allesgute
29.09.05,11:29
Dobrý deň,
viem, že sa tu už na tému materské toho popísalo až až, ale neviem sa vymotať z vlastnej situácie a termín nástupu na MD sa nezadržateľne blíži. Takže ak mi niekto viete poradiť, budem veľmi rada. Som SZČO a na začiatku decembra 2005 by som mala nastúpiť na MD. Od založenia živnosti 1.4.2003 som dobrovoľným platiteľom nemocenského poistenia, od 1.7.2005 súčasne aj povinným platiteľom nemocenského poistenia. Keby sa mi materské vypočítavalo súčasne z oboch poistení, dosiahla by som takmer maximálne materské. Ale keďže nastupujem na MD v roku 2005, rozhodujúcim obdobím bude pre mňa rok 2004. V čase od 4.8.2005 do 14.8.2005 som bola na OČR so synom (spolu 11 dní) - predpokladala som, že tak u mňa nastane prerušenie nemocenksého poistenia na 1 deň a budem mať po probléme. Lenže z vlastnej nevedomosti som tlačivo pre OČR odovzdala iba v jednom exemplari a vyznačila tam platiteľa 2+3 (čiže dobrovoľný + povinný platiteľ poistenia). Dnes som sa dozvedela, že som mala odovzdať tlačivá 2- pre každé poistenie zvlášť. Takto mi pracovníčka sociálnej poisťovne akceptovala len jedno poistenie, vypočítala mi OČR z dobrovoľného poistenia, keďže to je vyššie (VZ 13.800,-Sk). Lenže takto u mňa nenastalo prerušenie povinného poistenia, ako som si pôvodne predstavovala. Moja súčasná úvaha je: keby som teraz prerušila dobrovoľné poistenie na 1 deň a následne si ho začala platiť z maximálneho VZ 23.738,-Sk vo výške 1.045,-Sk - malo by to pre mňa želaný efekt? Ja viem, že sú teraz problémy v sociálnej poisťovni s uznávaním týchto prerušení pre účely MD, ale som presvedčená, že niekto z Vás pozná tú správnu argumentáciu :-).
A ešte jedna otázka : vraj počas MD a RD nie som povinná platiť odvody do Sociálnej poisťovne, ak nemám príjmy zo živnosti alebo som počula aj formuláciu, že ak nedosiahnem zákonom požadovaný príjem. Ako je to presne myslené? A ak by som sa rozhodla príjmy, ktoré som doteraz fakturovala na živnosť, poberať teraz z práce na dohodu - je to možné? Ako je to s odvodmi potom?
Veľmi pekne ďakujem vopred za každú radu.
allesgute
01.10.05,05:58
To sa fakt nenájde nikto, kto by mi vedel alebo chcel poradiť ? :-(
Ja viem, že už tých diskusií na túto tému máte asi plné zuby, ale napriek tomu Vás prosím, skúste mi niekto poradiť.
Milan Benka
01.10.05,13:35
Skús
http://www.porada.sk/showthread.php?t=10223

alebo sa kontaktuj na autora odpovedí na uvedenom linku