Ened
20.02.10,13:36
Prosím vás, kde by som mohla kúpiť peňažný denník pre neziskové organizácie, ak také dačo existuje?

Prípadne nemá niekto aspoň vzor v exceli? Veľmi by mi to pomohlo, pretože nemám ani najmenšiu predstavu, ako by taký denník mal vyzerať :(
Ďakujem
Lubaba
20.02.10,13:42
ahoj, mne a mnohým ďaľším pomohlo toto:
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=10431&d=1168973042
je to v ešte v SK mene, priložila to marianna01
mirhu
20.02.10,13:43
ahoj, mne a mnohým ďaľším pomohlo toto:
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=10431&d=1168973042
je to v ešte v SK mene, priložila to marianna01

My používame denník rovnaký ako pre JÚ podnikateľov..
Ened
21.02.10,14:11
Ďakujem :)
Ened
22.02.10,12:31
Chcela by som sa ešte spýtať, kam zaradiť poplatky za bankové služby? Dala som ich do prevádzkovej réžie, a tú mám vo VNZD. Je to tak správne?

Vychádzala som z § 21 zákona o dani z prímu:

(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval...

Ako neziskovka - OZ, ktoré nepodniká, môžeme mať celú prevádzkovú réžiu vo VNZD?
ego.mc
23.02.10,16:20
Ak bankový účet súvisí so zdaniteľnými príjmami (napr. príjmy z prenájmu majetku, z reklamy a p.), potom aj bankové poplatky sú daňovými výdavkami.
Do VNZD by som zaradil iba také výdavky, ktoré priamo súvisia s hlavnou činnosťou OZ.
Ened
23.02.10,21:58
V účtovníctve sa nevyznám a prvýkrát sa snažím vytvoriť PD, takže môže to byť takto?

POZD - reklama (majetok nemá OZ žiaden), ostatné

PNZD - členské príspevky, dotácie a dary, organizovanie podujatí (uvedené v stanovách), ostatné

VOZD - ostatné

VNZD - prevádzková réžia, služby a práce, ostatné

Vôbec neviem, kam zaradiť poplatky za bankové služby, úroky z vkladu na účte, zrážkovú daň z úrokov. Mám to dať všetko do POZD a VOZD?

A teda aj prevádzkovú réžiu mám zaradiť do VOZD, keď v podstate v nej budú položky ako webhosting, doména, nákup pečiatky, kalkulačky a pod.?

A kam by som mala zaradiť napr. tlač časopisu vydávaného našim OZ, ktoré máme tiež v stanovách? Patrí to do réžie alebo do služby a práce?
ego.mc
24.02.10,00:15
V účtovníctve sa nevyznám a prvýkrát sa snažím vytvoriť PD, takže môže to byť takto?

POZD - reklama (majetok nemá OZ žiaden), ostatné POZD - poskytovanie služieb

PNZD - členské príspevky, dotácie a dary, organizovanie podujatí (uvedené v stanovách), ostatné Áno

VOZD - ostatné

VNZD - prevádzková réžia, služby a práce, ostatné Ak nesúvisia s hlavnou činnosťou, tak VOZD.

Vôbec neviem, kam zaradiť poplatky za bankové služby VOZD alebo VNZD podľa môjho predchádzajúceho príspevku, úroky z vkladu na účte PNZD, zrážkovú daň z úrokov VNZD. Mám to dať všetko do POZD a VOZD? Nie

A teda aj prevádzkovú réžiu mám zaradiť do VOZD, keď v podstate v nej budú položky ako webhosting, doména, nákup pečiatky, kalkulačky a pod.? Áno, len nákup pečiatky, kalkulačky, kancelárskych potrieb a p. nie je réžia, ale nákup materiálu.

A kam by som mala zaradiť napr. tlač časopisu vydávaného našim OZ, ktoré máme tiež v stanovách? Patrí to do réžie alebo do služby a práce?Výdavky - VNZD, réžia, príjmy - PNZD, poskytovanie služieb
V texte
Ened
26.02.10,23:46
K tej prevádzkovej réžii:

Výkaz o príjmoch a výdavkoch pre "účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania" však obsahuje iba toto členenie pre výdavky:
1) zásoby, 2) služby, 3) mzdy, 4) platby do poistných fondov, 5) prevádzková réžia, 6) použitie sociálneho fondu, 7) ostatné

Kam teda patria položky, ktoré by v normálnom PD boli zapísané ako "nákup materiálu"?
ego.mc
27.02.10,21:08
Nákup materiálu sú zásoby. ;)
Ened
28.02.10,17:43
Ospravedlňujem sa za ďalšie otravovanie, ale nejak mi to nejde všetko do hlavy :/

Kúpim kancelárske potreby na priame použitie (pero, zošívačka atď.), zapíšem to do nákupu materiálu a v ročnom výkaze o príjmoch to zapíšem pod zásoby? Aj keď podľa "opatrenia MFSR o postupoch účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JÚ, ktoré nie sú založené za účelom podnikania" sa ako materiál v zásobách "účtuje skladovaný materiál a drobný hmotný majetok DO doby jeho uvedenia do používania"?
= V príjmoch a výdavkoch to uvediem ako výdavok na zásoby, ale do výkazu o majetku to už pod zásoby neuvediem.

Čo vo výdavkoch uvediem ako služby a čo ako prevádzkovú réžiu? Podľa čoho tieto dve položky jednoznačne určím? Napr. poštovné, platba nájmu...
ego.mc
01.03.10,17:21
Vo výdavkoch to naozaj budú výdavky na zásoby, ich uvedením do používania ich spotrebujete, takže vo výkaze o majetku ich už neuvádzate.
Myslím, že do réžie patrí napríklad nájomné, spotreba energií, do služieb výdavky za poskytnuté služby napríklad poštovné, opravy, maľovanie, tlač letákov a brožúr a p.
Majka
21.05.12,05:27
dobry den, pridam sa do temy, vela OZ uctuje len reziu a ostatne, material - bezne tovary pre spotrebu OZ, nie cez zasoby.... ked sa uctuje do zasob, inventarizaciou by sa malo na konci roka vypisat, co je zasoba kt. a uvedie do vykazu a cas ktora sa spotrebovala. Takto to bolo na skoleni pred cca 3r.

Mna zaujima jedna vec s ktorou som si nie ista, prebrala som uctovnictvo kde OZ uctovala prijmy NOZ /clenske a 2%/ a vydavky OZD vsetko ostatne /vsetko suvis. s nepodnikatel.cinnostou v sulade so stanovami OZ / ..... aj do vykazu prijmov a vydavkov uviesla prijmy nedanove clenske a 2% - toto je v poriadu ale a do vydavkov uviedla sumu zdanovana cinnost vsetky vydavky okrem urokov a dane. toto urcite nie je spravne, je to napadnutelne Dan.uradom keby to niekedy niekto kontroloval,sankcie?
Majka
21.05.12,05:52
Ak bankový účet súvisí so zdaniteľnými príjmami (napr. príjmy z prenájmu majetku, z reklamy a p.), potom aj bankové poplatky sú daňovými výdavkami.
Do VNZD by som zaradil iba také výdavky, ktoré priamo súvisia s hlavnou činnosťou OZ.


od r. 2011 sa uroky uctuju zrejme inym sposobom.... kedze sa vyclenuju z nakladov v PU, ako sa uctuju v Ju neziskoviek?