mifri
25.01.10,10:02
Dobrý deň prosím o pomoc - keď je zamestnávateľom obec a nie je založená odborová organizácia, môže zamestnávateľ vo vlastnej smernici o tvorbe a použití SFZ rozhodnúť aj o ďalšom prídele do SFZ? Ďakujem.
susann2
25.01.10,11:18
Dobrý deň prosím o pomoc - keď je zamestnávateľom obec a nie je založená odborová organizácia, môže zamestnávateľ vo vlastnej smernici o tvorbe a použití SFZ rozhodnúť aj o ďalšom prídele do SFZ? Ďakujem.
Aj keď nemáte odbory, platí pre vás vyššia kolektívna zmluva. Sociálny fond tvoríte vo výške 1,25 %, nič viac.
mifri
26.01.10,07:50
Áno, o ďalšom prídele vo výške 0,25 % hovorí vyššia kolektívna - teraz sa pýtam, keď mám povinnosť vyplácať príspevok na dopravu, nemôžem mať tento prídel až vo výške 0,5? Ďakujem.
blazonko
27.01.10,12:33
Áno, o ďalšom prídele vo výške 0,25 % hovorí vyššia kolektívna - teraz sa pýtam, keď mám povinnosť vyplácať príspevok na dopravu, nemôžem mať tento prídel až vo výške 0,5? Ďakujem.

Podľa mňa áno. Ono to totiž funguje takto:
- 1% zo zákona
- 0,25 % podľa vyššej kolektívnej zmluvy
- ďalší prídel podľa kolektívnej zmluvy v organizácii - ak nie je, tak je to na rozhodnutí zamestnávateľa, či ho poskytne alebo nie. V každom prípade, ďalších 0,25 % je len pre dobro zamestnancov, takže by proti ďalšiemu prídelu nemal mať nikto námietky.
susann2
27.01.10,17:09
Áno, o ďalšom prídele vo výške 0,25 % hovorí vyššia kolektívna - teraz sa pýtam, keď mám povinnosť vyplácať príspevok na dopravu, nemôžem mať tento prídel až vo výške 0,5? Ďakujem.
Ak chcete tvoriť SFvo vyššej výške ako je dohodnuté v KZ vyššieho stupňa a nemáte odbory, t.j. nie je to s kým dohodnúť, skúste to prediskutovať s hlavným kontroloróm alebo auditorom obce, čo im bude postačovať v prípade kontroly.
wagner
27.01.10,20:15
Ak chcete tvoriť SFvo vyššej výške ako je dohodnuté v KZ vyššieho stupňa a nemáte odbory, t.j. nie je to s kým dohodnúť, skúste to prediskutovať s hlavným kontroloróm alebo auditorom obce, čo im bude postačovať v prípade kontroly.
Bolo by asi lepšie spraviť vnútornú smernicu, ktorú by podľa mňa mali schváliť poslanci, pretože financie sú z rozpočtu obce. A o rozpočte obce predsa rozhoduje zastupiteľstvo. Tiež sme to takto riešili a potom nie je problém.