Zavrieť

Porady

Pracovný čas učiteľov

Aj keď sa na túto tému už veľa popísalo, predsa si myslím, že problém nie je vyriešený a na každej škole je to ináč.
Ide o pracovný čas učiteľov - zákon 317/2009 hovorí:
(6) Týždenný pracovný čas pedagogického zamestnanca tvorí čas, v ktorom pedagogický
zamestnanec vykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť, a čas, v ktorom pedagogický
zamestnanec vykonáva ostatné činnosti súvisiace s jeho priamou výchovno-vzdelávacou
činnosťou. Riaditeľ môže povoliť pedagogickému zamestnancovi vykonávanie ostatných činností
súvisiacich s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ďalším vzdelávaním aj mimo
pracoviska za podmienok ustanovených v pracovnom poriadku školy alebo školského zariadenia.

Dikcia zákona je jasná, len prax je taká, že na mnohých školách to necháva riaditeľ úplne na voľno - čiže učiteľ si odučí svoj základný úväzok a ak nemá iné povinnosti, ide domov.
Na iných školách majú učitelia určenú pevnú pracovnú dobu - napr.: 7,00-14,00 a pod., čo samozrejme vyvoláva nespokojnosť učiteľov.
Rada by som poznala Vaše názory- z čoho má vychádzať RŠ pri stanovení času fyzickej prítomnosti učiteľa na pracovisku.Aké sú Vaše skúsenosti, prípadne ak máte bližšie informácie k problému, podeľte sa s nimi.Ďakujem!

Usporiadat
jankkam jankkam

jankkam je offline (nepripojený) jankkam

Ahoj sabadka
Som učiteľka v MŠ do práce som nastúpila na dobu určitú od 12.9.2008 – 30.6.2009 potom mi starosta opätovne predlžil pracovný pomer na dobu určitú a to od 1.7.2009 – 30.6.2010 teraz ak mi skončí pracovný pomer a starosta mi ho predĺži opäť nemalo by to byť podľa nového na dobu neurčitú?
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
PRACOVNÝ POMER NA URČITÚ DOBU
Dňa 1. marca 2010 nadobudne účinnosť novela Zákonníka práce prinášajúca zmeny, ktoré sa dotknú najmä pracovného pomeru na určitú dobu, pracovného pomeru na kratší pracovný čas, definície porovnateľného zamestnanca, či inštitútu dočasného pridelenia.

Nové znenie § 48 ods. 2 Zákonníka práce bude po novele určovať, že pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát. Novela teda svojou úpravou skrátila maximálnu dĺžku obdobia, na ktoré možno dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu zo súčasných troch rokov na dva roky, v rámci ktorých je po novom pracovný pomer na určitú dobu možné predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najviac dvakrát, v súčasnosti je v rámci troch rokov pracovný pomer na určitú dobu možné predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najviac jedenkrát. Vzhľadom na zmeny zakotvené v § 48 ods. 2 Zákonníka práce bola vykonaná aj úprava v úvodnej vete § 48 ods. 4 Zákonníka práce.

V súvislosti s pracovným pomerom na určitú dobu novela ustanovenie § 48 ods. 4 Zákonníka práce rozšírila o nové písmená d) až f), a súčasne vykonala aj ďalšiu úpravu v písmene g) predmetného ustanovenia Zákonníka práce. Podľa § 48 ods. 4 Zákonníka práce tak po novele platí, že ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu (1) zastupovania zamestnanca, (2) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku, (3) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca), (4) vykonávania opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu, (5) vykonávania prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru, (6) vykonávania prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja a (7) z dôvodu vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.

Z § 48 ods. 5 Zákonníka práce aj po novele naďalej vyplýva, že dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa § 48 ods. 4 Zákonníka práce sa uvedie v pracovnej zmluve.

Novela upravila znenie § 48 ods. 6 a 7 Zákonníka práce. Na základe § 48 ods. 6 Zákonníka práce bude po novom platiť, že ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v § 48 ods. 4 Zákonníka práce, ak ide o zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky aj bez dôvodu uvedeného v § 48 ods. 4 Zákonníka práce už po novele teda nebude možné pri zamestnancovi, ak ním bude (1) zamestnanec, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, (2) vedúci zamestnanec, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, (3) zamestnanec, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku a (4) zamestnanec u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov.
Naposledy upravil zdenka131 : 23.02.10 at 16:17 Dôvod: doplnenie
0 0
jankkam jankkam

jankkam je offline (nepripojený) jankkam

Ahoj sabadka
Som učiteľka v MŠ do práce som nastúpila na dobu určitú od 12.9.2008 – 30.6.2009 potom mi starosta opätovne predlžil pracovný pomer na dobu určitú a to od 1.7.2009 – 30.6.2010 teraz ak mi skončí pracovný pomer a starosta mi ho predĺži opäť nemalo by to byť podľa nového na dobu neurčitú? organizácia ma menej ako 20 členov
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
jankkam Pozri príspevok
Ahoj sabadka
Som učiteľka v MŠ do práce som nastúpila na dobu určitú od 12.9.2008 – 30.6.2009 potom mi starosta opätovne predlžil pracovný pomer na dobu určitú a to od 1.7.2009 – 30.6.2010 teraz ak mi skončí pracovný pomer a starosta mi ho predĺži opäť nemalo by to byť podľa nového na dobu neurčitú? organizácia ma menej ako 20 členov
Zdenka ti už odpovedala na tvoju otázku, z ktorej vyplýva, že by si mala dostať pracovnú zmluvu už na dobu neurčitú.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
zdenka131 Pozri príspevok
Týždenný pracovný čas pedagogického zamestnanca tvorí čas, v ktorom pedagogický
zamestnanec vykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť, a čas, v ktorom pedagogický
zamestnanec vykonáva ostatné činnosti súvisiace s jeho priamou výchovno-vzdelávacou
činnosťou. Riaditeľ môže povoliť pedagogickému zamestnancovi vykonávanie ostatných činností
súvisiacich s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ďalším vzdelávaním aj mimo
pracoviska za podmienok ustanovených v pracovnom poriadku školy alebo školského zariadenia.
Na mnohých školách je to tak, že učiteľ si odučí svoj základný úväzok a ak nemá iné povinnosti, môže ísť domov a doma môže vykonávať ostatné činností
súvisiace s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ďalším vzdelávaním
. Tak je tomu aj na našej škole. Na niektorých školách majú učitelia pevnú pracovnú dobu . U pedagogických zamestnancov platí týždenná pracovná doba 37,5 hodín.




A údajne už má byť pevná pracovná doba na každej jednej škole bez výnimky.
1 0
ganna ganna

ganna je offline (nepripojený) ganna

Ako je to s čerpaním NV počas prázdnin ?
Chcem sa spýtať, ak som v práci cez prázdniny pričom školská jedáleň nevarí a pracovná doba na pracovisku je určená od 8,00 do 13,00 hod.. mám nárok na stravný lístok??
Ak majú pracovníci určené od zamest. zdržiavať sa na pracovisku od 10,00 do 12.30 hod neprichádza ku diskriminácii, veď každý učiteľ ma iný rozvh a tým pádom v práci strávi iný počet hodín??
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
ganna Pozri príspevok
Ako je to s čerpaním NV počas prázdnin ?
Chcem sa spýtať, ak som v práci cez prázdniny pričom školská jedáleň nevarí a pracovná doba na pracovisku je určená od 8,00 do 13,00 hod.. mám nárok na stravný lístok??
Ak majú pracovníci určené od zamest. zdržiavať sa na pracovisku od 10,00 do 12.30 hod neprichádza ku diskriminácii, veď každý učiteľ ma iný rozvh a tým pádom v práci strávi iný počet hodín??
Zdravím,
1. Podľa usmernenia MŠ sa pri čerpaní NV počas prázdnin vychádza zo základného týždenného úväzku učiteľa. Koľko hodín tvorí úväzok, toľko hodín NV potrebujete na týždeň prázdnin.
2. Ak pracujete počas prázdnin na základe nariadenia zamestnávateľa, v prípade, že pracujete dlhšie ako 4 hodiny, podľa ZP je zamestnávateľ povinný zabezpečiť stravovanie, alebo náhradu formou str. lístkov, či finančne.
3. Ak máte na mysli povinnosť byť na pracovisku počas šk. roka, nie je to žiadna diskrimnácia. Napriek tomu, že možno práve v tom čase neučíte - nevykonávate priamu výchovnú činnosť. Zamestnávateľ má právo nariadiť vám prítomnosť na pracovisku podľa vlastného rozhodnutia, mali by ste mať toto ošetrené v pracovnom poriadku. Nezabúdajte, prac. čas je 37.5 hodiny a je tvorený priamou činnosťou a nepriamou. A možnosť vykonávať nepriamu činnosť inde ako v škole povoľuje práve riaditeľ. Čiže ak by vyžadoval Vašu prítomnosť na pracovisku celých 37.5 hodín týždenne, musíte to rešpektovať.
Ako Sabadka písala skôr, uvažuje sa nad legislatívnym "príkazom" prítomnosti na pracovisku v plnom rozsahu prac. času.
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Ešte dplnenie k bodu 1.
Na jednej strane je tu usmernenie MŠ, na druhej strane ale aj právomoci riaditeľa. Ak budete mať v pracovnom poriadku, že počas šk. prázdnin musíte byť v škole od 8.00 do 13.00, potom budete potrebovať na deň toľko NV, koľko hodín vám predpisuje prac. poriadok.
Preto si myslím, že zjednotiť pravidlá o prac. čase strávenom na pracovisku je potrebné. Aj kvôli BOZP.
0 0
Vebi34 Vebi34

Vebi34 je offline (nepripojený) Vebi34

Legislatívny príkaz bude zohľadňovať aj nároky na pracovný priestor pedagógov? Veď na niektorých školách pedagógovia nemajú ani vlastný stôl v zborovni, poprípade v kabinete z kapacitných dôvovdov. Kde sa majú teda pripravovať? Tiež sa nedajú opravovať napr.písomky v miestnosti, kde sedí 40 učiteľov. Bude to prinajmenšom zaujímavé. Vedenie, ekonómky či vedúce školských jedální majú vyčlenený priestor, kde môžu v súkromí pracovať. Ale čo pedagógovia, ktorí nemajú ani vlastný stôl?
0 0
jankkam jankkam

jankkam je offline (nepripojený) jankkam

Ahoj sabadka
Chcem sa ešte opýtať že ak mi skončí zmluva 30.6.2010 môže starosta zmluvu nepredlžiť a nechať ma cez prázdniny doma a potom ma opätovne zamestnať od 1.9.2010 je to možne nie je tam nejaká doba keď ťa tá istá organizácia nemôže prijať? A kedy mi musí dať vedieť že mi nepredĺži zmluvu ak moja zmluve je na dobu určitú stačí to v posledný deň alebo je tam nejaké obdobie.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
jankkam Pozri príspevok
Ahoj sabadka
Chcem sa ešte opýtať že ak mi skončí zmluva 30.6.2010 môže starosta zmluvu nepredlžiť a nechať ma cez prázdniny doma a potom ma opätovne zamestnať od 1.9.2010 je to možne nie je tam nejaká doba keď ťa tá istá organizácia nemôže prijať? A kedy mi musí dať vedieť že mi nepredĺži zmluvu ak moja zmluve je na dobu určitú stačí to v posledný deň alebo je tam nejaké obdobie.
Mal by ti dať dobu neurčitú od 1.7.2010. Ale žiaľ prax je taká, že cez prázdniny ťa nechajú doma a potom s tebou uzatvoria PP od 1.9.2010 vraj aby ušetrili, ale veľa toho neušetria, pretože ak s tebou ukončí PP k 30.6.2010 tak ti musí preplatiť nevyčerpanú dovolenku. Ono je to tak, že ak máš pracovnú zmluvu na dobu určitú, každá zo zmluvných strán vie kedy zmluva končí, ak je zamestnávateľ korektný tak povie zamestnancovi včas či s ním do budúcnosti počíta alebo nie, ak však korektný nie je nepovie ti nič, zo žiadneho zákona mu nevyplýva, aby ti oznámil ukončenie pracovného pomeru, ktorý je uzatvorený na dobu určitú. 30.06.2010 ti zmluva končí a hotovo.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Vebi34 Pozri príspevok
Legislatívny príkaz bude zohľadňovať aj nároky na pracovný priestor pedagógov? Veď na niektorých školách pedagógovia nemajú ani vlastný stôl v zborovni, poprípade v kabinete z kapacitných dôvovdov. Kde sa majú teda pripravovať? Tiež sa nedajú opravovať napr.písomky v miestnosti, kde sedí 40 učiteľov. Bude to prinajmenšom zaujímavé. Vedenie, ekonómky či vedúce školských jedální majú vyčlenený priestor, kde môžu v súkromí pracovať. Ale čo pedagógovia, ktorí nemajú ani vlastný stôl?
Nechcem byť priečna, ale ak si myslíš, že tým, že máme vyčlenený vlastný priestor kde môžeme v súkromí pracovať, tak ťa musím vyviesť z omylu. Jednoducho sa musíš naučiť nevnímať svoje okolie a koncentrovať len na svoju prácu. Ono mať vlastnú kanceláriu nie je výhra, ak nezvoní telefón, tak príde niekto, kto súrne niečo potrebuje a je to oooooooooovvvvvvvveľa súrnejšie a dôležitejšie ako tvoja práca. Skrátka máme dve možnosti, buď počkať kým odídu všetci zo školy a robiť v kľude svoju prácu po pracovnej dobe, alebo to zbaliť ak sa dá a zobrať si ju domov a spraviť ju doma, tiež po pracovnej dobe. Nám ekonómkam a vedúcim ŠJ vedenie prácu doma neumožňuje, ale ak je to termínované, tak nikoho nezaujíma kedy ju spravíš a kde. Musí byť hotová na daný termín a hotovo.
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Vebi34 Pozri príspevok
Legislatívny príkaz bude zohľadňovať aj nároky na pracovný priestor pedagógov? Veď na niektorých školách pedagógovia nemajú ani vlastný stôl v zborovni, poprípade v kabinete z kapacitných dôvovdov. Kde sa majú teda pripravovať? Tiež sa nedajú opravovať napr.písomky v miestnosti, kde sedí 40 učiteľov. Bude to prinajmenšom zaujímavé. Vedenie, ekonómky či vedúce školských jedální majú vyčlenený priestor, kde môžu v súkromí pracovať. Ale čo pedagógovia, ktorí nemajú ani vlastný stôl?
Želám pekný večer. Mám len malú poznámku k príspevku. Učiteľ si prípravy na vyučovanie môže robiť vo svojej triede. Nikde nie je napísané, že si ich musí robiť v zborovni. My ani v súčasnosti nemáme v zborovni každá učiteľka svoj stôl. Keď si potrebujeme urobiť prípravy na vyučovanie, robíme si ich vo svojej triede. Nikto nás nevyrušuje a máme dostatok priestoru.
0 0
Vebi34 Vebi34

Vebi34 je offline (nepripojený) Vebi34

A keď sa v danej triede vyučuje? Pedagóg končí napr.5 hodinu a vyučovanie je tom do 7.vyuč.hodiny a krúžky po vyučovaní tiež fungujú v triedach, nie na chodbe. Je fajn, že to má byť zjednotené, ale nie je to domyslené. Realita je však naozaj takáto. Nové kolegynky u nás v škole fakt nemajú svoje súkromné miesto aj počas porady si prikladajú k nám stoličky. Je mi ich ľúto. Právo na súkromie má mať každý pedagóg, zvlášť ak má byť niečo také schválené. A obdobne je to aj na iných školách, nie sme jediná škola s týmto problémom. Zborovňa sa však nedá roztiahnuť. Šité je to horúcou ihlou, ako mnohé iné veci v školstve.
0 0
Učiteľka ZŠ Učiteľka ZŠ

Učiteľka ZŠ je offline (nepripojený) Učiteľka ZŠ

Súhlasím! Okrem toho, v dnešnej dobe každý učiteľ používa k príprave počítač a internet. A ak to v škole k dispozícii nemá, ako sa má pripravovať? Napr. u nás je v zborovni 18 učiteľov a máme tu jeden starý a pomalý PC s pomalým internetom....
1 0
mariamo mariamo

mariamo je offline (nepripojený) mariamo

No, nie je to také jednoznačné. Konkrétne u nás majú všetci učitelia k dispozícii po vyučovaní PC, alebo notebook pripojený na net, kopírku podľa ich vlstnej potreby, v zborovni každý vlastný stôl, na chodbe skrinku dokumenty, miestnosť na kávičku akrem zborovne, máme síce bohatú krúžkovú činnosť, ale prázdna trieda sa vždy nájde, lebo krúžky sa nekonajú len v triedach, neobmedzenú pracovnú dobu, odchádzajú ľubovoľne podľa svojich rozvrhov a povinností a nepáči sa. My učitelia sme raz takí, chýba nám kontakt s reálnym zamestnávateľom a reálnou pracovnou dobou. Sama som učiteľka a neraz od úžasu nemôžem zatvoriť ústa, čo dokážeme .....
3 0
Vebi34 Vebi34

Vebi34 je offline (nepripojený) Vebi34

mariamo Pozri príspevok
No, nie je to také jednoznačné. Konkrétne u nás majú všetci učitelia k dispozícii po vyučovaní PC, alebo notebook pripojený na net, kopírku podľa ich vlstnej potreby, v zborovni každý vlastný stôl, na chodbe skrinku dokumenty, miestnosť na kávičku akrem zborovne, máme síce bohatú krúžkovú činnosť, ale prázdna trieda sa vždy nájde, lebo krúžky sa nekonajú len v triedach, neobmedzenú pracovnú dobu, odchádzajú ľubovoľne podľa svojich rozvrhov a povinností a nepáči sa. My učitelia sme raz takí, chýba nám kontakt s reálnym zamestnávateľom a reálnou pracovnou dobou. Sama som učiteľka a neraz od úžasu nemôžem zatvoriť ústa, čo dokážeme .....
...tak daj návrh a pobehaj aj s petíciou pomedzi kolegov, že chceš, aby ste vykonávali nepriamu činnosť v areáli školy, lebo máte vytvorené na to podmienky :-)
0 1
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

Nie je to len a len o vhodných podmienkach. Je to hlavne o chcení ..... Niektorí učitelia keby mali to najlepšie vybavenie - tie najoptimálnejšie podmienky, vždy budú hľadať argumenty, ako sa veci nedajú robiť ...
Na šťastie je hodne takých, čo nehľadajú výhovorky, a robia ...

/viem, chcem, môžem/
Naposledy upravil jaros5 : 13.07.10 at 13:54
2 0
Vebi34 Vebi34

Vebi34 je offline (nepripojený) Vebi34

jaros5 Pozri príspevok
Nie je to len a len o vhodných podmienkach. Je to hlavne o chcení ..... Niektorí učitelia keby mali to najlepšie vybavenie - tie najoptimálnejšie podmienky, vždy budú hľadať argumenty, ako sa veci nedajú robiť ...
Na šťastie je hodne takých, čo nehľadajú výhovorky, a robia ...

/viem, chcem, môžem/
...takých, čo pracujú za každých podmienok, ale aj takých, čo hľadajú únikové cesty za tých najlepších podmienok, nájdeme v každej profesii, nie je to len v školstve
2 0
mariamo mariamo

mariamo je offline (nepripojený) mariamo

No presne, takáto reakcia je tá, čo nič nerieši, nie je to o petícii, čase, ale o tom čo píšu Vebi 34 a jaros 5. Plne zdieľam ich názor. Sme komunita, ktorá možno ani sama nevie čo chce, tak ako nám majú iní rozumieť.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať