Dušky
14.02.10,18:28
Dobrý deň,

Som šteden denného štúdia na VŠ. Bude tu veľa otázok :eek: vopred sa ospravdlňujem z kt. som si není istý. Niektoré veci viem len povrchne zo strednej (OA).
Mám založenú živnosť z platnosťou od 1.3.2010.
Na UPSVR mi potvrdili, že prídavky bude mama dostávať stále.
DU a ZP ma prihlási Živnostenský úrad.
Ohľadom tej ZP by som sa chcel spýtať pri akom vymeriavacom základe budem musieť platiť poistenie(či nie je rozumnejšie zahlasiť a platiť dopredu). Plánovaný príjem do konca roka je caa 5 000 €.
Budem jazdiť na aute kt. si idem zahlasiť na DU aby som zaplatil dan z motorovych vozidiel. PZP + všetky náklady budem hradiť ja. Môžem použiť tieto náklady + náklady na benzín nie formou bločikov ale KM x priem spotreba + KM x sadzba. Auto je písané na strýka a v zmluve chcem uviesť neaký ten poplatok, že mi ho požičiava len neviem aku sumu tam môžem uviesť aby nemal z toho problém(Invalidný dôchodca poberá aj príspevok na auto ale má 2autá :) ). Faktúry budem vypisovať ja za uskutočnenú prácu. Originál si nechávam a Kópiu odošlem alebo opačne :confused:

Veľmi pekne ďakujem ak sa najde niekto kto mi odpovie aspoň na pár otázok
veronikasad
14.02.10,17:31
Dobrý deň,

Som šteden denného štúdia na VŠ. Bude tu veľa otázok :eek: vopred sa ospravdlňujem z kt. som si není istý. Niektoré veci viem len povrchne zo strednej (OA).
Mám založenú živnosť z platnosťou od 1.3.2010.
Na UPSVR mi potvrdili, že prídavky bude mama dostávať stále.
DU a ZP ma prihlási Živnostenský úrad.
Ohľadom tej ZP by som sa chcel spýtať pri akom vymeriavacom základe budem musieť platiť poistenie(či nie je rozumnejšie zahlasiť a platiť dopredu). Plánovaný príjem do konca roka je caa 5 000 €.
Budem jazdiť na aute kt. si idem zahlasiť na DU aby som zaplatil dan z motorovych vozidiel. PZP + všetky náklady budem hradiť ja. Môžem použiť tieto náklady + náklady na benzín nie formou bločikov ale KM x priem spotreba + KM x sadzba. Auto je písané na strýka a v zmluve chcem uviesť neaký ten poplatok, že mi ho požičiava len neviem aku sumu tam môžem uviesť aby nemal z toho problém(Invalidný dôchodca poberá aj príspevok na auto ale má 2autá :) ). Faktúry budem vypisovať ja za uskutočnenú prácu. Originál si nechávam a Kópiu odošlem alebo opačne :confused:

Veľmi pekne ďakujem ak sa najde niekto kto mi odpovie aspoň na pár otázok
Auto budeš naozaj využívať na podnikanie, alebo ho chceš prihlásiť na DU len kvoli zníženiu základu dane ?
Dušky
14.02.10,17:48
Auto budem potrebovať na podnikanie. Mojou úlohou je pre nemenovanú firmu kontrolovať vrámci Nitrianskeho kraja plnenie úloh jej zamestnancov.
veronikasad
14.02.10,17:50
Auto budem potrebovať na podnikanie. Mojou úlohou je pre nemenovanú firmu kontrolovať vrámci Nitrianskeho kraja plnenie úloh jej zamestnancov.
Daň z mot. vozidiel sa platí preto, že auto sa využíva na podnikanie. Pri prenajatom mot. vozidle si nemôžeš uplatňovať sadzbu základnej náhrady. Muselo by isť o auto vlastné alebo v BSM.

Pri príjme, ktorý si uviedol bude jednoduchšie uplatniť si paušálne výdavky 40 %. Daň ti nevyjde platiť žiadna.
Dušky
14.02.10,17:59
super to ma nenapadlo. A ZP bude na tom ako aby smo v januári neplatil za všetko dočítal som sa, že ako študent bude za mna stále platiť štát ale keď to preženiem tak budem platiť plný rozsah
Janurka
14.02.10,19:08
super to ma nenapadlo. A ZP bude na tom ako aby smo v januári neplatil za všetko dočítal som sa, že ako študent bude za mna stále platiť štát ale keď to preženiem tak budem platiť plný rozsah
Aj tu je odpoveď: http://www.porada.sk/t129154-student-zivnost-zp.html
Dušky
14.02.10,20:27
sry ale nepochopil som tych 2292,84 € ma vyjst vymeriavaci zaklad alebo prijmi?
veronikasad
14.02.10,20:35
sry ale nepochopil som tych 2292,84 € ma vyjst vymeriavaci zaklad alebo prijmi?
vymeriavací základ=základ dane.
Celkový príjem u teba by nemal byť vyšší ako cca 3800 EUR ročne - aj kvoli povinným odvodom do soc.poisťovne
Dušky
14.02.10,21:05
Ďakujem všetko podstatné bolo zodpovedané...
Dušky
02.03.11,17:44
Tak po 12 mesiacoch uspesneho "brigadovania" mi dnes prisiel papier z Zdravotnej ze mam platit preddavky vo vyske 46,06€ :eek:mesacne napriek tomu ze som stale student denneho studia VŠ. Viem ze mi ich o rok pri zuctovani vratia (ak ich tam nenecham na rok 2012) ale 540€ za rok je velka suma ktoru mam mat v obehu ked celkovy prijem mam 3500 a z toho 1200 naklady. Neviete ako to je od 01.01. zeby stat prestal za mna platit alebo plati sa 2x ja aj stat. Dakujem za pomoc jemne ma to vytocilo :mad::mad:
Xanti
02.03.11,17:51
No milý Dušky,
prišla nová vláda, nový rok a samozrejme zmena zákona aj o ZP.
A už za teba aj ked si študent neplatí štát odvody do ZP a musíš si ich platiť sám lebo si SZČO.
Dušky
14.08.11,22:46
Vláda to zmenila, ale problémy pretrvávajú. Môžem sa spýtať aka je presne výška príjmov študenta z živnosti aby neplatil z toho odvody za rok 2011 :P
KEJKA
15.08.11,04:17
založ si sro a zruš živnosť, nebudeš platiť ZP minimálne do r. 2013.
Na druhej strane - nebudeš môcť uplatniť paušálne výdavky, len skutočné a pravdepodobne o niečo drahšie bude aj účtovníctvo /cca 400-500 EUR za rok/.