IvetaH
17.01.10,12:05
Dobrý deň,
prosím vás, poraďte mi, ako to urobiť, aby výsledkom KT nebol súčet, ale rozdiel.
ďakujem
marjankaj
17.01.10,13:59
Dobrý deň,
prosím vás, poraďte mi, ako to urobiť, aby výsledkom KT nebol súčet, ale rozdiel.
ďakujem

KT je ako kontingenčná tabuľka?
A rozdiel medzi čím?
Pridaj príklad.
IvetaH
17.01.10,15:40
Ahoj, díky za ochotu.
Pripájam súbor.
Je to takto:
Mám zákazku, urobíme rozpočet minimálne na tri etapy. Každá etapa má rozpis materiálu. Každý materiál sa môže vyskytnúť v každej etape a vždy je to iný počet položiek. Druhú zostavu mám účtovnú a potrebujem odkontrolovať spotrebu materiálu na každú etapu a aj na každú položku, pretože sa to do detailu nedá naplánovať. Tak musím vypichnúť materiál, ktorý nie je 1:1. V účto zostave môže byť aj mínusový materiál, vrátia do skladu a neviem, čo s tým robia, ale mám v zostave mínusy. Ja to robím v xls2007 a viem si raz dva urobiť rozdiel mimo KT, ale beriem plat za iné veci a toto ma vyrušuje. Chcela som to urobiť kolegyni, lenže nemôže pochopiť ani KT a už vôbec výpočet mimo toho. Tak som jej to chcela hodiť do makra, len ma drží ten rozdiel.
Skús mi to prosím ťa pozrieť.
Ďakujem
PaloPa
18.01.10,17:28
Ak som dobre pochopil zadanie, treba nie klasickú KT so sumárom Plán vs Účto, ale ODCHYLKU SUMÁRU Plán vs Účto.
(zdroj bol XLS, tak predpokladám XL 03, SK verzia)

Riešenie je nasledovné:
A) klasická KTG tabuľka (rozloženie - viď obrázok "Pivot_rozdiel.GIF")

B) zmeniť sumáre na rozdiely:
1. Klik pravým tl. myši na jednu z buniek v oblasti dát a vybrať voľbu Nastavenia poľa
2. V dialógovom okne zadať názov oblasti, napr "Rozdiely"
3. Klik na tlačidlo Možnosti, na rozšírenie dialógu
4. Z rozbaľovacieho zoznamu "Zobraziť údaje ako" , vybrať "Rozdiel medzi"
5. Zo zoznamu Základné pole, vybrať Stat
6. Zo zoznamu Základná položka, vybrať "Plán"
7. Klik na tlačidlo OK
(viď obrázok "Pivot_rozdiel2.GIF")

Tip: Etapu si možno zobraziť v záhlaví, alebo nechať porovnanie za všetky etapy.

Palo
IvetaH
19.01.10,14:07
PaloPa, pochopil si to správne. Už mám všetko prerobené.
Ďakujem ti veľmi pekne
IvetaH
26.01.10,17:14
Dobrý večer,
už zas mám problém. K hore popísanému problému: sťahujem zostavu z účtovného programu a tam mám tisícky oddelené bodkou. Zadám nájdi a zameň, ale keď to zahrniem do makra a potom spustím makro, tak mi vymaže bunky, kde bola bodka. Prosím, ako to zadať, aby mi to nemazalo celý obsah bunky ale iba tú bodku.
Ďakujem
jojom
26.01.10,18:00
A nejde to bez makra? Keď som také niečo robil v práci tak mi to fachčilo. Označil som bunky kde som to chcel zmeniť, stlačil som ctrl+h a vložil som do riadku nahradiť bodku a nahradiť čím som dal medzeru.
marjankaj
26.01.10,18:11
Dobrý večer,
už zas mám problém. K hore popísanému problému: sťahujem zostavu z účtovného programu a tam mám tisícky oddelené bodkou. Zadám nájdi a zameň, ale keď to zahrniem do makra a potom spustím makro, tak mi vymaže bunky, kde bola bodka. Prosím, ako to zadať, aby mi to nemazalo celý obsah bunky ale iba tú bodku.
Ďakujem

Skús toto makro.
Predtým si vyznač oblasť, kde to chceš nahradiť, alebo to daj do makra, ak to bude pevne dané.

Sub Makro1()
Selection.Replace What:=".", Replacement:=",", LookAt:=xlPart, _
SearchOrder:=xlByRows, MatchCase:=False, SearchFormat:=False, _
ReplaceFormat:=False
End Sub
jojom
27.01.10,06:02
Sub Makro1()
Selection.Replace What:=".", Replacement:=",", LookAt:=xlPart, _
SearchOrder:=xlByRows, MatchCase:=False, SearchFormat:=False, _
ReplaceFormat:=False
End Sub[/COLOR]

A nenahradí mu tú bodku čiarkou? On to chce na oddelenie tisícov. Replacement:="," asi zmazať tú čiarku a nechať prázdne "", alebo medzeru " " ?
PaloPa
27.01.10,07:04
Dobrý večer,
už zas mám problém. K hore popísanému problému: sťahujem zostavu z účtovného programu a tam mám tisícky oddelené bodkou. Zadám nájdi a zameň, ale keď to zahrniem do makra a potom spustím makro, tak mi vymaže bunky, kde bola bodka. Prosím, ako to zadať, aby mi to nemazalo celý obsah bunky ale iba tú bodku.
Ďakujem

Najskôr, možno pomôže jedna info, z riešenia pre jedného človeka s podobným problémom
(priebežný import dát do XLS z účt.systémov, kde des.bodky bolo treba nahradiť des.čiarkou)

Dá sa to nadefinovať hneď pri importe údajov: nastaviť Decimal Separator na bodku.
Kompletný postup (i s postupom ako si zaznamenať makro) viď tu:
http://pc-prog.eu/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=127

Osobne používam podobné makro (i s konverziou na € formát čísla), kde najskôr nahradím medzery, potom čiarky až nakoniec bodky.
!!! Ešte jedna informácia. Niektoré systémy (napr. Navision) generujú čísla, kde znak medzi stovkami a tisíckami vyzerá ako medzera,
ale je to iný znak (cez klávesnicu ALT+0160)


Sub EuroFormat()
' Euro Format - 15.1.2009 by pc-prog.sk

Dim x As String, xTxt As String, xRng As Range, c As Range

Set xRng = Selection
'
For Each c In xRng
If c.HasFormula = False Then
x = Trim(CStr(c.Value))
If InStr(1, x, Chr(160)) > 0 Then x = Replace(x, Chr(160), "", 1, -1, 1) 'ina medzera (ALT+0160)
If InStr(1, x, " ") > 0 Then x = Replace(x, " ", "", 1, -1, 1)
'If InStr(1, x, ",") > 0 Then x = Replace(x, ",", "", 1, -1, 1) 'ak je oddelovač tisícov čiarka

If InStr(1, x, ".") > 0 Then x = Replace(x, ".", ",", 1, -1, 1)
If InStr(1, x, "€") > 0 Then x = Replace(x, "€", "", 1, -1, 1)

If IsNumeric(x) Then
c.Value = CDbl(x)
End If
End If
Next c

xRng.NumberFormat = "#,##0.00 [$€-1];[Red]-#,##0.00 [$€-1]"
Set xRng = Nothing

End Sub

Makro sa spustí nad množinou označených buniek
Palo
marjankaj
27.01.10,12:12
Skús toto makro.
Predtým si vyznač oblasť, kde to chceš nahradiť, alebo to daj do makra, ak to bude pevne dané.

Sub Makro1()
Selection.Replace What:=".", Replacement:="", LookAt:=xlPart, _
SearchOrder:=xlByRows, MatchCase:=False, SearchFormat:=False, _
ReplaceFormat:=False
End Sub

Opravujem. Ak tú bodku treba iba vyhodiť, tak nechať prázdne.
IvetaH
27.01.10,19:13
Dobrý večer,
páni ďakujem vám za ochotu. Nešlo to nijak, lebo tá zostava bola hotová divočina, čo sa týka formátov. Ak robím ručne normálne CTRL F a CTRL H, vymení bodky bez problémov a textového formátu je odrazu číselný. Ak to spustilo makro, jednak vymazalo bunky s bodkou a pri ostatných vymazalo desatinnú čiarku. Urobila som tak, že som dala výber len prejít na konstantu text a vtedy som zadala nájdi a nahraď, to bolo ok, ale nemenilo formát na číslo. Tak som mu zadala zmenu formátu cez vzorec a fachčí to.
Ešte raz vďaka.
marjankaj
27.01.10,20:33
Dobrý večer,
páni ďakujem vám za ochotu. Nešlo to nijak, lebo tá zostava bola hotová divočina, čo sa týka formátov. Ak robím ručne normálne CTRL F a CTRL H, vymení bodky bez problémov a textového formátu je odrazu číselný. Ak to spustilo makro, jednak vymazalo bunky s bodkou a pri ostatných vymazalo desatinnú čiarku. Urobila som tak, že som dala výber len prejít na konstantu text a vtedy som zadala nájdi a nahraď, to bolo ok, ale nemenilo formát na číslo. Tak som mu zadala zmenu formátu cez vzorec a fachčí to.
Ešte raz vďaka.

Ale to musíš povedať, že treba zmeniť aj formát. A najlepšie je priložiť ukážku. Tam to bude najlepšie vidieť.
IvetaH
04.02.10,17:03
Dobrý večer,
už znovu otravujem.
Prosím vás ako v kont tabuľke cez podmienený formát nastavím výber. Napr. v priloženej tabuľke chcem, aby sa zobrazili červeno bunky v stl C, ak platí C6>B6.

Ďakujem
jojom
04.02.10,17:20
Ked som to skúsil v exceli 2007 nebol problem, ked som to skusil v 2003, nešlo mi to, ale bez KT vedľa ked som to skúsil tak bez problémov. Čo keby si skúsila najprv zrušíť KT, urobiť podmienku ( je väčšie ako) a potom s toho urobiť s5 KT.
2007 - Podmienené formátovanie, pravidlá zvýrazňovania buniek, väčšie ako a klik na bunku B6. hotovo, a ostatné tak isto.
IvetaH
04.02.10,17:30
Vieš, mne práve ide o to, zachovať tú KT, ja mám v skutočnosti okolo 500 riadkov v KT a hľadať v nich je nezaujímavé. Mám aj rozdielovú KT, to ste ma naučili, ale potrebujem aj takúto. Predstavu mám takú, že vidím, kde mám väčšie ako v stĺpci B a budem to chcieť určite rozkliknúť na detaily. Ak zruším KT, bolo by to komplikovanejšie. Ale skúsiť to môžem.
A ešte je horšie, ja robím v 2007 a toto chystám pre užívateľa v 2003. Ešte aj to ma motá.
Ďakujem a prajem pekný večer.
jojom
05.02.10,09:12
No a takto nejako by teda nepomohlo? Vedľa KT vložiť vzorec. a na ten sa odvolať v C stĺpci? Je to nič moc ale účel to splní. Stĺpec F potom skryť.

Edit: Teraz to skúšam a funguje to normálne aj v 2003-kách.Prikladám aj obrázok. Len po zadaní podmienky do prvej bunky, musíš nie kopírovať, ale kliknúť hore v ponuke na štetec a potiahnuť na všetky ostatné bunky. Hotovo.
mimotemy Bože musím dopiť kávu ešte mi to stále nemyslí.
IvetaH
05.02.10,10:26
Funguje to super a idem to prirobiť k ostatnému makru.
Ďakujem.