Zavrieť

Porady

Pracovný čas učiteľov

Aj keď sa na túto tému už veľa popísalo, predsa si myslím, že problém nie je vyriešený a na každej škole je to ináč.
Ide o pracovný čas učiteľov - zákon 317/2009 hovorí:
(6) Týždenný pracovný čas pedagogického zamestnanca tvorí čas, v ktorom pedagogický
zamestnanec vykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť, a čas, v ktorom pedagogický
zamestnanec vykonáva ostatné činnosti súvisiace s jeho priamou výchovno-vzdelávacou
činnosťou. Riaditeľ môže povoliť pedagogickému zamestnancovi vykonávanie ostatných činností
súvisiacich s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ďalším vzdelávaním aj mimo
pracoviska za podmienok ustanovených v pracovnom poriadku školy alebo školského zariadenia.

Dikcia zákona je jasná, len prax je taká, že na mnohých školách to necháva riaditeľ úplne na voľno - čiže učiteľ si odučí svoj základný úväzok a ak nemá iné povinnosti, ide domov.
Na iných školách majú učitelia určenú pevnú pracovnú dobu - napr.: 7,00-14,00 a pod., čo samozrejme vyvoláva nespokojnosť učiteľov.
Rada by som poznala Vaše názory- z čoho má vychádzať RŠ pri stanovení času fyzickej prítomnosti učiteľa na pracovisku.Aké sú Vaše skúsenosti, prípadne ak máte bližšie informácie k problému, podeľte sa s nimi.Ďakujem!

Usporiadat
biosenka biosenka

biosenka je offline (nepripojený) biosenka

To by som bola rada keby ešte niekto reagoval. Veď aj mne sa občas ten nadčas zíde, ide o to, že ak ma chcú dať zastupovať počas môjho voľného času, mal by sa ma zástupca v prvom rade opýtať či MOŽEM a nie ma tam automaticky napísať. Veď ja tam môžem mať tiež naplánované svoje veci. A to nehovorím o tom, že som takto chodila zastupovať mimo svojho pracovného času a kolegyne, ktoré mali voľné hodiny sedeli v zborovni!
Nerozumiem aké zvýhodnenie myslíš. Veď ja mám k svojmu úväzku aj adekvátny plat. Tak si myslím, že by to malo byť prerátané na percentá.
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
biosenka Pozri príspevok
To by som bola rada keby ešte niekto reagoval. Veď aj mne sa občas ten nadčas zíde, ide o to, že ak ma chcú dať zastupovať počas môjho voľného času, mal by sa ma zástupca v prvom rade opýtať či MOŽEM a nie ma tam automaticky napísať. Veď ja tam môžem mať tiež naplánované svoje veci. A to nehovorím o tom, že som takto chodila zastupovať mimo svojho pracovného času a kolegyne, ktoré mali voľné hodiny sedeli v zborovni!
Nerozumiem aké zvýhodnenie myslíš. Veď ja mám k svojmu úväzku aj adekvátny plat. Tak si myslím, že by to malo byť prerátané na percentá.
Prepáč, doplnil som predchádz. príspevok počas Tvojej reakcie. To čo je uvedené v ZP je podstatné, akékoľvek iné špekulácie sú len špekulácie.
To "zvýhodnenie" je priamo v zákone, jasne že sa nemyslí len plat, ale zrejme napr. pracovné podmienky, a asi aj čerpanie NV. Preto znova zdôrazňujem, spravodlivé je ísť podľa usmernenia (mám v deň 3 hodiny, potrebujem 3 hodiny), ktoré platí pre všetkých.
A nariadenie práce si viem predstaviť presne tak, ako píšeš, je rozdiel medzi nariadením a dohodou.
Naposledy upravil pe.pe : 21.02.10 at 18:59
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
biosenka Pozri príspevok
To by som bola rada keby ešte niekto reagoval. Veď aj mne sa občas ten nadčas zíde, ide o to, že ak ma chcú dať zastupovať počas môjho voľného času, mal by sa ma zástupca v prvom rade opýtať či MOŽEM a nie ma tam automaticky napísať. Veď ja tam môžem mať tiež naplánované svoje veci. A to nehovorím o tom, že som takto chodila zastupovať mimo svojho pracovného času a kolegyne, ktoré mali voľné hodiny sedeli v zborovni!
Nerozumiem aké zvýhodnenie myslíš. Veď ja mám k svojmu úväzku aj adekvátny plat. Tak si myslím, že by to malo byť prerátané na percentá.
Želám pekný večer. Je nelogické, že kolegyne, ktoré majú voľné hodiny , sedia v zborovni a Ty v rámci svojho voľna v čase, keď Ti to nevyhovuje, musíš zastupovať. U nás v škole zastupovanie nie je nikdy nariadené. Keď treba zastupovať, vždy sa zástupkyňa spýta, kto môže zastupovať a my sa dohodneme. Takýto prístup k zastupovaniu považujem za férový, pretože nie vždy každému zastupovanie vyhovuje.
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
zdenka131 Pozri príspevok
Želám pekný večer. Je nelogické, že kolegyne, ktoré majú voľné hodiny , sedia v zborovni a Ty v rámci svojho voľna v čase, keď Ti to nevyhovuje, musíš zastupovať. U nás v škole zastupovanie nie je nikdy nariadené. Keď treba zastupovať, vždy sa zástupkyňa spýta, kto môže zastupovať a my sa dohodneme. Takýto prístup k zastupovaniu považujem za férový, pretože nie vždy každému zastupovanie vyhovuje.
U nás fungujeme zas tak, že zástupkyňa určí "pohotovosť" formou čiernej bodky v rozhvrhu, v auguste sa k tomu vyjadríme, potom vieme, že keď máme "bodku" môže prísť suplovanie a neplánujeme si nič iné. Každý má tri takéto pohotovosti, z toho jednu vždy pred začiatkom svojho vyučovania. Ak sa bodkári minú, zástupkyňa ďalších obtelefonuje a spýta sa, či môžu suplovať.
0 0
biosenka biosenka

biosenka je offline (nepripojený) biosenka

Veď práve, nechápem to. A nie je to preto žeby nejak na mne sedeli. Vychádzame spolu dobre, preto to nechápem, ale teraz sa to ukľudnilo. Ja sa snažím si plánovať napr. vyšetrenia vždy mimo práce. A dá sa to, ale nie keď ma šupnú zastupovať a ani sa nespýtajú, či môžem. Jasné, že už som aj odmietla, keď som naozaj nemohla, ale potom to je také... A samozrejme, že keď nemá kto (stalo sa, že chýbali aj 3-4 učiteľky - malá škola) tak bez debaty idem.
pe.pe, áno to som čítala, že nemá byť zvýhodnený aj v našom pracovnom poriadku, ale zároveň tam bolo aj, že nemá byť ani znevýhodnený.
Je to blbé, keď riaditeľ nevie čo môže a čo nie a najhoršie keď nechce vedieť :-(
0 0
reading reading

reading je offline (nepripojený) reading

Ďakujem pekne za rychlu odpoveď, ale ešte musím zistim niečo o nkos... musim niekde zistit či bola nejaká zmluva podpísana medzi touto organizáciou a našou cirkvou... ešte raz ďakujem...
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
reading Pozri príspevok
Ďakujem pekne za rychlu odpoveď, ale ešte musím zistim niečo o nkos... musim niekde zistit či bola nejaká zmluva podpísana medzi touto organizáciou a našou cirkvou... ešte raz ďakujem...
Jasne, môžete si to zistiť, ale už som napísal, že je to zo zákona a nie je to podmienené žiadnym podpisom. Jednoducho musíte byť odmeňovaní podľa 553 a Kolektívna zmluva nariaďuje, zaväzuje, prikazuje (neviem ako to ešte napísať) rešpektovať ju všetkým zamestnávateľom, ktorí postupujú podľa 553! Nie je to podmienené žiadnym podpisom, súhlasom, vyjadrením. Ani v 553 ani v Kolektívnej zmluve nenájdete žiadne "podmienky" . Jedine MŠ, ZUŠ, jazykovky môžu postupovať podľa Zákonníka práce, potom sa ich Kolektívna zmluva netýka.

Používajme zákon vo svoj prospech!
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
pe.pe Pozri príspevok
Ministerstvo školstva vydalo podľa zákona 596/2003 Pracovný poriadok pre PZ a ostatných zamestnancov škôl a šk. zariadení a práve v ňom je to, že zamestnanec s kratším pracovným časom nemôže mať nariadenú prácu nadčas obsiahnuté. Je to síce len rezortný predpis, ale je to vzorový pracovný poriadok a je vydaný podľa zákona. Nuž, neviem či si ho môže zamestnávateľ dovoliť porušiť.

Ale, zároveň je tam uvedené, že zamestnanec s kratším pr. časom nesmie byť zvýhodnený oproti zamestnancovi na plný pr. čas. A to je možno dôvod, prečo vám jednotne stanovili tých 5 hodín. Aj keď, potom je určite spravodlivejšie a rovnejšie postupovať v súlade s usmernením o práci nadčas.

Podstatné je ale znenie Zákonníka práce, to vysvetlí všetky špekulácie, napadlo mi doň pozrieť neskôr, predchádzajúci text ale ponechávam.

Zákonník práce §97 ods.2 - U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.

Zákonník práce §49 ods. 5 - Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom zamestnaným na ustanovený týždenný pracovný čas.
Nemyslím, že ustanovenia Zákonníka práce potrebujú nejaký komentár.


Je tu nejaký riaditeľ? Ak hej, nech nám napíše, či si môže dovoliť nerešpektovať usmernenia ministerstva školstva?




By si sa čudoval, že koľko riaditeľov a hlavne starostov obcí si robí zo zákonov "trhací kalendár".
0 0
Vebi34 Vebi34

Vebi34 je offline (nepripojený) Vebi34

pe.pe Pozri príspevok
Ahoj,

pripájam materiál Ministerstva školstva. Je najnovší, je v ňom už zapracovaná aktuálna legislatíva a taktiež vysvetlenia, ktoré v minulosti spochybňovali predchádzajúce usmernenia k práci nadčas a k čerpaniu náhradného voľna za prácu nadčas (úväzok vs. pracovný čas). Na konci sú uvedené aj modelové situácie, verím, že to pomôže.
Ahoj Peťo,
čítala som link k téme náhradného voľna. Trochu ma to splietlo. U nás rozlišujeme náhradné voľná. Buď ide o zástup kolegu na vyučovaní, vtedy rátame hodinu za hodinu, čiže ak učíme v ten deň 5 hodín, vyčerpám si 5hodín NV, ale všetky ostatné aktivity napr.karneval, tam musíme nazbierať až 7,5hod.na voľno celého dňa, lebo to ,,vraj" nie je priama práca s deťmi.Je to tak správne?
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Vebi34 Pozri príspevok
Ahoj Peťo,
čítala som link k téme náhradného voľna. Trochu ma to splietlo. U nás rozlišujeme náhradné voľná. Buď ide o zástup kolegu na vyučovaní, vtedy rátame hodinu za hodinu, čiže ak učíme v ten deň 5 hodín, vyčerpám si 5hodín NV, ale všetky ostatné aktivity napr.karneval, tam musíme nazbierať až 7,5hod.na voľno celého dňa, lebo to ,,vraj" nie je priama práca s deťmi.Je to tak správne?
No, ako by to malo byť, aj v zmysle metod. usmernenia:
Učiteľ môže vykonať prácu nadčas:
1. podľa §3 odst.5 zákona 317 z hodín prevyšujúcich základný úväzok, pričom vykonávaš priamu činnosť, sem sa počíta aj zastupovanie. (45 min = 1 hod. práce nadčas)
2. podľa §97 ods. 1 a 2 Zákonníka práce nad rámec určeného týždenného pracovného času ak nevykonávaš priamu činnosť (karneval, výlet...napr. výlet, o 7.00 začínaš nepriamu činnosť v dennej prac. dobe, skončíš o 15.00. Vtedy začínaš nepriamu činnosť nad rámec určeného prac. času. Napr. do 22.00. Čiže máš 7 hodín práce nadčas. (1 hod. = 1 hod. práce nadčas)

Ale čo obe možnosti spája, je fakt, že za 1 hodinu práce nadčas patrí zamestnancovi 1 hodina náhradného voľna, ak samozrejme nepožiadaš o preplatenie. A usmernenie hovorí, že ak chceš čerpať NV a v uvedený deň máš odučiť 3 hodiny, potrebuješ 3 hodiny náhradného voľna, bez toho aby sa špecifikovalo o aké náhradné voľno ide (či je z priamej, či nepriamej činnosti). Ide o 3 hodiny NV.

Je ale pravda, že vzhľadom k "mzdovému zaťaženiu" pri dodržiavaní tohoto usmernenia mnohí riaditelia postupujú inak, viem o školách, kde napr. zrušili šk. výlety, ak ich učiteľ chce absolvovať, riaditeľ ich umožní, ale bez náhrad pre učiteľa. Jednoducho sa šetrí, kde sa dá.
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Peťo, toto "Je ale pravda, že vzhľadom k "mzdovému zaťaženiu" pri dodržiavaní tohoto usmernenia mnohí riaditelia postupujú inak, viem o školách, kde napr. zrušili šk. výlety, ak ich učiteľ chce absolvovať, riaditeľ ich umožní, ale bez náhrad pre učiteľa. Jednoducho sa šetrí, kde sa dá." nie je šetrenie, ale porušenie zákona. O niečom takom som ešte nepočula.
1 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
zdenka131 Pozri príspevok
Peťo, toto "Je ale pravda, že vzhľadom k "mzdovému zaťaženiu" pri dodržiavaní tohoto usmernenia mnohí riaditelia postupujú inak, viem o školách, kde napr. zrušili šk. výlety, ak ich učiteľ chce absolvovať, riaditeľ ich umožní, ale bez náhrad pre učiteľa. Jednoducho sa šetrí, kde sa dá." nie je šetrenie, ale porušenie zákona. O niečom takom som ešte nepočula.
Napr. ideš v piatok ráno na "exkurziu", tá "trvá" počas tvojej pracovnej doby a popoludní a cez víkend ostávaš rád so svojimi deťmi. Rodičia sú s týmto oboznámení a sú radi, že deti idú het...a nič protizákonné sa nedeje.
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
pe.pe Pozri príspevok
Napr. ideš v piatok ráno na "exkurziu", tá "trvá" počas tvojej pracovnej doby a popoludní a cez víkend ostávaš rád so svojimi deťmi. Rodičia sú s týmto oboznámení a sú radi, že deti idú het...a nič protizákonné sa nedeje.
Peťo, nestačí tam len oboznámenie rodičov, je potrebný aj ich Informovaný súhlas.
1 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
zdenka131 Pozri príspevok
Peťo, nestačí tam len oboznámenie rodičov, je potrebný aj ich Informovaný súhlas.
Ale áno, aj na to som myslel, keď som napísal že nič protiprávne sa nedeje. Ukončíš exkurziu na mieste výletu, rodičia podpíšu infosúhlas s týmto faktom, škola je ošetrená a začína súkromná akcia "výlet". A keďže je súkromná, žiaden predpis sa jej netýka To "oboznámenie" som myslel ako oboznámenie s faktom, že sme na súkromej akcii.

Ale vlastne išlo o to, že škola nemá žiadne výdavky, ani cestovné, ani stravné, ani NV.
Naposledy upravil pe.pe : 22.02.10 at 22:38
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
pe.pe Pozri príspevok
Ale áno, aj na to som myslel, keď som napísal že nič protiprávne sa nedeje. Ukončíš exkurziu na mieste výletu, rodičia podpíšu infosúhlas s týmto faktom, škola je ošetrená a začína súkromná akcia "výlet". A keďže je súkromná, žiaden predpis sa jej netýka To "oboznámenie" som myslel ako oboznámenie s faktom, že sme na súkromej akcii.

Ale vlastne išlo o to, že škola nemá žiadne výdavky, ani cestovné, ani stravné, ani NV.
Pri akejkoľvek školskej i mimoškolskej akcii je veľmi dôležitá bezpečnosť. Je dôležitejšia ako výdavky na cestovné, na stravné. Viem o čom píše, bola som niekoľko rokov na škole aj bezpečnostným technikom.
Pri takejto akcii je potrebné aj poistenie žiakov. Vyznie to trochu nelogicky, ak sa školská akcia uskutoční " iba" počas pracovnej doby učiteľa a poistenie za školskú akciu je vystavené aj na ďalšiu dobu.
Ďalej je potrebné okrem iného preukázateľné školenie žiakov z bezpečnosti a ochrany zdravia zamerané na konkrétnu mimoškolskú činnosť. Pri takejto "akcii" je veľká zodpovednosť na pedagogických pracovníkoch. V prípade, že sa stane úraz, nie je to také jednoduché a jednoznačné a riaditeľ školy sa nezbaví zodpovednosti. Podľa Smernice pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia...je možné predĺžiť výlet o dni pracovného voľna za určitých špecifikovaných podmienok.
Naposledy upravil zdenka131 : 23.02.10 at 07:55 Dôvod: doplnenie odpovede
1 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
zdenka131 Pozri príspevok
Pri akejkoľvek školskej i mimoškolskej akcii je veľmi dôležitá bezpečnosť. Je dôležitejšia ako výdavky na cestovné, na stravné. Viem o čom píše, bola som niekoľko rokov na škole aj bezpečnostným technikom.
Pri takejto akcii je potrebné aj poistenie žiakov. Vyznie to trochu nelogicky, ak sa školská akcia uskutoční " iba" počas pracovnej doby učiteľa a poistenie za školskú akciu je vystavené aj na ďalšiu dobu.
Ďalej je potrebné okrem iného preukázateľné školenie žiakov z bezpečnosti a ochrany zdravia zamerané na konkrétnu mimoškolskú činnosť. Pri takejto "akcii" je veľká zodpovednosť na pedagogických pracovníkoch. V prípade, že sa stane úraz, nie je to také jednoduché a jednoznačné a riaditeľ školy sa nezbaví zodpovednosti. Podľa Smernice pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia...je možné predĺžiť výlet o dni pracovného voľna za určitých špecifikovaných podmienok.
Zdenka, toto všetko viem. Snažím sa Ti vysvetliť, že to čo opisujem, nie je školská akcia, ani mimoškolská aktivita. Je to dobrovoľne strávený čas učiteľa-súkr. osoby so žiakmi-deťmi. Chápeš? Ak sa poistíš, dobrovoľne, žiadne predpísané zabezpečovanie BOZP a tak. Žiadna zodpovednosť na strane riaditeľa, nič! Ešte raz: je to súkromná akcia.
Tým, že to uvádzam, neznamená, že s tým súhlasím. Je to len príklad na to, ako sa dajú ušetriť akékoľvek náklady.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Idem Vám trošku zdvihnúť adrenalín formou klebiet, ale viete ako sa hovorí, bez vetra sa ani lístok nepohne

Vraj: Má vyjsť nejaké usmernenie, vyhláška, nariadenie odporúčanie, ale to je v konečnom dôsledku jedno ako sa tomu bude nadávať, jedná sa hlavne o striktné dodržiavanie pracovnej doby s tým, že 7,5 hodiny denne musí byť každý jeden pedagogický zamestnanec na pracovisku. Teda žiadne prípravy a práce doma ale klasická pracovná doba povedzme od 07:00 do 15:00.

Údajne to má na svedomí problematika BOZP. Som zvedavá, ako sa to vyvinie.
1 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

Sabadka Pozri príspevok
Idem Vám trošku zdvihnúť adrenalín formou klebiet, ale viete ako sa hovorí, bez vetra sa ani lístok nepohne

Vraj: Má vyjsť nejaké usmernenie, vyhláška, nariadenie odporúčanie, ale to je v konečnom dôsledku jedno ako sa tomu bude nadávať, jedná sa hlavne o striktné dodržiavanie pracovnej doby s tým, že 7,5 hodiny denne musí byť každý jeden pedagogický zamestnanec na pracovisku. Teda žiadne prípravy a práce doma ale klasická pracovná doba povedzme od 07:00 do 15:00.

Údajne to má na svedomí problematika BOZP. Som zvedavá, ako sa to vyvinie.
Keby sa táto "klebeta" aj potvrdila, nevidím dôvod na dvíhanie adrenalínu. Dokonca si myslím, že by to školstvu prospelo ....
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

A práve na to som sa chcel opýtať, aká je pracovná doba učiteľov. Na jednej škole učiteľ nesmie opustiť pracovisko pred 15,00 hod. a na inej ju už učiteľ opúšťa o 12,00 hod. Čo vlastne momentálne platí a ako to vlastne na základe uvedeného funguje v školstve.
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Týždenný pracovný čas pedagogického zamestnanca tvorí čas, v ktorom pedagogický
zamestnanec vykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť, a čas, v ktorom pedagogický
zamestnanec vykonáva ostatné činnosti súvisiace s jeho priamou výchovno-vzdelávacou
činnosťou. Riaditeľ môže povoliť pedagogickému zamestnancovi vykonávanie ostatných činností
súvisiacich s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ďalším vzdelávaním aj mimo
pracoviska za podmienok ustanovených v pracovnom poriadku školy alebo školského zariadenia.
Na mnohých školách je to tak, že učiteľ si odučí svoj základný úväzok a ak nemá iné povinnosti, môže ísť domov a doma môže vykonávať ostatné činností
súvisiace s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ďalším vzdelávaním
. Tak je tomu aj na našej škole. Na niektorých školách majú učitelia pevnú pracovnú dobu . U pedagogických zamestnancov platí týždenná pracovná doba 37,5 hodín.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať