Zavrieť

Porady

Dedičské konanie - vyplatenie podielu

V septembri minuleho roka mi zomrel otec. Teraz nas caka dedicske konanie. Otec spolu s matkou vlastnili byt (pol napol), v ktorom byvam od narodenia aj so sestrou. Otec mal z prveho manzelstva este tri deti. Na jeho polovicu bytu sme teda 6 dedici. So sestrou a mamou uznavame pravoplatny podiel zvysnych 3 surodencov, ale nemame financne prostriedky, aby sme im mohli vyplatit ich podiel. S navrhom, ze budu spoluvlastnici a ze mozu byt vyplateni niekedy v buducnosti (mozno ak sa preda byt za par rokov), nesuhlasia a ziadaju odo mna, aby som si zobral uver na 15 000 eur a vyplatil ich. Ja sa ale nechcem takto zadlzovat a myslim si, ze by som taky uver ani neziskal, kedze som od septembra nastupil na doktorantske studium s pracovnou zmluvou na dobu urcitu (4 roky). Viete mi povedat coho sa mam obavat a ako sa mozem branit??
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

vaso1985 Pozri príspevok
nad stavebnym sporenim som rozmyslal aj pred tym ako vznikla tato situacia lenze aj ked si zalozim sporenie tak tusim skor ako po 3 rokoch sporenia mi uver nedaju..musim tam mat aj nieco nasporene a podla toho sa odvija aj vyska uveru..takze oni asi tiez nebudu cakat 3 roky kym mi daju nejaky uver v stavebnej ci ze toto realne tiez nevidim..a pochodil som viacere banky nie je to vobec jednoduche..ako varvim vasde by mi dali uver max. do 3 000 eur a to by nevlastni surodenci vysmiali s takou sumou..
Mýliš sa, preto ťa posielam do stavebnej sporiteľne.
Čítaj zdroj : http://www.pss.sk/sk/uvery/medziuver/

krátky výcuc
Mimoriadny medziúver (XXL úver, Úver XXL konštant)

je medziúver, ktorý môžete získať bez počiatočného vkladu či predchádzajúceho sporenia. Je určený na rýchle financovanie bývania, napr. na kúpu bytu či rodinného domu, ich výstavbu alebo rekonštrukciu.
Ročná úroková sadzba a podmienky poskytnutia.
0 0
vaso1985 vaso1985

vaso1985 je offline (nepripojený) vaso1985

Xanti Pozri príspevok
Mýliš sa preto ťa posielam do stavebnej sporiteľne.

krátky výcuc
Mimoriadny medziúver (XXL úver, Úver XXL konštant)

je medziúver, ktorý môžete získať bez počiatočného vkladu či predchádzajúceho sporenia. Je určený na rýchle financovanie bývania, napr. na kúpu bytu či rodinného domu, ich výstavbu alebo rekonštrukciu.
dobre pozrem sa na to..dakujem zatial za rady..vsetkym
0 0
vaso1985 vaso1985

vaso1985 je offline (nepripojený) vaso1985

a vie mi teda este niekto povedat ci by teda sud mohol nakoniec nariadit tu exekuciu??
0 0
vaso1985 vaso1985

vaso1985 je offline (nepripojený) vaso1985

Xanti Pozri príspevok
Mimoriadny medziúver (XXL úver, Úver XXL konštant)

je medziúver, ktorý môžete získať bez počiatočného vkladu či predchádzajúceho sporenia. Je určený na rýchle financovanie bývania, napr. na kúpu bytu či rodinného domu, ich výstavbu alebo rekonštrukciu.
toto teda naozaj nevidim realne lebo "Zabezpečenie úveru = záložné právo na nehnuteľnosť alebo hnuteľná zábezpeka"

ja ten byt predsa nemozem zalozit ked nie je vylucne moj alebo nas, nie??
po dedicskom konani v nom zo zakona ziskaju podiel aj nevlastni surodenci..ci ze by to asi museli podpisat so mnou ako spoluvlastnici nie??
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Xanti Pozri príspevok
Dosť vysoká suma ale nie nepredstaviteľne.
Založ si stavebné sporenie a požiadaj o úver na vyplatenie dedičov z bytu, vlastne odkúpiš ich podiely zo stavebného šporenia. Na to sa prostriedky zo stavebka použiť dajú . A dá sa zobrať aj medziúver.

Chod sa o tom poradiť do stavebnej sporiteľni.
Medziúver zo stavebného sporenia je jedným z najdrahších aký môže byť... čo hovorí na danú situáciu sestra a aká je jej pracovná / finančná situácia?
Keďže ste na doktorandskom štúdiu, t.j. prácu máte na 4 roky viac menej istú, skúste požiadať o úver spolu so sestrou. Ak budete dvaja spolužiadatelia 15 tis. Eur nie je až taká veľká suma peňazí aby Vám ju povedzme na 30 rokov nepožičali za ďalšie je to len 25 % z hodnoty bytu, t.j. banka ma dobru záruku že na tom neprerobí... napr. na stranke www.totalmoney.sk pri hypoteke pre mladých hodnote bytu 60000 a úvere 15000 by Vám mesačna splátka vyšla na 52,05 € v Dexií...
Skúste sa so súrodencami dohodnúť, že musia súhlasiť s tým, že budú vyplatení do xyteho dňa od pravoplatnosti rozhodnutia akonáhle bude byt prepísaný na Vás, sestru a mamu môžete požiadať o úver a súrodencov z neho vyplatiť...
ďalším faktorom je, aká je skutočná hodnota bytu? 60000 € je Váš odhad, nakoľko častokrát bývajú ľudia prekvapení, ale pri dedičských konaniach sú posudky na hodnotu nehnuteľnosti zväčša nižšie ako v realitnej inzercií... t.j. vôbec sa nemusí jednať o 15000 €

Veľa štastia:-)
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..a nedalo by sa to riešiť tak, že ty so sestrou by ste na dedičskom konaní dali svoje podiely matke, aj s právom dožitia v byte?..potom by sa byt nemohol dostať do exekúcie, pretože by na ňom bolo vecné bremeno- matka, ktorá by tam žila,no a potom si daj urobiť odhad bytu, vypočíta sa čiastka pre tých troch a budú musieť súhlasiť so splátkami, pretože aj súd by musel uznať, že tebe taký vysoký úver nikto nedá, matke a sestre tiež nie....možno sa mýlim, lebo len uvažujem nad situáciou, ale poznám taký prípad, keď sa dedičstvo riešilo takto, podiely sa vyplácali po čiastkach..
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

vaso1985 Pozri príspevok
toto teda naozaj nevidim realne lebo "Zabezpečenie úveru = záložné právo na nehnuteľnosť alebo hnuteľná zábezpeka"

ja ten byt predsa nemozem zalozit ked nie je vylucne moj alebo nas, nie??
po dedicskom konani v nom zo zakona ziskaju podiel aj nevlastni surodenci..ci ze by to asi museli podpisat so mnou ako spoluvlastnici nie??
Na tieto veci je ti lepšie sa ísť opýtať priamo na pobočku do sporiteľne.
Na to Ti odpovedať neviem, a ak ich chceš vyplatiť a sa to dá do notárskej zápisnice tak tvojich nevlastných súrodencov nenapíšu na LV ale tebe napíšu do osvedčenia, že si povinný ich vyplatiť.

Takže súhlas Ti bude musieť dať mama a sestra. A to myslím problém nebude či áno?

Chod sa pýtať, ako ked chcú nevlastný peniaze, tak musíš hladať cestičky ako im to vyplatiť lebo ako im to nevyplatiť neexistuje.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ice dive Pozri príspevok
Medziúver zo stavebného sporenia je jedným z najdrahších aký môže byť... čo hovorí na danú situáciu sestra a aká je jej pracovná / finančná situácia?
Keďže ste na doktorandskom štúdiu, t.j. prácu máte na 4 roky viac menej istú, skúste požiadať o úver spolu so sestrou. Ak budete dvaja spolužiadatelia 15 tis. Eur nie je až taká veľká suma peňazí aby Vám ju povedzme na 30 rokov nepožičali za ďalšie je to len 25 % z hodnoty bytu, t.j. banka ma dobru záruku že na tom neprerobí... napr. na stranke www.totalmoney.sk pri hypoteke pre mladých hodnote bytu 60000 a úvere 15000 by Vám mesačna splátka vyšla na 52,05 € v Dexií...
Skúste sa so súrodencami dohodnúť, že musia súhlasiť s tým, že budú vyplatení do xyteho dňa od pravoplatnosti rozhodnutia akonáhle bude byt prepísaný na Vás, sestru a mamu môžete požiadať o úver a súrodencov z neho vyplatiť...
ďalším faktorom je, aká je skutočná hodnota bytu? 60000 € je Váš odhad, nakoľko častokrát bývajú ľudia prekvapení, ale pri dedičských konaniach sú posudky na hodnotu nehnuteľnosti zväčša nižšie ako v realitnej inzercií... t.j. vôbec sa nemusí jednať o 15000 €

Veľa štastia:-)
Ice keby si čítal poriadne tak zadávateľ píše o tom, že sestra zrejme príde o prácu. A áno je to jedno z najdrahších riešení ale vždy lepšie ako prísť o byt, a súdiť sa o neho roky a platiť poplatky a všetko okolo toho.

Navyše tento medziúver vie splatiť aj skôr.

Detto, dá sa vziať aj hypoúver na tento byt. Na odkúpenie podielov. Ale to všetko treba riešiť s bankami. A ísť tam s konkretnymi otázkami, opýtať sa čo by ak by. A ako to treba urobiť a aké by boli podmienky ... atd atd.
0 0
vaso1985 vaso1985

vaso1985 je offline (nepripojený) vaso1985

Ice dive Pozri príspevok
Medziúver zo stavebného sporenia je jedným z najdrahších aký môže byť... čo hovorí na danú situáciu sestra a aká je jej pracovná / finančná situácia?
dakujem za radu.. co sa tyka sestry tak momentalne riesi pohovory do ine zamestnania takze neviem ci sa znova zamestna ale iste je ze v sucasnej praci konci..a ked sa zamestna bude v skusobnej dobe cize ak si udrzi pracu mohli by o uver poziadat az po 3 mesiacochlebo ked je v skusobnej dobe tak jej uver nedaju..
a co sa tyka toho ohodnotenia bytu tak som tiez premyslal ze dat urobit ten posudok aj ked to nie je lacna zalezitost ale v konecnom dosledku by mozno naozaj bola ta cena bytu mensia..
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Pokiaľ cena bytu v dedičskom konaní nebude stanovená "priaznivo nízko", ja by som to v prvom kole nechala dediť v zmysle zákona t.j. podielom pre všetkých zúčastnených. A následne by som čakala, čo menšinoví vlastníci. Nikdy by som netvrdila, že sa s nimi nechcem dohodnúť, veď chcem ale ako to urobiť? Trvala by som na splátkach a podobne. A medzitým šetrím ako sa dá.
btw, všetci 3 chcú vyplatiť? alebo ako.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

vaso1985 Pozri príspevok
dakujem za radu.. co sa tyka sestry tak momentalne riesi pohovory do ine zamestnania takze neviem ci sa znova zamestna ale iste je ze v sucasnej praci konci..a ked sa zamestna bude v skusobnej dobe cize ak si udrzi pracu mohli by o uver poziadat az po 3 mesiacochlebo ked je v skusobnej dobe tak jej uver nedaju..
a co sa tyka toho ohodnotenia bytu tak som tiez premyslal ze dat urobit ten posudok aj ked to nie je lacna zalezitost ale v konecnom dosledku by mozno naozaj bola ta cena bytu mensia..
NO a navyše ten posudok Ti nemusia uznať nevlastný súrodenci a budú požadovať vlastný a tam si ho zaplatia oni a znalec ich môže byt nadhodnotiť tvoj podhodnotiť a v konečnom efekte budeš asi zase na bajočko tej sume.

Ako zatial nerieš znalecký posudok, to môžeš riešiť už priamo pri dedičskom konaní.
0 0
vaso1985 vaso1985

vaso1985 je offline (nepripojený) vaso1985

pepsikova Pozri príspevok
..a nedalo by sa to riešiť tak, že ty so sestrou by ste na dedičskom konaní dali svoje podiely matke, aj s právom dožitia v byte?..potom by sa byt nemohol dostať do exekúcie, pretože by na ňom bolo vecné bremeno- matka, ktorá by tam žila,no a potom si daj urobiť odhad bytu, vypočíta sa čiastka pre tých troch a budú musieť súhlasiť so splátkami, pretože aj súd by musel uznať, že tebe taký vysoký úver nikto nedá, matke a sestre tiež nie....možno sa mýlim, lebo len uvažujem nad situáciou, ale poznám taký prípad, keď sa dedičstvo riešilo takto, podiely sa vyplácali po čiastkach..
dakujem skusim sa o tomto poradit s pravnikom..
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

hena22 Pozri príspevok
Pokiaľ cena bytu v dedičskom konaní nebude stanovená "priaznivo nízko", ja by som to v prvom kole nechala dediť v zmysle zákona t.j. podielom pre všetkých zúčastnených. A následne by som čakala, čo menšinoví vlastníci. Nikdy by som netvrdila, že sa s nimi nechcem dohodnúť, veď chcem ale ako to urobiť? Trvala by som na splátkach a podobne. A medzitým šetrím ako sa dá.
btw, všetci 3 chcú vyplatiť? alebo ako.
Neviem,
ja by som nedala nikoho druhého napísať do LV v byte v ktorom žijem celý život. Určite by som navrhovala riešenie v prvom kole, také že áno chcem vyplatiť chcem splátkový kalendár a budem splácať toľko a toľko mesačne dajme tomu.
0 0
vaso1985 vaso1985

vaso1985 je offline (nepripojený) vaso1985

hena22 Pozri príspevok
Pokiaľ cena bytu v dedičskom konaní nebude stanovená "priaznivo nízko", ja by som to v prvom kole nechala dediť v zmysle zákona t.j. podielom pre všetkých zúčastnených. A následne by som čakala, čo menšinoví vlastníci. Nikdy by som netvrdila, že sa s nimi nechcem dohodnúť, veď chcem ale ako to urobiť? Trvala by som na splátkach a podobne. A medzitým šetrím ako sa dá.
btw, všetci 3 chcú vyplatiť? alebo ako.
ano 3 nevlastni surodenci chcu byt vyplateni..
0 0
vaso1985 vaso1985

vaso1985 je offline (nepripojený) vaso1985

splatkovy kalendar som navrhoval, lebo to by bolo pre nas najlepsie a ani by sme tolko nepreplatili a myslim ze za rok by sme sa dokazali tak uplne uskromnit ze by sme na splatkach zaplatili aj 600 eur kazdemu ale oni nechcu tolko cakat a chcu mat vsetky peniaze hned..je to strasne nechutne, ze ludia ktori su ti rodina a cely cas spolu dobre vychadzate, hlavne ked tej rodiny nie je vela, sa nakoniec takto zachovaju ako keby s otcovou smrtou odisli vsetky puta a vztahy do zabudbutia..dakujem vsetkym..
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Xanti Pozri príspevok
Neviem,
ja by som nedala nikoho druhého napísať do LV v byte v ktorom žijem celý život. Určite by som navrhovala riešenie v prvom kole, také že áno chcem vyplatiť chcem splátkový kalendár a budem splácať toľko a toľko mesačne dajme tomu.
Veď môžu sa skúsiť dohodnúť u notára. Ale musí to byť prijateľné pre nich. Ak sa na dedičskom nedohodnú, čo sa podľa mňa nedohodnú, iné im nezostáva, zapíšu na LV všetkých a potom sa to môže riešiť. Stále budú väčšinoví vlastníci. Z bytu ich podľa mňa nedostane nikto, pokiaľ prejavia ochotu menšinových vlastníkov vyplatiť.
Len sa netreba nechať dobrovoľne vmanipulovať do niečoho, čo aj tak nedokážu splniť.

PS: Niektoré dedičské konania trvajú aj cez rok, prečo asi?
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

pardon nevšimol som si, že sestra momentálne mení prácu, avšak o úver sa dá požiadať aj keď je vo výpovednej dobe resp. v skúšobnej (bola by spolužiadateľ, t.j. inak by sa to posudzovalo ako keby to bola situácia žiadateľa)

v prvom rade sa treba dohodnúť so súrodencami, že OK vyplatíš ich z podielu a dohodnete sa na znalcovi (spoločne nebude mať kto čo namietať, že znalec je neobjektívny), rozpamätajte sa poriadne, kedy čo bolo do domu investované a či to bolo počas manželstva resp. či ste náhodou niečo neinvestovali aj vy so sestrou a máte od toho doklad, prípadné rekonštrukcie by mohli byť aj tak o nejaký ten rok staršie ako v skutočnosti.... kedže tam súrodenci nebývali, tak asi ťažko dokážu že ste danú vec napríklad nefinancovali vy resp. nebola zo spoločných peňazí oboch rodičov.
Stanoví sa cena dedičského podielu - nasledne by sa malo prebehnúť dedičské konanie s tým, že súrodenci musia súhlasiť s tým, že ich vyplatíte a ich podiely budú napísané na Vás resp. na sestru, keď bude dedičské oprávnenie napísané na Vás môžete si vybaviť hypotéku a následne ich vyplatiť z daných peňaní... toto vidím ako najschodnejšiu cestu... musíte súrodencom vysvetliť, že vaša situácia je taká aká je, že ich inak nedokážete vyplatiť jedine tak, že byt bude napísaný na Vás a hneď máte lepšiu pozíciu, na to aby ste ich vyplatili, istotu že ich vyplatíte majú v tom že na základe dedičského rozhodnutia sa dá aj exekuovať...
Obávam, sa však ak sa radia s právnikom tak budú chcieť peniaze ešte pred dedičským konaním zložiť u notára do zábezpeky (toto je tušim najnovší trend)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

hena22 Pozri príspevok
Veď môžu sa skúsiť dohodnúť u notára. Ale musí to byť prijateľné pre nich. Ak sa na dedičskom nedohodnú, čo sa podľa mňa nedohodnú, iné im nezostáva, zapíšu na LV všetkých a potom sa to môže riešiť. Stále budú väčšinoví vlastníci. Z bytu ich podľa mňa nedostane nikto, pokiaľ prejavia ochotu menšinových vlastníkov vyplatiť.
Len sa netreba nechať dobrovoľne vmanipulovať do niečoho, čo aj tak nedokážu splniť.

PS: Niektoré dedičské konania trvajú aj cez rok, prečo asi?
Ano dedičské konania sú aj dlhšie ako rok. Preto by som nesúhlasila s v písaním dedičov na LV.
Ako notár nemá na jednu rodinu a konanie celý den takže ak sa nedohodnú posúva sa to dalej. Ceny bytov sa môžu znížiť, medzitým môžu niečo našporiť ....
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

vaso1985 Pozri príspevok
splatkovy kalendar som navrhoval, lebo to by bolo pre nas najlepsie a ani by sme tolko nepreplatili a myslim ze za rok by sme sa dokazali tak uplne uskromnit ze by sme na splatkach zaplatili aj 600 eur kazdemu ale oni nechcu tolko cakat a chcu mat vsetky peniaze hned..je to strasne nechutne, ze ludia ktori su ti rodina a cely cas spolu dobre vychadzate, hlavne ked tej rodiny nie je vela, sa nakoniec takto zachovaju ako keby s otcovou smrtou odisli vsetky puta a vztahy do zabudbutia..dakujem vsetkym..
No 600€ nie je až tak veľa.
Ale skúste im ešte navrhnúť, že budete platiť aj nejaký (3-4%-ný) úrok, možno na to by sa chytili.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

pani pepsikova, problem pri Vašom riešení je v tom, že matka nemôže mať doživotné užívacie právo v nehnuteľnosti, pokiaľ v nej má vlastnícky podieľ...
a exekútor by exekuoval aj keď by bolo zriadené vecné bremeno...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať