Samanta
01.02.10,07:42
ahojte, poraďáci...
mohol by mi niekto pomôcť s príkaznou zmluvou uzatvorenou podľa § 724 Obč.Z. Chceli by sme ju vypovedať - zmluva bola uzatvorená na dobu neurčitú a neboli stanovené podmienky pre jej vypovedanie.
Je možné ju zrušiť výpoveďou (ak áno, platí, že výpovedná lehota je trojmesačná) ? Resp. ako máme postupovať, aby došlo k zániku zmluvy ???

ĎAKUJEM za vaše názory a odpovede!
Evanka
01.02.10,07:02
ahojte, poraďáci...
mohol by mi niekto pomôcť s príkaznou zmluvou uzatvorenou podľa § 724 Obč.Z. Chceli by sme ju vypovedať - zmluva bola uzatvorená na dobu neurčitú a neboli stanovené podmienky pre jej vypovedanie.
Je možné ju zrušiť výpoveďou (ak áno, platí, že výpovedná lehota je trojmesačná) ? Resp. ako máme postupovať, aby došlo k zániku zmluvy ???

ĎAKUJEM za vaše názory a odpovede!

Príkazník môže príkazníka odvolať. Aplikuje sa ustanovenie podobné ako pri zániku plnomocenstva.


Zánik príkaznej zmluvy
§ 731

Pre zánik príkaznej zmluvy sa použijú primerane ustanovenia o zániku plnomocenstva (§ 33b).

§ 732

Ak príkazná zmluva zanikla odvolaním, je príkazca povinný nahradiť príkazníkovi náklady vzniknuté do odvolania, utrpenú škodu, a ak prislúcha príkazníkovi odmena, aj jej časť zodpovedajúcu vykonanej práci. To platí aj vtedy, ak sa dokončenie príkazného konania zmarilo náhodou, na ktorú nedal príkazník podnet.
Samanta
01.02.10,08:11
Toto ustanovenie som čítala, len mi nie je celkom jasné, akú podobu má mať to odvolanie, aby to bolo v zmysle zákonnej úpravy...
Evanka
01.02.10,12:06
Toto ustanovenie som čítala, len mi nie je celkom jasné, akú podobu má mať to odvolanie, aby to bolo v zmysle zákonnej úpravy...

Ak zmluva vykazuje znaky Príkaznej zmluvy, nejedná sa o vzťah zamestnanec - zamestnávateľ, neriadi sa Príkazná zmluva zákonníkom práce.

Všetky pravidlá by mali byť zakotvené v zmluve. Ak však zmluva neobsahuje nič o ukončení platnosti PZ, príkazca môže príkazníka odvolať, ak má na to dôvod buď z neplnenia predmetu zmluvy, alebo ak už nie je služba príkazníka potrebná. Dôležité je, aby bolo odvolanie príkazníkovi známe.

Už zo samotnej podstaty PZ sa nepredpokladá, že by bola zmluva uzatvorená na dobu neurčitú (ukončenie zmluvy odvolaním .....)
Najjednoduchšie bude, keď sa dohodnete s príkazníkom, že jeho služby už nie sú pre vás potrebné a spíšete ukončenie tejto zmluvy.