Zavrieť

Porady

Tvorba SFZ

Dobrý deň prosím o pomoc - keď je zamestnávateľom obec a nie je založená odborová organizácia, môže zamestnávateľ vo vlastnej smernici o tvorbe a použití SFZ rozhodnúť aj o ďalšom prídele do SFZ? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    mifri Pozri príspevok
    Dobrý deň prosím o pomoc - keď je zamestnávateľom obec a nie je založená odborová organizácia, môže zamestnávateľ vo vlastnej smernici o tvorbe a použití SFZ rozhodnúť aj o ďalšom prídele do SFZ? Ďakujem.
    Aj keď nemáte odbory, platí pre vás vyššia kolektívna zmluva. Sociálny fond tvoríte vo výške 1,25 %, nič viac.

    mifri je offline (nepripojený) mifri

    mifri
    Áno, o ďalšom prídele vo výške 0,25 % hovorí vyššia kolektívna - teraz sa pýtam, keď mám povinnosť vyplácať príspevok na dopravu, nemôžem mať tento prídel až vo výške 0,5? Ďakujem.

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    mifri Pozri príspevok
    Áno, o ďalšom prídele vo výške 0,25 % hovorí vyššia kolektívna - teraz sa pýtam, keď mám povinnosť vyplácať príspevok na dopravu, nemôžem mať tento prídel až vo výške 0,5? Ďakujem.
    Podľa mňa áno. Ono to totiž funguje takto:
    - 1% zo zákona
    - 0,25 % podľa vyššej kolektívnej zmluvy
    - ďalší prídel podľa kolektívnej zmluvy v organizácii - ak nie je, tak je to na rozhodnutí zamestnávateľa, či ho poskytne alebo nie. V každom prípade, ďalších 0,25 % je len pre dobro zamestnancov, takže by proti ďalšiemu prídelu nemal mať nikto námietky.

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    mifri Pozri príspevok
    Áno, o ďalšom prídele vo výške 0,25 % hovorí vyššia kolektívna - teraz sa pýtam, keď mám povinnosť vyplácať príspevok na dopravu, nemôžem mať tento prídel až vo výške 0,5? Ďakujem.
    Ak chcete tvoriť SFvo vyššej výške ako je dohodnuté v KZ vyššieho stupňa a nemáte odbory, t.j. nie je to s kým dohodnúť, skúste to prediskutovať s hlavným kontroloróm alebo auditorom obce, čo im bude postačovať v prípade kontroly.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    susann2 Pozri príspevok
    Ak chcete tvoriť SFvo vyššej výške ako je dohodnuté v KZ vyššieho stupňa a nemáte odbory, t.j. nie je to s kým dohodnúť, skúste to prediskutovať s hlavným kontroloróm alebo auditorom obce, čo im bude postačovať v prípade kontroly.
    Bolo by asi lepšie spraviť vnútornú smernicu, ktorú by podľa mňa mali schváliť poslanci, pretože financie sú z rozpočtu obce. A o rozpočte obce predsa rozhoduje zastupiteľstvo. Tiež sme to takto riešili a potom nie je problém.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.