zuzana.š.
08.11.10,07:37
Ahoj.
Vyplňujem pri vyplňaní DP DPH pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z EÚ pri odpočte DPH okrem riadku 21 aj nejaký iný riadok?
Díky.
Jana Acsová
08.11.10,07:03
Ahoj.
Vyplňujem pri vyplňaní DP DPH pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z EÚ pri odpočte DPH okrem riadku 21 aj nejaký iný riadok?
Díky.Nie ale platí čo som uvádzala:

§ 78/5:
Každá osoba, ktorá príležitostne nadobudne nový dopravný prostriedok z iného členského štátu, je povinná priložiť k daňovému priznaniu aj úradne overenú kópiu dokladu o kúpe nového dopravného prostriedku a na požiadanie daňového úradu poskytnúť ďalšie informácie potrebné na správne určenie dane.
Luba
08.11.10,10:12
Janka to tu všetko krásne objasnila, ja si dovolím priložiť ešte na záver sľúbený metodický pokyn DR SR o nadobudnutí nových dop.prostr. z EÚ - možno to niekomu pomôže v budúcnosti.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pokyn04.rtf
mikella
10.03.11,20:42
moj manžel vozí autá zo zahraničia ojazdené následne ich predá kúpi bez dph predá bez dph má odviest dake dph štátu ak neodviedol lebo nevedel že má odviest tak teraz čo? alebo sa neodvádza nič
dakujem za odpoved
Luba
11.03.11,20:10
Málo informácií.
Vozí tie autá ako podnikateľ? Je obchodník s použitým tovarom? Predpokladala by som podľa otázky, že zrejme áno. V akom režime DPH ich nakupuje? To treba vidieť zo zahraničnej faktúry. Niekedy može byť aj ojazdené auto predmetom samozdanenia a niekedy nie. A niekedy aj auto s nejakými nabehanými km môže byť podľa zákona o DPH novým autom.
mikella
15.03.11,11:52
dobrý den, sú to 3-4 ročné osobné autá. Na faktúre je uvedené (VAT exempt - zero - rated) žiadný konkrétny režim ani paragraf.
mikella
15.03.11,11:53
zabudla som, ano je živnostník, platca dph, a má v živnosti nákup a predaj....

dakujem
Luba
15.03.11,20:05
VAT exempt by malo znamenať oslobodené od DPH a zero-rated by malo znamenať s nulovou DPH - aspoň podľa prekladových slovníkov.
Takže ak slovenský živnostník, platiteľ DPH, nakupuje v zahraničí (v EÚ) ojazdené autá a predáva ich v SR, tak pri každom dovezenom aute (=tovare) s takou hláškou na faktúre, ako si uviedla, by mal tento nákup samozdaniť a zároveň má nárok na odpočet DPH. T.j. štátu síce nič neodvedie, ale vykázať v daňovom priznaní to treba - aj ako daň na výstupe aj na vstupe.

Pri predaji takto nadobudnutého auta je povinný predať ho s DPH a túto odviesť štátu. T.j. ak doteraz predával takéto autá bez DPH, tak to nerobil dobre. Asi by bolo treba podať dodatočné daňové priznania a DPH odviesť. To, že nevedel, že má predávať s DPH, by mu asi pri prípadnej kontrole nepomohlo :mad:
joany
30.03.11,07:33
Zdravím všetkých.

Zaujímala by ma časť, ktorá sa rozobera na strane 6.
Ak by sa dalo, poprosil by som o odpoved hlavne Janku Acsovu.

Som spol. sro, ktorá sa zoberá kupou a predajom mot. vozidiel.
Väčšinou sú kupované zo zahraničia, kde pri kupe a predaji je uplatňovaný osobitný režim zdanenia.

Zaujímalo by ma ako to je s tými poplatkami, ktoré sú platené pri prihlásení vozidla. Zahrňujú sa do základu na výpočet DPH alebo nie?

Príklad: Kúpim vozidlo z Rakuska - uvedené § 23. dif.besteurung - 5000 €
Zaplatím náklady na prihlásenie - recyklačný fond, TK, Ek, kontrola originality a kolky - spolu 370 €. Následne predám 6000 €

Platím DPH z rozdielu : 1000 € alebo 630 € ?

Snažil som sa informovať na DU. Pani mi povedala, že do predajnej ceny sa berie všetko, čo dostanem ako protihodnotu za predmet predaja. Z toho mi vyšlo, že aj tie poplatky, čiže z 1000 €. Ale som sa opýtal, ak by som uviedol na kupnej zmluve, že cena za predmet kúpy je 5630 € a náklady na prihlásenie 370 € a sú platené na účet kupujúceho? Tak potom povedala, že základom je 630 € a ostatné účtujem ako prechodné položky.

Otázka:
Ako to je s tými prechodnými položkami.
Lebo ja to auto doveziem, prihlásim do evidencie na SK, kde v techničáku je držiteľ a vlastník uvedená moja sro. . Následne to predám, vykonám zmenu majitela na príslušnom DI PZ. Je to v poriadku, alebo by som to musel prihlásiť rovno na kupujúceho? Lebo je obtiažne, niekedy až nemožné to prihlásiť rovno na kupujúceho, ak je z druhého konca republiky.

Môžem moj postup považovať za ok? Ak to v kupnej zmluve uvediem, ze predajná cena je 5630 a náklady na prihlásenie sú platené na účet kupujúceho, aj ked bolo auto prihlásené najskôr na moju sro alebo je prechodná položka len prípad, ak by som to prihlasoval rovno na kupujúceho?

Vďaka za odpoveď.
joany
30.03.11,07:38
ešte sa troška opravím, tam pri kúpe v rakúsku tam má byť uvedené § 24, ale to nie je až také podstatné
katkarbk
12.04.11,12:31
Dobrý deň,
o kúpe áut je tu popísané veľa, no predsa mám v tom všetkom poriadny guláš - ešte som takúto situáciu neriešila - pomohol by mi niekto komplexne objasniť nasledovné otázky?
1. Slovenská Sro, mesačný platca DPH, chce kúpiť nové osobné motorové vozidlo z ČR. Aké povinnosti z takejto kúpy vyplývajú (účtovné, daňové hľadisko a pod.)?
2. Toto isté auto chce ďalej prenajať inej firme - je to firma z ČR, platca DPH. Taktiež ma zaujíma účtovné a daňové hľadisko a tiež, čo všetko si môže dať do nákladov prenajímateľ, a čo nájomca?
Vopred veľmi pekne ďakujem.
Luba
12.04.11,20:50
1/ Dostane faktúru bez DPH, v SR musí samozdaniť a keďže je platiteľom , tak si tú DPH zároveň aj môže odpočítať.
2/ ak ide o dlhodobý prenájom, tak sa daňová povinnosť DPH prenáša na príjemcu služby, čiže fakturovať zo Slovenska bez DPH a samozdaňuje si to Čech.
Aspoň toľko základné veci.
katkarbk
13.04.11,05:21
Luba ďakujem, vie mi niekto poradiť v tomto prípade aj vo veci uplatňovania nákladov pre nájomcu a prenajímateľa (príspevok č. 261)?
Vianocka
20.04.11,13:46
Ako sa postupuje, prosím, v tomto prípade:
1) s.r.o. - platiteľ DPH v SR kúpil v 03/2011 ojazdené osobné auto od platiteľa DPH v Nemecku (predajca MBW). Na faktúre od Nemca je uvedené, že auto bolo prihlásené v r. 2008 a najazdilo 48 000 km. - t.j. nie je to nový dopravný prostriedok
2) s.r.o. (SR) bude auto používať na podnikanie

Čo v tomto prípade s DPH ???????????
Luba
20.04.11,19:33
Ako sa postupuje, prosím, v tomto prípade:
1) s.r.o. - platiteľ DPH v SR kúpil v 03/2011 ojazdené osobné auto od platiteľa DPH v Nemecku (predajca MBW). Na faktúre od Nemca je uvedené, že auto bolo prihlásené v r. 2008 a najazdilo 48 000 km. - t.j. nie je to nový dopravný prostriedok
2) s.r.o. (SR) bude auto používať na podnikanie

Čo v tomto prípade s DPH ???????????
Musíš mať na faktúre uvedené, v akom režime DPH to predali. Či oslobodené od DPH a podlieha samozdaneniu v SR, alebo v režime ojazdených áut, podobnom ako je §66 v našom zákone. Vtedy sa u nás nesamozdaňuje. Info, že je to ojazdené auto, ešte nie je dostatočné, musí tam byť aj režim DPH.Ak nie je, treba pýtať,dožiadať.
tina.mm
02.05.11,10:53
SRO platiteľ DPH na Slovensku kúpil auto bez DPH z Nemecka od platiteľa DPH.
Na faktúre je uvedené :
Umsatzsteuerfreie Lieferung gemäß § 4 Nr. 1b UStG in Verbindung mit §6a UstG. Der Käufer unterliegt der ordentlichen Erwerbsbesteuerung im Bestimmungsland.
Netuším aký je nemecký zákon, tak vlastne ani netuším čoho sa týkajú tieto paragrafy. Nevie mi niekto poradiť, v akom režime bolo auto predané?
Ďakujem.
ajacik
10.05.11,19:25
1/ Dostane faktúru bez DPH, v SR musí samozdaniť a keďže je platiteľom , tak si tú DPH zároveň aj môže odpočítať.
2/ ak ide o dlhodobý prenájom, tak sa daňová povinnosť DPH prenáša na príjemcu služby, čiže fakturovať zo Slovenska bez DPH a samozdaňuje si to Čech.
Aspoň toľko základné veci.

