Zavrieť

Porady

Podnikateľský účet, osobný účet

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
Ahoj,

mám otázku. Ak som niektoré faktúry vyplatil zo svojho osobného účtu, ktorý nieje zahlásený na DU ako podnikateľský, tak si viem dať tie faktúry do nákladov ? Ak k nim viem dodať aj výpis z účtu ako zaplatené.

Ďakujem za rady a prosím rýchlo, pretože to dosť súri
Usporiadat
lea8910 lea8910

lea8910 je offline (nepripojený) lea8910

Samozrejme,že si to možte dať aj z Bežného účtu. Nikde nie je napísané,že podnikateľ musí mať podnikateľský účet, to je len výmysel bánk. Samozrejme že je lepší pre firmy ale pre drobného živnostníka stačí aj bežný účet. Ja sama som živnostníčka a používam študentský a učtovnička nikdy s tým nemala problém.
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Danovemu uradu musis nahlasit ucet na kroty ti chodia peniaze. Nie z ktoreho ti chodia peniaze. Takze v tomto pripade to budes riesit tak, ze ak mas aj podnikatelsky ucet aj osobny ucet, tak si z podnikatelskeho vyber sumu v hotovosti ktoru si zaplatila z osobneho a zuctuj si to tak ze si si peniaze z podnikatelskeho uctu vybrala do firemnej pokladne a potom si urob interny doklad ze si to zaplatila v hotovosti z tejto sumy. Je to v sulade so zakonom.
0 0
Hansa Hansa

Hansa je offline (nepripojený) Hansa

Prosím Vás, čo v takom prípade, keď živnostník v priebehu roka zrušil a otvoril tri účty, používal ich v súvislosti s podnikaním, ale ani jeden nenahlásil daňovému úradu.
Písať ich do daňového priznania?
0 0
mizzuo mizzuo

mizzuo je offline (nepripojený) mizzuo

iba aktualny
0 0
malypodnikatel malypodnikatel

malypodnikatel je offline (nepripojený) malypodnikatel

Hansa Pozri príspevok
Prosím Vás, čo v takom prípade, keď živnostník v priebehu roka zrušil a otvoril tri účty, používal ich v súvislosti s podnikaním, ale ani jeden nenahlásil daňovému úradu.
Písať ich do daňového priznania?
Neviem co teraz, ale odporucam Vam nahlasovat zmeny uctov danovemu uradu pravidelne mate totiz ohlasovaciu povinnost ktoru si musite splnit.

Staci im poslat jednoduchy list kde im uvediete cislo ucto ktore budete pouzivat.
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Hansa Pozri príspevok
Prosím Vás, čo v takom prípade, keď živnostník v priebehu roka zrušil a otvoril tri účty, používal ich v súvislosti s podnikaním, ale ani jeden nenahlásil daňovému úradu.
Písať ich do daňového priznania?
V zmysle oznamovacej povinnosti je podnikateľ povinný nahlásiť každú zmenu daňovému úradu. To znamená, že aj zrušené účty bol povinný nahlásiť a taktiež aj otvorené účty, ktoré využíva na podnikanie. Za každý účet je pokuta a pri tomto neuspeje ani s odvolaním. Na DÚ totiž banky zasielajú zoznamy o zrušených účtoch a taktiež o otvorených účtoch.
0 0
Hansa Hansa

Hansa je offline (nepripojený) Hansa

Robina Pozri príspevok
V zmysle oznamovacej povinnosti je podnikateľ povinný nahlásiť každú zmenu daňovému úradu. To znamená, že aj zrušené účty bol povinný nahlásiť a taktiež aj otvorené účty, ktoré využíva na podnikanie. Za každý účet je pokuta a pri tomto neuspeje ani s odvolaním. Na DÚ totiž banky zasielajú zoznamy o zrušených účtoch a taktiež o otvorených účtoch.
...toto mi je jasné, je to jasné živnostníkovi, ale aj naďalej si robia s účtami čo chcú, účet používa aj žena, aj deti, hlavne na súkromné platby, takže horor! Samozrejme, že zodpovednosť je na samotnom podnikateľovi.
Poučím ho znova o používaní účtu /bude na mňa takto /.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Hansa Pozri príspevok
Prosím Vás, čo v takom prípade, keď živnostník v priebehu roka zrušil a otvoril tri účty, používal ich v súvislosti s podnikaním, ale ani jeden nenahlásil daňovému úradu.
Písať ich do daňového priznania?
Ak ich používal v roku 2009 , tak ich treba uviesť do DP za rok 2009 .Ak ich nenahlásil a ani ich neuvedie do DP , to bude len horšie .
0 0
MatoB MatoB

MatoB je offline (nepripojený) MatoB

Dodnes nevyriešená záhada... ...viac
Zdravim vas

Ja som nenahlasil PayPal ucet na DU co pouzivam na platenie do zahranicia lebo som raz cital na hnonline.sk ze to nie je treba keby je to treba aka je pokuta - uz je neskoro presli aj 2 mesiace od vtedy. Co ma caka v pripade problemu hmm teda srocku?

diki
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Ucet na PayPal nie je povinnost nahlasit. Nakolko PayPal nie je banka. Oni su len organizacia vykonavajuce vybrane financne cinnosti. Ale nie su banka. Podla nasej legislativy nesplnaju podmienky na to aby o ucte PayPal mohlo byt uctovane ako o bankovom. Toto je aj nazor Ustredneho Danoveho Riaditelstva v Bratislave. Takze klud, nic sa nedeje.
0 0
MatoB MatoB

MatoB je offline (nepripojený) MatoB

Dodnes nevyriešená záhada... ...viac
profesional Pozri príspevok
Ucet na PayPal nie je povinnost nahlasit. Nakolko PayPal nie je banka. Oni su len organizacia vykonavajuce vybrane financne cinnosti. Ale nie su banka. Podla nasej legislativy nesplnaju podmienky na to aby o ucte PayPal mohlo byt uctovane ako o bankovom. Toto je aj nazor Ustredneho Danoveho Riaditelstva v Bratislave. Takze klud, nic sa nedeje.

dakujem za odpoved, aj som si to myslev aj cital ale ved vies clovek nikdy nevie nahodou pride kontrola zo zlou naladou a pokuta je na svete.
0 0
katinka0000 katinka0000

katinka0000 je offline (nepripojený) katinka0000

ahojte! moj manzel je SZCO a doteraz nepotreboval k svojmu podnikaniu ucet. teraz ide nieco robit pre statnu firmu, tak uhrada faktury bude cez bankovy ucet. ma len osobny ucet, tam mame aj nejake peniazky ulozene. bude problem, ak nam uhradia fakturu na tento ucet? dik!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môže a nemusí byť. To je ťažko povedať jednoznačne.
Ten osobný účet musíš potom správne zaúčtovať, podľa mňa aj nahlásiť na DU.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
No v daňovom poriadku je to napísané takto. Teda osobný účet nahlasovať nemusí.
§ 67
Postup pri registrácii
(1) Daňový subjekt, ktorý sa registruje u správcu dane podľa osobitných predpisov, 1) je povinný predložiť správcovi dane žiadosť o registráciu na tlačive, ktorého vzor určí ministerstvo; ak sa žiadosť o registráciu podáva elektronickými prostriedkami, podáva sa v predpísanej forme.

(2) V žiadosti o registráciu je daňový subjekt, ktorým je
a) fyzická osoba, povinný uviesť

9. čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti,

b) právnická osoba, povinný uviesť
1
7. čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti,
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
marjankaj Pozri príspevok
No v daňovom poriadku je to napísané takto. Teda osobný účet nahlasovať nemusí.....9. čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti,
... no ale ak prídu peniaze z podnikateľskej činnosti na osobný účet, tak to predsa zodpovedá definícii, že sú na ňom sústredené podnikateľské peňažné prostriedky, nie ?????

... okrem toho vzhľadom na blížiace sa obmedzenie výšky platieb v hotovosti by nebolo záhodné predsa len pouvažovať nad podnikateľským účtom?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005 Pozri príspevok
... no ale ak prídu peniaze z podnikateľskej činnosti na osobný účet, tak to predsa zodpovedá definícii, že sú na ňom sústredené podnikateľské peňažné prostriedky, nie ?????

... okrem toho vzhľadom na blížiace sa obmedzenie výšky platieb v hotovosti by nebolo záhodné predsa len pouvažovať nad podnikateľským účtom?
A bráni mu niečo aby ich si previedol z toho osobného účtu do pokladne? Potom na osobnom účte nebude mať sústredené žiadne podnikateľské peniaze. Jednoducho vystaví príjmový pokladničný doklad na tú sumu. Myslíte že DU mu ten príjem z účtovníctva vyhodí? O takom som ešte nepočul.

Ale súhlasím s tým, že takéto niečo účtovať nie je práve najpríjemnejšie.
Naposledy upravil marjankaj : 16.12.12 at 08:30
0 0
katinka0000 katinka0000

katinka0000 je offline (nepripojený) katinka0000

ano, isto si bud. rok vybavi aj podnikatelsky ucet, ale tento rok to este tak riesit nechce. takze netreba hlasit na dan. urad ten ucet?
0 0
katinka0000 katinka0000

katinka0000 je offline (nepripojený) katinka0000

a ako sa to potom uctuje? bolo by to len raz, takze to asi take strasne nie je. a po novom je aka max. suma na uhradu v hotovosti? myslim ze 5.000 eur? ci som to zle pocula?
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

katinka0000 Pozri príspevok
ano, isto si bud. rok vybavi aj podnikatelsky ucet, ale tento rok to este tak riesit nechce. takze netreba hlasit na dan. urad ten ucet?
Podľa mňa by ste mali ten svoj osobný účet nahlásiť na DÚ. Však bude na ňom príjem súvisiaci s podnikaním.
0 0
katinka0000 katinka0000

katinka0000 je offline (nepripojený) katinka0000

tak teraz neviem, ci hej alebo nie. :-(
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať