Dantess
11.02.10,12:42
Ahoj,

mám otázku. Ak som niektoré faktúry vyplatil zo svojho osobného účtu, ktorý nieje zahlásený na DU ako podnikateľský, tak si viem dať tie faktúry do nákladov ? Ak k nim viem dodať aj výpis z účtu ako zaplatené.

Ďakujem za rady a prosím rýchlo, pretože to dosť súri
lea8910
12.02.10,08:23
Samozrejme,že si to možte dať aj z Bežného účtu. Nikde nie je napísané,že podnikateľ musí mať podnikateľský účet, to je len výmysel bánk. Samozrejme že je lepší pre firmy ale pre drobného živnostníka stačí aj bežný účet. Ja sama som živnostníčka a používam študentský a učtovnička nikdy s tým nemala problém.
profesional
02.03.10,20:44
Danovemu uradu musis nahlasit ucet na kroty ti chodia peniaze. Nie z ktoreho ti chodia peniaze. Takze v tomto pripade to budes riesit tak, ze ak mas aj podnikatelsky ucet aj osobny ucet, tak si z podnikatelskeho vyber sumu v hotovosti ktoru si zaplatila z osobneho a zuctuj si to tak ze si si peniaze z podnikatelskeho uctu vybrala do firemnej pokladne a potom si urob interny doklad ze si to zaplatila v hotovosti z tejto sumy. Je to v sulade so zakonom.
Hansa
03.03.10,05:57
Prosím Vás, čo v takom prípade, keď živnostník v priebehu roka zrušil a otvoril tri účty, používal ich v súvislosti s podnikaním, ale ani jeden nenahlásil daňovému úradu.
Písať ich do daňového priznania?
mizzuo
03.03.10,10:34
iba aktualny
malypodnikatel
03.03.10,11:15
Prosím Vás, čo v takom prípade, keď živnostník v priebehu roka zrušil a otvoril tri účty, používal ich v súvislosti s podnikaním, ale ani jeden nenahlásil daňovému úradu.
Písať ich do daňového priznania?

Neviem co teraz, ale odporucam Vam nahlasovat zmeny uctov danovemu uradu pravidelne mate totiz ohlasovaciu povinnost ktoru si musite splnit.

Staci im poslat jednoduchy list kde im uvediete cislo ucto ktore budete pouzivat.
Robina
04.03.10,07:34
Prosím Vás, čo v takom prípade, keď živnostník v priebehu roka zrušil a otvoril tri účty, používal ich v súvislosti s podnikaním, ale ani jeden nenahlásil daňovému úradu.
Písať ich do daňového priznania?

V zmysle oznamovacej povinnosti je podnikateľ povinný nahlásiť každú zmenu daňovému úradu. To znamená, že aj zrušené účty bol povinný nahlásiť a taktiež aj otvorené účty, ktoré využíva na podnikanie. Za každý účet je pokuta a pri tomto neuspeje ani s odvolaním. Na DÚ totiž banky zasielajú zoznamy o zrušených účtoch a taktiež o otvorených účtoch.
Hansa
04.03.10,08:51
V zmysle oznamovacej povinnosti je podnikateľ povinný nahlásiť každú zmenu daňovému úradu. To znamená, že aj zrušené účty bol povinný nahlásiť a taktiež aj otvorené účty, ktoré využíva na podnikanie. Za každý účet je pokuta a pri tomto neuspeje ani s odvolaním. Na DÚ totiž banky zasielajú zoznamy o zrušených účtoch a taktiež o otvorených účtoch.

...toto mi je jasné, je to jasné živnostníkovi, ale aj naďalej si robia s účtami čo chcú, účet používa aj žena, aj deti, hlavne na súkromné platby, takže horor! Samozrejme, že zodpovednosť je na samotnom podnikateľovi.
Poučím ho znova o používaní účtu /bude na mňa takto :eek:/.
Zita5
04.03.10,08:53
Prosím Vás, čo v takom prípade, keď živnostník v priebehu roka zrušil a otvoril tri účty, používal ich v súvislosti s podnikaním, ale ani jeden nenahlásil daňovému úradu.
Písať ich do daňového priznania?

Ak ich používal v roku 2009 , tak ich treba uviesť do DP za rok 2009 .Ak ich nenahlásil a ani ich neuvedie do DP , to bude len horšie .
MatoB
04.03.10,13:20
Zdravim vas

Ja som nenahlasil PayPal ucet na DU co pouzivam na platenie do zahranicia lebo som raz cital na hnonline.sk ze to nie je treba keby je to treba aka je pokuta - uz je neskoro presli aj 2 mesiace od vtedy. Co ma caka v pripade problemu hmm teda srocku?

diki
profesional
05.03.10,15:31
Ucet na PayPal nie je povinnost nahlasit. Nakolko PayPal nie je banka. Oni su len organizacia vykonavajuce vybrane financne cinnosti. Ale nie su banka. Podla nasej legislativy nesplnaju podmienky na to aby o ucte PayPal mohlo byt uctovane ako o bankovom. Toto je aj nazor Ustredneho Danoveho Riaditelstva v Bratislave. Takze klud, nic sa nedeje.
MatoB
05.03.10,17:16
Ucet na PayPal nie je povinnost nahlasit. Nakolko PayPal nie je banka. Oni su len organizacia vykonavajuce vybrane financne cinnosti. Ale nie su banka. Podla nasej legislativy nesplnaju podmienky na to aby o ucte PayPal mohlo byt uctovane ako o bankovom. Toto je aj nazor Ustredneho Danoveho Riaditelstva v Bratislave. Takze klud, nic sa nedeje.


dakujem za odpoved, aj som si to myslev aj cital ale ved vies clovek nikdy nevie nahodou pride kontrola zo zlou naladou a pokuta je na svete.
katinka0000
15.12.12,18:33
ahojte! moj manzel je SZCO a doteraz nepotreboval k svojmu podnikaniu ucet. teraz ide nieco robit pre statnu firmu, tak uhrada faktury bude cez bankovy ucet. ma len osobny ucet, tam mame aj nejake peniazky ulozene. bude problem, ak nam uhradia fakturu na tento ucet? dik!
KEJKA
15.12.12,18:40
môže a nemusí byť. To je ťažko povedať jednoznačne.
Ten osobný účet musíš potom správne zaúčtovať, podľa mňa aj nahlásiť na DU.
marjankaj
15.12.12,19:11
No v daňovom poriadku je to napísané takto. Teda osobný účet nahlasovať nemusí.

§ 67
Postup pri registrácii
(1) Daňový subjekt, ktorý sa registruje u správcu dane podľa osobitných predpisov, 1) je povinný predložiť správcovi dane žiadosť o registráciu na tlačive, ktorého vzor určí ministerstvo; ak sa žiadosť o registráciu podáva elektronickými prostriedkami, podáva sa v predpísanej forme.

(2) V žiadosti o registráciu je daňový subjekt, ktorým je
a) fyzická osoba, povinný uviesť

9. čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti,

b) právnická osoba, povinný uviesť
1
7. čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti,
Stefan2005
15.12.12,19:36
No v daňovom poriadku je to napísané takto. Teda osobný účet nahlasovať nemusí.....9. čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti,

... no ale ak prídu peniaze z podnikateľskej činnosti na osobný účet, tak to predsa zodpovedá definícii, že sú na ňom sústredené podnikateľské peňažné prostriedky, nie ?????

... okrem toho vzhľadom na blížiace sa obmedzenie výšky platieb v hotovosti by nebolo záhodné predsa len pouvažovať nad podnikateľským účtom?
marjankaj
15.12.12,20:58
... no ale ak prídu peniaze z podnikateľskej činnosti na osobný účet, tak to predsa zodpovedá definícii, že sú na ňom sústredené podnikateľské peňažné prostriedky, nie ?????

... okrem toho vzhľadom na blížiace sa obmedzenie výšky platieb v hotovosti by nebolo záhodné predsa len pouvažovať nad podnikateľským účtom?
A bráni mu niečo aby ich si previedol z toho osobného účtu do pokladne? Potom na osobnom účte nebude mať sústredené žiadne podnikateľské peniaze. Jednoducho vystaví príjmový pokladničný doklad na tú sumu. Myslíte že DU mu ten príjem z účtovníctva vyhodí? O takom som ešte nepočul.

Ale súhlasím s tým, že takéto niečo účtovať nie je práve najpríjemnejšie.
katinka0000
16.12.12,06:35
ano, isto si bud. rok vybavi aj podnikatelsky ucet, ale tento rok to este tak riesit nechce. takze netreba hlasit na dan. urad ten ucet?
katinka0000
16.12.12,06:36
a ako sa to potom uctuje? bolo by to len raz, takze to asi take strasne nie je. a po novom je aka max. suma na uhradu v hotovosti? myslim ze 5.000 eur? ci som to zle pocula?
Nella_2
16.12.12,06:45
ano, isto si bud. rok vybavi aj podnikatelsky ucet, ale tento rok to este tak riesit nechce. takze netreba hlasit na dan. urad ten ucet?
Podľa mňa by ste mali ten svoj osobný účet nahlásiť na DÚ. Však bude na ňom príjem súvisiaci s podnikaním.
katinka0000
16.12.12,07:52
tak teraz neviem, ci hej alebo nie. :-(
Nella_2
16.12.12,07:59
a doteraz ste nemali žiadny účet nahlásený na DÚ? Odvody manžel ako uhrádzal?
Indeed
16.12.12,07:59
ahojte! moj manzel je SZCO a doteraz nepotreboval k svojmu podnikaniu ucet. teraz ide nieco robit pre statnu firmu, tak uhrada faktury bude cez bankovy ucet. ma len osobny ucet, tam mame aj nejake peniazky ulozene. bude problem, ak nam uhradia fakturu na tento ucet? dik!

Nevidím v tom žiadný problém,
nijaky subjekt ani štátna inštitucia neskúma na AKÝ účet ide poslať peniaze , odošle ich na to číslo učtu ktoré zadá
dodávateľ na faktúre.
Ak by došlo k nejakým nezrovnalostiam /chybné čislo učtu v dodsledku zameny čislice/ banka pošle prostriedky naspäť s vyrozumením z akých dovodov nebolo možne zrealizovať transakciu
žiadný iný problém nemože nastať
ivustek
16.12.12,08:00
katinka0000
16.12.12,08:02
odvody si platil v hotovosti. nie, nemali sme ziaden ucet hlaseny na DU. nebol potrebny.
Nella_2
16.12.12,08:02
Nevidím v tom žiadný problém,
nijaky subjekt ani štátna inštitucia neskúma na AKÝ účet ide poslať peniaze , odošle ich na to číslo učtu ktoré zadá
dodávateľ na faktúre.
Ak by došlo k nejakým nezrovnalostiam /chybné čislo učtu v dodsledku zameny čislice/ banka pošle prostriedky naspäť s vyrozumením z akých dovodov nebolo možne zrealizovať transakciu
žiadný iný problém nemože nastať
Ide o to, že nemajú na DÚ nahlásený účet, na ktorý by mala byť uhradená faktúra za práce súvisiace s podnikaním.
Indeed
16.12.12,08:04
A čo ? Pre DÚ je doležité aby ako SZČO či iny podnikajuci subjekt, ODOVZDALI daňové priznanie, DU nema ľudí na to aby každej jednej SZČO kontrolovali sposob učtovania
katinka0000
16.12.12,08:05
a keby nam to uhradili na osobny ucet a my by sme si to potom cez pokladnicne doklady poriesili, to by nemohlo byt?
katinka0000
16.12.12,08:05
to sa mi zda take najjednoduchejsie. ako to urobit? a ako to zauctovat?
veronikasad
16.12.12,08:21
a keby nam to uhradili na osobny ucet a my by sme si to potom cez pokladnicne doklady poriesili, to by nemohlo byt?
Nekomplikuj manželovi život. Ak si plánuje otvoriť na podnikanie samostatný účet, nech to urobí už teraz. Nezabudni ho nahlásiť na DU. Financie z uhr.faktúr, ktoré potrebuje na osobnú spotrebu si presunie na súkromný účet jednou sumou. Je to vždy jednoduchšie, ako účtovať množstvo výberov platobnou kartou na súkromnú potrebu.
Nella_2
16.12.12,08:53
a keby nam to uhradili na osobny ucet a my by sme si to potom cez pokladnicne doklady poriesili, to by nemohlo byt?
Ale už by tam bol príjem z podnikania predsa.
Je problém si otvoriť ten podnikateľský účet ešte pred prijatím tej úhrady faktúry?
Indeed
16.12.12,08:56
možnosť dať faktury "do nákladov" nema nič spoločné s tým z akého účtu boli uhradené.
katinka0000
16.12.12,10:25
nie je to problem, ale on ten ucet vobec nepotrebuje a zbytocne ho bude mat otvoreny. jemu su vsetky faktury preplacane v hotovosti. len tato jedna musi ist cez ucet. preto je to podla mna zbytocne.
katinka0000
16.12.12,10:27
kolko sa po novom moze uhradzat v hotovosti? je to tych 5.000,- eur?
Indeed
16.12.12,10:29
nie , sukromna osoba občan-nepodnikateľ može v hotovosti uhrádzať max.15 000 euro
MatoB
16.12.12,10:38
Toto som písal ja???? Že "myslev"... :D :D :D
katinka0000
16.12.12,10:39
a podnikatel?
Nella_2
16.12.12,10:52
Tak potom ostáva len nahlásiť Váš osobný účet na DÚ (ak teda tá úhrada musí byť cez účet).
Katy a R
16.12.12,11:01
ano, isto si bud. rok vybavi aj podnikatelsky ucet, ale tento rok to este tak riesit nechce. takze netreba hlasit na dan. urad ten ucet?
neviem prečo to komplikuješ - veď zriadiť účet a bez poplatkov (netreba ani podnikateľský ) je maličkosť - a nahlásiť na DU takisto (napr poštou). A aj táto platba už môže prísť na nový účet.:) Manžel ani päty z domu nemusí vytiahnuť.
Nella_2
16.12.12,11:28
neviem prečo to komplikuješ - ve´d zriadiť účet a bez poplatkov (netreba ani podnikateľský ) je maličkosť - a nahlásiť na DU takisto (napr poštou). A aj táto platba už môže prísť na nový účet.:) Manžel ani päty z domu nemusí vytiahnuť.
Možno im ide o to, že by ho veľmi málo využívali na podnikanie (keď manžel všetko rieši v hotovosti) a zbytočne by platili bankové poplatky. V takom prípade je podľa mňa najjednoduchšie nahlásiť existujúci účet, čo majú, na DÚ, ak ani v budúcnosti manžel nepredpokladá nejaké príjmy z podnikania na účet.
Katy a R
16.12.12,11:34
Možno im ide o to, že by ho veľmi málo využívali na podnikanie (keď manžel všetko rieši v hotovosti) a zbytočne by platili bankové poplatky. V takom prípade je podľa mňa najjednoduchšie nahlásiť existujúci účet, čo majú, na DÚ, ak ani v budúcnosti manžel nepredpokladá nejaké príjmy z podnikania na účet.
však aké poplatky :confused::confused: .. keď tam bude mať aj len dve platby do roka a odvody - má pokoj a nemusí nič riešiť. A nemieša si financie. Prípadne aj niečo kartou nakúpi:confused:
(napr. moje poplatky za dva účty sú vo výške 0 eur ročne;))
Nella_2
16.12.12,11:48
poplatky za vedenie účtu som myslela
Katy a R
16.12.12,12:16
a načo máš taký účet, kde sa platí za VÚ???
Nella_2
16.12.12,13:01
šak ja nehovorím teraz za seba, ale oni môžu mať taký
katinka0000
28.12.12,07:45
moze mi teda niekto poradit, ako to urobim cez pokladnu, ked mi to uhradia na osobny ucet? nechcem to komplikovat. potrebujem poradit len s touto jednou uhradou. dik!
ivustek
01.01.13,16:36
katinka0000
03.01.13,14:32
DAKUJEM!
Lenka2409
08.01.13,07:30
Danovemu uradu musis nahlasit ucet na kroty ti chodia peniaze. Nie z ktoreho ti chodia peniaze. Takze v tomto pripade to budes riesit tak, ze ak mas aj podnikatelsky ucet aj osobny ucet, tak si z podnikatelskeho vyber sumu v hotovosti ktoru si zaplatila z osobneho a zuctuj si to tak ze si si peniaze z podnikatelskeho uctu vybrala do firemnej pokladne a potom si urob interny doklad ze si to zaplatila v hotovosti z tejto sumy. Je to v sulade so zakonom.

A túto úhradu z pokladnice mám účtovať ako VNZD?
Lenka2409
08.01.13,07:51
http://www.porada.sk/t164813-osobny-ucet.html

Môžem sa opýtať, ak bola teda DF uhradená z osobného účtu, tak si to môžem zaúčtovať ako výber z podnikateľského účtu, vklad do pokladnice a následne úhrada DF z pokladnice? Bude to tak správne?
Tweety
08.01.13,07:54
Môžem sa opýtať, ak bola teda DF uhradená z osobného účtu, tak si to môžem zaúčtovať ako výber z podnikateľského účtu, vklad do pokladnice a následne úhrada DF z pokladnice? Bude to tak správne?
Môžeš si vybrať peniaze a vrátiť výdavok za jej úhradu.
Lenka2409
08.01.13,07:55
Môžeš. si vybrať peniaze a zaplatiť.

Ďakujem. :)
mondes
08.01.13,07:57
Ak bola DF uhradená z osobného účtu, tak jej úhradu zaúčtuj priamo z pokladnice, ak v nej máš nejakú hotovosť. Ak nie, tak urob dotáciu z podnikateľského účtu do pokladne a následne vystav výdavkový PD na úhradu tej došlej faktúry, ak ti to dátumy dovolia.
ivustek
08.01.13,07:58
-
Lenka2409
08.01.13,08:01
Ak bola DF uhradená z osobného účtu, tak jej úhradu zaúčtuj priamo z pokladnice, ak v nej máš nejakú hotovosť. Ak nie, tak urob dotáciu z podnikateľského účtu do pokladne a následne vystav výdavkový PD na úhradu tej došlej faktúry, ak ti to dátumy dovolia.

Presne tak to robím. Ďakujem mondes. :)
Lenka2409
08.01.13,08:02
Nemôžeš to zaúčtovať ako výber z podnikateľského účtu,lebo by nesedel zostatok na účte.Jednoducho vypíš výdavkový doklad a pripni k nemu výpis z osobného účtu.

Ale ak nemám v pokladnici žiadne finančné prostriedky?
Tweety
08.01.13,08:04
Ale ak nemám v pokladnici žiadne finančné prostriedky?
Veď máš napísané, ako to máš urobiť. Ak nemáš peniaze v pokladni, musíš ju dotovať výberom z podnikateľské účtu. ALebo vložiť svoje peniaze do pokladne.
ivustek
08.01.13,08:05
-
Lenka2409
08.01.13,08:06
Veď máš napísané, ako to máš urobiť. Ak nemáš peniaze v pokladni, musíš ju dotovať výberom z podnikateľské účtu.

No veď áno, ale už som z toho taká domotaná, lebo každý mi tu napíše niečo iné, a potom už vôbec neviem, ako to zaúčtovať. Urobím to tak, ako mi napísal mondes a hotovo. Ďakujem všetkým.
Tweety
08.01.13,08:07
No veď áno, ale už som z toho taká domotaná, lebo každý mi tu napíše niečo iné, a potom už vôbec neviem, ako to zaúčtovať. Urobím to tak, ako mi napísal mondes a hotovo. Ďakujem všetkým.
Veď aj ja som to tak napísala. Nepísali sme rôzne. Len ide o to, že to môžeš urobiť aj tak, aj tak.
Lenka2409
08.01.13,08:08
No vlastne áno, ach jaj... Ďakujem Tweety. :)
katinka0000
08.01.13,16:42
chcela by som sa este k tomuto spytat. tiez sa nam take nieco stalo, ze mame fa uhradenu na nas osobny ucet. treba len bank. vypis z osobneho uctu, ze tie peniaze tam boli uhradene a PPD potom s prijmcom firmy, ktora nam to zaplatila? ci treba, aby som tie peniaze aj z osobneho uctu vybrala? aby tam bol zaznamenane aj to, ze som tie peniaze skutocne vybrala?
katinka0000
10.01.13,16:21
moze mi niekto odpovedat? velmi pekne dakujem!
Tweety
10.01.13,17:15
chcela by som sa este k tomuto spytat. tiez sa nam take nieco stalo, ze mame fa uhradenu na nas osobny ucet. treba len bank. vypis z osobneho uctu, ze tie peniaze tam boli uhradene a PPD potom s prijmcom firmy, ktora nam to zaplatila? ci treba, aby som tie peniaze aj z osobneho uctu vybrala? aby tam bol zaznamenane aj to, ze som tie peniaze skutocne vybrala?
Peniaze je potrebné previesť na firemný účet alebo do pokladne SZČO.
katinka0000
10.01.13,18:06
to viem, ale firemny ucet nemam. vsetko sa plati v hotovosti. preto som sa pytala, ako to urobit cez pokladnu. to som potrebovala vediet.
treba len bank. vypis z osobneho uctu, ze tie peniaze tam boli uhradene a PPD potom s prijemcom firmy, ktora nam to zaplatila? ci treba, aby som tie peniaze aj fyzicky z osobneho uctu vybrala? a az potom prilozila bankovy vypis z osob. uctu?
Tweety
10.01.13,18:08
to viem, ale firemny ucet nemam. vsetko sa plati v hotovosti. preto som sa pytala, ako to urobit cez pokladnu. to som potrebovala vediet.
treba len bank. vypis z osobneho uctu, ze tie peniaze tam boli uhradene a PPD potom s prijemcom firmy, ktora nam to zaplatila? ci treba, aby som tie peniaze aj fyzicky z osobneho uctu vybrala? a az potom prilozila bankovy vypis z osob. uctu?
A používaš súkromný účet na podnikanie? Ak nie, vyber z neho platbu a daj do pokladne, prilož do pokl. aj výpis, aby bolo jednoznačné, že ide o platbu za faktúru.
katinka0000
11.01.13,14:33
nie, pouzivame ho len na sukr. ucely.
Tweety
11.01.13,14:35
nie, pouzivame ho len na sukr. ucely.
Potom prečo ste dali číslo na úhradu faktúry z podnikania? Nemá to logiku, potom sú len statky zmätky.
katinka0000
11.01.13,19:17
uz som to vysvetlovala v predch. prispevkoch. :-)
katinka0000
11.01.13,19:19
a dakujem za odpovede!!!!
Katy a R
11.01.13,19:44
a dakujem za odpovede!!!!
Katinka - viem, že si písala, že nechceš účet. Ale mi nedá (sledujem od decembra) ... že toľko máš okolo toho problémov ( so zaučtovaním jednej platby) - že ozaj by bolo jednoduchšie založiť účet - aj keď len kôli tej jednej jedinej platbe - nestálo by ťa to ani cent a ani by si nikde chodiť nemusela ...
Ibaka
17.01.13,13:57
Dúfam že nie som mimo témy. Ako SZČO -JU, mám tzv. podnikateľský účet, z ktorého realizujem všetky platby súvisiace s podnikaním a na ktorý sú mi zasielané platby za moje služby. Sú tam slabé úroky, tak som časť peňazí previedol na lepšie zhodnotenie na súkromný účet a neskôr som z nich časť previedol späť na podnikatelský účet. Ten súkromný účet nepoužívam na platby súvisiace s podnikaním, tak dúfam že nie je potrebné tento nahlásiť na DU. Ako to účtovať v JU? Poradíte? Ja som to robil ako VNZD-osobný výber a vrátené ako Príjem neovpl. ZD. Je to OK?
Tweety
17.01.13,14:03
Dúfam že nie som mimo témy. Ako SZČO -JU, mám tzv. podnikateľský účet, z ktorého realizujem všetky platby súvisiace s podnikaním a na ktorý sú mi zasielané platby za moje služby. Sú tam slabé úroky, tak som časť peňazí previedol na lepšie zhodnotenie na súkromný účet a neskôr som z nich časť previedol späť na podnikatelský účet. Ten súkromný účet nepoužívam na platby súvisiace s podnikaním, tak dúfam že nie je potrebné tento nahlásiť na DU. Ako to účtovať v JU? Poradíte? Ja som to robil ako VNZD-osobný výber a vrátené ako Príjem neovpl. ZD. Je to OK? Dobre si urobil.
pepek31
24.01.13,11:17
Prosím o radu..posielal som balíky cez keriérsku spoločnosť no a jeden balík známemu.No na na pošt.poukážkach som mal zadaný firemný účet a na tom jednom môj súkromný, ale pani poštárka zadala do svojho systému tiež firemný účet aj na ten jeden pre známeho a tým pádom mám tam peniaze navyše na firemnom účte ...čo s tým ďakujem veľmi pekne.
veronikasad
24.01.13,11:39
Prosím o radu..posielal som balíky cez keriérsku spoločnosť no a jeden balík známemu.No na na pošt.poukážkach som mal zadaný firemný účet a na tom jednom môj súkromný, ale pani poštárka zadala do svojho systému tiež firemný účet aj na ten jeden pre známeho a tým pádom mám tam peniaze navyše na firemnom účte ...čo s tým ďakujem veľmi pekne.
ak vieš pri daňovej kontrole preukázať, že ide o súkromnú platbu, zaúčtuješ to (v JU) ako PNZD.
saskia26
01.02.13,09:25
Prosím vás, ako správne zaúčtovať v JÚ, podnikateľ má založený súkromný účet a z neho si realizuje všetky svoje súkromné platby a tiež používa na podnikateľské účely a mesačne z neho uhrádza zálohy za energie - 2 položky z celého bankového výpisu. Mám zaúčtovať celý bankový výpis samozrejme na osobnú spotrebu alebo stačí jednou sumou napočítané položky súkromné a za energie zaúčtujem v súvislosti s podnikaním.
Ide mi o to, či nemusím účtovať samostatne každú súkromnú položku? Ďakujem
megyzah
01.02.13,19:27
Ak si podnikateľ , ktorý vykonáva svoju živnosť na SR, ale aj v ČR založil účet v ČR, treba to tiež hlásiť nášmu daňovému úradu?
Melnick
01.02.13,20:11
Ak si podnikateľ , ktorý vykonáva svoju živnosť na SR, ale aj v ČR založil účet v ČR, treba to tiež hlásiť nášmu daňovému úradu?

Povinnosť platiť daň z príjmov má každá fyzická a právnická osoba, ktorá dosahuje zdaniteľné príjmy.

Rozlišujeme dve skupiny daňovníkov dane zpríjmov:


daňovníkom s neobmedzenou daňovoupovinnosťou je:

fyzická osoba, ktorá má na území SR trvalýpobyt, alebo sa tu zdržiava minimálne 183 dní v príslušnom roku (súvislealebo v niekoľkých obdobiach), počíta sa každý, aj začatý deň pobytu
právnická osoba, ktorá má na území SR sídloalebo miesto skutočného vedenia (miesto, kde sa prijímajú riadiace aobchodné rozhodnutia štatutárnych a dozorných orgánov právnickej osoby,ak aj adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri)


daňovníkom s obmedzenou daňovoupovinnosťou je:

fyzická osoba ktorá sa na území SRzdržiavala v danom roku menej ako 183 dní
fyzická osoba ktorá sa na území SR obvyklezdržiava len na účely štúdia alebo liečenia, alebo ktorá hranice do SRprekračuje denne alebo v dohodnutých časových obdobiach len na účelyvýkonu závislej činnosti, ktorej zdroj je na území SR
právnická osoba, ktorá nemá sídlo alebomiesto vedenia na území SR



Rozdiel medzi týmito dvoma skupinamidaňovníkov spočíva v tom, že:


daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou platí daň zo svojich celosvetových príjmov (tedanielen z príjmov plynúcich zo zdrojov na území SR ale aj príjmovdosiahnutých v zahraničí)
daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou platí daň z príjmov, ktorých zdroj je na území SR

Ak patríš medzi daňovníkov, ktorí zdaňujú celosvetové príjmy , tak podľa mňa Ti vyplýva povinnosť oznámenia účtu zriadeného v ČR .
kukučka
01.02.13,20:49
Prosím vás, ako správne zaúčtovať v JÚ, podnikateľ má založený súkromný účet a z neho si realizuje všetky svoje súkromné platby a tiež používa na podnikateľské účely a mesačne z neho uhrádza zálohy za energie - 2 položky z celého bankového výpisu. Mám zaúčtovať celý bankový výpis samozrejme na osobnú spotrebu alebo stačí jednou sumou napočítané položky súkromné a za energie zaúčtujem v súvislosti s podnikaním.
Ide mi o to, či nemusím účtovať samostatne každú súkromnú položku? Ďakujem

Ak nemá podnikateľský účet, nemá ani bankový výpis ani peniaze na účte.

Platby zaúčtuj interným dokladom ku ktorému prilož kópiu výpisu zo súkromného účtu.
blavaciko
01.02.13,22:48
Ak nemá podnikateľský účet, nemá ani bankový výpis ani peniaze na účte.

Platby zaúčtuj interným dokladom ku ktorému prilož kópiu výpisu zo súkromného účtu.

vidim ze tu sa prax rozchadza...
podla mojho nazoru moze byt aj osobny (ne-podnikatelsky) ucet uctom podnikatela, pokial je vedeny pre osobu, ktora je podnikatelom.

pre to by som tento vypis uctoval ako bezny bankovy ucet, osobnu spotrebu by som kumuloval do jednej polozky zrejme.
hlavne nech podnikatel nezabudne tento ucet oznamit danovemu uradu
kukučka
01.02.13,23:21
Neviem ako to účtujú iní, ráno nám to napíšu.
Ja som vychádzala z toho, že on okrem tých dvoch platieb má ostatné súkromné.
Súhlasila by som s tebou, ak by osobný účet nebol zmiešaný.
blavaciko
02.02.13,03:49
Neviem ako to účtujú iní, ráno nám to napíšu.
Ja som vychádzala z toho, že on okrem tých dvoch platieb má ostatné súkromné.
Súhlasila by som s tebou, ak by osobný účet nebol zmiešaný.

uz je rano a stale nikto nenapisal! (zartujem, volajako nemozem zaspat :D)
teoreticky by mali byt oba postupy schodne, uvidime na ostatnych ;)

len mne hlavne uslo ze z toho uctu ma len 2 platby mesacne podnikatelske, uvidime :)
Melnick
02.02.13,17:55
Ja som sa práve zobudila :D:D:D
Ale vážne : ja som chorý zástanca podnikateľského účtu , kde sa mi nebudú miešať platby podnikateľa a súkromné platby manželky podnikateľa , navyše PK ( ja účtovanie PK v JÚ nenááááááávidíííííím) . A ak chce ušetriť nejaké centy, tak tolerujem osobný účet, ale nech mi tam zasa nena..bú 50 položiek nákupov v obchodných centrách , platby úverov,čerpania úverov o ktorých majú tušenie iba oni a ja ani neviem o čom točia . Navyše tieto položky ani nerátam do svojich spoplatnených ( ale to ja som blbá). Preto, ak mám takéto hnusné účty, kde medzi 100 platbami vydolujem 3 položky týkajúce sa podnikania, tvárim sa, že je to platba v hotovosti a priložím výpis ako doklad a zvýrazním tie platby.

Záver mojej dlhej reči : nech nepodniká ten, čo nemá ani na zriadenie podnikateľského účtu.
Ako potom bude chcieť zaplatiť seriózneho účtovníka. Ale je iba na nás, aby sme klientov prevychovali, keď už nie pre seba, aspoň pre nasledujúce generácie účtovníkov.

A chcelo by to komoru účtovníkov a zosúladiť ceny za účtovanie.
Katy a R
02.02.13,18:00
majka, ve´d je úplne jedno - že ako sa ten účet volá (či osobný, či podnikateľský, či maklérsky, či zamestnanecký ... )
... len nech má súkromné veci (platby) na jednom účte a pracovné veci (platby) na druhom.
Melnick
02.02.13,18:03
http://www.porada.sk/image.php?u=205154&dateline=1345620502

Indeed (http://www.porada.sk/member.php?u=205154) 10:56, 16th Dec 2012 #29009 možnosť dať faktury "do nákladov" nema nič spoločné s tým z akého účtu boli uhradené.



Indeed, veď ja s Tebou 1x súhlasím. A prišiel si o možnosť, aby som Ti aj bodík pridelila, keď radíš cez komentár . :D:D:D
blavaciko
02.02.13,18:25
Ja som sa práve zobudila :D:D:D
Ale vážne : ja som chorý zástanca podnikateľského účtu , kde sa mi nebudú miešať platby podnikateľa a súkromné platby manželky podnikateľa , navyše PK ( ja účtovanie PK v JÚ nenááááááávidíííííím) . A ak chce ušetriť nejaké centy, tak tolerujem osobný účet, ale nech mi tam zasa nena..bú 50 položiek nákupov v obchodných centrách , platby úverov,čerpania úverov o ktorých majú tušenie iba oni a ja ani neviem o čom točia . Navyše tieto položky ani nerátam do svojich spoplatnených ( ale to ja som blbá). Preto, ak mám takéto hnusné účty, kde medzi 100 platbami vydolujem 3 položky týkajúce sa podnikania, tvárim sa, že je to platba v hotovosti a priložím výpis ako doklad a zvýrazním tie platby.

Záver mojej dlhej reči : nech nepodniká ten, čo nemá ani na zriadenie podnikateľského účtu.
Ako potom bude chcieť zaplatiť seriózneho účtovníka. Ale je iba na nás, aby sme klientov prevychovali, keď už nie pre seba, aspoň pre nasledujúce generácie účtovníkov.

A chcelo by to komoru účtovníkov a zosúladiť ceny za účtovanie.



komora uctovnikov je skor utopia... na zaciatok by uplne stacilo keby uctovnictvo presunuli medzi viazane zivnost, bo takto si niekto urobi 2 mesacny kurz a je z neho velky uctovnik, za 100 eur urobi uplne setko a prebere ti klienta...

o dva roky ti klient vola s placom, ze mu vyrubili pokutu a nevie co ma robit...

debata o podnikatelskych uctoch je na dlho, zivnostnikom staci aj nepodnikatelsky ucet, ale tiez im radim, aby si prijmy rozdelovali a na ucet ktory vyuzivaju na podnikanie nehadzali osobnu spotrebu, aj kvoli vlastnej prehladnosti
Melnick
02.02.13,22:42
Správne má byť : ...ten, kto nemá .......
alohamercy
09.02.13,06:49
Dobrý deň,
SZČO používala na podnikanie dva účty. Účet č.1 používala na príjem dotácie, príjem platieb a na výdavky, ktoré sú súčasťou z dotácie t.j. podnikateľský účet ("to nie je problém").
Účet č. 2 bol použitý na platbu zdravotného poistenia. Preto sa chcem spýtať, ako mám účtovať o tomto účte? Je potrebné účtovať všetky obraty na tomto účte? (pravdepodobne ide o osobný účet)
Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
09.02.13,06:50
Dobrý deň,
SZČO používala na podnikanie dva účty. Účet č.1 používala na príjem dotácie, príjem platieb a na výdavky, ktoré sú súčasťou z dotácie t.j. podnikateľský účet ("to nie je problém").
Účet č. 2 bol použitý na platbu zdravotného poistenia. Preto sa chcem spýtať, ako mám účtovať o tomto účte? Je potrebné účtovať všetky obraty na tomto účte? (pravdepodobne ide o osobný účet)
Ďakujem za odpoveď.
Bol aj druhý účet nahlásený na DU ?
kukučka
09.02.13,07:48
Pokiaľ živnostník nevykazuje paušálne ale skutočné náklady, má povinnosť zostaviť aj účtovné výkazy.
Vo výkaze o majetku je r. 9 Bankové účty, tu by mal byť počiatočný a konečný stav účtu, ktorý súhlasí s bankovým výpisom.
alohamercy
09.02.13,08:18
Bol aj druhý účet nahlásený na DU ?

druhý účet nebol nahlásený, ale v DP sa potom uvedie ako účet, ktorý sa používal na podnikanie?
veronikasad
09.02.13,08:43
druhý účet nebol nahlásený, ale v DP sa potom uvedie ako účet, ktorý sa používal na podnikanie?
V DP za rok 2012 ho neuvádzaj v DP (v roku 2013 nech platí zdr.poistenie z podn. účtu).
Pri účtovaní postupuj podľa druhej vety príspevku č. 65

http://www.porada.sk/t131509-p2-podnikatelsky-ucet-osobny-ucet.html#post2240655
alohamercy
10.02.13,09:15
V DP za rok 2012 ho neuvádzaj v DP (v roku 2013 nech platí zdr.poistenie z podn. účtu).
Pri účtovaní postupuj podľa druhej vety príspevku č. 65

http://www.porada.sk/t131509-p2-podnikatelsky-ucet-osobny-ucet.html#post2240655

takže ak správne tomu rozumiem, v peňažnom denníku budem účtovať iba o podnikateľskom účte, dotáciu a jej následné čerpanie (nákup mat, platba poistného a pod.), ktorá je na osobnom účte, uvediem do PD cez ID.
1. ale čo v prípade ak dotácia nie je celá vyčerpaná? Mám na DU odhlásiť pôvodný podnikateľský účet a následne nahlásiť osobný účet ako podnikateľský, aby sa mi v budúcom roku lepšie účtovala dotácia?
veronikasad
10.02.13,09:18
takže ak správne tomu rozumiem, v peňažnom denníku budem účtovať iba o podnikateľskom účte, dotáciu a jej následné čerpanie (nákup mat, platba poistného a pod.), ktorá je na osobnom účte, uvediem do PD cez ID.
1. ale čo v prípade ak dotácia nie je celá vyčerpaná? Mám na DU odhlásiť pôvodný podnikateľský účet a následne nahlásiť osobný účet ako podnikateľský, aby sa mi v budúcom roku lepšie účtovala dotácia?
Riešiš dvoch živnostníkov s nie celkom rovnakými problémami. Už sa v tvojich otázkach strácam, zadávaš ich v troch témach.
Zosumarizuj v jednej téme čo sa týka prvého, a čo druhého SZČO.
Melnick
19.02.13,13:43
Iba som sa sem prišla vyžalovať :

NENÁVIDÍM ZMESKU SÚKROMNÝCH A PODNIKATEĽSKÝCH PLATIEB NA OSOBNOM ÚČTE .:mee:

Už som hotová.
Tweety
19.02.13,13:45
Iba som sa sem prišla vyžalovať :

NENÁVIDÍM ZMESKU SÚKROMNÝCH A PODNIKATEĽSKÝCH PLATIEB NA OSOBNOM ÚČTE .:mee:

Už som hotová.
Ani sa Ti nečudujem, prečo im to nezakážeš?
Katy a R
19.02.13,13:50
:confused::confused: - A hlavne, keď v dnešnej dobe môže mať účtov bárskoľko - aj na každú činnosť zvlášť, prípadne aj na každého obch partnera zvlášť :confused: (no tak "štipku" preháňam :D:D)
kukučka
19.02.13,17:07
Veď účtovníčka znesie všetko. Sviňúch*, účtuj mu dvojnásobnú sumu ako banka, potom sa naučí! :---

PS.
Dodnes mám v hlave hlas Gustáva Valacha, jak opakoval toho "sviňúcha". Goldoni, Molliére?
Stefan2005
19.02.13,17:48
...účtuj mu dvojnásobnú sumu ako banka, potom sa naučí!...

... jedno z najúčinnejších riešení - 2-3 násobná cena za účtovnú položku...
Mila123
19.02.13,18:00
... jedno z najúčinnejších riešení - 2-3 násobná cena za účtovnú položku...
a dopadneš ako písala Ivanka š....... http://www.porada.sk/t200637-p798-co-sa-mi-dnes-stalo-co-ma-rozculilo-a-co-ma-potesilo-iii.html

inak cena zvyčajne býva stanovená dohodou? nie?

alebo potom nebýva fa zaplatená.......aj takí sú ľudia
Stefan2005
19.02.13,18:33
...inak cena zvyčajne býva stanovená dohodou? nie?


.... veď aj v dohode môže byť určené, že podnikateľská účtovná položka je za 1x, nepodnikateľská za 2x....
zuzana164
23.02.13,12:05
Mám taký prípad že minulý rok mal SZČO paušál... pár úhrad za vydané fa mu prišlo na osobný účet, pár platieb v hotovosti. účet určite nenahlasil, ale tak bol to paušalista ,tam sa účtovníctvo nevedie
Toho roku už ideme na riadne JÚ, čo mám robiť s tým osobným účtom, ktorý ani nieje nahlásený na Du. Prišli mu tam za rok 3 uhrady za VF a 3x zaplatil zdravotné poistenie. Ale položiek samozrejme milion, kontokorent, výbery, vklady,osobné veci... prečítala som ako to riešite cez pokladňu, nemohla by som to riešiť cez interné doklady tých 6 položiek a nebabrať sa s celým rokom? presvietim tie 3 strany z osobného účtu, zvýrazním platby, dám to do peňažného denníka ako ID a nemusím riešiť vobec stav BÚ... či? zle uvažujem?
blavaciko
23.02.13,12:23
ale ved platba prijata na bankovy ucet je platba prijata na bankovy ucet... to vam naozaj vsetkym danovy urad zerie IDcka v tomto?

zuzka, tvoj klient nech si pekne nahlasi ucet na danovy urad, inak mu hrozi pokuta. je lepsie tam mat nahlaseny ucet a nevyuzivat ho (nic to nestoji) ako ho vyuzit len raz a potom za nenahlasenie platit.