viliam.durina
12.03.10,11:55
Od 1.9.2009 platí zákon, že ak zmluvu o predaji nehnuteľnosti spisuje notár alebo advokát, nesú zodpovednosť v prípade podvodu. Má za tejto situácie ešte zmysel notárska úschova? Môžem predávajúceho vyplatiť hneď a ak dôjde k podvodu, škodu mi uhradí notár alebo advokát. Alebo je tu niečo iné?

Ďakujem,
Vilo
misoft
12.03.10,16:19
Notári majú stanovené určité povinnosti, majú aj svoj Etický kódex http://www.notar.sk/dotnetnuke/Legislat%C3%ADva/CIntern%C3%A9predpisyprijat%C3%A9KN/Etick%C3%BDk%C3%B3dexnot%C3%A1ra/tabid/176/Default.aspx
podľa ktorého majú pracovať.
V podstate: ak niečo uložíš k notárovi do uschovy, on môže uložené vydať oprávnenej osobe len vtedy, pokiaľ mu na to dáš pokyn ty, alebo pokiaľ sú splnené zmluvné podmienky medzi tebou a druhou stranou. V tom prípade zodpovedá za všetky škody, ak by konal v rozpore zo svojimi povinnosťami a kódexom.
Ak však vyplatíš peniaze priamo druhej strane a ona ťa podviedla, tak za to nezodpovedá, pretože u seba nič neuschovával, teda za žiadnu zverenú vec nezodpovedal.
viliam.durina
14.03.10,06:18
Ak však vyplatíš peniaze priamo druhej strane a ona ťa podviedla, tak za to nezodpovedá, pretože u seba nič neuschovával, teda za žiadnu zverenú vec nezodpovedal.

Od 1.9.2009 v určitej miere zodpovedá, v niektorých druhoch podvodu určite áno, hoci neviem presne, v akých. Cieľom zavedenia tej zodpovednosti bolo práve zníženie podvodov. Chcel som vedieť, či má ešte v tomto prípade zmysel úschova...
misoft
14.03.10,16:11
Ak však vyplatíš peniaze priamo druhej strane a ona ťa podviedla, tak za to nezodpovedá, pretože u seba nič neuschovával, teda za žiadnu zverenú vec nezodpovedal.

Dúfam, že si to pochopil. Ak sa zistí podvod, ale peniaze si VYPLATIL priamo, on zodpovedá za ten podvod po PRÁVNEJ stránke, ale NIE finančne, pretože si tie peniaze TY OSOBNE dal druhej strane, teda si ju TY osobne vymáhaj od druhej strany. Notár by bol popoťahovaný len za právnu stránku (prípadne by musel vyplatiť obdržané poplatky).
Ale pokiaľ by si dal stanovenú sumu do NOTÁRSKEJ ÚSCHOVY, notár by ju druhej strane vyplatil, tak VTEDY plne za to zodpovedá pri zistení podvodu (a cvaká zo svojho!).
Notár predsa tebe nemôže vyplatiť niečo čo nedostal (cenu sa predaj-kúpu).

Je to niečo podobné, ako keby som kúpil (možno aj kradnuté) auto, vyplatil by som sumu, a potom šiel žiadať peniaze späť do autobazáru, lebo oni tam predávajú autá.

A vtom práve je zmysel notárskej úschovy, zodpovedá za to čo mal v tej dobe u seba.