klaun
16.03.10,06:35
Ako treba postupovať, keď môj partner(nie sme zosobášený) a môj syn (15 ročný) chcú predávať naše výrobky? Nie je to remeselná výroba. Aké zmluvy, prípadne iné tlačivá musím mať, aby to nebolo zamestnávanie na čierno, a či syn vôbec môže takéto niečo robiť?
Vopred ďakujem za odpovede.
arizona
16.03.10,06:56
veronikasad
16.03.10,07:13
Ako treba postupovať, keď môj partner(nie sme zosobášený) a môj syn (15 ročný) chcú predávať naše výrobky? Nie je to remeselná výroba. Aké zmluvy, prípadne iné tlačivá musím mať, aby to nebolo zamestnávanie na čierno, a či syn vôbec môže takéto niečo robiť?
Vopred ďakujem za odpovede.
Tvoj partner, ak nie ste zosobášení, nie je príbuzný, preto sa na neho nevzťahuje výnimka zo zákona o nelegálnej práci. Musíš ho zamestnať - ako dohodára, alebo na skrátený prac. úväzok, so všetkými povinnosťami zamestnávatela voči sociálnej poisťovni a daňovému úradu.

Syn vo veku 15 rokov ešte nedovršil povinnú školskú dochádzku. Nemôže pracovať (predávať vaše výrobky)
klaun
16.03.10,09:37
Takže ak tam môj syn bude pri ňom, nebude sa to brať za prácu. On sa chce podúčať, lebo chce byť podnikateľ a prípadne postrážiť ak treba odbehnúť na toaletu.

Na prácu na dohodu existuje nejaké tlačivo? alebo to musím dať vypracovať právnikovi?
veronikasad
16.03.10,09:44
Takže ak tam môj syn bude pri ňom, nebude sa to brať za prácu. On sa chce podúčať, lebo chce byť podnikateľ a prípadne postrážiť ak treba odbehnúť na toaletu.

Na prácu na dohodu existuje nejaké tlačivo? alebo to musím dať vypracovať právnikovi?
Právnikovi, nie - stačí mzdárke, ak nemáš skúsenosti so zamestnávaním dohodárov a nemal si doteraz zamestnancov. Lebo za nedodržanie termínov sú zo strany DU a SP pokuty.

Dohodára treba nahlásiť do SP pred nástupom do práce. Tlačivo kúpiš v papiernictve (Dohoda o vykonaní práce alebo Dohoda o pracovnej činnosti)
klaun
16.03.10,09:50
A s tým synom je to v poriadku, keď tam bude?Nie robiť, ale bude pri mne za pultom?
terezamaria
16.03.10,20:36
Takže ak tam môj syn bude pri ňom, nebude sa to brať za prácu. On sa chce podúčať, lebo chce byť podnikateľ a prípadne postrážiť ak treba odbehnúť na toaletu.

Na prácu na dohodu existuje nejaké tlačivo? alebo to musím dať vypracovať právnikovi?

Na dohodu o vykonaní práce i dohodu o pracovnej činnosti existujú tlačivá zo Ševt-u.
klaun
17.03.10,04:28
Na dohodu o vykonaní práce i dohodu o pracovnej činnosti existujú tlačivá zo Ševt-u.

V oboch prípadoch sa musí človek nahlásiť na úrady (sociálka a zdravotka)?
Aj v prípade, že to bude 6X po 10 hodín za mesiac?Nie denne a nie pravidelne?
alebo existuje aj iná forma, menej komplikovaná.
ewita888
17.03.10,04:42
ak ti príde kontrola na nelegálne zamestnávanie, zaplatíš pokutu, keď nebudeš mať s dotyčným na pracovisku zmluvu a nebudeš ho mať prihláseného do soc. poisťovne.. nezáleží, koľko v mesiaci robí, ak ho v momente kontroly tam nájdu pracovať bez uvedených náležitostí, budeš mať problémy.. neriskuj, s partnerom si urob aspoň dohodu o vykonaní práce a na syna platí, čo je uvedené v príspevku č. 3
ewita888
17.03.10,04:43
a ešte: pri dohode ho hlásiš iba do soc. poisťovne, do zdravotky nie
terezamaria
17.03.10,06:50
V oboch prípadoch sa musí človek nahlásiť na úrady (sociálka a zdravotka)?
Aj v prípade, že to bude 6X po 10 hodín za mesiac?Nie denne a nie pravidelne?
alebo existuje aj iná forma, menej komplikovaná.

Zdravotné poistenie si platí dohodár sám alebo ho platí iný zamestnávateľ, pokiaľ má uzatvorený PP. Nahlasuješ ho do Sociálnej poisťovne ako dohodára. Platíš ako zamestnávateľ 0,8 % ÚP a 0,25% GP z výšky mzdy dohodára.
Timka1
17.03.10,06:53
Súhlasím s Terezkou, len doplním, že na DoPČ môže odpracovať max. 10 hodín týždenne a na DoVP 350 hodín ročne.
Na opakujúcu sa činnosť je výhodnejšia DoPČ. DoVP sa skôr používa na jednorázovú záležitosť.
klaun
17.03.10,08:28
ak ti príde kontrola na nelegálne zamestnávanie, zaplatíš pokutu, keď nebudeš mať s dotyčným na pracovisku zmluvu a nebudeš ho mať prihláseného do soc. poisťovne.. nezáleží, koľko v mesiaci robí, ak ho v momente kontroly tam nájdu pracovať bez uvedených náležitostí, budeš mať problémy.. neriskuj, s partnerom si urob aspoň dohodu o vykonaní práce a na syna platí, čo je uvedené v príspevku č. 3

Takže syn tam vôbec s nami nemôže byť? Aj v prípade, keby sa len pozeral?
terezamaria
17.03.10,11:57
Takže syn tam vôbec s nami nemôže byť? Aj v prípade, keby sa len pozeral?

Náhoda je blbec. Nikdy nevieš, či niekto zo zákazníkov nie je kontrola. To by naozaj musel len stáť a nepredávať. Stáť zakázané nikto nemá.Ale pracovať to nie, to by bola pokuta.
klaun
17.03.10,12:34
Ani to nechcem robiť nelegálne.

A čo ak mi treba ísť na potrebu a syn to bude strážiť, pokým sa vrátim? Alebo partner alebo kamarátka? Ako to urobiť tak, aby bolo jasné, že pre mňa nepracuje?

A pokým si môj životný partner urobí ŽL a predáva tovar, na ktorom je faktúra na môj ŽL? To môže robiť? Alebo aj to sa berie ako práca pre mňa? Poraďte prosím, nerada by som to robila nelegálne.
japis
17.03.10,13:16
nelegálnym zamestnaním nie je, ak pre FO-podnikateľa vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade( v zmysle Občianskeho zákonníka sú to všetci predkovia a potomkovia), súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený alebo je dôchodca, alebo potomok-žiak, resp. študent do 26 rokov veku. Zákon o nelegálnej práci 82/2005.
terezamaria
17.03.10,14:00
nelegálnym zamestnaním nie je, ak pre FO-podnikateľa vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade( v zmysle Občianskeho zákonníka sú to všetci predkovia a potomkovia), súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený alebo je dôchodca, alebo potomok-žiak, resp. študent do 26 rokov veku. Zákon o nelegálnej práci 82/2005.
Japis, oni nie sú manželia a syn má len 15 rokov.
terezamaria
17.03.10,14:03
Ani to nechcem robiť nelegálne.

A čo ak mi treba ísť na potrebu a syn to bude strážiť, pokým sa vrátim? Alebo partner alebo kamarátka? Ako to urobiť tak, aby bolo jasné, že pre mňa nepracuje?

A pokým si môj životný partner urobí ŽL a predáva tovar, na ktorom je faktúra na môj ŽL? To môže robiť? Alebo aj to sa berie ako práca pre mňa? Poraďte prosím, nerada by som to robila nelegálne.

Veď bude mať u Teba dohodu o pracovnej činnosti a môže predávať, nič sa nedeje. Len nech si zafixuje, že pracuje " len " 10 hodín týždenne.

Strážiť syn môže, ale obsluhovať nie. Povie zákazníkom, že prosí o chvíľku strpenia, že predavač je na WC.
klaun
17.03.10,14:07
Ani to nechcem robiť nelegálne.

A čo ak mi treba ísť na potrebu a syn to bude strážiť, pokým sa vrátim? Alebo partner alebo kamarátka? Ako to urobiť tak, aby bolo jasné, že pre mňa nepracuje?

A pokým si môj životný partner urobí ŽL a predáva tovar, na ktorom je faktúra na môj ŽL? To môže robiť? Alebo aj to sa berie ako práca pre mňa? Poraďte prosím, nerada by som to robila nelegálne.


A ako je to v tomto prípade?
klaun
17.03.10,14:09
Veď bude mať u Teba dohodu o pracovnej činnosti a môže predávať, nič sa nedeje. Len nech si zafixuje, že pracuje " len " 10 hodín týždenne.

Strážiť syn môže, ale obsluhovať nie. Povie zákazníkom, že prosí o chvíľku strpenia, že predavač je na WC.

A ak bude živnostník a bude predávať môj tovar? Tovar prijatý na môj ŽL?
ewita888
17.03.10,16:15
tak to by si mala mať s ním spísanú Zmluvu o práci, kde budú uvedené obidve strany, obsah práce, odmena... atď, niečo podobné ako v pracovnej zmluve..
klaun
17.03.10,17:55
A odvody si platíme každý sám za seba. Dobre tomu rozumiem?

Je na takú Zmluvu o práci aj nejaké tlačivo v obchodoch alebo to musí vypracovať právnik?
Monika Kováčová
17.03.10,17:59
tak to by si mala mať s ním spísanú Zmluvu o práci, kde budú uvedené obidve strany, obsah práce, odmena... atď, niečo podobné ako v pracovnej zmluve..
:eek: Zmluva o práci... to som v živote ešte nepočula... nemáš vzor?
klaun
17.03.10,18:01
Tak ako to mám riešiť? Vie mi niekto poradiť?
Monika Kováčová
17.03.10,18:01
A ak bude živnostník a bude predávať môj tovar? Tovar prijatý na môj ŽL?
Tvoj tovar znamená, že mu vystavíš faktúru na tovar, za ktorý ti on ako živnostník zaplatí a následne ide o úplne odlišný vzťah - o vzťah obchodný...

Pozor na používanie ERP.

A samozrejme - 15 ročný syn nemôže mať živnostenský list.

Skús presne opísať o čo ti ide, ja som to nejako nepochopila. Snáď nájdeme riešenie.
klaun
17.03.10,18:08
Ja mám živnosť, môj životný partner (nie manžel) si ide založiť živnosť. Môžeme spolu pracovať na jednom projekte, tak aby sa cena nemusela navyšovať zbytočnými poplatkami? Na môj ŽL sa kupoval tovar a predával by ho on. Môžeme bytť ako dvaja živnostníci pracovať na jednom projekte? Teda na jeden ŽL sa tovar kúpi a predávať ho budeme obidvaja. Za rovnakú cenu a za rovnakých podmienok. Dá sa to?
Monika Kováčová
17.03.10,18:13
Ja mám živnosť, môj životný partner (nie manžel) si ide založiť živnosť. Môžeme spolu pracovať na jednom projekte, tak aby sa cena nemusela navyšovať zbytočnými poplatkami? Na môj ŽL sa kupoval tovar a predával by ho on. Môžeme bytť ako dvaja živnostníci pracovať na jednom projekte? Teda na jeden ŽL sa tovar kúpi a predávať ho budeme obidvaja. Za rovnakú cenu a za rovnakých podmienok. Dá sa to?
dá... ale je to daňová samovražda pre tvojho životného partnera... žiaľ, nebude mať výdavky na obstaranie tovaru... Ty zasa nebudeš môcť daňovému úradu preukázať, kde sa podel tovar, ktorý si kúpil a doposiaľ nepredal... budeš mať vysokú sumu za nákup tovaru a oveľa nižšie tržby, t.j. pri kontrole budeš musieť dokázať, že si tovar nepredal na čierno... Ak si ho životnému partnerovi daroval, nemôžeš si uplatniť nákup tohto tovaru vo výdavkoch... takže budeš mať problém aj ty...
aj o tomto je účtovníctvo...
klaun
17.03.10,18:16
Tak ako sa to dá riešiť?
Monika Kováčová
17.03.10,18:17
prísp. 25
klaun
17.03.10,18:21
Lenže to sa zvýši cena o DPH (ani jeden ním nie je)a o daň z príjmu a nejaký aj keď malý zisk.
Ako môžeme pracovať spolu a neporušiť zákon? (bez zamestnaneckého pomeru)
Monika Kováčová
17.03.10,18:23
Lenže to sa zvýši cena o DPH (ani jeden ním nie je)a o daň z príjmu a nejaký aj keď malý zisk.
Ako môžeme pracovať spolu a neporušiť zákon? (bez zamestnaneckého pomeru)
k zvýraznenému: vysvetli ako?
A prečo tvoja životný partner akože nemôže nakupovať tovar tam, kde ty?
klaun
17.03.10,18:28
Ja ako živnostník som založila vydavateľstvo spoločenských hier a môj životný partner (on ešte nemá ŽL, ale chce si ho založiť) chce pracovať so mnou. Teraz máme jednu hru od nášho partnerského vydavateľa z Čiech, no máme aj prvú našu hru. Takže ani tak neide o nákup a predaj, ale výrobu (hru tvoríme my a vyrábajú nám to dodávateľsky) a následný predaj.
Monika Kováčová
17.03.10,18:31
Tak potom to, čo som písala ako o tovare - platí na vstupný materiál a služby, ktorý nakupujete na výrobu hry...
V princípe sa s "daňovou samovraždou" nič nemení.

Skúste ZDRUŽENIE Fyzických osôb.
Budete si deliť príjmy a výdavky na polovicu (napríklad).
O združení je tu veľa tém.
Vrátane vzoru zmluvy o združení fyzických osôb.
Monika Kováčová
17.03.10,19:04
klaun
17.03.10,20:10
ďakujem za rady :)
ewita888
18.03.10,05:19
:eek: Zmluva o práci... to som v živote ešte nepočula... nemáš vzor?
my sme mali vo firme živnostníka, ktorý pre nás vykonával prácu ako každý iný zamestnanec.. keďže sme to chceli mať ošetrené, aby v prípade kontroly nebolo podozrenie o čiernej práci, spísali sme s ním zmluvu, akú prácu bude u nás vykonávať ako SZČO, koľko na hodinu, spôsob fakturácie z jeho strany atď..
klaun
18.03.10,07:13
my sme mali vo firme živnostníka, ktorý pre nás vykonával prácu ako každý iný zamestnanec.. keďže sme to chceli mať ošetrené, aby v prípade kontroly nebolo podozrenie o čiernej práci, spísali sme s ním zmluvu, akú prácu bude u nás vykonávať ako SZČO, koľko na hodinu, spôsob fakturácie z jeho strany atď..

mohla by si mi, prosím ťa, poslať nejaký vzor na túto zmluvu, aby som nič nevynechala? :) Ďakujem