Zavrieť

Porady

konateľ - SZČO

adus adus

adus je offline (nepripojený) adus

Ahojte milí poraďáci,
prosím Vás o pomoc, pri vyriešení jednej (pre mňa závažnej veci).
V zákone o ZP od 1.9.2005 platí, že konatelia s.r.o. sa od 1.9.05 nepovažujú za SZČO, ale sa považujú za zamestnancov. Avšak len vtedy, ak za výkon funkcie konateľa poberajú odmenu. Najneskôr do 8.9.05 sa všetci konatelia museli odhlásiť zo svojej ZP ako SZČO.
Prosím o radu, čo sa myslí pod pojmom odmena za výkon funkcie?
Je to normálna mzda, ktorú mesačne dostáva, ako obyčajný zamestnanec? Musíme ho odhlásiť zo ZP ako SZČO?
Ak má spolukonateľa, ktorý vystupuje len v obch.registri, ale nepoberá žiadny príjem, ani odmeny z podnikateľskej činnosti a doteraz sa tiež považoval za SZČO, toho tiež máme odhlásiť?
Prosím, prosím, poraďte.
ĎAKUJEM.
Usporiadat
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Konatela, ktory nema popri tomto aj zivnost, tak treba odhlasit ako SZCO.
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

adus
Ahojte milí poraďáci,
prosím Vás o pomoc, pri vyriešení jednej (pre mňa závažnej veci).
V zákone o ZP od 1.9.2005 platí, že konatelia s.r.o. sa od 1.9.05 nepovažujú za SZČO, ale sa považujú za zamestnancov. Avšak len vtedy, ak za výkon funkcie konateľa poberajú odmenu. Najneskôr do 8.9.05 sa všetci konatelia museli odhlásiť zo svojej ZP ako SZČO.
Prosím o radu, čo sa myslí pod pojmom odmena za výkon funkcie?
Je to normálna mzda, ktorú mesačne dostáva, ako obyčajný zamestnanec? Musíme ho odhlásiť zo ZP ako SZČO?
Ak má spolukonateľa, ktorý vystupuje len v obch.registri, ale nepoberá žiadny príjem, ani odmeny z podnikateľskej činnosti a doteraz sa tiež považoval za SZČO, toho tiež máme odhlásiť?
Prosím, prosím, poraďte.
ĎAKUJEM.
Ak konateľ vykonáva aj inú činnosť SZČO, napr. má živnosť alebo vykonáva
činnosť podľa osobitných predpisov zo zdravotnej poisťovne sa ako SZČO
odhlasovať nebude.
0 0
Alena Kašičková Alena Kašičková
Odmena konateľa-buď dostáva plat ako zamestnanec-má pracovnú zmluvu, alebo dostáva finančnú odmenu buď mesačnú alebo ročnú schválenú na valnom zhromaždení.
Vtedy sa posudzuje ako zamestnanec a musí byť prihlásený v ZP.Pokiaľ nedostáva žiadnu odmenu, treba ho odhlásiť. Pokiaľ je konateľom a zároveň SZČO-má živnosť,neberie odmenu ako konateľ, treba ho odhlásiť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Každý konateľ, ktorý sa nepovažuje za SZČO z nejakého iného dôvodu (živnosť a pod.) sa musí do 8.9. zo svojej ZP ako SZČO odhlásiť.

Zamestnávateľ ho prihlasuje ako svojho zamestnanca vtedy, ak ZA VÝKON FUNKCIE KONATEĽA poberá odmenu.

Ak ale konateľ má už uzavretú pracovnú zmluvu - už je zamestnancom - a preto ho prihlasovať netreba - predsa už ako zamestnanec prihlásený je.

Ak konateľ vo svojej s.r.o. pracovnú zmluvu nemá, ako zamestnanec v tejto s.r.o. ešte prihlásený nie je - tak v mesiaci, v ktorom poberá odmenu, ho treba prihlásiť ako zamestnanca.
0 0
donoval donoval

donoval je offline (nepripojený) donoval

Ak som správne rozumel, tak ak ako konateľ nepoberám odmenu za výkon funkcie, ani nepoberám odmenu za prácu pre spoločnosť, ani nie som zamestnancom s.r.o. tak som posudzovaný ako dobrovoľne nezamestnaný?!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak nie ste zamestnancom a nie ste ani SZČO z nejakého iného dôvodu - živnosť atď, a nie ste ani poistencom štátu - študent, dôchodca atď., tak ste dobrovoľne nez.osoba, takto sa musíte prihlásiť v zdr.poisťovni a platiť mesačne 575 Sk, prípadne ak ste zdravotne postihnutý 288 Sk.
0 0
strapka strapka

strapka je offline (nepripojený) strapka

Kedy si má konateľ uzavrieť pracovnú zmluvu vo vlastnej spoločnosti? Záleží len na jeho rozhodnutí? Napr.: Lekár-štátny zamestnanec má zároveň vlastnú s.r.o., sestrička je u neho na dohodu, a pán doktor vykonáva sám svoju prácu. Musí mať pracovnú zmluvu? Alebo môže poberať odmenu konateľa? Teda by musel odvádzať len zdravotné poistenie 10% a 4%. Dakujem Vám všetkým.
Ste super.
0 0
mmade mmade

mmade je offline (nepripojený) mmade

ahojte pohodaci,

chcem sa spytat, ak som konatel, ktory nepobera ziadnu odmenu, tak som sa musel teraz odhlasit zo zdrav. poistovne ako SZCO, co som i urobil a teraz budem platit 575 Sk ako dobrovolne nezam. osoba. Ale problem mam v tom, ze ci mam nejaku povinnost platit si aj socialne poistenie. Mohli by ste mi prosim poradit odhladne toho SP? Dakujem
0 0
strapka strapka

strapka je offline (nepripojený) strapka

Mmade. Ak ako konateľ nemáš pracovnú zmluvu a teda nemáš žiadny príjem do SP platiť odvody nemáš z čoho.
0 0
mmade mmade

mmade je offline (nepripojený) mmade

Nemam ziadny prijem ani zmluvu, len vcera som sa dozvedel, vraj sa ma od 6.9. bud ako dobrovolne poisteny alebo ako konatel mam platit okolo 3000 sk do SP. Ale mne sa to zda strasna hlupost, tak preto som sa radsej skusil tu opytat, ci nebola nejaka zmena v zakone alebo co.
diki este raz
0 0
strapka strapka

strapka je offline (nepripojený) strapka

Ráno som volala do SP, tam mi povedali, že ako konateľ platím odvody do SP len v prípade, že mám podpísanú Prac.zmluvu a teda dostávam riadnu výplatu, v opačnom prípade platím len ZP. Desiaty človek mi odpovedal na moju otázku, vieš si predstaviť 15 minút ma prepájali, než našl toho kompetentného kto mi odpovedal a pani to čítala priamo z ich usmernenia.
0 0
strapka strapka

strapka je offline (nepripojený) strapka

Mohol by si byť dobroboľne poistený, ale to si môžeš vybrať čo chceš mať poistené či len nemocenské, alebo dôchodkovo, atď. Ale len preto, že si konateľ, z akého príjmu by Ti vypočítali odvody? Prinajhoršom im zavolaj a normálne si daj vypočítať odvody. Mne to spravili, veď sú tam od toho aby nám pomáhali!
0 0
Tryxy Tryxy

Tryxy je offline (nepripojený) Tryxy

strapka
Kedy si má konateľ uzavrieť pracovnú zmluvu vo vlastnej spoločnosti? Záleží len na jeho rozhodnutí? Napr.: Lekár-štátny zamestnanec má zároveň vlastnú s.r.o., sestrička je u neho na dohodu, a pán doktor vykonáva sám svoju prácu. Musí mať pracovnú zmluvu? Alebo môže poberať odmenu konateľa? Teda by musel odvádzať len zdravotné poistenie 10% a 4%. Dakujem Vám všetkým.
Ste super.
Ahojte poradaci :-)
strapka, aj mna zaujima odpoved na Tvoju otazku? Ako je to s lekarom ako statnym zamestnancom, ktory ma aj s.r.o.?
Vie mi niekdo vysvetlit ako to je s konatelom vo firme, ktory nie je vedeny ako zamestnanec a nepobera ani odmenu, pracu vo firme vykonavaju konatelia sami, moze si konatel uplatnit preplatenie napr. sluzobnej cesty? Moj uctovnik mi povedal, ze je to mozne iba v pripade, ak je konatel vedeny vo firme ako zamestnanec. Vdaka za kazdu informaciu
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Áno, konateľ vo svojej firme, ak nemá uzatvorenú aj pracovnú zmluvu, platí len 14% do ZP (4%+10%). Ostatné odvody sú fakultatívne. Pokiaľ ide o pracovné cesty, aj keď nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu, môže mu firma uhrádzať náklady s nimi spojené (viď zákon o cestovných náhradách).
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

To tryxy:

Podľa môjho názoru sa cestovné náhrady konateľovi, ktorý nemá pracovnú zmluvu vo firme môžu preplácať len vtedy, ak jeho pracovná cesta súvisí s výkonom funkcie konateľa.
Naposledy upravil Denda : 22.10.05 at 17:28 Dôvod: doplnenie mena
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Samozrejme som to myslel tak, že jeho pracovná cesta je viazaná na výkon funkcie konateľa, inak by to nebola pracovná cesta, pretože konateľ nevykonáva inú prácu pre firmu iba "konateľstvo".
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Chcela by som Vás poprosiť, či nemá niekto tlačivo do SZP- odhláška konateľa "Oznámenie poistenca verejného zdravotného poistenia o zmenách", lebo na ich stránke sa to nedá stiahnuť. Je tam iba vyplnený vzor. Ďakujem pekne
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
anka1
Chcela by som Vás poprosiť, či nemá niekto tlačivo do SZP- odhláška konateľa "Oznámenie poistenca verejného zdravotného poistenia o zmenách", lebo na ich stránke sa to nedá stiahnuť. Je tam iba vyplnený vzor. Ďakujem pekne
Ak stlačíš TLAČ TLAČIVA, objaví sa ti formulár vo formáte *.PDF, ktorý síce nemôžeš uložiť do PC ( ak nemáš Acrobat Professional ), ale môžeš ho vyplniť a vytlačiť. Tu prikladám link http://www.szp.sk/tlaciva/poist_zmeny.pdf
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

ajobs
Ak stlačíš TLAČ TLAČIVA, objaví sa ti formulár vo formáte *.PDF, ktorý síce nemôžeš uložiť do PC ( ak nemáš Acrobat Professional ), ale môžeš ho vyplniť a vytlačiť. Tu prikladám link http://www.szp.sk/tlaciva/poist_zmeny.pdf
Ďíky moc
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
Co sa mysli vykon konatelstva...
moze to byt aj dojednavanie zmluv na nove obchody pre firmu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať