leonessa
03.03.10,13:14
Ahojte :-)...zo zákonov, noriem a teoretických vecí mám už domotanú hlavu! Takže skúsim popísať moju situáciu a verím, že mi niekto s praktickými skúsenosťami pomôže :-)...no mám pozemok o šírke cca 15m a dlhý je asi tak 100 metrov...z oboch strán sú záhrady, žiadne domy ani nič podobné...ide o to, že by som rada vedela aký najširší projekt domu si môžem dovolit aby som splňala požadované vzdialenosti...môže byť aj 13m široký dom??? vopred Vám všetkým ďakujem za períspevky
alltracboy
03.03.10,13:55
opytaj sa na stavebnom urade kam to patri. Oni budu rozhodovat ako mozes dat stavbu, nie ludia s porady.
andiablo
03.03.10,14:35
Keď máš šírku 15m tak si odpočítaj 2m na každú stranu a máš to. MAlo by to byť teda 11m.
DAISAN
03.03.10,20:58
ked nie je okolo nijaky dom len zahrady poziadaj o vinimku aby ti dovolii dom postavit 1 m od plota, mozno to povolia....
arizona
03.03.10,21:04
Palusko.sk
04.03.10,07:44
Stavebny zakon hovori o 2 metroch z kazdej strany ako tu bolo pisane, ak su stavby s oknami tak 7 metrov od stavby co nie je tento pripad a 4 metre od komunikacie. Niekedy stavebny urad povoli vynimku aj blizsie ale treba pocitat s tym ze skor nie ako ano.
p.mac
04.03.10,08:26
vela zavisi od stavebneho uradu, ale ak je uzky pozemok a chcete napr 12m siroky dom, tak dovolia stavat aj 1m od plotu suseda-pravdaze bolo by dobre mat pisomny suhlas od suseda a dolozit k ziadosti ku STAVEBNÉMU POVOLENIU (niekedy robia vynikni pri uzkych pozemkoch). AK sa vam susedia odvolaju a nevedia zdovodnit pricinu tak sa ich odvolanie anuluje, pretoze nemaju zastavanu plochu cize rod. dom, tak vy im v nicom nebranite a neuberate.
lubko6394
04.03.10,09:31
To prvé, na čo nie je dobré pozabudnúť je územný plán obce. Ak ten pozemok nie je vedený ako plochy pre bývanie, tak si tam môžeš postaviť akurát psiu búdu.
Miloš Mičega - CIMOM TN
04.03.10,19:14
K súhlasu susedov udávam nasledovné :

http://www.porada.sk/t106294-odmena-pre-stavebny-urad-a-pre.html

(kto chce, môže sa pridať do uvedenej témy, moja ponuka platí stále )

K základnej téme :
1. Na čo je pozemok určený podľa územného plánu ?
2. Je na dané územie územný plán zóny ?

To sú základné otázky, ktoré treba zistiť.

Dodávam, že musíte mať aj šťastie, lebo ak na stavebnom úrade sedí pečiatka a nie človek, tak môžete mať čo chcete.


CIMOM
Laco-monter
04.03.10,19:32
Tu nemože stavať dom, do takej vzdialenosti nemože,

ale, že nastavali kralikarne jednu pri druhej a všetci z okolitých bytoviek

vidia až do taniera, tak toto nevadilo a nevadí nikomu.
ciners
04.03.10,20:07
Tu nemože stavať dom, do takej vzdialenosti nemože,

ale, že nastavali kralikarne jednu pri druhej a všetci z okolitých bytoviek

vidia až do taniera, tak toto nevadilo a nevadí nikomu.

a aj tak sme nesplnili päťročnicu :mee: :mee: :mee:
:D
Oliwa
13.03.10,17:47
Takže skúsim popísať moju situáciu a verím, že mi niekto s praktickými skúsenosťami pomôže :-)...no mám pozemok o šírke cca 15m a dlhý je asi tak 100 metrov...z oboch strán sú záhrady, žiadne domy ani nič podobné...ide o to, že by som rada vedela aký najširší projekt domu si môžem dovolit aby som splňala požadované vzdialenosti...môže byť aj 13m široký dom??? vopred Vám všetkým ďakujem za períspevky

Keďže sa pýtaš na praktické skúsenosti, dovolím si poznámku: Predpokladajme, že Tvoja stavba je v súlade s územným plánom mesta/obce, že máš písomný súhlas susedov so stavbou 1m od hranice pozemku, resp. máš vydané právoplatné stavebné povolenie, voči ktorému sa nik neodvolal. Otázka: máš vybratý katalógový typ domu alebo si chceš dať urobiť projekt na mieru - dom široký cca 13 m?

Neviem, ako uvažuješ riešiť napr. prechod do 100 m dlhej záhrady za domom. Len z prípadnej terasy určite nestačí! Bude súčasťou Tvojho domu priechodná garáž, alebo inak riešený prechod dozadu? Lebo ak nie, ten 1 m od plota od susedov z každej strany Ti asi nebude stačiť...Chodiť tadiaľ s fúrikom, kočíkom, bicyklom či kosačkou - dá sa, ale nič moc... Napr. budeš potrebovať raz za čas dostať dozadu nejaký mechanizmus - na kultiváciu záhrady - či už úžitkovej alebo okrasnej, kopanie studne, možno to bude stavba bazéna, krbu či altánku - neviem, čo z toho plánuješ zároveň so stavbou domu a čo Ti život prinesie... A používať na to terasu... A ak po rokoch bude treba robiť nejaké udržiavacie práce na dome, napr. obnoviť fasádu aj od susedov /lebo o dom sa treba starať/ - ten 1 m /napr. kvôli lešeniu/ od suseda nie je nič moc - iba žeby si ho nepotrebovala, možno chceš stavať bungalow... A to ešte nevieš, akých budeš mať v budúcnosti susedov...Ja len toľko - keď si sa pýtala na praktické veci...
mendo933
14.03.10,05:40
Keďže sa pýtaš na praktické skúsenosti, dovolím si poznámku: Predpokladajme, že Tvoja stavba je v súlade s územným plánom mesta/obce, že máš písomný súhlas susedov so stavbou 1m od hranice pozemku, resp. máš vydané právoplatné stavebné povolenie, voči ktorému sa nik neodvolal. Otázka: máš vybratý katalógový typ domu alebo si chceš dať urobiť projekt na mieru - dom široký cca 13 m?

Neviem, ako uvažuješ riešiť napr. prechod do 100 m dlhej záhrady za domom. Len z prípadnej terasy určite nestačí! Bude súčasťou Tvojho domu priechodná garáž, alebo inak riešený prechod dozadu? Lebo ak nie, ten 1 m od plota od susedov z každej strany Ti asi nebude stačiť...Chodiť tadiaľ s fúrikom, kočíkom, bicyklom či kosačkou - dá sa, ale nič moc... Napr. budeš potrebovať raz za čas dostať dozadu nejaký mechanizmus - na kultiváciu záhrady - či už úžitkovej alebo okrasnej, kopanie studne, možno to bude stavba bazéna, krbu či altánku - neviem, čo z toho plánuješ zároveň so stavbou domu a čo Ti život prinesie... A používať na to terasu... A ak po rokoch bude treba robiť nejaké udržiavacie práce na dome, napr. obnoviť fasádu aj od susedov /lebo o dom sa treba starať/ - ten 1 m /napr. kvôli lešeniu/ od suseda nie je nič moc - iba žeby si ho nepotrebovala, možno chceš stavať bungalow... A to ešte nevieš, akých budeš mať v budúcnosti susedov...Ja len toľko - keď si sa pýtala na praktické veci...

presne tak, svokrovci maju takyto siroky pozemok. 1m zlava , dom 10m, a zostalo 4 m na prijazdovu cestu do zadu do zahrady a neaku okrasnu vysadbu. Aj to je tak natesno, ked privezu drevo ledva tam nacuva traktor. Tu zahradu bez pristupovej cesty mozes rovno predat
Oliwa
14.03.10,08:33
Leonessa, nedalo mi to a pozrela som si, čo to vlastne chcete stavať - takže bungalow 971? Ak ste sa medzičasom nerozhodli pre niečo iné. Domček to vyzerá byť fajn, ale keďže to nemá garáž ani nič podobné, ako chcete využívať tú veľkú záhradu? A čo tie susedné pozemky, ktoré ste mali v pláne odkúpiť /ako píšeš v inej téme/ - v akom je to štádiu? Ak sa Vám do podarilo, je to O.K. - prístup máte vyriešený. Ale prečo sa potom pýtaš na dom s 1 m vzdialenosťou od hraníc pozemkov. Žeby ten susedný nebol stále vysporiadaný a nepodaril sa Vám odkúpiť?
Potom by zrejme stálo za to uvažovať umiestniť dom dozadu /pozor na dĺžku inžinierskych sietí - to je pekná pálka, každý meter navýši cenu/, alebo si vybrať, resp. dať naprojektovať iný typ domu - pri takom veľkom pozemku by to nemal byť problém!
Stavba domu je pre obyčajných smrteľníkov spravidla rozhodnutie na celý život /hlavne na Slovensku/ tak si dobre zvážte všetky za a proti a skúste si predstaviť, ako tam budete žiť napr. o 10-20-30 rokov, keď stromy, ktoré zasadíte, budú veľké, keď po záhrade budú pobehovať deti, neskôr snáď vnúčatá, nejaké psy a mačky /možno aj susedove :D/ a Ty s manželom budete sedieť "na priedomí" - pardon, dnes sa už sedí na terase alebo v altánku :---, budete popíjať kávičku alebo nejaký drink a spomínať na to, ako ste sa pred rokmi správne rozhodli /možno aj vďaka poraďákom :)/. Ale to som už trošku /dosť/ mimotemy ;) Źelám Vám obom veľa správnych rozhodnutí. :)
plamen4
14.03.10,09:08
Prechod do záhrady by som nechával vždy! Min 2,5m. Šírka pozemku 15m nie je zlá, treba vybrať iný typ domu, alebo povedať čo sa Vám páči a dať si to projektantovi – architektovi nakresliť. Prečo chcete znehodnotiť pozemok a aj dom tým, že ho silou mocou vpracete na miesto, kde sa nehodí? Ak dom postavíte tak blízko hraníc, do nevynikne! Skúste nad tým porozmýšľať. Dom s touto dispozíciou sa dá vyriešiť aj pri šírke 11m, čo je pri 15m pozemku max. šírka domu, do ktorej by som šiel.
220870
14.03.10,09:08
Ak vám to susedia odobria tak môžete stavať od hranice po hranicu pozemku.
arizona
14.03.10,10:15
Bola som raz v takom dome, vsadenom na úzkom pozemku. Po rokoch bývania robili nejakú prestavbu v záhrade. Miešačka a ostatné veci pred domom na ulici a cez obývačku s fúrikom prevážali do zadu do dvora...:D;):rolleyes:
arizona
14.03.10,10:20
Ak vám to susedia odobria tak môžete stavať od hranice po hranicu pozemku.
Teraz susedia podpísať môžu, ale dom bude potrebovať aj nejakú údržbu a neskôr s tým môžu byť problémy. Je vždy lepšie, ked sa okolo domu môžeš voľne pohybovať a porobiť čo treba, bez prosenia, či obťažovania susedov.
Aj tu na porade je dosť príbehov, aké problémy nastávajú pri susedských sporoch,pri takýchto stavbách.;)
220870
14.03.10,10:43
Minulý rok sme dokončovali dom na takomto úzkom pozemku.Z jednej strany bol na hranici na druhej mu zostolo 2,5m.Síce nič moc ale dom stojí.
Sedrik89
14.03.10,13:20
Ja mam 13,5m siroky pozemok a 125m dlhy. Dom staviam 8x10m poschodovy. Na taky pozemok som ani neuvazoval nad bungalovom. Od jednej hranice som 1,5m na druhej strane 4m. Neriesil som nijake podpisy od susedov a ani stavebny urad to nevyzadoval. Susedia maju pravo vyjadrit sa pocas stavebneho konania.
pavol54
14.03.10,14:37
Teraz susedia podpísať môžu, ale dom bude potrebovať aj nejakú údržbu a neskôr s tým môžu byť problémy. Je vždy lepšie, ked sa okolo domu môžeš voľne pohybovať a porobiť čo treba, bez prosenia, či obťažovania susedov.
Aj tu na porade je dosť príbehov, aké problémy nastávajú pri susedských sporoch,pri takýchto stavbách.;)
Viď napr dnešná lampáreň
Oliwa
14.03.10,15:10
Bola som raz v takom dome, vsadenom na úzkom pozemku. Po rokoch bývania robili nejakú prestavbu v záhrade. Miešačka a ostatné veci pred domom na ulici a cez obývačku s fúrikom prevážali do zadu do dvora...:D;):rolleyes:

Presne to som mala na mysli vo svojich príspevkoch. ;)
220870
14.03.10,16:49
Presne to som mala na mysli vo svojich príspevkoch. ;)
Plánujete po večeroch v obývačke zarábať betón?:D;)
acho
15.03.10,06:41
Ja mam pozemok siroky len 11,5m. Riesim to stavbou takmer na hranici pozemku (nosna stena 1m od hranice pozemku), dom ma sirku 7,75m, ostane mi prejazd okolo domu 2,75m. Dom davam do zadnej casti pozemku, lebo uz okolo neho neprejdem nicim vacsim.
air_p
16.03.10,12:57
ahoj.
my mame tiez 15 m siroky pozemok. riesime to tak, ze z jednej strany budu 2 m od hranice (stavebny urad ani nechcel pocut o zmenseni odstupu - nevadi). Projekt individualny - poshodovy 8 x 11 m. Cize z druhej strany bude 5 m, kde bude aj terasa. Tiez bude za domom zahrada (ovocny sad), ale inak som to aj vzhladom na orientaciu nevedel vyriesit. Tak dufam, ze si po rokoch nebudem trieskat hlavu...:)