Zavrieť

Porady

príbuzný chce vypomáhať v podnikaní

nadšenec spoločenských hier. www.hrypreteba.meu.zoznam.sk ...viac
Ako treba postupovať, keď môj partner(nie sme zosobášený) a môj syn (15 ročný) chcú predávať naše výrobky? Nie je to remeselná výroba. Aké zmluvy, prípadne iné tlačivá musím mať, aby to nebolo zamestnávanie na čierno, a či syn vôbec môže takéto niečo robiť?
Vopred ďakujem za odpovede.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

klaun Pozri príspevok
Ako treba postupovať, keď môj partner(nie sme zosobášený) a môj syn (15 ročný) chcú predávať naše výrobky? Nie je to remeselná výroba. Aké zmluvy, prípadne iné tlačivá musím mať, aby to nebolo zamestnávanie na čierno, a či syn vôbec môže takéto niečo robiť?
Vopred ďakujem za odpovede.
Tvoj partner, ak nie ste zosobášení, nie je príbuzný, preto sa na neho nevzťahuje výnimka zo zákona o nelegálnej práci. Musíš ho zamestnať - ako dohodára, alebo na skrátený prac. úväzok, so všetkými povinnosťami zamestnávatela voči sociálnej poisťovni a daňovému úradu.

Syn vo veku 15 rokov ešte nedovršil povinnú školskú dochádzku. Nemôže pracovať (predávať vaše výrobky)
0 0
klaun klaun

klaun je offline (nepripojený) klaun

nadšenec spoločenských hier. www.hrypreteba.meu.zoznam.sk ...viac
Takže ak tam môj syn bude pri ňom, nebude sa to brať za prácu. On sa chce podúčať, lebo chce byť podnikateľ a prípadne postrážiť ak treba odbehnúť na toaletu.

Na prácu na dohodu existuje nejaké tlačivo? alebo to musím dať vypracovať právnikovi?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

klaun Pozri príspevok
Takže ak tam môj syn bude pri ňom, nebude sa to brať za prácu. On sa chce podúčať, lebo chce byť podnikateľ a prípadne postrážiť ak treba odbehnúť na toaletu.

Na prácu na dohodu existuje nejaké tlačivo? alebo to musím dať vypracovať právnikovi?
Právnikovi, nie - stačí mzdárke, ak nemáš skúsenosti so zamestnávaním dohodárov a nemal si doteraz zamestnancov. Lebo za nedodržanie termínov sú zo strany DU a SP pokuty.

Dohodára treba nahlásiť do SP pred nástupom do práce. Tlačivo kúpiš v papiernictve (Dohoda o vykonaní práce alebo Dohoda o pracovnej činnosti)
0 0
klaun klaun

klaun je offline (nepripojený) klaun

nadšenec spoločenských hier. www.hrypreteba.meu.zoznam.sk ...viac
A s tým synom je to v poriadku, keď tam bude?Nie robiť, ale bude pri mne za pultom?
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
klaun Pozri príspevok
Takže ak tam môj syn bude pri ňom, nebude sa to brať za prácu. On sa chce podúčať, lebo chce byť podnikateľ a prípadne postrážiť ak treba odbehnúť na toaletu.

Na prácu na dohodu existuje nejaké tlačivo? alebo to musím dať vypracovať právnikovi?
Na dohodu o vykonaní práce i dohodu o pracovnej činnosti existujú tlačivá zo Ševt-u.
2 0
klaun klaun

klaun je offline (nepripojený) klaun

nadšenec spoločenských hier. www.hrypreteba.meu.zoznam.sk ...viac
terezamaria Pozri príspevok
Na dohodu o vykonaní práce i dohodu o pracovnej činnosti existujú tlačivá zo Ševt-u.
V oboch prípadoch sa musí človek nahlásiť na úrady (sociálka a zdravotka)?
Aj v prípade, že to bude 6X po 10 hodín za mesiac?Nie denne a nie pravidelne?
alebo existuje aj iná forma, menej komplikovaná.
Naposledy upravil klaun : 17.03.10 at 04:37
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

ak ti príde kontrola na nelegálne zamestnávanie, zaplatíš pokutu, keď nebudeš mať s dotyčným na pracovisku zmluvu a nebudeš ho mať prihláseného do soc. poisťovne.. nezáleží, koľko v mesiaci robí, ak ho v momente kontroly tam nájdu pracovať bez uvedených náležitostí, budeš mať problémy.. neriskuj, s partnerom si urob aspoň dohodu o vykonaní práce a na syna platí, čo je uvedené v príspevku č. 3
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

a ešte: pri dohode ho hlásiš iba do soc. poisťovne, do zdravotky nie
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
klaun Pozri príspevok
V oboch prípadoch sa musí človek nahlásiť na úrady (sociálka a zdravotka)?
Aj v prípade, že to bude 6X po 10 hodín za mesiac?Nie denne a nie pravidelne?
alebo existuje aj iná forma, menej komplikovaná.
Zdravotné poistenie si platí dohodár sám alebo ho platí iný zamestnávateľ, pokiaľ má uzatvorený PP. Nahlasuješ ho do Sociálnej poisťovne ako dohodára. Platíš ako zamestnávateľ 0,8 % ÚP a 0,25% GP z výšky mzdy dohodára.
2 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Súhlasím s Terezkou, len doplním, že na DoPČ môže odpracovať max. 10 hodín týždenne a na DoVP 350 hodín ročne.
Na opakujúcu sa činnosť je výhodnejšia DoPČ. DoVP sa skôr používa na jednorázovú záležitosť.
0 0
klaun klaun

klaun je offline (nepripojený) klaun

nadšenec spoločenských hier. www.hrypreteba.meu.zoznam.sk ...viac
ewita888 Pozri príspevok
ak ti príde kontrola na nelegálne zamestnávanie, zaplatíš pokutu, keď nebudeš mať s dotyčným na pracovisku zmluvu a nebudeš ho mať prihláseného do soc. poisťovne.. nezáleží, koľko v mesiaci robí, ak ho v momente kontroly tam nájdu pracovať bez uvedených náležitostí, budeš mať problémy.. neriskuj, s partnerom si urob aspoň dohodu o vykonaní práce a na syna platí, čo je uvedené v príspevku č. 3
Takže syn tam vôbec s nami nemôže byť? Aj v prípade, keby sa len pozeral?
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
klaun Pozri príspevok
Takže syn tam vôbec s nami nemôže byť? Aj v prípade, keby sa len pozeral?
Náhoda je blbec. Nikdy nevieš, či niekto zo zákazníkov nie je kontrola. To by naozaj musel len stáť a nepredávať. Stáť zakázané nikto nemá.Ale pracovať to nie, to by bola pokuta.
1 0
klaun klaun

klaun je offline (nepripojený) klaun

nadšenec spoločenských hier. www.hrypreteba.meu.zoznam.sk ...viac
Ani to nechcem robiť nelegálne.

A čo ak mi treba ísť na potrebu a syn to bude strážiť, pokým sa vrátim? Alebo partner alebo kamarátka? Ako to urobiť tak, aby bolo jasné, že pre mňa nepracuje?

A pokým si môj životný partner urobí ŽL a predáva tovar, na ktorom je faktúra na môj ŽL? To môže robiť? Alebo aj to sa berie ako práca pre mňa? Poraďte prosím, nerada by som to robila nelegálne.
0 0
japis japis

japis je offline (nepripojený) japis

nelegálnym zamestnaním nie je, ak pre FO-podnikateľa vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade( v zmysle Občianskeho zákonníka sú to všetci predkovia a potomkovia), súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený alebo je dôchodca, alebo potomok-žiak, resp. študent do 26 rokov veku. Zákon o nelegálnej práci 82/2005.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
japis Pozri príspevok
nelegálnym zamestnaním nie je, ak pre FO-podnikateľa vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade( v zmysle Občianskeho zákonníka sú to všetci predkovia a potomkovia), súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený alebo je dôchodca, alebo potomok-žiak, resp. študent do 26 rokov veku. Zákon o nelegálnej práci 82/2005.
Japis, oni nie sú manželia a syn má len 15 rokov.
Naposledy upravil terezamaria : 17.03.10 at 14:04 Dôvod: doplnenie písmena
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
klaun Pozri príspevok
Ani to nechcem robiť nelegálne.

A čo ak mi treba ísť na potrebu a syn to bude strážiť, pokým sa vrátim? Alebo partner alebo kamarátka? Ako to urobiť tak, aby bolo jasné, že pre mňa nepracuje?

A pokým si môj životný partner urobí ŽL a predáva tovar, na ktorom je faktúra na môj ŽL? To môže robiť? Alebo aj to sa berie ako práca pre mňa? Poraďte prosím, nerada by som to robila nelegálne.
Veď bude mať u Teba dohodu o pracovnej činnosti a môže predávať, nič sa nedeje. Len nech si zafixuje, že pracuje " len " 10 hodín týždenne.

Strážiť syn môže, ale obsluhovať nie. Povie zákazníkom, že prosí o chvíľku strpenia, že predavač je na WC.
4 0
klaun klaun

klaun je offline (nepripojený) klaun

nadšenec spoločenských hier. www.hrypreteba.meu.zoznam.sk ...viac
klaun Pozri príspevok
Ani to nechcem robiť nelegálne.

A čo ak mi treba ísť na potrebu a syn to bude strážiť, pokým sa vrátim? Alebo partner alebo kamarátka? Ako to urobiť tak, aby bolo jasné, že pre mňa nepracuje?

A pokým si môj životný partner urobí ŽL a predáva tovar, na ktorom je faktúra na môj ŽL? To môže robiť? Alebo aj to sa berie ako práca pre mňa? Poraďte prosím, nerada by som to robila nelegálne.

A ako je to v tomto prípade?
0 0
klaun klaun

klaun je offline (nepripojený) klaun

nadšenec spoločenských hier. www.hrypreteba.meu.zoznam.sk ...viac
terezamaria Pozri príspevok
Veď bude mať u Teba dohodu o pracovnej činnosti a môže predávať, nič sa nedeje. Len nech si zafixuje, že pracuje " len " 10 hodín týždenne.

Strážiť syn môže, ale obsluhovať nie. Povie zákazníkom, že prosí o chvíľku strpenia, že predavač je na WC.
A ak bude živnostník a bude predávať môj tovar? Tovar prijatý na môj ŽL?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

tak to by si mala mať s ním spísanú Zmluvu o práci, kde budú uvedené obidve strany, obsah práce, odmena... atď, niečo podobné ako v pracovnej zmluve..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať