marian152
01.01.10,16:11
ahojte. Aj keď viem že je to donekonečna omieľaná téma, chcem sa pre istotu spýtať pár organizačných vecí, radšej sa spýtam ako potom platiť pokuty. Čo som povinný nahlásiť, zaplatiť alebo niečo iné, jednoducho aké povinnosti ja mám teraz splniť, do akého dátumu a ako ich splním? Napr. nikdy som neplatil do zdravotnej poišťovne....ako sa to robí...ono teraz si možno pomyslíte že si robím srandu...nerobím, mne ten bezhotovostný styk nejako nejde...vždy keď chytím do ruky kartu že idem na IB tak niečo poseriem tak sa do toho radšej moc nebabrem...takže na aké číslo účtu to mám zaplatiť a čo tam mám napísať aby vedeli že je to odomňa? Mám im poje číslo účtu (alebo niečo iné) najskôr nahlásiť?
KEJKA
01.01.10,15:16
najskor by si o svojom podnikaní mal niečo napísať viac. Dátum začatia, máš/nemáš podnikateľský účet......
O začínajúcich živnostníkoch a ich povinnostiach je tu popísané veľa, takže skús radšej viac hľadať - máš na to .
veronikasad
01.01.10,15:18
ahojte. Aj keď viem že je to donekonečna omieľaná téma, chcem sa pre istotu spýtať pár organizačných vecí, radšej sa spýtam ako potom platiť pokuty. Čo som povinný nahlásiť, zaplatiť alebo niečo iné, jednoducho aké povinnosti ja mám teraz splniť, do akého dátumu a ako ich splním? Napr. nikdy som neplatil do zdravotnej poišťovne....ako sa to robí...ono teraz si možno pomyslíte že si robím srandu...nerobím, mne ten bezhotovostný styk nejako nejde...vždy keď chytím do ruky kartu že idem na IB tak niečo poseriem tak sa do toho radšej moc nebabrem...takže na aké číslo účtu to mám zaplatiť a čo tam mám napísať aby vedeli že je to odomňa? Mám im poje číslo účtu (alebo niečo iné) najskôr nahlásiť?
Od kedy si živnostník, keď si nikdy neplatil do ZP ? A v ktorej ZP si poistený ?
marian152
01.01.10,15:24
podnikám oddneska, poistený som vo Všeobecnej zdrav. poisťovni, mám podnikateľský účet...mam napísať aj PIN?
ludex
01.01.10,15:29
podnikám oddneska, poistený som vo Všeobecnej zdrav. poisťovni, mám podnikateľský účet...mam napísať aj PIN?



mimotemy Keď podnikáš od dneska,tak PIN ani nepíš! Keby si podnikal,tak 10 rokov,tak by to možno bolo zaujímavé! :D:D
veronikasad
01.01.10,15:31
podnikám oddneska, poistený som vo Všeobecnej zdrav. poisťovni, mám podnikateľský účet...mam napísať aj PIN?
nie, nemusíš písať svoje PIN
Ak si na ŽU nezaškrtol, aby za teba urobili registráciu v zdr.poisťovni, do 8 kal. dní sa musíš prihlásiť ako SZČO. Splatnosť poistného je do 8. kal. dňa nasl. mesiaca, teda prvú platbu budeš platiť do 8.2.2010 v sume 44,74 € 44.73€ (14 % z min. vymer.základu SZČO 319,58€). 319,57€
Každá pobočka VšZP má svoje č. účtu - č. účtu tej svojej nájdeš na stránke www.vszp.sk (http://www.vszp.sk)
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=173

Ak budeš platiť príkazom k úhrade okrem č. účtu uvedieš :
VS = tvoje rodné číslo
suma = 44,74€
kon.sybol = 3558
špec.symbol = mesiac za ktorý platíš, napr. vo febr. za január 2010 = 012010

Vo svojej banke si môžeš zriadiť trvalý príkaz na úhradu, len je potom potrebné ku dňu splatnosti trvalého príkazu mať na účte dostatok fin. prostriedkov

Pobočky majú natlačené aj zloženky, nepoužívaj prázdne zloženky z pošty, môžeš platiť aj na pošte. Nezabudni uviesť na zloženke rovnaké údaje ako na prev. príkaze, lebo tvoja platba zostane v ZP ako neidentifikovatelná (správny VS, ŠS)
andrea palcova
01.01.10,15:37
Taktiež by si mal oznámiť číslo podnikateľského účtu na daňový úrad, ak si si ho otvoril až po založení živnosti. A ak by si chcel používať motorové vozidlo v podnikaní, tak jeho používanie tiež musíš nahlásiť na daňový úrad.
marian152
01.01.10,15:42
...a ak chcem auto používať v podnikaní tak netreba ho prepisovať na DI, alebo meniť poistku a prepisovať ju na živnosť?
veronikasad
01.01.10,15:44
...a ak chcem auto používať v podnikaní tak netreba ho prepisovať na DI, alebo meniť poistku a prepisovať ju na živnosť?
chceš ho vložiť do majetku firmy alebo si budeš uplatňovať za auto paušálne náhrady + spotrebu PHM ? Aké staré je to auto (nie vekom ale odkedy si ty jeho držitelom )?
marian152
02.01.10,01:08
...no ja neviem aký je medzitým rozdiel a teda neviem rozhodnúť čo sa mi oplatí viac...auto je vyrobené v r. 1996 a jeho vlastníkom som okolo dvoch rokov...
KEJKA
02.01.10,07:26
určite si nedavaj auto do majetku. Budeš si uplatňovať náhrady podľa km a spotrebu PHM. Daň za auto budeš platiť až v januári 2011. Nájdi si účtovníčku.
marian152
02.01.10,07:50
...mám ale neviem či jej môžem veriť...doniesli sa mi o nej isté znepokojivé zvesti...a financie na inú účtovníčku nemám a tak sa pýtam kde sa dá...a ako sa uplatňujú tie kilometre? Treba mať nejakú knihu? A keď si budem len uplatňovať náhrady tak aj tak musím platiť tú daň?
veronikasad
02.01.10,08:16
...mám ale neviem či jej môžem veriť...doniesli sa mi o nej isté znepokojivé zvesti...a financie na inú účtovníčku nemám a tak sa pýtam kde sa dá...a ako sa uplatňujú tie kilometre? Treba mať nejakú knihu? A keď si budem len uplatňovať náhrady tak aj tak musím platiť tú daň?
V akej oblasti budeš podnikať, aký príjem predpokladáš a ako často budeš využívať auto na podnikanie ?
Tiež je dôležité či chceš viesť účtovníctvo alebo si uplatňovať paušálne výdavky. Zrejme si dostal aj dotáciu z UP.

Ak auto zaradíš do podnikania môžeš si v roku 2010 uplatňovať paušálnu náhradu za spotrebu PHM bez vedenia knihy jázd vo výške 80 % ceny PHM. Ak je auto staré 2 roky, máš nárok len na dvojročný odpis (doba odpisovania auta je 4 roky).

Ak auto nebudeš mať v majetku, vedieš knihu jázd len na km, ktoré si najazdil v súvislosti s podnikaním. Daňovým výdavkom náhrada, ktorá sa skladá zo spotreby PHM a paušálnej náhrady za použ. súkr.mot.vozidla.

Ak nemáš znalosti z oblasti účtovníctva a daní, bude lepšie najsť si účtovníčku. Na PORADe síce získaš dostatok informácii, ale pokuty za nedodržania oznamovacích povinností sú vysoké.
marian152
02.01.10,08:25
...podnikať budem v oblasti počítačových služieb. Hlavne pôjde o individuálne PC kurzy. Takže autom k zákazníkovi a autom od zákazníka...príjem očakávam okolo 400 - 500 € mesačne...
veronikasad
02.01.10,08:26
...podnikať budem v oblasti počítačových služieb. Hlavne pôjde o individuálne PC kurzy. Takže autom k zákazníkovi a autom od zákazníka...príjem očakávam okolo 400 - 500 € mesačne...
dostal si dotáciu ?
marian152
02.01.10,08:28
áno
veronikasad
02.01.10,08:32
áno
skús sa informovať na úrade práce, či si môžeš uplatniť paušálne výdavky.
Zákon o dani z príjmu to umožňuje každému živnostníkovi, ale mne na našom úrade práce povedali, že trvajú na preukaznom vedení účtovníctva.

Pri príjmoch ktoré uvádzaš sa nemusíš trápiť s vedením účtovníctva, ak ti UP "odsúhlasí" paušálne výdavky, bude to pre teba jednoduchšie.
Okrem výdavkov za auto veľa iných výdavkov pri svojej činnosti mať nebudeš. V prvom roku podnikania zdaníš celý príjem z dotácie. Ak by ti aj nejaká daň vyšla, určite to bude menej ako daň z motor. vozidiel, ktorú by si do 31.1.2011 zaplatil, ak si nahlásiš auto na DU.
KEJKA
02.01.10,08:48
urob tak ako ti radí veronikasad. Ak zistíš, že ti stačia paušálne výdavky, tak sa obídeš bez účtovníčky, lebo aj tak za daňové priznanie zodpovedáš sám. Pri tom predpokladánom príjme aký píšeš, tie dane nebudú žiadna katastrofa.
V PC sa určite vyznáš, a cez DU stránku vyplníš na interete daňové prizanie hravo.
Ak podnikáš oddnes, tak máš dosť času sa všetko potrebné naučiť.
Odkiaľ si? Aj odpovede z DU si treba preveriť, napíš, čo ti povedia. A nech ti už povedia hocičo, požadaj, nech ti k tomu uvedú aj paragraf a odstavec, podľa ktorého sa treba riadiť.
A potom to hod sem.
veronikasad
02.01.10,08:57
KEJKA, bohužial, na UP (aspoň na tom našom) nemajú ani šajnu o tom, čo sú to paušálne výdavky. Pracovníčka ma stále posielala za daňovým poradcom. Keďže ja som z tých, čo sa tak ľahko vyhodiť nedá, snažila som sa ju presvedčiť, že ja daňový zákon ovládam a daňového poradcu v tomto nepotrebujem. Keď sa mi jej podarilo aspoň trochu vysvetliť podstatu paušálnych výdavkov, vyhlásila, že pri kontrole budú požadovať preukazné vedenie účtovníctva. Takže neviem či by im stačilo pre nich účtovníctvo a pre DU DP s paušálnymi výdavkami (ak by to bolo pre daňovníka výhodnejšie)
KEJKA
02.01.10,19:55
no musia im stačiť. Keby nie, nepodpíšeš protokol o kotrole a odvoláš sa. Z DRSR ju určite usmernia.
marjankaj
02.01.10,20:25
KEJKA, bohužial, na UP (aspoň na tom našom) nemajú ani šajnu o tom, čo sú to paušálne výdavky. Pracovníčka ma stále posielala za daňovým poradcom. Keďže ja som z tých, čo sa tak ľahko vyhodiť nedá, snažila som sa ju presvedčiť, že ja daňový zákon ovládam a daňového poradcu v tomto nepotrebujem. Keď sa mi jej podarilo aspoň trochu vysvetliť podstatu paušálnych výdavkov, vyhlásila, že pri kontrole budú požadovať preukazné vedenie účtovníctva. Takže neviem či by im stačilo pre nich účtovníctvo a pre DU DP s paušálnymi výdavkami (ak by to bolo pre daňovníka výhodnejšie)

Veronika požadovať to môžu, ale keď mu to nedajú do zmluvy(teda, že si nesmie uplatňovať paušálne výdavky), tak neviem podľa čoho by chceli prípadne vrátiť tú dotáciu.
marian152
03.01.10,09:23
...a keď niesom platca DPH a kupujem nejaký majetok (mobil) tak mám v tom obchode povedať že niesom platcom DPH alebo si to mám nechať aj s DPH a potom sa DPH odpočíta?
veronikasad
03.01.10,09:24
...a keď niesom platca DPH a kupujem nejaký majetok (mobil) tak mám v tom obchode povedať že niesom platcom DPH alebo si to mám nechať aj s DPH a potom sa DPH odpočíta?
Ak nie si platitelom DPH, DPH je súčasťou ceny a je daňovým výdavkom
Iwett
03.01.10,09:25
...a keď niesom platca DPH a kupujem nejaký majetok (mobil) tak mám v tom obchode povedať že niesom platcom DPH alebo si to mám nechať aj s DPH a potom sa DPH odpočíta?
Keď nie si platca DPH kupuješ všetko s DPH a celá suma vrátane ti ide do nákladov.
marian152
03.01.10,09:30
...a ja si tu DPH potom na konci roka môžem nejako odpočítať?
Tweety
03.01.10,09:31
...a ja si tu DPH potom na konci roka môžem nejako odpočítať?
A ako si ju chceš odpočítať, keď ju už dáš do nákladov- výdavkov ? Tým, že ju dáš do nákladov- výdavkov, automaticky Ti zníži základ dane.
marian152
03.01.10,09:32
...mimochodom ešte k tým paušálnym výdavkom - pozral som si zmluvu s UP a tam o paušálnych výdavkoch nieje nič písané, žiadne obmedzenie, iba že treba poskytnúť všetku účtovnú dokumentáciu a bankové výpisy...keď nebudem mať účtovnú dokumentáciu tak im predložím bankové výpisy a hotovo-konec...
Iwett
03.01.10,09:32
...a ja si tu DPH potom na konci roka môžem nejako odpočítať?
DPH ako neplatca si nemôžeš odpočítať....Ponížiš si len daň z príjmov keď celú sumu s DPH uplatníš ako náklad.
marian152
03.01.10,09:33
...aha už chápem...a na faktúru treba aj napísať že som podnikateľ alebo stačí iba moje meno? Lebo ja som si nedával žiadny prídavok za meno tak teraz sa to nedá rozoznať...to bude asi jedno že?
Tweety
03.01.10,09:34
...mimochodom ešte k tým paušálnym výdavkom - pozral som si zmluvu s UP a tam o paušálnych výdavkoch nieje nič písané, žiadne obmedzenie, iba že treba poskytnúť všetku účtovnú dokumentáciu a bankové výpisy...keď nebudem mať účtovnú dokumentáciu tak im predložím bankové výpisy a hotovo-konec...
Tú dokumentáciu, ktorú požadujú, mať musíš.
marian152
03.01.10,09:38
"Umožniť povereným zamestnancom Ministerstva PSVaR SR, Ústredia PSVaR, úradu a iným orgánom oprávneným vykonávať kontrolu, nahliadnúť do svojich účtovných výkazov, bankových výpisov a daľších dokladov. Vykonanie kontroly umožniť nielen počas trvania záväzkov vyplývajúcich z tejto dohody, ale aj po ich ukončení po dobu 10 rokov."
Iwett
03.01.10,09:39
...aha už chápem...a na faktúru treba aj napísať že som podnikateľ alebo stačí iba moje meno? Lebo ja som si nedával žiadny prídavok za meno tak teraz sa to nedá rozoznať...to bude asi jedno že?
Na faktúre musí byť to čo máš napísané v živnostenskom liste a všetky ostatné náležitosti fatkúry.
marjankaj
03.01.10,09:55
"Umožniť povereným zamestnancom Ministerstva PSVaR SR, Ústredia PSVaR, úradu a iným orgánom oprávneným vykonávať kontrolu, nahliadnúť do svojich účtovných výkazov, bankových výpisov a daľších dokladov. Vykonanie kontroly umožniť nielen počas trvania záväzkov vyplývajúcich z tejto dohody, ale aj po ich ukončení po dobu 10 rokov."

Tak buď rád, že ti tam napísali iba 10 rokov. Povinnosť uchovávať dokumentáciu je 5 rokov. Zákon o účtovníctve §35 ods(3)

A rád by som vedel, čo si predstavujú pod tými ďalšími dokladmi. To môže byť všeličo alebo aj všetko. Aj osobné doklady.
Lianka
03.01.10,11:15
nie, nemusíš písať svoje PIN
Ak si na ŽU nezaškrtol, aby za teba urobili registráciu v zdr.poisťovni, do 8 kal. dní sa musíš prihlásiť ako SZČO. Splatnosť poistného je do 8. kal. dňa nasl. mesiaca, teda prvú platbu budeš platiť do 8.2.2010 v sume 44,74 € (14 % z min. vymer.základu SZČO 319,58€).



Na zaklade mojho dopytu a stanoviska Jozefa Mihala v Drakovi si dovolim poopravit udaje: vymeriavaci zaklad pre ZP je 319,57 EUR a tomu zodpoveda poistne vo vyske 44,73 EUR.
veronikasad
03.01.10,11:18
Na zaklade mojho dopytu a stanoviska Jozefa Mihala v Drakovi si dovolim poopravit udaje: vymeriavaci zaklad pre ZP je 319,57 EUR a tomu zodpoveda poistne vo vyske 44,73 EUR.
Lianka, súhlasím. Použila som údaje z publikácie p. Mihála zo školenia - tie potom p. Mihál v DRAK-ovi opravoval.
Chybné údaje som opravila
marian152
05.01.10,12:34
...dnes som sa bol odhlásiť z UP. Dali mi 2 papiere na kt. je potvrdenie o tom, odkedy dokedy som bol evidovany ako nezamestnany. Vraj to mam zaniest do zdravotnej a do socialky. Do zdravotnej som to zaniesol ale mam to zaniest aj do socialky? Ja som sa v socialke neregistroval. Ved ja nebudem platit socialne odvody...
veronikasad
05.01.10,12:39
...dnes som sa bol odhlásiť z UP. Dali mi 2 papiere na kt. je potvrdenie o tom, odkedy dokedy som bol evidovany ako nezamestnany. Vraj to mam zaniest do zdravotnej a do socialky. Do zdravotnej som to zaniesol ale mam to zaniest aj do socialky? Ja som sa v socialke neregistroval. Ved ja nebudem platit socialne odvody...
Do ZP to treba odovzdať do 8 kal. dní. ten druhý doklad si odlož, budeš ho potrebovať k žiadosti o dôchodok
marian152
05.01.10,12:56
...a mám sa do sociálky zaregistrovať? Lebo niekde som čítal že netreba tak som sa na to vykašlal...počul som že na sociálku sú celodenné výlety lebo sú tam dlhé fronty...
veronikasad
05.01.10,13:00
...a mám sa do sociálky zaregistrovať? Lebo niekde som čítal že netreba tak som sa na to vykašlal...počul som že na sociálku sú celodenné výlety lebo sú tam dlhé fronty...
ako živnostník sa nemusíš. Povinná registrácia ti vznikne až od 1.7.2011-ak prekročíš príjem.

Doporučujem prihlásiť sa ako dobrovolne nemocensky poistená osoba, príp. aj dobrovolne poistená osoba v nezamestnanosti.

SP má predlžené stránkové hodiny v pondelok a stredu až do 18.00 hod. na všetkých pobočkách. Bola som to včera vyskúšať ...
marian152
05.01.10,13:04
...a keď sa prihlásim ako "dobrovolne nemocensky poistená osoba, príp. aj dobrovolne poistená osoba v nezamestnanosti" tak budem musieť niečo platiť?
veronikasad
05.01.10,13:08
...a keď sa prihlásim ako "dobrovolne nemocensky poistená osoba, príp. aj dobrovolne poistená osoba v nezamestnanosti" tak budem musieť niečo platiť?
samozerjme
pri DNP - 4.4 % z určeného vymer. základu - najmenej 14 € mesačne
pri PDvN - 2,0 % z určeného vymer.základu, najmenej 6,30€ mesačne
marian152
11.02.10,03:39
...ešte mám zmätok v dokladoch. Neodkazujte ma prosím na iné témy, v nich sa nevyznám a robí sa mi v tom ešte väčší neporiadok. V zákone o účtovníctve sa píše že som povinný mať peňažný denník, knihu pohľadávok a knihu záväzkov. Tie knihy si mám kúpiť v kníhkupectve a dať ich niekde overiť alebo ako je to myslené? Lebo ja o tých knihách počujem prvý krát. M§žem namiesto toho použiť tabuľky v Exceli alebo nejaký účtovný program?

Druhá vec - už asi dva týždne nad tým sedím a neviem si rady. Ako sa vypisuje Výdavkový a príjmový pokladničný doklad? Je tam veľa kolóniek a ja neviem ktoré treba vypísať a ktoré nie, a ako je to s nimi. Mne účtovníčka povedala že ku každej faktúre musia byť dva doklady - výdavkový a príjmový. Ja keď niekomu za poskytnuté služby vystavím faktúru, mám mu s ňou dať aj príjmový doklad? Alebo aj výdavkový? Lebo mne keď chodia faktúry tak chodia bez týchto dokladov. Odkiaľ ja teraz tie doklady zoberiem? Veď tie musia byť aj podpísané, že? Mám obidva podpísať ja alebo ten kto mi platí? Ako mám tie doklady číslovať? Tak ako faktúry: 2010001, 2010002, 2010003, alebo stačí 1, 2, 3...? Musí tam byť použité to isté číslovanie ako na faktúrach? Lebo keď sa do toho zamiešajú aj paragony, tak to číslovanie sa mi poručí a na faktúre bude napr. 2010005 a na doklade už 2010006. A druhá vec - aký je rozdiel vo vypisovaní týchto dokladov ak ide o živnostníka (FO alebo PO) a o FO-nepodnikateľa? Nepodnikateľ nemá IČO ani DIČ. Viem že v tom prípade sa vypisuje jeho OP. Ale do ktorej kolónky? A to si od každého zákazníka mám pýtať OP?
Laco-monter
11.02.10,04:06
mariann 152

staraj sa v prvom rade o to aby si niečo zarobil !
--------------------------------------------------------
Výsledky su doležitejšie ako sposob ktorým sa dosiahli.
Zuziana
11.02.10,05:16
...ešte mám zmätok v dokladoch. Neodkazujte ma prosím na iné témy, v nich sa nevyznám a robí sa mi v tom ešte väčší neporiadok. V zákone o účtovníctve sa píše že som povinný mať peňažný denník, knihu pohľadávok a knihu záväzkov. Tie knihy si mám kúpiť v kníhkupectve a dať ich niekde overiť alebo ako je to myslené? Lebo ja o tých knihách počujem prvý krát. M§žem namiesto toho použiť tabuľky v Exceli alebo nejaký účtovný program?
Áno... a ak si oslovil účtovníčku, toto jej serózny program urobí.
Druhá vec - už asi dva týždne nad tým sedím a neviem si rady. Ako sa vypisuje Výdavkový a príjmový pokladničný doklad? Je tam veľa kolóniek a ja neviem ktoré treba vypísať a ktoré nie, a ako je to s nimi.
Vypíš podľa predtlače.
Mne účtovníčka povedala že ku každej faktúre musia byť dva doklady - výdavkový a príjmový.
Ku každej dodávateľskej faktúre musíš mať doklad o zaplatení, teda PPD odobchodného partnera. Taktiež múžeš zaplatič cez banku, vteda PPD mať nebudeš.
Ja keď niekomu za poskytnuté služby vystavím faktúru, mám mu s ňou dať aj príjmový doklad?
Ak ti zaplatí v hotovosti, tak áno.
Alebo aj výdavkový? Nie.
Lebo mne keď chodia faktúry tak chodia bez týchto dokladov. Odkiaľ ja teraz tie doklady zoberiem?
Ak zaplatíš v hotovosti, dajú ti PPD. Ak zaplatíš cez banku, dokladom o zaplatení je bankový výpis.
Veď tie musia byť aj podpísané, že? Mám obidva podpísať ja alebo ten kto mi platí? PPD ti podpíše ten, komu si zaplatil peniaze. VPD si vystavuješ sám, alebo ti ho vystaví účtovníčka v šikovnom software.Ako mám tie doklady číslovať? Tak ako faktúry: 2010001, 2010002, 2010003, alebo stačí 1, 2, 3...? Musí tam byť použité to isté číslovanie ako na faktúrach? Nemusí byť to isté, do pokladne môžeš prijať aj vlastné peniaze, napr. z banky, alebo vlastný vklad.
Lebo keď sa do toho zamiešajú aj paragony, tak to číslovanie sa mi poručí a na faktúre bude napr. 2010005 a na doklade už 2010006.
druhá vec - aký je rozdiel vo vypisovaní týchto dokladov ak ide o živnostníka (FO alebo PO) a o FO-nepodnikateľa? Nepodnikateľ nemá IČO ani DIČ. Viem že v tom prípade sa vypisuje jeho OP. Ale do ktorej kolónky? A to si od každého zákazníka mám pýtať OP?Netreba, vypíš meno, adresu

Dúfam, že je to dosť zrozumiteľné.
marian152
11.02.10,06:19
...no niečo som pochopil, niečo nie...

Ja mám faktúru ale tú zásielku mi doniesol kuriér. Bude stačiť potvrdenie o prevzatí dobierky? Tam je podpis vodiča a suma koľko prijal...

Vypíš podľa predtlače. - ale ako? Čo mám vypísať?
Ja som si jeden doklad skúšal, ale ostatné kolónky neviem na čo slúžia a či ich musím vypisovať...v prílohe dávam vypísaný výdavkový aj príjmový doklad...mohla by si mi to vyplniť, alebo do každého okienka vpísať čo tam treba...ja som tam už podľa seba niečo predpísal, myslím že to by malo byť v poriadku, ale ostatné vypísať neviem...

...a ak vystavím faktúru nepodnikateľovi tak aj jemu mám dať ppd? Mne nikto nikdy ppd nedával...a paragony? Podľa toho čo píšeš by mi v každom obchode mali dať ppd...keď ja musím s každou faktúrou dať ppd tak aj ostatní by mali....prečo nedávajú?
veronikasad
11.02.10,06:32
...no niečo som pochopil, niečo nie...

Ja mám faktúru ale tú zásielku mi doniesol kuriér. Bude stačiť potvrdenie o prevzatí dobierky? Tam je podpis vodiča a suma koľko prijal...

Vypíš podľa predtlače. - ale ako? Čo mám vypísať?
Ja som si jeden doklad skúšal, ale ostatné kolónky neviem na čo slúžia a či ich musím vypisovať...v prílohe dávam vypísaný výdavkový aj príjmový doklad...mohla by si mi to vyplniť, alebo do každého okienka vpísať čo tam treba...ja som tam už podľa seba niečo predpísal, myslím že to by malo byť v poriadku, ale ostatné vypísať neviem...

...a ak vystavím faktúru nepodnikateľovi tak aj jemu mám dať ppd? Mne nikto nikdy ppd nedával...a paragony? Podľa toho čo píšeš by mi v každom obchode mali dať ppd...keď ja musím s každou faktúrou dať ppd tak aj ostatní by mali....prečo nedávajú?
Marian, ak vystavíš faktúru ty (vyšlá faktúra) a odberatel ti ju uhradí v hotovosti, vystavuješ príjmový pokladničný doklad (ty si prijal preniaze). Originál si necháš, kopiu dáš odberatelovi. Tvoj odberatel ti k nej vydá kopiu výdavk.pokl.dokladu.(on vydal peniaze).

Ak máš došlú faktúru za tovar, služby alebo čokolvek, do účtovníctva k nej vystavuješ výdavkový pokl. doklad. Súčasne k nej musíš mať doklad o zaplatení. Ak ju platíš priamo dodávatelovi v hotovosti, vydá ti kopiu svojho PPD. ak je úhrada dobierkou cez poštu alebo kuriera, vždy si vyžiadaj potvrdenie o prevzatí peňazí za dobierku.

Paragony pri uhrade faktúr nepoužívaš, tie slúžia len ak si povinný evidovať tržbu cez registračnú pokladnicu a pokladnica je v čase poruchy alebo výpadku prúdu mimo prevádzky.

Skús si stiahnuť zo stránky www.kros.sk bezplatný SW na JU ALFA. Dajú sa v ňom neobmedzene vystavovať vyšlé faktúry. Peňažný denník má určité obmedzenia vo výške obratu - možno ti to bude stačiť.
Ale účtovníctvo by si mal radšej zveriť skúsenej účtovníčke, ak nechceš robiť na pokuty.
Laco-monter
11.02.10,06:36
marian 152

z Teba by bol vynikajúci biely koň !
JarkaL
11.02.10,06:38
Nemyslím, má snahu sa všetko naučiť a s našou pomocou to zvládne. Horšie sú na tom tí, čo spia v sladkej nevedomosti...
veronikasad
11.02.10,06:40
marian 152

z Teba by bol vynikajúci biely koň !
mimotemyLaco, keď nemám čo napísať k veci, radšej sa zdržím komentára ...
Dav
11.02.10,06:43
Marian, ak vystavíš faktúru ty (vyšlá faktúra) a odberatel ti ju uhradí v hotovosti, vystavuješ príjmový pokladničný doklad (ty si prijal preniaze). Originál si necháš, kopiu dáš odberatelovi. Tvoj odberatel ti k nej vydá kopiu výdavk.pokl.dokladu.(on vydal peniaze).

Ak máš došlú faktúru za tovar, služby alebo čokolvek, do účtovníctva k nej vystavuješ výdavkový pokl. doklad. Súčasne k nej musíš mať doklad o zaplatení. Ak ju platíš priamo dodávatelovi v hotovosti, vydá ti kopiu svojho PPD. ak je úhrada dobierkou cez poštu alebo kuriera, vždy si vyžiadaj potvrdenie o prevzatí peňazí za dobierku.

Paragony pri uhrade faktúr nepoužívaš, tie slúžia len ak si povinný evidovať tržbu cez registračnú pokladnicu a pokladnica je v čase poruchy alebo výpadku prúdu mimo prevádzky.

Skús si stiahnuť zo stránky www.kros.sk (http://www.kros.sk) bezplatný SW na JU ALFA. Dajú sa v ňom neobmedzene vystavovať vyšlé faktúry. Peňažný denník má určité obmedzenia vo výške obratu - možno ti to bude stačiť.
Ale účtovníctvo by si mal radšej zveriť skúsenej účtovníčke, ak nechceš robiť na pokuty.
Aj MRP ponúka bezplatne program
Dav
11.02.10,06:46
Marian, ak vystavíš faktúru ty (vyšlá faktúra) a odberatel ti ju uhradí v hotovosti, vystavuješ príjmový pokladničný doklad (ty si prijal preniaze). Originál si necháš, kopiu dáš odberatelovi. Tvoj odberatel ti k nej vydá kopiu výdavk.pokl.dokladu.(on vydal peniaze).

Ak máš došlú faktúru za tovar, služby alebo čokolvek, do účtovníctva k nej vystavuješ výdavkový pokl. doklad. Súčasne k nej musíš mať doklad o zaplatení. Ak ju platíš priamo dodávatelovi v hotovosti, vydá ti kopiu svojho PPD. ak je úhrada dobierkou cez poštu alebo kuriera, vždy si vyžiadaj potvrdenie o prevzatí peňazí za dobierku.

Paragony pri uhrade faktúr nepoužívaš, tie slúžia len ak si povinný evidovať tržbu cez registračnú pokladnicu a pokladnica je v čase poruchy alebo výpadku prúdu mimo prevádzky.

Skús si stiahnuť zo stránky www.kros.sk (http://www.kros.sk) bezplatný SW na JU ALFA. Dajú sa v ňom neobmedzene vystavovať vyšlé faktúry. Peňažný denník má určité obmedzenia vo výške obratu - možno ti to bude stačiť.
Ale účtovníctvo by si mal radšej zveriť skúsenej účtovníčke, ak nechceš robiť na pokuty.
Aj MRP ponúka bezplatne program pre začínajúcich podnikateľov.
marian152
11.02.10,07:01
Marian, ak vystavíš faktúru ty (vyšlá faktúra) a odberatel ti ju uhradí v hotovosti, vystavuješ príjmový pokladničný doklad (ty si prijal preniaze). Originál si necháš, kopiu dáš odberatelovi. Tvoj odberatel ti k nej vydá kopiu výdavk.pokl.dokladu.(on vydal peniaze).

Aha, začínam rozumieť. A ako by to bolo keby som vystavil faktúru nepodnikateľovi? Aj jemu musím dať PPD? On mi tiež musí dať VPD? Musí byť faktúra na zvlášť papieri a PPD zvlášť? Alebo môžem vytlačiť na faktúru z druhej strany ten PPD?

Ak máš došlú faktúru za tovar, služby alebo čokolvek, do účtovníctva k nej vystavuješ výdavkový pokl. doklad. Súčasne k nej musíš mať doklad o zaplatení. Ak ju platíš priamo dodávatelovi v hotovosti, vydá ti kopiu svojho PPD. ak je úhrada dobierkou cez poštu alebo kuriera, vždy si vyžiadaj potvrdenie o prevzatí peňazí za dobierku.

Doklad o zaplatení mám, takže teraz mi k tej faktúre stačí vystaviť iba VPD a mám hotovo? Koho mám uviesť na tom VPD? Kuriéra alebo firmu ktorá o poslala?

Paragony pri uhrade faktúr nepoužívaš, tie slúžia len ak si povinný evidovať tržbu cez registračnú pokladnicu a pokladnica je v čase poruchy alebo výpadku prúdu mimo prevádzky.

Skús si stiahnuť zo stránky www.kros.sk bezplatný SW na JU ALFA. Dajú sa v ňom neobmedzene vystavovať vyšlé faktúry. Peňažný denník má určité obmedzenia vo výške obratu - možno ti to bude stačiť.
Ale účtovníctvo by si mal radšej zveriť skúsenej účtovníčke, ak nechceš robiť na pokuty.
otázky v texte...

...a čo sa píše do tých kníh pohľadávok a záväzkov? A do toho denníka? Ja mám kúpený softvér PROLUC...tak to budem robiť v tom. Len neviem ako, faktúry už vystavovať viem ale s tými knihami mám stále problém...
veronikasad
11.02.10,07:05
otázky v texte...

...a čo sa píše do tých kníh pohľadávok a záväzkov? A do toho denníka? Ja mám kúpený softvér PROLUC...tak to budem robiť v tom. Len neviem ako, faktúry už vystavovať viem ale s tými knihami mám stále problém...
Pri vyšlých faktprach nie je priložený výdavkový pokl.doklad až tak podstatný. Nepodnikatel ti nič nevystavuje. Nanajvýš si môžeš dať od neho podpísať svoj príjmový pokl.doklad. Každý doklad (fa aj PPD) vystavuj na samostatný list papiera.



Proluč nepoznám - mala by tam byť evidencia pohľadávok a evidencia záväzkov. V mojom SW sa vystavené faktúry automaticky zapisujú do evidencie pohladávok (žiadnu ďalšiu evidenciu nerobím).

Úhrady faktúr zadávam cez peňažný denník - to už by som radšej nechala na účtovníčku.
marian152
11.02.10,07:16
...to bude väčšinou môj prípad - vystavená faktúra nepodnikateľovi, kt. bude platiť v hotovosti. Takže jemu dám faktúru, dám mu podpísať PPD, ktorý si nechám a priložím si ho k svojej faktúre (jemu dám vlastne kópiu FA). No a môžem na svojej faktúre mať z druhej strany vytlačený ten PPD? V takýchto prípadoch teda vôbec nieje potrebný VPD?
JarkaL
11.02.10,07:18
VPD vystavuješ, keď máš výdaj z pokladne (niečo kupuješ, niekomu platíš). PPD vystavuješ, keď platia tebe - príjmaš peniaze do pokladne (aj pri výbere z banky).
veronikasad
11.02.10,07:21
...to bude väčšinou môj prípad - vystavená faktúra nepodnikateľovi, kt. bude platiť v hotovosti. Takže jemu dám faktúru, dám mu podpísať PPD, ktorý si nechám a priložím si ho k svojej faktúre (jemu dám vlastne kópiu FA). No a môžem na svojej faktúre mať z druhej strany vytlačený ten PPD? V takýchto prípadoch teda vôbec nieje potrebný VPD?
Marian, až tak šetriť nemusíš. Do svojho účtovníctva potrebuješ PPD, nepodnikatelovi ho dať nemusíš - ale doporučujem, ako doklad pre prípadnú reklamáciu.
Dav
11.02.10,07:21
otázky v texte...

...a čo sa píše do tých kníh pohľadávok a záväzkov? A do toho denníka? Ja mám kúpený softvér PROLUC...tak to budem robiť v tom. Len neviem ako, faktúry už vystavovať viem ale s tými knihami mám stále problém...
Knihy Pohľadávok a záväzkov - v podstate ide o zoznam vystavených faktúr, kde sú uvedené : číslo faktúry, odberateľ/dodávateľ, suma, dátum vystavenia, dátum splatnosti, dátum uhradenia. Tento "zoznam" sa volá Kniha pohľadávok/záväzkov.
Do pohľadávok sa píšu vystavené faktúry, do záväzkov došlé faktúry.
A Denník je podľa dátumov zoradený zoznam účtovných zápisov, t.j. všetkých príjmov a výdavkov, ktoré máš v súvislosti s podnikaním. Doporučujem ti zájsť do prvého papiernictva, a pozrieť si tam, ako vyzerajú v papierovej forme. Ako podnikateľ ich môžeš viesť na tlačivách zakúpených v papiernictve, v Excelovských tabuľkách, alebo v programe.
marian152
11.02.10,07:56
...aha, šak to ja v tom programe mám...

...a k tomu šetreniu, nejde ani tak o šetrenie papiera ako priestoru a starostí (scvakovanie dokopy) a navyše sa to aj lepšie prezerá keď pri prevracaní papierov nevyletujú prištiknuté papieriky...a ako doklad pre prípadnú reklamáciu bude mať zákazník faktúru. Ale stále mi nikto neodpovedal či to tak môže byť...
Zuziana
12.02.10,14:47
...aha, šak to ja v tom programe mám...

...a k tomu šetreniu, nejde ani tak o šetrenie papiera ako priestoru a starostí (scvakovanie dokopy) a navyše sa to aj lepšie prezerá keď pri prevracaní papierov nevyletujú prištiknuté papieriky...a ako doklad pre prípadnú reklamáciu bude mať zákazník faktúru. Ale stále mi nikto neodpovedal či to tak môže byť...

V podstate by to tak mohlo byť. Ale ak vyberieš peniaze z banky do pokladne, tiež vystavuješ PPD. Potom treba premyslieť ako to budeš zakladať. Zaradom chronologicky?

Ja zakladám systémom, OD, DF, PPD, VPD, banka, ďalšie doklady, ak sú.
V šamóne mám urobené záložky na jednotlivé druhy dokladov.
marjankaj
05.03.10,08:17
omyl

:eek::eek::eek:
Ak si sa pomýlil vo svojom príspevku, tak dole máš tlačítko "uprav" a svoj príspevok môžeš upraviť(funguje to asi do 10dní):confused:
marian152
05.03.10,08:26
..aha, ďakujem...
Iwett
04.02.11,09:34
Dobrý deň, prosím Vás, nieje tu niekde na porade zoznam všetkých povinností FO a PO ku všetkým inštitúciam aké existujú?
Som zúfalá, dozvedela som sa o tom, že som mala a nerobila výkazy ohľadom obalov, alebo, že mám s.r.o. povinnosť zaslať účtovnú závierku do zbierky listín na OR. Kde ešte všade sa oznamuje a podávajú výkazy? Niekde som tu myslím niekedy našla zoznam takých povinností a teraz sa neviem k tomu dopátrať. Ďakujem.
Zita5
04.02.11,09:39
Dobrý deň, prosím Vás, nieje tu niekde na porade zoznam všetkých povinností FO a PO ku všetkým inštitúciam aké existujú?
Som zúfalá, dozvedela som sa o tom, že som mala a nerobila výkazy ohľadom obalov, alebo, že mám s.r.o. povinnosť zaslať účtovnú závierku do zbierky listín na OR. Kde ešte všade sa oznamuje a podávajú výkazy? Niekde som tu myslím niekedy našla zoznam takých povinností a teraz sa neviem k tomu dopátrať. Ďakujem.

Skúste pozrieť tu
Základné administratívne kroky
pri začatí podnikateľskej činnosti
Zita5
04.02.11,09:43
K uzávierke "Zákon o účtovníctve "
§ 21
Zverejňovanie údajov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore) klik tu
Iwett
04.02.11,09:44
Skúste pozrieť tu
Základné administratívne kroky
pri začatí podnikateľskej činnosti
Ďakujem, budem čítať, dúfam, že tam nájdem všetko, čo potrebujem:)
Lebo ja mám taký pocit, že čím viac robím a študujem, tým menej viem.:confused:
Iwett
04.02.11,09:45
K uzávierke "Zákon o účtovníctve "
§ 21
Zverejňovanie údajov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore) klik tu
To už som našla Zitka, ale dosť neskoro.:mee: Ale lepšie ako nikdy:)