9 týždňov dovolenky (má to vraj potvrdené "zhora" zo školení odb.zväzu....)
zdenka131
30.12.09,15:53
Želám pekný večer. 9 týždňov dovolenky patrí pre všetkých učiteľov,ktorí pracujú v škole, v ktorej sú odbory a v kolektívnej dohode majú predĺženú dovolenku o 5 dní/ nielen pre tých zo školy , ktorí sú v odboroch/.
Učiteľka ZŠ
30.12.09,15:57
Ide totiž o to, že od 1.1.2010 chcem vystúpiť z odborov a kolegyňa tvrdí, že prídem o týždeň dovolenky....
zdenka131
30.12.09,15:58
Neprídeš o týždeň dovolenky. Aj keď z odborov vystúpiš, zostane Ti 9 týždňov tak isto ako tým, ktorí sú vo vašej škole odboroch.
Učiteľka ZŠ
30.12.09,16:00
Hm, som z toho popletená, pretože poznám školy, kde odbory nemajú a majú tých 9 týždňov dovolenky...
Učiteľka ZŠ
30.12.09,16:05
Ďakujem za odpoveď Zdenka. Pociťujem nátlak zo strany "odborárov"....Dá sa povedať, že do odborov som šla a ostávam tam len kvôli tej dovolenke, ináč z tohto členstva nemám žiadne výhody...na zvýhodnené rekreácie nechodím, ani nič iné som za tie roky členstva nevyužila...iba platím členské stále...
Sabadka
30.12.09,16:09
Ďakujem za odpoveď Zdenka. Pociťujem nátlak zo strany "odborárov"....Dá sa povedať, že do odborov som šla a ostávam tam len kvôli tej dovolenke, ináč z tohto členstva nemám žiadne výhody...na zvýhodnené rekreácie nechodím, ani nič iné som za tie roky členstva nevyužila...iba platím členské stále...

Výmera dovolenky v rozsahu 9 týždňov a 37,5 hodinový pracovný týždeň platí pre všetkých zamestnancov rovnako teda aj pre tých, ktorý nie sú v odboroch, lepšie povedané aj pre tie školy pri ktorých nie sú zriadené odborové zväzy len rady zamestnancov. V skratke kolektívna zmluva vyššieho stupňa platí pre všetkých rovnako.
Anndry
01.01.10,19:41
Ja by som s tým vystúpením z odborov neponáhľala,počula som i o tom,že odborári riešia,aby všetky výhody platili len pre odborárov.Neviem kedy to príde do platnosti,ale na školení odborárov o tom rozprávali.Bez vetra sa asi lístok nepohne...
jaros5
03.01.10,07:34
Ja by som s tým vystúpením z odborov neponáhľala,počula som i o tom,že odborári riešia,aby všetky výhody platili len pre odborárov.Neviem kedy to príde do platnosti,ale na školení odborárov o tom rozprávali.Bez vetra sa asi lístok nepohne...
mimotemyTo snáď nie ...., JPP správa ?
zeppka
03.01.10,10:58
Výmera dovolenky v rozsahu 9 týždňov a 37,5 hodinový pracovný týždeň platí pre všetkých zamestnancov rovnako teda aj pre tých, ktorý nie sú v odboroch, lepšie povedané aj pre tie školy pri ktorých nie sú zriadené odborové zväzy len rady zamestnancov. V skratke kolektívna zmluva vyššieho stupňa platí pre všetkých rovnako.
My máme tiež 37,5 hod. a 9 týždňov dovolenky a neviem o nijakej kolektívnej zmluve. Platí pre všetkých rovnako-nemôžete sem dať link na ňu? D
susann2
03.01.10,16:36
My máme tiež 37,5 hod. a 9 týždňov dovolenky a neviem o nijakej kolektívnej zmluve. Platí pre všetkých rovnako-nemôžete sem dať link na ňu? D
Kolektíve zmluvy vyššieho stupňa sú napr. aj tu:
http://www.ozpsav.sk/src_03.php
Trubíniová
03.01.10,18:36
Dobry den,

chcela by som sa spytat, ci sa kolektivna zmluva vyssieho stupna tyka aj THP pracovnikov (ekonomky, upratovacky), lebo v kol.zmluve sa uvadzaju iba pedagogicki pracovnici.
mzdarka renca
03.01.10,18:59
Dobry den,

chcela by som sa spytat, ci sa kolektivna zmluva vyssieho stupna tyka aj THP pracovnikov (ekonomky, upratovacky), lebo v kol.zmluve sa uvadzaju iba pedagogicki pracovnici.

