valeriam
14.09.05,12:25
Už sa tu popreberali rôzne témy a porozdávali super rady a skúsenosti, ja by som chcela poznať váš názor na myčku riadu. Celkom vážne si ju plánujem kúpiť ( manžela postupne opatrne spracúvam), ale neviem, na čo všetko sa mám zamerať. že by mala byť triedy A, v tom mám jasno, na rozmere mi zatiaľ nezáleží, ale ako si mám vybrať na koľko súprav to má byť.....sú na 6,9.12....my sme doma štyria, piati. Ako ste spokojné vy- šťastné to majiteľky tejto super vecičky?:confused:
Alexandra Molnárová
14.09.05,10:34
U nás to bolo opačne, keď sme sa sťahovali manžel ma nahovoril, aby sme ju kúpili aj keď sa mi to zdalo byť ako zbytočný výdavok. Ale teraz to považujem
za najlepšiu vec vo svojej kuchyni. My sme traja, máme myčku na 12 riadov, cez týždeň ju používam tak každé 2 dni, kým sa tam nazbiera riad, cez víkendy niekedy aj 2x denne. Môže sa používať aj len na opláchnutie riadu, keď nie je veľmi zašpinený. Nedá sa vôbec porovnať s ručným umytím, tak
krásne umytý riad z neho vyberám a hlavne, že sa to nemusí sušiť, ale vyberá
sa už suchý riad. Odporúčam každému.
Bionda
14.09.05,10:35
Ako som už písala v časti práčka od 97 som bola majiteľka Elektrolux umývačky riadu, tento rok sme ju predali aj s bytom a fachčila stále bez problémov. Teraz sme si zase kúpili tú istú značku.
Aj prvú a aj túto druhú máme myslím na 9 súprav nie som si istá ale sme traja a umývačku sme aj predtým zapínali cca 3x do týždňa a niekedy cez víkend aj každý deň, neviem si vynachváliť tú pohodičku , že ráno odchádzam do práce zapnem umývačku a prídem domov a riad umytý :).. to je fakt perfektné.
Takže moja osobne dobrá skúsenosť je s Elektroluxom .
Iveta
14.09.05,10:38
Ja som rok maximálne spokojná s umývačkou ARDO. Musela som kúpiť len 45 cm širokú (zabudovateľnú), lebo väčšia (60 cm) by sa mi nezmestila kvôli umiestneniu drezu, pretože sme ju vkladali do linky a to sme museli jednu dvojskrinku prerobiť.
Ak by som však kupovala umývačku v rámci „prerábky” kuchyne a výmeny kuchynskej linky určite by som mala väčšiu. Sme štyria, „umývam” každý deň. Je to paráda: sedieť pri telke, popíjať kavičku alebo vínko a „umývať” pritom riad. Všetkým vrelo odporúčam.
Alexandra Molnárová
14.09.05,10:39
Ja mám značku Whirlpool, podarilo sa nám ju kúpiť v akcii, takže vyšla cenovo dosť slušne, ale v podstate teraz po roku by som povedala, že by som za ňu dala hocikoľko.
urs
14.09.05,10:40
Ja mám Wirpulku, "delfín". Je to skrátka super vec. Ušetríš veľa času, aj nejaké prachy. A hlavne môžeš sa venovať tomu čomu sa venujú všetci v nedeľu po obede. . . ha ha
Len si pozri aby mala polovičný (keď nemáš plnú) program.
Fany
14.09.05,10:45
Ja mám tiež 45 cm a úplne stačí. Sme traja, ale keď prídu staršie deti aj s priateľmi tak niekedy aj 8. Ja mám Zanussi a nemám s ňou problém. Super vecička, už by som bez nej nebola. Hlavne keď mám väčšiu návštevu, alebo nejakú oslavu: Dojedia polievku - taniere šup do umývačky, poháre po prípitku... a hneď aj zapínam umývačku. Kým sa dostaneme ku kávičke, už mám min.polovicu riadu umytého a môžem smelo popíjať s hosťami. Nezavadzia mi to na stole, nemusím si máčať rúčky, nemusím vypadnúť z partie...

Doporučujem!!!
maja
14.09.05,10:45
No ja ju mám už 5 rokov a bola to pre mňa tá najlepšia investícia. V kuchyni mám stále poriadok. Sme štyria, cez týždeň varím večere, tak ju používam každý deň, cez víkend aj 2x. Neviem nakoľko riadov je , ale je 60cm široká. Menšiu si nekupuj, pokiaľ nemusíš. Kamarátka má 40cm širokú a je to pre nich málo (tiež sú štyria), na dve umytia riadu nemá, tak niečo musí aj rukou. Ja mám Whirpool-delfín.
Takže tiež ODPORÚČAM !!!!!
valeriam
14.09.05,10:46
To som rada, že sa táto téma tak pekne rozbehla....len chváľte dievčence ešte chvíľu, potom to dám prečítať manželovi:).
A s hrncami nie sú problémy? Čo tie nastaviteľné koše- je to nejak využiteľné?
Sany
14.09.05,10:49
Ja mám tiež Electrolux,kupovala som ju už dávno - robila som pre jednu predajňu Elektro a trochu som mala aj prehľad - je to spoľahlivá značka. Som maximálne spokojná, fakt je to pohodička - decká a manžel sa naučili, že každý keď vstane od stola, svoje špinavé riadiky rovno uloží do umývačky a namiesto toho, aby sa niekto musel postaviť k linke a umývať riady, len zapneme a je to. Paráda. Potom sa už vždy nájde niekto, kto ju vyloží - väčšinou decká - vďačné, že nemusia umývať riad. VRELO ODPORÚČAM!!!!!
Luba2
14.09.05,11:05
Ja mám umývačku už asi 12-13 rokov, zn. Phillips/Whirpool, vstavaná v kuchynskej linke a na 12 súprav. Asdi posledné 2 mesiace mi začala horšie umývať, niečo zostalo úplne špinavé, tak práve rozmýšľam, či dáme urobiť generálku /doteraz nebola nikdy pokazená/ alebo zrovna kúpime novú. Ale bez umývačky si už kuchyňu neviem predstaviť.
Inak sme štyria a umývame približne každý druhý deň.
Tatiana
14.09.05,11:21
Tiež vrelo odporúčam. Ja mám 45 cm WHIRPOOL - úplne stačí. Sme štvorčlenná rodina. A hlavne teraz - keď zaváram - pri umývani fľaš - je to paráda.
Chobot
14.09.05,12:17
Ak ste 3 a viacclenná rodina, tak jednoznacne väcsiu (60 cm, resp. 12 súprav) - konieckoncov je to názor aj väcsiny diskutujúcich. Ak si kúpis mensiu, tak budes castejsie umývat a tým minies viac energie a vody, lebo polovicná umývacka neminie polovicu energie a vody v porovnaní s velkou, ale skoro rovnako ako velká (mozno trochu menej).

Ak más dostatok tanierov, kludne môzes "zbierat" spinavý riad aj 2-3 dni v umývacke a potom ju spustit. Umyje aj taký riad.

Umývame v nej aj hrnce, pekne ich "vybieli". Dokonca aj pekáce zo skla, s ktorými pecieme v trúbe (zapecené a mastné) úplne odmastí a vyglancuje. Ale velké hrnce ja umývam v ruke, lebo zaberú vela miesta v umývacke a umývanie je potom neefektívne.

Nastavitelné kose, podla môjho názoru, nie sú zlou vecou, ale nemala by si to brat ako smerodajné pri výbere umývacky. Aj tak si nájdes svoj spôsob ukladania riadu a nebudes zakazdým prestavovat výsku suflíkov. Ak ostatné parametre Ti budú vyhovat a umývacka by nemala nastavovatelné kose, tak ju nevylúcuj ako kandidáta. Zvyknes si na nu aj bez tých kosov. (To más ako v aute výskovo nastavitelné sedadlo - raz si ho nastavís a viac ho neprestavujes.)

Pre Luba2: ak vám horsie umýva, skúste prekontrolovat trysky (na rotacných ramenách aj horné). Stáva sa, ze zvysky jedla upchajú tieto trysky a potom sa voda nedostane zospodu do riadu alebo prúd vody je potom slabsí a horsie umýva. Ak to nepomôze, treba skontrolovat cerpadlo vody (dajte to odborníkovi), ci nemá vydraté loziská a tým znízené otácky a tým spôsobuje slabsí tlak vody. Inak vekom by sa účinnost umývacky nemala zhorsovat, jedine ze sa nieco pokazí.
pyton
14.09.05,13:31
Mne to niekedy tiež horšie umyje, napr. tam je prášok a pod. Treba aj filter stále čistiť, dobre riad poukladať, aby ramenám nič nezavadzalo......Mne niekedy nezoberie všetok prášok, trochu mokrého tam ostane, tiež neviem prečo, možno ho dám veľa...
Tie trysky na ramenách sme tiež už čistili. A ešte sa predáva aj nejaký prášok na prečistenie umývačky /aj práčky/, s ktorým sa to dá prať, to tiež treba raz za čas.
/Aj naparovacia žehlička sa zanáša a treba ju občas prečistiť..../

A ešte treba okrem spotreby pozrieť aj na hlučnosť umývačky, aj v tom sa líšia.
ALDA
14.09.05,17:57
Prerábali sme byt na jar a nemala som v pláne myčku. Máme doma ešte 23-ročného syna, ktorého to rozčúlilo a všetko si zobral na starosť on. Kuch. linku vybral inú, aj zabudované spotrebiše všetky nové a samozrejme aj myčku, že už sa mám šetriť a budem spokojná. No poviem vám, že som bola fakt milo prekvapená so všetkými novotami a najviac s m y č k o u! Za pol roka som si ju obľúbila. Doporučujem každému.

Neváhaj a vyskúšaj:)

Hela
brm
15.09.05,05:16
mňa ste presvedčili....ja som rozhodnutá kúpiť si zanussi resp.elektrolux...ešte musím toho môjho financministra...ale chcem sa spýtať na chémiu do týchto zázrakov...prášok či tablety?
Zuzka
15.09.05,05:46
karkulka, ja používam tablety
evina
15.09.05,06:33
Ja som tiež dlho odolávala, že veď snáď riad ešte umyjem... Nakoniec ma presvedčili a spolus automatickou práčkou ju považujem za dve najlepšie vymyslené veci v domácnosti.
Máme umývačku značky Bosch, umyje riad skvele, umývam v nej aj hrnce, dokonca aj kuchtu bez problémov. Šetrí vodu /už to bolo cítiť aj pri ročnom zúčtovaní/ čas a mám upratanú celú kuchyňu raz dva... Používam tablety alebo tekutý prášok...Vrelo doporučujem.. Už by to chcelo iby automatickú žehličku a bolo by to super :):)
kukučka
15.09.05,06:55
Umývačku ešte nemáme, ale zato máme žehličku naparovačku so samostatnou veľkou nádržou na vodu. A to som tiež " kukala " čo to moja dcéra vymýšľa. Tak to je paráda, vrelo odporúčam. ,
Zuzka
15.09.05,07:06
Umývačku ešte nemáme, ale zato máme žehličku naparovačku so samostatnou veľkou nádržou na vodu. A to som tiež " kukala " čo to moja dcéra vymýšľa. Tak to je paráda, vrelo odporúčam. ,
...to som ešte nepočula, aká značka je to a čo to asi stojí?
pyton
15.09.05,07:27
Ja tiež dávam do umývačky aj kuchtu, všetky hrnce aj odkvapávač na riad, obidve časti, krásne to umyje. Máme značku AEG. Prášok, leštidlo a soľ používam zn. Calgonit, iné som zatiaľ ani neskúšala, sú dobré. Umývačku si tiež neviem vynachváliť. Fakt dobrý pomocník.

Tú naparovaciu žehličku s nádobkou som okukávala /asi za 5000,-/........používam naparovaciu žehličku, kde sa nalieva voda a tiež je to super pomocník, je to Philips, mám ju už dlho, predtým som mala Rowentu, tiež naparovaciu, ale sa pokazila. Táto súčasná je oveľa lepšia. Viem si predstaviť aká úžasná musí byť tá o ktorej hovorí kukučka.
Iveta
15.09.05,11:26
...chcem sa spýtať na chémiu do týchto zázrakov...prášok či tablety?

Používam tablety Calgonit 4 v 1 - umyté je to perfektne a krásne sa všetko leskne (hlavne sklo).
zuveska
15.09.05,11:41
Pridám sa k vám do diskusie, ja sa o umývačke rozhodujem asi dva roky a zakaždým v uzávierkovom období, keď celá moja rodina kašle na to, že v kuchyni je kopa riadu. Ja skončím v noci v kancli a keď prídem do tej kuchyne, tak by som vraždila. Koncom júna bola v NAY akcia na umývačky, bola som v Bratislave a bola som rozhodnutá, že ju kúpim. Skončila som v Ikei, kúpila som rozťahovací gaučík pre deti a umývačka sa mi jednoducho do auta nevošla. A zas ma deti celé prádzniny jedovali, že ich je plný dom a poriadok nemá kto urobiť. Ale som rozhodnutá. Kúpim si umývačku! Ak som dobre pochopila z predchádzajúcich príspevkov, bola by nám pre 5 osobovú rodinu lepšia tá väčšia (chcela som menšiu).
evina
15.09.05,11:50
Zuveska, ja som tiež rozmýšľala dva roky, ale neváhaj... teraz nap. som v priebehu piatich min. spratala všetko do umývačky a môžem v kľude pracovať...Vo februári a v marci je na nezaplatenie...Na nezaplatenie je podľa mňa aj vtedy, ak je napr. žena chorá, zle sa cíti a ostatní členovia rodiny sa do umývania vôbec nehrnú.... Určite sa podľa mňa umývačka vyrovná automatickej práčke, najmä pri deťoch... Pre Vás by bola , ak máš kde vložiť väčšia, leba ja mám z pristorových dôvodov menšiu , a to fakt niekedy je potrebné umývať aj 2x za deň...
pyton
15.09.05,12:33
zuveska, píšeš o akcii v júni v Nay....tam asi robia akcie kolom dokola, aj teraz v rádiu reklamujú a je to aj na internete :)http://konzum.sk/akcie.php?s=&r=all&o=nay
ale aj tak treba tie ceny porovnať...


a ešte niečo:
:) http://hnonline.sk/index.php?p=k00000_detail&article%5Bid%5D=22210205
S21
16.09.05,04:12
Ahojte, ja mám umývačku necelý rok, super vecička, značka Ariston na 9 súprav. Keď sme ju kupovali, som robila "papierový" výskum, porovnávala som spotrebu vody a energie, účinnosť a hlučnosť, samozrejme cenu. Táto mi vtedy vyšla ako super áčková :D. Asi o mesiac nato, sme sledovali reláciu test magazín, hmm tam už taká áčková nebola. Ale ja som s ňou spokojná, umýva dobre, aj suší (až na plastové misky :D). A veľa závisí aj od prášku, ktorý sa používa. Už som prešla viacerými značkami, ale jednoznačne vyhráva calgonit alebo somat.
jess
20.09.05,09:43
no, ja mám doma tiež "myčku" riadu - manžela (keď chce) :D ... a musím povedať, že umýva veľmi dobre :D .... no a tú naojzajstnú myčku by som tiež chcela, len akosi nemám zvyšné miesto v kuchyni :mad: a na novú linku nemám
Tweety
20.09.05,10:05
[QUOTE=jess]No, ja mám doma tiež "myčku" riadu - manžela :D Keď sme asi pred piatimi rokmi menili linku, chcel mi ju kúpiť, ale Ja som ju vtedy nechcela,neskôr som pochopila akú hlúposť som urobila.Teraz som na to sama, niekedy je myčkou on, škoda, že sa mu nechce stále, ale čo by sme už robili my?! Ach chudáci, tí naši muži, čo všetko musia robiť!?
Mária
valeriam
20.09.05,10:15
Júúúj, baby! Už robím prieskum, ani sa muža nepýtam:D. Čo poviete na značku FAGON?
Evanka
20.09.05,10:53
Popísalo sa tu už veľa o umývačke riadu. Je to skutočne super vecička, odporúčam vrele všetkým, ktorí ju ešte nevlastnia. Pred kúpou je však treba skutočne zvážiť výber. Ja osobne odporúčam radšej 60 – ku, (ramená dočiahnu všade do rohov, čo sa prejaví na kvalitnejšom oplachovaní), aspoň 3 teploty, nižšiu hlučnosť a samozrejme AAA. Čakatelia na myčku -nazrite aj do týchto stránok.

http://www.living.cz/art/bydleni/mycka1.html (http://www.living.cz/art/bydleni/mycka1.html)

http://bila.tivis.cz/Rozruch/KategorieUvod/196/Mycky.aspx (http://bila.tivis.cz/Rozruch/KategorieUvod/196/Mycky.aspx)

Na stránke http://www.bilezbozi.cz/ (http://www.bilezbozi.cz/) nájdete takmer všetky ponúkané typy a je aj možnosť porovnania. Ja pred kúpou nového spotrebiča využívam úspešne túto stránku, aj keď je to stránka našich susedov. Orientačne pomôže.
jess
20.09.05,11:10
[QUOTE=jess]....... niekedy je myčkou on, škoda, že sa mu nechce stále.....:D :D :D musím si častejšie maľovať nechty, vtedy to funguje :D
Tweety
20.09.05,11:43
:D :D :D musím si častejšie maľovať nechty, vtedy to funguje :DŽe som na to neprišla skôr! Ale niečo na tom bude, pretože akonáhle som v kuchyni a na niečom makám radšej nezavadzia, ale keď si leňoším a čítam knihu, tak zájde sa pozrieť, či nie je tam pre neho práca.
Mária M
Yvvetta
21.09.05,11:34
Ja nemám a stále sa rozhodujem, či myčku áno alebo nie. Sme len 3- členná rodina. Nemáme toho riadu až toľko. Ale niekedy my to " ide na nervy", keď riad musím umývať len ja. Nikomu inému nevadí, že kopec riadu.

Švagriná hovorí, že umývačka riadu sa neoplatí, lebo kým dá do umývačky riad, musí ho predtým opláchnúť. A už keď oplachuje tak aj môže už poumývať.

Tak ako ? Oplatí sa ?
maja
21.09.05,11:41
Prečo umýva, keď to má program len na opláchnutie. Ja to používam aj keď mám menej riadu a zapínam ju až na druhý deň. Z riadu "oškrabem" len hrubú špinu. Deti niekedy neurobia ani to, tak potom len vyčistím filter a je to.
Nerozmýšlať kupovať!!!
sway
21.09.05,11:42
Ja nemám a stále sa rozhodujem, či myčku áno alebo nie. Sme len 3- členná rodina. Nemáme toho riadu až toľko. Ale niekedy my to " ide na nervy", keď riad musím umývať len ja. Nikomu inému nevadí, že kopec riadu.

Švagriná hovorí, že umývačka riadu sa neoplatí, lebo kým dá do umývačky riad, musí ho predtým opláchnúť. A už keď oplachuje tak aj môže už poumývať.

Tak ako ? Oplatí sa ?never nikomu!!! čo tvrdí že je nanič, je to súper vec - mala by byť povinne pri svadbe dodávaná manželom pre svoju lásku !!!,
aj keď sú riady špinavé, opláchnem ich ale ozaj symbolicky a ja osobne dávam t.z.v. predpierku cca 3 min (mám ARDO), tá spláchne špinu a myčka nesmrdí, a potom dopĺňam a až keď je plná ju pustím. Môžem povedať že veci čo boli zájdené či zažltnuté (pvc misky, súčiastky od mixérov...) mám po čase ako nové!!!
a spotreba? - no skús si 1x odmerať 12 litrov ( takú mám spotrebu na 1 umytie) to minieš na jeden veľký kastról ak ho chceš umyť poriadne..., mne sa rapídne znížila spotreby vody. naozaj.
Odporúčam, ak máš priestor a korunky ani chvíľu neváhaj !!!!
tonkat
21.09.05,11:46
Ja neoplachujem riad, iba zbytky jedál zhrniem. A vždy je všetko čisto umyté. Dokonca aj hrnce, keď je niečo prihorené, prebehnem to kefkou na riad, alebo drotikami a šup do umývačky.Nič netreba oplachovať, veď nato je tá umývačka. Ja ju mám už 7-8 rokov a nevymenila by som ju. Odporúčam všetkým váhajúcim.
Luba2
21.09.05,11:49
Pre Luba2: ak vám horsie umýva, skúste prekontrolovat trysky (na rotacných ramenách aj horné). Stáva sa, ze zvysky jedla upchajú tieto trysky a potom sa voda nedostane zospodu do riadu alebo prúd vody je potom slabsí a horsie umýva. Ak to nepomôze, treba skontrolovat cerpadlo vody (dajte to odborníkovi), ci nemá vydraté loziská a tým znízené otácky a tým spôsobuje slabsí tlak vody. Inak vekom by sa účinnost umývacky nemala zhorsovat, jedine ze sa nieco pokazí.Dík za radu, vyskúšame to, tiež si myslím, že ešte by mohla nejakú dobu vydržať.
Práve dnes som kúpila ten špeciálny prípravok na čistenie vodného kameňa a mastných usadenín, to urobím ako prvé a potom skúsime tie trysky.
Vlastas
21.09.05,20:09
Pýtam sa všetkých, ktorí už majú skúsenosť, ako dlho sa ten riad umýva. Ja som mala už umývačku vybratú ale predavač ma odplašil, že riad pri tomto type /už nieviem aký bol/ sa umyje za 2 hodiny. Za 2 hod. môžu byť také úspory o akých hovoríte? Keďže mám veľkú rodinu 6člennú a "umývačka" nám odišla študovať na VŠ do KE, toho riadu sú obrovské kopy, synovia sa priečia a najmladšia dcéra je na to ešte malá. Manžel občas pomôže ale určite by som prijala takéhoto pomocníka v domácnosti.
janasv
21.09.05,20:31
My mame ARDO malu zabudovatelnu 45 cm siroku - ta ma dlhy program na 45 min a kratky program na 30 min. Ja to robim aj tak, ze ked mam vela riadu, tak dam dlhy program a ked vypusta a ide do kratkeho programu /podobne ako pracka/ tak otvorim, vyberiem co uz je umyte praskom /pozor horuce/ trochu olachnem, doplnim spinavym /ale nie zaschnutym, to davam nadlho - panvice a tak/a frcime dalej. Ale ta nasa sa plni zhora nie vpredu. Ma to svoje vyhody - podobne ako u klasickej pracky zvrchu - ked nieco dodatocne najdem, tak to tam dosupnem. Pozor ale na taniere so zlatym malovanym lemom alebo dekorom, ten ide dole. Niekedy ale este oplachujem tu lesticku, co ide nakoniec. To viete, male dieta, precitlivela matka.....
eza
23.01.07,08:39
Neviem či je to ešte akuálne, pretože pozerám, že téma je stará už 1,5roka, ale tiež prispejem svojou skúsenosťou.
O umývačke riadu sme snívali už asi 4-5 rokov intenzívne - sme 5-členná rodina.Pri umývaní riadu sme sa striedali traja - ja, manžel a najstaršia dcéra. Manšie deti nám vyrobili úžasnú spotrebu vody. Na jednej strane ma brzdila finančná investícia, potom prerábanie bytu a aj názory miektorých rodičov, že kúpou umývačky nenaučíme deti zodpovednosti a povinnostiam.
Pred necelýmidvoma rokmi sme sa rozhodli presťahovať do väčšieho - 4-izbovéhío bytu. Pri rekonštrikcii sme naplánovali v kuchyni aj miesto pre umývačku, ale z dôvodu finančného vyčerpania sme si povedali, že ešte ten riad toľko poumývame. Najväčší zlom nastal, keď najstaršej dcére diagnostikovali celiakiu. Jediným liekom na to je bezlepková diéta - to znamená, že všetky jedlá, ktoré obsahujú pšeničnú múku musím pripravovať doma z múky bezlepkovej. Pečiem chlieb, rožky, žemle a niektoré- hlavne múčne jedlá varím na dvakrát. Ked viac varíte, musíte umývať aj viac riadu. Môj manžel si poctivo vedie evidenciu spotreby vody, elektriky a plynu a s hrôzou zistil, že od kedy máme bezlepkovú diétu, spotreba vody rapídne stúpla. A tak sme mesiac pred Vianocami kúpili umývačku Bosch.
Pri jej výbere sme kládli hlavne dôraz na to aby mala AQUA STOP - to je na to, že keď nastane nejaká porucha, nevytopí Vás ani susedov, ďalej sme určite boli rozhodnutí pre šírku 60 cm, práve kvôli tomu, že pri štvorcovom pôdoryse ramená majú dosah na všetok riad. Ďalej sme chceli nerezovú zvnútra - v plastovej je väčší zápach, keď riad stojí- čaká na naplnenie. Máme aj taký program, ktorý si sám zistí po prvom opláchnutí aký je stupeň zašpinenia a primerane tomu skráti dĺžku umývania - takže niekedy je z dvoch hodín ibahodina a niečo. Má aj krátky 30-minútový program 45°C, je bez sušenia, ale keď skončí a otvorím práčku tak sa to vyparí a po chvíli je to ako na odkvapkávači po ručnom umývaní.
A ešte čo sa týka toho "zlenivenia detí" ani s tím nesúhlasím, lebo do tej umývačky ten riad niekto musí vložiť a niekto ho musí aj povykladať...
A čo sa týka spotreby naša má 14litrov na ten najdlhší program a zatiaľ sme od kúpy neporovnávali ako nám klesla celková spotreba.
TAKŽE ODPORÚČAM
vikinka
23.01.07,08:44
Podľa mojich osobných skúseností je to druhá najgeniálnejšia vec po automatickej práčke.Šetrí veľmi veľa času a peňazí za vodu.
brm
23.01.07,08:54
ja som si tiež nakoniec kúpila boschku...a aj malú náhradnú mám k tomu...takú štvorlabkovú mačaciu...tá urobí najrpv dozber, predčistí všetko...ani tablety či prášok nepýta...moja zlatá...ale tá elektrická je k nezaplateniu...a k nezaplateniu je aj pohľad na dospelého chlapa ktorý ju nevie naplniť a pustiť...zážitok pre bohov tie komentáre:D
JAJA11
11.04.07,07:42
Veľmi ma zaujala táto téma, rozhodla som sa po 20 rokoch vymeniť kuchyňu a presvedčila som manžela, že by som tam chcela aj umývačku riadu. Prečítala som si vaše rady, ale aj tak mi ostáva dilema či 45 alebo 60. Sme síce štvorčlenná rodina, ale dcéra študuje a syn od septembra tiež vypadne z domu, takže zostaneme len dvaja a plný počet bude len na víkendy.:rolleyes:
evina
11.04.07,07:45
Veľmi ma zaujala táto téma, rozhodla som sa po 20 rokoch vymeniť kuchyňu a presvedčila som manžela, že by som tam chcela aj umývačku riadu. Prečítala som si vaše rady, ale aj tak mi ostáva dilema či 45 alebo 60. Sme síce štvorčlenná rodina, ale dcéra študuje a syn od septembra tiež vypadne z domu, takže zostaneme len dvaja a plný počet bude len na víkendy.:rolleyes:

ak máš miesto kúpila by som si osobne 60-tku.
Dan1
11.04.07,07:53
Veľmi ma zaujala táto téma, rozhodla som sa po 20 rokoch vymeniť kuchyňu a presvedčila som manžela, že by som tam chcela aj umývačku riadu. Prečítala som si vaše rady, ale aj tak mi ostáva dilema či 45 alebo 60. Sme síce štvorčlenná rodina, ale dcéra študuje a syn od septembra tiež vypadne z domu, takže zostaneme len dvaja a plný počet bude len na víkendy.:rolleyes:

Ja osobne som túto dilemu riešila pred cca 5rokmi. Vzhľadom na veľkosť našej kuchyne v paneláku sme sa rozhodli pre 45cm a neľutujem, lebo plne našej 4člennej rodine vyhovuje a dostačuje, aj keď mám malé deti, lebo nepatríme k ľuďom, ktorí ráno vytiahnu kopec riadu a večer, takže nám tvá aj dva dni než ju naplníme. Cez víkend nám tiež dostačuje, lebo som radšej keď sa za deň naplní a nesmrdí mi to v byte. Vzhľadom nato, že keď sme ju kupovali keď sme čakali nášho syna a už vtedy som tušila, že to bude také dieťatko, ktoré bude musieť všetko mačkať, tak ovládanie programov máme vo dvierkach a pri zavretí to nie je možné ovládať. ( bola to síce fuška s takýmto ovládaním vtedy zohnať). Takže toľko naše skúsenosti. Veľa zdaru pri výbere a pohodu pri užívaní.
Chobot
11.04.07,08:17
ak máš miesto kúpila by som si osobne 60-tku.

My sme traja a máme 60-ku. Cez týždeň tiež trvá pár dní, kým sa naplní, ale aspoň ju netreba tak často spúšťať. Ak by si mala pocit, že ti riady páchnu, existujú v umývačkách krátke oplachovacie programy (cca 15 minút opláchne studenou vodou, aby sa nahrubo zmyly zbytky) a po naplnení to spustíš naplno.

Na takéto použitie ale musíš mať dostatok súprav riadu, aby sa nestalo, že všetkých 6 tanierov máš v umývačke a nemáš si na čo dať večeru. Ale ty sama vieš, koľko raidu mávate. Ak máš pocit, že je ho dosť veľa, tak 60-ku využiješ.
JAJA11
11.04.07,10:04
Ďakujem za názory, ale vychádza mi to tak, že rozhodnúť sa musím sama. Takže nakoniec rozhodne aj cena aj vybavenie funkciami, aby to bolo v rozumnom pomere. Ale ešte by som prosila poradiť, ktoré funkcie určite by umývačka riadu mala mať.:rolleyes: :) :o
daniek
11.04.07,10:13
Ďakujem za názory, ale vychádza mi to tak, že rozhodnúť sa musím sama. Takže nakoniec rozhodne aj cena aj vybavenie funkciami, aby to bolo v rozumnom pomere. Ale ešte by som prosila poradiť, ktoré funkcie určite by umývačka riadu mala mať.:rolleyes: :) :o

určite by som pozerala nato aby mala funkciu polovičného umývania t.j. aby sa dal umývať iba vrch alebo spodok my sme dvaja a málokedy zapíname aj vrch.
mgm
11.04.07,10:35
My sme traja, kúpili sme 45 a som s ňou spokojná. My sme nemali ani priestor na 60, ale neľutujem, lebo 45 nám úplne stačí. Ale každý sa musí rozhodnúť sám.
misomiso
11.04.07,10:44
Treba zvazit este jednu vec. 45 cm nikdy namoze mat rovnaky umyvaci ucinok ako 60cm z toho dovodu, ze ide o obdlznik a nie stvorec a teda tie vrtule nedociahnu do rohov umyvacky. My mame 45 cm (z donutenia), dobru znacku (BOSH) sme s nou spokojni, ale ide aj 3 x denne (ked je nejaka navsteva aj 4 x). Keby to nebolo take kompikovane prerabat celu linku, kupil by som 60 cm.
Gabi03
11.04.07,10:52
Tak aby som aj ja prispela svojou troškou...
My sme dvaja a máme 60-tku. :) Aj keď som musela obetovať jednu menšiu skrinku. V podstate, čo by mohlo byť v skrinke je v umývačke. Takže ten priestor sa našiel. Tiež sa za týždeň ledva naplní 2x, ale tie vyleštené poháre... Máme veľmi tvrdú vodu, a takto vyleštené poháre som nikdy nemala. Už len preto sa oplatila. :D
Okrem toho nad 45-kou som nerozmýšľala, nakoľko ak sú tam otočné ramená, je logické, že nie do každého kúta dosiahne poriadne voda. Ale je to len moja teória, prax nemám vyskúšanú.
Z programov odporúčam naozaj to predumývanie (ja mam na 7 min.), výber jedného koša (horného alebo dolného), a potom podľa potreby rodiny. Ak máte malé deti, určite s hygienizérom, teda ohrev vody na vyššie stupne. Inak vám stačí aj na nižšie.
Držím palce, aby ste si vybrali správne.

PS: Doteraz som sa nestretla s človekom, ktorý by si už nekúpil umývačku. Keď ju už budete mať doma, budete si hovoriť, prečo to nemohlo byť skôr. ;)
rufus
11.04.07,11:15
Ja už mám myčku skoro 4 roky a je to fajn. Sme doma traja, teda sme kúpili na 6 súprav = má sa tam zmestiť 6 plytkých a 6 hlbokých tanierov a 6 hrnčekov. Zmestia sa. Myčka má šírku 45 cm, lebo tak sa mi hodila do linky, ale upozorňujem, že hrnce sa zmestia vedľa seba 3 malé, alebo 1 veľký a druhý len šikmo. Treba sa aj naučiť naukladať veci, aby sa nič neprekrývalo, lebo ostane neumyté. Lacné tabletky, napr. ARO sú na figu, dá sa SOMAT alebo CALGONIT. Mysli na to, že čím viac sa ti tam zmestí, tým viac treba mať aj tanierov a príboru, aby si nepúšťala poloprázdnu myčku, keď nebude už žiadna lyžička v šuplíku.
broyer
11.04.07,11:43
Už sa tu popreberali rôzne témy a porozdávali super rady a skúsenosti, ja by som chcela poznať váš názor na myčku riadu. Celkom vážne si ju plánujem kúpiť ( manžela postupne opatrne spracúvam), ale neviem, na čo všetko sa mám zamerať. že by mala byť triedy A, v tom mám jasno, na rozmere mi zatiaľ nezáleží, ale ako si mám vybrať na koľko súprav to má byť.....sú na 6,9.12....my sme doma štyria, piati. Ako ste spokojné vy- šťastné to majiteľky tejto super vecičky?:confused:

:cool: Ahoj, ja by som si na Vašom mieste vybrala určite 12 súpravovú AA, je to drahšie ale oplatí sa investovať do kvality. A keď ju budete mať viem Vám ponúknuť aj perfektné drvičky odpadu ktoré sa dajú pripojiť na tú mičku a kuchyňa je čistá bez námahy. info o mojich drvičkách nájdete na www.broyer.szm.com (http://www.broyer.szm.com) kde sú aj ceny. Prajem úspešné rozhodovanie a pekný deň. :D
bobo1
11.04.07,12:48
Určite si vyber 60 cm - už aj preto, že do 45 cm sa nezmestí plech na pečenie - nikdy som nemala také krásne plechy ako odkedy mám umývačku. Ja som si však "domrvila" sklenené poháre lacnými tabletami - chytli mi koróziu - neporadí niekto či sa s tým dá niečo robiť?
katty22
11.04.07,12:58
veľmi sa mi páči táto téma. už dlhší čas uvažujem nad myčkou, len ma asi začne mrzieť, že sme nad ňou neuvažovali , ked sme vlani prerábali kuchyňu. vtedy o nej môj teraz už manžel nechcel ani počuť. a teraz , ked je už zlomený, tak sa nám zmestí najviac 45 cm, no sme 4 , niekedy aj 5 a ako čítam tieto názory, každý skôr odporúča tú širšiu, tak som trochu sklamaná. aj tak budeme musieť dosť prerábať a ani sa mi do toho veľmi nechce. a keby sme chceli dať tú širšiu , tak by to chcelo asi novú linku. a najviac ma sklamalo v tom posledno príspevku, že sa tam nezmestí plech na pečenie?? no to je teda sila, často pečiem. tak teraz neviem, čo spraviť. ale jedno viem určite, že umývačku chcem. kamarátka kúpila a nevie si vynachváliť a ja inšie nerobím, najmä cez vikendy, len stojím pri dreze a umývam... aj ked pomôžu aj deti , aj manžel, ale aj tak..
evina
11.04.07,13:26
veľmi sa mi páči táto téma. už dlhší čas uvažujem nad myčkou, len ma asi začne mrzieť, že sme nad ňou neuvažovali , ked sme vlani prerábali kuchyňu. vtedy o nej môj teraz už manžel nechcel ani počuť. a teraz , ked je už zlomený, tak sa nám zmestí najviac 45 cm, no sme 4 , niekedy aj 5 a ako čítam tieto názory, každý skôr odporúča tú širšiu, tak som trochu sklamaná. aj tak budeme musieť dosť prerábať a ani sa mi do toho veľmi nechce. a keby sme chceli dať tú širšiu , tak by to chcelo asi novú linku. a najviac ma sklamalo v tom posledno príspevku, že sa tam nezmestí plech na pečenie?? no to je teda sila, často pečiem. tak teraz neviem, čo spraviť. ale jedno viem určite, že umývačku chcem. kamarátka kúpila a nevie si vynachváliť a ja inšie nerobím, najmä cez vikendy, len stojím pri dreze a umývam... aj ked pomôžu aj deti , aj manžel, ale aj tak..
Nebuď sklamaná...Mne sa zmestí do umývačky 45 cm aj plech, aj keď je pravda, že potom do toho koša už nič:D, ale občas ho takto dobre poumývať stojí za to. Medzi nami-do dresu sa tiež nezmestí a pasujem sa tam s ním dosť:D, kým ho umyjem...
Ja som dlho odolávala tiež s tým, že tých pár riadov snáď umyjem. Naraz sa mi začalo zdať, že doma nerobím pomaly nič iné len umývam riad, vybrala som sa do obchodu a aj za cenu straty jednej skrinky som kúpila umývačku /45cm nemám viac miesta/ a ako niekto spomínal vyššie nechápem ako som mohla tak dlho čakať. Je to nesmierna úspora času a aj peňazí za teplú vodu, aj keď zas trocha viac za elektrinu, ale úspora za vodu je viditeľná, a to ja umývam každý deň minimálne 2x a niekedy i viac. Teda či 45 či 60 cm po práčke je to najdokonalejší pomocník ženy v domácnosti podľa môjho názoru a 45 cm BOSCH umyje tiež dokonale. Na Tvojom mieste by som sa rozhodovala s prihliadnutáím len na miesto, teda ak je, tak 60 cm, ale fakt umyjú obe perfektne.
brm
12.04.07,05:08
ide hlavne o úsporu času...myčka ti žužle riady, pračka brble v kúpeľni, kávovar ti varí kávu...a ty sedíš nad daňovými výkalmi...sorry, výkazmi...a makáš a makáš a makáš...a nemáš po lakte olúpané ruky od sajrajtov na umývanie riadov...:D
Jendo
12.04.07,06:30
Ďakujem za názory, ale vychádza mi to tak, že rozhodnúť sa musím sama. Takže nakoniec rozhodne aj cena aj vybavenie funkciami, aby to bolo v rozumnom pomere. Ale ešte by som prosila poradiť, ktoré funkcie určite by umývačka riadu mala mať.:rolleyes: :) :o
Sklápateľné mriežky - mám a odporúčam, dobre sa dajú uložiť hrnce
Možnosť používať tablety - nemám, prášok nie je drahý a soľ a leštidlo som dal prvý raz a ešte nedopĺňal, mám umývačku len tri mesiace. V umývačkach ktoré vyslovene tablety nepodporujú tak by sa nemali používať.. Pozor sú 3,4,5 zložkové tablety tak by to malo byť uvedené aj v myčke.
Nerezová vaňa - mám, ale výhody neviem, iba viem že sú aj z umelej hmoty.
Polovičný program - nemám, ale mám nejaký automatický program. v podstate ide o šetrenie vody a energie, ale myslím že my radšej počkáme deň a umývačka je potom plná
Samostatný kôš na riad - mám a je to vynikajúce. je viac miesta na riad
Počet programov - pozor hlavne na najvyšší, mal by obsahovať aspoň 70 stupňový, moja skúsenosť je že využívam štyry z piatich a odporúčam všetkým vyskúšať krátky 40 stupňový lebo na moje prekvapenie na bežný riad úplne stačí a šetrí vodu a energiu.
Aquastop - alebo sa to môže volať aj inak, ale ide v podstate o záruku proti pretečeniu umývačky - taká sranda v hadici na prívod vody do umývačky - odporúčam
Počet súprav - máme 12, ale videl som 10, 9, 6.
Značka - bacha na ňu, pýtaj sa predajcu, ľudí atď lebo miesto pomoci doma Ti uberia nervy a neušetríš čas. Doma mám MIELE je výborná ostatné Ti poradia ostatní Poraďáci.
Spotreba a Účinnosť - nedaj sa ukecať že 12 a 18 litrov je skoro to isté. to isté s energiou, šetri šetri šetri - v budúcnosti sa Ti to zíde. Účinnosť - samozrejme AAA, ale ak Ti ide o cenu je to na Tebe. s B ja osobne nemám skúsenosť
Iné - zamykateľné dvierka (mám, nevyužívam), skryté ovládanie, automatický program, hlučnosť atď
No ja som sa rozpísal, ale mám to namakané z poslednej kúpy tak len preto. Veľa šťastia pri výbere a kúp si nejakú knihu nech máš čo robiť ak už nebudeš umývať riad :D .
Gabi03
12.04.07,06:47
Sklápateľné mriežky - mám a odporúčam, dobre sa dajú uložiť hrnce
Možnosť používať tablety - nemám, prášok nie je drahý a soľ a leštidlo som dal prvý raz a ešte nedopĺňal, mám umývačku len tri mesiace. V umývačkach ktoré vyslovene tablety nepodporujú tak by sa nemali používať.. Pozor sú 3,4,5 zložkové tablety tak by to malo byť uvedené aj v myčke.
Nerezová vaňa - mám, ale výhody neviem, iba viem že sú aj z umelej hmoty.
Polovičný program - nemám, ale mám nejaký automatický program. v podstate ide o šetrenie vody a energie, ale myslím že my radšej počkáme deň a umývačka je potom plná
Samostatný kôš na riad - mám a je to vynikajúce. je viac miesta na riad
Počet programov - pozor hlavne na najvyšší, mal by obsahovať aspoň 70 stupňový, moja skúsenosť je že využívam štyry z piatich a odporúčam všetkým vyskúšať krátky 40 stupňový lebo na moje prekvapenie na bežný riad úplne stačí a šetrí vodu a energiu.
Aquastop - alebo sa to môže volať aj inak, ale ide v podstate o záruku proti pretečeniu umývačky - taká sranda v hadici na prívod vody do umývačky - odporúčam
Počet súprav - máme 12, ale videl som 10, 9, 6.
Značka - bacha na ňu, pýtaj sa predajcu, ľudí atď lebo miesto pomoci doma Ti uberia nervy a neušetríš čas. Doma mám MIELE je výborná ostatné Ti poradia ostatní Poraďáci.
Spotreba a Účinnosť - nedaj sa ukecať že 12 a 18 litrov je skoro to isté. to isté s energiou, šetri šetri šetri - v budúcnosti sa Ti to zíde. Účinnosť - samozrejme AAA, ale ak Ti ide o cenu je to na Tebe. s B ja osobne nemám skúsenosť
Iné - zamykateľné dvierka (mám, nevyužívam), skryté ovládanie, automatický program, hlučnosť atď
No ja som sa rozpísal, ale mám to namakané z poslednej kúpy tak len preto. Veľa šťastia pri výbere a kúp si nejakú knihu nech máš čo robiť ak už nebudeš umývať riad :D .

Vidieť, že niekto si danú tému pred kúpou poriadne preštudoval. :D
Čo sa týka nerezovej vane... Určite je lepšia tá nerezová, nakoľko v umelej sa aj keď sa riady opláchnu, nejaký pach tam určite ostane. Teda umelú by som neodporúčala.
Polovičný program? Ja mám buď na výber jedného z košov, alebo potom ďalšiu funkciu na skrátenie programu. Pri 2-hodinovom je to takých 15-25 min.
Samostatný kôš na riad? To je čo? Môžeš to špecifikovať?
Aquastop - súhlasím.

PS: S tou účinnosťou to nie je také jednoduché. AAA znamená najvyššie triedy pre: spotrebu vody, spotrebu elektriny a hlučnosť. Ale ako info od zaručeného človeka (vrátane vlastná skúsenosť) tieto umývačky majú programy o to dlhšie. Ale to už predajcovia o tom nehovoria.
Jendo
12.04.07,07:01
add. samostatný kôš na riad - dole je jeden vyťahovací kôš, nad ním druhý a nad ním ešte jeden s malou hĺbkou ani nie 10 cm s priestorom na riad, takže riad nedávam do takého košíka a do dolného koša ale do takých paličiek na ležato. zabudol som k iným funkciám pridať ešte nastaviteľný stredný kôš - mám dobrá vec raz za rok keď máme veľký hrniec, alebo plech.
Gabi03
12.04.07,07:08
add. samostatný kôš na riad - dole je jeden vyťahovací kôš, nad ním druhý a nad ním ešte jeden s malou hĺbkou ani nie 10 cm s priestorom na riad, takže riad nedávam do takého košíka a do dolného koša ale do takých paličiek na ležato. zabudol som k iným funkciám pridať ešte nastaviteľný stredný kôš - mám dobrá vec raz za rok keď máme veľký hrniec, alebo plech.

:eek: To má koľko ramien? (Riad = hrnce?)
Ja nemám ten vrchný kôš, ale mám také sklápacie "poličky" po bokoch horného koša, kde sa mi zmestia menšie šálky alebo šalátové misky. A ten nastaviteľný (u mňa) vrchný kôš je naozaj dobrý. Keď mám menej tanierov a poháre, dám ich do horného a zapnem len vrchné umývanie.
Jendo
12.04.07,07:20
:eek: To má koľko ramien? (Riad = hrnce?)
Ja nemám ten vrchný kôš, ale mám také sklápacie "poličky" po bokoch horného koša, kde sa mi zmestia menšie šálky alebo šalátové misky. A ten nastaviteľný (u mňa) vrchný kôš je naozaj dobrý. Keď mám menej tanierov a poháre, dám ich do horného a zapnem len vrchné umývanie.
Riad - len lyžičky, vidličky, nože, varešky. ten vrchný kôš má fakt malú hĺbku takže nič iné tam nevojde. tie bočné v strednom koši máme - ale nepoužívame :rolleyes:
Jendo
12.04.07,07:26
:eek: To má koľko ramien? (Riad = hrnce?)
Ja nemám ten vrchný kôš, ale mám také sklápacie "poličky" po bokoch horného koša, kde sa mi zmestia menšie šálky alebo šalátové misky. A ten nastaviteľný (u mňa) vrchný kôš je naozaj dobrý. Keď mám menej tanierov a poháre, dám ich do horného a zapnem len vrchné umývanie.

skúsil som vložiť obrázok umývačky, nie je to typ čo mám doma ale je tam vidno ten vrchný kôš. alebo pozri na www.miele.sk (http://www.miele.sk) - na umývačky riadu a tam to je tiež vidieť.
Chobot
12.04.07,07:51
:eek: To má koľko ramien? (Riad = hrnce?)
Ja nemám ten vrchný kôš, ale mám také sklápacie "poličky" po bokoch horného koša, kde sa mi zmestia menšie šálky alebo šalátové misky. A ten nastaviteľný (u mňa) vrchný kôš je naozaj dobrý. Keď mám menej tanierov a poháre, dám ich do horného a zapnem len vrchné umývanie.

Také umývačky s tromi vrstvami robí najmä Miele. Tam je ten vrchý kôš prispôsobený na príbory.

Tu si to môžeš pozrieť, ako to vyzerá:
http://www.miele.at/at/haushalt/produkte/4807_5041.htm
Zuzana210
13.04.07,07:08
My máme umývačku už cca 8 rokov, je to vážne skvelá vec. Sme traja a púšťame ju cca 2x za týždeň. Ale "periem" v nej väčšinou len taniere, poháre a príbory, lebo hrnce a panvice mi narúšajú zabehaný systém ukladania. Taniere a príbory sme si obstarali pre 12 osôb a lyžižiek do čaju a kávy máme pre istotu 24 :)
JAJA11
27.05.07,19:28
Ja som sa konečne prepracovala k umývačke riadu. Na základe Vašich rád je 60 cm široká, AAA, má polovičný program, Aquastop - Whirpool. Tento týždeň by nám ju mali prísť zapojiť, tak som si chcela kúpiť prostriedky do umývačky. Zostala som tam bezradne stáť, lebo mi nebolo jasné, čo mám vlastne kúpiť. Mali tabletky 5 v1, 3 v 1, nejaké čističe umávačky riadu, len tabletky, ale pochopila som, že k nim musím kúpiť ešte ďalšie veci. Poraďte, čo je najlepšie, aby mi dobre umyla riady. :rolleyes: :o :rolleyes:
misomiso
27.05.07,19:46
To su vsetko marketingove sprostosti. Zalezi samozrejme od toho, aku mas tvrdu vodu. Problem ale je ze u nas ve vo vacsine velmi tvrda voda, vodarne ju neupravuju ako na zapade, preto tie 3 v jednom, 5 v jednom a.t.d. nefunguju.

Treba kupovat normalnu sol do zmekcovacieho zariadenia mycky. Je to obycajny NaCl, ibaze od jedlej soli predavanej ako potravina sa lisi tym, ze je skutocne cista, bez pridania jodu. Tieto ciste NaCl do mycky kupis v kazdej drogerii, ale ke to predrazene. Ak chces PODSTATNE usetrit, kup si 25 kg sacok do priemyselnych zmakcovacov vody, dostupne napr. v Culligan, ale videl som to i v Rakusku v Metre a pod.

Okrem toho potrebujes este do kazdeho prania specialny prasok alebo tabletu, ale ziadne 3 v jednom, cim lacnejsi tym lepsi.

Treti komponent je lestidlo, ktore sa pridava iba raz za niekolko tyzdnov. Odporucam nastavit davkovanie lestidla na minimum zo zdravotnych dovodov.

Dolezita poznamka - ak budes kupovat sol do mycky v malych baleniach v obchode, jeden z najbeznejsich vyrobkov tohto typu sa vola Calgonit, - nezamenit ho za Calgon, ktory ide do pracky!!!. Mnohe zeny uz takto odrovnali nove umyvacky riadu. Raz som bol v servise a mali tam hned dve taketo neopravitelne.
JAJA11
28.05.07,06:02
Dolezita poznamka - ak budes kupovat sol do mycky v malych baleniach v obchode, jeden z najbeznejsich vyrobkov tohto typu sa vola Calgonit, - nezamenit ho za Calgon, ktory ide do pracky!!!. Mnohe zeny uz takto odrovnali nove umyvacky riadu. Raz som bol v servise a mali tam hned dve taketo neopravitelne.[/quote]

Ďakujem za rady, aj môj muž nechcel kupovať tie 5 v 1, takže to vyskúšam tak ako to radíš ty, dúfam, že budem s umývačkou spokojná. :rolleyes: :) :rolleyes:
Gabi03
28.05.07,06:03
Ďakujem za rady, aj môj muž nechcel kupovať tie 5 v 1, takže to vyskúšam tak ako to radíš ty, dúfam, že budem s umývačkou spokojná. :rolleyes: :) :rolleyes:

Ručím, že budeš spokojná. :D
liduska
28.05.07,07:52
Zaujímalo by ma o koľko vám klesla spotreba teplej vody za mesiac pri umývačke riadu.
SERVIS
28.05.07,07:57
Zaujímalo by ma o koľko vám klesla spotreba teplej vody za mesiac pri umývačke riadu.
To by aj mňa zujímalo a veľmi. Veď aj tie prísady sú dosť drahé. A minúť menej vody na úkor zdravia...
Chobot
28.05.07,08:16
Zaujímalo by ma o koľko vám klesla spotreba teplej vody za mesiac pri umývačke riadu.

Presne sa to nedá vyčísliť, Kto umýval ručne nehospodárnym spôsobom (pod tečúcou vodou), ten bude mať úsprou vyššiu. Ale obmedziť výhody umývačky riadu len preukázaním spotreby vody nie je správne. Dokonca si dovolím tvrdiť, že finančná úspora ani nie je markantná, možno žiadna, keby si započítala obstarávaciu cenu umývačky, plus k tomu náplne (soľ, zmäkčovač vody, tabletky či prášok, studenú vodu,...) v porovnaní len so spotrebou teplej vody a umývacieho prostriedku.

Ide skôr o pohodlie a kvalitné umytie riadu. Umývačka dokáže riad tak umyť, ako to ručne niekedy ani nedosiahneš, prípadne by to stálo veľa námahy (napr. začiernené konvice a šálky na čaj). Taktiež ide o úsporu času, ktorý by človek strávil pri dreze.

Asi málokomu napadne porovnať, koľko vody ušetrí tým, že má automatickú práčku a neperie v ruke. Každý to berie už automaticky ako súčasť domácnosti. Aj umývačku riadu treba takto chápať a nie sledovať, že kúpou "ušetrím XX litrov teplej vody".
misomiso
28.05.07,08:48
Presne tak, umyvacka nie je ani tak o uspore ako o komforte.

Samozrejme treba povedat, ze na aj niektore nevyhody. Napr. sa tam neda umyvat vsetok riad. (Napr. pribory s devenou ruckou, hlinikove veci a pod.). Navyse tiez vyzaduje istu udrzbu, cistenie sitok a pod.

Co sa tyka zdravotneho hladiska, je to diskutabilne, vela ludi v tom vidi riziko, ale dennodenny kontakt pokozky ruk so saponatmi tiez nie je zdravy.

Kazdopadne poznam vela ludi, ktori sa brania tomu kupit si prvu mycku, ale nepoznam ani jedneho, ktory by to olutoval potom, co sa rozhodol umyvacku kupit. To sa napr. neda povedat o mikrovlnke. Moj otec si mikrovlnku napr. s velkym nadsenim kupil a potom ju musel dat prec, pre problemy so zaludkom. On bol velmi citlivy na zaludok a dokazal aj v restauracii hned rozoznat, kde mu zohriali jedlo v mikrovlnke a kde nie. Vacsine ludi to ale samozrejme nevadi.
Ľuba
28.05.07,11:30
Presne tak, umyvacka nie je ani tak o uspore ako o komforte.

Samozrejme treba povedat, ze na aj niektore nevyhody. Napr. sa tam neda umyvat vsetok riad. (Napr. pribory s devenou ruckou, hlinikove veci a pod.). Navyse tiez vyzaduje istu udrzbu, cistenie sitok a pod.


Ja tam dávam aj také príbory, pokiaľ nie sú s lakovanými rúčkami.
Niafa
08.06.07,08:30
Ja som si konečne kúpila umývačku Whirpool 60-tku so šiestym zmyslom. Tento týždeň mi ju len zapojili. A pred tým ako som ju zapla,. som dosť dlho maturovala nad návodom ako ju vlastne spustiť. Nejako sa mi to podarilo. Ale nevedela som nastaviť, či budem používať prášok, alebo tablety tuším 4v1 al. 3v1 al. nejak podobne. V návode bolo písané, že pred spustením to treba nastaviť tlačidlom štart, podržať niekoľko sekúnd a na display sa malo zobraziť OFF-prášok, al. aké tablety. Ja keď som to stlačila na display sa mi zobrazovali len čísla. Nepodarilo sa mi to nastaviť. Aj napriek tomu som spustila umývanie. Asi tam bolo niečo predvolené od výrobcu. Riad bol veľmi pekne umytý, ale hneď nebol úplne suchý. Ja som to potom otvorila a cez noc pekne vyschol. Prosím Vás, ak mi viete poradiť ako to nastaviť, budem veľmi rada. Používam prášok, leštidlo, soľ Calgonit. Ďakujem.
Chobot
08.06.07,08:50
Ja som si konečne kúpila umývačku Whirpool 60-tku so šiestym zmyslom. Tento týždeň mi ju len zapojili. A pred tým ako som ju zapla,. som dosť dlho maturovala nad návodom ako ju vlastne spustiť. Nejako sa mi to podarilo. Ale nevedela som nastaviť, či budem používať prášok, alebo tablety tuším 4v1 al. 3v1 al. nejak podobne. V návode bolo písané, že pred spustením to treba nastaviť tlačidlom štart, podržať niekoľko sekúnd a na display sa malo zobraziť OFF-prášok, al. aké tablety. Ja keď som to stlačila na display sa mi zobrazovali len čísla. Nepodarilo sa mi to nastaviť. Aj napriek tomu som spustila umývanie. Asi tam bolo niečo predvolené od výrobcu. Riad bol veľmi pekne umytý, ale hneď nebol úplne suchý. Ja som to potom otvorila a cez noc pekne vyschol. Prosím Vás, ak mi viete poradiť ako to nastaviť, budem veľmi rada. Používam prášok, leštidlo, soľ Calgonit. Ďakujem.

Takéto nastavovanie je veľmi individuálne a závisí od konkrétneho typu umývačky. My nič také nastavovať nemusíme. Treba postupovať presne podľa návodu.
JAJA11
08.06.07,08:56
Ja som si konečne kúpila umývačku Whirpool 60-tku so šiestym zmyslom. Tento týždeň mi ju len zapojili. A pred tým ako som ju zapla,. som dosť dlho maturovala nad návodom ako ju vlastne spustiť. Nejako sa mi to podarilo. Ale nevedela som nastaviť, či budem používať prášok, alebo tablety tuším 4v1 al. 3v1 al. nejak podobne. V návode bolo písané, že pred spustením to treba nastaviť tlačidlom štart, podržať niekoľko sekúnd a na display sa malo zobraziť OFF-prášok, al. aké tablety. Ja keď som to stlačila na display sa mi zobrazovali len čísla. Nepodarilo sa mi to nastaviť. Aj napriek tomu som spustila umývanie. Asi tam bolo niečo predvolené od výrobcu. Riad bol veľmi pekne umytý, ale hneď nebol úplne suchý. Ja som to potom otvorila a cez noc pekne vyschol. Prosím Vás, ak mi viete poradiť ako to nastaviť, budem veľmi rada. Používam prášok, leštidlo, soľ Calgonit. Ďakujem.

Ja tiež od soboty umývam na umývačke, takej istej ako ty. Ten návod je naozaj geniálny, tiež som s ním mala problémy, ja som sa rozhodla pre tablety, ale asi vyskúšam aj prášok. Tiež som nadšená ako to ten riad umyje, ale už sa mi podarilo aj zlepiť lyžičky a potom sa mi umyli zle. Ale inak všetko v pohode. Už sa začínajú zapájať aj ostatní členovia rodiny. :rolleyes:
vikinka
08.06.07,09:29
Niafa,riad po otvorení umývačky by mal byť suchý,na podoru sušenia ak aj používaš tabletky treba do nádržky pridávať aj leštidlo.
DanielaSL
08.06.07,09:36
Ale z mojej skúsenosti dlhoročnej , veci z plastov neuschnú dobre. A doporučujem tablety 5v1.
Gabi03
08.06.07,10:20
Ja používam obyčajné tablety a vždy je všetko dobre umyté. Okrem toho používam aj leštidlo aj soľ, tak mi pripadá zbytočné používať xv1 tablety :)
JAJA11
08.06.07,10:26
Niafa,riad po otvorení umývačky by mal byť suchý,na podoru sušenia ak aj používaš tabletky treba do nádržky pridávať aj leštidlo.

Mne tiež riad neuschne dobre, nechávam ho v umývačke až do rána a až potom ho vyťahujem. Mám v umývačka aj soľ, aj leštidlo a dávam tabletu. :confused:
Niafa
08.06.07,11:01
Použila som aj leštidlo. Ale ja som umývala 1.x. Tak hádam sa to naučím, aby som bola spokojná.
Gabi03
08.06.07,11:02
Použila som aj leštidlo. Ale ja som umývala 1.x. Tak hádam sa to naučím, aby som bola spokojná.

Určite budeš spokojná. ;) :D
vikinka
08.06.07,11:06
Mne tiež riad neuschne dobre, nechávam ho v umývačke až do rána a až potom ho vyťahujem. Mám v umývačka aj soľ, aj leštidlo a dávam tabletu. :confused:
Tak to neiem prečo,ja mám krásne suchý riad,si bolo dobré spýtať sa u predajcu,určite by mal byť suchý,ja som mala tiež ten problém ale iba 1 týždeň až potom keď som pridala leštidlo som zisila v čom bol problém a tiež používam tablety 5v1.
DanielaSL
08.06.07,11:17
Ja používam obyčajné tablety a vždy je všetko dobre umyté. Okrem toho používam aj leštidlo aj soľ, tak mi pripadá zbytočné používať xv1 tablety :)

Obyčajné tablety mi spôsobili, že klasické poháre z tenkého skla ostali fľakaté a už sa nijako tie fľaky nedali odstrániť. Potom začali vyrábať vec, ktorá tomu zabraňovala..čiže k tabletám, leštíku a soli ešte jeden výdavok navyše. Tablety 5v1 toto už obsahujú, takže mám úsporu , nemusím kupovať ďaľšiu vec. Odvtedy sa mi to už s ničím nestalo.
Gabi03
08.06.07,11:20
Obyčajné tablety mi spôsobili, že klasické poháre z tenkého skla ostali fľakaté a už sa nijako tie fľaky nedali odstrániť. Potom začali vyrábať vec, ktorá tomu zabraňovala..čiže k tabletám, leštíku a soli ešte jeden výdavok navyše. Tablety 5v1 toto už obsahujú, takže mám úsporu , nemusím kupovať ďaľšiu vec. Odvtedy sa mi to už s ničím nestalo.

Neviem či to bude ono, ale mne povedali, že ak budem v umývačke umývať sklenené poháre, ktoré na to nie sú vhodné, po čase budú mať ani nie fľaky, ale ako keby také bielasté čiary, ževraj ako po mlieku.
JAJA11
08.06.07,11:21
Obyčajné tablety mi spôsobili, že klasické poháre z tenkého skla ostali fľakaté a už sa nijako tie fľaky nedali odstrániť. Potom začali vyrábať vec, ktorá tomu zabraňovala..čiže k tabletám, leštíku a soli ešte jeden výdavok navyše. Tablety 5v1 toto už obsahujú, takže mám úsporu , nemusím kupovať ďaľšiu vec. Odvtedy sa mi to už s ničím nestalo.

Ja som použila obyčajnú a umylo mi to dobre, poháre ukazujem všetkým čo prídu, lebo také asi neboli ani keď boli nové. :D :--- :D
Boneta
08.06.07,11:57
Neviem či to bude ono, ale mne povedali, že ak budem v umývačke umývať sklenené poháre, ktoré na to nie sú vhodné, po čase budú mať ani nie fľaky, ale ako keby také bielasté čiary, ževraj ako po mlieku.


Používam umývačku už rok, ale skelenené poháre, ktoré sú na denné používanie, majú presne tie bielastné čiary ako opisuješ. Používam vždy najnovšie tablety ( z reklamy) pretože lacnejšie sa mi neosvedčili.
Soňurka
08.06.07,12:24
Potvrdzujem, že 60 cm umývačka je určite lepšia, predtým som mala 45cm, do tej väčšej sa lepšie rozloží riad aj s hrncami. Doporučujem takú, kde sa dá zapnúť len jeden kôš, keď je menej riadu (ja ju nemám). Inak my ju máme zapojenú na teplú vodu.
S pohármi mám podobný problém - biele "čmuhy", ničím sa mi nepodarili odstrániť.
Pre zaujímavosť sme ešte v začiatkoch merali spotrebu vody a pri našom umývaní bola úspora skoro polovičná. Celkove sa síce úspora nedosiahne,(všetky komponenty, energia,..), ale aj tak je to jedna z najlepších vecí do domácnosti!!!! ;)
Ofélia
08.06.07,17:55
Ja mám elektrolux na 4 súpravy, je to malá myčka, takže dávam len polovičku tabletky. Calgon tabletky sa mi vôbec neosvedčili, nerezové hrnce aj poháre boli fľakaté a teraz vyše roka používam tabletky Somat tie 5v1 su veľmi dobré. Poviem Vám, že ja som zistila, že keď dosypávam soľ, alebo leštidlo, vtedy mám cca týždeň problém s fľakmi na pohároch.
Na poháre (zaváracie) používam práškovi Somat a dávam na 50°C program bez sušenia, keď program dôjde otvorím dvierka a tým že sú poháre vrelé sa ihneď vysušia. Keď ich donesiem k mame, tá sa nevie na ne vynadívať. Práškovi preto lebo na 50 C sa tabletka, nedokáže rozpustiť. Poznámka od výrobcu. Často sa mi zo začiatku aj stalo, že po umytí riadu mi tabletka zostala v nádobke a zistila som že v okruhu cca 10cm nesmie byť riad, lebo nádobka je síce priotvorená, ale nie otvorená.
Jendo
13.06.07,12:23
add: fľaky na tanieroch a pohároch - veľa, alebo málo nastavené dávkovanie leštiaceho prostriedku. Množstvo záleží od tvrdosti vody takže skúšajte od min. po max. a uvidíte.
Jana Motyčková
13.06.07,13:13
Ja som použila obyčajnú a umylo mi to dobre, poháre ukazujem všetkým čo prídu, lebo také asi neboli ani keď boli nové. :D :--- :D
Tie fľaky, resp. poškodenie skla neurobí po jednom alebo po pár umytiach, ale po dlhšom čase. Tiež som sa zo začiatku tešila aké mám krásne poháre, ale rýchlo sa zničili.
Leila2006
14.06.07,06:08
Nie všetky riady sú samozrejme vhodné do umývačky, niektoré dokáže riadne zničiť. Aj umývačky sú rôznej kvality, parametrov, závisí aj od toho. Ja som napr. leštidlo prestala dávať úplne, lebo sa mi aj tak nikdy nepodarilo odhadnúť tú správnu mieru a riad bol fľakatý. Teraz ho nepoužívam, a mám pocit, že je to lepšie. A je to aj tak zbytočná chémia, ktorú v konečnom dôsledku zjeme a bez toho sa zaobídem.
Chobot
14.06.07,06:26
Nie všetky riady sú samozrejme vhodné do umývačky, niektoré dokáže riadne zničiť. Aj umývačky sú rôznej kvality, parametrov, závisí aj od toho. Ja som napr. leštidlo prestala dávať úplne, lebo sa mi aj tak nikdy nepodarilo odhadnúť tú správnu mieru a riad bol fľakatý. Teraz ho nepoužívam, a mám pocit, že je to lepšie. A je to aj tak zbytočná chémia, ktorú v konečnom dôsledku zjeme a bez toho sa zaobídem.

Veru. nie všetko sa dá umyť v umývačke. Nedávajte tam hliníkový riad (napr. torotvé formy, hliníkové tácky,...), ostáne zoxidované - čierne-fľakaté.

My sme tam raz dali takú peknú leštenú hliníkovú tácku, ktorá sčernala a tie fľaky už nešli ničím odstrániť.
Elena Navrátilová
19.06.07,04:05
http://obyvani.centrum.sk/dum-a-byt/clanek.phtml?id=2954 Možno niekomu pomôže aj tento článok.
korduľa
03.09.07,14:41
potrebovala by som poradit, mam umyvacaku riadu vstavanu zn.Rosiers - je mimo "provoz" a neviem ani za svet najst ziadnu firmu, ktora robi servis tejto znacke. prosim poradte ak viete - BA

dakujem
janaGT
09.11.07,08:14
nemáte niekto PODSTAVNÚ umývačku?
Alebo dá sa vrchná doska voľne stojacej umývačky odmontovať?
Potrebujem nerezovú, 60, a dať ju pod prac.dosku - odporučíte?
Bola by som rada konkrétnemu označeniu umývačky, s ktorou ste spokojný.
tinaM
09.11.07,08:17
nemáte niekto PODSTAVNÚ umývačku?
Alebo dá sa vrchná doska voľne stojacej umývačky odmontovať?
Potrebujem nerezovú, 60, a dať ju pod prac.dosku - odporučíte?
Bola by som rada konkrétnemu označeniu umývačky, s ktorou ste spokojný.
Z mojej /ELEKTROLUX/sa doska dala odmontovať. Tiež ju mám pod prac.doskou.
Gabi03
09.11.07,08:31
nemáte niekto PODSTAVNÚ umývačku?
Alebo dá sa vrchná doska voľne stojacej umývačky odmontovať?
Potrebujem nerezovú, 60, a dať ju pod prac.dosku - odporučíte?
Bola by som rada konkrétnemu označeniu umývačky, s ktorou ste spokojný.

Voľne stojace umývačky by mali mať odnímateľný vrch práve kvôli tomu podsunutiu pod pracovnú dosku. Ak ich nemajú všetky, v predajni by ti mali poskytnúť potrebné informácie.
Odporučiť konkrétnu je ťažké (a je to reklama zadarmo :D), lebo len málo domácností vyskúšalo viac ako 1 umývačku. Skús špecifikovať svoje požiadavky a možno bude ľahšie ti poradiť. :)
dad111
09.11.07,08:34
Tu vrchnu dosku odmontovat a podsunut umyvacku je mozne skoro u vsetkych typov, ale pozor, napriklad WHIRLPOOL aj ked to uvadza ako moznost instalacie, v pripade poruchy moze odmietnut opravu ako zarucnu, zasiahli ste do konstrukcie a ak dojde k poskodeniu vplyvom zatecenia z vrchu ( z dosky kuch.linky) padla Vam zaruka. Takuto informaciu mi dali mailom po otazke na strankach vyrobcu. Vraj treba vrch umyvacky vhodne zakryt. Ako je to u inych vyrobcov neviem.
janaGT
09.11.07,08:49
[quote=Gabi03;565168Odporučiť konkrétnu je ťažké (a je to reklama zadarmo :D), lebo len málo domácností vyskúšalo viac ako 1 umývačku. Skús špecifikovať svoje požiadavky a možno bude ľahšie ti poradiť. :)[/quote]

no asi čo najlepšiu a cenovo prístupnú
chcela by som asi bosch alebo whirlpool, ale musia byť nerezové
dad111
09.11.07,09:01
BOSCH je kvalitnejsia a lepsia, zisti si len dostupnost servisu a ND, v tom je asi lepsi WHIRLPOOL, aspon v nasom regione. Kazdy predajca Ti bude tvrdit, ze servis a ND nie je problem. Vyskusaj ich. Pridi do obchodu a povedz, ze mas 5 rokov staru umyvacku takeho typu. aky oni predavaju a chces na nu nejaku konkretnu suciastku. Potom uvidis aky je to problem. Ak Ta budu posielat a odporucat na inych a ti zase niekam inam a vsetci dohromady Ta budu presviedcat, aby si kupila novy lepsi typ, nekupuj od nich nic. Kludne ich nechaj aby Ti tu vec objednali a ked Ti ju ukazu povedz im pravdu, ze ich len skusas. Nedaj sa oblafnut ich sladkymi recami.
Gabi03
09.11.07,09:05
BOSCH je kvalitnejsia a lepsia, zisti si len dostupnost servisu a ND, v tom je asi lepsi WHIRLPOOL, aspon v nasom regione. Kazdy predajca Ti bude tvrdit, ze servis a ND nie je problem. Vyskusaj ich. Pridi do obchodu a povedz, ze mas 5 rokov staru umyvacku takeho typu. aky oni predavaju a chces na nu nejaku konkretnu suciastku. Potom uvidis aky je to problem. Ak Ta budu posielat a odporucat na inych a ti zase niekam inam a vsetci dohromady Ta budu presviedcat, aby si kupila novy lepsi typ, nekupuj od nich nic. Kludne ich nechaj aby Ti tu vec objednali a ked Ti ju ukazu povedz im pravdu, ze ich len skusas. Nedaj sa oblafnut ich sladkymi recami.

5 rokov je dosť na to, aby sa do predaja dostali nové typy. :) To potom nech si zistí staršie modely.
janaGT
12.11.07,09:42
teraz som pozerala takúto, len neviem, či by bola dobrá:
BOSCH SGU46M55EU
trieda spotreby energie: A
trieda účinnosti umývania: A
trieda účinnosť sušenia: A
3+1 auto program: auto 55- 65°C, Eco 50°C, rýchly 45°C, predumytie
auto 3in1 - automatické prispôsobenie umývaciemu prostriedku
spotreba v programe Eco 50°C: wl. energia: 0,95 kWh, voda: 12l
AuaSenzor III
výmenník tepla
prietokový ohrievač
technika striedavého umývania
regeneračná elektronika
AquaStop so zárukou
elektronická časová predvoľba 1-19 hod.
elektronický ukazovateľ zbytkového času v minútach
elektronické ukazovatele nedostatku soli a leštidla
strieborné koše: sklopné tŕne v dolnom koši 2x
výškovo nastaviteľný horný kôš so systémom Rackmatic
servo-zámok
elektronická blokácia tlačítok
detská poistka proti otvoreniu spotrebiča
ostrekovacie ramená v tvare vlny
5. ostrekovacia rovina pre samočistenie plochého sitka
množstvo náplne: 12 jedálenských súprav
možnosť podstavby
hlučnosť: 49 dB (re 1pW)
dad111
12.11.07,11:53
Vo svojej triede je to jedna z najlepsich, ak nie najlepsia. Da sa k nej dokupit este ostrekovacie rameno na velke plechy, akysi specialny kosik na strieborne pribory. Na internete si pozri, ci by v cechach nebola lacnejsia, ako u Vas, nemas to daleko a na Sk to dovezu za 800 Ck. Posledne som pocul, ze dokonca si davaju vozit mycky z nemeckych e-obchodov. Mnohe z tych funkcii nevyuzijes, ale je to spica.
popleta
12.11.07,13:40
Ja mám tiež umývačku 45cm, sme 5 členná rodina a stačí. Chcem sa ale opýtať, ako často dosypávate soľ, a dolievate leštidlo, lebo mne to vychádza asi tak raz za mesiac (svieti kontrolka).
janaGT
13.11.07,05:08
Vo svojej triede je to jedna z najlepsich, ak nie najlepsia. Da sa k nej dokupit este ostrekovacie rameno na velke plechy, akysi specialny kosik na strieborne pribory. Na internete si pozri, ci by v cechach nebola lacnejsia, ako u Vas, nemas to daleko a na Sk to dovezu za 800 Ck. Posledne som pocul, ze dokonca si davaju vozit mycky z nemeckych e-obchodov. Mnohe z tych funkcii nevyuzijes, ale je to spica.

A máš skúsenosti presne s týmto typom umývačky?
dad111
13.11.07,10:38
Zial, pre menej dostupny servis som sa rozhodol pre ineho vyrobcu. Pri rozhodovani som vsak tento typ podrobne preveroval a prakticky mam v rodine overeny prave BOSCH, aj ked iny typ. BOSCH je podla mna aj tak najlepsi zo znaciek u nas dostupnych.
Dada
12.02.08,12:09
Tiež som rozmýšľala na BOSCH, a 45cm pripadali do úvahy len dve. Ale nakoniec som našla Electrolux - viď link. Čo poviete, môže byť?
http://www.electrolux.sk/node38.aspx?productid=6211&QPProducts=12597,12598,12599,6211,6213
DanielaSL
12.02.08,16:08
Dada na 9 súprav sa mi zdá málo...ináč je to celkom jedno aká značka..keď má dobre parametre. Ja mám Whirpool so 6.zmyslom a som s ňou maximálne spokojná. Umýva už dobrých pár rôčkov bez poruchy a najdôležitejšie je, že som sa zbavila práce, ktorá nikdy nemá v domácnosti konca kraja....
Dada
12.02.08,16:17
Dada na 9 súprav sa mi zdá málo...ináč je to celkom jedno aká značka..keď má dobre parametre. Ja mám Whirpool so 6.zmyslom a som s ňou maximálne spokojná. Umýva už dobrých pár rôčkov bez poruchy a najdôležitejšie je, že som sa zbavila práce, ktorá nikdy nemá v domácnosti konca kraja....

Väčšia mi tam nevlezie. Musím pozerať len na 45cm.
DanielaSL
12.02.08,16:19
Aha... tak vždy lepšia menšia myčka..ako žiadna.;):)
Dada
17.02.08,17:57
A ešte mi poraďte s čiastiacimi prostriedkami. Čo je dobré? Čítala som kadečo, že Calgonit, Somat, či W5 z Lidlu.
Umývačka podporuje tablety 3v1. Ale videla som len tablety bez uvedenia či ide o 3v1, či 5v1...
janaGT
17.02.08,18:01
A ešte mi poraďte s čiastiacimi prostriedkami. Čo je dobré? Čítala som kadečo, že Calgonit, Somat, či W5 z Lidlu.
Umývačka podporuje tablety 3v1. Ale videla som len tablety bez uvedenia či ide o 3v1, či 5v1...
niekto si chváli tablety, niekto používa soľ,leštidlo a prášok - ako sa hovorí, koľko ľudí, toľko chutí ...
ale o tých tabletách z lidlu som počula aj ja, že sú veľmi dobré, dokonca si ich chvália viac ako calgonit ..
Moju osobnú skúsenosť ti nenapíšem, nakoľko moja umývačka, ktorú som dostala pod stromček, ešte nie je zabudovaná ... takže na ňu len chodím pozerať do izby ...
Ale pravdu povediac, mám zatiaľ nakúpené aj tablety aj tie tri samostatné veci ...
Dada
17.02.08,18:03
niekto si chváli tablety, niekto používa soľ,leštidlo a prášok - ako sa hovorí, koľko ľudí, toľko chutí ...
ale o tých tabletách z lidlu som počula aj ja, že sú veľmi dobré, dokonca si ich chvália viac ako calgonit ..
Moju osobnú skúsenosť ti nenapíšem, nakoľko moja umývačka, ktorú som dostala pod stromček, ešte nie je zabudovaná ... takže na ňu len chodím pozerať do izby ...
Ale pravdu povediac, mám zatiaľ nakúpené aj tablety aj tie tri samostatné veci ...

No mne má prísť v utorok, či v stredu umývačka. A kúpila som už soľ, leštidlo aj tablety (ale nie také 3v1, či Xv1). Tak som zvedavá. Zatiaľ zberám poznatky, že čo a ako.
janaGT
17.02.08,18:07
No mne má prísť v utorok, či v stredu umývačka. A kúpila som už soľ, leštidlo aj tablety (ale nie také 3v1, či Xv1). Tak som zvedavá. Zatiaľ zberám poznatky, že čo a ako.
Ono je to asi najlepšie vyskúšať, že čo ti bude vyhovovať .A akú umývačku si kúpila? Keď mi spojazdnia umývačku, potom dám vedieť ...
Dada
17.02.08,18:09
Ono je to asi najlepšie vyskúšať, že čo ti bude vyhovovať .A akú umývačku si kúpila? Keď mi spojazdnia umývačku, potom dám vedieť ...
Electrolux ESL 46010... Jasné, musíme odskúšať.
janaGT
17.02.08,18:12
ja mám BOSCH, tam sa nenadstavuje že či máš tabletu alebo niečo iné ... ona si to sama vie odsledovať. Na Electroluxe si nadstavíš, že dávaš tabletu. Aspoň tak som to videla u kamošiek, jedna má BOSCH, druhá ELECTROLUX. Tak som "sondovala". Treba sa n iečo podučiť.
Dada
17.02.08,18:17
ja mám BOSCH, tam sa nenadstavuje že či máš tabletu alebo niečo iné ... ona si to sama vie odsledovať. Na Electroluxe si nadstavíš, že dávaš tabletu. Aspoň tak som to videla u kamošiek, jedna má BOSCH, druhá ELECTROLUX. Tak som "sondovala". Treba sa n iečo podučiť.

Ja som pôvodne tiež chcela BOSCH, lenže potrebovala som sa vtesnať do priestoru a tie rozmery mi to nedovolili, tak preto som skončila pri Electroluxe.
Dada
19.02.08,05:04
Zisťovala som si aj tvrdosť vody, tak máme mäkkú vodu. Hádam to nebude umývačke škodiť.
igi666
03.05.08,17:50
ahojte, ja by som sa chcel spytat, ze ked budem prvy krat pustat umyvacku, ci ju mozem spustit samotnu bez riadu, aby sa precistila.

Samozrejme so solou, lestidlom a praskom.
Chobot
03.05.08,18:50
ahojte, ja by som sa chcel spytat, ze ked budem prvy krat pustat umyvacku, ci ju mozem spustit samotnu bez riadu, aby sa precistila.

Samozrejme so solou, lestidlom a praskom.

Môžeš, dokonca to aj výrobcovia odporúčajú.
igi666
03.05.08,20:08
dakujem, lebo v navode som nic take nenasiel, ze ci s riadom alebo bez, treba po prvykrat spustit. :)
zvs-enco
29.07.08,11:10
Máme myčku, a kočky radím Vám kupte si to. Dala by som aj cenu tomu, kto to vymyslel.Som žienka pracujúca, a aj doma musím fungovať stále. Takže nič lepšie okrem aut.práčka , Pempersky a myčky nevymysleli pre nás ženy.
Pozdravujem Vás Viki.
jess
06.09.08,07:09
Mám umývačku cca 2 mesiace. S úsporou času som veľmi spokojná, avšak s kvalitou umývania až tak nie. Už som vyskúšala aj intenzívny aj automatický program, aj rýchly program. Riad som pekne porozkladala, aby sa voda dostala všade, ale napr. hrnce po varení fazule dokonale neumyje, niekedy ani panvice po praženici .... Mám Elektrolux za 22.000 a čakala som veru od toho viac. Tablety som kúpila Calgonit 5 v 1, vodu mám ok. A poháre z hnedého francúzskeho skla mám tiež fľakaté.....tie už umývam len ručne.
Marína
06.09.08,11:56
Daška, aj ja mám Electrolux. Dnu v myčke vľavo dole je gombík na nastavenie tvrdosti vody. Nastavenie by sa ti malo zhodovať s tvrdosťou vody, ktorú napúšťaš do myčky.
Mne sa skôr osvedčilo používať zvlášť prášok, leštidlo a soľ. S tabletami som nemala takú dobrú skúsenosť. Tie fľaky na skle sú, predpokladám, od soli.
Čo sa týka hrncov, pripálené asi neumyje žiadna myčka, ale to pripálenie ti aspoň zmäkčí a tak ho vieš lepšie odstrániť. Napr. aj mne hrniec, ak v ňom varím hovädziu polievku a po stranách ostanú prischnuté bielkoviny, neostráni úplne.
Pozri si aj tému http://www.porada.sk/t62321-umyvacka-riadu-matne-pohare.html
Rozalka
06.09.08,16:22
Súhlasím s Marínou.
Ešte doplním moju skúsenosť: niektoré hrnce môžem predbežne očistiť, aj tak sa neumyjú tak, akoby mali. Stáva sa mi to pri hrncoch kovových, lesklých (napr. aloxované). Odkedy mám umývačku, mám v peňaženke malinký magnet, ak kupujem niečo do domácnosti, čo sa má umývať v umývačke, musí prejsť "skúškou magnetom". Ak sa magnet neprichytí, nekupujem.
cactus
06.09.08,16:58
Súhlasím s Marínou.
Ešte doplním moju skúsenosť: niektoré hrnce môžem predbežne očistiť, aj tak sa neumyjú tak, akoby mali. Stáva sa mi to pri hrncoch kovových, lesklých (napr. aloxované). Odkedy mám umývačku, mám v peňaženke malinký magnet, ak kupujem niečo do domácnosti, čo sa má umývať v umývačke, musí prejsť "skúškou magnetom". Ak sa magnet neprichytí, nekupujem.
Cenný poznatok ten magnet, Rozalka, ďakujem.
jozka56
06.09.08,19:40
Rozálka ďakujem za cenné info, už som moje dieťa telefonicky poučila. Super.j:---
jess
07.09.08,08:28
Takže je to úplne v norme, keď mi poriadne neumyje hrnce:):D. Hej, sú to tie od polievky, pripálené atď.

A tie škvrny to budú isto od tých tabliet, pretože ja mám vodu mäkkkučkú a asi je v tabletke priveľa soli. Nastavené mám na 1.

Tak teda domíňam tabletky a budem fungovať so sólo prípravkami a uvidíme. Ďakujem za rady všetkým :):):)
lillian
10.09.08,06:44
chystam sa kupovat umyvacku riadu,tak by ma zaujimalo,kolko cca minut trvaju jednotlive programy.ma niekto skusenosti s umyvackou bosch,ake dlhe programy ma?
Braňo
10.09.08,07:08
bosch patrí ku špičke umývačiek. rada silence je veľmi tichá (takmer nepočuť). programy trvajú od 45 minút po 120 minút.
mamminta
06.01.09,13:45
bosch patrí ku špičke umývačiek. rada silence je veľmi tichá (takmer nepočuť). programy trvajú od 45 minút po 120 minút.
je to taký bežný časový priemer?
majú to tak aj ostatné?
bv_alexandra
06.01.09,13:53
je to taký bežný časový priemer?
majú to tak aj ostatné?
Myslím že áno. My máme elektrolux a intensiv program trvá 119min a najmenší program cca 45min.
buchač
06.01.09,14:11
Jurko má AEG - Elektrolux Intesiv :D

Nikoho k nej nepustím , všetko okolo nej robím sám !:cool:
Manželka sa stará akurát o tablety rôzneho výrobcu 7 v 1 .

Najkratší program mám nastavený na 36 minút , tzv. 3 in 1 , spotreba vody 12 litrov .

Umyje mi všetko fajn , aj pripálené hrnce / dovtedy som tomu neveril / .
Pred vložením trochu opláchnem , ale len z toho dôvodu , aby sa mi nezapchalo sitko .

Akurát ma rozčulujú reklamy na tablety typu : " PERFECTNÉÉÉÉÉ " :eek:
cancan
22.04.09,18:38
tak ja som prave odskusala nasu novu umyvacku. nakoniec som vybrala BOSCH SMS60M02EU. trochu som vahala pri pouziti prostriedkov. mam kupene tablety z Lidla 5v1. v navode a aj na tych tabletach som sa docitala, ze sol a lestidlo treba pridavat az od tvrdosti 21 dH. pozerala som na internete vodarenskej spolocnosti, ze v nasom meste su hodnoty 1,13-1,9 mmol/l comu zodpoveda tvrdost vody maximalne 11 dH. Ja som teda do umyvacky hodila len tu tabletu, ziadna sol a lestidlo. Robite to tak este niekto? Riad bol umyty super a ta mycka je neskutocne ticha. uvidime, ako to bude dalej.
tutiola
22.04.09,18:55
Pred prvým použitím umývačky je treba nasypať 1kg soli pre umývačky do nádržky (mám zanusi a priateľka wirpool, tam je to tiež) a zalieva sa to vodou, ale v návode by to malo byť. Nezáleži, akú máš tvrdú vodu, ale pred použitím je to nutnosť. Ďaalej sa riadiš buď tým, akú máš tvrdu vodu, alebo podľa kontrolky, ak ju máš. Keďže ja mám veľmi tvrdú vodu, používam soľ po každom 4-5 umývani riadu a leštidlo podľa toho, ako sa vyprazdňuje nádržka. Vodu mám veľmi vápenatu a ak by som nepoužila leštidlo, poháre by boli matné. Platí tu pravidlo, že jednoducho tak ako sme sa učili prať v automatických pračkach, tak sa musíme učiť a skúšať aj v umývačkach.

Čo sa týka tých tabliet z Lidlu, tak používam rôzne a od rôznych výrobcov. Veľký rozdiel medzi nimi nie je, iba ak v cene. Tablety občas vymením za prášok, ale tablety sú podľa môjho názoru a skúsenosti lepšie. Veľmi veľa záleži od vody.
danushka
22.04.09,19:15
Ja som sa naučila používať prášok+leštidlo+soľ. Jednoznačne mi to vychádza najlacnejšie. Keď si kúpim 2,5 kg prášok, ten mi vydrží celý rok cena soli a leštidla na doplnenie je zanedbateľná.
Po prepočítaní na tablety mi to vychádza naozaj lacnejšie a vôbec na výbere prášku nešetrím, kupujem kvalitný.
Ale určite to je aj vecou zvyku. Ten ušetrený čas namiesto umývania riadu, ten sa jednoducho nedá vyčísliť.
tutiola
22.04.09,19:32
Ja som sa naučila používať prášok+leštidlo+soľ. Jednoznačne mi to vychádza najlacnejšie. Keď si kúpim 2,5 kg prášok, ten mi vydrží celý rok cena soli a leštidla na doplnenie je zanedbateľná.
Po prepočítaní na tablety mi to vychádza naozaj lacnejšie a vôbec na výbere prášku nešetrím, kupujem kvalitný.
Ale určite to je aj vecou zvyku. Ten ušetrený čas namiesto umývania riadu, ten sa jednoducho nedá vyčísliť.
Máš pravdu, že je to lacnejšie, ak máš dobrú vodu. Mne sa to trochu predražuje, ale aj tak by som nemenila za umývanie v rukách. Známe, ktoré bývajú v meste a majú mäkku vodu, používajú tak málo soli ako uvádzaš aj ty, a prášok záleži od počtu členov v domácnosti. Tak trochu ti závidim spotrebu akú maš. Mne to vychádza asi tak na trojnásobok, ale aj tak by som ju nedala preč. Je to fantastický vynález, hlavne ak máš v dome starých ľudí, ktorý neuznávajú saponáty.
janaGT
24.06.09,04:46
ja mám podstavnú BOSCH. Fičí bez problémov cca 1,5 roka. Teraz sa mi po 2 razy stalo, že keď som dala umývať na 45 st. na dobu 30 minút, tak mi zostali v umývačke kúsky tabliet. A to používam len calgonit, ktoré sa nerozbaľujú, s červeným stredom.
V čom to môže byť? Nemáte skúsenosti?
bezradná
24.06.09,05:01
ja mám podstavnú BOSCH. Fičí bez problémov cca 1,5 roka. Teraz sa mi po 2 razy stalo, že keď som dala umývať na 45 st. na dobu 30 minút, tak mi zostali v umývačke kúsky tabliet. A to používam len calgonit, ktoré sa nerozbaľujú, s červeným stredom.
V čom to môže byť? Nemáte skúsenosti?

Aj ja mám umývačku Bosch a stávalo sa mi to pri tomto programe tiež, tak som vyskúšala somat gel. Keď nie je veľmi zaplnená umývačka(pri tomto programe by ani nemala byť), stačí na umytie aj ten gel a nezostávajú zvyšky umývacieho prostriedku.
janaGT
24.06.09,05:07
Aj ja mám umývačku Bosch a stávalo sa mi to pri tomto programe tiež, tak som vyskúšala somat gel. Keď nie je veľmi zaplnená umývačka(pri tomto programe by ani nemala byť), stačí na umytie aj ten gel a nezostávajú zvyšky umývacieho prostriedku.
len ma zarazilo to, že ja som tento program používala bežne, no nikdy sa mi to nestalo, to len teraz v priebehu asi týždňa. A tablety používam stále tie isté.
jana007
15.01.10,08:07
Môžem použiť do umývačky i rôzne značky prostriedkov - napr. Somat - soľ, Calgonit - leštidlo a pod.?
janaGT
15.01.10,08:11
Môžem použiť do umývačky i rôzne značky prostriedkov - napr. Somat - soľ, Calgonit - leštidlo a pod.?

ja používam len calgonit, ale možno ti poradia ostatní
boza1
19.09.11,07:43
Mám v úmysle kúpiť si umývačku riadu. Nová kuchynská linka sa mi už vyrába. Umývačku chcem vstavanú 60 cm s panelom v vpredu. Prečítala som si viacero ohlasov, ale sú už dosť staré. Hlavne neviem s akým programom. Akú máte skúsenosť? Akú značku kúpiť? Ďakujem za každú radu.
Zužu
19.09.11,07:53
ja mám Whirlpool a som veľmi spokojná /už 7 rokov/, určite sú už novšie typy, má 60 cm, nastaviteľný kôš - ja využívam jednu súpravu tanierov mám väčší priemer ako klasika, samostatne vrchné, samostatné spodné umývanie, sú dni keď ide za deň aj dva- tri krát.
555555
20.09.11,05:41
Myčka je po česky,slovenský výraz je umývačka riadu :)
zena77
27.09.11,05:49
Umývačka je skvelá vec, môžem len odporučiť.
Na značke asi aj záleží - kamoška má asi mesiac Bosch, ja mám rok Zanussi .. ona má 60 cm a ja keďže máme maličkú kuchyňu 45cm širokú umývačku...
Máme volne stojace... vychádzajú asi lacnejšie ako zabudované .. je to aj o šťastí.
prajem šťastnú ruku pri výbere. A prípravky do umývačky nájdeš za výborné ceny v Lidli DDDDD W5.
ivako
27.09.11,06:04
Ja mám Bosch, 60 cm. Mám na príbory vysúvaciu hornú zásuvku namiesto košíka a ušetrí mi to veľa miesta. Po skúsenostiach používam gel Somat alebo tablety z lidlu.