santhal
31.01.10,11:02
dobry den, exmanžel podal návrh na vysporiadanie bsm na byt, ktorý sme kupovali spolu /ale s jeho finančných prostriedkov z účtu/, na kúpnej zmluve sme obaja,ešte ako slobodný...mám nárok na polovičku bytu?
Mgr.Shrek
31.01.10,10:09
Kedy bolo vykonaný vklad do katastra? Ako sú určené podiely na kúpnej zmluve? Ako sú určené podiely na liste vlastníctva? Bez týchto informácií nevieme ďalej pomôcť.
santhal
31.01.10,10:53
vklad do katastra bol vykonaný 3 mesiace pred manželstvom,podiely..citujem "kupujúci nadobúdajú do svojho vlastníctva v podiele 1/2."
Mária27
31.01.10,11:05
V tom prípade si dostala darom 1/2 bytu. Byt máte v podielovom spoluvlastníctve, nie v BSM (bespodielovom). V rámci BSM sa nemá čo byt vyporiadavať.

Z právneho hľadiska si spoluvlastníčkou bytu v podiele jednej polovice. S morálnym hľadiskom sa vyporiadaj sama - či mu tie peniaze za pol bytu daruješ (vrátiš).
Mgr.Shrek
31.01.10,11:15
vklad do katastra bol vykonaný 3 mesiace pred manželstvom,podiely..citujem "kupujúci nadobúdajú do svojho vlastníctva v podiele 1/2."

Byt nepatrí do BSM, ale do podielového spoluvlastníctva. Podiely sú jasne určené v zmluve. Podľa zákona máš právo na polovičku bytu. Pri vyporiadaní bude súd prihliadať na zmluvu, údaje na LV, ale aj na iné dôkazy ako napr. náklady spojené s kúpou bytu a tie, ako tvrdíš uhrádzal tvoj ex. Je preto možné, že v súlade s dobrými mravmi súd prikáže byt do vlastníctva tvojmu ex a jemu uloží povinnosť zaplatiť určitú čiastku, ktorá môže byť podstatne nižšia ako hodnota polovičky bytu.
mimotemyNevidím do Vášho vzťahu, ale skutočne si myslíš, že máš morálne právo od svojho ex požadovať polovičku bytu??
santhal
31.01.10,11:29
dakujem za rady, z mojich financíí sa financovalo auto/tiež kupované pred manželstvom a písané na mojho ex./, prerabka a vybavenie bytu..bola som aj u právnika,ten mi povedal že je to bohužial moja hlúpost ,že som minula svoje peniaze na tieto veci..priatel bol aj dva roky nezamestnaný, žili sme z mojho platu v spoločnej domácnosti, zrušila som aj moje dve poistky..všetko bolo pred manželstvom...
Xanti
31.01.10,11:32
dakujem za rady, z mojich financíí sa financovalo auto/tiež kupované pred manželstvom a písané na mojho ex./, prerabka a vybavenie bytu..bola som aj u právnika,ten mi povedal že je to bohužial moja hlúpost ,že som minula svoje peniaze na tieto veci..priatel bol aj dva roky nezamestnaný, žili sme z mojho platu v spoločnej domácnosti, zrušila som aj moje dve poistky..všetko bolo pred manželstvom...
Počas manželstva nie je tvoj plat a jeho plat ale Váš spoločný príjem. Neprihliada sa kto koľko prispel.

Jedná sa o majetok pred manželstvom, ty si kúpila auto zo svojich penazí, tak máš právo na to auto resp. na finančnú náhradu. Co sa týka penazí inevstovaných do prerábky a vybavenia bytu :
a.) ak to bolo počas manželstva? ak áno tak máš nárok na polovicu takto vynaložených peňazí,
b.) ak to bolo pred manželstvom máš nárok na plnú sumu investovanú do prerábky a nábytku.

Dala si málo informácii.
Mgr.Shrek
31.01.10,11:38
dakujem za rady, z mojich financíí sa financovalo auto/tiež kupované pred manželstvom a písané na mojho ex./, prerabka a vybavenie bytu..bola som aj u právnika,ten mi povedal že je to bohužial moja hlúpost ,že som minula svoje peniaze na tieto veci..priatel bol aj dva roky nezamestnaný, žili sme z mojho platu v spoločnej domácnosti, zrušila som aj moje dve poistky..všetko bolo pred manželstvom...

No a máš nejako zdokladované tieto výdavky, auto, prerábka, vybavenie bytu??? Ak áno, tak je tvoja pozícia lepšia. To, že ste dva roky žili z tvojho príjmu tam nepatrí, lebo manželia sa spoločne podieľajú na životnej úrovni toho druhého a v zákone je aj vyživovacia povinnosť medzi manželmi.
Avšak treba podotknúť, že byt NEPATRÍ do BSM. Teda súd pri vyporiadavaní BSM na byt nebude prihliadať. O byte sa skús s ex dohodnúť. Ak na dohodu pristúpi, tak písomná dohoda podpísaná pred notárom. Ak nie, tak o vyporiadaní bytu prebehne samostatné konanie. Neviem, aký vzťah máš s ex, ale pokús sa o dohodu.
mimotemyOspravedlňujem sa za dodatok v predchádzajúcom príspevku, ale stretol som sa s prípadmi, keď manžel všetko financoval a manželka potom chcela peniaze. Zachoval som sa neprofesionálne. :( Ešte raz sa ospravedlňujem
Lianka
31.01.10,11:52
Je to uzasne, ako sa doplnate. Obdivujem Vas, ze este mate trpezlivost po xtykrat odpovedat na rovnake otazky a temy, na ake sa uz na Porade nespocetne vela raz odpovedalo.
Lianka
31.01.10,11:54
mimotemyOspravedlňujem sa za dodatok v predchádzajúcom príspevku, ale stretol som sa s prípadmi, keď manžel všetko financoval a manželka potom chcela peniaze. Zachoval som sa neprofesionálne. :( Ešte raz sa ospravedlňujem

Mozno to povazujes za neprofesionalne, ale ja som ta prave za to ocenila :), ze si to povedal takto na rovinu a ponukol si na vec aj tento pohlad. Zial, mam pocit, ze casto sa take pripade deju, ked jeden chce z toho vytlct viac, ako do toho vlozil (nielen financne, ale aj po inych strankach).
Mgr.Shrek
31.01.10,12:03
mimotemy
Je to uzasne, ako sa doplnate. Obdivujem Vas, ze este mate trpezlivost po xtykrat odpovedat na rovnake otazky a temy, na ake sa uz na Porade nespocetne vela raz odpovedalo.

Lianka, ja som na porade relatívne nový. A viem aké problémy mi robilo vyhľadávanie tém. Preto s radosťou odpoviem na akúkoľvek tému, ku ktorej sa viem vyjadriť, aj keď dnes som sa pristihol ako v duchu nadávam na ďalšiu problematiku reklamácie :D:D a vďaka za obdiv :)


Mozno to povazujes za neprofesionalne, ale ja som ta prave za to ocenila :), ze si to povedal takto na rovinu a ponukol si na vec aj tento pohlad. Zial, mam pocit, ze casto sa take pripade deju, ked jeden chce z toho vytlct viac, ako do toho vlozil (nielen financne, ale aj po inych strankach).

Ja vie, že bolo dobré položiť túto otázku, aspoň sme sa dozvedeli ďalšie info, ale urobil som záver bez toho, aby som vedel všetky fakty. To bolo z mojej strany neprofesionálne. Ale zase, učím sa celý život :D
santhal
31.01.10,12:14
Počas manželstva nie je tvoj plat a jeho plat ale Váš spoločný príjem. Neprihliada sa kto koľko prispel.

Jedná sa o majetok pred manželstvom, ty si kúpila auto zo svojich penazí, tak máš právo na to auto resp. na finančnú náhradu. Co sa týka penazí inevstovaných do prerábky a vybavenia bytu :
a.) ak to bolo počas manželstva? ak áno tak máš nárok na polovicu takto vynaložených peňazí,
b.) ak to bolo pred manželstvom máš nárok na plnú sumu investovanú do prerábky a nábytku.

Dala si málo informácii.

auto aj prerabku a nákup nábytku som financovala pred manželstvom,,..ako to možem dokázat?..exmanžel si auto zobral,kedže je aj na jeho meno napísané..a ja nemám vodičák..peniaze mi zan dat nemieni..
santhal
31.01.10,12:16
No a máš nejako zdokladované tieto výdavky, auto, prerábka, vybavenie bytu??? Ak áno, tak je tvoja pozícia lepšia. To, že ste dva roky žili z tvojho príjmu tam nepatrí, lebo manželia sa spoločne podieľajú na životnej úrovni toho druhého a v zákone je aj vyživovacia povinnosť medzi manželmi.
Avšak treba podotknúť, že byt NEPATRÍ do BSM. Teda súd pri vyporiadavaní BSM na byt nebude prihliadať. O byte sa skús s ex dohodnúť. Ak na dohodu pristúpi, tak písomná dohoda podpísaná pred notárom. Ak nie, tak o vyporiadaní bytu prebehne samostatné konanie. Neviem, aký vzťah máš s ex, ale pokús sa o dohodu.
mimotemyOspravedlňujem sa za dodatok v predchádzajúcom príspevku, ale stretol som sa s prípadmi, keď manžel všetko financoval a manželka potom chcela peniaze. Zachoval som sa neprofesionálne. :( Ešte raz sa ospravedlňujem
:)
Mgr.Shrek
31.01.10,12:23
auto aj prerabku a nákup nábytku som financovala pred manželstvom,,..ako to možem dokázat?..exmanžel si auto zobral,kedže je aj na jeho meno napísané..a ja nemám vodičák..peniaze mi zan dat nemieni..

Tieto veci sú potom tvojím výlučným vlastníctvom. Máš kúpnu zmluvu alebo doklady o kúpe? Ak ich máš ty, súd bude predpokladať, že si ich aj ty kúpila, dátum na doklade bude skorší ako dátum uzavretia manželstva. Preto sa o týchto veciach nebude konať.
Poprosím ťa o presné dátumy týchto udalostí(niečo mi napadlo):
ad 1 Kúpa auta,
ad 2 Kúpa bytu,
ad 3 Začiatok prerábky,
ad 4 Kúpa nábytku,
ad 5 Kedy tvoj ex nemal prácu a žili ste z tvojich peňazí, aspoň približne.
Xanti
31.01.10,12:24
auto aj prerabku a nákup nábytku som financovala pred manželstvom,,..ako to možem dokázat?..exmanžel si auto zobral,kedže je aj na jeho meno napísané..a ja nemám vodičák..peniaze mi zan dat nemieni..
Máš doklady, faktúry za prerábku, za nábytok? Na čie meno sú vystavené faktúry?
Máš výpisy z účtu pred manželstvom, a v čase ked si nakupovala? Odkial si mala na to peniaze? Podľa toho dokážeš, že si investovala peniaze do toho.

Btw. zrátaj si svoje aktíva a pasíva. V podstate si v dobrej pozícii, lebo na papieri je 1/2 bytu tvoja, ak bude chcieť ex sa vysporiadať s tebou tak musí prísť k dohode. A detto, ak on vyplatil celý byt ostalo mu ešte čosi na účte? Ostalo mu dosť prostriedkov aby vedel sám vyplatiť auto? Aby vedel ešte zafinancovať rekonštrukciu, a nákup nábytku? Nepožičal mu niekto?
santhal
31.01.10,12:27
Priatela som živila ešte pre manželstom dva roky,..dostal sa k peniazom, nechcem tu rozvádzat akým s posobom k takej sume...ked sem kupovali byt,dal ho automaticky aj na mna,aj ked to boli výlučne jeho peniaze, doverovali sme si, mal vo mne oporu, vela som mu pomohla...nikto nemyslel na rozvod...ja teraz žijem v tom byte aj s malým,má tri roky..exmanžel mi za 7 mesiacov nezaplatil výživné na syna..pretože tvrdí že žijem v jeho byte,tak výživné platit nebude,,..ja som mu povedala že mu nebudem dávat malého ked mi neplatí výživné../viem,nie je to riešenie/...no a on mi poslal výzvu aby som sa z bytu vystahovala a vrátila mu ho..

ešte otázka,ak sa byt predá,mám nárok na nejaké percento z tohto bytu?..zdá sa mi nefer,že jemu ostane všetko a ja mám začínat odznova bez koruny/eura/ po piatich rokoch,nie som sama ,ale s dietatom na materskej..neviem čo si počat..

neviem nič vydokladovat,neodkladala som bločky..ani nič..
Xanti
31.01.10,12:30
Priatela som živila ešte pre manželstom dva roky,..dostal sa k peniazom, nechcem tu rozvádzat akým s posobom k takej sume...ked sem kupovali byt,dal ho automaticky aj na mna,aj ked to boli výlučne jeho peniaze, doverovali sme si, mal vo mne oporu, vela som mu pomohla...nikto nemyslel na rozvod...ja teraz žijem v tom byte aj s malým,má tri roky..exmanžel mi za 7 mesiacov nezaplatil výživné na syna..pretože tvrdí že žijem v jeho byte,tak výživné platit nebude,,..ja som mu povedala že mu nebudem dávat malého ked mi neplatí výživné../viem,nie je to riešenie/...no a on mi poslal výzvu aby som sa z bytu vystahovala a vrátila mu ho..

ešte otázka,ak sa byt predá,mám nárok na nejaké percento z tohto bytu?..zdá sa mi nefer,že jemu ostane všetko a ja mám začínat odznova bez koruny/eura/ po piatich rokoch,nie som sama ,ale s dietatom na materskej..neviem čo si počat..

neviem nič vydokladovat,neodkladala som bločky..ani nič..Nemáš ani výpisy z účtu? Z tých čias? Skús vyžiadať banku, aj ked asi za to zaplatíš.

A čo sa týka ex podaj na neho trestné oznámenie za neplnenie vyživovacej povinnosti a navštív prvého exekútora a vymáhaj výživné na dieťa.
Mária27
31.01.10,12:34
Santhal, stále si nepochopila, že byt je tak tvoj ako jeho? To je práve to, že si vo výhode. Si vlastníčkou ideálnej polovice bytu. Si spoluvlastníčkou, máš právo byt užívať, maximálne môže od teba žiadať polovičné nájomné. On nemôže byt bez teba predať, musí ti ho najskôr ponúknuť na odkúpenie. Ani si nemôže započítať výživné s iným dlhom.
Mgr.Shrek
31.01.10,12:37
Priatela som živila ešte pre manželstom dva roky,..dostal sa k peniazom, nechcem tu rozvádzat akým s posobom k takej sume...ked sem kupovali byt,dal ho automaticky aj na mna,aj ked to boli výlučne jeho peniaze, doverovali sme si, mal vo mne oporu, vela som mu pomohla...nikto nemyslel na rozvod...ja teraz žijem v tom byte aj s malým,má tri roky..exmanžel mi za 7 mesiacov nezaplatil výživné na syna..pretože tvrdí že žijem v jeho byte,tak výživné platit nebude,,..ja som mu povedala že mu nebudem dávat malého ked mi neplatí výživné../viem,nie je to riešenie/...no a on mi poslal výzvu aby som sa z bytu vystahovala a vrátila mu ho..

ešte otázka,ak sa byt predá,mám nárok na nejaké percento z tohto bytu?..zdá sa mi nefer,že jemu ostane všetko a ja mám začínat odznova bez koruny/eura/ po piatich rokoch,nie som sama ,ale s dietatom na materskej..neviem čo si počat..

neviem nič vydokladovat,neodkladala som bločky..ani nič..

Pýtal som sa preto, lebo ak sa auto kupovalo v období, keď nemal prácu, môžeš svoje tvrdenie o tom, že si auto a všetko financovala ty podložiť tým, že ako nezamestnaný nemal peniaze.
Čo sa týka syna, podaj trestné oznámenie na políciu.
Čo sa týka bytu, vysťahovať ťa nemôže dať, lebo si spoluvlastníčkou bytu. Keď bude súd, bude sa prihliadať na mnoho vecí, aj na to, že dieťa máš ty, on neplatí, odlož si výzvu na vysťahovanie. To všetko len posilní tvoju pozíciu. Síce to nie je priamy dôkaz, ale sudca je len človek a ten sa dá ovplyvniť.
santhal
31.01.10,12:45
Tieto veci sú potom tvojím výlučným vlastníctvom. Máš kúpnu zmluvu alebo doklady o kúpe? Ak ich máš ty, súd bude predpokladať, že si ich aj ty kúpila, dátum na doklade bude skorší ako dátum uzavretia manželstva. Preto sa o týchto veciach nebude konať.
Poprosím ťa o presné dátumy týchto udalostí(niečo mi napadlo):
ad 1 Kúpa auta,
ad 2 Kúpa bytu,
ad 3 Začiatok prerábky,
ad 4 Kúpa nábytku,
ad 5 Kedy tvoj ex nemal prácu a žili ste z tvojich peňazí, aspoň približne.

priatel bol nezamestnaný ako som ho spoznala 04/2004 až do 10/2006
1/auto som kúpila 05/2006, na kúpnej zmluve je on,ja som pri tom ani nebola,kupoval to cez bazár
2/byt kúpil on 9/2006
3/prerábka 9,10/2006
4/zariadenie bytu 9,10,11/2006
santhal
31.01.10,12:52
dakujem všetkým za pomoc, pochopila som že nárok na byt mám,len tie exmanželove útoky, že je to jeho byt,že som mu nan nedala ani korunu,tie jeho ustavičné výčitky,že ho chce...mám záujem byt predat,ale najsamradšej by som bola keby som si z neho mohla istú čiastku ponechat, aspon na kúpu garsonky..no s ex.sa nedá dohodnút..nechce mi nechat ani cent..
Mgr.Shrek
31.01.10,12:53
priatel bol nezamestnaný ako som ho spoznala 04/2004 až do 10/2006
1/auto som kúpila 05/2006, na kúpnej zmluve je on,ja som pri tom ani nebola,kupoval to cez bazár
2/byt kúpil on 9/2006
3/prerábka 9,10/2006
4/zariadenie bytu 9,10,11/2006

Super. Tak buď on pred súdom prizná ako došiel k peniazom, alebo bude ticho a nebude mať ako podložiť svoje tvrdenie, že to kúpil on.
Ak bude tvrdiť, že mu niekto peniaze požičal, napadni toto tvrdenie a žiadaj vypočutie dotyčných osôb a aby tiež predložili dôkazy o získaní peňazí. Súdu bude určite podozrivé, že dva roky nemal prácu a potom, zrazu mal peniaze na byt, auto, prerábku atď. Ty si pracovala, mala poistky, máš dôkazy na to, aby si tie peniaze zdokladovala.
Mgr.Shrek
31.01.10,12:56
dakujem všetkým za pomoc, pochopila som že nárok na byt mám,len tie exmanželove útoky, že je to jeho byt,že som mu nan nedala ani korunu,tie jeho ustavičné výčitky,že ho chce...mám záujem byt predat,ale najsamradšej by som bola keby som si z neho mohla istú čiastku ponechat, aspon na kúpu garsonky..no s ex.sa nedá dohodnút..nechce mi nechat ani cent..

Byt predať nemôžeš, nie si jeho výlučným vlastníkom. To môže urobiť súd, alebo osoba, ktorej byt súd rozhodnutím prisúdi. A neverím, že keby ho prisúdil tvojmu ex, tak by ho nezaviazal zaplatiť ti určitú čiastku, keďže sa staráš o dieťa a si bez príjmu. Neverím, že by Vás nechal so synom "na ulici".
santhal
31.01.10,13:00
Nemáš ani výpisy z účtu? Z tých čias? Skús vyžiadať banku, aj ked asi za to zaplatíš.

A čo sa týka ex podaj na neho trestné oznámenie za neplnenie vyživovacej povinnosti a navštív prvého exekútora a vymáhaj výživné na dieťa.


dakujem, výpisy z účtu by som mohla vyžiadat..ale peniaze z ktorých som financovala som držala doma u mamy..respektíve ona ich mala pod dohladom, kedže mi väčšiu čast úspor,nasporili rodičia..ako taký štartovný balík do života..ked som tie peniaze chcela použit,bolo to až po dohovore s nimi..
Xanti
31.01.10,13:02
dakujem, výpisy z účtu by som mohla vyžiadat..ale peniaze z ktorých som financovala som držala doma u mamy..respektíve ona ich mala pod dohladom, kedže mi väčšiu čast úspor,nasporili rodičia..ako taký štartovný balík do života..ked som tie peniaze chcela použit,bolo to až po dohovore s nimi..
Tak to je skvelá správa,
máš svedkov. Rodičia tebe darovali peniaze. A ako píše Shrek, nemôžeš byt predať lebo nie je len tvoj. Ak tak ho môže predať teda svoj podiel 1/2 tvoj ex tebe alebo opačne.
Poprípade sa rozhodnete predať ho spolu, ale máš nárok na polovicu z hodnoty bytu.

Dalšia vec nebud pasívna nedaj sa zastrašiť, utekaj hned zajtra na políciu podať trestné oznámenie vo veci neplnenia si vyživovacej povinnosti. A dalšia vec navštív exekútora, a vymáhaj výživné.

Tvoj ex zistí, že ťa nezastraší a hádam skôr bude prístupný na dohodu a dá ti pokoj.
Mgr.Shrek
31.01.10,13:05
dakujem, výpisy z účtu by som mohla vyžiadat..ale peniaze z ktorých som financovala som držala doma u mamy..respektíve ona ich mala pod dohladom, kedže mi väčšiu čast úspor,nasporili rodičia..ako taký štartovný balík do života..ked som tie peniaze chcela použit,bolo to až po dohovore s nimi..

Ako ich sporili? Na nejakom účte či "v pančuche"?
santhal
31.01.10,13:06
Byt predať nemôžeš, nie si jeho výlučným vlastníkom. To môže urobiť súd, alebo osoba, ktorej byt súd rozhodnutím prisúdi. A neverím, že keby ho prisúdil tvojmu ex, tak by ho nezaviazal zaplatiť ti určitú čiastku, keďže sa staráš o dieťa a si bez príjmu. Neverím, že by Vás nechal so synom "na ulici".


Aj ked ex súhlasí s predajom a zatial žiadné súdne kroky nepodnikol?Ja som mu navrhla, aby sme byt predali a aby mne a malému nechal peniaze aspon na garzonku, nechce lebo je nahnevaný,bo som mu povedala že dám na neho trestné oz. za neplatenie výživného...pravdu povediac nemám na to ani odvahu..
santhal
31.01.10,13:09
Ako ich sporili? Na nejakom účte či "v pančuche"?


Stavebné sporenie,to ocino spláca, ale sa mi zdá že to bolo normálne na moje meno...peniaze s mojej vkladnej knižky a ostatné pančucha..ale to sporenie,to bolo tak,chceli sme peniaze,tak sme si zohnali faktúry,aby sme dostali hned hotovost a tato to teraz spláca ešte..hmm
Xanti
31.01.10,13:11
Aj ked ex súhlasí s predajom a zatial žiadné súdne kroky nepodnikol?Ja som mu navrhla, aby sme byt predali a aby mne a malému nechal peniaze aspon na garzonku, nechce lebo je nahnevaný,bo som mu povedala že dám na neho trestné oz. za neplatenie výživného...pravdu povediac nemám na to ani odvahu..
Kočka rátaj, byt má akú hodnotu? Koľko penazí si investovala do prerábky? Koľko do auta ?

Teda ak by byt kúpil ex za melon, a dal ti polovicu čo ti vlastne aj dal. A ty si do auta vrazila 100 000 sk, a do prerábky 400 000 sk ... tak tvoj ex vlastne čo chce? Nemá nárok a ty máš nárok na polovicu z hodnoty bytu, za akú sa predá. Nie len aspon . Nedaj sa vykývať.

A to trestné podaj, lebo si s ním neporadíš. A to trestné Ti pomôže pri budúcom súdnom spore o byt a vykreslí ho ako nezodpovedného človeka.
Mgr.Shrek
31.01.10,13:18
Aj ked ex súhlasí s predajom a zatial žiadné súdne kroky nepodnikol?Ja som mu navrhla, aby sme byt predali a aby mne a malému nechal peniaze aspon na garzonku, nechce lebo je nahnevaný,bo som mu povedala že dám na neho trestné oz. za neplatenie výživného...pravdu povediac nemám na to ani odvahu..

Pokiaľ to nie je na papieri, tak je ti jeho súhlas na nič. Skús ho presvedčiť, aby ste spísali dohodu o vyporiadaní spoluvlastníctva predajom nehnuteľnosti, kde bude, že výťažok z predaja sa rozdelí medzi spoluvlastníkov podľa výšky ich podielov. To všetko pred notárom. A ešte dodatok, že predaj bytu si berieš na starosti buď ty, alebo obaja. Nie len on, lebo by ťa mohol oklamať. Na zmluvy by bola smiešna suma a zvyšok peňazí by dostal na ruku. Alebo prepíšte byt na syna.


Stavebné sporenie,to ocino spláca, ale sa mi zdá že to bolo normálne na moje meno...peniaze s mojej vkladnej knižky a ostatné pančucha..ale to sporenie,to bolo tak,chceli sme peniaze,tak sme si zohnali faktúry,aby sme dostali hned hotovost a tato to teraz spláca ešte..hmm

To je jedno, ako ste peniaze získali. Máš dôkaz, že peniaze si mala. Získala si ich legálne.
goord
31.01.10,14:03
som čerstvo po rozvode a čaká nás bsm obaja sme živnostníci viete mi poradiť kde na toto myslí zákon ?ako to bude s naším spoločným majetkom a majetkom ktorý používame na podnikanie každý na svoje (auto počítač a podobné)a ako je to s peniazmi používanými na podnikateľských účtoch oboch živnostníkov? ďakujem bude to asi moc komplikované
Mária27
31.01.10,14:25
Pozri na tento paragraf občianskeho zákonníka a povedz, či ste mali rozdelené BSM.
§ 148a

(1) Na použitie majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov potrebuje podnikateľ pri začatí podnikania súhlas druhého manžela. Na ďalšie právne úkony súvisiace s podnikaním už súhlas druhého manžela nepotrebuje.

(2) Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.

(3) Ak podnikateľskú činnosť po zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov vykonáva podnikateľ spoločne alebo s pomocou manžela, ktorý nie je podnikateľom, rozdelia sa medzi nich príjmy z podnikania v pomere určenom písomnou zmluvou; ak taká zmluva nebola uzavretá, rozdelia sa príjmy rovným dielom.



Podobne povedz, či ste nemali takúto dohodu:

§ 143a

(1) Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku.

(2) Manželia sa môžu dohodnúť, že vyhradia vznik bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva.

(3) Dohoda podľa odsekov 1 a 2 vyžaduje formu notárskej zápisnice. Manželia sa môžu voči inej osobe na túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda známa.
goord
31.01.10,14:56
nemali sme žiadnu dohodu,zatiaľ dík
Mária27
31.01.10,15:01
Tak si pekne (dohodou) podeľte veci, ktoré kto používa a pod., spočítajte hodnoty a rozdiel v hodnotách si vyrovnajte. Všetko je spoločné.