Suzan007
04.02.10,13:43
Dobry den, prosim vas, co vsetko mozem dat do vydavkov? Ak mam servis aut a kupim nejaky nahradny diel, mozem si to dat do vydavkov? Dakujem.
Zoltán Kovács
04.02.10,12:50
Bez toho náhradného dielu zrejme opraviť auto nevieš. Tak je to pre teba daňovo uznateľný výdavok.
Suzan007
04.02.10,13:19
no to ano :) ale napr. ked mi zakaznik prinesie auto na vymenu oleja... tak ja kupim olej, filter atd... a potom to musim previest aj cez moju kasu... vyuctovat mu to... ak mi da za ten material peniaze do ruky (ze ja som to vlastne kupila namiesto neho), staci ked mu dam blok len na robotu? Ten material si mozem aj tak dat do vydavkov? Prepacte, som z toho trochu neandertalec :(
Tweety
04.02.10,13:31
no to ano :) ale napr. ked mi zakaznik prinesie auto na vymenu oleja... tak ja kupim olej, filter atd... a potom to musim previest aj cez moju kasu... vyuctovat mu to... ak mi da za ten material peniaze do ruky (ze ja som to vlastne kupila namiesto neho), staci ked mu dam blok len na robotu? Ten material si mozem aj tak dat do vydavkov? Prepacte, som z toho trochu neandertalec :(
NO, ak Ti ten materiál zaplatil tzv. na drevo a Ty si mu vyúčtovala len prácu, doklad o nákupe už do účtovníctva nemôžeš dať, veď si ho ani nezaplatila Ty, ale on.
Lianka
04.02.10,13:35
Mne sa to javi, ako:
bud zadavatelka nerozumie zakladnym principom podnikania
alebo je otazka mimo http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html.
zamako
04.02.10,13:37
no to ano :) ale napr. ked mi zakaznik prinesie auto na vymenu oleja... tak ja kupim olej, filter atd... a potom to musim previest aj cez moju kasu... vyuctovat mu to... ak mi da za ten material peniaze do ruky (ze ja som to vlastne kupila namiesto neho), staci ked mu dam blok len na robotu? Ten material si mozem aj tak dat do vydavkov? Prepacte, som z toho trochu neandertalec :(


nakupis material, je to tvoj vydavok ovplyvnujuci zaklad dane. Opravis auto, vystavis doklad z ERP, kde bude material plus tvoja praca...konecna cena pre zakaznika...ci ake ine riesenie hladas? nerozumiem celkom otazke???...
Laco-monter
04.02.10,13:37
DEFINICIA vydavkov hovorí,že su to VYDAVKY vynaložené na dosiahnutie, udržanie a zabezpečenie príjmu.

teda všetko to čo potrebuješ pre svoju prácu,POZOR nie pre seba !

Napr. ak si automechanik ,do výdavkov si možeš dať naradie, material a iné veci, to ti objasnia aj ďalší poraďaci,
no nemožeš si dať do výdavkov veci svojej osobnej potreby ktoré nesuvisia z Tvojim podnikaním,napr. športové potreby,zahradkarske potreby a p.
Laco-monter
04.02.10,13:41
Mne sa to javi, ako:
bud zadavatelka nerozumie zakladnym principom podnikania
alebo je otazka mimo http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html.

Mne sa zdá,že je to skor ten prvy pripad.

Ani ja som hneď všetkemu nerozumel.

Veľa mi pomohlo keď som absolvoval kurz RPIC v spojení s UPSVaR

nazvaný : Zakladám svoj vlastný podnik.
Suzan007
04.02.10,13:50
NO, ak Ti ten materiál zaplatil tzv. na drevo a Ty si mu vyúčtovala len prácu, doklad o nákupe už do účtovníctva nemôžeš dať, veď si ho ani nezaplatila Ty, ale on.
Tweety dakujem
Suzan007
04.02.10,13:51
[QUOTE=Lianka;1284257]Mne sa to javi, ako:
bud zadavatelka nerozumie zakladnym principom podnikania
alebo je otazka mimo...QUOTE]
prepacte mi
Suzan007
04.02.10,13:52
nakupis material, je to tvoj vydavok ovplyvnujuci zaklad dane. Opravis auto, vystavis doklad z ERP, kde bude material plus tvoja praca...konecna cena pre zakaznika...ci ake ine riesenie hladas? nerozumiem celkom otazke???...
ano takto som to myslela... dakujem
Suzan007
04.02.10,13:54
DEFINICIA vydavkov hovorí,že su to VYDAVKY vynaložené na dosiahnutie, udržanie a zabezpečenie príjmu.

teda všetko to čo potrebuješ pre svoju prácu,POZOR nie pre seba !

