kablika
22.02.10,08:09
Dobry den,
chcem sa poradit - sused ma problem s odpadovou rurou, ktoru ma vo WC. Ma okolo nej vlhko az mokro. Nie je vedena v stene. My sme predminuly rok prerobili komplet kupelnu, pricom cast, kde mame WC sme tuto ruru umiestnili do steny. WC sa napojilo na tu jeho staru ruru, ako bolo predtym.
U nas ziaden problem nie je, sused nas ziada, aby sme my rozbili cast okolo WC a riesili problem od nas. Mam vsak obavu, ze i tak by sme skoncili az u neho a bude musiet upravit svoju cast tiez.
Je nasou povinnostou riesit to od nas, alebo skusit navrhnut, aby sa to skontrolovalo/opravilo od neho?
Pre nas to znamena nemoznost pouzit WC kym by sa to neurobilo, pre neho stavebne zasahy a zasahy do sukromia (kedze nas tam zatial nechce pustit a ukazal len fotky v mobile).
Sme len 4bytovka, SVB, takze nik iny nam so spolocnym odpadom asi neporadi/nepomoze.

Dakujem velmi pekne za nazory/tipy....
Chobot
22.02.10,08:33
Dobry den,
chcem sa poradit - sused ma problem s odpadovou rurou, ktoru ma vo WC. Ma okolo nej vlhko az mokro. Nie je vedena v stene. My sme predminuly rok prerobili komplet kupelnu, pricom cast, kde mame WC sme tuto ruru umiestnili do steny. WC sa napojilo na tu jeho staru ruru, ako bolo predtym.
U nas ziaden problem nie je, sused nas ziada, aby sme my rozbili cast okolo WC a riesili problem od nas. Mam vsak obavu, ze i tak by sme skoncili az u neho a bude musiet upravit svoju cast tiez.
Je nasou povinnostou riesit to od nas, alebo skusit navrhnut, aby sa to skontrolovalo/opravilo od neho?
Pre nas to znamena nemoznost pouzit WC kym by sa to neurobilo, pre neho stavebne zasahy a zasahy do sukromia (kedze nas tam zatial nechce pustit a ukazal len fotky v mobile).
Sme len 4bytovka, SVB, takze nik iny nam so spolocnym odpadom asi neporadi/nepomoze.

Dakujem velmi pekne za nazory/tipy....

Bez toho, aby to človek videl, je veľmi ťažké poradiť. V prvom rade treba zistiť, odkiaľ sa tam tá vlhkosť či mokro berie. Nie je možné, že rúra je studená a len sa kondenzuje na nej vlhko z bytu?

Aspoň tie fotky, čo ti sused ukazoval pripoj. Ak nie je ochotný ukázať problém na mieste a ty nemáš s odpadovou rúrou problém, tak suseda nerieš. Nech jednoznačne preukáže, že problém je u teba, až potom búraj.
majkii
22.02.10,09:34
povinnosťou každého vlastníka bytu je umožniť na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky. Ak sa neviete medzi sebou dohodnúť, obráťte sa na predsedu spoločenstva
kablika
22.02.10,10:41
Zatial dakujem za Vase odpovede, ja mam tie myslienky podobne...predseda spolocenstva sme my (teda manzel) - takze rozmyslam, ze tiez este skontaktujem spravcu, ako oni riesia tieto spory.
Laco-monter
22.02.10,11:14
Riešením je komplet výmena všetkých stupačiek v celom dome,skor,či neskor,sa to bude musieť urobiť.
sopkula
22.02.10,17:30
Ahojky, no u nás sa vyskytol podobný problém, pri prerábke bytu sa zistilo presakovanie okolo odpadu. Nakoľko je to vodorovné potrubie v bytovej stupačke, je to záležitosť, ktorú musí riešiť spoločenstvo z Fondu opráv. Havarijná služba pri obhliadke určila postup zhora, takže problém je ten, že byt nad bytom, kde je priesak, je zas kompletne zrekonštruovaný a odpadovú rúru z WC má zamurovanú. Rozobratie zamurovanej steny ide na ťarchu vlastníka bytu, ak sa zistí priesak na jeho rúre alebo v spoji - komu to účtovať?
Halli
22.02.10,17:58
Ahojky, no u nás sa vyskytol podobný problém, pri prerábke bytu sa zistilo presakovanie okolo odpadu. Nakoľko je to vodorovné potrubie v bytovej stupačke, je to záležitosť, ktorú musí riešiť spoločenstvo z Fondu opráv. Havarijná služba pri obhliadke určila postup zhora, takže problém je ten, že byt nad bytom, kde je priesak, je zas kompletne zrekonštruovaný a odpadovú rúru z WC má zamurovanú. Rozobratie zamurovanej steny ide na ťarchu vlastníka bytu, ak sa zistí priesak na jeho rúre alebo v spoji - komu to účtovať?


Všetko, čo je za odbočkou si hradí vlastník sám.
Laco-monter
22.02.10,19:52
Bez toho, aby to človek videl, je veľmi ťažké poradiť. V prvom rade treba zistiť, odkiaľ sa tam tá vlhkosť či mokro berie. Nie je možné, že rúra je studená a len sa kondenzuje na nej vlhko z bytu?

Aspoň tie fotky, čo ti sused ukazoval pripoj. Ak nie je ochotný ukázať problém na mieste a ty nemáš s odpadovou rúrou problém, tak suseda nerieš. Nech jednoznačne preukáže, že problém je u teba, až potom búraj.

Ja som mal podobný problém,od suseda nado mnou stale pretekala odpadová voda,keď umýval riad ,alebo išla práčka alebo sa sprchoval ...

On si to neuvedomil,lebo keď sa on pozrel do šachty tak nevidel nič,lebo celé koleno aj z odbočkou,bolo zasypané stavebným sajrajtom,suťou a prachom.

Ono vtip bol v tom,že nadpojenie odpadu do stupačky, cez spomínané koleno sa časom stane netesným,jednoducho za 40 rokov používania tesnenie doslova VYHNIJE a odpadová voda začne pretekať dolu do šachty aj cez 3 poschodia.
Keďže v šachte je trvalé prúdenie vzduchu ,za pol dňa priesak vyschne a zase nič nevidno.
Riešením je buď vymeniť kompletne odpadové rury a vodovodné vedenia,alebo opraviť napojenie odpadu/novodurka/ do kanalizačného vedenia.
Robí sa to takto,že staré tesnenie sa uplne vyhodí,musí sa vyškrabať dočista,okolo novodurky sa obtočí špecialny konopný povraz napustený podobnou chemikáliou ako železničné podvaly,povraz sa ubije šrobovákom medzi novodurku a koleno kanalizacie,potom sa utesní sklenárskym tmelom/gitom/,používa sa aj netvrdnuci tmel,ľudovo nazývaný "medvedie hovno",može sa novodurka utesniť aj silikonom.
Toto všetko musí Vás sused urobiť inak sa priesakov vody v šachte nezbavite.
lubica_02
22.02.10,21:35
V stúpačkách sú všetky zvislé rozvody spoločné, vrátane odbočky pre napojenie odpadu ( z kúpelne, kuchyne, WC.. ) spoločnými zariadeniami domu, financovanie opráv je z FO. Pri zatekaní - vlhnutí odpadu - k tomuto prichádza pri netesnosti napojenia odpadu z bytu, je nutné pretesnenie tohoto spojenia, prípadne je vhodnejšie vymeniť napojenie z bytu - obyčajne sa takto správa napojenie od WC,teraz sú vhodné, ľahko namontovatelné prípojky pre odvedenie odpadových vôd.
Halli
23.02.10,07:17
Áno aj takto sa dá napojiť WC a potom máte v byte o náštevu z kanalizácie postarané.../osobne som odfotila-ale nie chvalabohu doma:D /
kablika
23.02.10,07:25
Opäť ďakujem za príspevky, dnes sa chystám aj za správcom domu, potom nejaký ten technik na obhliadku, tak dúfam, že sa potom posuniem ďalej v riešení.....napíšem, ako to postupuje. Jedine ma trochu zlostí aj fakt, že problém má on (neprotestujem, že možno od nás..) a ja aby som všetko vybavovala - hádam, keď to všetko zariadim, tak na opravu pristúpi nakoľko som si istá, že najlepšie bude vymeniť celú rúru v jeho časti až po tú našu novú časť, nielen tesnenie a spol. pretože tá rúra je už stará (viem, aké sme to mali my, keď sme ju vymenili - bola hrdzavá a studená, nedržala okolo nej farba a robila sa nám tam pleseň. Nie sú to totiž stupačky, ale rúry sú vedené na stene, takže ich vidíte), takže určite tam je aj nejaké to zrážanie vody, pretože problémy sa zhoršujú v zime, kedy sú väčšie teplotné rozdiely.
Laco-monter
23.02.10,07:26
Napríklad taká napojovacia manžeta natiahneš ňa vývod z WC a zastrčíš do odbočky. (žiadne vyškrabkávanie / povrazcovanie / ubíjanie / tmelenie

Načo si špiniť ruky , však ?:o
kablika
23.02.10,07:29
Áno aj takto sa dá napojiť WC a potom máte v byte o náštevu z kanalizácie postarané.../osobne som odfotila/
Naše určite takto nevyzerá :-) Je to totiž vstavaný geberit a osobne sme všetko videli, predtým, ako sa to zamurovalo. Navyše pri nejakej takej diere by sme myslím mali vlhké všetko okolo WC aj my a bolo by to aj cítiť... ale foto je super.....
Halli
23.02.10,07:39
Naše určite takto nevyzerá :-) Je to totiž vstavaný geberit a osobne sme všetko videli, predtým, ako sa to zamurovalo. Navyše pri nejakej takej diere by sme myslím mali vlhké všetko okolo WC aj my a bolo by to aj cítiť... ale foto je super.....

To je dobre, že to takto nevyzerá, ani moje to nieje :), bolo to u jedného vlastníka, ktorý skoro odpadol, keď nanho čumel z tej diery potkan :D a volal mi večer, aby som sa došla na to kuknuť :) No poviem Ti naskočili mi zimomriavky, ja mám našťastie pevnú rúru a robenu poctivo, ako písal Laco..;)
kablika
23.02.10,07:47
Našla som konečne staré foto, aby ste si to vedeli predstaviť. 1foto je, ako to vyzeralo kedysi, takže u suseda to vyzerá takto až na to, že hore na plafóne má vlhko okolo tej rúry (čo nám ukázal len na fotke, kt nemám). 2foto je, ako sme to prerobili - tú rúru sme zamurovali - nad nami už nik nebýva, takže naša ani nebola odtoková, ale odvetrávacia (tak mi to povedal manžel, ja nie som nejaký extra odborník :D. Napájali sme to hlboko do steny smerom k nemu a zatesnilo sa to. Preto u nás problém nemôžem vidieť žiaden, ale tesne nad jeho stropom ten problém je.
Halli
23.02.10,11:49
Tá manžeta je ako na Slavicinej fotke - akurát u nás nie sú potkany,čo by ju prehrýzli.




Ale, ale Milanko, tie potkany nie sú v dome, tie sú v kanalizácií a myslím si, že by si sa čudoval, koľko ich je pod vašim mestom..., alebo tam máte lienky sedembodkové:D
Petra Nová
23.02.10,12:07
Tá manžeta je ako na Slavicinej fotke - akurát u nás nie sú potkany,čo by ju prehrýzli.

mimotemy

Lacko .

Ty si taký "montér" - asi ako Pat a Mat (a aj tak píšeš).
Takže špeciál pre teba - tú manžetu v kanalizačnej rúre som ešte utesnil panelotmelom.
:D:---:D:---:D Už sa aj ty rozprávaš sám so sebou? Ide ti to dobre.;)
Petra Nová
23.02.10,12:17
Peťka :) .

ee

Výnimočne si neuhádla.

PS1
A nemôžem byť každý "divný" iba ja - sem tam ma niekto predbehne :---.

PS2
A ako ? 109 ????? - trep trep ? :D :D
No, skús si prestaviť 109 bytový dom, aj s poschodiami, aj s rozmiestnením bytov.:D

P.S. Ale Laci, ako by bol tvoje dvojča.:D
lubica_02
23.02.10,16:26
Áno aj takto sa dá napojiť WC a potom máte v byte o náštevu z kanalizácie postarané.../osobne som odfotila-ale nie chvalabohu doma:D /
Tu je ešte výhoda, že neroztrhlo v spodnej časti - práve toto napojenie patrí do vlastníctva bytu. Bohužiaľ, toto je chyba materiálu, ale je to lepšie ako lepiť a štrikovať pevné hrdlá.
Laco-monter
23.02.10,16:34
Tu je ešte výhoda, že neroztrhlo v spodnej časti - práve toto napojenie patrí do vlastníctva bytu. Bohužiaľ, toto je chyba materiálu, ale je to lepšie ako lepiť a štrikovať pevné hrdlá.

SOMARINA !:confused:

Dajú sa lepiť aj pevné hrdlá,len treba mať trošku fortieľu,náradie a VEDIEŤ ako na to.:)
Halli
23.02.10,16:58
Tu je ešte výhoda, že neroztrhlo v spodnej časti - práve toto napojenie patrí do vlastníctva bytu. Bohužiaľ, toto je chyba materiálu, ale je to lepšie ako lepiť a štrikovať pevné hrdlá.


Tá manžeta je ako na Slavicinej fotke - akurát u nás nie sú potkany,čo by ju prehrýzli.





Ľubka, ee to nie je vada materiálu...to je rozhryzené od potkana :D
lubica_02
23.02.10,17:11
Ľubka, ee to nie je vada materiálu...to je rozhryzené od potkana :D
No mne sa toto stalo v kancelárii a potkanov nemáme.
lubica_02
23.02.10,17:14
SOMARINA !:confused:

Dajú sa lepiť aj pevné hrdlá,len treba mať trošku fortieľu,náradie a VEDIEŤ ako na to.:)
A akú poruchovosť registruješ na takto zalepených hrdlách ?? Ja neustálu - ak nie tečenie, tak rosenie....však už nie sme v r. 1960. Majstri toto robia radšej - majú o robotu postarané aj v budúcnosti.
sito
24.02.10,14:52
Našla som konečne staré foto, aby ste si to vedeli predstaviť. 1foto je, ako to vyzeralo kedysi, takže u suseda to vyzerá takto až na to, že hore na plafóne má vlhko okolo tej rúry (čo nám ukázal len na fotke, kt nemám). 2foto je, ako sme to prerobili - tú rúru sme zamurovali - nad nami už nik nebýva, takže naša ani nebola odtoková, ale odvetrávacia (tak mi to povedal manžel, ja nie som nejaký extra odborník :D. Napájali sme to hlboko do steny smerom k nemu a zatesnilo sa to. Preto u nás problém nemôžem vidieť žiaden, ale tesne nad jeho stropom ten problém je.

A nie je to náhodou tým, že sused pod vami nemá na WC splachovač, ale vzplachovač?

Odpad WC, vody do odvetravacej rúry? Nebol to náhodou aj odpad zo strechy, alebo bola až na strechu ako odvetrávanie odpadu?

U vás nie je možné vidieť problém, pravda. Ale kde a ako sa môže zobrať voda pod jeho stropom? Z jeho WC?
sito
24.02.10,15:05
Áno aj takto sa dá napojiť WC a potom máte v byte o náštevu z kanalizácie postarané.../osobne som odfotila-ale nie chvalabohu doma:D /

Zaujímavé, ten potkan kúsok rúry, manžety zožral, na tom kove si asi vylámal zuby a vykašľal sa na manžetu.

Vidím dôvod na manžetu, ak sa prerába WC a pozične je misa posunutá na iné miesto ako bola pôvodne. Ale tam je to naproti odpadu, normálne tam mohla byť klasická stovka rúra.

Čakám potkana.
Halli
24.02.10,16:13
Zaujímavé, ten potkan kúsok rúry, manžety zožral, na tom kove si asi vylámal zuby a vykašľal sa na manžetu.

Vidím dôvod na manžetu, ak sa prerába WC a pozične je misa posunutá na iné miesto ako bola pôvodne. Ale tam je to naproti odpadu, normálne tam mohla byť klasická stovka rúra.

Čakám potkana.


:D:D:D No Sitečko, nabudúce ho počkám ak vykukne z nejakej diery navigujem ho ;)
inak to už bola druhá manžeta za dva týždne a ten dotyčný sa bol hádať v predajni, že mu dali vadnú, lebo nevedel od čo ho to je ...a oni mu ju vymenili :D


....po tom, čo som to takto videla na vlastné oči , nedala by som si takú manžetu, ani keby som musela mať wc pripojené do tvaru obchádzky kuželov na cvičisku autoškoly :D

http://www.slovtepmont.sk/images/vlnovka.gif
sito
24.02.10,17:00
:D:D:D No Sitečko, nabudúce ho počkám ak vykukne z nejakej diery navigujem ho ;)
inak to už bola druhá manžeta za dva týždne a ten dotyčný sa bol hádať v predajni, že mu dali vadnú, lebo nevedel od čo ho to je ...a oni mu ju vymenili :D


....po tom, čo som to takto videla na vlastné oči , nedala by som si takú manžetu, ani keby som musela mať wc pripojené do tvaru obchádzky kuželov na cvičisku autoškoly :D

http://www.slovtepmont.sk/images/vlnovka.gif


Slávka, ja netvrdím, že to nebol potkan. Keď to bolo druhýkrát, tak mu to robí naschvál. Mne to pripadá, ako keby ta manžeta bola len taká, ako igelitová, jemnúčka. Ja by som ju tam už tretí krát nedával. A možno to už bude v poriadku. Dokedy?

Poradím, je to tam rovno, netreba kľučkovať, na tom kuželi treba urezať špičku.
Halli
24.02.10,17:14
Slávka, ja netvrdím, že to nebol potkan. Keď to bolo druhýkrát, tak mu to robí naschvál. Mne to pripadá, ako keby ta manžeta bola len taká, ako igelitová, jemnúčka. Ja by som ju tam už tretí krát nedával. A možno to už bude v poriadku. Dokedy?

Poradím, je to tam rovno, netreba kľučkovať, na tom kuželi treba urezať špičku.

Tretí krát tam dal už hrubú hladkú rúru, bol z toho vyklepaný viac ako ja... Ešte musím poslať to foto na kanalizácie mesta :D
kablika
27.02.10,15:31
Ako sme dopadli? Najprv diskusia so susedom, kt pripustil, ze by sa to mohlo robit od neho ak sa u nas nic neukaze. Dnes tu bol technik/vodar kt nam poslal spravca bytovky. Kontroloval vsetko za nasim WC a sused ho pustil aj dole (iba jeho). Ked sa vratil, povedal nam, ze na tom strope sused nema nejaku mokru mapu, ale hlavne plesen okolo rury, kt tam rasi bohvie ako dlho. Ze mu cosi ukazoval aj v spalni, na co mu technik vraj musel vysvetlovat ako treba vetrat v tychto starsich bytovkach. Taktiez nam povedal, ze si mysli - na zaklade toho, ze vlhke je to len mierne a u nas to na tecenie nevyzera (" mozem vam to dat aj na papieri, ze u vas problem nie je") - ze je asi prasknuta niekde v stene ta rura (25 r sa bytovka bez oprav), alebo sa mozno cast vlhka tvori zrazanim vody....a ze si vie predstavit, ze by sa to sekalo od neho.
Sused vsak rychlo zmizol a uz len smskou napisal, ze si nenecha nicit strop kvoli nasmu problemu (kt je podla nas aj vodara spolocny, kedze je v spolocnej stene, na spolocnej rure, nie na nasej casti). Takze ja som mu odpisala, ze nech aj tak rata s tym, ze skoncime az u neho a aj tak bude mat v strope dieru ale ze musi pockat kym najprv kupime balenie kachliciek a obkladaciek. S tym suhlasil. Takze super vztahy, co? Asi to vidi takto: ked si to rozbijete vy, tak mi nevadi ze si to budem musiet opravit a vymenit konecne tu ruru aj ja. A ako perlicka: trvdil, ze to ma take pol roka a povedal nam to teraz ked ja osobne mam 2 mesiace do porodu dvojiciek.....potesi...Uz sa tesim na buranie...