tibor86
25.02.10,09:00
Potrebujem radu ohladne toho či je vôbec možné ked sa nedohodnem s ostatnými vlastníkmy na odkúpení ich spoluvlastníckeho podielu a chcel by som stavať halu je takéto riešenie možné ked súd by rozdelil pozemok aby mal každý prístupovú cestu a dal by som si spraviť geometrický plán je takéto niečo možné alebo za akých podmienok sa ktomu dopracovať Ďakujem za Vaše rady
elaurie
25.02.10,08:37
§ 141 Občianskeho zákonníka (zákon č. 40/1964 Zb.)

(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.


§ 142

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.
tibor86
25.02.10,08:53
Ďakujem elaurie čiže ked sa nejedná o stavbu stačí aj ústne vyjadrenie,že sa vzdávajú predkúpného práva,lebo že oni nič nepodpisujú
elaurie
25.02.10,11:34
Ďakujem elaurie čiže ked sa nejedná o stavbu stačí aj ústne vyjadrenie,že sa vzdávajú predkúpného práva,lebo že oni nič nepodpisujú

Ostatný spoluvlastníci by mali predkupné právo, ak by si chcel svoj spoluvlastnícky podiel previesť na inú osobu (napr. ak by si chcel svoj spoluvlastnícky podiel predať).

§ 140 Občianskeho zákonníka
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

Z tvojho prvého príspevku som však pochopila, že ty sa nechceš svojho podielu zbaviť, ale chceš na pozemku, ktorého si spoluvlastníkom stavať a preto by si chcel spoluvlastníctvo zrušiť a vyporiadať. To znamená, že buď sa na takomto niečom s ostatnými spoluvlastníkmi dohodneš a vzájomne sa vyporiadate, alebo sa nedohodnete a vtedy môžeš podať na súd návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva podľa § 142 Občianskeho zákonníka. Alebo možno som otázku pochopila zle.
tibor86
25.02.10,12:45
Ano všetkému som pochopil avšak jeden problém to má,že ten spoluvlastnicky podiel,ktorý mám ja som odkúpil od ich rodiny,ktorý chceli predať a oni nie -ja ako terajší vlastník nemám záujem obchodovať s tým pozemkom len sa bojím aby náhodou nenapadli to,že oni mali predkupné právo ako sa z toho vymotať neviem
elaurie
25.02.10,15:19
Ano všetkému som pochopil avšak jeden problém to má,že ten spoluvlastnicky podiel,ktorý mám ja som odkúpil od ich rodiny,ktorý chceli predať a oni nie -ja ako terajší vlastník nemám záujem obchodovať s tým pozemkom len sa bojím aby náhodou nenapadli to,že oni mali predkupné právo ako sa z toho vymotať neviem

Som si dobre pamätala, že tento problém sa na porade nedávno riešil... Prečo si založil 3 témy o tom istom? Veď odpoveď na svoje otázky si už dostal tu: http://www.porada.sk/t131363-problem-s-pozemkom.html + si založil ďalšiu tému http://www.porada.sk/t133067-nedohoda-s-pozemkom.html
tibor86
25.02.10,16:53
Asi je to tak myslel som to ináč no v podstate je to rovnaké