jojcob
16.01.10,22:39
Dobry den, chem sa spytat, ze ak mam v rozvodovom rozsudku napisane, ze sa so synom mozem stykat len v parne soboty od 9 do 18 hod bez pritomnosti matky, ci to znamena, ze inokedy ho nemozem ani len stretnut na ulici. Ide mi o to, ze matka mi syna v stanoveny cas nielen ze neda, ale ani mi ho len neukaze. Riesim to tak, ze obcas za nim zajdem cez prestavku do skoly,aby som ho aspon videl a popytal sa, ako sa ma a ci nieco nepotrebuje. Ma 7 rokov. Ale matka zasla za ucitelkou, ze si to nezela a argumentuje prave znenim rozsudku. Moje chapanie rozsudku je take, ze v tie soboty si ho mozem bravat, inak nie, ale ze vyhladat ho mozem kedykolvek, ak tym nebudem zasahovat do jeho rezimu. Podotykam, ze rozsudkom mi neboli inak obmedzene rodicovske prava, len syn je zvereny do vychovy matka. Dakujem za radu.
iriska
17.01.10,09:55
Ja si myslím, že ho môžeš stretávať a pokecať si s ním (nie sme v Amerike), ale ak bol zverený do výchovy matke a ona povie učiteľke, aby ti ho nedávala, tak v tom môže byť problém. V tie dni, kedy ho máš mať, sa dá len volať policajtov a vyžadovať prostredníctvom nich stretnutie so synom. Ak to prebehne korektne, nezanechá to ani na synovi žiadne traumy alebo niečo podobné. Možno ak manž. uvidí, že jej nepomôže zamykať sa a odopierať stretnutie so synom, nabudúce alebo možno po 4 razoch už nebude robiť caviky.
Mgr.Shrek
17.01.10,10:32
Podľa mňa to znamená, že v tie soboty máš právo byť s ním, zobrať ho von, k sebe domov, na výlet.
Je samozrejmé, že stretnúť ho môžeš aj iné dni, ale nemal by si ho vyhľadávať. To, že tvoja ex porušuje rozsudok neznamená, že môžeš aj ty. V tvojom prípade by som sa s ňou pokúsil dohodnúť, aby si sa so synom mohol stretnúť. Ak to nepôjde, skús ísť po syna s nejakým kamarátom, aby si mal svedka, že ti neumožnila sa s ním stretnúť. Keď sa to zopakuje niekoľko krát, choď s políciou, aby si mal svedectvo aj príslušníkov polície a keď ani to nepomôže, tak podaj návrh na súd na úpravu vzťahov.
Toto je len môj názor, nemám ešte toľko skúsenosti, aby som ti poradil s určitosťou.
jojcob
17.01.10,10:47
Manzelka ten rozsudok porusuje uz 3 roky. Hlasil som to aj na socialku, kde si ju predvolali, ale ona odmieta spolupracovat. Najhorsie je, ze uz aj syna naockovala proti mne. Obcas sa so mnou nechce bavit a ako keby sa ma bal. Zavolal som si uz aj policajtov, ked mi uplne odmietla otvorit, ale potom mi to socialka "zakazala", lebo vraj to moze negativne vplyvat na dieta. A viem, ze exmanzelka malemu povedala, ze som policajtov volal na neho. Skusal som uz aj podat na nu trestne oznamenie za nerespektovanie sudneho rozhodnutia, ale policia to odmietla, lebo v zakone je vynimka co sa tyka stretnuti rodicov s detmi a su tam potrebne ine nalezitosti, aby to bol trestny cin. Ja som exmanzelke aj navrhoval, nech chodime von s malym spolu...chvilu to tak fungovalo, ale potom z nicoho nic s tym sekla a odvtedy ho neprivedie ani ku dveram, lebo vraj maly nechce a ona ho priviest nedokaze, lebo sa to vraj neda. Preto pre mna skola ostava jedinym miestom stretnuti so synom. On nema ziadnych kamaratov, von sam nechodi a vsade ho vozi matka alebo stary rodicia. Tak ze naozaj inde ako v skole sa s nim vidiet nemozem. Ked bol prvak, triedna ucitelka bola velmi ustretova a dokonca na syna vplyvala, ze otec ho ma rad a tak. Ked to exmanzelka videla, prelozila ho od zaciatku roka do inej skoly (dokonca v inom meste) a odmietala mi prezradit kam. Musel som si to zistovat az cez socialku. Nova triedna ma sice tiez chape, ale viac sa boji, aby jej exmanzelka nenarobila zle. Preto ma zaujima vyklad toho rozsudku, aby som hlavne triednu vedel ukludnit.
Evanka
17.01.10,11:04
Podľa mňa rozsudok určuje kedy syna prevezmeš matke a kedy ho vrátiš, neznamená to však, že nemôžeš syna inokedy vidieť, alebo sa s ním porozprávať. Prečo je manželka proti tomu? Nerozrušuješ tým syna? Bolo by dobré, keby ste aj po rozvode vedeli normálne medzi sebou komunikovať o spoločnom dieťati. Je to najlepšia cesta .... - samozrejme, ak sa to dá.
Zdá sa, že svoje nezhody prenášate aj na syna. Dohodni sa s manželkou aspoň na tom, že nebudeš ho vyhľadávať v škole, ale aby ti ho dávala v dohodnutom termíne. Synovi môžeš vysvetliť, že ho máš rád, ale už nepôjdeš za ním do školy, lebo mamina si to neželá a nechceš mu robiť problémy. Uvedom si, že dieťa má rado oboch rodičov a iba mu drásate srdiečko.
Xanti
17.01.10,11:09
Manzelka ten rozsudok porusuje uz 3 roky. Hlasil som to aj na socialku, kde si ju predvolali, ale ona odmieta spolupracovat. Najhorsie je, ze uz aj syna naockovala proti mne. Obcas sa so mnou nechce bavit a ako keby sa ma bal. Zavolal som si uz aj policajtov, ked mi uplne odmietla otvorit, ale potom mi to socialka "zakazala", lebo vraj to moze negativne vplyvat na dieta. A viem, ze exmanzelka malemu povedala, ze som policajtov volal na neho. Skusal som uz aj podat na nu trestne oznamenie za nerespektovanie sudneho rozhodnutia, ale policia to odmietla, lebo v zakone je vynimka co sa tyka stretnuti rodicov s detmi a su tam potrebne ine nalezitosti, aby to bol trestny cin. Ja som exmanzelke aj navrhoval, nech chodime von s malym spolu...chvilu to tak fungovalo, ale potom z nicoho nic s tym sekla a odvtedy ho neprivedie ani ku dveram, lebo vraj maly nechce a ona ho priviest nedokaze, lebo sa to vraj neda. Preto pre mna skola ostava jedinym miestom stretnuti so synom. On nema ziadnych kamaratov, von sam nechodi a vsade ho vozi matka alebo stary rodicia. Tak ze naozaj inde ako v skole sa s nim vidiet nemozem. Ked bol prvak, triedna ucitelka bola velmi ustretova a dokonca na syna vplyvala, ze otec ho ma rad a tak. Ked to exmanzelka videla, prelozila ho od zaciatku roka do inej skoly (dokonca v inom meste) a odmietala mi prezradit kam. Musel som si to zistovat az cez socialku. Nova triedna ma sice tiez chape, ale viac sa boji, aby jej exmanzelka nenarobila zle. Preto ma zaujima vyklad toho rozsudku, aby som hlavne triednu vedel ukludnit.Bohužial nie si prvý ani posledný otec čo sa mu to stalo.
A naozaj s tým veľa nenarobíš, možno časom ked syn dospeje a bude starší tak sa stretnete a porozprávate a on pochopí prečo ťa tolké roky nevidel. Prečo ťa nepozná.
Aj to bude veľmi ťažké, lebo mama ho naočkuje nenávisťou a prízvukovaním "otec ťa nemá rád, ved za tebou nechodí, ved ti nič nekúpil" a to aj v prípade, že budeš bivakovať predodvermi a že nakúpiš kopu darčekov a všetkého čo potrebuje.
Bohužial, systém je tak nastavený, že ak matka nechce tak otec dieťa neuvidí. Samozrejme zákon hovorí niečo druhé ale sám vidíš, že ten zákon nevie vymôcť spravodlivosť a ani len Ti dopomôcť k stretnutiam so synom.

A naozaj jedinou obeťou je Vaše spoločné dieťa. Obeťou nevraživosti matky, vdaka nej si nespozná otca, ktorý má o neho zájem.
jojcob
17.01.10,11:26
Podľa mňa rozsudok určuje kedy syna prevezmeš matke a kedy ho vrátiš, neznamená to však, že nemôžeš syna inokedy vidieť, alebo sa s ním porozprávať. Prečo je manželka proti tomu? Nerozrušuješ tým syna? Bolo by dobré, keby ste aj po rozvode vedeli normálne medzi sebou komunikovať o spoločnom dieťati. Je to najlepšia cesta .... - samozrejme, ak sa to dá.
Zdá sa, že svoje nezhody prenášate aj na syna. Dohodni sa s manželkou aspoň na tom, že nebudeš ho vyhľadávať v škole, ale aby ti ho dávala v dohodnutom termíne. Synovi môžeš vysvetliť, že ho máš rád, ale už nepôjdeš za ním do školy, lebo mamina si to neželá a nechceš mu robiť problémy. Uvedom si, že dieťa má rado oboch rodičov a iba mu drásate srdiečko.

Ja netusim, preco je proti tomu, aby som sa s nim stretal. Mam ho strasne rad, vzdy som si zelal syna a bol som aj pri porode. Ona vie ako vela pre mna znamena a asi sa mi cez neho msti, ze som si dovolail sa s nou rozviest. Pritom by som bol velmi rad, ak by sme zostali kamarati, ved mame spolocne dieta na ktorom nam obom zalezi. Ale ona sa so mnou odmieta o comkolvek bavit, nedviha mi mobil, neodpoveda na sms. Pritom sa vzdy pytam len na syna....ako sa ma, co nove v skole a tak. Neposkytuje mi o nom ziadne informacie, vsetko si zaskavam cez rozne urady a od znamych. Viem ze tento stav nie je pre maleho idealny, ale prave preto, ze ho mam rad, nemozem sa vzdat. Inak by som s nim uplne stratil kontakt a on by uveril, ze mi na nom nezalezi. V jednej nestrazenej chvili mi raz povedal "tatini, ja ta lubim, ale nehovor to mame". Na tie slova sa zabudnut neda a tak nemozem necinne ckat na to, az raz bude vacsi a vsetko pochopi sam. Lebo prostredie v ktorom je vychovavany je plne zaste a nenavisti ku mne a aj k ostatnej rodine (myslim aj rodinu exmanzelky, ktora zostala na mojej strane a podporuje ma...teda okrem jej rodicov a brata).
Evanka
17.01.10,12:04
Máš nezávideniahodnú situáciu, je len škoda, že matka si neuvedomuje, že vlastne tým škodí dieťaťu a oberá ho o pekné chvíle. Ktoré by mohlo stráviť s vlastným otcom, ktorý má o dieťa evidentný záujem. Čo by za to dali mnohé rozvedené ženy, ktorých ex sa o deti vôbec nezaujímajú.. Ale zdá sa, že k dohode dojde iba ťažko. Tieto úvahy ti ale veľmi nepomôžu, tak priamo k tvojej úvodnej otázke:

Ak sa stane, že otec sa bežne stretáva s deťmi aj mimo určeného termínu, nie je to nič protiprávne, ale na druhej strane, ak by to matka deťom neumožnila, nie je možné sa takéhoto stretnutia domáhať. Je však možné domáhať sa dodržiavania styku s maloletým dieťaťom v súlade s rozhodnutím súdu.
Ak ti matka odmieta dávať dieťa v termíne rozhodnutia súdu, a nechceš sa ani načas stretávania vzdať, skús to riešiť podaním návrhu na výkon rozhodnutia o úprave styku s maloletým dieťaťom. Takto môžeš žiadať o vynútené uspokojenie priznaného nároku štátnou mocou.
kyblik
17.01.10,12:21
Túto situáciu by som riešil opakovaným podaním na styk so synom na súde. Trval by som na stretnutí každý týždeň - párny (piatok, sobota), nepárny (sobota, nedeľa), Vianoce, Veľkú noc na striedačku, jeden mesiac cez prázdniny a pod. Si otec dieťaťa a máš rovnaké práva ako matka. Nemyslím, že dosiahneš taký častý styk ale stačí ak dosiahneš každý druhý víkend (min. 2 dni vkuse) a vzťah so synom sa určite napraví. Ak sa Ti do rúk dostane rozsudok a tvoja bývalá ho nebude akceptovať - treba ísť na políciu. Oni to riešiť síce nebudú ale musia urobiť zápis a posunú to na občiansko - právne oddelenie. Určite sa nevzdávaj ale postupuj rozumne a v súlade so zákonom.
Evanka
17.01.10,12:34
Túto situáciu by som riešil opakovaným podaním na styk so synom na súde. Trval by som na stretnutí každý týždeň - párny (piatok, sobota), nepárny (sobota, nedeľa), Vianoce, Veľkú noc na striedačku, jeden mesiac cez prázdniny a pod. Si otec dieťaťa a máš rovnaké práva ako matka. Nemyslím, že dosiahneš taký častý styk ale stačí ak dosiahneš každý druhý víkend (min. 2 dni vkuse) a vzťah so synom sa určite napraví. Ak sa Ti do rúk dostane rozsudok a tvoja bývalá ho nebude akceptovať - treba ísť na políciu. Oni to riešiť síce nebudú ale musia urobiť zápis a posunú to na občiansko - právne oddelenie. Určite sa nevzdávaj ale postupuj rozumne a v súlade so zákonom.
Jedna vec je Nedodržiavnie rozhodnutia súdu a druhá vec je Návrh na úpravu styku s maloletým. V prvom rade je potrebné dosiahnúť styk v súlade s rozhodnutím, je to jednoduchšia cesta.
iriska
17.01.10,12:45
Len tak ma napadlo, v mesiaci, kedy ti umožní stretnutie so synom, pošli jej vyššie výživné ako je stanovené.... alebo jej to povedz (a dodrž).
kyblik
17.01.10,12:46
Jedna vec je Nedodržiavnie rozhodnutia súdu a druhá vec je Návrh na úpravu styku s maloletým. V prvom rade je potrebné dosiahnúť styk v súlade s rozhodnutím, je to jednoduchšia cesta.

Z toho čo zadavateľ napísal mám pocit, že so synom trávi málo času. Preto by som v prvom rade riešil rozšírenie styku a následne jeho dodržiavanie.
kyblik
17.01.10,12:48
Len tak ma napadlo, v mesiaci, kedy ti umožní stretnutie so synom, pošli jej vyššie výživné ako je stanovené.... alebo jej to povedz (a dodrž).

Je to jedna z možností ale či sa to neotočí proti nemu... je to také zvláštne kupovať si stretnutia...
Xanti
17.01.10,12:48
Z toho čo zadavateľ napísal mám pocit, že so synom trávi málo času. Preto by som v prvom rade riešil rozšírenie styku a následne jeho dodržiavanie.
Ja som čítala iné, že zadávateľ má styk upravený súdom a dieťa nevidí v rámci tých dní ako má lebo matka dieťaťa mu ho nechce dávať.

A svoje dieťa vidí len ak príde za ním do školy.
Neviem čítali sme každý iné? Alebo sa niekto z nás pletie? mimotemy
kyblik
17.01.10,12:54
Ja som čítala iné, že zadávateľ má styk upravený súdom a dieťa nevidí v rámci tých dní ako má lebo matka dieťaťa mu ho nechce dávať.

A svoje dieťa vidí len ak príde za ním do školy.
Neviem čítali sme každý iné? Alebo sa niekto z nás pletie? mimotemy

Ja samozrejme súhlasím, je to len iný uhol pohľadu. Ak dá na súd - dodržiavanie získa stále iba ten jeden deň za dva týždne (co je fakt málo). Preto by som dal nový návrh a tým možno bývalú zaskočil...
Xanti
17.01.10,12:59
Ja samozrejme súhlasím, je to len iný uhol pohľadu. Ak dá na súd - dodržiavanie získa stále iba ten jeden deň za dva týždne (co je fakt málo). Preto by som dal nový návrh a tým možno bývalú zaskočil...
Ako zaskočí? Nijako, tak ako ho nedáva teraz, tak ho nebude dávať ani potom. A dalšia vec pri pojednávaní na súde o styku s dieťaťom môže matka prísť zo znaleckým posudkom, že dieťa otca vidieť nechce, že sa ho bojí, a že ho nepozná ( bodaj by poznalo ked matka bráni stretávaniu ) a otec dieťaťa môže výjsť so súdu so zákazom stretávania sa. Nie je tak?

Myslím, že legislatívne páky sú veľmi slabé čo sa týka vymožiteľnosti práva otcov/matiek ( lebo aj matky sa občas dostanú do takej situácie ) stretávať sa so svojimi deťmi.
Poola
17.01.10,13:23
Zial na pilu sa tlacit neda a cim "zlozitejsi" protivnik tym tazsie sa vedie aj len bežný dialog..Byvala koná na nevinnom dietati nenapravitelne skody a neuvedomuje si to. Dieta ma po rozvode aj nadalej oboch rodicov rado,jeho city k obom stale ziju. Skusil si s pani ex dialog? Bolo by fajn keby ti odpustila a zahodila zbytocny hnev ktory je devastacny na vasho syna. Nepochopila stále ze medzi vami to už skoncilo a jej syn ma aj nadalej otca a pravo nanho? Chlapec potrebuje poznat aj otcove názory, vzory a iny pohlad na zivot ako ma sama matka. Ona mu narusuje psychiku a nahana zle sny,vnutorne ho rozorváva. Bolo by fajn keby si byvala ex uvedomila tvoju neodmyslitelnu rolu v synovom zivote, že ONA s tebou uz nema co žabomyšie vojny z minulosti riešiť, vasa tema je len jedina-VAS SYN. Je mi luto toho maleho chlapca. Nie som psycholog ale kazdy by jej to podla mna takto nejako vysvetlil...
2009
17.01.10,14:01
To nie je rada iba vzdychnutie. Nezaútočte na mňa. Rozvod je vždy drastická a citlivá záležitosť.
A ak sa tam deti berú ako spôsob vydierania je to smutné. Akoby dospelý nechápali, že na to nemajú právo. Deti to nikdy nepochopia. Trpia a to nie je fér. Vychovávame predsa našu budúcnosť. A tá nie je dobrá ak deti vidia ako sa o nich bijú. Po pár rokoch si aj tak vytvoria na to svoj názor. A ten sa môže nepáčiť ani jednému z rodičov.

Dohoda je vždy prijateľnešie riešenie ako neskôr riešiť väčšie problémy. Napríklad stratu citu a kto dá viac vyhrá. Zadávateľ pokial píše pravdu a chce sa iba stretávať so synom je v zlej sytuácii. Ak jeho ex pritvrdí získa aj odporučenie psychológa lebo má vplyv na syna a ten zatiaľ spraví čo bude chcieť. To je ale Damoklov meč a nevypláca sa.
Ale neradím pasivitu. Treba o dieťa bojovať. Nie chodiť za ním do školy lebo pedagógovia sú na to jasne inštruovaný. Ale volať do školy a pýtať sa na jeho prospech a ako sa mu darí. Rodičovské združenia sa nedajú zakázať. A nebiť násilný pri schôdzkach. Bohužial policajti sú nešťastné riešenie aj keď nárok má. Dieťa to vyplaší. Je primalé aby to pochopilo. Možno v podstate radím zadávatelovi aby sa stiahol ale čas hrá preň. Ak tam ale vždy príde v čase ako mu je určené a nevzdá to je to jeho plus. Vždy je to ťažké
jojcob
17.01.10,15:38
V mojom pripade bol uz vypracovany aj znalecky posudok, ktory konstatuje, ze dieta ma k otcovi kladny vztah a otec si ho vie ziskat a dat ich stretnutiu zmysluplnu napln. Exmanzelka totiz podala na sud navrh, aby mi obmedzili styk so synom, lebo vraj sa ma boji, pomocuje sa, ked ma byt so mnou a pod. Sudna znalkyna to nezistila. Naopak v posudku sa pise, ze matka podsuva svoje nazory dietatu, manipuluje nim a odporucila, aby matka vyhladala psychologa. Kym to cele prislo zas k sudu uplynul rok a jej pravnik tam tvrdil, ze posudok uz je neaktualny. Ako keby som ja mohol za to, ze kym znalkyna ten posudok dala na papier a kym sud vytycil dalsie pojednavanie ubehol rok. Co sa tyka ucitelky, uz som jej niekolkokrat vravel, ze nech mi da vediet, ked bude rodicovske zdruzenie, ze by som tam rad prisiel. Zial doteraz mi vediet nedala, aj ked uz min. 1 sa konalo. Ale zas je ochotna mi podavat informacie, ked tam pridem osobne. Co sa tyka navrhu na vykon rozhodnutia, uz som ho chcel teraz podat, ale na prelome rokov 2009/2010 sa zmenilo cislovanie tyzdnov a ked ze robim na zmeny v pravidelnom turnuse, tak mi teraz stretnutia v parne tyzdne nevyhovuju, lebo min, jedno z nich nemozem absolvovat, lebo mam dennu. Tak musim podat ziadost o zmenu stretavania a to z parnych tyzdnov na neparne. Aj ked pri mojej exmanzelke je to len administrativne opatrenie, lebo aj tyk mi syna neda. Pokusal som sa s nou rozpravat niekolkokrat. Volal som ju sadnut si niekam na kavu. Odpovedala, ze si mam na to niekoho najst, ze ona ma s kym na kavu chodit. A v sobotu pred dverami bytu povie, ze sa jej nechce so mnou rozpravat a musi ist do bytu za synom. Proste ani z voza a ani na voz. Ja som naozaj pristupny kazdemu dialogu a navrhu. A dalsi problem vidim v tom, ze nase sudy su prefeminizovane a ona tam vzdy zahra utrapenu a popripade vypusti slzicku, aby ju vsetci lutovali. Potom akekolvek moje argumenty idu do stratena. Este podotknem, ze moje poziadavky na sude podporila aj kuratorka a nebrali to na vedomie, priklonili sa k matke.
viktorviktor
18.01.10,12:19
skúsil by som cez mobil, veď iste má kamarátov ktorý ho majú a zistiť číslo nebude až taký problém, bývalej by som nedával nič naviac( bo to zneužije, v tomto prípade sú ženské slzy výrečnejšie než všetky argumenty), naopak by som súd požiadal o zníženie dávok, všetko to bude len o trpezlivosti, a učitelke volaj každý týždeň, raz to nevydrží a povie to synovi že volávaš a zaujímaš sa, nevzdávaj to ak máš o syna skutočný záujem
jojcob
18.01.10,12:37
Syn sice mobil ma, ale ex mi odmieta povedat jeho cislo (vraj na co by mi bolo) a jeho spoluziakov som sa sice pytal, ale nepoznaju jeho cislo. Inych kamaratov syn nema, ex ho nepusta sameho von.
Poola
19.01.10,06:24
navrhni milej múdrej a citlivej byvalej zene ze by si chcel možno platit synovi mobil ? bolo by ruzumne keby ste boli v kontakte , predsa len ani ona nikdy nevie, kedy ta moze syn v nudzi potrebovat. Len skoda ze z jej strany je to stale o tom istom-bránenie styku s tebou lebo na teba ziarli, tak aj pochybujem ze by si bol v tomto uspesny.
jojcob
19.01.10,20:30
Dnes som dostal od triednej mojho syna tento mail:


Dobrý večer, aj ja mám pre vás novinu. Bola za mnou vaša exmanželka a mám písomne prikázané vás za Miškom nepustiť. Je o tom informovaná aj pani riaditeľka a ak prídete nechoďte za mnou, ale za ňou. Aj ona má to písomné rozhodnutie a je na ňom podpísaná p. Ingeliová (kuratorka). Je mi to čudné, ale je to práve opak toho čo ste mi napísal vy. Takže za Miškom vás už nepustím, musím rešpektovať zákonného zástupcu a či vám môžem podať informácie o prospechu vás poprosím dojednať s exmanželkou a musí mi to dať ona písomne. Takže komunikujte s ňou a nie so mnou. A nenoste mu prosím ani darčeky a ani deťom. Riešte si vaše problémy inou cestou, ale nie cezo mňa. Ďakujem a ostávam s pozdravom


Co mam teraz robit? Ja nie som synov zakonny zastupca? Nie je jednanie mojej manzelky, riaditelky a triednej ucitelky protizakonne? Poradte mi prosim, na co sa mozem odvolavat v pripade, ze pojdem do skoly za riaditelkou. Ak mi nebudu chciet podavat informacie a odmietnu ma pustit za synom, mozem na nich podat trestne oznamenie?
Evanka
19.01.10,20:41
Na základe čoho tak kurátorka rozhodla? To treba zisti v prvom rade, až potom sa dá zaujať stanovisko .....
Flinstone
19.01.10,20:53
§ 366 Trestného zákona

Kto po tom, čo sa proti nemu bezvýsledne použili opatrenia v občianskom súdnom konaní smerujúce k výkonu rozhodnutia súdu alebo súdom schválenej dohody o výchove maloletých detí, marí výkon takého rozhodnutia alebo dohody alebo kto marí výkon predbežného opatrenia uloženého v občianskom súdnom konaní na ochranu osôb ohrozených násilím, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

toľko citácia zákona... takže to je krajná možnosť... súd rozhodol a ona to nerešpektuje, takže môžte podať na súd, že nerešpektuje úpravu styku s dieťaťom a vaše právo a ak súd skonštatuje, že je povinná a nebude to naďalej rešpektovať, už to bude možné posudzovať ako trestný čin
jojcob
19.01.10,21:01
ale ta ista kuratorka mi povedala, ze s mojou zenou sa neda nic robit, ze to si uz musim dat sam na sud a ze ak mozem, tak nech chodim za synom do skoly a zrazu jej nieco taketo podpise? A ked som ja chcel, nech ide so mnou na stretnutie so synom, tak mi povie, ze s tym nema dobre skusenosti? Zajtra jej budem volat (zial prave zajtra robim) a vo stvrtok rano tam hned nabehnem. Ved predsa mi nemozu stale okresavat úrava, ako keby som bol neaky uchyl ci narkoman a nestaral sa vobec o syna.
Evanka
19.01.10,21:19
ale ta ista kuratorka mi povedala, ze s mojou zenou sa neda nic robit, ze to si uz musim dat sam na sud a ze ak mozem, tak nech chodim za synom do skoly a zrazu jej nieco taketo podpise? A ked som ja chcel, nech ide so mnou na stretnutie so synom, tak mi povie, ze s tym nema dobre skusenosti? Zajtra jej budem volat (zial prave zajtra robim) a vo stvrtok rano tam hned nabehnem. Ved predsa mi nemozu stale okresavat úrava, ako keby som bol neaky uchyl ci narkoman a nestaral sa vobec o syna.
Nechaj si vychladnúť hlavu. Telefonátom s kurátorkou nič nevyriešiš, ba naopak, môže to iba veci uškodiť. Treba podať návrh na výkon rozhodnutia a medzitým narobiť čo najmenej chýb, ktoré by boli proti tebe.
Evanka
19.01.10,21:26
Písomnú komunikáciu si odlož. Ja by som na mail slušne odpovedala a vysvetlila hlavne vetu, kde píše, že je to inak ako si jej hovoril. Chce to kľud, rozvahu a hlavne trpezlivosť.
kyblik
21.01.10,08:23
Co mam teraz robit? Ja nie som synov zakonny zastupca? Nie je jednanie mojej manzelky, riaditelky a triednej ucitelky protizakonne? Poradte mi prosim, na co sa mozem odvolavat v pripade, ze pojdem do skoly za riaditelkou. Ak mi nebudu chciet podavat informacie a odmietnu ma pustit za synom, mozem na nich podat trestne oznamenie?

Ako už viac ľudí písalo:
1. v prvom rade neurob nejakú hlúposť - môžeš dosiahnúť úplný zákaz styku.
2. vyhľadaj "dobrého" právnika
3. daj dokopy všetky papiere, posudky

PS: ohľadom školy nerieš vôbec nič. Školy majú vnútorný predpis a všetko čo urobia majú papierovo podložené. Čiže, môže Ti to iba poškodiť.
jojcob
21.01.10,11:04
Dnes som bol v skole za riaditelkou. Moja ex tam dala pisomne, ze si nezela, aby ma k synovi pustali a aby som sa mohol informovat o jeho prospechu. Ohanala sa rozsudkom, ktory sama nedodrzuje. Riaditelka povedala, vraj nie som zakonny zastupca a oni maju povinnost komunikovat len so zakonnym zastupcom alebo nim poverenym clovekom. Ale nakoniec sme spravili kompromis, ze mi informacie poskytnu len po vyucovani, ak sa dopredu ohlasim a syn uz v skole nebude.
Potom som sa stretol so skolskou psychologickou, ktora skonstatovala, ze moja ex nedospela a malemu skodi a ze syn je nou manipulovany. Ked si psychologicka pytala od ex suhlas , aby mohla urobit so synom sedenie, ta jej to nedovolila, ze jedine ak by mal skolske problemy a tie nema.
Pani na socialke mi povedala, ze ju ex obvinila, ze je proti nej zaujata a nadrzuje mi. Ex odmietla vsetky navrhy socialky na nejake riesenie a kompromis. Dokonca tam tvrdila, ze ona mi maleho v dane soboty vzdy nachysta obleceneho a obuteho k prebratiu, ale ze maly odmietne so mnou ist. Pritom mne ex vzdy tvrdi, ze chlapec je v pyzame a nechce zist z postele, pokial neodidem. A ako vzdy sa na socialke rozrevala, ze jej syn je pre nu vsetko a ona sa boji, ze ho strati.

Celkove resume je, ze mi vsetci radia riesit to formou sudu, lebo kazdy je na moju ex kratky a na nic nema kompetencie.
Vlastne potom ani ja nemam na nic pravo, len platit na svojho syna. Ako keby bol syrota, len s rozdielom, ze sirotske mu vyplaca "darca spermii" a nie stat.

Uz som bol aj u pravnika, buduci tyzden pojde podanie na sud. Aj ked pri sucastnej prefeminizacii sudov a vseobecnom nahlade na rozvedenych otcov sa obavam, ze ked sa im tam rozreve, este nie ona, ale ja dostanem pokutu.
kyblik
21.01.10,14:39
Znovu sa budem opakovať: riaditeľka s Tebou nemusí robiť kompromisy, bola to zrejme iba jej dobrá vôľa. Prosil si pani psychologičku o písomné vyjadrenie? - pred súdom neobstojí, že Ti niečo povedala, rovnako záznam zo sociálky o nezáujme spolupráce zo strany matky. Sú to veľmi silné tromfy pre Teba.
Evanka
22.01.10,13:52
Znovu sa budem opakovať: riaditeľka s Tebou nemusí robiť kompromisy, bola to zrejme iba jej dobrá vôľa. Prosil si pani psychologičku o písomné vyjadrenie? - pred súdom neobstojí, že Ti niečo povedala, rovnako záznam zo sociálky o nezáujme spolupráce zo strany matky. Sú to veľmi silné tromfy pre Teba.
Záleží však na tom, aký podklad matka predložila riaditeľke, musí to byť rozhodnutie na základe nejakého šetrenia a nie na základe toho, čo si matka želá. Ak sa napríklad jedná iba o zápisnicu, ktorú spísala kurátorka s matkou na základe toho, že matka ju navštívila, lebo si neželá, aby otec syna v škole navštevoval, ani aby sa informoval o ňom, bez ďalšieho šetrenia a konečného stanoviska kurátorky to nemá žiadnu výpovednú hodnotu.
jojcob
22.01.10,16:38
Tam ide hlavne o to, ze exmanzelka sa odvolava na rozsudok o rozvode, kde sa doslovne pise "otec je opravneny sa s maloletym dietatom stretavat kazdu parnu sobotu v case od 9,00 hod do 18,00 hod" a argumentuje tym, ze inokedy ako v tu parnu sobotu sa so synom nesmiem ani vidiet a ani rozpravat. A v skole zas argumentuju tym, ze o malom moze rozhodovat len pravny zastupca, ktorym je moja exmanzelka a oni musia respektovat jej volu. Ja som sice otec, ale nemam ziadne pravo ani syna vidiet a ani sa cokolvek o nom dozvediet, kym im exmanzelka neda na to povolenie.
Evanka
22.01.10,16:52
Tá citácia z rozsudku nie je najšťastnejšou formuláciou.
kyblik
22.01.10,17:38
Tam ide hlavne o to, ze exmanzelka sa odvolava na rozsudok o rozvode, kde sa doslovne pise "otec je opravneny sa s maloletym dietatom stretavat kazdu parnu sobotu v case od 9,00 hod do 18,00 hod" a argumentuje tym, ze inokedy ako v tu parnu sobotu sa so synom nesmiem ani vidiet a ani rozpravat.

Takto je to v každom rozsudku, jednoducho stanovené od - do. Preto som od začiatku navrhoval aby si najskôr dal návrh na rozšírenie styku s malým... A ak Ti to prejde a bývalá opäť nebude akceptovať rozsudok, tak potom podať sťažnosť na súd.


A v skole zas argumentuju tym, ze o malom moze rozhodovat len pravny zastupca, ktorym je moja exmanzelka a oni musia respektovat jej volu. Ja som sice otec, ale nemam ziadne pravo ani syna vidiet a ani sa cokolvek o nom dozvediet, kym im exmanzelka neda na to povolenie.

Toto je ošetrené vnútorným poriadkom školy. A niektoré matky to vedia využiť.

Moja rada: čokoľvek urobíš, urob to mimo syna. Ten ľúbi teba aj Tvoju bývalú rovnako a vaše škriepky mu veľmi ubližujú... Ver mi...
jojcob
24.01.10,19:52
O rozsirenie styku som sa uz pokusal, ale sud mi to naposledy v auguste 2009 zamietol s odovodnenim, ze najskor musi fungovat styk v povodnom rozsahu a az potom si ho mozem zelat rozsirit....padnute na hlavu, ved preto chcem rozsirit, ze to podla povodneho nefunguje. Ked som sa sudkyn po takomto rozsudku krajskeho sudu pytal, co mam este spravit, aky ustupok, aby som bol so synom, tak mi povedali, ze "vy ste boli manzelia, vy sa dohodnite"...ved ak by to islo, nepotrebujem sud.
A ja sa naozaj snazim robit vsetko mimo maleho, prip. tak, aby sa ho to co najmenej dotklo. Myslim, ze moja ex robi pravy opak. Ako priklad uvediem, ze ma syn prestal volat tatino ale zacal ma pred ludmi oznacovat priezviskom....a ucitelka, co ho mala minuly skolsky rok mi povedala, ze ku koncu nevedel, ci ma priezvisko podla mna, alebo podla otca mojej exmanzelky (ona mu uz od mala vravievala "ty nie si B...., ty si S..."
lena31
02.02.10,08:23
a učitelke volaj každý týždeň, raz to nevydrží a povie to synovi že volávaš

Toto má byť čo? Som učiteľka, a keby mi každý týždeň vola nejaký rodič kôli prospechu svojho dieťaťa (žeby toľko noviniek za týždeň, ktoré treba zreferovať pri dalších XXX deťoch?)tak to považujem za nekorektné správanie a obťažovanie, tiež zaťahovanie do sporu s ktorým ja nič nemám, chápem otca dieťaťa ale toto nie je riešenie, predovšetkým som povinná rešpektovať rozhodnutie súdu a to komu bolo zverené do patery
willma
02.02.10,13:33
Ja k tomu len zopár výcucov zo zákona o rodine.

Rek. zákon 36/2005 Z. z.

(Zákon o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov)
Autor: Národná rada SR
Platnosť od: 11.2.2005
Účinnosť od: 1.7.2008

§ 24

(4)Súd pri rozhodovaní o zverení maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti jedného z rodičov dbá o to, aby bolo rešpektované právo maloletého dieťaťa na zachovanie jeho vzťahu k obidvom rodičom a právo toho rodiča, ktorému nebude maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati. Rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, môže sa práva na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati domáhať na súde.

§ 25

(4) Ak jeden z rodičov opakovane bezdôvodne a zámerne neumožňuje druhému rodičovi styk s maloletým dieťaťom upravený podľa odseku 1 alebo 2, súd môže aj bez návrhu zmeniť rozhodnutie o osobnej starostlivosti.

PRVÁ HLAVA
RODIČOVSKÉ PRÁVA A POVINNOSTI

§ 28

(1) Súčasťou rodičovských práv a povinností sú najmä

a) sústavná a dôsledná starostlivosť o výchovu, zdravie, výživu a všestranný vývoj maloletého dieťaťa,
b) zastupovanie maloletého dieťaťa,
c) správa majetku maloletého dieťaťa.

(2) Rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia. Pri ich výkone sú povinní chrániť záujmy maloletého dieťaťa.

§ 38

(4) Ak rodič zneužíva svoje rodičovské práva a povinnosti najmä týraním, zneužívaním, zanedbávaním maloletého dieťaťa alebo iným zlým zaobchádzaním s maloletým dieťaťom, alebo výkon rodičovských práv a povinností napriek predchádzajúcim upozorneniam závažným spôsobom zanedbáva, súd pozbaví rodiča výkonu rodičovských práv. Tento odsek by sa možno dal tiež proti drahej bývalej použiť, podľa môjho skromného názoru a aj podľa posudku psychologičky, ktorá v ňom okrem iného uviedla, že dieťaťom manipuluje.

A okrem iného niekde som zaregistrovala aj takú formuláciu, že rodič, ktorému je dieťa zverené je povinný informovať druhého rodiča. Ešte sa pokúsim zistiť odkiaľ som to nabrala-ale stretla som sa už s tým.
A za ďalšie: Vieš do ktorej školy ti syn chodí, tak si skús pohľadať ich internetovú stránku a tam by mohli byť okrem iného aj informácie o rodičkách a skús aj poprosiť prípadne o prístupové heslo k internetovej žiackej knižke.
willma
02.02.10,19:48
Len tak ma napadlo, v mesiaci, kedy ti umožní stretnutie so synom, pošli jej vyššie výživné ako je stanovené.... alebo jej to povedz (a dodrž). aj keď som žena a aj matka, s týmto rozhodne nesúhlasím. Raz je daný rozsudok o výške výživného, tak nech sa ho pridržiava a zrovna v tomto prípade by som to veru neriešila, ako to tu už niekto spomenul, kupovaním si návštev. Skôr by som doporučila založiť ak to financie dovoľujú nejaké stavebné sporenie na synovo meno a tam mu ukladať peniažky. Keď dospeje a nebude mať totálne vygumovaný mozog od mamičky, tak pochopí, že otec sa snažil, ale viac mu jednoducho umožnené nebolo.
jojcob
02.02.10,22:32
Zial financna situacia mi neumoznuje davat synovi nieco este bokom. Naklady na byvanie, pozicka, alimenty...vela mi toho neostava :( . Stranky skoly je velmi slaba, skoro nic na nej nenajdem. So strankou skoly, kam syn chodil minuly sk.rok sa to neda vobec porovnat. Nemaju tam ani len rozvrh, nie to este ziacku knizku. A vraj klasicke rodicovske tiez nemavaju, ze sa im osvedcilo stretavat sa s rodicmi po dohode osamote, kde sa aj pripadne problemy prejednaju medzi styrmi ocami.
Inak podla mojej exmanzelky je na informovanie o synovi dostacujuca veta poslana cez sms: "Misko sa ma dobre a je zdravy", pripadne v sobotu rano : " Misko je chory, lezi, nemusis ani chodit". Zasadne mi odmieta prezradit jeho t.c., ake kruzky a v ktory den navstevuje, ci ukazat ziacku knizku. Vraj na co by mi to bolo a nepotrebujem to vediet.
Je sice pekne, ze podla zakona mam stale rodicovske prava a povinnosti, ale v skutocnosti sa vsetci ohanaju terminom zakonny zastupca a tym su moje prava negovane. Ostavaju len povinnosti - platit alimenty.
Evanka
03.02.10,07:00
a učitelke volaj každý týždeň, raz to nevydrží a povie to synovi že volávaš

Toto má byť čo? Som učiteľka, a keby mi každý týždeň vola nejaký rodič kôli prospechu svojho dieťaťa (žeby toľko noviniek za týždeň, ktoré treba zreferovať pri dalších XXX deťoch?)tak to považujem za nekorektné správanie a obťažovanie, tiež zaťahovanie do sporu s ktorým ja nič nemám, chápem otca dieťaťa ale toto nie je riešenie, predovšetkým som povinná rešpektovať rozhodnutie súdu a to komu bolo zverené do patery
Pre mňa prekvapivá reakcia učiteľky. Dopredu sa ospravedlňujem, že mám iný názor ako ty.
Ja by som ako učiteľka, naopak, uvítala záujem rodiča o prospech a správanie jeho dieťaťa, a to hlavne keď viem, že inak sa o tom iba ťažko môže dozvedieť. Horší prípad je podľa mňa, keď sa rodič o správanie dieťaťa nezaujíma. Túto situáciu vidím ako výnimočnú, nestáva sa to často a preto by bola na mieste aj trpezlivosť učiteľa.
willma
03.02.10,07:26
Zial financna situacia mi neumoznuje davat synovi nieco este bokom. Naklady na byvanie, pozicka, alimenty...vela mi toho neostava :( . Stranky skoly je velmi slaba, skoro nic na nej nenajdem. So strankou skoly, kam syn chodil minuly sk.rok sa to neda vobec porovnat. Nemaju tam ani len rozvrh, nie to este ziacku knizku. A vraj klasicke rodicovske tiez nemavaju, ze sa im osvedcilo stretavat sa s rodicmi po dohode osamote, kde sa aj pripadne problemy prejednaju medzi styrmi ocami.
Inak podla mojej exmanzelky je na informovanie o synovi dostacujuca veta poslana cez sms: "Misko sa ma dobre a je zdravy", pripadne v sobotu rano : " Misko je chory, lezi, nemusis ani chodit". Zasadne mi odmieta prezradit jeho t.c., ake kruzky a v ktory den navstevuje, ci ukazat ziacku knizku. Vraj na co by mi to bolo a nepotrebujem to vediet.
Je sice pekne, ze podla zakona mam stale rodicovske prava a povinnosti, ale v skutocnosti sa vsetci ohanaju terminom zakonny zastupca a tym su moje prava negovane. Ostavaju len povinnosti - platit alimenty. Len sa nevzdávaj - v tých paragrafoch čo som tam dala, nie je ani v jednom uvedené, že to závisí od zákonného zástupcu - skúste použiť s právnikom ten par. 38 v spojitosti s posudkom od psychologičky.
jojcob
22.02.10,13:12
A este jedna otazocka. Som alebo nie som po rozvode zakonny zastupca mojho syna? Je sice zvereny matke do vychovy rozsudkom, ale nikde sa tam nepise, ze by som bol nejak inak zbaveny rodicovskych prav.
Petra Nová
22.02.10,13:19
A este jedna otazocka. Som alebo nie som po rozvode zakonny zastupca mojho syna? Je sice zvereny matke do vychovy rozsudkom, ale nikde sa tam nepise, ze by som bol nejak inak zbaveny rodicovskych prav.
Nie je dôvod, prečo by si nemal zostať zákonným zástupcom dieťaťa, ak si nebol zbavený rodičovských práv k dieťaťu. Ale to by sa muselo rozhodnúť v inom konaní
jojcob
22.02.10,13:38
Nie je dôvod, prečo by si nemal zostať zákonným zástupcom dieťaťa, ak si nebol zbavený rodičovských práv k dieťaťu. Ale to by sa muselo rozhodnúť v inom konaní

To ako ze mam poziadat sud, aby ma uznal opät zakonnym zastupcom? :eek:
Petra Nová
22.02.10,13:51
To ako ze mam poziadat sud, aby ma uznal opät zakonnym zastupcom? :eek:

A prečítal si v tom mojom príspevku niečo také? To , že maloleté dieťa bolo zverené do výchovy matke, nespôsobuje zánik rodičovských práv druhého rodiča.
jojcob
22.02.10,14:02
A prečítal si v tom mojom príspevku niečo také? To , že maloleté dieťa bolo zverené do výchovy matke, nespôsobuje zánik rodičovských práv druhého rodiča.

prepac, nespravne som si to vysvetlil. A rodicovske prava = zakonny zastupca? Ide mi o to, ze v skole, kam syn chodi argumentuju tym, ze po rozvode bol syn zvereny rozsudkom do opatery matke a tym je zakonnym zastupcom len ona a oni informacie o dietati, jeho prospechu, skolskych akciach a rodicovskych zdruzeniach podavaju len zakonnemu zastupcovi a vraj ja som "len" otec.
Petra Nová
22.02.10,14:29
Opravujem sa . Súd pri rozvode musel musel upraviť výkon rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu a vrámci toho aj kto bude dieťa zastupovať a spravovať jeho majetok.

Viď zák.č.36/2005 Z.z. o rodine
§ 24
(1) V rozhodnutí, ktorým sa rozvádza manželstvo rodičov maloletého dieťaťa, súd upraví výkon ich rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode, najmä určí, komu maloleté dieťa zverí do osobnej starostlivosti, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok. Súčasne určí, ako má rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, prispievať na jeho výživu, alebo schváli dohodu rodičov o výške výživného.

(2) Rozhodnutie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností možno nahradiť dohodou rodičov. Dohoda musí byť schválená súdom, inak je nevykonateľná.

(3) Súd pri rozhodovaní o výkone rodičovských práv a povinností alebo pri schvaľovaní dohody rodičov vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa, najmä na jeho citové väzby a vývinové potreby a stabilitu budúceho výchovného prostredia.

(4) Súd pri rozhodovaní o zverení maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti jedného z rodičov dbá o to, aby bolo rešpektované právo maloletého dieťaťa na zachovanie jeho vzťahu k obidvom rodičom a právo toho rodiča, ktorému nebude maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati. Rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, môže sa práva na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati domáhať na súde.


Ak za zástupcu a správcu bola určená matka. Tak zastupuje dieťa ona, ale aj tak nevidím dôvod, pre ktorý by škola nemohla poskytovať druhému rodičovi informácie napr. o prospechu jeho dieťaťa.
jojcob
22.02.10,16:04
Ak za zástupcu a správcu bola určená matka. Tak zastupuje dieťa ona, ale aj tak nevidím dôvod, pre ktorý by škola nemohla poskytovať druhému rodičovi informácie napr. o prospechu jeho dieťaťa.

Lebo moja exmanzelka doniesla pisomne do skoly, ze si nezela, aby ma pustali k malemu a ani aby mi poskytovali o malom akekolvek informacie. Podla ludi zo socialky a pravnikov na to nema pravo, lebo taketo obmedzenie mi moze nariadit len sud. Ale triedna a aj riaditelka sa zlakli a vraj musia respektovat jej prianie, lebo ona je zakonny zastupca a v skolskom poriadku sa pise nie o rodicoch, ale len o zakonnych zastupcoch. A to, ze sa mozem svojho prava domahat na sude....mozem sa domahat len informovania od mojej ex, ktora vsak tvrdi, ze mi informacie poskytuje. Podla nej je to pravidelna veta: "Maly sa ma dobre a vsetko je v pohode" alebo v den, kedy s nim mam byt: "Maly je chory, nemusis ani chodit".
Petra Nová
22.02.10,16:30
Lebo moja exmanzelka doniesla pisomne do skoly, ze si nezela, aby ma pustali k malemu a ani aby mi poskytovali o malom akekolvek informacie. Podla ludi zo socialky a pravnikov na to nema pravo, lebo taketo obmedzenie mi moze nariadit len sud. Ale triedna a aj riaditelka sa zlakli a vraj musia respektovat jej prianie, lebo ona je zakonny zastupca a v skolskom poriadku sa pise nie o rodicoch, ale len o zakonnych zastupcoch. A to, ze sa mozem svojho prava domahat na sude....mozem sa domahat len informovania od mojej ex, ktora vsak tvrdi, ze mi informacie poskytuje. Podla nej je to pravidelna veta: "Maly sa ma dobre a vsetko je v pohode" alebo v den, kedy s nim mam byt: "Maly je chory, nemusis ani chodit".
A už si to skúsil, žiadať ich cestou súdu? To právo druhého rodiča na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati má svoj význam v tom, že v návrhu presne napíšeš o akých skutočnostiach chceš byť pravidelne informovaný, pretože to nemôže byť len z ústneho podania manželky. Čo tak vysvedčenia, žiacke knižky a pod.. Už si to takto skúšal? Predsa matka nemôže rozhodovať o rozsahu informácií, aké Ti o dieťati oznámi. Musíš dostávať objektívne informácie a v primeranom rozsahu o dieťati . Ak by robila ďalej obštrukcie, ja by som to právo na informácie skúsila uplatniť na súde.
buchač
22.02.10,16:36
prepac, nespravne som si to vysvetlil. A rodicovske prava = zakonny zastupca? Ide mi o to, ze v skole, kam syn chodi argumentuju tym, ze po rozvode bol syn zvereny rozsudkom do opatery matke a tym je zakonnym zastupcom len ona a oni informacie o dietati, jeho prospechu, skolskych akciach a rodicovskych zdruzeniach podavaju len zakonnemu zastupcovi a vraj ja som "len" otec.

mimotemy

.....v niektorých prípadoch by som to upresnil na výraz ..." platca alimentov " ....samozrejme , bez žiadnych nárokov na práva .....len povinnosti ...:rolleyes:
jojcob
22.02.10,16:43
A už si to skúsil, žiadať ich cestou súdu? To právo druhého rodiča na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati má svoj význam v tom, že v návrhu presne napíšeš o akých skutočnostiach chceš byť pravidelne informovaný, pretože to nemôže byť len z ústneho podania manželky. Čo tak vysvedčenia, žiacke knižky a pod.. Už si to takto skúšal? Predsa matka nemôže rozhodovať o rozsahu informácií, aké Ti o dieťati oznámi. Musíš dostávať objektívne informácie a v primeranom rozsahu o dieťati . Ak by robila ďalej obštrukcie, ja by som to právo na informácie skúsila uplatniť na súde.

Cestou sudu som ziadal informovanie o malom este ked chodil do skolky, ale chcel som, aby sud nariadil riaditelke povinnost ma informovat a to mi sud neschvalil, lebo vraj to je tretia osoba a informovat ma ma exmanzelka. A teraz sa toho domahat nemozem, lebo som podal na sud navrh na vykon rozhodnutia a neviem, ci mozem mat naraz na sude 2 veci tykajuce sa jedneho rozsudku.
riccado
22.02.10,16:48
hodim do plena jednu dobru myslienku, citujem z publikacie JUDr. Bronislavy Pavelkovej, PhD: Maloletí v slovenskom rodinnom práve, str. 56:

"Rozhodnutim o zvereni dietata do osobnej starostlivosti jedneho z rodicov, nestraca druhy rodic rodicovske prava a povinnosti a neide ani o pravne obmedzenie ich vykonu. Je teda plne zodpovedny za vychovu dietata, ma pravo rohodovat o dietati, nakolko je nadalej zakonnym zastupcom. Rozhodnutim sudu bol iba zbaveny prava na kazdodennu osobnu starostlivost, vzniklo mu vsak nove pravo na styk s dietatom, ktore mu ciastocne urcite fakticke obmedzenie jeho rodicovskych prav saturuje."

autorka je specialistka na obcianske pravo hmotne a rodinne pravo, takze o tom vie urcite viac ako nejaka pani ucitelka zo ZS....
Petra Nová
22.02.10,16:58
Cestou sudu som ziadal informovanie o malom este ked chodil do skolky, ale chcel som, aby sud nariadil riaditelke povinnost ma informovat a to mi sud neschvalil, lebo vraj to je tretia osoba a informovat ma ma exmanzelka. A teraz sa toho domahat nemozem, lebo som podal na sud navrh na vykon rozhodnutia a neviem, ci mozem mat naraz na sude 2 veci tykajuce sa jedneho rozsudku.
Keby si bol žiadal, aby súd uložil manželke, aby dala písomný súhlas škole , poskytovať Ti informácie o štúdijných výsledkoch a správaní dieťaťa, možno by to bolo prešlo. Ja si myslím, že ak možno žiadať zmenu výšky výživného, úpravu práv k dieťaťu, tak asi aj rozsah informovania. A to by bol nový návrh, kde sa ukladá povinnosť manželke, aby sa k Tebe dostali tie objektívne informácie.
Flinstone
22.02.10,17:36
hodim do plena jednu dobru myslienku, citujem z publikacie JUDr. Bronislavy Pavelkovej, PhD: Maloletí v slovenskom rodinnom práve, str. 56:

"Rozhodnutim o zvereni dietata do osobnej starostlivosti jedneho z rodicov, nestraca druhy rodic rodicovske prava a povinnosti a neide ani o pravne obmedzenie ich vykonu. Je teda plne zodpovedny za vychovu dietata, ma pravo rohodovat o dietati, nakolko je nadalej zakonnym zastupcom. Rozhodnutim sudu bol iba zbaveny prava na kazdodennu osobnu starostlivost, vzniklo mu vsak nove pravo na styk s dietatom, ktore mu ciastocne urcite fakticke obmedzenie jeho rodicovskych prav saturuje."

autorka je specialistka na obcianske pravo hmotne a rodinne pravo, takze o tom vie urcite viac ako nejaka pani ucitelka zo ZS....
pekné... ale spravodlivosť má niekoľko podôb... je predsa rozdiel, či niečo požaduje "slabá" žena, alebo "platca alimentov"... ako som raz počul vyrok sudkyne na pojednávaní o výživnom... "tu nejde o spravodlivosť, ale o výživne"
A tak je právny názor jednej vykladateľky práva jedna vec, a realita druhá... Fakt je asi najlepšie všetko požadovať od súdu. Ak súd rozhodne že máš právo kedykoľvek ísť do školy a pýtať sa na prospech, bude to na papieri s hlavičkou súdu a nebude mať obavy ani pedagogický zbor, ktorý je tiež vinný za všetko.
riccado
22.02.10,18:00
pekné... ale spravodlivosť má niekoľko podôb... je predsa rozdiel, či niečo požaduje "slabá" žena, alebo "platca alimentov"... ako som raz počul vyrok sudkyne na pojednávaní o výživnom... "tu nejde o spravodlivosť, ale o výživne"
A tak je právny názor jednej vykladateľky práva jedna vec, a realita druhá... Fakt je asi najlepšie všetko požadovať od súdu. Ak súd rozhodne že máš právo kedykoľvek ísť do školy a pýtať sa na prospech, bude to na papieri s hlavičkou súdu a nebude mať obavy ani pedagogický zbor, ktorý je tiež vinný za všetko.

ved jasne, ale ak pojde na sud bez argumentov, tak poleti von ako vypusteny balon. ak bude nieco od sudu ziadat, tak si to musi aj velmi slusne zdovodnit a sud presvedcit, lebo sud sa nebude trapit s tym, aby svoje rozhodnutie musel este aj komplikovane zdovodnovat...

na to maju sudcovia male platy a este su aj diskriminovani :D
jojcob
22.02.10,20:59
Otazka tiez je, ci by exmanzelka respektovala akekolvek nariadenie sudu, ked doteraz nerespektovala ziadny z 3 rozsudkov o tom, ako a kedy mi ma davat syna.
Este by ma zaujimalo, ci riaditelka skoly nekonala protipravne, ak mi nechcela dat precitat ten papier, ktory doniesla do skoly moja exmanzelka a ktorym si pisomne vynutila, aby ma nepustali za synom a nedavali mi o nom ziadne informacie.
Flinstone
23.02.10,05:59
Otazka tiez je, ci by exmanzelka respektovala akekolvek nariadenie sudu, ked doteraz nerespektovala ziadny z 3 rozsudkov o tom, ako a kedy mi ma davat syna.
Este by ma zaujimalo, ci riaditelka skoly nekonala protipravne, ak mi nechcela dat precitat ten papier, ktory doniesla do skoly moja exmanzelka a ktorym si pisomne vynutila, aby ma nepustali za synom a nedavali mi o nom ziadne informacie.
nemyslím, že tu je problém riaditeľka, ona sa len jednoducho bojí, aby nejaká Xantipa nezamávala v dnešnej ťažkej dobe s jej stoličkou. Veď všeobecne muži sú agresori (podľa TV správ)... Dal by som nejaký návrh na súd o určenie rozsahu práv... ak to aj zamietnu, budú musieť zdôvodniť, a tam bude napísané napr. Nemôžeme určit že máte právo, pretože to právo máte aj bez rozhodnutia súdu... A keď riaditeľka školy tiež zmäkne, ak zistí, že to nieje v rozpore so zákonom, ani vtedy ak je matka proti tomu. Musí jej to ako pedagogičke byť odporné, keď vidí, ako sa z dieťaťa stáva zbraň boja medzi rodičmi.
elli
25.02.10,16:06
Dnes som dostal od triednej mojho syna tento mail:


Dobrý večer, aj ja mám pre vás novinu. Bola za mnou vaša exmanželka a mám písomne prikázané vás za Miškom nepustiť. Je o tom informovaná aj pani riaditeľka a ak prídete nechoďte za mnou, ale za ňou. Aj ona má to písomné rozhodnutie a je na ňom podpísaná p. Ingeliová (kuratorka). Je mi to čudné, ale je to práve opak toho čo ste mi napísal vy. Takže za Miškom vás už nepustím, musím rešpektovať zákonného zástupcu a či vám môžem podať informácie o prospechu vás poprosím dojednať s exmanželkou a musí mi to dať ona písomne. Takže komunikujte s ňou a nie so mnou. A nenoste mu prosím ani darčeky a ani deťom. Riešte si vaše problémy inou cestou, ale nie cezo mňa. Ďakujem a ostávam s pozdravom


Co mam teraz robit? Ja nie som synov zakonny zastupca? Nie je jednanie mojej manzelky, riaditelky a triednej ucitelky protizakonne? Poradte mi prosim, na co sa mozem odvolavat v pripade, ze pojdem do skoly za riaditelkou. Ak mi nebudu chciet podavat informacie a odmietnu ma pustit za synom, mozem na nich podat trestne oznamenie?

Opakujem, co uz napisala Petra - podľa § 24 Zákona o rodine:

(3) Súd pri rozhodovaní o výkone rodičovských práv a povinností alebo pri schvaľovaní dohody rodičov vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa, najmä na jeho citové väzby a vývinové potreby a stabilitu budúceho výchovného prostredia.

(4) Súd pri rozhodovaní o zverení maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti jedného z rodičov dbá o to, aby bolo rešpektované právo maloletého dieťaťa na zachovanie jeho vzťahu k obidvom rodičom a právo toho rodiča, ktorému nebude maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati. Rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, môže sa práva na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati domáhať na súde.
elli
25.02.10,16:19
Skus teda najskor podat na sude navrh, aby Ti matka pravidelne podavala informacie o dietati,
pripadne ziadaj o rozsirenie styku aj na jedno konkretne popoludnie v tyzdni (napr.: otec je opravneny stykat sa s maloletym aj kazdu stredu od ... hod. do 18,00 hod.)

Jedinym argumentom, ktory je pravne akceptovatelny, je zaujem maloleteho. Pokial to tak vyjde aj zo znaleckeho posudku, ze je v zaujme maloleteho stretavat sa s otcom, ma sud malo manipulacneho priestoru na to, aby rozhodol inak. A ked sa uz bude nariadovat znalecke dokazovanie, treba poziadat sud, aby ako ulohu znalcovi ulozil vyjadrit sa aj k tomu, ci su zo strany matky manipulacne tendencie voci maloletemu v zmysle ladit ho proti otcovi. Dobry psycholog to zisti, a ak natrafis na takeho, ktory sa s tym vysporiada frazou "malolety nespolupracuje" a preto vysetrenie nie je mozne, treba urcit znalca ineho, takeho ktory VIE.
Ako otec by si mal apelovat na sud, ze ako otcovi Ti je velmi luto, ze sa ako dvaja dospeli ludia neviete dohodnut, a preto musite maleho podrobovat takymto strapaciam, ale ze si zaroven uvedomujes, ze ak to neurobis, prides Ty o syna a on o otca. Mozes argumentovat aj tym, ze mate so synom konkretny spolocny zaujem (co ja viem - lyze, chytanie ryb...? neviem), pricom matka k takymto cinnostiam vztah nema, a aj to je dovodom, preco je v zaujme maloleteho stretavat sa s otcom co najcastejsie.

Pokial ma matka priatela, skus sa jej pred sudom opytat, ci jej staci stretavat sa s nim kazdy druhy vikend a ak nie, preco by to malo stacit dietatu a otcovi...:-) mozno Ta sudca zrusi s tym, ze ju neriesite, ale mozno natrafis na takeho, ktory pochopi....

Nerespektovanie sudneho rozhodnutia matkou je dovodom na navrh na vykon rozhodnutia, ako bolo vyssie uz spomenute, mozes ale poziadat aj socialku o asistenciu pri stretavani. Pretoze mate styk upraveny cez vikendy, pravdepodobne nepochodis (preco by mal statny zamestnanec pracovat cez vikend, ze jo?), ale bude o tom aspon zaznam, ze si pred vykonom rozhodnutia vyuzil vsetky dostupne prostriedky.
jojcob
26.02.10,11:31
Tak ze navrh na vykon rozhodnutia bol uz podany a momentalne je to na sude.

O ucast soc. pracovnicky na stretnuti som ziadal, ale bolo mi povedane, ze oni s tym nemaju dobre skusenosti a ze ako rodicia by sme sa aj tak pred kuratorkou pretvarovali. A tiez podotkla, ze je to vikend. Zaznam o tom mam.

Znalecky posudok bol uz taktiez vypracovany, hodil som jeho zaver na net:



http://www.uloz.to/4110470/zaver-znaleckeho-posudku.pdf


Ziadal som aj rozsirenie styku na poobedie v tyzdni. Ziadal som o piatok po vyucovani, hlavne z toho dovodu, ze som si chcel syna vyzdvihnut priamo v skole bez pritomnosti matky, lebo vtedy nema so mnou absolutne ziadny problem. Ale exmanzelka argumentovala, ze syn ma kazdy den poobede kruzok a aj v piatok. Na to som ja namietal, ze pre mna nie je problem vyzvihnut ho v skole, dat ma najest, odviest ho na kruzok, pockat ho a po kruzku s nim travit cas. Ona na to namietala, ze potom to nema vyznam, ze aj tak s nim nebudem, ked bude syn na kruzku. A sudkyna okresneho sudu a aj senat krajskeho sudu jej dali zapravdu. Pritom socialka vydala suhlasne stanovisko k mojmu navrhu a tak isto aj sudna znalkyna. Ked som sa sudkyn na kraji po pojednavani spytal, ze nech mi teda poradia, co uz mam robit a aky ustretovy krok mam este spravit, aby som byval so synom, ak mi v tom exmanzelka brani, tak mi jedna z nich arogantne odpovedala "vy ste boli manzelia, vy sa dohodnite" .
Flinstone
26.02.10,11:55
to bude beh na dlhé trate... od sudkyne veľa nečakaj... ide cestou menšieho odporu. Predstava hysterického záchvatu chuderky matky ju asi straší. Na súd choď zásadne s advokátom, aby sa jej tvoja strana nevidela ľahšie potopiteľná a možno ju dotlačíš aj k spravodlivosti.
elli
26.02.10,15:54
Tak ze navrh na vykon rozhodnutia bol uz podany a momentalne je to na sude.

O ucast soc. pracovnicky na stretnuti som ziadal, ale bolo mi povedane, ze oni s tym nemaju dobre skusenosti a ze ako rodicia by sme sa aj tak pred kuratorkou pretvarovali. A tiez podotkla, ze je to vikend. Zaznam o tom mam.

Znalecky posudok bol uz taktiez vypracovany, hodil som jeho zaver na net:



http://www.uloz.to/4110470/zaver-znaleckeho-posudku.pdf


Ziadal som aj rozsirenie styku na poobedie v tyzdni. Ziadal som o piatok po vyucovani, hlavne z toho dovodu, ze som si chcel syna vyzdvihnut priamo v skole bez pritomnosti matky, lebo vtedy nema so mnou absolutne ziadny problem. Ale exmanzelka argumentovala, ze syn ma kazdy den poobede kruzok a aj v piatok. Na to som ja namietal, ze pre mna nie je problem vyzvihnut ho v skole, dat ma najest, odviest ho na kruzok, pockat ho a po kruzku s nim travit cas. Ona na to namietala, ze potom to nema vyznam, ze aj tak s nim nebudem, ked bude syn na kruzku. A sudkyna okresneho sudu a aj senat krajskeho sudu jej dali zapravdu. Pritom socialka vydala suhlasne stanovisko k mojmu navrhu a tak isto aj sudna znalkyna. Ked som sa sudkyn na kraji po pojednavani spytal, ze nech mi teda poradia, co uz mam robit a aky ustretovy krok mam este spravit, aby som byval so synom, ak mi v tom exmanzelka brani, tak mi jedna z nich arogantne odpovedala "vy ste boli manzelia, vy sa dohodnite" .


1. Kedy rozhodol Krajsky sud? Davnejsie, ci teraz niekedy?
2. Pytam sa aj preto, pretoze rozhodnutie v rozpore s vykonanym dokazovanim, ktore sa s tymto dokazovanim argumentacne nevysporiada, je v rozpore so zasadami spravodliveho sudneho konania, a teda zrele na podanie na Ústavny sud. Sanca 50:50, prelozene do ludskej reci - mozes byt na tom rovnako alebo lepsie.

Pozri aj: www.concourt.sk (http://www.concourt.sk/) - rozhodovacia činnosť - vyhľadávanie

III. ÚS 53/06
III. ÚS 117/06
jojcob
27.02.10,10:51
Krajsky sud rozhodol uz v auguste 2009..... moj pravnik mi vtedy povedal, ze voci jeho rozsudku sa neda odvolat a na podanie mimoriadneho dovolania neboli splnene nejake podmienky, co tam byt musia.
elli
27.02.10,11:25
Krajsky sud rozhodol uz v auguste 2009..... moj pravnik mi vtedy povedal, ze voci jeho rozsudku sa neda odvolat a na podanie mimoriadneho dovolania neboli splnene nejake podmienky, co tam byt musia.

Mal pravdu, ide o konania, v ktorych je vecne nepripustne tak podanie dovolania, ako aj mimoriadneho dovolania.
Ustavna staznost taketo obmedzenia nema, je vsak limitovana lehotou 2 mesiacov od pravoplatnosti rozhodnutia, ktoreho neustavnost/nesulad s medzinarodnymi predpismi sa napada.
jojcob
13.03.10,11:49
Tak podal som Návrh na vykon rozhodnutia. Dali jej ultimatum, ze sa musi rozsudku podvolit, inak jej opakovane hrozi pokuta "az" 60€ a mne nakazali dorucit na sud do 30 dni pisomne oznamenie, ci styk so synom prebehol podla rozsudku....A pravdaze neprebehol. Akurat sa zrazu dalo priniest ho po dvere bytu, kde mi syn asi za 5 s. odrecitoval, ze nikam so mnou nejde a nepojde a nemam uz za nim chodit. Potom ho pustila na zem (dotial ho drzala na rukach) a maly odisiel dnu. Ziadne upozorneie, aby ma aspon pozdravil, ziadne presviedcanie, aby nebol taky a aspon sa so mnou porozpraval, ked uz som za nim prisiel. Vyzyval som ju, nech ho oblecie a ideme von aspon na chvilu a dokonca som jej ponukol, ze nemusime ist hned, nech si urci , kedy sa mam vratit. To uz len opakovala, ze " ...to sa neda". A potom mi len povedala cav a zavrela mi dvere pred nosom. Cele to trvalo ani nie 5 min. Asi si mysli, ze tym, ze mi ho ukazala a 7,5 r. syn mi sam povedal, ze nikam nejde, tak naplnila literu rozsudku a ona je z obliga. Som zvedavy, ci jej sud tu pokutu naozaj udeli, lebo pokial viem, ak sa nepodvoli takto tusim 3x a sud ju opakovane pokutuje, tak uz je mozne aj trestne stihanie.
kms
13.03.10,12:11
podla mojho nazoru nie je vasa ex z obliga, nakolko zmyslom royhodnutia sudu v ramci vykonu rozhodnutia je zabezpecit realny priebeh styku s maloletym v sulade s rozhodnutim. nakolko syn je malolety, je na manzelke, aby nielen nebranila, ale aj sama zabezpecila vykon rozhodnutia. Najma, ked k cela vec prebehla sposobom, aky popisujete. Je vhodne obratit sa na sud s tym, ze k predaniu syna opat nedoslo, a teda rozhodnutie respektovane nebolo. Vy mate pravo na styk, ona je povinna styk so synom umoznit. To ze syn hovori, ze nechce, alebo cokolvek ine, neznamena, ze by k styku nemalo dojst. Jednoducho vam ho nevydala obleceneho pripraveneho atd... Viem, ze to znie tvrdo, akoby islo len o vec, ale taky je moj nazor, co sa tyka pravnej stranky. Ine je to uz co sa tyka tej ludskej, ale myslim, ze po urcitej spolu stravenej dobe, by aj taketo lady povolili...
jana32
15.03.10,06:45
Dobrý deň prosím zúfalo o radu, aby sme nevyrobili nejaký problém. Dieťa bolo rozsudkom súdu zverené do starostlivosti matky. Tá doniesla do školy splnomocnenie ( neoverené ), že vo veci styku so školou ( prospech dieťaťa, jeho správanie atď ) splnomocňuje úplne cudziu osobu aby sme tejto poskytovali informácie o dieťati. Ibaže mne sa to nezdá, ak by sme mali poskytovať nejaké informácie niekomu inému ako matke, malo by to byť stanovené súdom a nie nejakým splnomocnením, nie? Matka ale prišla s krikom, že papier máme, tak čo špekulujeme. Teraz ide len o to, o aký paragraf sa oprieť, cez víkend som presedela nad zákonom o rodine, ale je to také nie celkom jasne šité na tento konkrétny prípad. prosím Vás ako by to trebalo pdoľa Vás poriešiť? Veľmi pekne ďakujem
jana32
15.03.10,09:19
Dobrý deň prosím zúfalo o radu, aby sme nevyrobili nejaký problém. Dieťa bolo rozsudkom súdu zverené do starostlivosti matky. Tá doniesla do školy splnomocnenie ( neoverené ), že vo veci styku so školou ( prospech dieťaťa, jeho správanie atď ) splnomocňuje úplne cudziu osobu aby sme tejto poskytovali informácie o dieťati. Ibaže mne sa to nezdá, ak by sme mali poskytovať nejaké informácie niekomu inému ako matke, malo by to byť stanovené súdom a nie nejakým splnomocnením, nie? Matka ale prišla s krikom, že papier máme, tak čo špekulujeme. Teraz ide len o to, o aký paragraf sa oprieť, cez víkend som presedela nad zákonom o rodine, ale je to také nie celkom jasne šité na tento konkrétny prípad. prosím Vás ako by to trebalo pdoľa Vás poriešiť? Veľmi pekne ďakujem

Prosím , nie je nikto kto by vedel poradiť?:mee:
kyblik
15.03.10,10:24
V prípade tejto matky je niekoľko otázok. 1. Kto je tá splnomocnená osoba? Nemusí to byť celkom cudzí človek (priateľ, au-pair), matka môže byť pracovne viac vyťažená a pod. 2. Chodí dieťa do školy nepripravené - zanedbané? 3. Ak máte splnomocnenie, v čom je pre Vás problém? Sú tie informácie také tajné?
Evanka
15.03.10,13:32
Dobrý deň prosím zúfalo o radu, aby sme nevyrobili nejaký problém. Dieťa bolo rozsudkom súdu zverené do starostlivosti matky. Tá doniesla do školy splnomocnenie ( neoverené ), že vo veci styku so školou ( prospech dieťaťa, jeho správanie atď ) splnomocňuje úplne cudziu osobu aby sme tejto poskytovali informácie o dieťati. Ibaže mne sa to nezdá, ak by sme mali poskytovať nejaké informácie niekomu inému ako matke, malo by to byť stanovené súdom a nie nejakým splnomocnením, nie? Matka ale prišla s krikom, že papier máme, tak čo špekulujeme. Teraz ide len o to, o aký paragraf sa oprieť, cez víkend som presedela nad zákonom o rodine, ale je to také nie celkom jasne šité na tento konkrétny prípad. prosím Vás ako by to trebalo pdoľa Vás poriešiť? Veľmi pekne ďakujem
Asi si zástupca školy (riaditeľ, učiteľ) a preto táto otázka. V školskom poriadku asi máte zakotvené, ako a komu poskytujete informácie o vyučovacích výsledkoch. Ak tam takýto prípad nie je, ja by som trvala na tom, aby bol podrobnejšie rozpísaný rozsah informácií a rozsah zodpovednosti za riešenie. Aby sa nestalo, že pri prípadnom probléme neviete s kým ho treba vlastne riešiť, či predvolať matku, alebo túto splnomocnenú osobu. Malo by byť tiež jasné, či splnomocnená osoba prijíma tieto povinnosti. Preto by som trvala aj na overení podpisov oboch strán. Pokiaľ sa nevyskytne žiadny problém, nezdá sa to dôležité, ale pri riešení problémov sa to dôležitým môže ukázať.
Barbara
16.03.10,09:51
sa mi zdá, že sa to sem akurát hodí


Návrh
ZÁKON
z................................................. ...2010,
ktorým sa mení a dop a zákon Národnej rady Slovenskej republiky . 36/2005 Z. z. o
rodine v znení neskorších predpisov
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Čl. I
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 36/2005 Z. z. o rodine v znení zákona
Národnej rady Slovenskej republiky č. 297/2005 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej
republiky č. 615/2006 Z. z. a zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 201/2008 Z. z.
sa dopĺňa takto:
1. V § 24 sa za odsek 1 vkladá nový odsek 2, ktorý znie:
„ (2) Ak sú obidvaja rodičia spôsobilí dieťa vychovávať a ak majú o starostlivosť o
dieťa obidvaja rodičia záujem, tak súd môže zveriť dieťa do striedavej starostlivosti obidvoch
rodičov ak je to v záujme dieťaťa a ak budú takto lepšie zaistené potreby dieťaťa. Ak so
striedavou starostlivosťou súhlasí aspoň jeden z rodičov dieťaťa tak súd musí skúmať, či bude
takáto starostlivosť v záujme dieťaťa.“
Doterajšie odseky 2 – 4 sa označujú ako odseky 3 až 5.
2
2. V § 24 odsek 3 znie:
„(3) Súd pri rozhodovaní o výkone rodičovských práv a povinností alebo pri
schvaľovaní dohody rodičov rešpektuje právo maloletého dieťaťa na zachovanie jeho vzťahu
k obidvom rodičom a vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa, najmä na jeho citové
väzby, vývinové potreby, stabilitu budúceho výchovného prostredia a ku schopnosti rodiča
dohodnúť sa na výchove a starostlivosti o dieťa s druhým rodičom. Súd dbá, aby bolo
rešpektované právo dieťaťa na výchovu a starostlivosť zo strany obidvoch rodičov a aby bolo
rešpektované právo dieťaťa na udržovania pravidelného, rovnocenného a rovnoprávneho
osobného styku s obidvomi rodičmi.“
3. V § 24 odsek 4 znie:
„ (4) Súd pri rozhodovaní o zverení maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti
jedného z rodičov dbá na právo toho rodiča, ktorému nebude maloleté dieťa zverené do
osobnej starostlivosti, na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati. Rodič, ktorému
nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, môže sa práva na pravidelné
informovanie sa o maloletom dieťati domáhať na súde.“
Čl. II
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. júla 2010.
razdva
16.03.10,13:40
Asi sa viem vžiť do Tvojej situácie. Potreboval by som vedieť, prečo Ti súd dovolil stretávať sa so synom iba tak málo. Ak to bolo bez nejakej dokázateľnej príčiny, tak je to klasický, a dovolím si tvrdiť hlúpy, najmä mužov, diskriminujúci rozsudok. Takých je žiaľ na Slovensku veľa a nič sa s tým nerobí. Súdy napomáhajú odcudzovaniu dieťaťa druhému rodičovi. Najväčší neprospech má z toho dieťa. Úradníci (SPOD a SK) nie sú schopní absolútne pomôcť druhému rodičovi, aby mohlo s ním dieťa byť aspoň v takom rozsahu, ako súd rozhodol. V normálnych štátoch je bežné, že ak rodič neumožňuje styk dieťaťa s druhým rodičom, tak (ak to situácia umožňuje), odoberú ho a dajú do starostlivosti druhému. Paradoxom je, že obaja rodičia (pokiaľ nie sú iné dôvody) majú rovnaké práva na stretávanie a výchovu dieťaťa. Dieťa má rovnaké právo na oboch rodičov. Toto právo nie je schopní úrad SPOD a SK absolútne zabezpečiť. Dokonca ešte ani nerozmýšľajú takým slovníkom. Ja by som si zobral na každé oprávnené stretnutie svedkov. Potom by som to písomne nahlasoval na úrade a polícii. Stále. Vyhol by som sa stretnutiam mimo soboty. Žiadal by som úrad, aby s matkou komunikoval písomne a zadokumentoval to. Ak by nekonal, dal by som sťažnosť na úrad. Na políciu oznámenie o prečine- marenie výkonu súdneho rozhodnutia a poškodzovania cudzích práv. V tomto prípade nielen Tvojich, ale aj dieťaťa. Je to beh na dlhé trate. Stretol som sa s prípadom, keď otec nevidel svoje dcéry osem rokov. Náš štát nič neurobil, lebo sme muži a teda grázly. Potom by som sa snažil prípad medializovať s menami policajtov, pracovníkov úradu, prípadne prokurátora, ak by Ti (s najväčšou pravdepodobnosťou) oznámenie o prečine zamietli. Tie táraniny o tom, že dieťa sa s Tebou nechce stýkať vyplývajú z negatívneho pôsobenia matky na dieťa, ktorá je taká obmedzená vo svojej nenávisti, že nie je schopná uvedomiť si, ako poškodzuje a psychicky týra vlastné dieťa. Tí,ktorí sa voči deťom správajú tak nezodpovedne (u nás najmä ženy a je to hrozivé percento), by mali byť podrobení znaleckému vyšetreniu. Vo väčšine ide o komplexy , ktoré si riešia cez nevinné deti. Neraz sa stane, že keď dieťa dospeje, spontánne zavrhne takú matku. Čo samozrejme nepomôže ani druhému rodičovi a už vôbec nie dieťaťu. Ľudia, ktorí Ti píšu, že sa máš dohodnúť, to v podstate myslia dobre. Problém je , že adresátom by mala byť matka, ktorá má všetko v rukách.
jojcob
21.03.10,19:19
Ked som sa rozvadzal, tak mal syn len 4 roky a aj ked som ziadal, aby som ho mohol mavat cele vikendy, tak mi sudca (podotykam muz) odsuhlasil len parne soboty s tym, ze do buducna neni problem styk rozsirit. A ked som sa pred rokom o to pokusal (cele vikendy, 1 den cez Vianoce, Velkonocny pondelok a 2 tyzdne cez prazdniny). Na okrese mi dala len tie Vianoce a Velkonocny pondelok, lebo kuratorka sa bala rozhodnut a nechala vsetko alibisticky na rozhodnuti sudu. A na kraji to potvrdili 3 sudkyne v senate s tym, ze ved ak doteraz nefungoval styk s dietatom vo vymedzenom rozsahu, tak co ho chcem rozsirovat, ze nasjskor musi styk prebiehat v stanovenom rozsahu. Ale ze nefungoval z mojej viny, ale z viny exmanzelky, tak to ich nezaujimalo. A ani uz suhlasne stanovisko socialky k mojmu navrhu a ani sudnoznalecky posudok v moj prospech.
jojcob
29.03.10,19:36
Podal som Návrh na zmenu zverenie a 15.4. mám prve pojednavanie. Uvidime, ci moju ex uz aspon teraz trkne, ze treba zaradit spiatocku alebo sa nadalej bude tvarit ako nepostihnutelna. Viem, ze to nebude jednoduche, ale ja uz nemam co stratit a mozem len dufat, ze zvitazi konecne aj spravodlivost.
jojcob
16.04.10,04:05
Podal som si do skoly kam syn chodi ziadost, kde som sa domahal informacii, nakolko som ostal aj po rozvode jeho zakonnym zastupcom. Dnes mi prisiel od riaditelky list, v ktorom pise, citujem:
"Na zaklade Vasej ziadosti zo dna 16.3.2010 Vám oznamujem, ze vzhladom na to, ze Vas syn Michal XXX bol rozhodnutim Okresneho sudu v Galante zvereny do osobnej starostlivosti matke, pani XXX, ktora maloleteho zastupuje a vykonava vo vztahu k nemu vsetky rodicovske prava, je matka ziaka jedinym subjektom, s ktorym je skola opravnena komunikovat. Otec dietata ma zarucene rodicovske prava v rozsahu, v akom mu ich urcil sud a domahat sa ich moze vo vztahu k matke, pretoze skola nie je opravnena bez suhlasu matky- zakonneho zastupcu, Vam ako otcovi pozadovane informacie poskytovat. V pripade, ze matka skole predlozi pisomny suhlas s poskytovanim prislusnych informacii, Vam radi tieto informacie budeme poskytovat."
Na sude mi tvrdili, ze mam som stale zakonnym zastupcom syna a mam na tieto informacie narok....tak kde je teraz pravda?
Flinstone
16.04.10,06:00
ja by som išiel na súd ukázať ten papier, aby sa k tomu vyjadrili a prípadne vydali pre školu nejaké rozhodnutie, ktoré si škola založí do papierov aby sa mali čím brániť, keď do nich začne matka vyskakovať.
jojcob
16.04.10,07:02
ja by som išiel na súd ukázať ten papier, aby sa k tomu vyjadrili a prípadne vydali pre školu nejaké rozhodnutie, ktoré si škola založí do papierov aby sa mali čím brániť, keď do nich začne matka vyskakovať.
Napadlo ma zavolat na socialku a pani mi povedala, nech jej ten papier donesiem ukazat. Ofotila si ho a vraj do skoly napise ona. Ak to skole nebude stacit, tak to skusim cez ten sud.
účtovník 007
16.04.10,08:22
Podal som Návrh na zmenu zverenie a 15.4. mám prve pojednavanie. Uvidime, ci moju ex uz aspon teraz trkne, ze treba zaradit spiatocku alebo sa nadalej bude tvarit ako nepostihnutelna. Viem, ze to nebude jednoduche, ale ja uz nemam co stratit a mozem len dufat, ze zvitazi konecne aj spravodlivost.

jojcob,
včera si mal mať pojednávanie, ako to dopadlo?
jojcob
16.04.10,11:00
jojcob,
včera si mal mať pojednávanie, ako to dopadlo?
Tak vcerajsie pojednavanie vo veci Zmeny zverenia mojho syna prebehlo podla mojho nazoru rozpacito. Sudkyna mi dala slovo ako prvemu, kde som v skratke navrhol dovody, preco ziadam zmenu. Moja exmanzelka oznacila potom vsetko za klamstvo a dobre ze sa tam nevyhlasila za svatu. Sudkyna ju niekolkokrat upozornila, ze jej tvrdenia sa nezhoduju so znaleckym posudkom, ktory bol vypracovany pri minulom konani, a pytala sa jej, ci sa neciti ona zodpovedna za to, ze syn odmieta byt so mnou. Exmanzelka vsetko rezolutne poprela, prekrucala a vytrhavala veci z kontextu a so mna sa snazila spravit tyrana, s ktorym vraj syn nemal nikdy vybudovany ziadny vztah a ktory syna vraj zatvaral do tmavej garaze (ktoru mimochodom ani nemame). Jej pravnik tam predviedol herecky vykon hodny herca SND. Chcel som sa k jej tvrdeniam nakoniec vyjadrit este raz ja, ale sudkyna mi neudelila slovo, vraj nabuduce, lebo evidentne sa ponahlala. Na cele dnesne pojednavanie si totiz vyhradila 15 min !!! a uz bola v sklze. Nakoniec bolo pojednavanie odrocene na 12.5.2010 a ako svedkovia boli prizvani riaditelia a triedne ucitelky oboch ZS, kam syn chodil a paradoxne aj moj 7,5r. syn. Netusim, co si sudkyna od toho slubuje, lebo povie im tam len to, co mu matka nakaze.
Flinstone
16.04.10,11:14
a nabudúce zober so sebou aj nejakého herca z advokátskej komory...
kyblik
18.04.10,04:27
Nakoniec bolo pojednavanie odrocene na 12.5.2010

Nechapem preco si si nezobral pravnika...:confused: Taha sa to uz dost dlho, ja osobne by som uz tych niekolko eur obetoval...:cool:
jojcob
18.04.10,12:47
a kto povedal, ze ja som nemal pravnika? Jasne ze mam pravnika, ved ako laik sa nemozem vediet orientovat vo vsetkych tych pravnych kluckach
Flinstone
18.04.10,15:51
a kto povedal, ze ja som nemal pravnika? Jasne ze mam pravnika, ved ako laik sa nemozem vediet orientovat vo vsetkych tych pravnych kluckach
dúfam, že si bol s výkonom svojho právnika spokojný, lebo si nespomínal či si tam bol s ním. On sa ako vyjadril o priebehu?
jojcob
18.04.10,16:25
dúfam, že si bol s výkonom svojho právnika spokojný, lebo si nespomínal či si tam bol s ním. On sa ako vyjadril o priebehu?
Vraj vsetko je otvorene a aj podla neho je zbytocny vysluch mojho maloleteho syna, lebo aj tak musi byt prizvany znalec. Akurat ze pravnik mojej exmanzelky sa spraval "rozsafne", kdezto moj pravnik skor konzervativne. Ak by neboli zeny v takychto sporoch uz dopredu zvyhodnovane, tak sa nebojim o uspech, ale vzhladom na stav nasej justicie je vsetko otvorene.
Flinstone
18.04.10,18:56
ale aspoň sú sily vyvážené a sudca bude nútený rozhodovať viac-menej spravodlivo