Napr. ak si automechanik do výdavkov si možeš dať naradie, material a iné veci, to ti objasnia aj ďalší poraďaci,
no nemožeš si dať do výdavkov veci svojej osobnej potreby ktoré nesuvisia z Tvojim podnikaním,napr. športové potreby,zahradkarske potreby a p.

tomuto som uz pochopila, dakujem :)
účtovník 007
04.02.10,13:59
Dobry den, prosim vas, co vsetko mozem dat do vydavkov? Ak mam servis aut a kupim nejaky nahradny diel, mozem si to dat do vydavkov? Dakujem.

mimotemyNajlepší výdavok by bol faktúra od skúseného účtovníka, ktorý Ti hneď povie čo a ako. Inak si môžeš narobiť viac zla ako dobra.
zamako
04.02.10,14:22
[QUOTE=Lianka;1284257]Mne sa to javi, ako:
bud zadavatelka nerozumie zakladnym principom podnikania
alebo je otazka mimo...QUOTE]
prepacte mi

v pohode, nie ze ta odradia kusok ostrejsie odpovede :-) vsetci sme raz zacinali a vela veci sa ucili "za pochodu", len sa snaz co najpresnejsie zadat otazku...;)
Lianka
04.02.10,14:38
v pohode, nie ze ta odradia kusok ostrejsie odpovede :-) vsetci sme raz zacinali a vela veci sa ucili "za pochodu", len sa snaz co najpresnejsie zadat otazku...;)

Ja som len nahlas zauvazovala, nakolko som nevedela zadavatelku jednoznacne zaradit do jednej alebo druhej kategorie.

Osobne obdivujem odvahu ludi, ktori sa pustia do tak vaznych veci ako je podnikanie, bez nastudovania si prislusnej legislativy. Zrejme nie som clovek so vztahom k takemuto adrenalinu.

Iste, zacinali sme, chyby sme robili - nebola som na tom inak. Ale dnes je osveta uz dost velka a informacnych zdrojov ozaj dostatok. Podnikanie je spojene s velkou zodpovednostou. Osobne by som narobila dost velky krik, ak by som ako zakaznik oproti platbe dostala doklad len na urcitu vysku tejto platby.
Dáša_
04.02.10,18:54
Ja som len nahlas zauvazovala, nakolko som nevedela zadavatelku jednoznacne zaradit do jednej alebo druhej kategorie.

Osobne obdivujem odvahu ludi, ktori sa pustia do tak vaznych veci ako je podnikanie, bez nastudovania si prislusnej legislativy. Zrejme nie som clovek so vztahom k takemuto adrenalinu.

Iste, zacinali sme, chyby sme robili - nebola som na tom inak. Ale dnes je osveta uz dost velka a informacnych zdrojov ozaj dostatok. Podnikanie je spojene s velkou zodpovednostou. Osobne by som narobila dost velky krik, ak by som ako zakaznik oproti platbe dostala doklad len na urcitu vysku tejto platby.

trochu mimotemy, ale keby tí začínajúci ľudia dôkladne poznali celú legislatívu, tak pochybujem, že by sa do nejakého podnikania vôbec pustili
misomiso
04.02.10,21:04
Ja som len nahlas zauvazovala, nakolko som nevedela zadavatelku jednoznacne zaradit do jednej alebo druhej kategorie.

Osobne obdivujem odvahu ludi, ktori sa pustia do tak vaznych veci ako je podnikanie, bez nastudovania si prislusnej legislativy. Zrejme nie som clovek so vztahom k takemuto adrenalinu.

Iste, zacinali sme, chyby sme robili - nebola som na tom inak. Ale dnes je osveta uz dost velka a informacnych zdrojov ozaj dostatok. Podnikanie je spojene s velkou zodpovednostou. Osobne by som narobila dost velky krik, ak by som ako zakaznik oproti platbe dostala doklad len na urcitu vysku tejto platby.


trochu mimotemy, ale keby tí začínajúci ľudia dôkladne poznali celú legislatívu, tak pochybujem, že by sa do nejakého podnikania vôbec pustili

Presne tak !! Clovek, ktory si nastuduje celu legislativu a bude sledovat vsetky jej zmeny celokom iste nebude vediet opravit auto. Jednoducho nebude mat kedy sa to naucit, a ani to poriadne vykonavat. Ja osobne si radsej necham opravit auto od mechanika, ktory nevie, ako mi ma spravit fakturu, ako od uctovnika, ktory nevie, ako povolit hrdzavu skrutku.

Toto je cely problem tohto statu - preto tak strasne stracame na Aziatov - napriklad. Je tu strasna byrokracia, priam priserna, ja viem, vy uctovnici z toho zijete, ale nechcete vieiet, ako to cele taha nasu ekonomiku do bahna. Ekonomika totiz nie je iba o troch automobilkach, ktore zamestavaj spickovych ekonomov a auditorov, ale hlavne o obrovskom mnozstve kadernicok, klampiarov, kucharov, a murarov, ktori od rana do vedera makaju. Teda bud makaju, alebo riesia byrokraticke prekazky. U nas skor riesia byrokraticke prekazky.

Aziat v zivote nepochopi, nase byrokraticke buzeracie. Jednoducho mozete mu vysvetlovat hodinu, preco mu nemozete poslat tovar za 5 EUR postou bez colneho prejednania ktore stoji 14 EUR + pol dna casu. On po hodine povie - "aha - chapem", ale vy mu na ksichte vidite, ze vobec nechape a uz rezignoval, uz sa ani nesnazi pochopit, iba stale rozmysla nad tym, ci mu nechcete predat, alebo ho zavadzate a chcete sa na jeho objednavke za kazdu cenu nabalit.
misomiso
04.02.10,21:11
A este jedna vec. Ked som tu pred casom spominal vas profesionalne pozitivny vztah k byrokracii, tak ste sa do mna postili celi dourazani (skor dourazane).

Podla mna je dost velka hanba, ze prispevok 15 dostal v tak kratkom case tolko ocenenia a suhlasov.

Viete pre kym z vas dam klobuk dole? Pred tym, kto vyuzije svoje profesionalne znalosti z uctovnictva na to, aby si robil ucto vo svojej vlastnej restauracii - napriklad, alebo vyrobni nabytku. Vytvorte unikatny dizajn, kupte stroje, halu, zamestnajte a zaskolte ludi, riskujte vsetky svoje peniaze a este si aj pozicajte, najdite trhy a ja vam garantujem, ze ucto si potom sami nespravite, lebo sa vam tak zahmli pred ocami, ze zabudnete, aky je rozdiel medzi jednoduchym a podvojnym.
Lianka
07.02.10,10:32
A este jedna vec. Ked som tu pred casom spominal vas profesionalne pozitivny vztah k byrokracii, tak ste sa do mna postili celi dourazani (skor dourazane).

Podla mna je dost velka hanba, ze prispevok 15 dostal v tak kratkom case tolko ocenenia a suhlasov.

Viete pre kym z vas dam klobuk dole? Pred tym, kto vyuzije svoje profesionalne znalosti z uctovnictva na to, aby si robil ucto vo svojej vlastnej restauracii - napriklad, alebo vyrobni nabytku. Vytvorte unikatny dizajn, kupte stroje, halu, zamestnajte a zaskolte ludi, riskujte vsetky svoje peniaze a este si aj pozicajte, najdite trhy a ja vam garantujem, ze ucto si potom sami nespravite, lebo sa vam tak zahmli pred ocami, ze zabudnete, aky je rozdiel medzi jednoduchym a podvojnym.

Miso, nebolo mojim cielom vnasat do tejto temy ziadne emocie. Vedz, ze v zivote som sa venovala aj niecomu inemu ako je uctovnictvo (obchod a ine). Ja sa nikoho nezastavam, ani nikoho nezhadzujem. Tiez som sa v zivote musela vela ucit a stale sa ucim. Suhlasim, ze dobry mechanik nemusi ovladat uctovnictvo - moze si najat niekoho, kto tuto oblast ovlada a postrazi za neho. Ale su predpisy, ktore sa tykaju kazdej oblasti podnikania - ako je napr. pouzivanie ERP, nalezitosti dokladov a pod. - ja osobne nepodporujem ciernu, ci sedu ekonomiku (neplatim bez dokladu). Uctovnictvo je praca ako kazda ina - vybrali sme si ju, tak sa ju snazime robit co najlepsie. Zial, tie zakony a byrokraciu nevytvaraju uctovnici - uctovnici sa len snazia dbat o dodrziavanie zakonov, ktore tu su.
misomiso
07.02.10,14:30
Miso, nebolo mojim cielom vnasat do tejto temy ziadne emocie. Vedz, ze v zivote som sa venovala aj niecomu inemu ako je uctovnictvo (obchod a ine). Ja sa nikoho nezastavam, ani nikoho nezhadzujem. Tiez som sa v zivote musela vela ucit a stale sa ucim. Suhlasim, ze dobry mechanik nemusi ovladat uctovnictvo - moze si najat niekoho, kto tuto oblast ovlada a postrazi za neho. Ale su predpisy, ktore sa tykaju kazdej oblasti podnikania - ako je napr. pouzivanie ERP, nalezitosti dokladov a pod. - ja osobne nepodporujem ciernu, ci sedu ekonomiku (neplatim bez dokladu). Uctovnictvo je praca ako kazda ina - vybrali sme si ju, tak sa ju snazime robit co najlepsie. Zial, tie zakony a byrokraciu nevytvaraju uctovnici - uctovnici sa len snazia dbat o dodrziavanie zakonov, ktore tu su.

Ja som tym celym chcel iba naznacit, ze netreba zhazdovat ludi, ktori nerozlisia fakturu od fraktury, ak dokazu napr. vyliezt na strechu a urobit tam co treba, alebo ak su schopni a ochotni vymenit v aute olej. (Pretoze vymenit olej viem napr. aj ja, ale druha vec je, ci by som to bol ochotny robit, pretoze je to velmi spinava a nezdrava praca.) Vseobecne ludi, ktori vedia a chcu robit nieco manualne stale ubuda a tych, ktori sa tlacia za kancelarske stoly k picitacom pribuda.

Ano, ja viem, ze uctovnici netvoria byrokraciu, no treba priznat, ze si v nej "bahnia". Tajne tuzia, aby stale narastala, a to aj ked to navonok odmietaju a frflu. Je to logicke - dufaju, ze tym budu mat zabezpecenu pracu, teda viac prace a tym snad aj viac penazi. Preto su to na porade (teraz naozaj nemyslim konkretne teba) casto papezskejsi ako papez a odporucaju dodrziavat aj to, co nereba.

Ja ale tvrdim,ze je to tazky omyl. Ak si niekto mysli, ze ak sa zivi uctovnictvom, bude sa mat so zvysujucou sa byrokratickou zatazou lepsie, tak sa hrubo myli. Ano, bude mat vaic prace, ale za menej penazi - a v konecnom dosledku nakoniec aj tej prace moze byt menej.

Podnikatelia maju totiz iba obmedzeny balik penazi, ktore mozu davat na administrativu (ktora zahrna ucovnictov, a aj dalsie cinnosti, spojene s dodrziavanim nasej komplikovanej ekonomiky). Ked sa prekroci urcita hranica nakladov (a ta je na Slovensku uz v mnohych firmach prekrocena) tak firma zacina upadat a smeruje do krachu z dovodu nekonkurencieschopnosti. Jednoducho musi setrit inde - vo vyzkume, materialoch, marketingu. Tym padom cast firiem, ktore by mohli zit skrachuje. Tym, ktori preziju sa tiez bude darit horsie (ako by sa mohlo) a nakoniec tiez nebudu mat "na rozhadzovanie" pre uctovnikov. Je to zacarovany kruh, nic sa tym neriesi. Nakoniec bude vzdy menej penazi pre uctovnikov, hoci suhlasim s tym, ze prace bude viac.
evina
07.02.10,14:44
Misomiso ja zas nemôžem uveriť ako dokola opakuješ, čo nie je tak a hlavne na tejto stránke. To, že máš pomýlený vzťah k ekonomike /tej v Tvojej firme nie/ a účtovníctvu, lebo lepšie povedané tu prácu podceňuješ a môžeš písať koľko chceš, že nie aj s rôznymi literárnymi príkladmi, nemôžem uveriť čo tu píšeš o byrokracii a o tom, že dáš klobúk dolu len pred účtovníkom, ktorý účtuje sám sebe...napr. tú reštauráciu..at´d atď. ..

jednoducho považovať účtovníctvo za administratívu .... no škoda rečí.....musela som to napísať po prečítaní si toho ako žijeme z byrokracie a bahníme si v nej, ale už nenapíšem ani slovo k tomu , lebo je ich škoda...

Toto hovorí fakt za všetko



Viete pre kym z vas dam klobuk dole? Pred tym, kto vyuzije svoje profesionalne znalosti z uctovnictva na to, aby si robil ucto vo svojej vlastnej restauracii - napriklad, alebo vyrobni nabytku. Vytvorte unikatny dizajn, kupte stroje, halu, zamestnajte a zaskolte ludi, riskujte vsetky svoje peniaze a este si aj pozicajte, najdite trhy a ja vam garantujem, ze ucto si potom sami nespravite, lebo sa vam tak zahmli pred ocami, ze zabudnete, aky je rozdiel medzi jednoduchym a podvojnym.
misomiso
07.02.10,16:31
jednoducho považovať účtovníctvo za administratívu .... no škoda rečí....

No pockaj - uctovnictvo nepatri medzi administrativne prace? Tak potom sa rad necham poucit.

Trocha sa mylis v tom, ze uctovnictvo podcenujem. Nepodcenujem, iba tvrdim, ze z pohladu podnikatela ide o nutne zlo, a cim je ho viac (nie len uctovnictva, ale celkovej administrativnej zataze), tym horsie pre konkurenciechopnost. To je holy fakt, s tym nic nenarobime. Ja som nevymyslel to, ze sme sa kvoli globalizacii vsetci stretli na jednom svetovom trhu - s Americanmi a Aziatmi, napriklad. Ak jeden musi spravit 3 administrativne ukony, a druhy 80, tak sa tazko konkuruje.

Velmi dobre vies, preco som sa ozval. Pretoze si v podstate napisala, ze ludia, ktori nemaju sajnu o legislative by vobec nemali zacinat podnikat. Tak ja tvrdim, ze ak by tito ludia nepodnikali, tak nemame rano teple rozky a uz vobec by nam casto nemal kto opravit auto ci odkvap na baraku.
misomiso
07.02.10,17:09
To, že máš pomýlený vzťah k ekonomike /tej v Tvojej firme nie/

Neviem o akom vztahu k ekonomike pises (ja som sa vyjadroval v inych temach skor k ekonomii, ako k ekonomike).

No neviem, preco by som mal mat nejaky rozdielny vztah - ja by som sa rozhodne spraval rovnako ako minister financii, ci hospodarstva, ako sa spravam aj teraz, ako majitel firmy. Myslim, ze by sa podnikalo lepsie, ak by som mal toho co hovorit a nebol by taky problem s udrzanim zamestnanosti.

Urcite by sa nezilo horsie ani uctovnkom. V bohatej a uspesnej firme moze byt aj bohaty a spokojny uctovnik.
evina
07.02.10,17:54
No pockaj - uctovnictvo nepatri medzi administrativne prace? Tak potom sa rad necham poucit.

Trocha sa mylis v tom, ze uctovnictvo podcenujem. Nepodcenujem, iba tvrdim, ze z pohladu podnikatela ide o nutne zlo, a cim je ho viac (nie len uctovnictva, ale celkovej administrativnej zataze), tym horsie pre konkurenciechopnost. To je holy fakt, s tym nic nenarobime. Ja som nevymyslel to, ze sme sa kvoli globalizacii vsetci stretli na jednom svetovom trhu - s Americanmi a Aziatmi, napriklad. Ak jeden musi spravit 3 administrativne ukony, a druhy 80, tak sa tazko konkuruje.

Velmi dobre vies, preco som sa ozval. Pretoze si v podstate napisala, ze ludia, ktori nemaju sajnu o legislative by vobec nemali zacinat podnikat. Tak ja tvrdim, ze ak by tito ludia nepodnikali, tak nemame rano teple rozky a uz vobec by nam casto nemal kto opravit auto ci odkvap na baraku.

Ja som napísala, že nebudem viac reagovať a ani nebudem. Len pre poriadok:
Svoje vyjadrenie som nenapísala len na základe Tvojich príspevkov v tejto téme, ale Tebou deklarovaného postoja o byrokracii a vzťahu k účtovníctvu aj v iných témach. Napíšem k tomu len jedno - práve preto, že podnikatelia považujú účtovníctvo za nutné zlo, tak vyzerá aj ich podnikanie v mnohých prípadoch... Nepochopili, že práve účtovníctvo im má v x-rozhodnutiach pomôcť. Možno by sme sa čudovali aké účtovníctvo majú Japonci.- určite nie také bordelÓzne" ako mnohí naši podnikatelia, ktorí ho považujú za nutné zlo. Ale aj v rodine musím najprv začať s rodinným rozpočtom , a potom s ním "podnikať" ďalej. Jednoducho spájať byrokraciu s účtovníctvom je nesprávne, nemá to nič spoločné. To, že musíme odovzdávať na DÚ a iné orgány 100 kadejakých nepotrebných tlačív- to nemá nič spoločné s potrebou viesť účtovníctvo, prípadne inú evidenciu, akurát, že z neho čerpáme podklady.
Už sa mi stalo párkrát, že si reagoval na môj príspevok a pritom si mi pripísal, to čo som nikdy nepovedala /sám na seba si na to veľmi citlivý/. hrubo vyznačené v mojom príspevku som nikde nenapísala a podčiarknuté tým, že si myslím, že každý sa má venovať svojej práci a každá práca je potrebná. Ovšem minimálne základy z oblasti legislatívy v danej téme v ktorej podnikám, alebo mať aspoň dobrého odborníka v tejto oblasti, ktorému verí musí mať každý podnikateľ. Sám píšeš, že si dáš auto urobiť klampiarovi a nie účtovníkovi. To je nad slnko jasné, ale ak si chceš robiť za to faktúry sám a vystavíš ich z neznalosti zle a pripravíš sa o x-tisíc EUR napríklad v oblasti DPH, asi to nie je vina účtovníctva. Ak chce klampiar robiť účtovníctvo, potom sa musí venovať obom...
Podnikateľov-remeselníkov, ktorých spomínaš vyššie - kaderníkov, klampiarov, kuchárov a pod. Tých predsa štát od účtovníctva odbremenil dávno možnosťou využiť paušálne výdavky a dnes i tzv. daňovou evidenciou. Ale to tiež musí byť s minimálnou legislatívnou znalosťou....a podotýkam- len a len vo vlastnom záujme.

Ja tiež, ak by som sa rozhodla vykonávať prácu klampiara, tak to neurobím tak, že prídem k autu a bez prečítania si minima o tejto práci tresknem do neho kladivom....
A na záver, ak by som si zriadila reštauráciu, tak by som vôbec neostala zahmlená pred PÚ alebo JÚ, my totiž vykonávame účto v rôznych profesiách, o ktorých si najprv musíme veľa zistiť, aby sme mohli o nich účtovať, vrátane tabule, ktorú musíš vyvesiť na dvere.

Čo je účtovníctvo a o čom vypovedá si prečítaj napríklad tu. http://referaty.hladas.sk/referat.php/uctovnictvo/19/1568
Vystavovanie faktúr a pod. nie je účtovníctvo.......at´d. atď.. Čo je administratíva sa tiež nachádza v googli. A s tou absenciou byrokracie v iných krajinách to nie je tiež také jednoznačné.....
misomiso
07.02.10,18:25
Ja som napísala, že nebudem viac reagovať a ani nebudem. Len pre poriadok:
Svoje vyjadrenie som nenapísala len na základe Tvojich príspevkov v tejto téme, ale Tebou deklarovaného postoja o byrokracii a vzťahu k účtovníctvu aj v iných témach. Napíšem k tomu len jedno - práve preto, že podnikatelia považujú účtovníctvo za nutné zlo, tak vyzerá aj ich podnikanie v mnohých prípadoch... Nepochopili, že práve účtovníctvo im má v x-rozhodnutiach pomôcť. Možno by sme sa čudovali aké účtovníctvo majú Japonci.- určite nie také bordelÓzne" ako mnohí naši podnikatelia, ktorí ho považujú za nutné zlo. Ale aj v rodine musím najprv začať s rodinným rozpočtom , a potom s ním "podnikať" ďalej. Jednoducho spájať byrokraciu s účtovníctvom je nesprávne, nemá to nič spoločné. To, že musíme odovzdávať na DÚ a iné orgány 100 kadejakých nepotrebných tlačív- to nemá nič spoločné s potrebou viesť účtovníctvo, prípadne inú evidenciu, akurát, že z neho čerpáme podklady.
Už sa mi stalo párkrát, že si reagoval na môj príspevok a pritom si mi pripísal, to čo som nikdy nepovedala /sám na seba si na to veľmi citlivý/. hrubo vyznačené v mojom príspevku som nikde nenapísala a podčiarknuté tým, že si myslím, že každý sa má venovať svojej práci a každá práca je potrebná. Ovšem minimálne základy z oblasti legislatívy v danej téme v ktorej podnikám, alebo mať aspoň dobrého odborníka v tejto oblasti, ktorému verí musí mať každý podnikateľ. Sám píšeš, že si dáš auto urobiť klampiarovi a nie účtovníkovi. To je nad slnko jasné, ale ak si chceš robiť za to faktúry sám a vystavíš ich z neznalosti zle a pripravíš sa o x-tisíc EUR napríklad v oblasti DPH, asi to nie je vina účtovníctva. Ak chce klampiar robiť účtovníctvo, potom sa musí venovať obom...
Podnikateľov-remeselníkov, ktorých spomínaš vyššie - kaderníkov, klampiarov, kuchárov a pod. Tých predsa štát od účtovníctva odbremenil dávno možnosťou využiť paušálne výdavky a dnes i tzv. daňovou evidenciou. Ale to tiež musí byť s minimálnou legislatívnou znalosťou....a podotýkam- len a len vo vlastnom záujme.

Ja tiež, ak by som sa rozhodla vykonávať prácu klampiara, tak to neurobím tak, že prídem k autu a bez prečítania si minima o tejto práci tresknem do neho kladivom....
A na záver, ak by som si zriadila reštauráciu, tak by som vôbec neostala zahmlená pred PÚ alebo JÚ, my totiž vykonávame účto v rôznych profesiách, o ktorých si najprv musíme veľa zistiť, aby sme mohli o nich účtovať, vrátane tabule, ktorú musíš vyvesiť na dvere.

Čo je účtovníctvo a o čom vypovedá si prečítaj napríklad tu. http://referaty.hladas.sk/referat.php/uctovnictvo/19/1568
Vystavovanie faktúr a pod. nie je účtovníctvo.......at´d. atď.. Čo je administratíva sa tiež nachádza v googli. A s tou absenciou byrokracie v iných krajinách to nie je tiež také jednoznačné.....

Neviem, preco reagujes takto extremisticky. Ja som nikde nepisal, ze uctovnictvo ne snad zbytocne. Je nie som anarchista.

Ide mi len a len o neprimeranu a zbytocnu byrokraticku zataz, a tu treba povedat, ze zbytocne komplikovana a stale sa meniaca legislativa v oblasti uctovnictva je iba jednou sucastou tej celej byrokratickej zataze, mam tu na mysli aj uplne ine administrativno-legislativne buzeracie, ktore stoja mnoho penazi a iba spomaluju ekonomiku.

Uz sa konecne aj u nas zacina rozpravat o tom (podotykam iba rozpravat). ze ci by sa (v ramci setrenia) nemalo zabezpecit, presne rozdelenie kompetencii pri kontrole podnikatelov. Teda aby tu istu vec u podnikatela nekontrolovala napr. sucasne SOI, zivnostensky urad a hygiena. Lenze - zatial same reci.

Ak si dobre citala moje prispevky, nie len, ze nepisem iba o uctovnictve, ale dokonca tu byrokraticku zataz nevztahujem iba na podnikanie ale aj na obcianske zalezitosti. V USA je sice dost slusna byrokracia tiez, (najma teraz ked bojuju proti terorizmu :)) no aspon sa snazia, alebo predstieraju, ze sa snazia. Ked vyplnas akykolvek formular, tak tam mas napisane, kolo ti bude trvat jeho vyplnenie a tel. cislo, kde mozes volat, ak mas dojem, ze ta zbytocne buzeruju.

V Ceskej Republike si dali za ciel znizit byrokraticku zataz rocne o nejakych par %, taraz neviem presne cislo. Iba u nas sa vsetko stale iba komplikuje.

Ak sa nieco zjednodusi, tak iba na obrazovke STV, ako marketingovy tah - napr. vlada vyhlasi, ze v pre krizu ulahci evidenciu jazd podnikatelom, a ze ak im staci 80%, nemusia viest knihu jazd. Lenze realita je taka, ze musia, pretoze nikto uz nepovedal, ze sa to netyka DPH.

Teda este raz - nie (alebo nie len) o uctovnictvo mi ide, kritizujem byrokraticku zataz.
evina
07.02.10,18:49
Neviem, preco reagujes takto extremisticky. Ja som nikde nepisal, ze uctovnictvo ne snad zbytocne. Je nie som anarchista.

Ide mi len a len o neprimeranu a zbytocnu byrokraticku zataz, a tu treba povedat, ze zbytocne komplikovana a stale sa meniaca legislativa v oblasti uctovnictva je iba jednou sucastou tej celej byrokratickej zataze, mam tu na mysli aj uplne ine administrativno-legislativne buzeracie, ktore stoja mnoho penazi a iba spomaluju ekonomiku.

Uz sa konecne aj u nas zacina rozpravat o tom (podotykam iba rozpravat). ze ci by sa (v ramci setrenia) nemalo zabezpecit, presne rozdelenie kompetencii pri kontrole podnikatelov. Teda aby tu istu vec u podnikatela nekontrolovala napr. sucasne SOI, zivnostensky urad a hygiena. Lenze - zatial same reci.

Ak si dobre citala moje prispevky, nie len, ze nepisem iba o uctovnictve, ale dokonca tu byrokraticku zataz nevztahujem iba na podnikanie ale aj na obcianske zalezitosti. V USA je sice dost slusna byrokracia tiez, (najma teraz ked bojuju proti terorizmu :)) no aspon sa snazia, alebo predstieraju, ze sa snazia. Ked vyplnas akykolvek formular, tak tam mas napisane, kolo ti bude trvat jeho vyplnenie a tel. cislo, kde mozes volat, ak mas dojem, ze ta zbytocne buzeruju.

V Ceskej Republike si dali za ciel znizit byrokraticku zataz rocne o nejakych par %, taraz neviem presne cislo. Iba u nas sa vsetko stale iba komplikuje.

Ak sa nieco zjednodusi, tak iba na obrazovke STV, ako marketingovy tah - napr. vlada vyhlasi, ze v pre krizu ulahci evidenciu jazd podnikatelom, a ze ak im staci 80%, nemusia viest knihu jazd. Lenze realita je taka, ze musia, pretoze nikto uz nepovedal, ze sa to netyka DPH.

Teda este raz - nie (alebo nie len) o uctovnictvo mi ide, kritizujem byrokraticku zataz.

Potom to tak musíš i napísať, ale nanpísal si ....

Extrémistiky nereagujem, ale priznám sa reagujem mierne dvihnutá z kresla /vo všeobecnosti za poslednú dobu sa vyvíjajúci sa vzťah k tejto práci a ešte k tomu aj z "našich" radov - myslím tých "účtovníckych"

Misomiso táto veta len napríklad hovorí o tom, že nás považuješ za byrokratov a aj o vzťahu k tejto práci napríklad:

Citujem Ťa: e tu strasna byrokracia, priam priserna, ja viem, vy uctovnici z toho zijete, ale nechcete vieiet, ako to cele taha nasu ekonomiku do bahna. Ekonomika totiz nie je iba o troch automobilkach, ktore zamestavaj spickovych ekonomov a auditorov, ale hlavne o obrovskom mnozstve kadernicok, klampiarov, kucharov, a murarov, ktori od rana do vedera makaju. Teda bud makaju, alebo riesia byrokraticke prekazky. U nas skor riesia byrokraticke prekazky."

Napríklad len tento výcuc napísať na našu adresu, prepáč je pre mňa veľmi silná káva ......a nemôžeš používať kolektívnu vinu, ak by si náhodou chcel povedať, že nie všetci ..... Ak účtovník/ekonóm nevidí, čo škodí ekonomike - nie je účtovník/ekonóm a môže si to na papier napísať koľko chce....

Raz som Ti to už napísala v tej inej téme, kde si nás označil za byrokratov. ja osobne vediem vojnu proti byrokracii deno-denne a nič čo nemusím, nikomu pre "istotu" nedám a nepriložím. Môj boj proti byrokracii je vidieť i tu na tejto stránke, neznášala som ju už z čias komunizmu a bojovala proti nej i vtedy. Účtovníci túto byrokraciu nevytvorili a nemôžeš to nikdy takto spájať a používať takéto spojenia, byrokraciu vytvoril štátny mechanizmus a my sa jej musíme tiež v mnohom prispôsobiť - lebo tak to je, ale všade na svete, niekde viac, niekde menej..... Tí, ktorí vykonávajú účto vo firmách so zahraničnou účaťou by Ti porozprávali, čo tam všetko pre managment musia vykonávať navyše

Ešte raz na záver - účtovníctvo a účtovník nemá nič spoločné s byrokraciou, len to, že ho tiež zdržuje od účtovania....
misomiso
07.02.10,18:52
ja osobne vediem vojnu proti byrokracii deno-denne a nič čo nemusím, nikomu pre "istotu" nedám a nepriložím.

Tak to Ti sluzi ku cti, potom sa Ti osobne ospravedlnujem. Ale stale sa nemozem zbavit dojmu, ze si tu na Porade skor vynimka...:)
evina
07.02.10,18:58
Tak to Ti sluzi ku cti, potom sa Ti osobne ospravedlnujem. Ale stale sa nemozem zbavit dojmu, ze si tu na Porade skor vynimka...:)

určite nie som výnimka, Tí, ktorí sú tu naozaj účtovníci/ekonómovia a ktorých ja poznám sú všetci takí. Účtovníctvo je aj o logike a prispôsobovaniu sa danej problemtike vo firme , a preto je aj medzi nami veľký rozdiel. V týchto dňoch pociťujem profesijnú krízu práve z rôznych mimo vyjadrení, a preto som reagovala. Jednoducho nikdy sa nedá v ničom takto zovšeobecňovať, takisto nie je podnikateľ ako podnikateľ a mimochodom podnikateľ som aj ja :)