ak sa uvádzajú len pedagogický zamestnanci, tak sa to týka len pedagogických zamestnancov.

aj ja pracujem vo verejnom záujme a riadime sa tiež vyššou KZ, ale rezortu, kde spadáme my. U nás sa to nedelí na takých a onakých zamestnancov, ale v našej vyššej KZ máme nárok na dovolenku podľa odprac. rokov buď 25, alebo 30 dní/ rok.
mzdarka renca
03.01.10,19:06
Ďakujem za odpoveď Zdenka. Pociťujem nátlak zo strany "odborárov"....Dá sa povedať, že do odborov som šla a ostávam tam len kvôli tej dovolenke, ináč z tohto členstva nemám žiadne výhody...na zvýhodnené rekreácie nechodím, ani nič iné som za tie roky členstva nevyužila...iba platím členské stále...
K tomuto len jedno, ak všetci povystupujú z odborov, tak odbory nebudú mať finančné prostriedky na svoju činnosť a ak nebudú mať prostriedky na svoju činnosť, tak pre zamestnancov nevybojujú výhody nad rámec zákona. Týmto ťa nechcem tlačiť, aby si v odboroch zostala, ale ide mi len o to, aby si ľudia tieto veci uvedomili. A všetci vieme, že to nie je len od dovolenke, mám na mysli tie výhody nad rámec zákona.
Sabadka
04.01.10,05:34
Dobry den,

chcela by som sa spytat, ci sa kolektivna zmluva vyssieho stupna tyka aj THP pracovnikov (ekonomky, upratovacky), lebo v kol.zmluve sa uvadzaju iba pedagogicki pracovnici.

Ano, ale len čo sa týka 37,5 hodinového pracovného týždňa a samozrejme dovolenka je +5 dní takže miesto 25 dní 30dní alebo miesto 20dní ,25 dní.
Klimentová Viera
04.01.10,09:22
Kolektívnu zmluvu uzatvárajú odbory a zamestnávateľ. My sme dali návrh KZ pripomienkovať všetkým zamestnancom a podpísaná bola po ich návrhoch a pripomienkach. Podpísaním KZ je táto platná pre všetkých zamestnancov. Pri jej tvorbe sme vychádzali z vyššej KZ platnej pre verejnú správu.
KZ upravuje pracovnoprávne vzťahy, mzdové podmienky, sociálnu oblasť a sociálny fond, pracovné podmienky a bezpečnosť a ochranu zamestnancov pri práci - týka sa všetkých zamestnancov.
KZ sa vzťahuje na riaditeľa organizácie a všetkých zamestnancov organizácie.
Trubíniová
05.01.10,14:59
ak sa uvádzajú len pedagogický zamestnanci, tak sa to týka len pedagogických zamestnancov.

aj ja pracujem vo verejnom záujme a riadime sa tiež vyššou KZ, ale rezortu, kde spadáme my. U nás sa to nedelí na takých a onakých zamestnancov, ale v našej vyššej KZ máme nárok na dovolenku podľa odprac. rokov buď 25, alebo 30 dní/ rok.
dokladnejsie som sa pozrela do kol.zmluvy vyssieho stupna, je tam uvedene, ze sa tyka aj ostatnych, nielen pedagogickych, pracovnikov...
Sabadka
05.01.10,17:04
dokladnejsie som sa pozrela do kol.zmluvy vyssieho stupna, je tam uvedene, ze sa tyka aj ostatnych, nielen pedagogickych, pracovnikov...

Týka sa všetkých zamestnancov, výnimku tvoria pedagogickí zamestnanci čo sa týka dovolenky - jej rozsah je 9 týždňov. Ostatní zamestnanci verejnej správy majú nárok na dovolenku v rozsahu 6 alebo 5 týždňov.
Vebi34
05.01.10,19:46
Aj u nás sa vedúca odborov vyhrážela, že kto nevstúpi do odborov, tak mu skráti dovolenku. Niektoré jej naleteli a vstúpili do odborov. :-)Ale myslím, že včera v správach bolo, že sa schvaľuje zákon, že kolektívna zmluva bude platiť celoplošne v rezorte aj tam, kde nemajú odbory.Spomínala to ministerka sociálnych vecí.
zdenka131
05.01.10,19:54
Zvláštny názor má vaša vedúca odborov. Našťastie ona nerozhoduje o tom, kto bude mať koľko dní dovolenky.
Vebi34
05.01.10,20:29
Veď práve preto sa smejem, že jej niektoré naleteli.:-) Mne dokonca povedala, respektíve sa spýtala:,,prečo máš toľko dní dovolenky, keď nie si v odboroch?" Ja: ,,Lebo som tu učiteľka." Po mojom úsmeve sa otočila a odišla cup, cup, cup... :-)
susann2
06.01.10,09:15
Aj u nás bola tendencia vystúpiť z odborov, že načo sú nám a čo sa stane ked sa v organizácii odbory zrušia. Okrem vysvetlenia, ktoré tu už napísala mzdárka renča, som zamestnacom povedala, že nestane sa vôbec nič, keď u nás odbory nebudú, neprídu o dovolenku ani žiadne iné výhody dohodnuté vo vyššej KZ. V organizácii máme však aj vlastnú KZ a v dodatku KZ máme aj tvorbu a použitie sociálneho fondu, ktorú podpisuje po prerokovaní s riaditeľom zástupca odborov. Ak ich nebudeme mať zástupca odborov príde o možnosť podieľať sa na rozhodovaní pri použití SF. V takom prípade ako sa s riaditeľom dohodnem, tak ho použijeme, či sa to niekomu bude páčiť alebo nie. Odbory zatiaľ máme a nikto z nich ani nevystupil, odborári povedali, že to teda nie, oni chcú hovoriť do čerpania sociálneho fondu. Ak chce niekto zachovať odbory v organizácii, vyhrážaním sa, že niečo zamestnanec nedostane, to nie je najšťastnejšie riešenie.
Sabadka
06.01.10,12:50
Aj u nás sa vedúca odborov vyhrážela, že kto nevstúpi do odborov, tak mu skráti dovolenku. Niektoré jej naleteli a vstúpili do odborov. :-)Ale myslím, že včera v správach bolo, že sa schvaľuje zákon, že kolektívna zmluva bude platiť celoplošne v rezorte aj tam, kde nemajú odbory.Spomínala to ministerka sociálnych vecí.

Kolektívna zmluva vyššieho stupňa už teraz platí všade, presne tak ako píšeš aj tam kde nie sú odbory. Na našej škole odborový zväz už nefunguje skoro 10 rokov a predsa máme 37,5 hodinový pracovný týždeň, pedagogickí zamestnanci majú 9 týždňov dovolenky a ostatní zamestnanci 5 alebo 6 týždňov.

A čo sa týka čerpania Sociálneho fondu, každý rok sa zostaví rozpočet, určí sa jeho čerpanie v zmysle zásad čerpania sociálneho fondu,kolektív zamesentnancov na pracovnej porade sa schváli poprípade na základe pripomienok upraví čerpanie, predseda zamestnaneckej rady spolu s riaditeľom ju podpíšu. Nechcem nikoho odhovárať od odborov alebo stavať ich do negatívneho svetla, ale veci sa dajú riešiť aj bez nich, chce to len komunikáciu a ochotu sa dohodnúť v rámci kolektívu.
Učiteľka ZŠ
22.02.10,14:38
Ďakujem veľmi pekne za všetky názory a odpovede. Mám ešte jednu otázku. Kde nájdem info o tom, koľko dní tzv. študijného voľna máme na rok? Vo vyššej kolektívnej zmluve som to nenašla.
pe.pe
22.02.10,14:52
Ďakujem veľmi pekne za všetky názory a odpovede. Mám ešte jednu otázku. Kde nájdem info o tom, koľko dní tzv. študijného voľna máme na rok? Vo vyššej kolektívnej zmluve som to nenašla.

Kuk na príspevok č. 22


http://www.porada.sk/t122983-p3-pracovny-cas-ucitelov.html
Učiteľka ZŠ
22.02.10,15:15
Hm, vďaka, ale aj tak tomu nerozumiem. Prečo nám potom vedenie povedalo, že tento rok máme nárok na študijné voľno iba 2 dni? Vraj sa to každý rok mení. Minulý a predminulý rok sme mali 5 dní, pár rokov predtým dokonca 7 dní. Môže si to zámestnávateľ určiť len tak? (Aby sme si romumeli, toto študijné voľno zvykneme čerpať počas prázdnin, aby sme ušetrili dovolenku, resp., ak nemáme dosť náhradného voľna, nejde o "skutočné štúdium". Je na učiteľovi, ako sa vzdeláva, či na internete, alebo číta knihy, atď....)
pe.pe
22.02.10,15:21
Hm, vďaka, ale aj tak tomu nerozumiem. Prečo nám potom vedenie povedalo, že tento rok máme nárok na študijné voľno iba 2 dni? Vraj sa to každý rok mení. Minulý a predminulý rok sme mali 5 dní, pár rokov predtým dokonca 7 dní. Môže si to zámestnávateľ určiť len tak? (Aby sme si romumeli, toto študijné voľno zvykneme čerpať počas prázdnin, aby sme ušetrili dovolenku, resp., ak nemáme dosť náhradného voľna, nejde o "skutočné štúdium". Je na učiteľovi, ako sa vzdeláva, či na internete, alebo číta knihy, atď....)

Nuž, zrejme mali na mysli poskytovanie voľna počas šk. roka. V prísl. § 317-ky sa hovorí niečo v tom zmysle, že študijné voľno sa poskytuje spravidla počas obmedzenia prevádzky školy, napr. prázdniny. Takže či chceme, či nie, riaditelia majú na takéto rozhodnutie zákonný nárok. Akurát nemôžu odoprieť 5 dní v kalendárnom roku. Čiže ak máte 2 dni počas šk. roka, potom na prázdniny máte 3 dni št. voľna. Ale pozor, toto sa týka len kontinuálneho vzdelávania!
Píšete, že si dorábate cudzí jazyk pre 1. stupeň, tam by sa dal našiť aj § zákonníka práce o poskytnutí št. voľna v potrebnom rozsahu s plnou náhradou funkčného platu, ak to je v záujme zamestnávateľa. Ale o tom zas rozhodne len riaditeľ.
pe.pe
22.02.10,15:24
Pokiaľ ide o poskytovanie "št. voľna" ako náhrady nedostatočnej dovolenky, či NV, to je naozaj len a len v kompetencii riaditeľa. Ono to totiž je taká mzdová "černota". Aj keď je hojne využívaná.
Oficiálne št. voľno je poskytované tak, ako je vo vyššieuvedenom odkaze na tému Pracovný čas učiteľov.
ucitelzs
15.03.10,16:29
Ja by som sa chcel spýtať na nasledovnú vec ohľadom dovolenky učiteľov na dobu určitú a kolektívnej zmluvy
Rozoberáte že už je vlastne jedno či je učiteľ v odboroch alebo nie je
Ja mám nasledovný problém:
- mám pracovný pomer na dobu určitú do 30.6.2010 na štátnej základnej škole
- som členom odborov, máme kolektívnú zmluvu
no aj napriek tomu mám základ pre výpočet dovolenky len 40 dní
čo si myslím že je nesprávne.
Lenže že vraj tak to je stanovené v kolektívnej zmluve školy.
Je tam rozdielna základná výmera dovolenky pre učiteľov na dobu neurčitú - tí majú 45 dní a učiteľov na dobu určitú - 40 dní.
Podotýkam že som členom OZ a platím členské.
Podľa môjho názoru by taká kolektívna zmluva už teraz v šk.roku 2009/10 ani nemala platiť, neexistuje aby boli rozdiely v dovolenke učiteľov len preto, lebo majú inak postavenú pracovnú zmluvu. Myslím si že je to aj proti zákonníku práce ktorý hovorí o tom, že kolektívna zmluva nemôže niekoho zvýhodňovať.
Napíšte mi svoj názor a skúsenosti. Ja keď som sa ozval u zamestnávateľa tak mi povedali že tak si to stanovil zamestnávateľ a že môže si vlastne robiť v tej kolektívnej zmluve čo chce a tých 9 týždňov nemusia dať každému
pe.pe
15.03.10,17:21
Ja by som sa chcel spýtať na nasledovnú vec ohľadom dovolenky učiteľov na dobu určitú a kolektívnej zmluvy
Rozoberáte že už je vlastne jedno či je učiteľ v odboroch alebo nie je
Ja mám nasledovný problém:
- mám pracovný pomer na dobu určitú do 30.6.2010 na štátnej základnej škole
- som členom odborov, máme kolektívnú zmluvu
no aj napriek tomu mám základ pre výpočet dovolenky len 40 dní
čo si myslím že je nesprávne.
Lenže že vraj tak to je stanovené v kolektívnej zmluve školy.
Je tam rozdielna základná výmera dovolenky pre učiteľov na dobu neurčitú - tí majú 45 dní a učiteľov na dobu určitú - 40 dní.
Podotýkam že som členom OZ a platím členské.
Podľa môjho názoru by taká kolektívna zmluva už teraz v šk.roku 2009/10 ani nemala platiť, neexistuje aby boli rozdiely v dovolenke učiteľov len preto, lebo majú inak postavenú pracovnú zmluvu. Myslím si že je to aj proti zákonníku práce ktorý hovorí o tom, že kolektívna zmluva nemôže niekoho zvýhodňovať.
Napíšte mi svoj názor a skúsenosti. Ja keď som sa ozval u zamestnávateľa tak mi povedali že tak si to stanovil zamestnávateľ a že môže si vlastne robiť v tej kolektívnej zmluve čo chce a tých 9 týždňov nemusia dať každému

Zdravím,

1. kolektívna zmluva vyššieho stupňa nerozlišuje medzi PZ zamestnanými na dobu určitú, či neurčitú. T.z. že sa Ti dovolenka počíta alikvotne zo 45 dní.
2. kolektívna zmluva je záväzná pre všetkých zamestnávateľov odmeňujúcich podľa 553. Porušenie záväznosti je porušením zákona o kolektívnom vyjednávaní! Odorúčam upozorniť Odborový zväz pracovníkov školstva.
3. Podnikové kolektívne zmluvy môžu stanoviť len priaznivejšie podmienky, ako je stanovené v kolektívnej zmluve. To znamená, že zamestnávateľ si nemôže robiť, čo sa mu zachce.
4. Zamestnávateľ nemá právo porušovať koletívnu zmluvu, ani nijakým spôsobom zvýhodňovať, či naopak, žiadneho zamestnanca, v mene ktorého bola kolektívna zmluva v zastúpení odborového zväzu podpísaná.

Všetky tieto informácie sa dajú z kolektívnej zmluvy vyčítať. Zamestnávateľ jednoznačne porušuje nielen kolektívnu zmluvu, ale aj zákon o kolektívnom vyjednávaní.
biosenka
13.04.10,14:16
Chcem sa spýtať ako je to s predlžením zmluvy ak mi končí PP v júni a zamestnávateľ mi ju bude chcieť predĺžiť až v septembri. Opäť budem mať 3 mesiace skúšobnú dobu?
Oplatí sa to zamestnávateľovi, keď mám dovolenku na celý mesiac a kopu náhradného voľna, ktoré by mi vyšlo na 2 - 3 týždne?
Dovolenku a náhradné voľno mi musia zaplatiť. A ak by som si to chcela čerpať nemusí mi to zamestnávateľ dovoliť? Ďakujem za odpovede.
wagner
13.04.10,15:26
Chcem sa spýtať ako je to s predlžením zmluvy ak mi končí PP v júni a zamestnávateľ mi ju bude chcieť predĺžiť až v septembri. Opäť budem mať 3 mesiace skúšobnú dobu?
Oplatí sa to zamestnávateľovi, keď mám dovolenku na celý mesiac a kopu náhradného voľna, ktoré by mi vyšlo na 2 - 3 týždne?
Dovolenku a náhradné voľno mi musia zaplatiť. A ak by som si to chcela čerpať nemusí mi to zamestnávateľ dovoliť? Ďakujem za odpovede.

Zákonník práce o skúšobnej dobe hovorí toto:
Skúšobná doba
(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.
(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.
(3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.
(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.
biosenka
13.04.10,17:17
Dik, takže už by tam nemala byť skúšobná doba. A tie ostatné otázky mi zodpoviete?