adus
22.09.05,10:38
Ahojte milí poraďáci,
prosím Vás o pomoc, pri vyriešení jednej (pre mňa závažnej veci).
V zákone o ZP od 1.9.2005 platí, že konatelia s.r.o. sa od 1.9.05 nepovažujú za SZČO, ale sa považujú za zamestnancov. Avšak len vtedy, ak za výkon funkcie konateľa poberajú odmenu. Najneskôr do 8.9.05 sa všetci konatelia museli odhlásiť zo svojej ZP ako SZČO.
Prosím o radu, čo sa myslí pod pojmom odmena za výkon funkcie?
Je to normálna mzda, ktorú mesačne dostáva, ako obyčajný zamestnanec? Musíme ho odhlásiť zo ZP ako SZČO?
Ak má spolukonateľa, ktorý vystupuje len v obch.registri, ale nepoberá žiadny príjem, ani odmeny z podnikateľskej činnosti a doteraz sa tiež považoval za SZČO, toho tiež máme odhlásiť?
Prosím, prosím, poraďte.:mee:
ĎAKUJEM.
Shaman
22.09.05,08:46
Konatela, ktory nema popri tomto aj zivnost, tak treba odhlasit ako SZCO.
Jura
22.09.05,09:16
Ahojte milí poraďáci,
prosím Vás o pomoc, pri vyriešení jednej (pre mňa závažnej veci).
V zákone o ZP od 1.9.2005 platí, že konatelia s.r.o. sa od 1.9.05 nepovažujú za SZČO, ale sa považujú za zamestnancov. Avšak len vtedy, ak za výkon funkcie konateľa poberajú odmenu. Najneskôr do 8.9.05 sa všetci konatelia museli odhlásiť zo svojej ZP ako SZČO.
Prosím o radu, čo sa myslí pod pojmom odmena za výkon funkcie?
Je to normálna mzda, ktorú mesačne dostáva, ako obyčajný zamestnanec? Musíme ho odhlásiť zo ZP ako SZČO?
Ak má spolukonateľa, ktorý vystupuje len v obch.registri, ale nepoberá žiadny príjem, ani odmeny z podnikateľskej činnosti a doteraz sa tiež považoval za SZČO, toho tiež máme odhlásiť?
Prosím, prosím, poraďte.:mee:
ĎAKUJEM.
Ak konateľ vykonáva aj inú činnosť SZČO, napr. má živnosť alebo vykonáva
činnosť podľa osobitných predpisov zo zdravotnej poisťovne sa ako SZČO
odhlasovať nebude.
Alena Kašičková
22.09.05,16:32
Odmena konateľa-buď dostáva plat ako zamestnanec-má pracovnú zmluvu, alebo dostáva finančnú odmenu buď mesačnú alebo ročnú schválenú na valnom zhromaždení.
Vtedy sa posudzuje ako zamestnanec a musí byť prihlásený v ZP.Pokiaľ nedostáva žiadnu odmenu, treba ho odhlásiť. Pokiaľ je konateľom a zároveň SZČO-má živnosť,neberie odmenu ako konateľ, treba ho odhlásiť.
Jozef Mihál
22.09.05,18:49
Každý konateľ, ktorý sa nepovažuje za SZČO z nejakého iného dôvodu (živnosť a pod.) sa musí do 8.9. zo svojej ZP ako SZČO odhlásiť.

Zamestnávateľ ho prihlasuje ako svojho zamestnanca vtedy, ak ZA VÝKON FUNKCIE KONATEĽA poberá odmenu.

Ak ale konateľ má už uzavretú pracovnú zmluvu - už je zamestnancom - a preto ho prihlasovať netreba - predsa už ako zamestnanec prihlásený je.

Ak konateľ vo svojej s.r.o. pracovnú zmluvu nemá, ako zamestnanec v tejto s.r.o. ešte prihlásený nie je - tak v mesiaci, v ktorom poberá odmenu, ho treba prihlásiť ako zamestnanca.
donoval
23.09.05,04:52
Ak som správne rozumel, tak ak ako konateľ nepoberám odmenu za výkon funkcie, ani nepoberám odmenu za prácu pre spoločnosť, ani nie som zamestnancom s.r.o. tak som posudzovaný ako dobrovoľne nezamestnaný?!
Jozef Mihál
23.09.05,06:10
Ak nie ste zamestnancom a nie ste ani SZČO z nejakého iného dôvodu - živnosť atď, a nie ste ani poistencom štátu - študent, dôchodca atď., tak ste dobrovoľne nez.osoba, takto sa musíte prihlásiť v zdr.poisťovni a platiť mesačne 575 Sk, prípadne ak ste zdravotne postihnutý 288 Sk.
strapka
27.09.05,06:37
Kedy si má konateľ uzavrieť pracovnú zmluvu vo vlastnej spoločnosti? Záleží len na jeho rozhodnutí? Napr.: Lekár-štátny zamestnanec má zároveň vlastnú s.r.o., sestrička je u neho na dohodu, a pán doktor vykonáva sám svoju prácu. Musí mať pracovnú zmluvu? Alebo môže poberať odmenu konateľa? Teda by musel odvádzať len zdravotné poistenie 10% a 4%. Dakujem Vám všetkým.
Ste super.
mmade
27.09.05,06:51
ahojte pohodaci,

chcem sa spytat, ak som konatel, ktory nepobera ziadnu odmenu, tak som sa musel teraz odhlasit zo zdrav. poistovne ako SZCO, co som i urobil a teraz budem platit 575 Sk ako dobrovolne nezam. osoba. Ale problem mam v tom, ze ci mam nejaku povinnost platit si aj socialne poistenie. Mohli by ste mi prosim poradit odhladne toho SP? Dakujem
strapka
27.09.05,07:06
Mmade. Ak ako konateľ nemáš pracovnú zmluvu a teda nemáš žiadny príjem do SP platiť odvody nemáš z čoho.
mmade
27.09.05,07:15
Nemam ziadny prijem ani zmluvu, len vcera som sa dozvedel, vraj sa ma od 6.9. bud ako dobrovolne poisteny alebo ako konatel mam platit okolo 3000 sk do SP. Ale mne sa to zda strasna hlupost, tak preto som sa radsej skusil tu opytat, ci nebola nejaka zmena v zakone alebo co.
diki este raz
strapka
27.09.05,07:21
Ráno som volala do SP, tam mi povedali, že ako konateľ platím odvody do SP len v prípade, že mám podpísanú Prac.zmluvu a teda dostávam riadnu výplatu, v opačnom prípade platím len ZP. Desiaty človek mi odpovedal na moju otázku, vieš si predstaviť 15 minút ma prepájali, než našl toho kompetentného kto mi odpovedal a pani to čítala priamo z ich usmernenia.
strapka
27.09.05,07:25
Mohol by si byť dobroboľne poistený, ale to si môžeš vybrať čo chceš mať poistené či len nemocenské, alebo dôchodkovo, atď. Ale len preto, že si konateľ, z akého príjmu by Ti vypočítali odvody? Prinajhoršom im zavolaj a normálne si daj vypočítať odvody. Mne to spravili, veď sú tam od toho aby nám pomáhali!
Tryxy
27.09.05,07:27
Kedy si má konateľ uzavrieť pracovnú zmluvu vo vlastnej spoločnosti? Záleží len na jeho rozhodnutí? Napr.: Lekár-štátny zamestnanec má zároveň vlastnú s.r.o., sestrička je u neho na dohodu, a pán doktor vykonáva sám svoju prácu. Musí mať pracovnú zmluvu? Alebo môže poberať odmenu konateľa? Teda by musel odvádzať len zdravotné poistenie 10% a 4%. Dakujem Vám všetkým.
Ste super.
Ahojte poradaci :-)
strapka, aj mna zaujima odpoved na Tvoju otazku? Ako je to s lekarom ako statnym zamestnancom, ktory ma aj s.r.o.?
Vie mi niekdo vysvetlit ako to je s konatelom vo firme, ktory nie je vedeny ako zamestnanec a nepobera ani odmenu, pracu vo firme vykonavaju konatelia sami, moze si konatel uplatnit preplatenie napr. sluzobnej cesty? Moj uctovnik mi povedal, ze je to mozne iba v pripade, ak je konatel vedeny vo firme ako zamestnanec. Vdaka za kazdu informaciu
ajobs
22.10.05,13:25
Áno, konateľ vo svojej firme, ak nemá uzatvorenú aj pracovnú zmluvu, platí len 14% do ZP (4%+10%). Ostatné odvody sú fakultatívne. Pokiaľ ide o pracovné cesty, aj keď nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu, môže mu firma uhrádzať náklady s nimi spojené (viď zákon o cestovných náhradách).
Denda
22.10.05,13:35
To tryxy:

Podľa môjho názoru sa cestovné náhrady konateľovi, ktorý nemá pracovnú zmluvu vo firme môžu preplácať len vtedy, ak jeho pracovná cesta súvisí s výkonom funkcie konateľa.:)
ajobs
22.10.05,17:05
Samozrejme som to myslel tak, že jeho pracovná cesta je viazaná na výkon funkcie konateľa, inak by to nebola pracovná cesta, pretože konateľ nevykonáva inú prácu pre firmu iba "konateľstvo". ;) ;)
anka1
30.11.05,08:47
Chcela by som Vás poprosiť, či nemá niekto tlačivo do SZP- odhláška konateľa "Oznámenie poistenca verejného zdravotného poistenia o zmenách", lebo na ich stránke sa to nedá stiahnuť. Je tam iba vyplnený vzor. Ďakujem pekne :)
ajobs
30.11.05,14:24
Chcela by som Vás poprosiť, či nemá niekto tlačivo do SZP- odhláška konateľa "Oznámenie poistenca verejného zdravotného poistenia o zmenách", lebo na ich stránke sa to nedá stiahnuť. Je tam iba vyplnený vzor. Ďakujem pekne :)

Ak stlačíš TLAČ TLAČIVA, objaví sa ti formulár vo formáte *.PDF, ktorý síce nemôžeš uložiť do PC ( ak nemáš Acrobat Professional ), ale môžeš ho vyplniť a vytlačiť. Tu prikladám link http://www.szp.sk/tlaciva/poist_zmeny.pdf:)
anka1
01.12.05,06:53
Ak stlačíš TLAČ TLAČIVA, objaví sa ti formulár vo formáte *.PDF, ktorý síce nemôžeš uložiť do PC ( ak nemáš Acrobat Professional ), ale môžeš ho vyplniť a vytlačiť. Tu prikladám link http://www.szp.sk/tlaciva/poist_zmeny.pdf:)

Ďíky moc :D
bui
04.12.05,17:28
Co sa mysli vykon konatelstva...
moze to byt aj dojednavanie zmluv na nove obchody pre firmu?
ajobs
04.12.05,18:36
Co sa mysli vykon konatelstva...
moze to byt aj dojednavanie zmluv na nove obchody pre firmu?

Pozri §§ 133-136 Obchodného zákonníka, tu je link http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=261
Adri1
08.12.05,13:39
Pán Mihál potrebujem poradiť, ak SZČO /živnostník/ je i konateľom v spol. kde poberá mesačne odmenu, treba konateľa v spol. prihlásiť ako zamestnanca a z odmien bude platiť preddavky i keď si platí zo živnosti?
Ešte jedna otázka: Ak od 1/2006 zruší živnosť a zostane len konateľom v spol. bez pracovného pomeru a bude poberať odmenu, takže nebude ani SZČO, ani zamestnanec, čo v tomto prípade? Prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaného do ZP, aj do soc.poisťovne a platiť 575,- mesačne na ZP a 2.426,- do soc.p.?
ajobs
08.12.05,18:13
Pán Mihál potrebujem poradiť, ak SZČO /živnostník/ je i konateľom v spol. kde poberá mesačne odmenu, treba konateľa v spol. prihlásiť ako zamestnanca a z odmien bude platiť preddavky i keď si platí zo živnosti?
Ešte jedna otázka: Ak od 1/2006 zruší živnosť a zostane len konateľom v spol. bez pracovného pomeru a bude poberať odmenu, takže nebude ani SZČO, ani zamestnanec, čo v tomto prípade? Prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaného do ZP, aj do soc.poisťovne a platiť 575,- mesačne na ZP a 2.426,- do soc.p.?

Nie som pán Mihál, ale skúsim poradiť:
1. ak je SZČO súčasne konateľom v s.r.o., a poberá odmenu (nie mzdu) za výkon svojej funkcie, nemusí platiť iba SP, ale musí platiť ZP z výšky poberanej odmeny ( minimum 1 Sk, maximum 43095 Sk, od januára 2006 47475 Sk ),
2. ak v 01/2006 zruší živnosť, potom už nebude platiť ako SZČO, ale zostane mu povinnosť platiť tie isté odvody ako v bode 1. (teda iba ZP).
Adri1
09.12.05,09:04
Ďakujem Ajobs!
Skúsim to zhrnúť:
1/ Spoločnosť mala prihlásiť od 01.09.2005 konateľa /i keď je SZCO/ do ZP ako zamestnanca. Jeho odmena mala byť zdaňovaná podľa § 5 ods. 1 b/ ZDP a z tejto odmeny mali byť zrazené predd. na ZP 4%, zamestnávateľ 10%.
2/ Od 1/2006 i keď nebude zamestnancom na prac. zmluvu, ani SZČO, odmenu treba zdaniť podľa ZDP a 4% + 10% na ZP. V soc. poisťovni sa nahlási ako dobrovoľne nezamestnaný.
Je to tak?
-Viac hláv, viac rozumu. Ďakujem!!
ajobs
09.12.05,11:21
Ďakujem Ajobs!
Skúsim to zhrnúť:
1/ Spoločnosť mala prihlásiť od 01.09.2005 konateľa /i keď je SZCO/ do ZP ako zamestnanca. Jeho odmena mala byť zdaňovaná podľa § 5 ods. 1 b/ ZDP a z tejto odmeny mali byť zrazené predd. na ZP 4%, zamestnávateľ 10%.
2/ Od 1/2006 i keď nebude zamestnancom na prac. zmluvu, ani SZČO, odmenu treba zdaniť podľa ZDP a 4% + 10% na ZP. V soc. poisťovni sa nahlási ako dobrovoľne nezamestnaný.
Je to tak?
-Viac hláv, viac rozumu. Ďakujem!!

K bodu 1. Ak nie je zamestnancom, neprihlasuje sa ako zamestnanec. Ak bol aj pred 1.1.2005 SZČO, zostane prihlásený ako SZČO aj naďalej a platí ZP podľa výšky svojho príjmu z predchádzajúceho roka, a ak poberá odmenu za výkon funkcie konateľa, platí z nej tak, ako uvádzaš 4+10%,
K bodu 2. S prvou vetou súhlasím-presne tak. Čo sa týka SP, tam sa vôbec nemusí prihlasovať (ak nechce), ale môže sa prihlásiť ako dobrovoľný plátca buď nemocenského poistenia (to odporúčam), dôchodkového poistenia alebo poistenia v nezamestnanosti, prípadne môže (ale nemusí) platiť všetky 3 druhy poistení. Teda nebude sa prihlasovať ako dobrovoľne nezamestnaný.
Adri1
09.12.05,11:41
Super odpoveď, ďakujem!:)
Simonab
09.12.05,11:46
K bodu 1. Ak nie je zamestnancom, neprihlasuje sa ako zamestnanec. Ak bol aj pred 1.1.2005 SZČO, zostane prihlásený ako SZČO aj naďalej a platí ZP podľa výšky svojho príjmu z predchádzajúceho roka, a ak poberá odmenu za výkon funkcie konateľa, platí z nej tak, ako uvádzaš 4+10%,
K bodu 2. S prvou vetou súhlasím-presne tak. Čo sa týka SP, tam sa vôbec nemusí prihlasovať (ak nechce), ale môže sa prihlásiť ako dobrovoľný plátca buď nemocenského poistenia (to odporúčam), dôchodkového poistenia alebo poistenia v nezamestnanosti, prípadne môže (ale nemusí) platiť všetky 3 druhy poistení. Teda nebude sa prihlasovať ako dobrovoľne nezamestnaný.

Trošku sa vám zamiešam do debaty, lebo ma to zaujalo. Ak sa teda neprihlasuje konateľ do ZP ako zamestnanec, prihlasuje sa nejako inak? Alebo sa vôbec neprihlasuje? Pozerám teraz na to oznámenie poistenca o zmenách ale nevidím tu nikde konateľov. Teraz neviem poraďte mi prosím.
Tweety
09.12.05,11:49
Trošku sa vám zamiešam do debaty, lebo ma to zaujalo. Ak sa teda neprihlasuje konateľ do ZP ako zamestnanec, prihlasuje sa nejako inak? Alebo sa vôbec neprihlasuje? Pozerám teraz na to oznámenie poistenca o zmenách ale nevidím tu nikde konateľov. Teraz neviem poraďte mi prosím.
Predtým bol konateľ zadefinovaný ako SZČO, preto to prihlásenie, po novom už sa neposudzuje ako SZČO.:o
ajobs
09.12.05,11:57
Trošku sa vám zamiešam do debaty, lebo ma to zaujalo. Ak sa teda neprihlasuje konateľ do ZP ako zamestnanec, prihlasuje sa nejako inak? Alebo sa vôbec neprihlasuje? Pozerám teraz na to oznámenie poistenca o zmenách ale nevidím tu nikde konateľov. Teraz neviem poraďte mi prosím.

Možno je to trochu zamotané, ono skutočne sa konatelia pre účely zákona o ZP od 1.9.2005 považujú za zamestnancov (nie za SZČO,mali sa odhlásiť do 8.9.2005), ale iba vtedy, ak za výkon funkcie poberajú odmenu. Je tu jedna výnimka oproti zamestnancom - výška minimálneho vymeriavacieho základu nie je limitovaná výškou minimálnej mzdy (6500 Sk), ale pokiaľ je konateľova odmena nižšia ako táto suma, je VZ skutočne vyplácaná odmena - teoreticky môže byť aj 1 Sk. To je jediný rozdiel oproti zamestnancom.
ajobs
09.12.05,11:58
Predtým bol konateľ zadefinovaný ako SZČO, preto to prihlásenie, po novom už sa neposudzuje ako SZČO.:o

Majka, kedže píšeš stručnejšie, tak si ma predbehla.:)
Tweety
09.12.05,12:01
Majka, kedže píšeš stručnejšie, tak si ma predbehla.:)
Ty si mňa v bodíkoch a Ja takto.:o
Simonab
09.12.05,12:07
Ďakujem vám obom za odpoveď. Ja si myslím, že píšete rovnako dobré rady obidvaja.
Adri1
09.12.05,12:10
Podnikateľ SZČO, ktorý má svoju s.r.o., nezamestnáva pracovníkov, ale si ako konateľ vypláca odmenu.
Takže s.r.o. sa musí prihlásiť ako zamestnávateľ a konateľ ako zamestnanec, aj keď je SZCO. Teraz som volala na ZP, kde mi to kompetentný zamestnanec potvrdil.
Adriana
ajobs
09.12.05,12:14
Podnikateľ SZČO, ktorý má svoju s.r.o., nezamestnáva pracovníkov, ale si ako konateľ vypláca odmenu.
Takže s.r.o. sa musí prihlásiť ako zamestnávateľ a konateľ ako zamestnanec, aj keď je SZCO. Teraz som volala na ZP, kde mi to kompetentný zamestnanec potvrdil.
Adriana

Ale na Sociálnu poisťovňu sa ako zamestnávateľ ani zamestnanec prihlasovať nemusí. :)
evis
11.12.05,17:27
Chcela by som si overiť aplikáciu § 13 ods. 8 a ods.9 pri ročnom zúčtovaní v takomto konkrétnom prípade.

Poistenec bol v roku 2005:
1. konateľ v spoločnosti AB ( bez pracovného pomeru) – odmena konateľa za 1-12/2005 po 5000,-Sk
2. v pracovnom pomere za 1-12/2005 na kratší pracovný úväzok vo firme XY – mesačný VZ za zamestnanca 3000,-Sk

- ako konateľ si určil výšku preddavkov 0,-Sk za 1-8/2005, pretože v roku 2003 a 2004 nemal žiadnu odmenu za výkon funkcie konateľa

zaplatené preddavky:
konateľ považovaný za SZČO za 1-8/2005: 0,- Sk
Zamestnanec: 12 x 4% z 3000(z kratšieho pracov. úväzku) + 4x4% z 5000 ( za 9-12/2005 za konateľa považovaného za zamestnanca) =( 12 x 120 + 4 x 200) = 2 240,-Sk
Zamestnávateľ XY: 4 x 10% z 5000 = 2 000,-Sk
Zamestnávateľ AB: 12 x 10% z 3000 = 3 600,-Sk

Ročné zúčtovanie – výpočet poistného:

Dosiahnutý VZ : Za 1-8/2005 ako SZČO konateľ ( 8 x 5000):2,14 =
18 692,-Sk
Za 1-8/2005 ako zamestnanec: 8 x 3000 = 24 000,-Sk
Spolu za 1- 8/2005: 24.000 + 18682=42682

Za 9-12/2005 ako zamestnanec 32.000,-Sk= 4 x 3.000 + 4 x 5.000

Za rok 2005: 42 682 + 32 000 = 74 682

Výpočet poistného v RZ:

Celkový VZ za poistenca = 52.000(upravený za 1-8/2005) + 32.000 (za 9-12/2005) = 84 000,-

Upravený VZ za 1-8/2005 = 52.000,-Sk (minimálne 8 x 6.500 za obdobie 1 – 8/2005)

Za SZČO: VZ za konateľa za 1 až 8/2005 = 52 000 – 24.000 = 28.000
Poistné = 14% x 28 000 = 3.920

Za zamestnanca: VZ= 12 x 3000 + 4x 5000 = 56.000
Poistné = 4% x 56 000= 2.240

Za zamestnávateľa XY: poistné = 10% x ( 4 x 5000) = 2 000
Za zamestnávateľa AB: poistné = 10% x ( 12 x 3000) = 3 600

Na základe porovnania zaplatených preddavkov a poistného vypočítaného v RZ:
SZČO nedoplatok : 3.920,-Sk
Zamestnanec a zamestnávatelia XY a AB: nedoplatok/ preplatok = 0

Je takýto postup správny?
korduľa
07.02.07,12:38
pozeram vela prispevkov, ale aj tak mam otazku k podobnej problematika.
su tri spolocnosti, v dvoch je clovek konatel, v tretej je zamestnanec, plati si odvody vo firme kde je ako zamestnanec. v tych dvoch kde je konatel musi mat zmluvu o vykone funkcie a o tom ze berie odmenu? a musi platit odvody do zp, do sp nemusi to viem. ak dostane odmenu na konci roka - rozdeli sa zisk co sa z toho plati dan? a ak treba platit do zp z tych dvoch funkcii konatela kolko sa plati? ak nebude dostavat odmenu mesacne ale len na konci roka podiel zo zisku? dakujem
mysimis
07.02.07,14:36
Pokiaľ je konateľom v 2 firmách a nepoberá odmenu konateľa nie je dôvod ho prihlasovať do ZP. Do SP sa neprihlasuje vôbec. Ak sa jedná o zisk z toho sa odvody neplatia ani do SP ani do ZP.
liba2
07.02.07,14:49
pozeram vela prispevkov, ale aj tak mam otazku k podobnej problematika.
su tri spolocnosti, v dvoch je clovek konatel, v tretej je zamestnanec, plati si odvody vo firme kde je ako zamestnanec. v tych dvoch kde je konatel musi mat zmluvu o vykone funkcie a o tom ze berie odmenu? a musi platit odvody do zp, do sp nemusi to viem. ak dostane odmenu na konci roka - rozdeli sa zisk co sa z toho plati dan? a ak treba platit do zp z tych dvoch funkcii konatela kolko sa plati? ak nebude dostavat odmenu mesacne ale len na konci roka podiel zo zisku? dakujem
Podiel zo zisku sa nezdaňuje a neuvádza sa ani v daňovom priznaní.
Sarah
27.02.07,10:40
Prosím vás, nemohol by tu niekto hodiť, ako vyzerá zmluva o výkone funkcie alebo zmluva o konateľstve? Ďakujem
mysimis
27.02.07,11:22
Sarah pozri v sekcii tlačivá, tam sa určite nachádza.
mysimis
27.02.07,11:31
Sarah
27.02.07,12:56
Vďaka, idem to pozrieť
striebro1
09.03.07,08:37
stale neviem spravnu odpoved...uz to tu prezeram od rana...
moj problem: szčo plati odvody do zp aj sp...od 1.1.2007 zaroven ako konatel v sro zacal brat odmenu za vykon funkcie...Musi odvadzat do ZP odvody? v akej vyske??? Odmenu pobera dost vysoku... Aj ako szčo odvadza max ciastky do poistovni. Musim ho prihlasit znova do ZP?????
prosim poradte....
berry
09.03.07,08:54
Neodpovedám na tému, ale aj mňa by to zaujímalo. A ešte jedná vec. Môže byť SZČO zároveň aj zamestnancom vo firme , kde je konateľom?
liba2
09.03.07,09:03
Neodpovedám na tému, ale aj mňa by to zaujímalo. A ešte jedná vec. Môže byť SZČO zároveň aj zamestnancom vo firme , kde je konateľom?Môže .
striebro1
09.03.07,09:04
stale neviem spravnu odpoved...uz to tu prezeram od rana...
moj problem: szčo plati odvody do zp aj sp...od 1.1.2007 zaroven ako konatel v sro zacal brat odmenu za vykon funkcie...Musi odvadzat do ZP odvody? v akej vyske??? Odmenu pobera dost vysoku... Aj ako szčo odvadza max ciastky do poistovni. Musim ho prihlasit znova do ZP?????
prosim poradte....

musim ho prihlasit do zp ako konatela, ak uz plati odvody ako zivnostnik?????
mysimis
09.03.07,09:23
nie, nemusí.
Jozef Mihál
09.03.07,09:33
V prípade konateľa ktorý poberá odmenu je to to isté, ako keď na prac.zmuvu zamestnáte niekoho, kto má živnosť.
striebro1
09.03.07,09:42
to znamena, ze len z tej odmeny za vykon funkcie mu budem 19% preddavkovu dan odvadzat na danovy urad. ziadne ine povinnosti mu nevyplyvaju z tejto odmeny za vykon funkcie?????
striebro1
09.03.07,09:44
na danovy urad, ku ktoremu prislucha spolocnost, v kt je konatelom????
mysimis
09.03.07,09:52
Z odmeny konateľa sa platí 19% daň - DÚ a aj zdravotné poistenie - konateľ platí 4% a spoločnosť 10% - odvádzaš to do príslušnej zdravotnej poisťovne.
Jozef Mihál
09.03.07,09:53
To znamená, že ho posudzujete ako zamestnanca na účely zákona o dani z príjmov a ako zamestnanca na účely zákona o zdravotnom poistení.
Jozef Mihál
09.03.07,09:54
Ako používateľovi DRAK-a Vám odporúčam link:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/konatel/
striebro1
09.03.07,10:05
Z odmeny konateľa sa platí 19% daň - DÚ a aj zdravotné poistenie - konateľ platí 4% a spoločnosť 10% - odvádzaš to do príslušnej zdravotnej poisťovne.

tj ak to spravne chapem, tak on ako szco plati odvody do zp aj sp a ako konatel s odmenou za vykon funkcie znova musi platit odvody do zp...a ak ma odmenu vysoku, tak maximalnu ciastku do zp????? potom do zdravotnej bude odvadzat velaaaa peniazkov....tak to ma byt?????
Jozef Mihál
09.03.07,10:11
Tak to má byť.

Avšak je tu inštitút ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie, ak bude za rok 2007 platiť v úhrne priveľa, bude mať preplatok.

Priveľa = ak bude mať v súčte vymeriavací základ z podnikania a ako zamestnanec (konateľ s odmenami) za rok 2007 vyšší ako 621864 Sk.
striebro1
09.03.07,10:17
nuz ako szco podla danoveho priznania za rok 2006 bude od 1.7.2007 platit do ZP maximalnu ciastku a ako konatel bude mat odmenu vo vyske 400tis mesacne...takze bude mat vymeriavaci zaklad ovela viac....takze bude aj z odmien platit maximalnu ciastku do zp...v podstate bude uverovat zp cely rok, kym nepoda rocne zuctovanie poistneho za rok 2007, vsak???
Jozef Mihál
09.03.07,10:21
Presne tak, bude úverovať za 0% úrok.

Malá praktická rada - môže skúsiť využiť existenciu § 16 ods.10 v zákone 580/2004:

"Zdravotná poisťovňa môže na základe písomnej žiadosti samostatne zárobkovo činnej osoby povinnej odvádzať preddavky na poistné samostatne zárobkovo činnej osoby povoliť aj inú výšku preddavkov, ako ustanovuje tento zákon pre platobnú neschopnosť tejto osoby, ak dôvodne možno predpokladať, že v ročnom zúčtovaní poistného bude schopná zaplatiť dlžné sumy poistného."
striebro1
09.03.07,10:25
ake tlacivo mam poslat do zp, aby som ho prihlasila ako konatela????
resp mala som to urobit uz 1.1.2007, resp do .1.2007???
tlacivo ako pre zamestnanca???? kde ho najdem????
Jozef Mihál
09.03.07,10:44
Klasické Hromadné oznámenie zamestnávateľa, pohľadajte na Porade alebo na webe príslušnej poisťovne.
striebro1
09.03.07,10:47
dakujem Vam velmi pekne pan Mihal za vycerpavajuce odpovede...
zelam priiiiiijemny dniiiiik......)))))))
striebro1
09.03.07,10:48
dakujem za tu malu prakticku radu....az teraz som si to vsimla....))))
monika551
14.03.08,18:20
Otazka na pana Mihala:
Chcem prejst zo SZČO na S.R.O. ( uz mam zalozenu ).
Poradte co je pre mna najvyhodnejsie, mam zivnost pozastavit a dat si ako konatel odmenu alebo byt aj SZČO aj mat S.R.O.
Etse jedna otazka: Ked ako konatel budem mat odmenu, akou zmluvou alebo akou formou ju mam preukazovat? Dakujem
Mar.Tinaa
08.09.08,06:47
Ahojte,

Som študentkou VŠ a zároveň som si teraz založila s.r.o. Musim platit ZP a SP, keď nie som zamestaná vo svojej firme a firma ešte nemá žiadný obrat? A vobec mám nárok na prídavky od štátu ako študent?

ďakujem za pomoc...
Zoltán Kovács
08.09.08,06:50
Ahojte,

Som študentkou VŠ a zároveň som si teraz založila s.r.o. Musim platit ZP a SP, keď nie som zamestaná vo svojej firme a firma ešte nemá žiadný obrat? A vobec mám nárok na prídavky od štátu ako študent?

ďakujem za pomoc...

Ak si študentkou denného štúdia na VŠ, potom si poistencom štátu. Z titulu vlastníctva s.r.o. ešte nevzniká odvodová povinnosť do ZP a SP.
Mar.Tinaa
08.09.08,11:18
Dakujem moc za info....
Mar.Tinaa
08.09.08,11:19
Dakujem moc za info....