Monika C.
08.03.10,11:56
Potrebovala by som Vašu pomoc pre veľmi dobrého priateľa. Rozviedol sa už pred 5 rokmi, odsťahoval sa a má inde trvalý pobyť. S exmanželkou nadobudli 3-izbový byť ale nie je v osobnom vlastníctve už pred 25 rokmi dostali ju zo stavehného bytového družstva. Ide mi o to po rozvode sa informoval u advokátky ako to bude keď nepožiadá o majetkové vyrovnanie tá povedala, že aj keď má inde trvalý pobyt polovička patrí mu z tohto bytu nakoľko dostali ako manželia. Nechal v tom byte všetko ešte aj osobné veci kvôli synovi, ktorý už je dospelý a s tým, že po jeho smrti zdedia poňom aj syn aj dcéra. Dcéra už tam nebýva má svoju rodinu a dom na hypotéku. Momentálne na neho tlačí syn aby prepísal na neho kvôli úveru / v tom byte býva manželka a syn /. Čo vlastne by mohol robiť deťom ublížiť nechce ale nechce prísť ani o svôj podiel aj keď nie je byt v osobnom vlastníctve. Na bytovom figurujú aj on aj manželka, že dostali byt. Ako by sa mohol chrániť aby byť sa nepredal aby mu ostalo polka bytu aj keď nechce s tým narábať. Vedeli by ste mi poradiť. Ďakujem za pomoc.
kaco11
08.03.10,11:09
byt je druzstevny. prepisat ho nemoze lebo im nepatri. nie je odkupeny do OV. takze detom neublizi.
Monika C.
08.03.10,11:15
Ďakujem kaco 11 ale predsa ešte mám pohybnosti neviem či ho neodhlásila manželka z bytu nakoľko má trvalý pobyt inde neublíži mu to, že tam už nebýva ani tam nechce bývať či bude mať nárok aj naďalej na tú polku. Syn s manželkou vlastne chcú aby sa prepísal do OV ale priamo na syna bez vysporiadania čo podľa mňa nie je správne a zároveň dcére vykrikuje mama že ju vydedí aj keď ešte nemá z čoho. On skôr chráni dcéru s ktorou má veľmi dobré vzťahy. Čo vlastne by ste poradili majú to odkúpiť do OV obidvaja alebo nechať to tak a po jeho smrti zdedia obe deti. Ide mi o to, že exmanželka bez neho odkúpiť nevie a zato na neho tlačia - hlavne aby sa odkúpilo do OV ale bez neho. Nevadí to, že tam nebýva a ani nebude ? Kým nebude odkúpený má nárok natú svoju polku ?
kaco11
08.03.10,11:29
z trvaleho pobytu ho nemoze len tak odhlasit. nehnutelnost dostali od druzstva na zaklade clenstva. obaja. to ze sa rozviedli neznamena ze ho moze odhlasit. musela by minimalne dokladovat jeho novy pobyt. do ov ho mozu nadobodnut oni dvaja. nasledne az bude byt ich moze nastat prepis na syna ale to by som nerobila. alebo, neviem aky ma vztah so synom,ale ked uz tak nechat si vyplatit polovicu bytu a dat ich dcere. akurat problem u syna a ex bude nadobudacia cena bytu a kupnopredajna. lebo tu by som dala trhovu.

a vdaka za bodik
Monika C.
08.03.10,11:33
kaco 11 tu práve ide o to, že trvalý pobyt má inde a nevieme či exmanželka nenahlásila na bytovom, že tam už nebýva a že má iný trvalý pobyť a v tom možno by som videla problém ? Bod je to najmenej som rada za každú odpoveď veľmi by som mu chcela pomôcť - so synom nemá veľmi dobrý vzťah príde za ním len keď potrebuje peniaze atd. zase dcéra je perfektná.
kaco11
08.03.10,11:41
posuvam

lebo co sa tyka clenskych prav a druzstevneho bytu bez trv pobytu a po rozvode to uz fakt netusim
Monika C.
08.03.10,13:24
posúvam aj ja
Mária27
08.03.10,14:26
Za trvania manželstva získali družstevný byt, teda sa stali spoločnými nájomcami a zároveň členmi družstva. Hodnota členského podielu je súčasťou BSM. Po rozvode musia vyriešiť, komu zostane nájom družstevného bytu a zároveň členstvo v družstve. Robí sa to dohodou, alebo to rozhodne súd na návrh jedného z manželov.

Členský podiel spojený s nájmom družstevného bytu má hodnotu rovnú trhovej cene bytu. Taká hodnota sa bude brať aj v sumáre BSM. BSM je možné vysporiadať do troch rokov od rozvodu ako celok. Ak sa nevysporiada do 3 rokov podľa § 150 obč. zákonníka, nastupuje nevyvrátiteľná domienka podľa § 149, že hnuteľné veci sú toho kto ich užíva; o nehnuteľostiach a iných majetkových právach platí, že sú bývalí manželia ich spoluvlastníkmi.

Členský podiel je iné majetkové právo. Manželka ho musí vyplatiť minimálne z neho, t.j. vyplatiť mu polovicu hodnoty družstevného bytu. Ak by členské práva previedli na syna (obaja), bolo by zase na ich dohode, či mu to všetko dajú zadarmo alebo za úhradu. V tom prípade by dcére mali asi tiež niečo darovať.
Monika C.
08.03.10,14:34
Marika prosím ťa to znamená, že on keď odišiel z bytu a má inde trvalý pobyt čiže v byte už 5 rokov nebýva nemá z toho nič lebo byť uživa manželka so synom ? Už stratil členstvo na bytovom ? Alebo čo môže urobiť aby figuroval naďalej ako člen toho bytu. Ďakujem za odpovede.
Mária27
08.03.10,14:37
Ak nepožiadali o zrušenie spoločného nájmu, stále je spoločným nájomcom aj družstevníkom. Pri družstevných bytoch neplatí to čo pri iných nájomných bytoch, že keď opustí spoločnú domácnosť, stráca právo nájmu.
Monika C.
08.03.10,14:44
Takže nestráca právo ani členstvo na byt ? On nepožiadal o zrušenie spoločného nájmu a čo by si poradila do budúcnosti aby to právo nestratil. Ďakujem za odpovede ale bod budem vedieť udeliť až neskôr.
Mária27
08.03.10,15:07
Ak všetko zostane tak, ako je, zostane aj spoločným nájomcom. Ak manželka požiada o zrušenie spoločného nájmu, on si bude nárokovať (vzájomný návrh) na vyplatenie polovice členského podielu (polovice hodnoty bytu).

Manželka asi práve z toho dôvodu navrhuje byt a členstvo prepísať na syna, aby ho nemusela vyplácať.

Pozri k tomuto aj iné témy v tejto sekcii, napr.:

http://www.porada.sk/t117085-bsm-a-premlcanie.html
Monika C.
08.03.10,15:15
Ďakujem Marika za pomoc. Už je kľudnejší nebolo by fér keď tam nechá všetko ešte príde aj o to čo za 25 rokov vložil do toho bytu aj keď jednoznačne chce to nechať detom ale nie len synovi.
Monika C.
08.03.10,19:25
Ak všetko zostane tak, ako je, zostane aj spoločným nájomcom. Ak manželka požiada o zrušenie spoločného nájmu, on si bude nárokovať (vzájomný návrh) na vyplatenie polovice členského podielu (polovice hodnoty bytu).

Manželka asi práve z toho dôvodu navrhuje byt a členstvo prepísať na syna, aby ho nemusela vyplácať.

Pozri k tomuto aj iné témy v tejto sekcii, napr.:

http://www.porada.sk/t117085-bsm-a-premlcanie.html

Marika nevedela by si mi ešte poradiť - dnes sa stretol so synom ale koniec dopadlo takto : asi pôjdu a odkúpia spoločne aj s exmanželkou do osobného vlastníctva a takto sa zapíše aj do katastra. Načo by mal dávať pozor pri takomto postupe vedela by si mi poradiť. Ďakujem.
Mária27
09.03.10,08:24
Ak sú už rozvedení, asi to nepôjde. Kým sa rozvedení manželia nedohodnú na vyporiadaní BSM, právne (na právne úkony) sa považujú za podielových spoluvlastníkov.

Družstvo môže previesť byt do osobného vlastníctva len svojmu nájomcovi a súčasne členovi. Spoločný nájom družstevného bytu môže vzniknúť len medzi manželmi, vtedy prevádza družstvo byt do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Oni však už nemôžu nadobúdať veci do BSM, lebo nie sú manželia.

Ak by im malo družstvo previesť byt do podielového spoluvlastníctva, muselo by byť zároveň vyriešené, komu zostane členský podiel, ktorý môže byť len v BSM alebo vo vlastníctve len jedného. Obaja rozvedení manželia nemôžu zostať členmi družstva. Ak by sa však dohodli, že členom zostane len jeden, už nemôže družstvo previesť časť bytu nečlenovi.
Monika C.
11.03.10,11:25
Ďakujem Marika za pomoc asi to ostane po starom. Prajem pekný deň.
vladimir 11
16.03.10,17:51
Dobrý deň: prosila by som vás o radu- zdedila som po ockovi 3/20-tiny vo vzťahu k celku rod.domu. Brat má 7/20-tin vo vzťahu k celku. lebo matka aj brat dali svoje čiastky tomuto bratovi. Matka minulý týždeň svoju polovicu domu prepísala darovacou zmluvou tomuto bratovi. Takže ja tam mám len to , čo uvádzam a brat si už chce pomaly prerábať dom . Keďže moja matka ma po ockovej smrti odmieta-nekomunikuje so mnou už rok, preto mne na zlosť to prepísala bratovi./ žiaden dôvod na to nemala/ . Teraz sa mi brat vyhráža, že je to aj moja nehnuteľnosť a musím finančne prispievať na opravu rod.domu -aj keď tam ešte žije matka z druhým bratom a majú tam doživotné právo. Z jeho rečí som vyrozumela, že ma nikdy nemieni vyplatiť. Pokiaľ žije rodič-matka, tak ja ho nenúti ale mám obavy, že či vôbec niečo dostanem z tohoto dedičstva. Rod. dom sme mali na dedičskom konaní ohodnotený na 66.400 euro.Prosila by som poradiť, na akú čiastku mám zákonnou cestou nárok a či po matkinom odchode , ked sa nebude chcieť so mnou vysporiadať slušnou cestu môžem vysporiadanie vymáhať súdnou cestou. / finančne je zabezpečený/.
Chobot
16.03.10,22:27
Dobrý deň: prosila by som vás o radu- zdedila som po ockovi 3/20-tiny vo vzťahu k celku rod.domu. Brat má 7/20-tin vo vzťahu k celku. lebo matka aj brat dali svoje čiastky tomuto bratovi. Matka minulý týždeň svoju polovicu domu prepísala darovacou zmluvou tomuto bratovi. Takže ja tam mám len to , čo uvádzam a brat si už chce pomaly prerábať dom . Keďže moja matka ma po ockovej smrti odmieta-nekomunikuje so mnou už rok, preto mne na zlosť to prepísala bratovi./ žiaden dôvod na to nemala/ . Teraz sa mi brat vyhráža, že je to aj moja nehnuteľnosť a musím finančne prispievať na opravu rod.domu -aj keď tam ešte žije matka z druhým bratom a majú tam doživotné právo.

Musíš aj nemusíš. Ak si spolumajiteľom, mala by si sa spolupodieľať na údržbe domu. Na druhej strane ale máš právo tam bývať, prípadne ak tam nebývaš, požadovať od ostatných nejaké nájomné za to, že používajú tvoju nehnuteľnosť. Takže ak nebudeš od nich požadovať nájomné, nech od teba nežiadajú peniaze na údržbu. Ak budú chcieť peniaze na údržbu, povedz im, že budeš chcieť nejaké nájomné od nich.


Z jeho rečí som vyrozumela, že ma nikdy nemieni vyplatiť. Pokiaľ žije rodič-matka, tak ja ho nenúti ale mám obavy, že či vôbec niečo dostanem z tohoto dedičstva.

Tvoje obavy sú celkom opodstatnené. Poznám viacero takých prípadov, kedy jeden súrodenec žije v rodičovskom dome a nemá záujem ostatných súrodencov vyplatiť. Niekto ti povie, že treba sa súdiť. Áno, teoreticky je to možné. Ale v praxi je to často nemožné, najmä keď ten, čo tam býva, nemá peniaze na vyplatenie. Keby aj vyhrali súd, tak súd neprikáže tomu bývajúcemu predať dom, lebo má deti (konkrétny prípad, čo poznám), ale môže prikázať splácať cenu podielu v splátkach desiatky rokov. Súd nemôže niekoho ani prinútiť zobrať si na vyplatenie úver.


Rod. dom sme mali na dedičskom konaní ohodnotený na 66.400 euro.Prosila by som poradiť, na akú čiastku mám zákonnou cestou nárok a či po matkinom odchode , ked sa nebude chcieť so mnou vysporiadať slušnou cestu môžem vysporiadanie vymáhať súdnou cestou. / finančne je zabezpečený/.

Ak má dom takú hodnotu, akú uvádza, môžeš žiadať 3/20 z tejto hodnoty. Samozrejme môžeš požadovať vyplatiť aj 3/20 z trhovej hodnoty, čo môže byť aj vyššia.

Ako som vyššie uviedol, teoreticky sa môžeš o svoj podiel súdiť, treba si však zvážiť, či to má zmysel, či väčšinový majiteľ ťa má z čoho vyplatiť.
vladimir 11
17.03.10,10:15
Dakujem za odpovede, ale musím to upresniť zrejme som to nejasne napísala. Sme traja súrodenci ja ako sestra a dvaja bratia. Po otcovej smrti bol s dedičstvom problém . Jeden brat/ X / býva s matkou, druhý brat /Y/ má svoj byt a ja ako sestra mám tiež svoj byt. Keďže ten brat /X/ , čo býva s matkou má podlžnosti voči štátu a naháňa ho exekútor , tak svoj podiel dal druhému bratovi /Y/ s tým , že tam má doživotné právo. To ité urobila aj matka , tiež dala svoj podiel po manželovi / čiže našom otcovi / dala bratovi / Y/ a svoju polovicu po roku od otcovej smrti darovacou zmluvou darovala tomu bratovi /Y/ . Takže brat /X / má v dome doživotné právo a matka tiež. Tak vlastníkmi rod. domu sme už len dvaja . Ja ako sestra a brat / Y/ . Ja mám tie 3/20 -tiny a brat /Y/ má tých 7/20 -tin. Obidvaja bývame mimo tohto nášho rod. domu. Ja tam nechodím ,lebo brat /X/ je hulvát a pre neho vznikli tieto spory. Brat /Y/ tam chodí a keďže 3/4 -tiny domu sú jeho , tak sa trasie, aby si to už prerobil. Preto sa mi vyhráža, že keď bude prerábať dom , tak mu musím prispievať na rekonštrukciu, / ktorú si momentálne dom nevyžaduje / pokiaľ tam žije matka. Môže si prerábať ja mu v tom nebránim , ale ja mu prispievať nemienim , pretože v našej nehnuteľnosti žijú 2-osoby. Proste ja z toho nič nemám . len to , že musím platiť daň za nehnuteľnosť. Brat / Y/ býva 20-kilometrov od rod. domu , tak tam chce v budúcnosti bývať , ale nechce sa so mnou dohodnúť o vysporiadaní. Ja tam nebudem v živote bývať ani tam chodiť. Ja bývam 150. kilometrov od rod. domu.Dúfam, že som to trochu obšírnejšie popísala a vopred ďakujem za akoukoľvek radu, lebo sa cítim ukrivdená a nezaslúžila som si takéto konanie od matky. Ale beriem to tam ako to je ,lebo v živote človek nevie , akého podrazu sa dožije po smrti jedného s rodičov. Keby žil náš ocko , tak to by sa nestalo. Myslím si , že pokial žije matka nemá význam sa s s bratom /Y/ handrkovať.
vladimir 11
17.03.10,10:30
Zabudla som napísať , že brat /Y/ je finančne dobre na tom , lebo pracuje dlhé roky v zahraničí a krátko po otcovej smrti mal rečí , že ma vyplatí , keď napíšeme celý dom na neho , ale nakoniec ma neprizvali ani ku stretnutie pred dedičským konaní . Tak som vedela , že je tam špekulácia ako ma oklamať , tak som si svoj podiel po otcovi nechala napísať na seba. Je zmanipulovaný materou a vraj jeho ťažko zarobené peniaze nebude len tak vyhadzovať. Chcel by mať aj dom aj peniaze a to všetko zadarmo. A to nehovorím o pozemku . Na ten sa mu vykašlem, aj keď tam mám aj ja svoj podiel, tak isto tam figurujeme len mi dvaja. Lebo mama a brat /X/ sa vzdali pozemku v prospech brata /Y/ . Dakujem...
Chobot
17.03.10,10:32
Ja mám tie 3/20 -tiny a brat /Y/ má tých 7/20 -tin. .......a keďže 3/4 -tiny domu sú jeho ...

Nejako mi nesedia tie podiely. Kto potom vlastní zvyšných 10/20 - tín? A ako môžu byť 3/4 domu brata Y, keď vlastní 7/20 tín?
Chobot
17.03.10,10:36
Zabudla som napísať , že brat /Y/ je finančne dobre na tom , lebo pracuje dlhé roky v zahraničí a krátko po otcovej smrti mal rečí , že ma vyplatí , keď napíšeme celý dom na neho , ale nakoniec ma neprizvali ani ku stretnutie pred dedičským konaní . Tak som vedela , že je tam špekulácia ako ma oklamať , tak som si svoj podiel po otcovi nechala napísať na seba. Je zmanipulovaný materou a vraj jeho ťažko zarobené peniaze nebude len tak vyhadzovať. Chcel by mať aj dom aj peniaze a to všetko zadarmo. A to nehovorím o pozemku . Na ten sa mu vykašlem, aj keď tam mám aj ja svoj podiel, tak isto tam figurujeme len mi dvaja. Lebo mama a brat /X/ sa vzdali pozemku v prospech brata /Y/ . Dakujem...

Slušne povedané, vyšachovali ťa z toho domu. Zostali ti len 3/20 tiny preto, lebo mama všetko darovala bratovi Y.

AJ tak platí to, čo som napísal, akurát že tvojou jedinou šancou niečo vysporiadať je súdna cesta. Na rekonštrukciu nemusíš prispievať, ak by na tom brat trval, nech ťa vyplatí.
vladimir 11
18.03.10,09:21
Dakujem pekne za odpoveď a tých 10/20 mi dal tretí brat , ktorý je už vysporiadaný. Ešte keď ocko žil tak mu darovacou zmluvou daroval určitý majetok s ktorým sme súhlasili všetci . Takže on už nemal dediť nič, ale neviem prečo bol zahrnutý do dedičov po ockovej smrti, tak ten svoj podiel z rod. domu rozdelil na polovice .Polovicu dal mne a druhú polovicu dal tomu bratovi /Y/ , ktorý býva mimo rod.domu. A aj to mu žerie nervy , že ten vysporiadaný brat nedal celý svoj podiel jemu , ale ho rozdelil medzi nás dvoch. To je asi odlplata za to , že brat /Y/ si dlhé roky nerozumel s ockom .Zase matka mala radšej jeho ako mňa . Je to ťažké ale musím na tie spory zabudnúť , lebo by som dostala infarkt.
Chobot
18.03.10,10:03
Dakujem pekne za odpoveď a tých 10/20 mi dal tretí brat , ktorý je už vysporiadaný. Ešte keď ocko žil tak mu darovacou zmluvou daroval určitý majetok s ktorým sme súhlasili všetci . Takže on už nemal dediť nič, ale neviem prečo bol zahrnutý do dedičov po ockovej smrti, tak ten svoj podiel z rod. domu rozdelil na polovice .Polovicu dal mne a druhú polovicu dal tomu bratovi /Y/ , ktorý býva mimo rod.domu. A aj to mu žerie nervy , že ten vysporiadaný brat nedal celý svoj podiel jemu , ale ho rozdelil medzi nás dvoch. To je asi odlplata za to , že brat /Y/ si dlhé roky nerozumel s ockom .Zase matka mala radšej jeho ako mňa . Je to ťažké ale musím na tie spory zabudnúť , lebo by som dostala infarkt.

TAk teraz si to už domotala totálne. Najprv uvádzaš, že vlastníš 3/20, potom že brat Y je 2/3 - novým vlastníkom a teraz z teba vypadne, že vlastníš ešte 1/2 domu....:confused::confused::confused:

Tak kto vlastní koľko? Kto je väčšinový vlastník?
vladimir 11
18.03.10,12:58
No asi zo mňa nebude dobrý spisovateľ,ale: ja mám tie 3/20 a brat /Y / má tých spomínaných 7/20 , čiže väčšinový vlastník je brat / Y / jednoducho povedané , že sme vlastníci len mi dvaja s takýmito podielmi . Finančne je dosť zabezpečený.
vladimir 11
18.03.10,13:07
Dodatok :zabudla som napísať, že ten brat /Y/ má ešte aj tú darovanú polovicu od matky. Toto čo som písala tieto podiely to je po ocovi. Bratovi to mama darovala len pred 2-týždňami, takže on má tých 7/20 + tu polovicu od mamky.Ja len tie 3/20 z celého domu.
hena22
18.03.10,13:23
Dodatok :zabudla som napísať, že ten brat /Y/ má ešte aj tú darovanú polovicu od matky. Toto čo som písala tieto podiely to je po ocovi. Bratovi to mama darovala len pred 2-týždňami, takže on má tých 7/20 + tu polovicu od mamky.Ja len tie 3/20 z celého domu.

Tie podiely aj tak vôbec nesedia.
Podľa mňa máš 3/16 a brat Y má 13/16
Vychádzam z toho, že po otcovej smrti ostala matke 1/2 z titulu BSM a každému po 1/8 z titulu dedičstva. Brat X dal po 1/16 Vám dvom a matka dala svoj podiel 5/8 bratovi Y.
Takže Ty máš svoju 1/8 a 1/16 po bratovi, spolu 3/16
Brat Y má svoju 1/8 + 1/16 po bratovi + 5/8 od matky, spolu 13/16.
Skús pozrieť do LV či to sedí.
Chobot
18.03.10,13:43
Dodatok :zabudla som napísať, že ten brat /Y/ má ešte aj tú darovanú polovicu od matky. Toto čo som písala tieto podiely to je po ocovi. Bratovi to mama darovala len pred 2-týždňami, takže on má tých 7/20 + tu polovicu od mamky.Ja len tie 3/20 z celého domu.

Tak brat má 17/20 a ty 3/20?

Zober si do ruky LV a tam to pozri. Ak nemáš LV, tak choď na stránku www.katasterportal.sk a tam nájdi tú nehnuteľnosť podľa svojho mena.
vladimir 11
19.03.10,07:28
Dakujem zase za odpovede ale odpíšem to tak ako je to v osvedčení o dedičstva a aj na liste vlastníctva ja to tak isto.Našla so to už na internete ale nám ešte nebol doručený.Toto je osvedčenie po ockovej smrti citujem: Nadobúdateľmi 1/2-ce rod.domu parcela ...., L.V....spolu s 1/2-cou vonkajších úprav sú : ja .....v 3/10-nách z podielu poručiteľla, t.j. v 3/20-nách vo vzťahu k celku , v prospech ktorej sa polovice svojho zákonného dedičného podielu t.j. 1/10-ny vzdal syn poručiteľa...... bez nároku na finančnú náhradu. Dalej brat /Y / V 7/10-nách z podielu poručiteľa , t.j. v 7/20-nách vo vzťahu k celku, v prospech ktorého sa svojho zákonného dedičného púodielu vzdal syn poručiteľa /X/ , manželka poručiteľa a polovice svojho zákonného dedičného podielu t.j. 1/10 syn poručiteľa , všetci bez nároku na finančnú náhradu. ///Takto presne je to tam napísané. A teraz má bret /Y/ ešte aj tú polovicu , čo patrila mame , ale prevod bol robený nedávno tak to ešte nie je na katastri napísané..ja sa vlastne zaujímam , koľko je vlastne moje a ako sa to dá vypočítať,// aj tak to budem potrebovať vedieť do budúcnosti//Zatiaľ veľké ďakujem..
Chobot
19.03.10,08:34
Dakujem zase za odpovede ale odpíšem to tak ako je to v osvedčení o dedičstva a aj na liste vlastníctva ja to tak isto.Našla so to už na internete ale nám ešte nebol doručený.Toto je osvedčenie po ockovej smrti citujem: Nadobúdateľmi 1/2-ce rod.domu parcela ...., L.V....spolu s 1/2-cou vonkajších úprav sú : ja .....v 3/10-nách z podielu poručiteľla, t.j. v 3/20-nách vo vzťahu k celku , v prospech ktorej sa polovice svojho zákonného dedičného podielu t.j. 1/10-ny vzdal syn poručiteľa...... bez nároku na finančnú náhradu. Dalej brat /Y / V 7/10-nách z podielu poručiteľa , t.j. v 7/20-nách vo vzťahu k celku, v prospech ktorého sa svojho zákonného dedičného púodielu vzdal syn poručiteľa /X/ , manželka poručiteľa a polovice svojho zákonného dedičného podielu t.j. 1/10 syn poručiteľa , všetci bez nároku na finančnú náhradu. ///Takto presne je to tam napísané. A teraz má bret /Y/ ešte aj tú polovicu , čo patrila mame , ale prevod bol robený nedávno tak to ešte nie je na katastri napísané..ja sa vlastne zaujímam , koľko je vlastne moje a ako sa to dá vypočítať,// aj tak to budem potrebovať vedieť do budúcnosti//Zatiaľ veľké ďakujem..

ASi bude najlepšie počkať, kým prevod z dedičského kkonania bude zapísaný v LV a potom v LV uvidíš presne svoj podiel. Lebo tak ako je to formulované v osvedčení o dedičstve, je to dosť nejasne napísané. Treba to prečítať aj 5x, aby to človek pochopil, ale už je to jasné.

Otec zanechal svoj podiel 10/20 z celku. Tých 10/20 sa delí rovnakým podielom medzi všetkých dedičov - ste mama, ty, brat X, brat Y a brat neuvedený. Každý ste mali zákonný nárok na 2 podiely z tých otcových 10.

Brat neuvedený sa vzdal polovice svojho podielu v tvoj prospech, preto dostaneš 3/10 (2 svoje podiely a 1 bratov).

Bratovi Y patrí jeho podiel (2 diely) plus to, čo mu nechala mama ( 2 podiely), brat X (2 podiely) a brat neuvedený mu dal polovicu (1 podiel). Celkovo tak má 7 podielov. Neviem prečo všetci prenechali svoje podiely bratovi Y a nerozdelili to inak, ale to bola dohoda medzi dedičmi. keby niektorý dedič na prejednávaní dedičstva vzniesol námietky, tak dohoda by sa neuzavrela a dedil by každý rovnakým dielom. Ty si ale s takýmto rozdelením musela súhlasiť, tak sa teraz nečuduj, že brat Y má 7/20 z nehnuteľnosti.

Brat Y predtým vlastnil (ak som správne pochopil) ešte 10/20, takže teraz bude vlastniť 17/20. Bude teda väčšinovým vlastníkom.

Takže vlastnícke pomery máme dúfam vyjasnené. Teraz ako teda znie otázka? Či čo potrebuješ vedieť? Lebo mi to už po toľkých príspevkoch uniklo.

Z toho vyplýva, že z dedičstva ty získaš 3/20-iny. AK si predtým nič nevlastnila, tak budeš vlastniť len tie 3/20-ny.
Chobot
19.03.10,08:39
Dakujem pekne za odpoveď a tých 10/20 mi dal tretí brat , ktorý je už vysporiadaný. Ešte keď ocko žil tak mu darovacou zmluvou daroval určitý majetok s ktorým sme súhlasili všetci . Takže on už nemal dediť nič, ale neviem prečo bol zahrnutý do dedičov po ockovej smrti, tak ten svoj podiel z rod. domu rozdelil na polovice .Polovicu dal mne a druhú polovicu dal tomu bratovi /Y/ , ktorý býva mimo rod.domu. A aj to mu žerie nervy , že ten vysporiadaný brat nedal celý svoj podiel jemu , ale ho rozdelil medzi nás dvoch. To je asi odlplata za to , že brat /Y/ si dlhé roky nerozumel s ockom .Zase matka mala radšej jeho ako mňa . Je to ťažké ale musím na tie spory zabudnúť , lebo by som dostala infarkt.

Tak toto je ten neznámy element, ktorého si zamlčala. Samozrejme že dedí, ak je otcov syn. Nemôže sa vopred vzdať nároku na dedičstvo. Zo zákona aj on musí byť prizvaný na ded. konanie, lebo je právoplatným dedičom a má zákonný nárok na dedičstvo. Jedine na konaní sa môže vzdať dedičstva, čo aj v zápisnici urobil.
vladimir 11
19.03.10,10:32
Tak ďakujem pekne: chcela som vlastne vedieť, či mu musím prispievať na údržbu rod.domu , lebo sa mi vyhráža , že mi bude posielať šeky. Ja tam nechodím ani nebývam. On si chce pomaly prerábať strechu a fasádu na dome. Na dedičskom konaní som s tým súhlasila, ako to delili , lebo som sa nechcela s nimi handrkovať. Ja chcem len to , čo mi patrí po ockovi a od nich nechcem nič. Býva tam matka a brat /X/ majú doživotné právo.
hena22
19.03.10,10:45
Tak ďakujem pekne: chcela som vlastne vedieť, či mu musím prispievať na údržbu rod.domu , lebo sa mi vyhráža , že mi bude posielať šeky. Ja tam nechodím ani nebývam. On si chce pomaly prerábať strechu a fasádu na dome. Na dedičskom konaní som s tým súhlasila, ako to delili , lebo som sa nechcela s nimi handrkovať. Ja chcem len to , čo mi patrí po ockovi a od nich nechcem nič. Býva tam matka a brat /X/ majú doživotné právo.

Ako vlastník máš nejaké povinnosti aj práva.
Nehnuteľnosť treba udržiavať, to však podľa mňa neznamená, že musíš platiť rozsiahlu rekonštrukciu. Myslí sa tým bežná údržba, aby Ti dom nakoniec nespadol na hlavu.
Máš ale napríklad aj právo požadovať nájomné od ľudí, užívajúcich Tvoj majetok. Samozrejme oni si tam sami musia platiť aj spotrebované energie.
Skús ešte pohľadať na porade, rozoberali sa tu aj témy ako je to s vyplatením podielu súdnou cestou, napr. aj tu http://www.porada.sk/t129591-dedicske-konanie-vyplatenie-podielu.html
Mária27
24.05.11,08:07
Marika nevedela by si mi ešte poradiť - dnes sa stretol so synom ale koniec dopadlo takto : asi pôjdu a odkúpia spoločne aj s exmanželkou do osobného vlastníctva a takto sa zapíše aj do katastra. Načo by mal dávať pozor pri takomto postupe vedela by si mi poradiť. Ďakujem.

Našla som judikát, podľa ktorého je možné previesť družstevný byt po rozvode obom bývalým manželom družstevníkom do podielového vlastníctva, ak sa nedohodli na zrušení spoločného nájmu bytu.

Druhý judikát priznáva právo rozvedenému manželovi družstevníkovi na prevod, hoci sa z bytu pred rokmi odsťahoval.