patys
07.01.10,10:18
Vedľa mojho pozemku je roľa.majitel sa rozhodol že si tam postaví dom.Aký odstup od mojej ohrady musí dodržat na jeho stavbu.resp.môže mať okná bez môjho súhlasu do mojej strany?dakujem.
Gabi03
07.01.10,09:21
Odstup od ohrady je min. 2 metre, v prípade, ze na vašom pozemku je dom, tak 7 metrov od vášho domu. Okná bez súhlasu si môže naprojektovať (ak sa nemýlim), ale súčasťou stavebného konania budete aj vy ako susedia, kde môžete podať námietku.
patys
07.01.10,09:28
moj dom je 2,5 metra od hranice pozemku.čiže jeho dom musí byt min. 4,5m od hranice pozemku.Takže bližšie to nemôže postaviť aj keby ma neprizvali do stavebného konania.
arizona
07.01.10,09:57
Podmienky umiestnenia rodinného domu, jeho odstupové vzdialenosti od hraníc pozemkov a susedných stavieb určuje vyhláška č. 532/2002 Z. z. o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu, ktorá platí od 1. 12. 2002. Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.
Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.
Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m. V stiesnených zemných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností. V tomto prípade sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov.
http://www.stavebnepovolenie.sk/sluzby.htm
patys
07.01.10,10:11
"Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m."

možno som to dobre nepochopil ale tieto 2vety si odporujú.
robin78
07.01.10,10:16
"Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m."

možno som to dobre nepochopil ale tieto 2vety si odporujú.

vobec si neodporuju, medzi domami musi byt tych 7 m a tiez musia byt aspon na 2 m od hranice pozemku, t.j. min. 1 dom bude musiet byt dalej ako tie 2m aby bol dodrzany odstup 7m ;-)
patys
07.01.10,12:17
Za trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku je možné považovať aj
zabranenie dopadu slnka a obmedzenie svetla?
Gabi03
07.01.10,13:22
Za trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku je možné považovať aj
zabranenie dopadu slnka a obmedzenie svetla?


Obmedzenie svetla určite. Ale obávam sa, že takýto posudok vám bude musieť vydať na to oprávnená osoba, nebude stačiť povedať, že vám tam tienia. Resp. on bude musieť dokázať, že vám neobmedzuje svetlo?:rolleyes: :o
patys
08.01.10,06:01
Dakujem za rady
fedo78
08.01.10,06:49
A o čo Vám vlastne ide? Nechcete, aby si sused na svojom pozemku postavil dom?
vankusik29
08.01.10,06:59
Asi mu ide hlavne o to aby si sused nedaval okna otocene na jeho dvor. Predstava, ze niekto sedi v kuchyni za stolom a cely den na vas pozera...hmm, nic moc. Tak isto aj nasi susedia si naprojektovali okna do nasho dvora a pritom ich stavba je 1m od hranice pozemku. V sucasnosti su tam 2 malinke neprehladne okienka a po rekonstrukcii tam ma byt okno do obytnej miestnosti. NEviem preco to ten projektant tak vymyslel.
fedo78
08.01.10,07:09
To je ok. My sme si vyberali projekt s tým, že v žiadnom prípade nechceme okná k susedom ani z jednej strany, okrem okienok z garáže, tie sú však malé a nepriehľadné. Nebolo by to príjemné ani pre nás ani pre susedov.
Špekulovať však nad tým, že mi niekto zoberie svetlo sa mi však zdá pritiahnuté za vlasy. Jedine, že by sused postavil hneď na alebo blízko pri hranici nejaký vysoký dom.
pivko
08.01.10,07:10
moj dom je 2,5 metra od hranice pozemku.čiže jeho dom musí byt min. 4,5m od hranice pozemku.Takže bližšie to nemôže postaviť aj keby ma neprizvali do stavebného konania.
Ak nemáš okná z obytnych miestností a nebude mať ani on tak može postaviť 2m od hranice a ty aj keď budeš prizvaný tak s tym nič neurobíš.Zákon je zákon. Ak však máš okna z obyt.miestnosti na jeho stranu ,alebo ty nemáš a on chce mať tak musí byť vzdialenošť medzi domami 7m. čiže može stavať 4,5m od hranice pozemku.
pivko
08.01.10,07:16
A o čo Vám vlastne ide? Nechcete, aby si sused na svojom pozemku postavil dom?
Presne o to mu ide,ale ak sused dodrží čo som napísal v predchádzajúcom príspevku tak sa može postaviť hoc i na hlavu a nič nezmože. Ja som mal tiež takého múdreho suseda že chcel 7m a staviam presne 2+2 /alebo žeby 2+1,9 ak zateplím 10cm/nakoľko nemáme spoločne okná z obyt.miestnosti iba z hajzlov:D
patys
08.01.10,18:16
ide mi o to že chce stavať dom 2metre od hranice dvojpodlažný s podkrovným bývaním.Ja mám do tej strany 2okná detská izba a spálna,pivničné okná.
pivko
09.01.10,07:48
ide mi o to že chce stavať dom 2metre od hranice dvojpodlažný s podkrovným bývaním.Ja mám do tej strany 2okná detská izba a spálna,pivničné okná.
4,5m od hranice pozemku nakoľko tvoj dom je 2,5m;)
Miloš Mičega - CIMOM TN
09.01.10,18:21
Vedľa mojho pozemku je roľa.majitel sa rozhodol že si tam postaví dom.Aký odstup od mojej ohrady musí dodržat na jeho stavbu.resp.môže mať okná bez môjho súhlasu do mojej strany?dakujem.

Na tomto linku si môžete nájsť čo potrebujete, aspoň z hľadiska zákonov : /treba prejsť uvedené, ale ručím za rady/

http://www.porada.sk/t101034-stavebne-povolenie-rady-skusenosti.html

CIMOM
AndrejG
09.01.10,19:15
Tych 7m nemusi platit vzdy...daju sa vybavit vynimky, pokial ide o specificke pozemky.
patys
11.01.10,17:59
A ktoré pozemky patria resp.sa môžu zaradit medzi špecifické?
pivko
12.01.10,07:11
Tych 7m nemusi platit vzdy...daju sa vybavit vynimky, pokial ide o specificke pozemky.
Ja staviam 4m a žiadnu výnimku som nepotreboval a ani nevybavoval;)
jojkoz
12.01.10,07:34
Ja staviam 4m a žiadnu výnimku som nepotreboval a ani nevybavoval;)

Lebo sused nepodal namietku ;)