Ja by som chcela poprosit o radu.

Ked je kupujúcim PO, podáva daňové priznanie až po skončení zdaň. obdobia (po skončení kvartálu, je kvartálny platca), alebo do 25-ho nasled. mesiaca?
Našla som aj takú info a som z toho dopletená. Dakujem krásne za odpoved
macula
18.07.11,06:04
Ahojte,
potrebujem poradiť s nasledovným prípadom:
Slovenská SZČO, platca DPH v SR (neobchoduje s autami) chce kúpiť ojazdený úžitkový automobil z Maďarska od maďarskej firmy platcu DPH v HU (neobchoduje s autami, toto auto využívajú v HU firme ako firemné). Nákup tohoto úžitkového auta bude kupované bez DPH a slovenský podnikateľ tento nákup iba samozdaní?Vyplývajú ešte ďalšie povinnosti pre SR kupujúceho?
macula
19.07.11,11:18
Ahojte,
potrebujem poradiť s nasledovným prípadom:
Slovenská SZČO, platca DPH v SR (neobchoduje s autami) chce kúpiť ojazdený úžitkový automobil z Maďarska od maďarskej firmy platcu DPH v HU (neobchoduje s autami, toto auto využívajú v HU firme ako firemné). Nákup tohoto úžitkového auta bude kupované bez DPH a slovenský podnikateľ tento nákup iba samozdaní?Vyplývajú ešte ďalšie povinnosti pre SR kupujúceho?
posúvam.....
Luba
21.07.11,11:28
Ak predpokladáme podobný režim DPH v Maďarsku na úžitkové autá ako v SR, tak pravdepodobne si tá HU-firma mohla pri nákupe auta DPH odpočítať. Ak je to tak, mali by to pri predaji do SR platiteľovi DPH vyfakturovať bez DPH s odkazom na faktúre, že ide o zdanenie v krajine príjemcu alebo niečo podobné. Hlavne oni musia vedieť, ako to majú predať do SR! Slovenská firma -platiteľ to potom na Slovensku samozdaní a zároveň si DPH odpočíta. Vybaví to v rámci svojho daňového priznania, keď už auto bude mať nielen vyfakturované, ale aj fyzicky dovezené do SR.
Iné povinnosti okolo auta - policajti atď, neviem poradiť.
evkap.
29.07.11,09:55
vie mi niekto poradit? ak doveziem nakladne auto z EU na podnikatelske ucely plati sa aj recyklacny fond?
Betina2
31.07.11,18:53
A neplatí sa náhodou do recyklačného fondu z každého dovezeného auta? Ja neviem, ale my sme tuším pokaždé platili. To Ti najelpšie povedia na Okresnom úrade pre cestnú dopravavu....bez splnenia podmienky zaplatenia do reczklač. fondu by zrejme policajti ani špz a slovenský techničák nevydali, či? ...možno Ti len doklad o úhrade do recyklačného fondu nikto nepredložil....

pozri stránku recyklačného fondy, podla mňa máte povinnosť platiť

http://www.recfond.sk/index.php?www=sp_detail&id=211

máš tam aj kontakty, tak sa poprípade opýtaj tam.
evkap.
02.08.11,05:25
dakujem
macula
28.10.11,12:46
Ahojte, prosím o radu:
súkromná osoba chce kúpiť z Čiech ojazdený automobil kategórie N1 od českej firmy platiteľa DPH. Predpokladám, že česká firma vystaví faktúru s DPH a súkromná osoba na Slovensku už nemá žiadne povinnosti voči daňovému úradu (DPH). Uvažujem správne?
macula
29.10.11,06:20
Ahojte, prosím o radu:
súkromná osoba chce kúpiť z Čiech ojazdený automobil kategórie N1 od českej firmy platiteľa DPH. Predpokladám, že česká firma vystaví faktúru s DPH a súkromná osoba na Slovensku už nemá žiadne povinnosti voči daňovému úradu (DPH). Uvažujem správne?
Posuvam
Luba
29.10.11,16:31
Τreba vedieť, ako sa dá toto auto posúdiť v zmysle zákona o DPH - či ako nové alebo nie. Pozri §11 zákona odst.11 a 12:
(12) Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je
a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky,

Ak by toto kupované auto splnilo podmienku podľa zákona a dalo by sa naň nahliadať ako na nové, vtedy by mal kupujúci Slovák povinnosť samozdanenia - viď tiež v §11 ods.3:
(3) Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou.

T.j. KAŽDOU OSOBOU.

Ak by nebolo "nové" podľa uvedených kritérií, tak kupujúci slov.občam neplatí žiadnu daň v SR, ale predajca by mu mal vyfakturovať s českou DPH.
jacekova
05.12.11,13:35
s.r.o., platca DPH v SK kúpil ojazdený automobil z ČR. faktúra je vystavená s českou DPH! (bez dph 100000 Kč +20% DPH 20000Kč = k uhrade 120000Kč).
som z toho trochu v šoku, lebo podľa mňa by mala byť fa bez DPH...
čo máme teraz robiť? čech tvrdí, že on musí odviesť dph a my si ju máme nárokovať...
ale veď sme v EU tak fa má byť bez DPH, alebo sa mýlim?
pomôžte prosím...
KEJKA
05.12.11,13:39
odpoved je v príspevku 276.
jacekova
05.12.11,13:41
odpoved je v príspevku 276.
ale my nie sme súkromná osoba.
KEJKA
05.12.11,13:42
s.r.o., platca DPH v SK kúpil ojazdený automobil z ČR. faktúra je vystavená s českou DPH! (bez dph 100000 Kč +20% DPH 20000Kč = k uhrade 120000Kč).
som z toho trochu v šoku, lebo podľa mňa by mala byť fa bez DPH...
čo máme teraz robiť? čech tvrdí, že on musí odviesť dph a my si ju máme nárokovať...
ale veď sme v EU tak fa má byť bez DPH, alebo sa mýlim?
pomôžte prosím...
viem.
jacekova
05.12.11,13:44
viem.
buď neviem čítať alebo nechápem...
KEJKA
05.12.11,14:06
no môžem sa mýliť, ale Z_DPH rieši samozdanenie, resp. DPH v SR len u nového dopravného prostriedku a to nielen pre PO ale aj pre občanov.
jacekova
05.12.11,15:32
s.r.o., platca DPH v SK kúpil ojazdený automobil z ČR. faktúra je vystavená s českou DPH! (bez dph 100000 Kč +20% DPH 20000Kč = k uhrade 120000Kč).
som z toho trochu v šoku, lebo podľa mňa by mala byť fa bez DPH...
čo máme teraz robiť? čech tvrdí, že on musí odviesť dph a my si ju máme nárokovať...
ale veď sme v EU tak fa má byť bez DPH, alebo sa mýlim?
pomôžte prosím...

uvedena sro nie je obcan,ale firma a auto bude sluzit na dalsi predaj....

vedel by odpovedat niekto,kto sa tomu rozumie? Dakujem
JankaO
05.12.11,15:37
uvedena sro nie je obcan,ale firma a auto bude sluzit na dalsi predaj....

vedel by odpovedat niekto,kto sa tomu rozumie? Dakujem
Ak sa jedná o ojazdený OA, predal Vám ho predajca, ktorý uplatnil osobitné zdaňovanie u použitého tovaru? (u nás je to § 66) ???
jacekova
05.12.11,15:46
Ak sa jedná o ojazdený OA, predal Vám ho predajca, ktorý uplatnil osobitné zdaňovanie u použitého tovaru? (u nás je to § 66) ???

No ved toto je ta haluz, ze ak by uplatnil obdobu nasej 66-ky, mala by byt fa bez dph... ale on to vystavil s ceskou dph.
Betina2
05.12.11,15:49
A nemôže sa to auto považovať za "nové" pre účely zákona o DPH?
Inak určite by som žiadala vysvetlenie s odvolávkou podla ktorého § tak postupovali. Tiež sa mi to nezdá. Ak je on v CZ riadne registrovaný, tak je to intrakomunitárne dodanie, za predpokladu, že ste mu uviedli všetky svoje identif. údaje vrátane SK IČ DPH. Podla mňa on nemá pravdu...ale rada sa nechám poučiť, takže tento problém si pridám do sledovania. Zaujíma ma ako to dopadne :)
Betina2
05.12.11,15:50
66 určite neuplatnil, bolo by to bez uvedenia dane a tiež by tam bola odvolávka na adekvátny §.....On to vystavil, ako keby nemal k dispozícii Vaše IC DPH. alebo nepodnikateľovi....
jacekova
05.12.11,15:56
A nemôže sa to auto považovať za "nové" pre účely zákona o DPH?
Inak určite by som žiadala vysvetlenie s odvolávkou podla ktorého § tak postupovali. Tiež sa mi to nezdá. Ak je on v CZ riadne registrovaný, tak je to intrakomunitárne dodanie, za predpokladu, že ste mu uviedli všetky svoje identif. údaje vrátane SK IČ DPH. Podla mňa on nemá pravdu...ale rada sa nechám poučiť, takže tento problém si pridám do sledovania. Zaujíma ma ako to dopadne :)

Praveze nie je nove, ma 140000km... na fa nam predajca uviedol aj nase ic dph
jacekova
06.12.11,07:53
s.r.o., platca DPH v SK kúpil ojazdený automobil z ČR. faktúra je vystavená s českou DPH! (bez dph 100000 Kč +20% DPH 20000Kč = k uhrade 120000Kč).
som z toho trochu v šoku, lebo podľa mňa by mala byť fa bez DPH...
čo máme teraz robiť? čech tvrdí, že on musí odviesť dph a my si ju máme nárokovať...
ale veď sme v EU tak fa má byť bez DPH, alebo sa mýlim?
pomôžte prosím...

doplním, že firma ktorá kupuje auto má v predmete podnikania len maloobchod a veľkoobchod a auto použije na ďalší predaj... ide o nákladné auto N1

Vychádza mi to, že máme dať čechovi prerobiť faktúru... Keď sa nám podarí vypátrať, o aký predaj sa vlastne jedná, odvolávku na §, či ide o bazár, alebo bude z toho samozdanenie, alebo... Čo by ste mi poradili urobiť? Uvažujem správne?
A ešte jedna vec, aká bude fa za predaj tohoto auta v SR? Môže postupovať firma pri predaji ojazdených áut podľa § 66? Alebo to môže iba BAZÁR?"
betka
06.12.11,09:22
Existujú postupy:
1. Nákup od nezdaniteľnej osoby (toto neriešime)

2. Osobitná úprava ako správne načrtla JankaO par. 66. V tomto prípade je to obtiažne určiť, či ide o osobitnú úpravu, nakoľko nemáš odkaz na osobitnú úpravu (u nás by bol odkaz na 66), ale možno obchodník pochybil, je potrebné sa kontaktovať s predajcom, či používa osobitnú úpravu, čo je veľmi dôležité. Potom nemáte nárok na odpočítanie DPH, a uvedený automobil nie je predmetom dane, nepôjde o samozdanenie.

3. Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného ČŠ par. 11. Je jedno, či nadobudnem ako ZO 11/3 nový dopravný prostriedok, alebo nadobudnem starý dopravný prostriedok, ide jednoducho o nadobudnutie tovaru v tuzemsku, kde sú sú splnené podmienky 11/2/a a b.

Čech postupoval nesprávnym spôsobom. FA mal vystaviť bez DPH a prosím Ťa upozorniho na uvedené:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
§ 64

Osvobození při dodání zboží do jiného členského státu

(1) Dodání zboží do jiného členského státu plátcem osobě registrované k
dani v jiném členském státě, které je odesláno nebo přepraveno z
tuzemska plátcem nebo pořizovatelem nebo zmocněnou třetí osobou, je
osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně, s výjimkou dodání zboží
osobě, pro kterou pořízení zboží v jiném členském státě není předmětem
daně.

(2) Dodání nového dopravního prostředku do jiného členského státu
plátcem osobě v jiném členském státě, který je odeslán nebo přepraven z
tuzemska plátcem nebo osobou, která nový dopravní prostředek pořizuje,
nebo zmocněnou třetí osobou, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet
daně.

(3) Dodání zboží, které je předmětem spotřební daně, do jiného
členského státu plátcem osobě povinné k dani, která není registrovaná k
dani v jiném členském státě, nebo právnické osobě, která není
registrovaná k dani v jiném členském státě, které je odesláno nebo
přepraveno z tuzemska plátcem nebo pořizovatelem nebo zmocněnou třetí
osobou, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně, pokud odeslání
nebo přeprava zboží je uskutečněna podle zvláštního právního
předpisu^24), a povinnost platit spotřební daň vzniká pořizovateli v
členském státě ukončení odeslání nebo přepravy zboží.

(4) Přemístění obchodního majetku plátce z tuzemska do jiného členského
státu pro účely jeho podnikání podle § 13 odst. 6 je osvobozeno od daně
s nárokem na odpočet daně, pokud plátce prokáže, že zboží bylo
přemístěno do jiného členského státu a bylo předmětem daně při pořízení
zboží v tomto členském státě.

(5) Dodání zboží do jiného členského státu lze prokázat písemným
prohlášením pořizovatele nebo zmocněné třetí osoby, že zboží bylo
přepraveno do jiného členského státu, nebo jinými důkazními prostředky.

7/(2) Místem plnění při dodání zboží, pokud je zboží odesláno nebo
přepraveno osobou, která uskutečňuje dodání zboží, nebo osobou, pro
kterou se uskutečňuje dodání zboží, nebo zmocněnou třetí osobou, je
místo, kde se zboží nachází v době, kdy odeslání nebo přeprava zboží
začíná. Pokud však odeslání nebo přeprava zboží začíná ve třetí zemi,
za místo plnění při dovozu zboží a následného dodání zboží osobou,
která dovoz zboží uskutečnila, se považuje členský stát, ve kterém
vznikla daňová povinnost při dovozu zboží.

§ 108

Osoby povinné přiznat a zaplatit daň

(1) Přiznat a zaplatit daň správci daně jsou povinni

a) plátce, který uskutečňuje zdanitelné plnění dodání zboží nebo
poskytnutí služby, popř. převod nemovitosti s místem plnění v tuzemsku,
s výjimkou plnění podle § 92a a s výjimkou plnění, u kterých je povinna
přiznat a zaplatit daň osoba, které jsou tato plnění poskytována,

b) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým je poskytována
služba s místem plnění v tuzemsku podle § 9 odst. 1 osobou povinnou k
dani neusazenou v tuzemsku,

c) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým je poskytována
služba s místem plnění v tuzemsku podle § 10 až 10d a § 10j, dodáváno
zboží s montáží nebo instalací s místem plnění v tuzemsku podle § 7
odst. 3 nebo dodáván plyn, elektřina, teplo nebo chlad soustavami nebo
sítěmi s místem plnění v tuzemsku podle § 7a odst. 1 nebo 3, osobou
povinnou k dani neusazenou v tuzemsku,

d) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kteří pořizují v tuzemsku
zboží z jiného členského státu,

e) kupující, který je plátcem nebo osobou identifikovanou k dani,
kterému je dodáváno zboží za podmínek stanovených v § 17,

f) osoba, v jejíž prospěch je zboží při dovozu propuštěno do celního
režimu, u kterého vzniká daňová povinnost podle § 23,

g) osoba, v jejíž prospěch je zboží vráceno ze svobodného pásma nebo
svobodného skladu zpět do tuzemska,

h) zahraniční osoba povinná k dani, která poskytuje elektronické služby
podle zvláštního režimu a zvolila si tuzemsko jako stát identifikace,

i) plátce, kterému je poskytnuto plnění podle § 92a,

j) osoba, která není plátcem, která pořizuje v tuzemsku nový dopravní
prostředek z jiného členského státu,

k) osoba, která vystaví doklad, na kterém uvede daň.

(2) Osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku se pro účely tohoto
ustanovení rozumí zahraniční osoba povinná k dani, která nemá
provozovnu v tuzemsku, nebo osoba registrovaná k dani v jiném členském
státě, která nemá sídlo, místo podnikání ani provozovnu v tuzemsku.
Pokud zahraniční osoba nebo osoba registrovaná k dani v jiném členském
státě, která nemá v tuzemsku sídlo nebo místo podnikání, mají v
tuzemsku provozovnu, považují se za osobu povinnou k dani neusazenou v
tuzemsku za podmínky, že tato provozovna se neúčastní daného
zdanitelného plnění dodání zboží nebo poskytnutí služby.

(3) Osoby povinné přiznat a zaplatit daň mají procesní postavení
daňového subjektu.

(4) Osoba určená k zajištění prodeje obchodního majetku plátce, která
přijala úplatu za uskutečněný prodej obchodního majetku, je povinna
zajistit daň a odvést ji na osobní daňový účet plátce vedený u místně
příslušného správce daně. Tato osoba je povinna oznámit správci daně
uskutečnění a výši zdanitelného plnění ve lhůtě pro podání daňového
přiznání za zdaňovací období, ve kterém se uskutečnil prodej obchodního
majetku plátce.

Vrátenie dane:

82/(5) Žádost o vrácení daně nebude předána jinému členskému státu, pokud
žadatel v období pro vrácení daně uskutečňoval pouze plnění osvobozená
od daně bez nároku na odpočet daně nebo byl osobou povinnou k dani
podle § 6 odst. 1 a nebo byl osobou nepovinnou k dani. Oznámení o
nepředání žádosti o vrácení daně bude sděleno prostřednictvím
elektronického portálu.

-------------------------------------------------------------------

Upozornenie: Ak si požiadaš o vrátenie dane, nikdy by Ti ju nevrátili, nakoľko by nebola v súlade so zákonom, t.j. Čech mal vystaviť FA bez DPH, a takýto omyl sa v žiadostiach o vrátenie dane neuznáva, hneď by žiadosť zamiestli.
jacekova
06.12.11,09:27
Betka ty si poklad, ďakujem. Idem to teda vykomunikovať s čechom nech vystaví fa bez DPH a nech si prečíta zákon o dph
betka
06.12.11,09:46
doplním, že firma ktorá kupuje auto má v predmete podnikania len maloobchod a veľkoobchod a auto použije na ďalší predaj... ide o nákladné auto N1

Vychádza mi to, že máme dať čechovi prerobiť faktúru... Keď sa nám podarí vypátrať, o aký predaj sa vlastne jedná, odvolávku na §, či ide o bazár, alebo bude z toho samozdanenie, alebo... Čo by ste mi poradili urobiť? Uvažujem správne?
A ešte jedna vec, aká bude fa za predaj tohoto auta v SR? Môže postupovať firma pri predaji ojazdených áut podľa § 66? Alebo to môže iba BAZÁR?"

66/1/d- obchodníkom je ZO, kt. nakupuje použitý tovar na účely ďalšieho predaja v rámci svojho podnikania.
betka
06.12.11,09:47
Betka ty si poklad, ďakujem. Idem to teda vykomunikovať s čechom nech vystaví fa bez DPH a nech si prečíta zákon o dph

Ak by niečo, pošlem metodiku, aby si mala podklady v prípade potreby.
jacekova
06.12.11,09:53
Ak by niečo, pošlem metodiku, aby si mala podklady v prípade potreby.

no to by bolo super, ak by sa dalo.... vopred ďakujem
betka
06.12.11,18:15
ingak
02.01.12,21:44
Potrebujem poradit. Kupili sme auto z CZ z autobazaru bez DPH. Sme platcami DPH aj predajca je platca DPH, auto je starsie jazdene. Na fakture je poznamka, ze zdanene podla § 90 zakona o DPH-zvlastny rezim. Ked som si nasla cesky zakon, tak § 90 znie: Zvláštní režim pro obchodníky s použitým zbožím, uměleckými díly, sběratelskými předměty a starožitnostmi.Co mam robit vo vztahu k DPH? Mam to samozdanit, alebo vobec neuvadzat v DPH?
jacekova
02.01.12,21:49
Potrebujem poradit. Kupili sme auto z CZ z autobazaru bez DPH. Sme platcami DPH aj predajca je platca DPH, auto je starsie jazdene. Na fakture je poznamka, ze zdanene podla § 90 zakona o DPH-zvlastny rezim. Ked som si nasla cesky zakon, tak § 90 znie: Zvláštní režim pro obchodníky s použitým zbožím, uměleckými díly, sběratelskými předměty a starožitnostmi.Co mam robit vo vztahu k DPH? Mam to samozdanit, alebo vobec neuvadzat v DPH?

je to vlastne obdoba nášho §66 (nákup v režime osobitnej úpravy)
táto fa sa nedodaňuje, nie je to ani nadobudnutie a predávajúci to ani nedáva do súhrnného výkazu
ingak
02.01.12,23:24
Myslela som si to, potrebovala som si potvrdit moj nazor. Dakujem za pomoc.
btt12
12.04.12,15:18
Dobry den, citala som vela prispevkov, ale uz mam zmatok. Poprosila by som poradit - s. r. o. platitel DPH kupuje ojazdene auto z Nemecka, tiez od platitela DPH. Spolocnost chce auto zaradit do majetku. Ako to bude vyzerat s DPH? Predajca vystavi fakturu bez DPH.
btt12
12.04.12,16:21
Dobry den, citala som vela prispevkov, ale uz mam zmatok. Poprosila by som poradit - s. r. o. platitel DPH kupuje ojazdene auto z Nemecka, tiez od platitela DPH. Spolocnost chce auto zaradit do majetku. Ako to bude vyzerat s DPH? Predajca vystavi fakturu bez DPH.

Viem, ze to tu bolo uz stokrat povedane, ale aj napriek tomu by som potrebovala istotu. Este doplnim, auto nie je mozne povazovat za nove. Vdaka
btt12
12.04.12,17:24
posuvam
jeso
12.04.12,17:35
tiež som teraz riešila podobný problém - platiteľ DPH doniesol z Nemecka ojazdené auto / tachometer 20 000km -prvá registrácia 9.9.2010/
dodávateľ auta autorizovaný predajca - predajňa áut - fa je bez DPH

na fa je odvolávka :
Es gilt die Steuerbefreiung gem. § 4Nr. 1 b UStG in Verbindung mit § 6a UStG. - v preklade platí oslobodenie od dane podľa § 4 č.1b v spojení s § 6a Zákona o dani z obratu

urobila som samozdanenie ...
btt12
13.04.12,04:40
tiež som teraz riešila podobný problém - platiteľ DPH doniesol z Nemecka ojazdené auto / tachometer 20 000km -prvá registrácia 9.9.2010/
dodávateľ auta autorizovaný predajca - predajňa áut - fa je bez DPH

na fa je odvolávka :
Es gilt die Steuerbefreiung gem. § 4Nr. 1 b UStG in Verbindung mit § 6a UStG. - v preklade platí oslobodenie od dane podľa § 4 č.1b v spojení s § 6a Zákona o dani z obratu

urobila som samozdanenie ...


Velmi pekne dakujem, ja idem kupovat starsie auto (2007) z autobazara, tak dufam, ze v tom nie je rozdiel. Mohlo by sa teoreticky stat, ze da predajca este nejaku inu odvolavku?
Betina2
13.04.12,06:08
Velmi pekne dakujem, ja idem kupovat starsie auto (2007) z autobazara, tak dufam, ze v tom nie je rozdiel. Mohlo by sa teoreticky stat, ze da predajca este nejaku inu odvolavku?

My sme mali " Hierbei handelt es sich um eine steuerfreie innergemeinschaftliche Lieferung !" Čo v preklade znamená "toto dodanie je oslobodené od dane vrámci dodania v spoločenstve " Uviedli naše aj ich IČ DPH a sumu bez DPH, urobila som samozdanenie.
Betina2
13.04.12,06:15
Pozri aj túto tému, je tam kopec odvolávok v rôznych rečiech
http://www.porada.sk/t28758-najpouzivanejsie-odvolavky-pri-fakturach-z-eu.html
btt12
13.04.12,07:02
Ak som spravne pochopila, v mojom pripade pojde o intrakomunitarny obchod (v Nemecku § 4Nr. 1 b UStG) a urobi sa samozdanenie. Vsetkym velmi pekne dakujem!
btt12
17.04.12,10:39
Auto mame uz privezene, na fa je odvolavka na § 4Nr. 1 b UStG. Este raz dakujem!
Najka
11.10.12,05:33
ahojte tiež mám faktúru na kúpu auta z DE bez DPH, je tam odvolávka na par. 4 a 6a UStG.
Predajca má uvedené len "steuer-Nr.", a neviem, či je to autobazár, platí tiež samozdanenie?
bertik1
09.04.13,07:52
Prosím vás o radu: slovenský SZČO, platiteľ DPH kúpil ojazdené auto od nemeckého platiteľa DPH. Faktúra je ale vystavená s DPH. Nemec ju nechce opraviť, vraj si máme žiadať o vrátenie DPH z ich krajiny.... Neviem s ním pohnúť, čo to pre mňa znamená?
janasim
06.08.13,10:30
Prosím vás o radu: slovenský SZČO, platiteľ DPH kúpil ojazdené auto od nemeckého platiteľa DPH. Faktúra je ale vystavená s DPH. Nemec ju nechce opraviť, vraj si máme žiadať o vrátenie DPH z ich krajiny.... Neviem s ním pohnúť, čo to pre mňa znamená?

riešim rovnaký problém...nájde sa prosím niekto, kto by chcel odpovedať?
KEJKA
06.08.13,17:10
v tomto prípade DPH v SR sa platí iba pri novom aute, nie ojazdenom. Takže podľa mňa je tá DE DPH správne. Samozdanenie v SR sa nerobí.
Forest LK
20.10.17,20:05
Mam podobny problem, szco platca DPH kupil ojazdeny automobil z nemecka od platcu a ten vystavil FA vratane 19%DPH. cela FA bola uhardena a nasledne szco ziadal bazar v nemecku o vratenie DPH, a ta mu bola vratena...bez nejakeho dalsieho dokladu.
Ake ma teraz SZCO povinnosti ohladne DPH? Ako zahrnie prijatu FA za nakup auta do priznania?
apo
21.10.17,09:39
Nestretávam sa s účtovnými prípadmi nákupu ojazdených áut z EÚ. Pojem nové auto s ohraničením času nadobudnutia a najazdených km má iný dôvod. Ak si dobre pamätám tak občan SR ak má nové auto podľa zákona o DPH a z nejakého dôvodu ho predá v členskom štáte napríklad počas dovolenky má nárok na vrátenie DPH.

V probléme na ktorú sa hľadá odpoveď je jedno aký druh tovaru v zmysle zákona o DPH bol nadobudnutý z EÚ slovenskou zdaniteľnou osobou. Faktúra má byť bez dane a doma sa zdaniteľná osoba samozdaňuje. Ak je platca DPH je to bežný prípad ak nadobúdateľ nie je platcom DPH musí sa v SR registrovať a jednorazovo podá DP k DPH. Nakoniec nemecký autobazár vie prečo vrátil slovenskej zdaniteľnej osobe DPH

Takéto sú moje vedomosti. Ak sa mýlim prosím oprav ma.