Oliwa
12.03.10,18:02
Dobrý deň,

vie niekto odpoveď na otázku, aká je lehota na podanie sťažnosti na súdneho znalca - t.j. do akého termínu od vypracovania znaleckého posudku ju možno podať, či to má vôbec význam, a aké sankcie z toho pre neho prichádzajú do úvahy /okrem tej poslednej - vyškrtnutia zo zoznamu znalcov/?
Podotýkam, že sťažnosť by bola opodstatnená, nakoľko museli byť vypracované nové znalecké posudky, ktoré sa podstatne líšili od tých pôvodných. Bolo by treba aj tieto priložiť k sťažnosti, alebo by stačilo uviesť len číslo, pod ktorým sú vedené alebo ich netreba vôbec spomenúť?
Ďakujem za odpovede.
misomiso
12.03.10,17:15
Ale ved znalecke posudky sa vzdy lisia, podla toho, ci si ich necha vypracovat prokurator alebo obhajoba, je to uplne bezne a logicke.
arizona
12.03.10,17:33
možno trošku pomôže :
Dohľad nad činnosťou znalcov vykonáva MS SR, a to sledovaním dodržiavania zákonnosti a správnosti postupov znalcov, tlmočníkov a prekladateľov a preskúmavaním podnetov na postup pri výkone tejto činnosti, kontrolou znaleckých denníkov, kontrolou plnenia povinností uložených zákonom o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch. Ministerstvo tiež vybavuje sťažnosti na znalcov pri výkone znaleckej činnosti, avšak okrem sťažností na ich postup v konaní.
http://www.justice.gov.sk/wfn.aspx?pg=l50&htm=l5/l523.htm
zdenka131
12.03.10,17:36
Sťažnosť na znalca, tlmočníka a prekladateľa
Ministerstvo spravodlivosti vybavuje sťažnosti na znalcov, tlmočníkov a prekladateľov pri výkone znaleckej činnosti, tlmočníckej činnosti alebo prekladateľskej činnosti okrem sťažností na ich postup v konaní.
Obsahovými náležitosťami sťažnosti sú:
• číslo konania, v rámci ktorého bol znalecký posudok podaný, resp. vykonaná tlmočnícka alebo prekladateľská činnosť,
• účel znaleckého posudku,
• krstné meno a priezvisko znalca, na ktorého je sťažnosť podaná,
• číslo znaleckého posudku,
• dôvody sťažnosti.

Na vybavovanie sťažností sa uplatňuje Zákon o sťažnostiach - Zákon č. 9/2010


http://www.ukf.sk/dokumenty/informaciepre/zakony-data/Zakon_o_staznostiach_2010.pdf
Oliwa
13.03.10,08:58
možno trošku pomôže :
Dohľad nad činnosťou znalcov vykonáva MS SR, a to sledovaním dodržiavania zákonnosti a správnosti postupov znalcov, tlmočníkov a prekladateľov a preskúmavaním podnetov na postup pri výkone tejto činnosti, kontrolou znaleckých denníkov, kontrolou plnenia povinností uložených zákonom o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch. Ministerstvo tiež vybavuje sťažnosti na znalcov pri výkone znaleckej činnosti, avšak okrem sťažností na ich postup v konaní.
http://www.justice.gov.sk/wfn.aspx?pg=l50&htm=l5/l523.htm

Díky Arizona, tú stránku som mala prelúskanú, ale nenašla som tam odpoveď na moju otázku, týkajúcu sa lehoty, dokedy od vypracovania znaleckého posudku možno prípadnú sťažnosť podať.
No ešte mi nie jasné, aký je rozdiel vybavovať "sťažnosť na znalcov pri výkone znaleckej činnosti" a "sťažnosť na ich postup v konaní?" Ak by sa jednalo o druhú alternatívu, tú vybavuje teda kto?
arizona
13.03.10,09:04
Neviem o tom, žeby mali stanovené presné lehoty, ani som nikde takú informáciu nenašla. Takže to možno stojí za pokus...
Oliwa
13.03.10,23:10
Neviem o tom, žeby mali stanovené presné lehoty, ani som nikde takú informáciu nenašla. Takže to možno stojí za pokus...

Arizona neviem, či sme sa porozumeli. Nemala som na mysli lehoty pre znalcov na vypracovanie posudku, ale lehotu, v rámci ktorej môže účastník konania podať námietku, resp. sťažnosť na min. voči znalcovi, ktorý bol ovplyvnený a konal neprofesionálne, vďaka čomu sa konanie predĺžilo o niekoľko mesiacov. Teda či možno proti tomuto jeho neobjektívnemu postoju, ktorý na papieri odobril svojou okrúhlou znaleckou pečiatkou namietať do X dní či mesiacov po ukončení konania, alebo lehota /ak existuje/ už vypršala.
arizona
14.03.10,06:48
Myslím, že som ťa správne pochopila. Myslela som tým lehoty na odvolanie.
V predošlom linku je napísané, kto takéto sťažnosti rieši. Skús sa informovať u nich a over si to. Za opýtanie nič nedáš.
Oliwa
14.03.10,07:55
Myslím, že som ťa správne pochopila. Myslela som tým lehoty na odvolanie.
V predošlom linku je napísané, kto takéto sťažnosti rieši. Skús sa informovať u nich a over si to. Za opýtanie nič nedáš.

Ďakujem arizone i zdenke131. Našla som to v tom zákone - ten je nejaký čerstvý, že?
Takže ak som dobre čítala, lehota je do 5 rokov.
Mal by to byť §6 ods. 1, písm. d):

(1) Orgán verejnej správy /v tomto prípade MS SR/ sťažnosť odloží, ak:

d) od udalosti, ktorej sa predmet sťažnosti týka, uplynulo v deň jej doručenia viac než päť rokov,
Takže už si len rozmyslieť, či to stojí za to...