sato1
22.03.10,21:37
Ahojte, potreboval by som poradit s tymto mojim problemom... hmmm hutam nad tym ako to spravit, uz som pozrel aj nejaku literaturu, ale na nic som neprisiel. Rozmyslal som ci na to nebude vhodna funkcia VLOOKUP, ale neide to. Dalo by sa to asi riesit cez IF , ale tam by muselo byt tolko podmienok ze az...
Takze...

potrebujem aby do vzorca a+b , ktoreho vysledok ma byt zapisany do bunky A4 ,boli z tabulky ktoru som dal do prilohy, nacitane urcite hodnoty.
Tie hodnoty maju byt nacitane podla toho, ci ide o "nizke", "stredne", "vysoke" osvetlenie nacitavane z bunky A2 a zaroven aj ci ide o Em ≤ 300 lx , Em = 500 lx , Em ≥ 750 lx nacitane z bunky A1.

Ak niekto vie poradit budem velmi rad :)
Je to vo verzii 2003
Chobot
22.03.10,21:13
Ahojte, potreboval by som poradit s tymto mojim problemom... hmmm hutam nad tym ako to spravit, uz som pozrel aj nejaku literaturu, ale na nic som neprisiel. Rozmyslal som ci na to nebude vhodna funkcia VLOOKUP, ale neide to. Dalo by sa to asi riesit cez IF , ale tam by muselo byt tolko podmienok ze az...
Takze...

potrebujem aby do vzorca a+b , ktoreho vysledok ma byt zapisany do bunky A4 ,boli z tabulky ktoru som dal do prilohy, nacitane urcite hodnoty.
Tie hodnoty maju byt nacitane podla toho, ci ide o "nizke", "stredne", "vysoke" osvetlenie nacitavane z bunky A2 a zaroven aj ci ide o Em ≤ 300 lx , Em = 500 lx , Em ≥ 750 lx nacitane z bunky A1.

Ak niekto vie poradit budem velmi rad :)
Je to vo verzii 2003

TAkto ti to ani nepôjde, lebo tá tabuľka nemá databázovú formu. Je to len vizuálne pekne spravená tabuľka, ktorej hlavný problém je ten, že jednému údaju o osvetlení sú priradené 2 riadky. Samotný údaj o osvetlení je zlúčená bunka a ak chceš pracovať so vzorcami, tak by si nemal používať zlúčené bunky.

Takže najprv treba zmeniť zdrojovú tabuľku a potom sa už ľahko nájde riešenie. Prečo napr. v tabuľke nemôžu byť hodnoty a+b už spočítané? Veď aj tak sa vždy berie ich súčet. Potom by to nebol žiadny problém s vyhľadávaním.
sato1
22.03.10,21:43
jaj sorry som zabudol ze v tom vzorci ma byt presnejsie a + b*y
Takze to y ma byt nacitane z A3, preto sa to nemoze uz skor scitat.
hmmm jedine, ked tak rozmyslam, ze by sa b vynasobilo s y a potom scitalo s a. Tak by som mal jednu hodnotu... to si spravim sa... :)
prikladam upraveny subor.

Ale nadalej ostava otazka ako poriesit to, ze podla toho aka hodnota bude v A1 a v A2 tak z ten tabulky sa ma vybrat vysledok do A4
Chobot
22.03.10,22:28
jaj sorry som zabudol ze v tom vzorci ma byt presnejsie a + b*y
Takze to y ma byt nacitane z A3, preto sa to nemoze uz skor scitat.
hmmm jedine, ked tak rozmyslam, ze by sa b vynasobilo s y a potom scitalo s a. Tak by som mal jednu hodnotu... to si spravim sa... :)
prikladam upraveny subor.

Ale nadalej ostava otazka ako poriesit to, ze podla toho aka hodnota bude v A1 a v A2 tak z ten tabulky sa ma vybrat vysledok do A4

Aj to sa porieši, ale ešte treba si ujasniť, aké hodnoty môžu byť v A1. V poznámke uvídzaš príklad, že osvetlenosť je 450, ale v tabuľke takýto údaj nemáš, tam máš 3 riadky - 300, 500 a 750. Má excel nejako brať niektorú najbližšiu hodnotu? Alebo v A1 môžu byť len presné údaje z tabuľky?

A chceš, aby si užívateľ zadal hodnotu sám, alebo to má byť rozbaľovacie okno, kde je možné vybrať len z uvedených hodnôt?

Dnes to už asi nestihnem porobiť, pozri si jednu moju tabuľku, sú tam síce iné údaje, ale funkčne je to to, čo potrebuješ:

http://www.porada.sk/t109877-stravne-a-vreckove-pre-tuzemske-a-zahranicne-pracovne-cesty-kratenie-stravneho.html

Zdrojové údaje sú v tretej záložke, ktorá je skrytá. Aby si ich videl, musíš si dať v menu Formát > Hárok > Zobraziť ten skrytý hárok.
sato1
22.03.10,22:46
No v A1 moze byt cislo, ktore je:
teda prvy riadok, hodnoty od 0 do 300vratane
druhy riadok, hodnoty od 301vratane do 750
treti riadok, hodnoty od 750vratane a viac

Viem ze ten druhy riadok je dost nejasny ( =500), ale tak to bolo napisane v norme :(
Takze ten druhy riadok definujem od 301vratane do 750. hmmm potom ked zistim co s tym, tak si to uz myslim ze upravim...

Uzivatel zada hodnotu sam.

OK pozriem aj ten link co si poslal ;)
sato1
23.03.10,09:23
hmmm pozrel som aj ten link na ten subor, a aj tak s tym neviem pohnut...
sthruska
23.03.10,10:42
Nepozeral som presnejšie, ale zložitejšie veci som riešil vlastnou funkciou vo VBA.
sato1
23.03.10,11:58
no skusil som to cez

=IF(AND(A1<=300;A2="vysoký");H10;IF(AND(A1<=300;A2="stredný");G10;IF(AND(A1<=300;A2="nízky");F10;IF(AND(301<=A1;A1<750;A2="vysoký");H11;IF(AND(301<=A1;A1<750;A2="stredný");G11;IF(AND(301<=A1;A1<750;A2="nízky");F11;0))))))ale treba tam dat este tri podmienky... a to uz excel neberie :mee:
Chobot
23.03.10,12:13
no skusil som to cez

=IF(AND(A1<=300;A2="vysoký");H10;IF(AND(A1<=300;A2="stredný");G10;IF(AND(A1<=300;A2="nízky");F10;IF(AND(301<=A1;A1<750;A2="vysoký");H11;IF(AND(301<=A1;A1<750;A2="stredný");G11;IF(AND(301<=A1;A1<750;A2="nízky");F11;0))))))ale treba tam dat este tri podmienky... a to uz excel neberie :mee:

Tak som to urobil cez funkciu VLOOKUP plus som do toho zakomponoval 3 podmienky. Nie je to zložité, len to treba riadne pozrieť.

Skomplikoval si to tým intervalom. Myslel som, že do A1 je možné zadať len presné údaje 300, 500 a 750. Keďže najprv treba porovnať zadané číslo, že do ktorého intervalu spadá, musel som vytvoriť jeden pomocný stĺpec, kde je okrem tohto porovnania aj overenie správnosti napísaného textu (vysoký, stredný, nízky). Ak niekto zadá iný text, alebo urobí preklep, vzorec ho upozorní, že zadal nesprávny údaj.

Pozri si to.
sato1
23.03.10,12:56
Tak som si to uz pozrel, funguje to vsak len z casti...

ak sa do bunky A1 zada nejaka hodnota z intervalu od 301 do 749, tak vysledok je #NEDOSTUPNÝ

skusal som sa na to pozriet kde je asi chyba, ale zatial som na to neprisiel...
ivka70
23.03.10,13:08
Tak som si to uz pozrel, funguje to vsak len z casti...

ak sa do bunky A1 zada nejaka hodnota z intervalu od 301 do 749, tak vysledok je #NEDOSTUPNÝ

skusal som sa na to pozriet kde je asi chyba, ale zatial som na to neprisiel...

Staci si v poli B1 opravit vzorec takto:

"=IF(A1<=300;F10;IF(A1>750;F12;F11))"

a bude to fungovat :)
sato1
23.03.10,13:18
ee ani tak to neide...

dal som do A1 450 a neide to...

stale je tam problem s intervalom od 301 do 749
vysledok je #NEDOSTUPNÝ
Chobot
23.03.10,13:20
Tak som si to uz pozrel, funguje to vsak len z casti...

ak sa do bunky A1 zada nejaka hodnota z intervalu od 301 do 749, tak vysledok je #NEDOSTUPNÝ

skusal som sa na to pozriet kde je asi chyba, ale zatial som na to neprisiel...

Pozrel som to a šarapatu robilo v tom strednom riadku to znamienko "=". Preto som vytvolil ešte jeden pomocný stĺpec, kde sú len údaje 300, 500 a 750. Aj tento stĺpec je možné potom skryť.
sato1
23.03.10,13:42
jaj :)

len to "=" bol problem? heh...

Tak uz to ide tak ako potrebujem... velmi pekne dakujem Chobot, ani nevies ako si mi velmi pomohol...
robim na diplomovke a na tomto probleme som stal uz dost dlho :(

este raz... DAKUJEM ;)