chelsynet
10.02.10,14:38
SHR+živnosť=súbeh ako to účtovať,
zdravim vsetkych a prosim o radu, kto ma skusenosti s hore uvedenym problemom.
Najde sa nieko, kto s takymto pripadom zacinal?
SHR- dotacia, a pouzivania traktora, ktory nie je v majetku SHR-osoba ho vlastni-hoci ziadna zmluva neexistuje....
Zivnost-lizing na stroj, vydavky a prijmy, poradte prosim ako na to...
pavol54
10.02.10,16:34
má rozdielne ičo a dič?
chelsynet
10.02.10,17:50
zdravim, zistila som, ze od roku 2008 je SHR a bolo mu pridelene ICO, ktore pouziva aj pri zivnosti-ma ho uvedene v ZL ,DIC ma od roku 2009-vtedy aj zivnost.
Takze pouziva to iste ICO na obe cinnosti.
Uz by som bola rada, keby ma niekto pohol, ja som medzitym zistovala info na DU-tam mi povedali ze to mam dat na pausal 40 %.Ako je to v praxi? A mozem pouzit tu tabulku, co beha po porade ako superpomocka?Vdaka
mysimis
10.02.10,17:54
Ja mám podobný prípad a vediem tam riadne účtovníctvo, nepoužívam paušál.
chelsynet
10.02.10,18:22
dakujem za ochoti komunikovat a možem sa opytat preco to tak robite? mne dnes na DU povedali, ze mam ist na pausal.Preto to overujem, nikdy som to nerobila, na margo tych podvodnikov len tolko, ze ten clovek-SHR maka 18 hodin denne....takze som neskonale sklamana zo zivotnych mudrosti niektorych ludi ....
mysimis
10.02.10,18:30
Komentáre a múdrosti teraz nechajme tak.....
Robím to preto tak, lebo príjmy z poľnohospodárskej činnosti sú príjmami na základe §6 ods.1 kam patria aj príjmy zo živnosti. Vediem jednoduché účtovníctvo a u môjho klienta sa neoplatí uplatniť si 40% paušálnych výdavkov, lebo výdavky má oveľa vyššie. Okrem toho má aj auto na leasing.
chelsynet
10.02.10,18:55
ale urobit to mozem na ten pausal?je ochotny zaplatit vyssiu dan-chce uver
mysimis
10.02.10,19:05
Môžeš.
chelsynet
10.02.10,19:43
vdaka, s tymto si uz poradim, horsie by to bolo robit JU-lebo tam je tolko koliznych stavov, ze by to bolo zaujimavejsie ako najnovsi Sherlock Holmes- este raz velmi pekne dakujem :-)ale je este mozne, ze ked zisti aka mi vysla dan, tak skolabuje a bude chciet radsej JU- aj potom mi poradis????
mysimis
10.02.10,19:54
vdaka, s tymto si uz poradim, horsie by to bolo robit JU-lebo tam je tolko koliznych stavov, ze by to bolo zaujimavejsie ako najnovsi Sherlock Holmes- este raz velmi pekne dakujem :-)ale je este mozne, ze ked zisti aka mi vysla dan, tak skolabuje a bude chciet radsej JU- aj potom mi poradis????

samozrejme, že Ti poradím.....pripíš sem keď niečo budeš potrebovať.
Laco-monter
10.02.10,20:08
To sa mi snáď iba sníva ?

Kto vymazal moje príspevky ???

Čo je tu cenzúra ,alebo čo ???
Dav
10.02.10,20:11
To sa mi snáď iba sníva ?

Kto vymazal moje príspevky ???

Čo je tu cenzúra ,alebo čo ???

Nie, tu je Etiketa Porady http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
Laco-monter
10.02.10,20:16
Nie, tu je Etiketa Porady http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html

Suhlasím, z tým,že je tu etiketa porady.

No pýtam sa ako je možné, aby administrátor diskusie bol zároveň členom porady a súčasne podĺa svojej ľubovole pridával svoje príspevky k jednotlivým diskusiam ???

To nie je porušenie etikety porady ???

Administrator , NEMÁ PRÁVO zapájať sa do diskusií !!

Može len korigovať ich priebeh !!!
chelsynet
10.02.10,20:29
ok, a vrela vdaka-konecne mam pocit, ze na porade su aj zive bytosti ...zajtra teda zacnem, ak by predsa nieco chcel menit, ozvem sa.
chelsynet
10.02.10,21:05
adminovi robim tap,tap na plece za ferove jednanie-toto predsa nie je politicky kanal alebo vecerna show o celebritach.Je mi luto, ze som rozvirila hladinu, mojou snahou bolo nacerpat potrebne info, preto som na zjavnu provokacku nereagovala a ani v buducnosti nebudem.Uz chapem preco prispevky casovo obmedzujete, co je na skodu pre pracovitych a zrejme dosledok zaskodnickej cinnosti agentov-provokaterov .....
avošodrak
11.02.10,12:00
Ja som to tiež skúšala robiť na paušál, ale z toho mi vyšla veľká daň. Okrem SHR ešte aj podniká.
Ja sa chcem spýtať na dotáciu, ktorá mu bola pridelená na rok 2009 na SHR ale prišla mu až teraz vo 2/2010 Dávať to do príjmov v roku 2009? Alebo až v r. 2010? Neviem či sa to časovo rozlišuje.
Prosím, poraďte.
mysimis
11.02.10,19:28
Ja som to tiež skúšala robiť na paušál, ale z toho mi vyšla veľká daň. Okrem SHR ešte aj podniká.
Ja sa chcem spýtať na dotáciu, ktorá mu bola pridelená na rok 2009 na SHR ale prišla mu až teraz vo 2/2010 Dávať to do príjmov v roku 2009? Alebo až v r. 2010? Neviem či sa to časovo rozlišuje.
Prosím, poraďte.

Dotáciu zaúčtuješ do roku 2010 - dátum kedy si ju prijala.
avošodrak
12.02.10,05:02
Prosím Vás, keď sme pri tom SHR+živnosť, ja sa chcem spýtať, či si mám dotáciu na SHR z Poľn.platovej agentúry, ktorá bola pridelená na rok 2009, ale prišla až v roku 2010, dávať do príjmov v r. 2009? Alebo až v r. 2010? A ako je to s výdavkami. Musím dokladovať výdavky v celej výške prijatej dotácie? A zdaňuje sa to vôbec?
Robím to prvýkrát, tak mám v tom guľáš.
Poraďte mi prosím:-(
avošodrak
12.02.10,05:17
To znamená, že v r. 2009 nemám dávať ani výdavky, čo sa týkajú SHR? Až na budúci rok 2010? Dobre to chápem?
chelsynet
12.02.10,13:57
Miška,
takže je to tu:ako som spominala, pokial pojde na pausal vyjde dan-1890 E a to pekna palica a vyskocia preddavky cize 1890:4 a to je tiez sumicka+pribudnu odvody.Takze mi tu prichadza do uvahy skor to JU-pre mna nejasne veci su:SHR
pouziva traktor-kategoria T1, ale nema ho v majetku-ako mam dat do nakladov naftu a opravy a nahr.diely?
dostal dotaciu s PPA v roku 2009 aj ju minul 2009-cize prijem ovplyvnujuci,vydaj ovplyvnujuci?
kupil osivo-neplatil,ale urodu predal a ten, kto ju kupil mu za osivo peniaze odratal a poslal predajcovi osiva-na to ma zmluvy-ako toto riesit?
Zivnost:kupil stroj -priamo sa tyka predmetu zivnosti na lizing ako s tym narabat?
Urobim jedno JU a na strediska rozdelim :1,SHR a 2,zivnost- v DP dam prijmy a vydaje podla cinnosti.To je moja predstava-tak prosim ta porad....
mysimis
12.02.10,14:04
Miška,
takže je to tu:ako som spominala, pokial pojde na pausal vyjde dan-1890 E a to pekna palica a vyskocia preddavky cize 1890:4 a to je tiez sumicka+pribudnu odvody.Takze mi tu prichadza do uvahy skor to JU-pre mna nejasne veci su:SHR
pouziva traktor-kategoria T1, ale nema ho v majetku-ako mam dat do nakladov naftu a opravy a nahr.diely?
dostal dotaciu s PPA v roku 2009 aj ju minul 2009-cize prijem ovplyvnujuci,vydaj ovplyvnujuci?
kupil osivo-neplatil,ale urodu predal a ten, kto ju kupil mu za osivo peniaze odratal a poslal predajcovi osiva-na to ma zmluvy-ako toto riesit?
Zivnost:kupil stroj -priamo sa tyka predmetu zivnosti na lizing ako s tym narabat?
Urobim jedno JU a na strediska rozdelim :1,SHR a 2,zivnost- v DP dam prijmy a vydaje podla cinnosti.To je moja predstava-tak prosim ta porad....

Dotácia je príjem ovplyvňujúci ZD, ohľadom tých zmlúv - musíš všetko zaúčtovať tak ako sa píše v zmluve a čo sa týka leasingu tak si doplň všetky čísla do tejto tabuľky: http://www.porada.sk/t109712-leasing-tabulka-v-exceli_aktualizovana.html - je to dobre aj popísané čo kde treba účtovať. Účtovníctvo vedieš jedno rozdelené na strediská.
chelsynet
12.02.10,15:09
vdaka Miska, idem si to popozerat a co s tym traktorom, co uziva pri
SHR, ale v majetku ho nema,dokonca ani zmluvu, iba v TP je jeho meno, je tam vela nafty a dielov a opravy-toto som tiez nikdy ani nevidela,nieto este spracovala
mysimis
12.02.10,15:11
vdaka Miska, idem si to popozerat a co s tym traktorom, co uziva pri
SHR, ale v majetku ho nema,dokonca ani zmluvu, iba v TP je jeho meno, je tam vela nafty a dielov a opravy-toto som tiez nikdy ani nevidela,nieto este spracovala

Skús si s ním phovoriť o tom, že by ste ho vložili do majetku firmy.
chelsynet
12.02.10,16:03
no on nema od tej kupy traktora ani zmluvu,ani doklad, ze zaplatil za traktor, zrejme nechapal o com hovorim, ked som to pytala-to bude problem skor komunikacny...
Vobec tomu nerozumie, ale uz to robi,cize ako dat do nakladov aspon naftu ak uz nie opravy atd...?
Janurka
12.02.10,17:31
To znamená, že v r. 2009 nemám dávať ani výdavky, čo sa týkajú SHR? Až na budúci rok 2010? Dobre to chápem?
Výdavky uplatníš v r. 2009 a príjem dotácie v r. 2010.
a_je_to
12.02.10,20:50
no on nema od tej kupy traktora ani zmluvu,ani doklad, ze zaplatil za traktor, zrejme nechapal o com hovorim, ked som to pytala-to bude problem skor komunikacny...
Vobec tomu nerozumie, ale uz to robi,cize ako dat do nakladov aspon naftu ak uz nie opravy atd...?

Ťažko poradiť, keď neexistuje doklad o nákupe traktora, ktorý by umožňoval uznateľne ho vložiť do podnikania. Ak existuje na ten traktor aspoň technický preukaz a ŠPZ, tak by sa dalo hovoriť o možnosti vložiť ho do podnikania aj bez výdavku a bez ceny. Ja by som to urobil spísaním prehlásenia o vklade traktora č. tech. osvedčenia a č. ŠPZ .....do podnikania. Prílohou prehlásenia by bola fotokópia tech. preukazu.. Na prehlásení by som dal overiť svoj podpis u notára, alebo na obecnom úrade /za 2 eurá/, čím by som to považoval za úradný dokument a prejav vôle. To sa však dá urobiť iba časovo dopredu, nie dozadu. Potom by som na traktor uplatňoval všetky výdavky, vrátane povinného poistenia, náhradných dielov, STK, opráv a samozrejme nafty a olejov. Keďže sa nezachoval doklad o zaplatení kúpnej ceny, odpisy neprichádzajú do úvahy, ale ostatné výdavky áno. Ak sa neskôr taký traktor predáva, je do 5 rokov predmetom dane z príjmu. Ak niet dokladu o nákupe, tak bohužiaľ z plnej ceny, bez uplatnenia zostatkovej ceny.
Spätne podľa mňa je obhájiteľná aspoň spotreba nafty. Zákon o DP v § 19, ods. 2, písm. l, nepodmieňuje spotrebu PHM firemným vlastníctvom vozidla.Dá sa uplatniť aj na operatívne prenajaté, aj inak preukazateľne poskytnuté. Ak je preukazateľné, že traktor existoval, aj možnosť jeho použitia, merateľný výkon traktora pri dosiahnutí zdaniteľných príjmov bol /orba, dovoz úrody, a pod./ tak existuje nárok na uplatnenie PHM, ako výdavku na dosiahnutie príjmov. Uplatnená spotreba musí byť odvodená od normovej spotreby v technickom preukaze, alebo inak uznateľne preukázaná. U traktora nejde o kilometre, ale skôr o motohodiny užitočného výkonu. Ak traktor má v technickom preukaze spotrebu na 100 km 30 l nafty a maximálnu rýchlosť 20 km /hod., tak je to 5 motohodín, pričom na 1 motohodinu je spotreba 6 litrov nafty....je to vypočítateľné z jeho TP. Naopak, ak má spotrebu na 1 motohodinu 6 litrov nafty, tak na 100 kilometrov je to 30 litrov.
Ak má SHR aj živnosť, tak strediská máš tri, nie dve. Tretím strediskom je réžia....všetky spoločné výdavky, napr. odvody SZČO, telefón, kancelárske potreby, vedenie účtovníctva. Tie potom rozpočítaš nakoniec medzi ostatné dve podľa pomeru dosiahnutých príjmov.
Janurka
13.02.10,10:26
no on nema od tej kupy traktora ani zmluvu,ani doklad, ze zaplatil za traktor, zrejme nechapal o com hovorim, ked som to pytala-to bude problem skor komunikacny...
Vobec tomu nerozumie, ale uz to robi,cize ako dat do nakladov aspon naftu ak uz nie opravy atd...?
Na základe zaraďovacieho protokolu vložiť traktor do majetku firmy /na to nepotrebuješ mať žiaden doklad o nadobudnutí/, odpisy sa uplatňovať nebudú. Ostatné výdavky áno. Traktor nemá v TP uvedenú spotrebu, motohodiny neprichádzajú do úvahy. Spotreba je ovplyvnená viacerými faktormi, napr. druhom práce, ktorý traktor vykonáva, počasím. Je možnosť používať tzv. červenú naftu, ide o daňovo zvýhodnený minerálny olej. Na to je potrebné požiadať Colný úrad o vydanie odberného poukazu a viesť evidenciu spotrebovanej nafty.
chelsynet
13.02.10,19:41
Dakujem Janurke a a-je-to za super odpovede, zaroven viem, ze som kusla do velkeho susta-nechcete ho niekto?!
A este jeden horuci zemiak:stroj na lizing za cca 10 000 € kupeny v roku 2009 v septembri a predany v januari roku 2010?????Co s tym?
Janurka
14.02.10,17:48
Teraz neviem čo konkrétne Ťa zaujíma. Ak odpisy stroja, tak nebudem citovať presné znenie zákona, ale pozri zák. o dani z príjmov § 26 odst. 8, 9.
a_je_to
14.02.10,21:58
Na základe zaraďovacieho protokolu vložiť traktor do majetku firmy /na to nepotrebuješ mať žiaden doklad o nadobudnutí/, odpisy sa uplatňovať nebudú. Ostatné výdavky áno. Traktor nemá v TP uvedenú spotrebu, motohodiny neprichádzajú do úvahy. Spotreba je ovplyvnená viacerými faktormi, napr. druhom práce, ktorý traktor vykonáva, počasím. Je možnosť používať tzv. červenú naftu, ide o daňovo zvýhodnený minerálny olej. Na to je potrebné požiadať Colný úrad o vydanie odberného poukazu a viesť evidenciu spotrebovanej nafty.
Oceňujem pripomienku o možnosti používania červenej nafty a postup vybavenia. Ale zaraďovací protokol je iba druhotný doklad. Prvotný musí byť o spôsobe nadobudnutia, právny titul o...nákupe, darovaní, vklade a pod.. Zaraďovací protokol má kolonky, ako zmluva č., spôsob nadobudnutia, rok pôvodného nadobudnutia, dokumentácia....ktoré nemôžu ostať prázdne. Ak myslíš, že stačí vyplniť zaraďovací protokol.... tak Ti nebudem odporovať. Ale podľa mňa je to málo, nemožno to urobiť spätne a dokladom z ktorého nie je zrejmé, či bol urobený ešte pred objednaním napr. väčších opráv, alebo 5 minút pred prípadnou kontrolou. Niektorí si vklad vozidla dávajú na DI PZ vpísať ako IČO firmy do TP.
Spotrebu neufilozofuješ faktormi....počasím, alebo druhom práce, musíš ju objektivizovať. § 19, ods. 2, písm. l, ZoDP hovorí o preukázanej spotrebe, vychádzajúcej z autorizovane stanoveného údaja a množstva jednotiek. Dávno som už nemal technický preukaz od traktora v rukách, ale určite viem, že spotreba tam bola dostačujúco udaná. Traktor, ktorý ťahal cisternu - fekál , sme vykazovali motohodinami, ktoré boli uvedené "na stazke"k faktúre, pretože kým naťahal plnú, stál na mieste a šiel naplno. Potom šiel naplno do čistčky odpadových vôd. Bolo to v rokoch 1997-99, daňová kontrola nemala pripomienky.
Janurka
15.02.10,16:33
Oceňujem pripomienku o možnosti používania červenej nafty a postup vybavenia. Ale zaraďovací protokol je iba druhotný doklad. Prvotný musí byť o spôsobe nadobudnutia, právny titul o...nákupe, darovaní, vklade a pod.. Zaraďovací protokol má kolonky, ako zmluva č., spôsob nadobudnutia, rok pôvodného nadobudnutia, dokumentácia....ktoré nemôžu ostať prázdne. Ak myslíš, že stačí vyplniť zaraďovací protokol.... tak Ti nebudem odporovať. Ale podľa mňa je to málo, nemožno to urobiť spätne a dokladom z ktorého nie je zrejmé, či bol urobený ešte pred objednaním napr. väčších opráv, alebo 5 minút pred prípadnou kontrolou. Niektorí si vklad vozidla dávajú na DI PZ vpísať ako IČO firmy do TP.
Spotrebu neufilozofuješ faktormi....počasím, alebo druhom práce, musíš ju objektivizovať. § 19, ods. 2, písm. l, ZoDP hovorí o preukázanej spotrebe, vychádzajúcej z autorizovane stanoveného údaja a množstva jednotiek. Dávno som už nemal technický preukaz od traktora v rukách, ale určite viem, že spotreba tam bola dostačujúco udaná. Traktor, ktorý ťahal cisternu - fekál , sme vykazovali motohodinami, ktoré boli uvedené "na stazke"k faktúre, pretože kým naťahal plnú, stál na mieste a šiel naplno. Potom šiel naplno do čistčky odpadových vôd. Bolo to v rokoch 1997-99, daňová kontrola nemala pripomienky.
Uveď prosím Ťa § na základe ktorého pri preradení majetku z osobného užívania do majetku firmy musí byť doklad o spôsobe nadobudnutia. Doteraz som sa stretla len s týmto postupom: v prípade, ak majetok kúpi, zaúčtuje operáciu do peň. denníka a vykoná zápis do knihy dlhod. majetku, v prípade, že preraďuje majetok súkromný /vlastný/, vykoná len zápis do knihy dlhod. majetku.
K spotrebe: § 19 ods. 2 p. l/ sa vzťahuje predovšetkým na vozidlá osobné, nákladné, využívané na služobné cesty a podnikanie. V komentári k zákonu je síce uvedené, že ak sa spotreba v TP neuvádza, tak sa výdavky budú uplatňovať podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným dokladom, napr. dokladom špecializovanou organizáciou, alebo deklarovaným vlastným dokladom, podobne ako to bolo napr. uvedené vo FS č. 12/2000 v oznámení MF, kde uverejnilo spôsob stanovenia výšky výdavku na spotrebu PH mot. vozidla určeného na prepravu 10 a viac osôb, vozidla určeného na nákl. dopravu a vozidla určeného na špeciálne použitie. Doteraz som sa nestretla s tým, že by v poľnohosp. mal niekto doklad vydaný špecializovanou organizáciou, ani som nenašla výšku výdavku na spotrebu PH zverejnenú vo FS. Pri kontrole vždy postačovala podrobná evidencia tzv. červenej nafty podľa jednotlivých strojov a prác, ktoré vykonávali. Práve tie práce sú rozhodujúce. Je rozdiel, či traktor ťahá fekál, alebo orie. A je tiež rozdiel, či orie v teréne na Liptove, alebo na Žitnom ostrove.:)
a_je_to
15.02.10,21:10
Uveď prosím Ťa § na základe ktorého pri preradení majetku z osobného užívania do majetku firmy musí byť doklad o spôsobe nadobudnutia. Doteraz som sa stretla len s týmto postupom: v prípade, ak majetok kúpi, zaúčtuje operáciu do peň. denníka a vykoná zápis do knihy dlhod. majetku, v prípade, že preraďuje majetok súkromný /vlastný/, vykoná len zápis do knihy dlhod. majetku.
K spotrebe: § 19 ods. 2 p. l/ sa vzťahuje predovšetkým na vozidlá osobné, nákladné, využívané na služobné cesty a podnikanie. V komentári k zákonu je síce uvedené, že ak sa spotreba v TP neuvádza, tak sa výdavky budú uplatňovať podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným dokladom, napr. dokladom špecializovanou organizáciou, alebo deklarovaným vlastným dokladom, podobne ako to bolo napr. uvedené vo FS č. 12/2000 v oznámení MF, kde uverejnilo spôsob stanovenia výšky výdavku na spotrebu PH mot. vozidla určeného na prepravu 10 a viac osôb, vozidla určeného na nákl. dopravu a vozidla určeného na špeciálne použitie. Doteraz som sa nestretla s tým, že by v poľnohosp. mal niekto doklad vydaný špecializovanou organizáciou, ani som nenašla výšku výdavku na spotrebu PH zverejnenú vo FS. Pri kontrole vždy postačovala podrobná evidencia tzv. červenej nafty podľa jednotlivých strojov a prác, ktoré vykonávali. Práve tie práce sú rozhodujúce. Je rozdiel, či traktor ťahá fekál, alebo orie. A je tiež rozdiel, či orie v teréne na Liptove, alebo na Žitnom ostrove.:)
Môj zámer pôvodný, aj konečný bol ....poradiť osobe, ktorá sa prvotne pýta na radu..... a každému inému s rovnakým problémom. Nie zapliesť sa do nejakej vyčerpávajúcej diletantskej hádky s niekým, kto sa hašterivo primieša do témy a žiada dôkazy a citácie tam, kde nie sú taxatívne vymenované, ale sú v podtexte veci. Neviem, či nechceš, alebo nevieš porozumieť, alebo chceš iba provokovať a spochybňovať, ale...:
Doklad o spôsobe nadobudnutia /pre tento prípad = vkladu/ považujem za nutnú požiadavku všetkých daňových a účtovných § , ktoré požadujú preukaznosť, časovú nezameniteľnosť dátumu plnenia a vzniku účtovného prípadu, ale hlavne trvalosti účtovného záznamu, v zmysle...napr. § 8, ods. 1 ZoÚ. Zaraďovací protokol traktora s nulovou cenou, nulovými odpismi, atď. u jednoosobovej firmy nezanecháva v účtovníctve žiadny trvalý záznam. Možno ho kedykoľvek vyňať, zrušiť, nezanechá to žiadnu stopu, nie je súčasťou žiadnych kontrolných súpisov a sumárov, možno s ním manipulovať s tendenciou vyňať ho z evidencie majetku dodatočne bez stopy. Hoci s úmyslom vyhnúť sa daňovej povinnosti podľa § 9, ods. 1, písm. d, ZoDP pri jeho neskoršom predaji. Zaraďovací protokol má nespochybniteľnú preukaznú hodnotu vtedy, keď je účtovným dokladom s väzbou na prvotnú účtovanú prílohu. U majetku zaradeného do podnikania /hlavne jednoosobového SHR - SZČO/ sa aj po vyradení sleduje 5 ročná doba, počas ktorej predaj podlieha dani z príjmu. Jeho zaradenie do majetku musí zanechať trvalý účtovný záznam, čo je pri nulovej cene inak ťažko dosiahnuteľné. Zaraďovací protokol s nulovou cenou, nulovým zápisom nulovou účasťou v nákladoch, nulovými ostatnými informáciami a nulovou účasťou v účtovnej závierke je .....skrátka čistá a nenaplnená, účtovne nepoužiteľná nula. Preto som považoval za dôležité zafixovať preukaznosť vkladu aspoň prehlásením s overeným podpisom, alebo.....zápis IČO do TP. Čo aj nulovému zápisu dáva status trvalosti a preukaznosti vzniku účtovného prípadu s nulovou hodnotou, ale od fixovaného dátumu zakladajúcemu nespochybniteľné právo uplatňovať výdavky, napr. na opravy, poistenie a pod.. Ak Ti stále nie je zrejmé, čo a prečo som mal na mysli, tak prepáč....ale už nebudem reagovať.
Že je rozdiel...či traktor orie na Liptove....alebo inde ? To ako keby som tvrdil, že je rozdiel, či auto ide hore Donovalmi, alebo dolu z Donovalov ...a či ide v januári, alebo v júli....a či vezie polystyrém na zatepľovanie, alebo cement. Kto by to pri daňovej kontrole ....čo len počúval ? Spotreba ide na kilometre, či filozofuješ, alebo nie. Preto som si dal prácu s preukazným vyvodením spotreby na motohodinu, vykazovaním motohodín a kilometrov a ich použitím na preukaznú spotrebu. Ak traktor orie ílovitú pôdu za sucha, spotrebuje viac motohodín na hektár, ako keď orie sprašovú pôdu za vlhka. Motor ide zhruba na rovnaké otáčky, ale u prvého prípadu má zaradený 1 rýchlostný stupen a u druhého možno 3. Ak sa Ti to nepozdáva, nemusíš to akceptovať. Rada asi ....nebola určená Tebe, máš svoje metódy a vieš vymenovať.... čo všetko je rozdiel, len si neuviedla žiadnu metódu a alternatívu na objektivizované vykazovanie spotreby v zmysle § 19, ods. 2, písm. l. Metóda ktorá vymenúva nejaké "rozdiely a rozdiely" tento § určite nenapĺňa. Ale....nehnevám sa na Teba, len si ma trochu popreháňala.
Janurka
16.02.10,14:31
1.Tak aj ja som chcela len pomôcť, vychádzala som z vlastných mnohoročných skúseností.2. Nevedela som, že ak na otázku zadanú na Porade niekto odpovedal, iný už nemôže. 3.Slová o diletantskej hádke, hašterivom primiešaní sa do témy, provokovaní mi vyrazili dych. Možno by nezaškodilo prečítať etiketu porady bod 16 A, B.
a_je_to
16.02.10,16:45
1.Tak aj ja som chcela len pomôcť, vychádzala som z vlastných mnohoročných skúseností.2. Nevedela som, že ak na otázku zadanú na Porade niekto odpovedal, iný už nemôže. 3.Slová o diletantskej hádke, hašterivom primiešaní sa do témy, provokovaní mi vyrazili dych. Možno by nezaškodilo prečítať etiketu porady bod 16 A, B.
Na začiatok.....prepáč, nemusel som až tak. Môžeš odpovedať na položenú otázku svojím názorom, jasné že áno. Ale Ty si namiesto toho rozkladala moju odpoveď bez toho, aby si predstavila niečo lepšie.... a to ma trochu vytočilo. Často sa za pravdu berie nie to, čo je v zákone, ale to, čo prechádza daňovými kontrolami bez postihu, aj ja to občas robím. Tak je to asi aj s vykazovaním spotreby nafty v poľnohospodárstve, určite máš v tom pravdu. O to viac, že túto červenú naftu nemôže traktorista kradnúť do svojho "dízla", lebo za jej dôkaz vo výfukových plynoch sú šialené pokuty. Ale bežná nafta sa dodnes kradne všade, kde sa dá, to vedia aj daňové kontroly a idú po nej. Preto ju treba preukaznejšie vykazovať.....iba to som chcel. Ešte raz prepáč, nie preto, že som sa zľakol bodu 16 etikety, ale preto, že ma to fakt mrzí. Bolo už asi aj veľa hodín, nechal som sa uniesť.
Janurka
16.02.10,17:04
Podstatné je to, aby sa pomohlo zadávateľke otázky, možno sme ju niekam posunuli. Želám pekný večer.
chelsynet
16.02.10,21:38
No ludkovia, aj napriek vasmu ohnivemu pristupu k veci vam obom dakujem, je to pre mna cenna skusenosti, ze jeden uctovny pripad moze mat dva druhy riesenia a zalezi tak trochu aj na okolnostiach, ako to v konecnom dosledku vypali v realnom svete cisel....
Oba sposoby su na zamyslenie, a uz prax ukaze co pri tychto "podnikateloch typu SHR" bude vhodnejsie.Pokial viem aj danove urady maju niekedy rozne pohlady na rovnaku vec, takze skusime-uvidime.Kazdopadne dakujem.
Katy a R
20.01.11,22:23
Konečne som našla tému, kde sa riešia SHR:)
Chcela by som poprosiť o radu ako postupovať - aby všetky doklady boli v poriadku. SHR - bude viesť daňovú evidenciu (odst 11 14)...
Chce kúpiť kosačku - nie novú;), od súkromnej osoby. Stačí ako doklad VPD, alebo treba spraviť zmluvu o kúpe:confused:
A bol by rozdiel - ak by tú kosačku kúpil od SZČO (resp SHR) :confused:
A ako je to s PHM (nafta) - v §9 2 l - sú tri spôsoby, ktorý v tomto prípade použiť? .. satelitný systém asi neprichádza do úvahy;).. a pri prvej možnosti som našla toto:
.."podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok.."
.. neviem, či je to touto nočnou hodinou - ale vôbec tomu nerozumiem ..:D
a_je_to
21.01.11,18:36
SHR nemôže viesť evidenciu podľa ods. 11, tá je určená len pre prenajímateľov podľa ods. 3. Pre SZČO ... aj SHR podľa ods. 1 a 2 je evidencia podľa § 14, aj keď niet medzi nimi väčšieho rozdielu. Na kúpu od súkromnej osoby by som radšej použil kúpnopredajnú zmluvu, ktorá by obsahovala zmluvné strany, predmet, cenu, prehlásenie o zaplatení, dátum a podpisy. K nej môže byť pripojený VPD vydaný SHR s podpisom predávajúceho, ako príjemcu sumy. Taká je dostačujúcim daňovým dokladom pre túto evidenciu. Kúpa od SZČO je odlišná iba o jeho IČO A DIČ.
Pre spotrebu PHM u mechanizmov použiješ to, čo si uviedla v otázke. Je to iným spôsobom vlastná vnútorná norma, ktorú si SHR zostaví vlastným sledovaním sám na jednotku, ktorú si sám zvolí a bude uvádzať do dokladov o spotrebe. Napr. na motohodinu, hektár, prirážky na sťažené podmienky a pod. Musí byť presvedčivá ... že neobsahuje skrytú rezervu aj pre súkromné auto SHR. Ak je k mechanizmu príručka výrobcu s uvedením spotreby, stačí použiť túto.
Katy a R
21.01.11,22:30
.. veľmi pekne ďakujem :):)... ten odstavec som zle uviedla (už aj opravujem;))
.. a idem na ten "akt riadenia" .. vyzistím, akú to môže mať spotrebu na hektár:confused: (údaje od výrobcu asi nebudú:D)