Zavrieť

Porady

Povinnosti začínajúceho podnikateľa

ahojte. Aj keď viem že je to donekonečna omieľaná téma, chcem sa pre istotu spýtať pár organizačných vecí, radšej sa spýtam ako potom platiť pokuty. Čo som povinný nahlásiť, zaplatiť alebo niečo iné, jednoducho aké povinnosti ja mám teraz splniť, do akého dátumu a ako ich splním? Napr. nikdy som neplatil do zdravotnej poišťovne....ako sa to robí...ono teraz si možno pomyslíte že si robím srandu...nerobím, mne ten bezhotovostný styk nejako nejde...vždy keď chytím do ruky kartu že idem na IB tak niečo poseriem tak sa do toho radšej moc nebabrem...takže na aké číslo účtu to mám zaplatiť a čo tam mám napísať aby vedeli že je to odomňa? Mám im poje číslo účtu (alebo niečo iné) najskôr nahlásiť?
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
najskor by si o svojom podnikaní mal niečo napísať viac. Dátum začatia, máš/nemáš podnikateľský účet......
O začínajúcich živnostníkoch a ich povinnostiach je tu popísané veľa, takže skús radšej viac hľadať - máš na to .
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marian152 Pozri príspevok
ahojte. Aj keď viem že je to donekonečna omieľaná téma, chcem sa pre istotu spýtať pár organizačných vecí, radšej sa spýtam ako potom platiť pokuty. Čo som povinný nahlásiť, zaplatiť alebo niečo iné, jednoducho aké povinnosti ja mám teraz splniť, do akého dátumu a ako ich splním? Napr. nikdy som neplatil do zdravotnej poišťovne....ako sa to robí...ono teraz si možno pomyslíte že si robím srandu...nerobím, mne ten bezhotovostný styk nejako nejde...vždy keď chytím do ruky kartu že idem na IB tak niečo poseriem tak sa do toho radšej moc nebabrem...takže na aké číslo účtu to mám zaplatiť a čo tam mám napísať aby vedeli že je to odomňa? Mám im poje číslo účtu (alebo niečo iné) najskôr nahlásiť?
Od kedy si živnostník, keď si nikdy neplatil do ZP ? A v ktorej ZP si poistený ?
0 0
marian152 marian152

marian152 je offline (nepripojený) marian152

podnikám oddneska, poistený som vo Všeobecnej zdrav. poisťovni, mám podnikateľský účet...mam napísať aj PIN?
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
marian152 Pozri príspevok
podnikám oddneska, poistený som vo Všeobecnej zdrav. poisťovni, mám podnikateľský účet...mam napísať aj PIN?


Keď podnikáš od dneska,tak PIN ani nepíš! Keby si podnikal,tak 10 rokov,tak by to možno bolo zaujímavé!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marian152 Pozri príspevok
podnikám oddneska, poistený som vo Všeobecnej zdrav. poisťovni, mám podnikateľský účet...mam napísať aj PIN?
nie, nemusíš písať svoje PIN
Ak si na ŽU nezaškrtol, aby za teba urobili registráciu v zdr.poisťovni, do 8 kal. dní sa musíš prihlásiť ako SZČO. Splatnosť poistného je do 8. kal. dňa nasl. mesiaca, teda prvú platbu budeš platiť do 8.2.2010 v sume 44,74 € 44.73€ (14 % z min. vymer.základu SZČO 319,58€). 319,57€
Každá pobočka VšZP má svoje č. účtu - č. účtu tej svojej nájdeš na stránke www.vszp.sk
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=173

Ak budeš platiť príkazom k úhrade okrem č. účtu uvedieš :
VS = tvoje rodné číslo
suma = 44,74€
kon.sybol = 3558
špec.symbol = mesiac za ktorý platíš, napr. vo febr. za január 2010 = 012010

Vo svojej banke si môžeš zriadiť trvalý príkaz na úhradu, len je potom potrebné ku dňu splatnosti trvalého príkazu mať na účte dostatok fin. prostriedkov

Pobočky majú natlačené aj zloženky, nepoužívaj prázdne zloženky z pošty, môžeš platiť aj na pošte. Nezabudni uviesť na zloženke rovnaké údaje ako na prev. príkaze, lebo tvoja platba zostane v ZP ako neidentifikovatelná (správny VS, ŠS)
Naposledy upravil veronikasad : 03.01.10 at 11:21
0 0
andrea palcova andrea palcova

andrea palcova je offline (nepripojený) andrea palcova

už čoskoro mamičkou :)
Taktiež by si mal oznámiť číslo podnikateľského účtu na daňový úrad, ak si si ho otvoril až po založení živnosti. A ak by si chcel používať motorové vozidlo v podnikaní, tak jeho používanie tiež musíš nahlásiť na daňový úrad.
0 0
marian152 marian152

marian152 je offline (nepripojený) marian152

...a ak chcem auto používať v podnikaní tak netreba ho prepisovať na DI, alebo meniť poistku a prepisovať ju na živnosť?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marian152 Pozri príspevok
...a ak chcem auto používať v podnikaní tak netreba ho prepisovať na DI, alebo meniť poistku a prepisovať ju na živnosť?
chceš ho vložiť do majetku firmy alebo si budeš uplatňovať za auto paušálne náhrady + spotrebu PHM ? Aké staré je to auto (nie vekom ale odkedy si ty jeho držitelom )?
0 0
marian152 marian152

marian152 je offline (nepripojený) marian152

...no ja neviem aký je medzitým rozdiel a teda neviem rozhodnúť čo sa mi oplatí viac...auto je vyrobené v r. 1996 a jeho vlastníkom som okolo dvoch rokov...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
určite si nedavaj auto do majetku. Budeš si uplatňovať náhrady podľa km a spotrebu PHM. Daň za auto budeš platiť až v januári 2011. Nájdi si účtovníčku.
0 0
marian152 marian152

marian152 je offline (nepripojený) marian152

...mám ale neviem či jej môžem veriť...doniesli sa mi o nej isté znepokojivé zvesti...a financie na inú účtovníčku nemám a tak sa pýtam kde sa dá...a ako sa uplatňujú tie kilometre? Treba mať nejakú knihu? A keď si budem len uplatňovať náhrady tak aj tak musím platiť tú daň?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marian152 Pozri príspevok
...mám ale neviem či jej môžem veriť...doniesli sa mi o nej isté znepokojivé zvesti...a financie na inú účtovníčku nemám a tak sa pýtam kde sa dá...a ako sa uplatňujú tie kilometre? Treba mať nejakú knihu? A keď si budem len uplatňovať náhrady tak aj tak musím platiť tú daň?
V akej oblasti budeš podnikať, aký príjem predpokladáš a ako často budeš využívať auto na podnikanie ?
Tiež je dôležité či chceš viesť účtovníctvo alebo si uplatňovať paušálne výdavky. Zrejme si dostal aj dotáciu z UP.

Ak auto zaradíš do podnikania môžeš si v roku 2010 uplatňovať paušálnu náhradu za spotrebu PHM bez vedenia knihy jázd vo výške 80 % ceny PHM. Ak je auto staré 2 roky, máš nárok len na dvojročný odpis (doba odpisovania auta je 4 roky).

Ak auto nebudeš mať v majetku, vedieš knihu jázd len na km, ktoré si najazdil v súvislosti s podnikaním. Daňovým výdavkom náhrada, ktorá sa skladá zo spotreby PHM a paušálnej náhrady za použ. súkr.mot.vozidla.

Ak nemáš znalosti z oblasti účtovníctva a daní, bude lepšie najsť si účtovníčku. Na PORADe síce získaš dostatok informácii, ale pokuty za nedodržania oznamovacích povinností sú vysoké.
0 0
marian152 marian152

marian152 je offline (nepripojený) marian152

...podnikať budem v oblasti počítačových služieb. Hlavne pôjde o individuálne PC kurzy. Takže autom k zákazníkovi a autom od zákazníka...príjem očakávam okolo 400 - 500 € mesačne...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marian152 Pozri príspevok
...podnikať budem v oblasti počítačových služieb. Hlavne pôjde o individuálne PC kurzy. Takže autom k zákazníkovi a autom od zákazníka...príjem očakávam okolo 400 - 500 € mesačne...
dostal si dotáciu ?
0 0
marian152 marian152

marian152 je offline (nepripojený) marian152

áno
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marian152 Pozri príspevok
áno
skús sa informovať na úrade práce, či si môžeš uplatniť paušálne výdavky.
Zákon o dani z príjmu to umožňuje každému živnostníkovi, ale mne na našom úrade práce povedali, že trvajú na preukaznom vedení účtovníctva.

Pri príjmoch ktoré uvádzaš sa nemusíš trápiť s vedením účtovníctva, ak ti UP "odsúhlasí" paušálne výdavky, bude to pre teba jednoduchšie.
Okrem výdavkov za auto veľa iných výdavkov pri svojej činnosti mať nebudeš. V prvom roku podnikania zdaníš celý príjem z dotácie. Ak by ti aj nejaká daň vyšla, určite to bude menej ako daň z motor. vozidiel, ktorú by si do 31.1.2011 zaplatil, ak si nahlásiš auto na DU.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
urob tak ako ti radí veronikasad. Ak zistíš, že ti stačia paušálne výdavky, tak sa obídeš bez účtovníčky, lebo aj tak za daňové priznanie zodpovedáš sám. Pri tom predpokladánom príjme aký píšeš, tie dane nebudú žiadna katastrofa.
V PC sa určite vyznáš, a cez DU stránku vyplníš na interete daňové prizanie hravo.
Ak podnikáš oddnes, tak máš dosť času sa všetko potrebné naučiť.
Odkiaľ si? Aj odpovede z DU si treba preveriť, napíš, čo ti povedia. A nech ti už povedia hocičo, požadaj, nech ti k tomu uvedú aj paragraf a odstavec, podľa ktorého sa treba riadiť.
A potom to hod sem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KEJKA, bohužial, na UP (aspoň na tom našom) nemajú ani šajnu o tom, čo sú to paušálne výdavky. Pracovníčka ma stále posielala za daňovým poradcom. Keďže ja som z tých, čo sa tak ľahko vyhodiť nedá, snažila som sa ju presvedčiť, že ja daňový zákon ovládam a daňového poradcu v tomto nepotrebujem. Keď sa mi jej podarilo aspoň trochu vysvetliť podstatu paušálnych výdavkov, vyhlásila, že pri kontrole budú požadovať preukazné vedenie účtovníctva. Takže neviem či by im stačilo pre nich účtovníctvo a pre DU DP s paušálnymi výdavkami (ak by to bolo pre daňovníka výhodnejšie)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
no musia im stačiť. Keby nie, nepodpíšeš protokol o kotrole a odvoláš sa. Z DRSR ju určite usmernia.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
veronikasad Pozri príspevok
KEJKA, bohužial, na UP (aspoň na tom našom) nemajú ani šajnu o tom, čo sú to paušálne výdavky. Pracovníčka ma stále posielala za daňovým poradcom. Keďže ja som z tých, čo sa tak ľahko vyhodiť nedá, snažila som sa ju presvedčiť, že ja daňový zákon ovládam a daňového poradcu v tomto nepotrebujem. Keď sa mi jej podarilo aspoň trochu vysvetliť podstatu paušálnych výdavkov, vyhlásila, že pri kontrole budú požadovať preukazné vedenie účtovníctva. Takže neviem či by im stačilo pre nich účtovníctvo a pre DU DP s paušálnymi výdavkami (ak by to bolo pre daňovníka výhodnejšie)
Veronika požadovať to môžu, ale keď mu to nedajú do zmluvy(teda, že si nesmie uplatňovať paušálne výdavky), tak neviem podľa čoho by chceli prípadne vrátiť tú dotáciu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať