pepo s
16.01.10,19:29
Dobrý deň,
s realitnou spoločnosťou sme sa pri predaji rodinného domu v rámci zmluvy o sprostredkovaní uzatvorenej v zmysle §262 a §642 až 651 Obch.Z (keďže ja som aj s manželkou fyzická osoba, tak aj na základe §2 Obč. Z - to je v hlavičke zmluvy) dohodli aj na zmluvnej pokute, citujem:

"V prípade akéhokoľvek závažného porušenia zmluvnej povinnosti každej zo zmluvných strán je sankcionované zmluvnou pokutou, a to vo výške 2500,-€ podľa tejto zmluvy. Závažným porušením zmluvnej povinnosti sa pre účely tejto zmluvy rozumie a to:"
a)...
b)...
c)...

1. otázka: Zmluvná povinnosť bola porušená v dvoch bodoch, a ja potrebujem vedieť, či sa v tomto prípade sankcionuje porušenie zmluvnej povinnosti jednorazovo, t.j. zaplatením pokuty 2500,-€, čo som aj urobil, alebo sa pokuta bude násobiť za každé porušenie zvlášť.

S konateľom realitnej spoločnosti sme sa dohodli na jednorazovom plnení, dal mi aj písomné vyhlásenie v znení:
...
-zmluvná pokuta vo výške 2500,-€ bola zaplatená riadne a včas
-sprostredkovateľ ďalej vyhlasuje, že si v zmysle uvedenej zmluvy o sprostredkovaní nebude v budúcnosti uplatňovať ďalšie nároky

2. otázka: Môže sa stať, že sa v budúcnosti konateľ rozhodne prípadné
ďalšie vyplatenie zmluvnej pokuty uplatniť?

ĎAKUJEM
k.i.n.o.
16.01.10,18:51
V prípade realitnej kancelárie je zmluvná pokuta v podstate náhradou ušlého zisku, teda provízie, ak porušením zmluvy znemožníš naplnenie predmetu zmluvy a kancelárii nevznikne nárok na províziu. Pokuta je podľa môjho názoru stanovená za porušenie zmluvy, čo si ty urobil. To, že si zmluvu porušil vo viacerých bodoch, by nemalo pokutu násobiť, ak to vyslovene zmluva nevymedzuje (napr. "pokuta sa vzťahuje na každé porušenie osobitne" alebo stanovenie pokút "za porušenie xy pokuta xy €, za porušenie yz pokuta yz €....").
Tento môj názor podporuje aj fakt, že realitná kancelária ti vystavila vyhlásenie, ktoré si uviedol.
Určite by som sa v tvojom prípade neobával ďalších pokút, kancelária je pravdepodobne rada, že dostala to, čo dostala. V praxi sa tieto sprostredkovateľské zmluvy bohužiaľ porušujú pravidelne, bežné je "obchádzanie" realitiek a vymožiteľnosť pokút je natoľko komplikovaná, že realitky sa vo väčšine prípadov do toho ani nepúšťajú.
Ty si sa zachoval ešte relatívne veľmi seriózne a naozaj si myslím, že sa nemusíš obávať.