Zavrieť

Porady

ako riesit problem na spolocnom odpade (odpadova rura z WC)

Dobry den,
chcem sa poradit - sused ma problem s odpadovou rurou, ktoru ma vo WC. Ma okolo nej vlhko az mokro. Nie je vedena v stene. My sme predminuly rok prerobili komplet kupelnu, pricom cast, kde mame WC sme tuto ruru umiestnili do steny. WC sa napojilo na tu jeho staru ruru, ako bolo predtym.
U nas ziaden problem nie je, sused nas ziada, aby sme my rozbili cast okolo WC a riesili problem od nas. Mam vsak obavu, ze i tak by sme skoncili az u neho a bude musiet upravit svoju cast tiez.
Je nasou povinnostou riesit to od nas, alebo skusit navrhnut, aby sa to skontrolovalo/opravilo od neho?
Pre nas to znamena nemoznost pouzit WC kym by sa to neurobilo, pre neho stavebne zasahy a zasahy do sukromia (kedze nas tam zatial nechce pustit a ukazal len fotky v mobile).
Sme len 4bytovka, SVB, takze nik iny nam so spolocnym odpadom asi neporadi/nepomoze.

Dakujem velmi pekne za nazory/tipy....
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kablika Pozri príspevok
Dobry den,
chcem sa poradit - sused ma problem s odpadovou rurou, ktoru ma vo WC. Ma okolo nej vlhko az mokro. Nie je vedena v stene. My sme predminuly rok prerobili komplet kupelnu, pricom cast, kde mame WC sme tuto ruru umiestnili do steny. WC sa napojilo na tu jeho staru ruru, ako bolo predtym.
U nas ziaden problem nie je, sused nas ziada, aby sme my rozbili cast okolo WC a riesili problem od nas. Mam vsak obavu, ze i tak by sme skoncili az u neho a bude musiet upravit svoju cast tiez.
Je nasou povinnostou riesit to od nas, alebo skusit navrhnut, aby sa to skontrolovalo/opravilo od neho?
Pre nas to znamena nemoznost pouzit WC kym by sa to neurobilo, pre neho stavebne zasahy a zasahy do sukromia (kedze nas tam zatial nechce pustit a ukazal len fotky v mobile).
Sme len 4bytovka, SVB, takze nik iny nam so spolocnym odpadom asi neporadi/nepomoze.

Dakujem velmi pekne za nazory/tipy....
Bez toho, aby to človek videl, je veľmi ťažké poradiť. V prvom rade treba zistiť, odkiaľ sa tam tá vlhkosť či mokro berie. Nie je možné, že rúra je studená a len sa kondenzuje na nej vlhko z bytu?

Aspoň tie fotky, čo ti sused ukazoval pripoj. Ak nie je ochotný ukázať problém na mieste a ty nemáš s odpadovou rúrou problém, tak suseda nerieš. Nech jednoznačne preukáže, že problém je u teba, až potom búraj.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

povinnosťou každého vlastníka bytu je umožniť na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky. Ak sa neviete medzi sebou dohodnúť, obráťte sa na predsedu spoločenstva
0 0
kablika kablika

kablika je offline (nepripojený) kablika

Zatial dakujem za Vase odpovede, ja mam tie myslienky podobne...predseda spolocenstva sme my (teda manzel) - takze rozmyslam, ze tiez este skontaktujem spravcu, ako oni riesia tieto spory.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Riešením je komplet výmena všetkých stupačiek v celom dome,skor,či neskor,sa to bude musieť urobiť.
0 0
sopkula sopkula

sopkula je offline (nepripojený) sopkula

Ahojky, no u nás sa vyskytol podobný problém, pri prerábke bytu sa zistilo presakovanie okolo odpadu. Nakoľko je to vodorovné potrubie v bytovej stupačke, je to záležitosť, ktorú musí riešiť spoločenstvo z Fondu opráv. Havarijná služba pri obhliadke určila postup zhora, takže problém je ten, že byt nad bytom, kde je priesak, je zas kompletne zrekonštruovaný a odpadovú rúru z WC má zamurovanú. Rozobratie zamurovanej steny ide na ťarchu vlastníka bytu, ak sa zistí priesak na jeho rúre alebo v spoji - komu to účtovať?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sopkula Pozri príspevok
Ahojky, no u nás sa vyskytol podobný problém, pri prerábke bytu sa zistilo presakovanie okolo odpadu. Nakoľko je to vodorovné potrubie v bytovej stupačke, je to záležitosť, ktorú musí riešiť spoločenstvo z Fondu opráv. Havarijná služba pri obhliadke určila postup zhora, takže problém je ten, že byt nad bytom, kde je priesak, je zas kompletne zrekonštruovaný a odpadovú rúru z WC má zamurovanú. Rozobratie zamurovanej steny ide na ťarchu vlastníka bytu, ak sa zistí priesak na jeho rúre alebo v spoji - komu to účtovať?

Všetko, čo je za odbočkou si hradí vlastník sám.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Chobot Pozri príspevok
Bez toho, aby to človek videl, je veľmi ťažké poradiť. V prvom rade treba zistiť, odkiaľ sa tam tá vlhkosť či mokro berie. Nie je možné, že rúra je studená a len sa kondenzuje na nej vlhko z bytu?

Aspoň tie fotky, čo ti sused ukazoval pripoj. Ak nie je ochotný ukázať problém na mieste a ty nemáš s odpadovou rúrou problém, tak suseda nerieš. Nech jednoznačne preukáže, že problém je u teba, až potom búraj.
Ja som mal podobný problém,od suseda nado mnou stale pretekala odpadová voda,keď umýval riad ,alebo išla práčka alebo sa sprchoval ...

On si to neuvedomil,lebo keď sa on pozrel do šachty tak nevidel nič,lebo celé koleno aj z odbočkou,bolo zasypané stavebným sajrajtom,suťou a prachom.

Ono vtip bol v tom,že nadpojenie odpadu do stupačky, cez spomínané koleno sa časom stane netesným,jednoducho za 40 rokov používania tesnenie doslova VYHNIJE a odpadová voda začne pretekať dolu do šachty aj cez 3 poschodia.
Keďže v šachte je trvalé prúdenie vzduchu ,za pol dňa priesak vyschne a zase nič nevidno.
Riešením je buď vymeniť kompletne odpadové rury a vodovodné vedenia,alebo opraviť napojenie odpadu/novodurka/ do kanalizačného vedenia.
Robí sa to takto,že staré tesnenie sa uplne vyhodí,musí sa vyškrabať dočista,okolo novodurky sa obtočí špecialny konopný povraz napustený podobnou chemikáliou ako železničné podvaly,povraz sa ubije šrobovákom medzi novodurku a koleno kanalizacie,potom sa utesní sklenárskym tmelom/gitom/,používa sa aj netvrdnuci tmel,ľudovo nazývaný "medvedie hovno",može sa novodurka utesniť aj silikonom.
Toto všetko musí Vás sused urobiť inak sa priesakov vody v šachte nezbavite.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

V stúpačkách sú všetky zvislé rozvody spoločné, vrátane odbočky pre napojenie odpadu ( z kúpelne, kuchyne, WC.. ) spoločnými zariadeniami domu, financovanie opráv je z FO. Pri zatekaní - vlhnutí odpadu - k tomuto prichádza pri netesnosti napojenia odpadu z bytu, je nutné pretesnenie tohoto spojenia, prípadne je vhodnejšie vymeniť napojenie z bytu - obyčajne sa takto správa napojenie od WC,teraz sú vhodné, ľahko namontovatelné prípojky pre odvedenie odpadových vôd.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Áno aj takto sa dá napojiť WC a potom máte v byte o náštevu z kanalizácie postarané.../osobne som odfotila-ale nie chvalabohu doma /
Naposledy upravil Halli : 23.02.10 at 08:40
0 0
kablika kablika

kablika je offline (nepripojený) kablika

Opäť ďakujem za príspevky, dnes sa chystám aj za správcom domu, potom nejaký ten technik na obhliadku, tak dúfam, že sa potom posuniem ďalej v riešení.....napíšem, ako to postupuje. Jedine ma trochu zlostí aj fakt, že problém má on (neprotestujem, že možno od nás..) a ja aby som všetko vybavovala - hádam, keď to všetko zariadim, tak na opravu pristúpi nakoľko som si istá, že najlepšie bude vymeniť celú rúru v jeho časti až po tú našu novú časť, nielen tesnenie a spol. pretože tá rúra je už stará (viem, aké sme to mali my, keď sme ju vymenili - bola hrdzavá a studená, nedržala okolo nej farba a robila sa nám tam pleseň. Nie sú to totiž stupačky, ale rúry sú vedené na stene, takže ich vidíte), takže určite tam je aj nejaké to zrážanie vody, pretože problémy sa zhoršujú v zime, kedy sú väčšie teplotné rozdiely.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

krajnakm Pozri príspevok
Napríklad taká napojovacia manžeta natiahneš ňa vývod z WC a zastrčíš do odbočky. (žiadne vyškrabkávanie / povrazcovanie / ubíjanie / tmelenie
Načo si špiniť ruky , však ?
0 0
kablika kablika

kablika je offline (nepripojený) kablika

slavica Pozri príspevok
Áno aj takto sa dá napojiť WC a potom máte v byte o náštevu z kanalizácie postarané.../osobne som odfotila/
Naše určite takto nevyzerá :-) Je to totiž vstavaný geberit a osobne sme všetko videli, predtým, ako sa to zamurovalo. Navyše pri nejakej takej diere by sme myslím mali vlhké všetko okolo WC aj my a bolo by to aj cítiť... ale foto je super.....
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

kablika Pozri príspevok
Naše určite takto nevyzerá :-) Je to totiž vstavaný geberit a osobne sme všetko videli, predtým, ako sa to zamurovalo. Navyše pri nejakej takej diere by sme myslím mali vlhké všetko okolo WC aj my a bolo by to aj cítiť... ale foto je super.....
To je dobre, že to takto nevyzerá, ani moje to nieje , bolo to u jedného vlastníka, ktorý skoro odpadol, keď nanho čumel z tej diery potkan a volal mi večer, aby som sa došla na to kuknuť No poviem Ti naskočili mi zimomriavky, ja mám našťastie pevnú rúru a robenu poctivo, ako písal Laco..
0 0
kablika kablika

kablika je offline (nepripojený) kablika

Našla som konečne staré foto, aby ste si to vedeli predstaviť. 1foto je, ako to vyzeralo kedysi, takže u suseda to vyzerá takto až na to, že hore na plafóne má vlhko okolo tej rúry (čo nám ukázal len na fotke, kt nemám). 2foto je, ako sme to prerobili - tú rúru sme zamurovali - nad nami už nik nebýva, takže naša ani nebola odtoková, ale odvetrávacia (tak mi to povedal manžel, ja nie som nejaký extra odborník . Napájali sme to hlboko do steny smerom k nemu a zatesnilo sa to. Preto u nás problém nemôžem vidieť žiaden, ale tesne nad jeho stropom ten problém je.
DSC01137.jpg  
P1040438.jpg  
1/1
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

krajnakm Pozri príspevok
Tá manžeta je ako na Slavicinej fotke - akurát u nás nie sú potkany,čo by ju prehrýzli.

Ale, ale Milanko, tie potkany nie sú v dome, tie sú v kanalizácií a myslím si, že by si sa čudoval, koľko ich je pod vašim mestom..., alebo tam máte lienky sedembodkové
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

krajnakm Pozri príspevok
Tá manžeta je ako na Slavicinej fotke - akurát u nás nie sú potkany,čo by ju prehrýzli.



Lacko .

Ty si taký "montér" - asi ako Pat a Mat (a aj tak píšeš).
Takže špeciál pre teba - tú manžetu v kanalizačnej rúre som ešte utesnil panelotmelom.
Už sa aj ty rozprávaš sám so sebou? Ide ti to dobre.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

krajnakm Pozri príspevok
Peťka .

ee

Výnimočne si neuhádla.

PS1
A nemôžem byť každý "divný" iba ja - sem tam ma niekto predbehne .

PS2
A ako ? 109 ????? - trep trep ?
No, skús si prestaviť 109 bytový dom, aj s poschodiami, aj s rozmiestnením bytov.

P.S. Ale Laci, ako by bol tvoje dvojča.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

slavica Pozri príspevok
Áno aj takto sa dá napojiť WC a potom máte v byte o náštevu z kanalizácie postarané.../osobne som odfotila-ale nie chvalabohu doma /
Tu je ešte výhoda, že neroztrhlo v spodnej časti - práve toto napojenie patrí do vlastníctva bytu. Bohužiaľ, toto je chyba materiálu, ale je to lepšie ako lepiť a štrikovať pevné hrdlá.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

lubica_02 Pozri príspevok
Tu je ešte výhoda, že neroztrhlo v spodnej časti - práve toto napojenie patrí do vlastníctva bytu. Bohužiaľ, toto je chyba materiálu, ale je to lepšie ako lepiť a štrikovať pevné hrdlá.
SOMARINA !

Dajú sa lepiť aj pevné hrdlá,len treba mať trošku fortieľu,náradie a VEDIEŤ ako na to.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

lubica_02 Pozri príspevok
Tu je ešte výhoda, že neroztrhlo v spodnej časti - práve toto napojenie patrí do vlastníctva bytu. Bohužiaľ, toto je chyba materiálu, ale je to lepšie ako lepiť a štrikovať pevné hrdlá.
krajnakm Pozri príspevok
Tá manžeta je ako na Slavicinej fotke - akurát u nás nie sú potkany,čo by ju prehrýzli.


Ľubka, ee to nie je vada materiálu...to je rozhryzené od potkana
Naposledy upravil Halli : 23.02.10 at 18:05
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať