Zavrieť

Porady

Dedičské konanie - vyplatenie podielu

V septembri minuleho roka mi zomrel otec. Teraz nas caka dedicske konanie. Otec spolu s matkou vlastnili byt (pol napol), v ktorom byvam od narodenia aj so sestrou. Otec mal z prveho manzelstva este tri deti. Na jeho polovicu bytu sme teda 6 dedici. So sestrou a mamou uznavame pravoplatny podiel zvysnych 3 surodencov, ale nemame financne prostriedky, aby sme im mohli vyplatit ich podiel. S navrhom, ze budu spoluvlastnici a ze mozu byt vyplateni niekedy v buducnosti (mozno ak sa preda byt za par rokov), nesuhlasia a ziadaju odo mna, aby som si zobral uver na 15 000 eur a vyplatil ich. Ja sa ale nechcem takto zadlzovat a myslim si, ze by som taky uver ani neziskal, kedze som od septembra nastupil na doktorantske studium s pracovnou zmluvou na dobu urcitu (4 roky). Viete mi povedat coho sa mam obavat a ako sa mozem branit??
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

vaso1985 Pozri príspevok
V septembri minuleho roka mi zomrel otec. Teraz nas caka dedicske konanie. Otec spolu s matkou vlastnili byt (pol napol), v ktorom byvam od narodenia aj so sestrou. Otec mal z prveho manzelstva este tri deti. Na jeho polovicu bytu sme teda 6 dedici. So sestrou a mamou uznavame pravoplatny podiel zvysnych 3 surodencov, ale nemame financne prostriedky, aby sme im mohli vyplatit ich podiel. S navrhom, ze budu spoluvlastnici a ze mozu byt vyplateni niekedy v buducnosti S týmto by som nesúhlasila, je pre vás nevýhodné ich dať ako spoluvlastníkov, nakoľko pri predaji by si musel mať ich súhlas. A vo všetkom by si bol viazaní na nich. Tiež by som vyplatila nevlastných súrodencov.
(mozno ak sa preda byt za par rokov), nesuhlasia a ziadaju odo mna, aby som si zobral uver na 15 000 eur a vyplatil ich. Ak chcú vyplatiť, tak je to pre teba lepšie. Dá sa dohodnúť na splátkach hned u notára. A tiež aj na dobe do kedy ich treba vyplatiť. Nemusíš ich vyplácať sám. Lebo ak by si ich vyplatil sám, tak ich podiel na byte prejde na teba a nie na sestru abo mamu. Môžete sa dohodnúť, že každý vyplatíte jedného dediča.
Ja sa ale nechcem takto zadlzovat a myslim si, ze by som taky uver ani neziskal, kedze som od septembra nastupil na doktorantske studium s pracovnou zmluvou na dobu urcitu (4 roky). Viete mi povedat coho sa mam obavat a ako sa mozem branit??
Určite je pre Vás lepšie vziať úver a vyplatiť ich. Nakoľko nevieš ako v budúcnosti porastú ceny nehnuteľností. A budeš ich musieť vyplácať z vyššej sumy. A navyše ak zhodnotíte nehnuteľnosť, napr. prerábkou rekonštrukciou, tak aj to dvihne jej cenu a vy z vyššej ceny budete vyplácať nevlastných súrodencov.

Navrhni splátkový kalendár. Na časť dedičského podielu vezmi úver, a ostatok dohodni si splátky.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
vaso1985 Pozri príspevok
V septembri minuleho roka mi zomrel otec. Teraz nas caka dedicske konanie. Otec spolu s matkou vlastnili byt (pol napol), v ktorom byvam od narodenia aj so sestrou. Otec mal z prveho manzelstva este tri deti. Na jeho polovicu bytu sme teda 6 dedici. So sestrou a mamou uznavame pravoplatny podiel zvysnych 3 surodencov, ale nemame financne prostriedky, aby sme im mohli vyplatit ich podiel. S navrhom, ze budu spoluvlastnici a ze mozu byt vyplateni niekedy v buducnosti (mozno ak sa preda byt za par rokov), nesuhlasia a ziadaju odo mna, aby som si zobral uver na 15 000 eur a vyplatil ich. Ja sa ale nechcem takto zadlzovat a myslim si, ze by som taky uver ani neziskal, kedze som od septembra nastupil na doktorantske studium s pracovnou zmluvou na dobu urcitu (4 roky). Viete mi povedat coho sa mam obavat a ako sa mozem branit??
Tak v prvom prípade, nevlastní súrodenci ťa nemôže nútiť, aby si si vzal úver. Po skončení dedičského konania a vydaní osvedčenia o dedičstve predpokladám, že sa všetci 6 stanete podielovými spoluvlastníkmi. Až po vystavení tejto listiny môžete dať návrh na súd na vyporiadanie spoluvlastníctva. Je už na súde, ako rozhodne. § 142 zákona č. 40/1964 OZ
0 0
vaso1985 vaso1985

vaso1985 je offline (nepripojený) vaso1985

Xanti Pozri príspevok
Určite je pre Vás lepšie vziať úver a vyplatiť ich. Nakoľko nevieš ako v budúcnosti porastú ceny nehnuteľností. A budeš ich musieť vyplácať z vyššej sumy. A navyše ak zhodnotíte nehnuteľnosť, napr. prerábkou rekonštrukciou, tak aj to dvihne jej cenu a vy z vyššej ceny budete vyplácať nevlastných súrodencov.

Navrhni splátkový kalendár. Na časť dedičského podielu vezmi úver, a ostatok dohodni si splátky.
No nad tymi splatkami som rozmyslal aj ja. Lenze surodenci chcu mat peniaze teraz a preto neviem, ci by suhlasali so splatkami. Ale docital som sa, ze keby to islo k sudu, tak by sud s ohladom na nasu financnu situacii asi aj tak nariadil splatkovy kalendar. Ci nie??
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

vaso1985 Pozri príspevok
No nad tymi splatkami som rozmyslal aj ja. Lenze surodenci chcu mat peniaze teraz a preto neviem, ci by suhlasali so splatkami. Ale docital som sa, ze keby to islo k sudu, tak by sud s ohladom na nasu financnu situacii asi aj tak nariadil splatkovy kalendar. Ci nie??
Nemyslím vyplácať splátkami celú sumu. Určite by som vzala úver a čiastočne vyplatila a ten zvyšok by som rozdelila po splátkach ale nie po mesačných splátkach.

TIež by si chcel dostať "bunču" prachov naraz a nie po pár € každý mesiac, pričom tie peniaze spotrebuješ bežne a ani si to dedičstvo "neužiješ". Takže daj im návrh, že polovicu vyplatíš hned. A druhú im zaplatíš v troch splátkach, pričom každý rok dostanú jednu splátku. Abo čosi také.
0 0
vaso1985 vaso1985

vaso1985 je offline (nepripojený) vaso1985

Takze taky vysoky uver ako by som potreboval nedostanem, maximalne tak len malu ciastku co sa v podstate ani neoplati zadlzit sa pre to. Ale potreboval by som, keby mi niekto presne vysvetlil ako sa vyriesi to bezpodielove vlastnictvo bytu, resp. aku ciastku bude dedit manzelka a aku 5 deti neboheho?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

vaso1985 Pozri príspevok
Takze taky vysoky uver ako by som potreboval nedostanem, maximalne tak len malu ciastku co sa v podstate ani neoplati zadlzit sa pre to. Ale potreboval by som, keby mi niekto presne vysvetlil ako sa vyriesi to bezpodielove vlastnictvo bytu, resp. aku ciastku bude dedit manzelka a aku 5 deti neboheho?
Tvoja mama z BSM bude mat polovicu 1/2 tá druhá tzv. otcova 1/2 sa bude deliť medzi teba, mamu, sestru a tých 3 súrodencov.

To znamená, že ty dostaneš z dedičstva 1/12 ,
tvoja sestra 1/12 ,
tvoji nevlastný súrodenci každý po 1/12 teda spolu 3/12
a tvoja mama dostane 7/12 bytu.
Ked tie podiely zrátaš musíš dostať celok teda 12/12.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Xanti Pozri príspevok
Tvoja mama z BSM bude mat polovicu 1/2 tá druhá tzv. otcova 1/2 sa bude deliť medzi teba, mamu, sestru a tých 3 súrodencov.

To znamená, že ty dostaneš z dedičstva 1/12 ,
tvoja sestra 1/12 ,
tvoji nevlastný súrodenci každý po 1/12 teda spolu 3/12
a tvoja mama dostane 7/12 bytu.
Ked tie podiely zrátaš musíš dostať celok teda 12/12.
Súhlasím a ešte dodám že v slušnych rodinách sa to robí tak že by sa byt napísal len na mamu a biť o dedičstvo sa možete až po jej smrti
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pivko Pozri príspevok
Súhlasím a ešte dodám že v slušnych rodinách sa to robí tak že by sa byt napísal len na mamu a biť o dedičstvo sa možete až po jej smrti
Nemusí to byť tak, mama sa môže dedičského podielu 1/12 vzdať v prospech svojich detí. Polovica bytu je aj tak jej.
0 0
vaso1985 vaso1985

vaso1985 je offline (nepripojený) vaso1985

Xanti Pozri príspevok
Tvoja mama z BSM bude mat polovicu 1/2 tá druhá tzv. otcova 1/2 sa bude deliť medzi teba, mamu, sestru a tých 3 súrodencov.

To znamená, že ty dostaneš z dedičstva 1/12 ,
tvoja sestra 1/12 ,
tvoji nevlastný súrodenci každý po 1/12 teda spolu 3/12
a tvoja mama dostane 7/12 bytu.
Ked tie podiely zrátaš musíš dostať celok teda 12/12.
aha. dakujem za vysvetlenie. uz som mal v tom vsetkom chaos, lebo jeden pravnik mi vysvetloval, ze mama ako manzelka by mala zdedit polovicu z otcoveho majetku (cize az polovicu z otcovej 1/2 bytu) a 5 deti si rozdeli zvysok..ale podla teba teda kazdy dostane rovnaky diel s otcovho majetku vratane manzelky..
0 0
vaso1985 vaso1985

vaso1985 je offline (nepripojený) vaso1985

pivko Pozri príspevok
Súhlasím a ešte dodám že v slušnych rodinách sa to robí tak že by sa byt napísal len na mamu a biť o dedičstvo sa možete až po jej smrti
ja len suhlasim, ale bohuzial nemozem hovorit za vsetkych..mne sa cela tato situacii hnusi..
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

vaso1985 Pozri príspevok
ja len suhlasim, ale bohuzial nemozem hovorit za vsetkych..mne sa cela tato situacii hnusi..
Toto by sa dalo urobiť (aj sa často robí) v prípade vlastných súrodencov. Nevlastní by týmto gestom o dedičstvo definitívne prišli, takže týmto smerom škoda uvažovať.
Inak myslím, že mame patrí pol bytu z titulu zániku BSM a z otcovej polovice delia všetci oprávnení rovným dielom, takže každý 1/6
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

vaso1985 Pozri príspevok
aha. dakujem za vysvetlenie. uz som mal v tom vsetkom chaos, lebo jeden pravnik mi vysvetloval, ze mama ako manzelka by mala zdedit polovicu z otcoveho majetku (cize az polovicu z otcovej 1/2 bytu) a 5 deti si rozdeli zvysok..ale podla teba teda kazdy dostane rovnaky diel s otcovho majetku vratane manzelky..
Určite je to tak... tvojej mame ostane 1/2 pre lepšie rátanie 6/12.
A ostatných 6/12 sa podelí medzi Vás dedičov . Ste 6 dedičia - ty, mama, sestra a 3 nevlastný súrodenci.

Ten právnik vysvetloval zle. Lebo aj tvoja mama má nárok na dedičstvo po svojom manželovi. A tá polovica bytu jej patrí zo zákona.
0 0
vaso1985 vaso1985

vaso1985 je offline (nepripojený) vaso1985

Bohuzial nakoniec to asi vazne pojde k sudu, lebo v hotovosti tolko penazi naraz nemozme dat nikdy dokopy. Vie mi niekto povedat co ma asi na sude caka?? Moze nas sud nutit k predaju bytu alebo k niecomu podobnemu napriklad k vymene bytu za mensi?? ako tieto spory vobec dopadnu??
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Prebehlo už dedičské konanie? Až potom sa to môže dať na súd. A to ešte pred súdom sa musia pokúsiť riešiť to dohodou :-)
Možno do dedičstva ide aj niečo iné okrem bytu. Vtedy by sa mohli nevlastní súrodenci vzdať bytu a dostali by za to niečo iné.
Ak s nimi nebude rozumná reč, treba počkať, kým bude dedičstvo právoplatné, aj zápis podielov v katastri a potom čakať, čo navrhnú.
Možno to nakoniec nebude také tragické...
Naposledy upravil hena22 : 04.02.10 at 20:27
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

vaso1985 Pozri príspevok
Bohuzial nakoniec to asi vazne pojde k sudu, lebo v hotovosti tolko penazi naraz nemozme dat nikdy dokopy. Vie mi niekto povedat co ma asi na sude caka?? Moze nas sud nutit k predaju bytu alebo k niecomu podobnemu napriklad k vymene bytu za mensi?? ako tieto spory vobec dopadnu??
Súd môže prikázať byt jednému spoluvlastníkovi (aj viacerým) za primeranú náhradu, môže prikázať predať byt, ale môže aj rozhodnúť tak, že spoluvlastníctvo nezruší a nevyporiada prikázaním veci za náhradu alebo predajom. Podmienkou je dôvod hodný osobitného zreteľa.

Dôvodom osobitného zreteľa je práve stav povinného: zdravotný stav, vek, sociálna situácia, bývanie v byte a nedostupnosť iného bývania ... Vtedy skutočne musia oprávnení počkať, veď otec mohol zomrieť oveľa neskôr. Ale to záleží len od súdu. Aspoň budete ale vedieť, čím súdu dôvodiť, keď navrhnete splácanie.

§ 142 obč. zák.:

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť ...

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ale veď bude treba vyplácať len 3/12, teda 1/4 nehnuteľnosti.

Tiež je možné im ponúknuť iný majetok (ak bol) namiesto ich podielov, ktoré by dedili. a na dedičskom konaní sa musíte dohodnúť, aby niečo platilo, ak jeden povie, že chce prachy a druhý, že nemá, nech si berú podiel, tak to nie je dohoda.
0 0
vaso1985 vaso1985

vaso1985 je offline (nepripojený) vaso1985

situacia je takato: dedicske konanie prebehne buduci tyzden..okrem bytu ktory bol v BSM mamy a otca uz nie je nic ine co by sa dedilo, cize im nemame co ine ponuknut..nemozem zobrat hypoteku na ten byt kedze nie je vysporiadane vlastnictvo a na zaklade dedicstva teda budeme viaceri vlastnikmi ale mama bude mat v kazdom pripade najvacsi podiel aj s nami a okrem toho v nom byvame od narodenia (teda aspon ja so sestrou). predpokladam ze sud bude na toto prihliadat a byt pripadne nam s tym ze nariadi vysporiadanie zvysnych podielov. Ale pri nasej socialnej situacii (ja som zamestnany na 4 roky na dobu urcitu od septembra 2009, sestra asi pride o pracu a mama je na dochodku) nemozeme inak vyplatit podiely ako nejakymi splatkami..A vymenit byt za iny mensi tiez nechceme lebo tam predsa zijeme tolko rokov a nikto nezaruci ze zozenieme adekvatnu nahradu a zaroven zostanu peniaze na vyplatenie podielov. Nevlast. brat mi tvrdi, ze sa radili s pravnikom a podla neho moze sud nariadit exekuciu bytu. je to pravda?
0 0
vaso1985 vaso1985

vaso1985 je offline (nepripojený) vaso1985

a ta 1/4 predstavuje cca 15 000 eur..tak to vazne neviem ako mam zohnat..
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

vaso1985 Pozri príspevok
a ta 1/4 predstavuje cca 15 000 eur..tak to vazne neviem ako mam zohnat..
Dosť vysoká suma ale nie nepredstaviteľne.
Založ si stavebné sporenie a požiadaj o úver na vyplatenie dedičov z bytu, vlastne odkúpiš ich podiely zo stavebného šporenia. Na to sa prostriedky zo stavebka použiť dajú . A dá sa zobrať aj medziúver.

Chod sa o tom poradiť do stavebnej sporiteľni.
0 0
vaso1985 vaso1985

vaso1985 je offline (nepripojený) vaso1985

Xanti Pozri príspevok
Dosť vysoká suma ale nie nepredstaviteľne.
Založ si stavebné sporenie a požiadaj o úver na vyplatenie dedičov z bytu, vlastne odkúpiš ich podiely zo stavebného šporenia. Na to sa prostriedky zo stavebka použiť dajú . A dá sa zobrať aj medziúver.

Chod sa o tom poradiť do stavebnej sporiteľni.
nad stavebnym sporenim som rozmyslal aj pred tym ako vznikla tato situacia lenze aj ked si zalozim sporenie tak tusim skor ako po 3 rokoch sporenia mi uver nedaju..musim tam mat aj nieco nasporene a podla toho sa odvija aj vyska uveru..takze oni asi tiez nebudu cakat 3 roky kym mi daju nejaky uver v stavebnej ci ze toto realne tiez nevidim..a pochodil som viacere banky nie je to vobec jednoduche..ako varvim vasde by mi dali uver max. do 3 000 eur a to by nevlastni surodenci vysmiali s takou sumou..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať