jancecka
02.03.10,11:45
Dobrý deň. Som tu na fóre nová. Som v 11 týždni tehotenstva. Zaujíma ma aká bude výška mojej materskej a od kedy mi začne materská plynúť. Mám 26 rokov a od svojej 18-tky hneď ako som skončila školu, som nastúpila do rodinnej firmy, kde mám minimálnu mzdu od samého začiatku. Prosím vás vedeli by ste mi povedať, aká vysoká bude moja materská? Veľmi pekne Ďakujem
Xanti
02.03.10,11:01
55% z vymeriavacieho základu v rozhodujúcom období tj. z roku 2009 cca vo výške 160,29 eur.
Xanti
02.03.10,11:09
A ked položíš otázku ako získať najvyššiu materskú vo výške cca 600 eur, tak aj na to Ti odpovieme :D
jancecka
02.03.10,11:11
a to sa dá? neplatila som si žiadne pripoistenie, ako vytlcť z materskej čo najviac??? pýtam sa :-))
Xanti
02.03.10,11:16
a to sa dá? neplatila som si žiadne pripoistenie, ako vytlcť z materskej čo najviac??? pýtam sa :-))
Dá sa .
Dáš výpoveď z roboty. Chvílku bud doma. Nezamestnaná, alebo na PN. A pred materskou nech ťa zamestnajú v rodinnej firme z max. platom 1084,5 € a budeš mať maximálnu materskú. ;)
jancecka
02.03.10,11:18
no dobre, a firme to robiť problémy nebude? nebude musieť niečo odvádzať?
Xanti
02.03.10,11:18
no dobre, a firme to robiť problémy nebude? nebude musieť niečo odvádzať?
No chvílku pred materskou vyššie odvody.
jancecka
02.03.10,11:19
a to že z vymeriavacieho základu z roku 2009? to potom nehrá rolu?
jancecka
02.03.10,11:19
máme maličkú firmu, ktorá má problémy udržať sa už viac ako 6 rokov, sme kúsok pred krachom, nemôžem ju takto využiť, ale nápad super
Xanti
02.03.10,11:21
a to že z vymeriavacieho základu z roku 2009? to potom nehrá rolu?
Nie nehrá rolu už potom VZ z roku 2009, a čo sa týka firmy. Tak sa tam opätovne zamestnaj týžden pred materskou a zaplatia odvody len za týžden, predsa.
jancecka
02.03.10,11:25
a kedy mi začína plynúť materská? musím sa poradiť s rodičmi :D inak znie to zaujímavo, tie odvody by som im mohla aj ja zaplatiť, veď z takej materskej? Neprekuknú to? úrady myslím, a počas materskej ma môžu znovu vyhodiť? a čo po skončení materskej? mám veľa otázok, čo?
Xanti
02.03.10,11:27
a kedy mi začína plynúť materská? musím sa poradiť s rodičmi :D inak znie to zaujímavo, tie odvody by som im mohla aj ja zaplatiť, veď z takej materskej? Neprekuknú to? úrady myslím, a počas materskej ma môžu znovu vyhodiť? a čo po skončení materskej? mám veľa otázok, čo?
Až po materskej, resp. ty môžeš dať kedykoľvek výpoved ale neoplatí sa TI lebo odvody sa neplatia počas materskej žiadne, a ani cez rodičovskú dovolenku a ked budeš zamestnaná tak môžeš ísť na materskú dalšiu. Reťazový pôrod.
jancecka
02.03.10,11:30
pri mojej diagnóze je toto tehotenstvo zázrak :D nie to aby som otehotnela týmto zázrakom druhý krát, ale stojí to sa uváženie, koľko by som mala byť doma nezamestnaná? a ešte stále neviem odkedy mi začne plynúť materská :-)
Xanti
02.03.10,11:36
pri mojej diagnóze je toto tehotenstvo zázrak :D nie to aby som otehotnela týmto zázrakom druhý krát, ale stojí to sa uváženie, koľko by som mala byť doma nezamestnaná? a ešte stále neviem odkedy mi začne plynúť materská :-)
6-8 týždňov pred predpokladaným pôrodom.
Ak budeš na rizikovom tak je výhodnejšie dať výpoved hned byt mesiac na UP. A potom sa zamestnať, a ísť na PN .... a z PN na materskú.
norikal
02.03.10,13:28
Xanti,prosim poradis aj mne?
V sobotu som dostala vypoved ...z organizacnych dovodou (skutocnost je ina,ale to je jedno) ,od vcera som na pn.ke-Platim si aj DNPO od 20.novembra 09(narok asi na vyplatenie DNPO este nemam?)
.Toto co si pisala znie velmi zaujimavo.Planujeme babo ,no hned ako sa podari ale uz sa snazime tri mesiace a nic.Myslela som aj na moznost ist v PN.ky na matersku...Co by si mi prosim poradila v mojom pripade?Dakujem pekne za odpoved
norikal
02.03.10,17:39
Xanti,prosim poradis aj mne?
V sobotu som dostala vypoved ...z organizacnych dovodou (skutocnost je ina,ale to je jedno) ,od vcera som na pn.ke-Platim si aj DNPO od 20.novembra 09(narok asi na vyplatenie DNPO este nemam?)
.Toto co si pisala znie velmi zaujimavo.Planujeme babo ,no hned ako sa podari ale uz sa snazime tri mesiace a nic.Myslela som aj na moznost ist v PN.ky na matersku...Co by si mi prosim poradila v mojom pripade?Dakujem pekne za odpoved;)
Xanti
02.03.10,18:50
Xanti,prosim poradis aj mne?
V sobotu som dostala vypoved ...z organizacnych dovodou (skutocnost je ina,ale to je jedno) ,od vcera som na pn.ke-Platim si aj DNPO od 20.novembra 09(narok asi na vyplatenie DNPO este nemam?)
.Toto co si pisala znie velmi zaujimavo.Planujeme babo ,no hned ako sa podari ale uz sa snazime tri mesiace a nic.Myslela som aj na moznost ist v PN.ky na matersku...Co by si mi prosim poradila v mojom pripade?Dakujem pekne za odpoved
No v podstate keby si požiadala o vyplatenie PN z DNP tak by to bolo naozaj teraz len z minima. Lebo neuplynulo 26 týždňov.
A čo by si mala urobiť? Záleží či budeš mať nejakú prácu alebo nie, a tiež od toho z akého VZ si platíš DNP.
norikal
02.03.10,19:59
No v podstate keby si požiadala o vyplatenie PN z DNP tak by to bolo naozaj teraz len z minima. Lebo neuplynulo 26 týždňov.
A čo by si mala urobiť? Záleží či budeš mať nejakú prácu alebo nie, a tiež od toho z akého VZ si platíš DNP.


takze dostanem na Pn len 55% z vymeriavacieho zakladu a nic viac?Kamaratka si plati DNPO od augusta ,minuly mesiac PN kovala a budu jej vyplacat ajz DNPO?Preco?
Pokial by som bola Pn cele obdobie pred nastupom na matersku???
Xanti
02.03.10,20:05
takze dostanem na Pn len 55% z vymeriavacieho zakladu a nic viac?Kamaratka si plati DNPO od augusta ,minuly mesiac PN kovala a budu jej vyplacat ajz DNPO?Preco?
Pokial by som bola Pn cele obdobie pred nastupom na matersku???
Kočka uvedom si, že na PN môžeš byť len 12 mesiacov. To sa tak nedá, nie si ešte tehotná.

Kedže píšeš že si platíš DNP od novembra, a neni šanca nájsť robotu. Tak by som DNP zrušila a založila na druhý deň z maxima. Prvých 26 týždnov je vyplácaná PN z minima teda 55% zo sumy 319,58 €, ale potom by si mala PN zo sumy 1084,55 €.

Alebo ostaň platiť nadalej DNP v tej výške ako platíš. A po 26 týždňoch dostaneš PN ak túto t erajšiu ukončíš z VZ z DNP.
norikal
02.03.10,20:10
Musela by som pn prerusit aby mi neskor platila aj DNPO ,nenabehne to automaticky?Robotu si hladam ale aj toto je pripad ,pre ktory ba som uvazovala keby som pracu nezohnala.Snazime sa o babo,tak preto.Ved pokial by som ukoncila pn a aj pracovny pomer,kde mi trva vypoved,kto by ma zamestnal ako tehotnu?:mee:
Xanti
02.03.10,20:18
Musela by som pn prerusit aby mi neskor platila aj DNPO ,nenabehne to automaticky?Robotu si hladam ale aj toto je pripad ,pre ktory ba som uvazovala keby som pracu nezohnala.Snazime sa o babo,tak preto.Ved pokial by som ukoncila pn a aj pracovny pomer,kde mi trva vypoved,kto by ma zamestnal ako tehotnu?:mee:
Ak ukončíš PN z ochrannej lehoty tak tá ti už nenabehne. Nabehne TI už len DNP, a PN z DNP. Iné nie.
norikal
02.03.10,20:25
Ak ukončíš PN z ochrannej lehoty tak tá ti už nenabehne. Nabehne TI už len DNP, a PN z DNP. Iné nie.

prosim ta a teraz mi to vysvetli ako pre debka :o
Xanti
02.03.10,20:28
prosim ta a teraz mi to vysvetli ako pre debka :o
No skúsim sa lopatovať. :D
Bude to ťaťké.
Ale pokus :D

Takže teraz si na PN, si na PN z ochrannej lehoty zo zamestnania. Táto ochranná lehota je 42 dní po skončení zamestnania. Ak by si nanovo zamarodovala po tejto lehote. Tak nemáš nárok na PN.

Ale ty si platíš od novembra DNP takže niekedy od mája júna ( vyrátaj si 26 týždnov odo dna registrácie ) ked pôjdeš na dalšiu PN. Tak dostaneš nemocenské dávky už len z DNP, lebo to ukončené poistenie zo zamestnania sa TI priráta k DNP.

Už trošku chápeš?
norikal
02.03.10,20:32
No skúsim sa lopatovať. :D
Bude to ťaťké.
Ale pokus :D

Takže teraz si na PN, si na PN z ochrannej lehoty zo zamestnania. Táto ochranná lehota je 42 dní po skončení zamestnania. Ak by si nanovo zamarodovala po tejto lehote. Tak nemáš nárok na PN.

Ale ty si platíš od novembra DNP takže niekedy od mája júna ( vyrátaj si 26 týždnov odo dna registrácie ) ked pôjdeš na dalšiu PN. Tak dostaneš nemocenské dávky už len z DNP, lebo to ukončené poistenie zo zamestnania sa TI priráta k DNP.

Už trošku chápeš?
super,jasne mi to je uz troska :) Takze ak by som si pracu nenasla tak je pre mna lepsie PN neprerusit a teoreticky ist z pn priamo na matersku?
Xanti
02.03.10,20:37
super,jasne mi to je uz troska :) Takze ak by som si pracu nenasla tak je pre mna lepsie PN neprerusit a teoreticky ist z pn priamo na matersku?
No podla mna je lepšie prerušiť PN. Lebo ako píšeš tu
Vymeriavaci zaklad som si dala 584€ ,mesacne to je 25,60€ Plat mam cca 350€ ale je to rozne. tak predsa PN teda 55% z 584eur je cca 321,3 eura.
A PN z 350 je 192,5 €.

Takže ja by som platila nadalej DNP . V máji by som skončila PN z roboty, a šla na PN z DNP. A detto v takých sumách by bola aj materská.
norikal
02.03.10,20:43
No podla mna je lepšie prerušiť PN. Lebo ako píšeš tu tak predsa PN teda 55% z 584eur je cca 321,3 eura.
A PN z 350 je 192,5 €.

Takže ja by som platila nadalej DNP . V máji by som skončila PN z roboty, a šla na PN z DNP. A detto v takých sumách by bola aj materská.

vypoved mam k 1.3. a ked pojdem od 1,5.na Pn,to uz z uradu prace?To sa mi opalti viac?a pokial by som si nasla teoreticky pred nastupom na matersku cca tyzden volaku "dobru dusu " co by ma zamestnala z maxima,tak mam aj max, matersku?Do tychto veci sa absolutne nevyznam,tak preto sa pytam ako debo :rolleyes: Ako dlho by som mala byt zamestnana u toho dobraka?
Xanti
02.03.10,20:49
vypoved mam k 1.3. a ked pojdem od 1,5.na Pn,to uz z uradu prace?To sa mi opalti viac?a pokial by som si nasla teoreticky pred nastupom na matersku cca tyzden volaku "dobru dusu " co by ma zamestnala z maxima,tak mam aj max, matersku?Do tychto veci sa absolutne nevyznam,tak preto sa pytam ako debo :rolleyes: Ako dlho by som mala byt zamestnana u toho dobraka?
Hm... ťažko povedať, si už tehotná?
Ako nechaj si DNP ako máš , plať nadalej tých 25 či koľko to eur.

A potom sa uvidí. Ak chceš mať materskú musíš mať z k aždého poistenia splnené 270 dní, teda 270 dní zamestnanie, 270 dní DNP. Takže ak by si teraz otehotnela. Tak potom ti platenie DNP a nejaký dobrák dopomôžu k vysokej materskej.
norikal
02.03.10,20:54
Hm... ťažko povedať, si už tehotná?
Ako nechaj si DNP ako máš , plať nadalej tých 25 či koľko to eur.

A potom sa uvidí. Ak chceš mať materskú musíš mať z k aždého poistenia splnené 270 dní, teda 270 dní zamestnanie, 270 dní DNP. Takže ak by si teraz otehotnela. Tak potom ti platenie DNP a nejaký dobrák dopomôžu k vysokej materskej.

Tehotna nie som.
ale potom by som nemala ukoncit Pn pred ukoncenim vypovednej doby a nadalej zostat na Pn,tym sa predlzuje aj vypovedna doba.... Lebo okial by sa mi podarilo otehotniet (teoreticky) na buduci mesiac a skoncim k 30.4. Pn a od 1.5. nastupim na urad prace,tak v tom pripade by som mala minimalnu matersku a pokial si budem stale platit DNPO????
norikal
03.03.10,21:39
Tehotna nie som.
ale potom by som nemala ukoncit Pn pred ukoncenim vypovednej doby a nadalej zostat na Pn,tym sa predlzuje aj vypovedna doba.... Lebo okial by sa mi podarilo otehotniet (teoreticky) na buduci mesiac a skoncim k 30.4. Pn a od 1.5. nastupim na urad prace,tak v tom pripade by som mala minimalnu matersku a pokial si budem stale platit DNPO????
:confused:
KATARINA HORVATHOVA84
17.03.10,11:08
Môžem aj ja sa spýtať?V apríli mi končí materská,ale chceme ešte bábo.............mám si materskú predlžiť a platiť si tie odvody navyše,alebo to mám urobiť ako to radíte vyššie?????????????
jancecka
28.04.10,12:10
XANTI prosím ťa, potrebujem tvoju e-mailovú adresu, potrebujem sa s tebou presne poradiť. Môj e-mail je janceckazavináčazet.sk , môžeš mi prosím napísať tam? Budem čakať, ďakujem