Zavrieť

Porady

BSM

dobry den, exmanžel podal návrh na vysporiadanie bsm na byt, ktorý sme kupovali spolu /ale s jeho finančných prostriedkov z účtu/, na kúpnej zmluve sme obaja,ešte ako slobodný...mám nárok na polovičku bytu?
Usporiadat
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Kedy bolo vykonaný vklad do katastra? Ako sú určené podiely na kúpnej zmluve? Ako sú určené podiely na liste vlastníctva? Bez týchto informácií nevieme ďalej pomôcť.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
santhal santhal

santhal je offline (nepripojený) santhal

vklad do katastra bol vykonaný 3 mesiace pred manželstvom,podiely..citujem "kupujúci nadobúdajú do svojho vlastníctva v podiele 1/2."
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

V tom prípade si dostala darom 1/2 bytu. Byt máte v podielovom spoluvlastníctve, nie v BSM (bespodielovom). V rámci BSM sa nemá čo byt vyporiadavať.

Z právneho hľadiska si spoluvlastníčkou bytu v podiele jednej polovice. S morálnym hľadiskom sa vyporiadaj sama - či mu tie peniaze za pol bytu daruješ (vrátiš).
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
santhal Pozri príspevok
vklad do katastra bol vykonaný 3 mesiace pred manželstvom,podiely..citujem "kupujúci nadobúdajú do svojho vlastníctva v podiele 1/2."
Byt nepatrí do BSM, ale do podielového spoluvlastníctva. Podiely sú jasne určené v zmluve. Podľa zákona máš právo na polovičku bytu. Pri vyporiadaní bude súd prihliadať na zmluvu, údaje na LV, ale aj na iné dôkazy ako napr. náklady spojené s kúpou bytu a tie, ako tvrdíš uhrádzal tvoj ex. Je preto možné, že v súlade s dobrými mravmi súd prikáže byt do vlastníctva tvojmu ex a jemu uloží povinnosť zaplatiť určitú čiastku, ktorá môže byť podstatne nižšia ako hodnota polovičky bytu.
Nevidím do Vášho vzťahu, ale skutočne si myslíš, že máš morálne právo od svojho ex požadovať polovičku bytu??
0 0
santhal santhal

santhal je offline (nepripojený) santhal

dakujem za rady, z mojich financíí sa financovalo auto/tiež kupované pred manželstvom a písané na mojho ex./, prerabka a vybavenie bytu..bola som aj u právnika,ten mi povedal že je to bohužial moja hlúpost ,že som minula svoje peniaze na tieto veci..priatel bol aj dva roky nezamestnaný, žili sme z mojho platu v spoločnej domácnosti, zrušila som aj moje dve poistky..všetko bolo pred manželstvom...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

santhal Pozri príspevok
dakujem za rady, z mojich financíí sa financovalo auto/tiež kupované pred manželstvom a písané na mojho ex./, prerabka a vybavenie bytu..bola som aj u právnika,ten mi povedal že je to bohužial moja hlúpost ,že som minula svoje peniaze na tieto veci..priatel bol aj dva roky nezamestnaný, žili sme z mojho platu v spoločnej domácnosti, zrušila som aj moje dve poistky..všetko bolo pred manželstvom...
Počas manželstva nie je tvoj plat a jeho plat ale Váš spoločný príjem. Neprihliada sa kto koľko prispel.

Jedná sa o majetok pred manželstvom, ty si kúpila auto zo svojich penazí, tak máš právo na to auto resp. na finančnú náhradu. Co sa týka penazí inevstovaných do prerábky a vybavenia bytu :
a.) ak to bolo počas manželstva? ak áno tak máš nárok na polovicu takto vynaložených peňazí,
b.) ak to bolo pred manželstvom máš nárok na plnú sumu investovanú do prerábky a nábytku.

Dala si málo informácii.
Naposledy upravil Xanti : 31.01.10 at 11:44
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
santhal Pozri príspevok
dakujem za rady, z mojich financíí sa financovalo auto/tiež kupované pred manželstvom a písané na mojho ex./, prerabka a vybavenie bytu..bola som aj u právnika,ten mi povedal že je to bohužial moja hlúpost ,že som minula svoje peniaze na tieto veci..priatel bol aj dva roky nezamestnaný, žili sme z mojho platu v spoločnej domácnosti, zrušila som aj moje dve poistky..všetko bolo pred manželstvom...
No a máš nejako zdokladované tieto výdavky, auto, prerábka, vybavenie bytu??? Ak áno, tak je tvoja pozícia lepšia. To, že ste dva roky žili z tvojho príjmu tam nepatrí, lebo manželia sa spoločne podieľajú na životnej úrovni toho druhého a v zákone je aj vyživovacia povinnosť medzi manželmi.
Avšak treba podotknúť, že byt NEPATRÍ do BSM. Teda súd pri vyporiadavaní BSM na byt nebude prihliadať. O byte sa skús s ex dohodnúť. Ak na dohodu pristúpi, tak písomná dohoda podpísaná pred notárom. Ak nie, tak o vyporiadaní bytu prebehne samostatné konanie. Neviem, aký vzťah máš s ex, ale pokús sa o dohodu.
Ospravedlňujem sa za dodatok v predchádzajúcom príspevku, ale stretol som sa s prípadmi, keď manžel všetko financoval a manželka potom chcela peniaze. Zachoval som sa neprofesionálne. Ešte raz sa ospravedlňujem
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Je to uzasne, ako sa doplnate. Obdivujem Vas, ze este mate trpezlivost po xtykrat odpovedat na rovnake otazky a temy, na ake sa uz na Porade nespocetne vela raz odpovedalo.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Mgr.Shrek Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa za dodatok v predchádzajúcom príspevku, ale stretol som sa s prípadmi, keď manžel všetko financoval a manželka potom chcela peniaze. Zachoval som sa neprofesionálne. Ešte raz sa ospravedlňujem
Mozno to povazujes za neprofesionalne, ale ja som ta prave za to ocenila , ze si to povedal takto na rovinu a ponukol si na vec aj tento pohlad. Zial, mam pocit, ze casto sa take pripade deju, ked jeden chce z toho vytlct viac, ako do toho vlozil (nielen financne, ale aj po inych strankach).
Naposledy upravil Lianka : 31.01.10 at 11:57 Dôvod: preklep
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Lianka Pozri príspevok
Je to uzasne, ako sa doplnate. Obdivujem Vas, ze este mate trpezlivost po xtykrat odpovedat na rovnake otazky a temy, na ake sa uz na Porade nespocetne vela raz odpovedalo.
Lianka, ja som na porade relatívne nový. A viem aké problémy mi robilo vyhľadávanie tém. Preto s radosťou odpoviem na akúkoľvek tému, ku ktorej sa viem vyjadriť, aj keď dnes som sa pristihol ako v duchu nadávam na ďalšiu problematiku reklamácie a vďaka za obdiv

Lianka Pozri príspevok
Mozno to povazujes za neprofesionalne, ale ja som ta prave za to ocenila , ze si to povedal takto na rovinu a ponukol si na vec aj tento pohlad. Zial, mam pocit, ze casto sa take pripade deju, ked jeden chce z toho vytlct viac, ako do toho vlozil (nielen financne, ale aj po inych strankach).
Ja vie, že bolo dobré položiť túto otázku, aspoň sme sa dozvedeli ďalšie info, ale urobil som záver bez toho, aby som vedel všetky fakty. To bolo z mojej strany neprofesionálne. Ale zase, učím sa celý život
0 0
santhal santhal

santhal je offline (nepripojený) santhal

Xanti Pozri príspevok
Počas manželstva nie je tvoj plat a jeho plat ale Váš spoločný príjem. Neprihliada sa kto koľko prispel.

Jedná sa o majetok pred manželstvom, ty si kúpila auto zo svojich penazí, tak máš právo na to auto resp. na finančnú náhradu. Co sa týka penazí inevstovaných do prerábky a vybavenia bytu :
a.) ak to bolo počas manželstva? ak áno tak máš nárok na polovicu takto vynaložených peňazí,
b.) ak to bolo pred manželstvom máš nárok na plnú sumu investovanú do prerábky a nábytku.

Dala si málo informácii.
auto aj prerabku a nákup nábytku som financovala pred manželstvom,,..ako to možem dokázat?..exmanžel si auto zobral,kedže je aj na jeho meno napísané..a ja nemám vodičák..peniaze mi zan dat nemieni..
0 0
santhal santhal

santhal je offline (nepripojený) santhal

Mgr.Shrek Pozri príspevok
No a máš nejako zdokladované tieto výdavky, auto, prerábka, vybavenie bytu??? Ak áno, tak je tvoja pozícia lepšia. To, že ste dva roky žili z tvojho príjmu tam nepatrí, lebo manželia sa spoločne podieľajú na životnej úrovni toho druhého a v zákone je aj vyživovacia povinnosť medzi manželmi.
Avšak treba podotknúť, že byt NEPATRÍ do BSM. Teda súd pri vyporiadavaní BSM na byt nebude prihliadať. O byte sa skús s ex dohodnúť. Ak na dohodu pristúpi, tak písomná dohoda podpísaná pred notárom. Ak nie, tak o vyporiadaní bytu prebehne samostatné konanie. Neviem, aký vzťah máš s ex, ale pokús sa o dohodu.
Ospravedlňujem sa za dodatok v predchádzajúcom príspevku, ale stretol som sa s prípadmi, keď manžel všetko financoval a manželka potom chcela peniaze. Zachoval som sa neprofesionálne. Ešte raz sa ospravedlňujem
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
santhal Pozri príspevok
auto aj prerabku a nákup nábytku som financovala pred manželstvom,,..ako to možem dokázat?..exmanžel si auto zobral,kedže je aj na jeho meno napísané..a ja nemám vodičák..peniaze mi zan dat nemieni..
Tieto veci sú potom tvojím výlučným vlastníctvom. Máš kúpnu zmluvu alebo doklady o kúpe? Ak ich máš ty, súd bude predpokladať, že si ich aj ty kúpila, dátum na doklade bude skorší ako dátum uzavretia manželstva. Preto sa o týchto veciach nebude konať.
Poprosím ťa o presné dátumy týchto udalostí(niečo mi napadlo):
ad 1 Kúpa auta,
ad 2 Kúpa bytu,
ad 3 Začiatok prerábky,
ad 4 Kúpa nábytku,
ad 5 Kedy tvoj ex nemal prácu a žili ste z tvojich peňazí, aspoň približne.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

santhal Pozri príspevok
auto aj prerabku a nákup nábytku som financovala pred manželstvom,,..ako to možem dokázat?..exmanžel si auto zobral,kedže je aj na jeho meno napísané..a ja nemám vodičák..peniaze mi zan dat nemieni..
Máš doklady, faktúry za prerábku, za nábytok? Na čie meno sú vystavené faktúry?
Máš výpisy z účtu pred manželstvom, a v čase ked si nakupovala? Odkial si mala na to peniaze? Podľa toho dokážeš, že si investovala peniaze do toho.

Btw. zrátaj si svoje aktíva a pasíva. V podstate si v dobrej pozícii, lebo na papieri je 1/2 bytu tvoja, ak bude chcieť ex sa vysporiadať s tebou tak musí prísť k dohode. A detto, ak on vyplatil celý byt ostalo mu ešte čosi na účte? Ostalo mu dosť prostriedkov aby vedel sám vyplatiť auto? Aby vedel ešte zafinancovať rekonštrukciu, a nákup nábytku? Nepožičal mu niekto?
0 0
santhal santhal

santhal je offline (nepripojený) santhal

Priatela som živila ešte pre manželstom dva roky,..dostal sa k peniazom, nechcem tu rozvádzat akým s posobom k takej sume...ked sem kupovali byt,dal ho automaticky aj na mna,aj ked to boli výlučne jeho peniaze, doverovali sme si, mal vo mne oporu, vela som mu pomohla...nikto nemyslel na rozvod...ja teraz žijem v tom byte aj s malým,má tri roky..exmanžel mi za 7 mesiacov nezaplatil výživné na syna..pretože tvrdí že žijem v jeho byte,tak výživné platit nebude,,..ja som mu povedala že mu nebudem dávat malého ked mi neplatí výživné../viem,nie je to riešenie/...no a on mi poslal výzvu aby som sa z bytu vystahovala a vrátila mu ho..

ešte otázka,ak sa byt predá,mám nárok na nejaké percento z tohto bytu?..zdá sa mi nefer,že jemu ostane všetko a ja mám začínat odznova bez koruny/eura/ po piatich rokoch,nie som sama ,ale s dietatom na materskej..neviem čo si počat..

neviem nič vydokladovat,neodkladala som bločky..ani nič..
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

santhal Pozri príspevok
Priatela som živila ešte pre manželstom dva roky,..dostal sa k peniazom, nechcem tu rozvádzat akým s posobom k takej sume...ked sem kupovali byt,dal ho automaticky aj na mna,aj ked to boli výlučne jeho peniaze, doverovali sme si, mal vo mne oporu, vela som mu pomohla...nikto nemyslel na rozvod...ja teraz žijem v tom byte aj s malým,má tri roky..exmanžel mi za 7 mesiacov nezaplatil výživné na syna..pretože tvrdí že žijem v jeho byte,tak výživné platit nebude,,..ja som mu povedala že mu nebudem dávat malého ked mi neplatí výživné../viem,nie je to riešenie/...no a on mi poslal výzvu aby som sa z bytu vystahovala a vrátila mu ho..

ešte otázka,ak sa byt predá,mám nárok na nejaké percento z tohto bytu?..zdá sa mi nefer,že jemu ostane všetko a ja mám začínat odznova bez koruny/eura/ po piatich rokoch,nie som sama ,ale s dietatom na materskej..neviem čo si počat..

neviem nič vydokladovat,neodkladala som bločky..ani nič..
Nemáš ani výpisy z účtu? Z tých čias? Skús vyžiadať banku, aj ked asi za to zaplatíš.

A čo sa týka ex podaj na neho trestné oznámenie za neplnenie vyživovacej povinnosti a navštív prvého exekútora a vymáhaj výživné na dieťa.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Santhal, stále si nepochopila, že byt je tak tvoj ako jeho? To je práve to, že si vo výhode. Si vlastníčkou ideálnej polovice bytu. Si spoluvlastníčkou, máš právo byt užívať, maximálne môže od teba žiadať polovičné nájomné. On nemôže byt bez teba predať, musí ti ho najskôr ponúknuť na odkúpenie. Ani si nemôže započítať výživné s iným dlhom.
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
santhal Pozri príspevok
Priatela som živila ešte pre manželstom dva roky,..dostal sa k peniazom, nechcem tu rozvádzat akým s posobom k takej sume...ked sem kupovali byt,dal ho automaticky aj na mna,aj ked to boli výlučne jeho peniaze, doverovali sme si, mal vo mne oporu, vela som mu pomohla...nikto nemyslel na rozvod...ja teraz žijem v tom byte aj s malým,má tri roky..exmanžel mi za 7 mesiacov nezaplatil výživné na syna..pretože tvrdí že žijem v jeho byte,tak výživné platit nebude,,..ja som mu povedala že mu nebudem dávat malého ked mi neplatí výživné../viem,nie je to riešenie/...no a on mi poslal výzvu aby som sa z bytu vystahovala a vrátila mu ho..

ešte otázka,ak sa byt predá,mám nárok na nejaké percento z tohto bytu?..zdá sa mi nefer,že jemu ostane všetko a ja mám začínat odznova bez koruny/eura/ po piatich rokoch,nie som sama ,ale s dietatom na materskej..neviem čo si počat..

neviem nič vydokladovat,neodkladala som bločky..ani nič..
Pýtal som sa preto, lebo ak sa auto kupovalo v období, keď nemal prácu, môžeš svoje tvrdenie o tom, že si auto a všetko financovala ty podložiť tým, že ako nezamestnaný nemal peniaze.
Čo sa týka syna, podaj trestné oznámenie na políciu.
Čo sa týka bytu, vysťahovať ťa nemôže dať, lebo si spoluvlastníčkou bytu. Keď bude súd, bude sa prihliadať na mnoho vecí, aj na to, že dieťa máš ty, on neplatí, odlož si výzvu na vysťahovanie. To všetko len posilní tvoju pozíciu. Síce to nie je priamy dôkaz, ale sudca je len človek a ten sa dá ovplyvniť.
0 0
santhal santhal

santhal je offline (nepripojený) santhal

Mgr.Shrek Pozri príspevok
Tieto veci sú potom tvojím výlučným vlastníctvom. Máš kúpnu zmluvu alebo doklady o kúpe? Ak ich máš ty, súd bude predpokladať, že si ich aj ty kúpila, dátum na doklade bude skorší ako dátum uzavretia manželstva. Preto sa o týchto veciach nebude konať.
Poprosím ťa o presné dátumy týchto udalostí(niečo mi napadlo):
ad 1 Kúpa auta,
ad 2 Kúpa bytu,
ad 3 Začiatok prerábky,
ad 4 Kúpa nábytku,
ad 5 Kedy tvoj ex nemal prácu a žili ste z tvojich peňazí, aspoň približne.
priatel bol nezamestnaný ako som ho spoznala 04/2004 až do 10/2006
1/auto som kúpila 05/2006, na kúpnej zmluve je on,ja som pri tom ani nebola,kupoval to cez bazár
2/byt kúpil on 9/2006
3/prerábka 9,10/2006
4/zariadenie bytu 9,10,11/2006
0 0
santhal santhal

santhal je offline (nepripojený) santhal

dakujem všetkým za pomoc, pochopila som že nárok na byt mám,len tie exmanželove útoky, že je to jeho byt,že som mu nan nedala ani korunu,tie jeho ustavičné výčitky,že ho chce...mám záujem byt predat,ale najsamradšej by som bola keby som si z neho mohla istú čiastku ponechat, aspon na kúpu garsonky..no s ex.sa nedá dohodnút..nechce mi nechat ani cent..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať