skatarinas
26.03.10,20:01
Máte niekto skúsenosť s chovom mačky v byte? Páčia sa mi plemená Britskej modrej alebo Ragdoll. Moj ocino je proti, pretože má strach, že poškodí sedačku alebo nejak zničí nábytok.Ďakujem za rady :)
Píšte čo to má pre ale aj proti ( no hlavne píšte pozitívne, nech ho presvedčím :D )
durisovad
26.03.10,19:06
Nasa dcera mala v byte macku, ale len chvilu. Podriapala nabytok. zasekavala pazurky do kobercov a foteliek a okrem toho dost pachla. Asi po dvoch tyzdnoch ju odniesla k lesu. Podla mojho nazoru taketo zvieratko patri na dvor.
liba2
26.03.10,19:09
v sekcii "domácnosť" je všeličo o mačkách, napr. :

http://www.porada.sk/t23648-perska-macka-v-domacnosti.html
2009
26.03.10,19:36
Mám zlé aj dobré . Vidím svietiš ti daj mi 10 min. Musím niečo dokončiť.
Rozalka
26.03.10,19:42
Existujú aj ušľachtilé mačky (britská modrá k nim patrí) a tie na dvor nepatria.
Tvoj ocino má pravdu: dodriape sedaciu súpravu, roztrhá aj záclony.
Viem čo píšem, moja svokra má takú (1), ale pamätám aj časy, keď ich mala aj viac.
Smrad - ak je svokra doma celý deň, nič necítiť, ale keď je preč pol dňa, nebodaj celý, tak to cítiť a riadne.
Kocúra treba dať vykastrovať, ten naozaj smrdí, lebo si značí svoje teritórium.
Mačka sa na jedno miesto vyšpiní len raz, ak má zašpinený "záchod", nájde si iné miesto, hoci aj na koberci.
Kocúra treba dať vykastrovať, ten naozaj smrdí, lebo si značí svoje teritórium.
2009
27.03.10,05:02
Ospravedlňujem sa za včerajšok. Videla som, že si prihlásená rozpísala som sa ale musela som súrne preč. Britskú modrú má aj moja 17 ročná dcérka. Je to pokojné plemeno ale je to mačka. Rozalka má pravdu v tomto:


Tvoj ocino má pravdu: dodriape sedaciu súpravu, roztrhá aj záclony.

Každé mláďa aj to ľudské dá zabrať ľudským hodnotám. Psík Ti rozhryzie napríklad topánky.. mačka doškriabe sedačku a nechaj 2 ročné dieťa v obývačke samé 10 min napr. s pastelkami. Chceš mačičku iba preto, že sa Ti páči? Zlý nápad. Je to živý tvor s vlastnou osobnosťou.
1. Zober si iba také mláďatko, ktoré býva v byte a je naučené pozorovaním matky chodiť na záchodík.
2. Dobre si všimni ako vyzerá domácnosť odkiaľ si mačiatko berieš je to dôležité.
Mačička Ti bude robiť radosť. Dá sa vychovať ak jej budeš venovať čas a trpezlivosť. Bude sa túliť a mojkať. Ale bude robiť aj neplechu. Musí sa jej prispôsobiť byt. Skoro pri každej mačke musíš zabudnúť na kvety aspoň pokiaľ je to ešte mláďa. A záchodík treba čistiť aspoň 2x denne. Ak sú rodičia proti vybrala by som si iné zvieratko. Ja som pri zvieratkách v byte optimista ale ak to nechcú rodičia nerob to. Mačka nie je na týždeň či dva. Je to na 15 rokov. Aby nakoniec neskončila vyhodená na ulici.
skatarinas
27.03.10,15:35
dakujem za rady
s rodicmi som sa uz o tomto rozpravala. je mi jasne, ze macka je zivy tvor potrebuje, aby sa jej niekto venoval ( vpodstate je to ako mat 15rokov doma zive striebro ) a k tomu vsetkemu je to davka zodpovednosti a trpezlivosti.
premyslam but nad psom alebo mackou. no o mackach v domacnosti toho zas moc neviem. a teraz po tom, co ste napisali, premyslam ci to s mackou risknut. myslim, ze pes spravi mensiu skodu ( teda vporovnani s dodriapanou sedacou supravou a zaclonami su topanky malicky problem :D a aspon sa chlapi u nas doma naucia upratovat topanky do skryne )
finis
28.03.10,12:23
no v tomto tiez nebud optimista.nas maly pokladik (psik, ma 9 mesiacov) uz narobil v byte dost sarapaty.napriklad okusal drevene dvere.macka naozaj sriabe, ale na to sa predavaju predsa skrabadla pre macicky, na ktore sa pekne naucia.pretoze sme mali doma aj macku mozem porovnavat trosku.macka ak nie je prave nesocializovana vynimka je o vela cistotnejsia ako psik.nechci vidiet ako to u nas vyzeralo ked mal hnacku :) a macka sa vzdy vyspinila iba do svojho zachodika.samozrejme to treba cistit, ale dneska uz existuju aj kryte zachodiky s filtrom a vonave podstielky, takze toto by nemal byt problem.co sa tyka znackovania u kocura.tiez to nerobia vsetky a kastracia by to mala odstranit aj u tych co maju taketo sklony.dalej...zapach.kazde zvieratko svojim sposobom smrdi.snad okrem akvarijnych rybiek.takze aj psik v byte je citit.takze, oboje aj macku aj psika v byte, by som odporucala iba ludom co su tolerantni a po prvej nehode to s nimi nezabalia.macicka je skvor individualista a nepotrebuje 6x denne vencenie, ale psika zase mozes cvicit a bude ta milovat psou laskou.ja mam rada oboje.
ubka
28.03.10,14:36
Skusenosti s mackou v byte mam dlhorocne. So vsetkym, co sa popisalo vyssie suhlasím, ale ma to aj svoj hacik. Pre vsetko doma treba vytvorit podmienky a potom sa nevyskytnu "nehody" a znicene veci. Mali sme kocura, ktory aj ked isiel pozerat cez okno podliezol si zaclonu, na skrabanie sme mu dali skrabadlo a naucili sme ho skriabat pazuriky tam, zachodik mal vzdy cisty, ak sme odchadzali na dlhsie z domu, pripravili sme mu dva, neskor sa naucil chodit na WC a splachoval za sebou! Vsetko chce iba cas a trpezlivost, zvieratko prinesie do rodiny pokoj a vela lasky, ktorej sa dnes uz dostava od ludi menj casto. Ak chces macku, precitaj si podla odporucenia vyssie knihu, aby si vedela, co si vyzaduje a urcite aj tvojim rodicom prinesie radost, ak bude vychovana. Rovnako ako psik, ktory je vychovany...Ak ma dostatok svojich hraciek nebude likvidovat zariadenie bytu. Urcite zvieratko odporucam,ak si ochotna sa mu dostatocne venovat a mysliet na to, ze môže žit vela rokov, nas kocur sa dozil 16! mal 11 kg.
arizona
28.03.10,15:18
Pridám sa do vašej debaty,nakoľko mám doma psa, aj 3 mačky. Síce bývame v dome, bývajú aj v záhrade, ale často sú aj dnu.
Ešte sa mi nestalo, aby poškriabali nábytok, sedačku, či narobili väčšiu neplechu. Možno tak pokrčené koberčeky, keď sa naháňajú.:D

Mačke, tak isto ako každému živému tvorovi sa treba trochu venovať, aby sa nenudila, ked chceme, aby žili s nami v byte.
Mačky sú veľmi čistotné, nesmrdia. Ale často záleží aj od stravy, ktorú dostávajú- treba to odsledovať. Smrdieť môžu akurát tak "značky", čo si robí kocúr. Tam pomôže kastrácia.
Podstielky do mačacích záchodíkov- dostať dnes veľa druhov, tie absorbujú aj zápach, príp. vylučujú nejakú vôňu.

Proti tomu, aby mačky neničili pazúrikmi nábytok, možno predísť tým, že sa im venujete ale je možné zakúpiť rôzne škrabadlá, príp. na vhodné miesto umiestniť hrubší konár stromu. Alebo zastrihávať pazúriky.
Ale ja za najväčší problém pri psoch či mačkách považujem to, že treba často vysávať, lebo chlpy sú všade ;):mee:
Rozalka
28.03.10,15:42
Súhlasím s Jankou (Arizona) a najhoršie na tom je, že tie chlpy poletujú vzduchom.
martinadib
28.03.10,15:59
Myslím, že v tomto prípade nezabodujú žiadne pre alebo proti. Závisí od teba a "ocina", ako sa dohodnete, či máte toľko času venovať sa tomu... Mne osobne by prekážalo mať v dome mačku alebo psa, už len pre tie chlpy a pach....Ja mám na maznanie a hranie sa deti...A mačku aj psa na dvore:-)
Nokerla
28.03.10,20:26
Nasa dcera mala v byte macku, ale len chvilu. Podriapala nabytok. zasekavala pazurky do kobercov a foteliek a okrem toho dost pachla. Asi po dvoch tyzdnoch ju odniesla k lesu. Podla mojho nazoru taketo zvieratko patri na dvor.


Odniesla k lesu? A myslis si ze v lese prezila?..........to ste velmi zodpovedni......ak ste sa jej chceli zbavit tak na to mame utulky, alebo ste ju mohli darovat niekomu.
Macka diva, nie je to iste ako macka domaca.
Pohrdam takymi to nezodpovednymi ludmi.
58vlasta
29.03.10,17:05
Moji známi majú takú mačku, asi perzská modrá alebo ako sa volá. Je veľmi pekná. Občas im ju opatrujem, keď idú na 1 - 2 týždne na dovolenku. Už si u mňa zvykla, keď ju donesú. Má záchod, kde je piesok/ majú v obchodoch - volá sa podstieľka pre mačky/, ktorý vôbec nepáchne. Moč sa nabalí do takej gule a dá sa pekne povyberať. Ani netreba každý deň. A Keri /tak sa volá/ niekedy chodí za mnou ako malý psík/občas sa na nej aj potknem/. Dá sa škrabkať, ešte hlavu vytáča, na ktorom mieste ju mám škrabkať a to mi vraveli známi, že sa nechce dať mazliť a pod. Vyskočí síce na stôl, aj kde sa jej zapáči. Škrabadlo má, ale tiež občas oškrabuje gauč, no nevidím žiadne škrabance. A rada leží na svojom odpočívadle, navrchu škrabadla a pozerá von oknom alebo zaspí. Najkrajšia je, keď sa uvelebí za mňa na gauč a spí, ak sa pohnem, hneď je za mnou. Alebo sa schováva pod deku alebo prikrývku, nadvihne si ju labkou a šuchne sa dnu/toľko som sa jej nahľadala raz, že kde je - potvora/. Ale sama by som nechcela mať mačku. :)
maja611
01.04.10,18:37
Ahoj,
máme doma kocúra, britského modrého a má 10 rokov. Na základe spoločne prežitých rokov môžem povedať, že mačka prináša do života veľa krásnych chvíľ, je to inteligentné stvorenie. Vyžaduje si ale starostlivosť aj spoločnosť. Myslím, že mačka nemusí ničiť interiér, pokiaľ má zabezpečené odpočívadlo pre mačky, kde si brúsi pazúriky a aj tu oddychuje. Je dobré kúpiť si mačiatko, ktoré už je naučené na hygienu a vie používať mačací záchodík, do ktorého sa nasype podstielka pre mačky, nám sa najviac osvedčil zverlit. Je pravda, že mačka, ktorá žije celoročne v byte, tak aj celoročne plzne a je potrebné častejšie vysávať. Tiež je vhodné, aby bola kastrovaná. Takáto mačka nepáchne. Denne treba zabezpečovať čerstvú vodu. Čo sa týka krmiva, nám sa osvedčili granule, pretože keď sme kupovali konzervy, kocúr zjedol vždy 4-5 kociek mäsa, odišiel od misky, o chvíľu sa k nej vrátil, ale už sa mu zdalo že to mierne obschlo a nechcel to. Mačka má oproti psovi veľkú výhodu - netreba venčiť.
kristinagabi
03.04.10,19:03
Som prekvapena niektorymi vasimi nazormi. Mam dve perzske maciatka uz pomaly sedem rokov. Su velmi inteligentne,cistotne zvierata.
-nikdy by mi nespinili nikam,len do piesku.Bolo uz tak,ze nemali prilezitost ist cely den na zachod a pockali,kym pridem domov. Vtedy chudatka stali v rade:D,ale vydrzali.
-jest im niekedy dam aj rybu v oleji a nemame problem,ze by som ich potom musela umyvat,oni sa umyju sami. Ani ked idu na zachod,ani v zadu nemaju taku srst
-nesmrdia. Treba najst vhodny piesok,ten Zverlit je velmi dobry. Samozrejme,treba ich aj sem-tam umyt...
-aj nabytok mame v poriadku. Od malicka ich treby ucit,kde moze skrabat
-este tak nebolo,ze by tam zostali,kam ich polozim. Keby ste ich videli,co vedia povystrajat! Mozno preto,ze su dve.

Jediny zapor,co mozem spomenut je srst,ked ich necesem pravidelni,ale nic nie je 100%.
Oni su velmi mile stvorenia,len od malicka ich treba ucit,co mozu a co nemozu. A to bez milosti! Raz im v niecom povolite,koniec!

Nikdy by som ich nedala prec,hlavne nie k LESU. A este sa tym aj CHVALI!
otázka
03.04.10,19:23
Tiež máme v 2-izbovom byte 2 kocúrov ( je medzi nimi dvojročný rozdiel ), obyčajné, krátkosrsté, obaja vykastrovaný. Toto bolo jedno z našich najlepších rozhodnutí v živote ( mali sme kedysi aj psa, už nikdy viac ). Dokonca si dovolím tvrdiť, že mačka je inteligentnejšia ako pes. Každý má svoje WC s podstieľkou, škriabu len na strome, ktorý sme im v byte zhotovili, každý má inú povahu, dokonca aj hlas ( keď ich nevidím viem rozoznať, ktorý zamňaukal ), jednoducho kým boli mačky pre mňa neznámy pojem, nikdy by som neverila, že každá z nich je individuálne stvorenie ako človek. A pravda pravdúca: ako si ich od malička naučíme a vychváme si ich, také ich budeme mať.
Valcake
03.04.10,20:19
Zdravím, aj my sme mali prekrásneho perzského kocúra. Bohužiaľ, už nie je medzi nami.:mee: Boli to krásne chvíle, čo sme prežívali spolu. ON bol PÁN KOCÚR. Tak ako píše kristinagabi, tiež nás počkal so svojou potrebou. Bol dlhosrstý, takže som ho česala každý deň, ale ja som sa v tom vyžívala a kocúr tiež. Keď som ho vykúpala a prebehol okolo nás, voňal tak, že sme len tak ňuchali :D a fakt nikdy nepáchol, neznačkoval a pritom nebol vykastrovaný Bol mimoriadne inteligentný. Bol aj v region.TV, keď bol na výstave. Je pravda, že vysávať bolo treba viackrát, ale ja som mala na chlpy špeciálnu kefu. Presne vedel, kedy prichádza manžel domov, sadol si pred dvere a čakal. Nikdy nezabudneme naňho. Bol členom rodiny. Keď zvieratko prirastie k srdcu, čo sa nám stalo, najmä synovi a mne, ale aj manželovi, je veľmi ťažké si vybrať druhé. Povedali sme si, že náš prah neprestúpi ani mucha:D Dodnes spomíname a tie krásne chvíle stáli za tú občasnú námahu. Mne by asi puklo srdce, keby som mala hocijaké zvieratko pustiť trebárs k lesu.
sojer
03.05.10,05:17
tiež som mal nejakú dobu kocúra v byte. v "zajatí" vyrastal od malička, čiže si mal možnosť osvojiť nejaké tie zvyky.. ak ho vedieš od malička že sa má vyšpiniť iba do misky so štrkom, driapať iba vecí na to určené tak sa ti to môže podariť ale!! miska MUSÍ byť primerane velká a hlavne čistá. kocúra som musel dať aj kastrovať kvôli tým ich móresom (značkovanie) ale aj tak ho to úplne neprešlo :( to že bude škriabať iba kúsok koberca, ktorý mu na to vyčleníš môže robiť len pred tebou aby sa vyhla prípadnému potrestaniu... môj kocúr sa dokonca naučil dvere otvárať a bolo jedno či sa otvárajú von alebo dnu.....fagan jeden :). čiže zbytočne som zatváral dvere aby sa niekam nedostal...
podla môjho názoru mačka ma byť na dvore. mačka, pokial nemá priame nebezpečenstvo (pes alebo inak pre ňu nebezpečné chovanie domácich) tak nemá dôvod utiecť z dvora. s kocúrom to je inak. tí aj ked sú vykastrovaný tak niektoré "zvyky" im z hlavy proste nevytlčiete.. (migrácia, značkovanie) ale zato sú odvážnejší a drzejší :)
mačka či pes patria na dvor.
..PS: niekedy mám pocit že podla toho čo vidím na uliciach, parkoch, v bráne domu, že psov je už viac ako obyvatelov v paneláku...to ani nehovorím že prejsť sa po tráve je viac než isté že sa mi na nohy nalepia nejaké tie exkrementy :(
verkaz
03.05.10,12:30
Nedaj sa odradiť ak máš rada zvieratká, určite sa mačiatku budeš dostatočne venovať a lásku, ktorú za to dostaneš, tá je k nezaplateniu.
Ivuchak
24.06.10,11:21
Máme v byte psa aj ( asi šialenú )mačku. Pes bol prvý , ale mačka je dnes už pánom situácie. Čo ma ale trápy je, že v poslednej dobe doslova skáče do tváre mojej 7-ročnej dcéry, ktorá je potom celá doškriabaná a plače, lebo je to jej miláčik, ktorého dostala k narodeninám. Akoby jej to nestačilo, rýpe aj do psa. K ostatným členom rodiny si to nedovolí. Neviem či to môže súvisieť s nejakou chorobou ( všetky očkovanie má ), alebo je to skôr dokazovanie si pozície k slabším členom rodiny. Vie niekto vysvetliť jej správanie? Díky.
arizona
24.06.10,16:49
Skúste si to nenápadne odsledovať kedy sa tak mačka správa, od kedy to začalo a zistiť príčinu ...
Môže to byť zo žiarlivosti, alebo aj zo strachu atd.
Poznám prípady, keď psy, ale aj mačky agresívne reagovali na nejaké dieťa , ale predchádzalo tomu to, že deti v návale hry a bláznenia sa so zvieraťom, zvieraťu ublížili. Ak sa to stalo viac krát, zviera si to zapamätá a zo strachu zaútočí.
Ivuchak
25.06.10,09:56
Dcéra jej v rámci hry síce neublížila, ale pristihla som ju párkrát, ako ju násilím drží, lebo ju chcela hladkať a ignorovala , že cica bručí a chce ísť preč. Najhoršie je, náš maznáčik začal loviť v noci aj mňa, keď spím . Zobudím sa na zapichnuté pazúry na predlaktí, dnes v noci mi trafila pod oko s takou intenzitou, že som mala ráno zakrvavený vankúš. Začínam sa je trochu báť a uvažujem , ak sa to bude stupňovať, že ju asi dám utratiť, aj keď je to aj môj maznáčik...:mee:
2009
25.06.10,09:59
Dcéra jej v rámci hry síce neublížila, ale pristihla som ju párkrát, ako ju násilím drží, lebo ju chcela hladkať a ignorovala , že cica bručí a chce ísť preč. Najhoršie je, náš maznáčik začal loviť v noci aj mňa, keď spím . Zobudím sa na zapichnuté pazúry na predlaktí, dnes v noci mi trafila pod oko s takou intenzitou, že som mala ráno zakrvavený vankúš. Začínam sa je trochu báť a uvažujem , ak sa to bude stupňovať, že ju asi dám utratiť, aj keď je to aj môj maznáčik...:mee:

Ako je stará? A čo je to za druh?
otázka
25.06.10,10:43
Máme v byte psa aj ( asi šialenú )mačku. Pes bol prvý , ale mačka je dnes už pánom situácie. Čo ma ale trápy je, že v poslednej dobe doslova skáče do tváre mojej 7-ročnej dcéry, ktorá je potom celá doškriabaná a plače, lebo je to jej miláčik, ktorého dostala k narodeninám. Akoby jej to nestačilo, rýpe aj do psa. K ostatným členom rodiny si to nedovolí. Neviem či to môže súvisieť s nejakou chorobou ( všetky očkovanie má ), alebo je to skôr dokazovanie si pozície k slabším členom rodiny. Vie niekto vysvetliť jej správanie? Díky.

A je to mačka alebo kocúr?

Zuzana
JAJA11
25.06.10,11:21
Dcéra jej v rámci hry síce neublížila, ale pristihla som ju párkrát, ako ju násilím drží, lebo ju chcela hladkať a ignorovala , že cica bručí a chce ísť preč. Najhoršie je, náš maznáčik začal loviť v noci aj mňa, keď spím . Zobudím sa na zapichnuté pazúry na predlaktí, dnes v noci mi trafila pod oko s takou intenzitou, že som mala ráno zakrvavený vankúš. Začínam sa je trochu báť a uvažujem , ak sa to bude stupňovať, že ju asi dám utratiť, aj keď je to aj môj maznáčik...:mee:

No moja dcéra tiež rada hladkala nášho kocúra proti jeho vôli, ale ten sa jej radšej ptom vyhýbal a išiel radšej za inými členmi rodiny, ktorí rešpektovali jeho potreby. Dcéra sa časom naučila, že musí rešpektovať kocúra a potom už boli priatelia :rolleyes: Ale nikdy nezaútočil :o
Možno by bolo dobré poradiť sa s veterinárom...
Valcake
25.06.10,19:53
Aj ja som mala v byte perzského kocúra, niekde som to písala. Bol úžasný. Zbožňovali sme ho, bol veľmi poslušný. No, maznáčik nemaznáčik /z čerešne dolu/:D rešpekt musí mať. Určite sa treba poradiť s veterinárom či nie je náhodou chorý?
arizona
26.06.10,05:29
Dcéra jej v rámci hry síce neublížila, ale pristihla som ju párkrát, ako ju násilím drží, lebo ju chcela hladkať a ignorovala , že cica bručí a chce ísť preč. Najhoršie je, náš maznáčik začal loviť v noci aj mňa, keď spím . Zobudím sa na zapichnuté pazúry na predlaktí, dnes v noci mi trafila pod oko s takou intenzitou, že som mala ráno zakrvavený vankúš. Začínam sa je trochu báť a uvažujem , ak sa to bude stupňovať, že ju asi dám utratiť, aj keď je to aj môj maznáčik...:mee:

Mačka na rozdiel od psa je "svojská,nezávislá osobnosť". Ona si určuje, kedy sa chce pohladkať a kedy nie. Treba to brať tak ,ako to je, nie násilím vynucovať niečo , na čo ona nemá momentálne náladu.

Mám 3 mačky, každá je povahovo iná. Ale jedno majú spoločné. Keď sa chcú dať pohladkať, doslova sa pchajú pod ruku. Ale ak ich chcem ja "popestovať" v čase, ked oni nemajú náladu, skrátka sa nedajú a basta...!
Sú to živé tvory, treba sa ich naučiť rešpektovať, nie sú to plyšáky, ktoré posadíme na policu a tam nás počkajú, pokým budeme mať na ne chuť.
Ak vás mačka v noci napáda, treba ju viac unaviť cez deň, lebo mačka je od prírody nočný lovec.
Myslím, že zatvoriť cez noc dvere do izby- spální by bolo lepšie, ako mačku dať utratiť len za to, čo jej je prirodzené...

Aj pri zaobstarávaní si mačky (či iného zvieraťa) treba zistiť, aké majú povahy, netreba pozerať len na vzhľad.

Tiež momentálne rozdávam malé mačiatka. Mám záujemkyňu, staršiu pani, ktorá chce bieleho kocúra (lebo má biele poťahy):) , chce ho na maznanie a do bytu.
Tak sa chystám s pani si pohovoriť a ponúknuť jej druhého, ktorý síce nie je celkom biely, ale je od malička maznáčik, ktorý by sa stále pestoval na rukách a vždy chodí iba do záchodíka. Myslím, že si super zapasujú a budú si vyhovovať.
Na rozdiel od toho bieleho, ktorý sa nerád hladká, záchod rešpektuje málokedy a je taký divý a svojský.
Toho chcem dať radšej záujemcovi, ktorý má veľký dvor a chcel mačku na dvor kvôli myšiam. Tiež si myslím, že si tí dvaja budú rozumieť...kocúr povahovo divoch a sám pre seba a pán, ktorý nehľadá maznáka na hladkanie ...
Dúfam,že všetci štyria budú spokojní :):):)
hubatá
26.06.10,05:42
Mne včera vyskočila mačka z V. poschodia a ľudkovia nič sa jej nestalo !!!!! Je totižto zvyknutá vysedávať na okne, ale je tam sieťka. Lenže včera prievan otvoril okno kde sieťka nie je, ona zvedavá sa prechádzala po parapete, prievan tresol oknom, Tina sa zľakla, podskočila........ ale už nedopadla na parapetu, ale letela z V. poschodia dole. Našťastie na III. poschodí mali sušič s prádlom, tak tam si poskákala a znova letela na zem. Aj my sme utekali po schodoch za ňou, mačka sedela, oči vytreštené, biely kožúšok zelený ..... no reku umiera. Išli sme na pohotovosť, doktor konštatoval len šok, pichol jej injekciu, pohýbal rukami, nohami ......a nič jej vraj nie je. Aj teraz zasa sedí na okne a pozoruje svet z V. poschodia ..............už asi zabudla čo bolo včera.
Ivuchak
28.06.10,06:22
Ak vás mačka v noci napáda, treba ju viac unaviť cez deň, lebo mačka je od prírody nočný lovec.
Myslím, že zatvoriť cez noc izby do spální by bolo lepšie, ako mačku dať utratiť len za to, čo jej je prirodzené...




Už sme to tak začali praktizovať, trošku síce mňaučí, lebo bola naučená spať s nami - konkrétne pri mojej hlave - nedokázala by som ju utratiť, to bol v návale paniky taký prvý reflex :o . Je to ináč mačka krížená perzský kocúr a divočina a má 10 mesiacov. Je to rodený lovec, vychytá nám všetky muchy v byte a evidentne sa jej žiada von, asi sa fakt nudí, Cez víkend ju brávame na záhradu " vyvenčiť". Má takú dlhú šnúru na obojku, lebo sa bojíme, že nám ujde. Už bola asi pred mesiacom na 3-dňovom výlete a dcéra ju našla pri paneláku , voňala ako železničiar, máme blízko trať :). Prespala skoro 2 dni, boli sme s ňou u veterinára, bola ok.
otázka
29.11.11,17:25
Pokračujem v téme nakoľko mám otázku, resp. potrebujem poradiť. Už pár rokov máme v byte 2 kocúrov a doteraz mi požrali a obžrali všetky kvetiny okrem fikusu benjamina asi je im suchý. Chcem podotknúť že na "spásanie" majú mačaciu trávu a ešte radšej majú klasickú pažítku. No jednoducho už pošli orchidey, dracena...Prosím o skúsenosti, čomu dajú pokoj, kvety mám veľmi rada, no už neviem čo kúpiť, aby to prežilo. Ďakujem.
nika.sum
29.11.11,18:22
Pokračujem v téme nakoľko mám otázku, resp. potrebujem poradiť. Už pár rokov máme v byte 2 kocúrov a doteraz mi požrali a obžrali všetky kvetiny okrem fikusu benjamina asi je im suchý. Chcem podotknúť že na "spásanie" majú mačaciu trávu a ešte radšej majú klasickú pažítku. No jednoducho už pošli orchidey, dracena...Prosím o skúsenosti, čomu dajú pokoj, kvety mám veľmi rada, no už neviem čo kúpiť, aby to prežilo. Ďakujem.
Tomu na co nedociahnu:). Mozno existuje kvetina ktora im smrdi, aj ja by som chcela vediet. Mne tiez vsetko nic ten moj kocur. Vydrzala len umela orchidea:D. Na balkone mi obziera stromceky....
arizona
29.11.11,18:39
Mam tri macky,ale nevsimla som si, ze by ozierali kvety.Ale je pravda, ze obcas idu von,mozno tam nieco ohryzu, neviem...

vyvaruj sa hlavne jedovatych kvetin,lebo by sa ti macka mohla zadusit, ci zomriet, napr.
Jedovaté izbové rastliny:
Asparágus, Azalka, Anthurium, Begónia hľuznatá, Brečtan, Cyklámen, Diefenbachia, Fialka, Fikus, Filodendron, Kaládium, Krotónovec, Kaktusy napr. Zygokaktus (Vianočný kaktus), Monstera, Orchidea, Prýštec najkrajší (Vianočná hviezda), Slezinník


Ja pouzivam na miesta,kde nechcem aby mi sli macky obycajne cierne korenie. Smrdi im, tak ho radsej obchadzaju. Skus trochu posypat kvet a zeminu...

V hypermarketoch dostat granule s pridavkom zeleneho krmiva/ nespominam si nazov,ale bol to taky okrovo zlty obal. Mozno aj v specializovanych prerdajniach budu vediet poradit/
otázka
01.12.11,16:26
No dočiahnu všade, takže nevymyslím nič. Viem, že veľa rastlín je jedovatých. No čakala som konkrétny názov izbového kvetu :D ( aká som šikovná ), ktorý by tí beťári nechali konečne na pokoji. Skúsim to čierne korenie.....
henrieta3
02.01.12,15:13
Existujú aj ušľachtilé mačky (britská modrá k nim patrí) a tie na dvor nepatria.
Tvoj ocino má pravdu: dodriape sedaciu súpravu, roztrhá aj záclony.
Viem čo píšem, moja svokra má takú (1), ale pamätám aj časy, keď ich mala aj viac.
Smrad - ak je svokra doma celý deň, nič necítiť, ale keď je preč pol dňa, nebodaj celý, tak to cítiť a riadne.
Kocúra treba dať vykastrovať, ten naozaj smrdí, lebo si značí svoje teritórium.
Mačka sa na jedno miesto vyšpiní len raz, ak má zašpinený "záchod", nájde si iné miesto, hoci aj na koberci.
Kocúra treba dať vykastrovať, ten naozaj smrdí, lebo si značí svoje teritórium.
Mala som kocura, teraz mame macku, este som nemala roztrhane zaclony, nikdy sa nevyspinili vedla svojho zachoda. Ale aj macke sa treba venovat, ako kazdemu zvieratku, nie je na ozdobu, je to osobnost. Sprava s tak, ako ju naucite, aj ked to nie je cviceny pes. Este nikdy nesmrdeli, teda, ak su vykastrovane a na skriabanie maju svoje miesta, ale to ich treba tiez naucit. No a ak chcete mat v byte vsetko, ako doteraz, tak nedoporucujem ziadne zviera, ani dieta, ako pise niekto vyssie. A odviezt macku do lesa, to teda hocikto tiez nedokaze, radsej si to treba rozmysliet dopredu, ak nemate radi zvierata, radsej si ich nenoste domov, nebudete neskor vyhadzovat...
henrieta3
02.01.12,15:17
Súhlasím s Jankou (Arizona) a najhoršie na tom je, že tie chlpy poletujú vzduchom.
Kazde zviera aj plzne, najlepsie je, ak ma macka aj pristup na balkon, potom ale treba pripravit siet, lebo mozete o nu skoro prist. Ale treba ju kazdy den cesat, potom dostat take lepkave kotuce, aj s tym odoberat srst, ale to sa robi aj so psom.
arizona
02.01.12,15:25
Ak ma niekto macku ci psa v byte odporucam rukavicu na odstranovanie chlpov /napr.zo sedacky, ci siat/. Predavaju ju v kauflande, stoji okolo 3-4€.
Rukavica je pouzivatelna z oboch stran, raz za cas staci vykefovat na sucho kartacikom.
henrieta3
02.01.12,15:33
Pokračujem v téme nakoľko mám otázku, resp. potrebujem poradiť. Už pár rokov máme v byte 2 kocúrov a doteraz mi požrali a obžrali všetky kvetiny okrem fikusu benjamina asi je im suchý. Chcem podotknúť že na "spásanie" majú mačaciu trávu a ešte radšej majú klasickú pažítku. No jednoducho už pošli orchidey, dracena...Prosím o skúsenosti, čomu dajú pokoj, kvety mám veľmi rada, no už neviem čo kúpiť, aby to prežilo. Ďakujem.
s tym nic neurobite, bud macka, alebo kvety. Mne ked prisla mala macicka k nam, zacala s orchideami, ale dala som ich len na 1 miesto, parapet do izby, do ktorej nesmie ist bez dozoru, alebo davame pozor, ci lezi na okne, kvety su ohradene. Ale ked to urobila, velmi som na nu nakricala, ona vie, ked zakricim viackrat noo, ze je zle. Tak uz ich necha, ale musime davat pozor. ine kvety sme dali prec, bud macka, alebo kvety.My mame uz 2 macku, sice prd nou to bol kocur, tak sme sa iste veci naucili, nesmie ist na stol, zobrat jedlo, ked jeme my, atd. Bola som prekvapena, ako s da macka vycjovat, ale pravdaze, ked to na nu pride, nic ju nezastavi. A je celkom 1, aka , je, ci chovna, vzdy sme mali len najducha, to s tym vobec nesuvisi, ked citi lasku, aj ona nas ma rada a nerobi zle. To, co pisete hore, ze skace na dieta, robila kedysi davno macka mne, este v rodicovskom byte, preto som vtedy macky neznasala, ale teraz uz viem, ze bola bez dozoru a pevnej ruky, robila, co sa jej zachcelo a asi ziarlila. Treba ju vzdy vyhresit, ked skoci na dieta a dietatu vysvetlit, aby ju vobec nechytala, po case pride sama. Niekedy macka ziarli, ale na to treba pisat viac, musi sa jej ukazat, kto je v dome panom. Skuste niektore relacie v tv o vychove zvierat.
viktorviktor
02.01.12,19:00
Mačke v byte je vhodné, povedal by som potrebné občas priniesť trávu, nie tú obyčajnú lesklú, ale tú čo sa trochu zachytáva na prsty, väčšinou rastie pri múroch činžiakov na východnej strane, síce ju vyvráti takmer vždy po zožratí, ale spolu s chpmi. Kto nevidel mačku žrať trávu ten neverí ako jej chutí, lepšie ako psovi.
pinta
02.01.12,20:06
Mačka v byte uvíta, keď môže zožrať trávu a obyčajný pýr psí je najlepší. To jej ale nezabráni, aby sa nedala aj do iných zelených rastlín.Náš perzský kocúr zlikvidoval čínsku ružu, ktorá merala okolo 2 m .Teraz máme dvoch vykastrovaných kocúrov a najnovšie obžrali zamioculkas. Napriek pátraniu po kvetine, ktorá by im nechutila som nenašla nič, čo by riešilo túto neplechu.Napriek tomu by som ich nedala preč, má ich rada celá rodina aj každá návšteva je z nich uveličená. Sú milí nie sú falošní, ako to niektorí tvrdia.Pes je spokojný, keď mu rozkazujú.Mačke to nikto nenanúti.A keby chcel spôsobí jej ujmu a bude zlá.Ona je totiž osobnosť .
pettte
17.01.12,15:28
Kokos! Že "odniesla k lesu"!!! No tak to je sila durisovad!!! Ja som ale solídne vytočený, že taký idiot žije medzi nami. Ba čo viac, má aj "príspevok". Byť tebou strčím hlavu hodne hlboko do piesku a mlčíííííím. Pre Boha živého, čo si asi predstavuješ za hovadiny, že sa s tou mačičkou pri tom lese udialo? Ja ti poviem čo:
a, už v ten večer či noc ju zožrala okolidúca líška a možno aj dáky pes na vychádzke, či potulke
b, ak náhodou nie tak skapala na podchladenie či o den o dva od hladu a pri rozklade smrdelo jej telíčko tak, že ju tá spomínaná líška už nemohla minúť
Stojí mi mozog nad takou nebetyčnou tuposťou. To ako že tam na ňu čakal zázračný deduško? Či anjeli zleteli? To ti akože drbe či čo? to si nevedela niekomu darovať, či do útulku zaniesť??? Kua toto je sila. Že zaniesla k lesu a problému sa zbavila...

Jediné čo ti želám je to aby si tvoja dcéra s toho vzala príklad a keď už budeš stará a nepotrebná, nech ťa k lesu zanesie....
willma
17.01.12,15:58
pettte sklidni hormon, boli časy, keď sa nechcené mačatá a štenatá strčili do vreca a šmarili do vody, ani durisovad netvrdí, že dnes by sa zachovala rovnako, a dala mačku do lesa. Jednoducho je tu postupný vývoj, čo bolo voľakedy normálne a bežné, je dnes nemysliteľné. ber to tak a neposudzuj minulosť.
Chokma
17.01.12,17:43
Kokos! Že "odniesla k lesu"!!! No tak to je sila durisovad!!! Ja som ale solídne vytočený, že taký idiot žije medzi nami. Ba čo viac, má aj "príspevok". Byť tebou strčím hlavu hodne hlboko do piesku a mlčíííííím. Pre Boha živého, čo si asi predstavuješ za hovadiny, že sa s tou mačičkou pri tom lese udialo? Ja ti poviem čo:
a, už v ten večer či noc ju zožrala okolidúca líška a možno aj dáky pes na vychádzke, či potulke
b, ak náhodou nie tak skapala na podchladenie či o den o dva od hladu a pri rozklade smrdelo jej telíčko tak, že ju tá spomínaná líška už nemohla minúť
Stojí mi mozog nad takou nebetyčnou tuposťou. To ako že tam na ňu čakal zázračný deduško? Či anjeli zleteli? To ti akože drbe či čo? to si nevedela niekomu darovať, či do útulku zaniesť??? Kua toto je sila. Že zaniesla k lesu a problému sa zbavila...

Jediné čo ti želám je to aby si tvoja dcéra s toho vzala príklad a keď už budeš stará a nepotrebná, nech ťa k lesu zanesie....

http://www.porada.sk/t179014-zbohom-daska.html

:mee::(
lujza.j
17.01.12,19:40
Kokos! Že "odniesla k lesu"!!! No tak to je sila durisovad!!! Ja som ale solídne vytočený, že taký idiot žije medzi nami. Ba čo viac, má aj "príspevok". Byť tebou strčím hlavu hodne hlboko do piesku a mlčíííííím. Pre Boha živého, čo si asi predstavuješ za hovadiny, že sa s tou mačičkou pri tom lese udialo? Ja ti poviem čo:
a, už v ten večer či noc ju zožrala okolidúca líška a možno aj dáky pes na vychádzke, či potulke
b, ak náhodou nie tak skapala na podchladenie či o den o dva od hladu a pri rozklade smrdelo jej telíčko tak, že ju tá spomínaná líška už nemohla minúť
Stojí mi mozog nad takou nebetyčnou tuposťou. To ako že tam na ňu čakal zázračný deduško? Či anjeli zleteli? To ti akože drbe či čo? to si nevedela niekomu darovať, či do útulku zaniesť??? Kua toto je sila. Že zaniesla k lesu a problému sa zbavila...

Jediné čo ti želám je to aby si tvoja dcéra s toho vzala príklad a keď už budeš stará a nepotrebná, nech ťa k lesu zanesie....

http://www.porada.sk/t179014-zbohom-daska.html
Jozefina0401
14.07.12,18:30
Odpoved pre ROZALKU:
To kde s i videla, ze MACKA SA VYSPINI LEN RAZ NA JEDNO MIESTO ??! Prosim Vas, neverte vsetkemu, co tu pisu samozvani "experti" na chov maciek. Chovam 2 macky a mam dlhorocne skusenosti. To by sme nemohli vobec v bytoch chovat macky, aby sme cakali, ze nam obspinia nabytok apod. Treba si kupit/ pozicat odbornu literaturu, ale aby bolo jasne: Macacia toaleta stoji do 20 € a staci ju u nas 2 x denne cistit, macka je totiz CISTOTNE zvieratko / ovela viac ako pes.
Najlepsi a cenovo vyborny je ZVERLIT ako podstielka.

Reakcia na DURISOVU : To co si za cloveka, macka ti nieco poskodila v byte a TY SI JU ODNIESLA K LESU ??!!!!! Takito k+k+ti kym budu na Slovensku zit, stale bude treba utulky, depozity a nikdy v nich nebude miesto pre nove zvieratka.... skoda sa ti venovat a rozculovat sa nad debilom.
A upozornujem : Som ZA KASTRACIU A STERILIZACIU maciek !
bodliak
14.07.12,18:40
Počuj, Mutzenbacherová, ty nevieš, že o mŕtvych len v dobrom ?
Jozefina0401
14.07.12,18:41
Pre macku je nevyhnutne zaobstarat tzv, macaci strom, ktory sa da urobit aj doma: je to drevo obtocene sisalom, na ktorom si macka brusi pazuriky, pretoze to POTREBUJE. Nerobi to schvalne. Je to jednoducho lovec, predator, ktoreho treba predovsetkym pochopit. A lubit..... Je pravda, ye to nie je yvieratko na rok, ale aj 15 - 20 rokov, v byte, a preto si kupte radsej skrecka, ak ste nevyrovnane povahy, alebo byvate casto prec z domu. Alebo morca, doyije sa 2 - 8 rokov, no aj to potrebuje spolocnost, opateru a lasku. Nie su to dekoracie a VECI na pysenie sa pred navstevami, ale zive tvory, ktore s nami komunikuju. Sorry za otvorenost, no stretla som dost hlupakov, ktori napriklad davaju macke na pitie MLIEKO a pod. a este sa vystatuju, ze ich macka pije len to 3,5 % -tne..... :-(
arizona
14.07.12,18:44
Odpoved pre ROZALKU:
To kde s i videla, ze MACKA SA VYSPINI LEN RAZ NA JEDNO MIESTO ??! Prosim Vas, neverte vsetkemu, co tu pisu samozvani "experti" na chov maciek. Chovam 2 macky a mam dlhorocne skusenosti. To by sme nemohli vobec v bytoch chovat macky, aby sme cakali, ze nam obspinia nabytok apod. Treba si kupit/ pozicat odbornu literaturu, ale aby bolo jasne: Macacia toaleta stoji do 20 € a staci ju u nas 2 x denne cistit, macka je totiz CISTOTNE zvieratko / ovela viac ako pes.
Najlepsi a cenovo vyborny je ZVERLIT ako podstielka.

Reakcia na DURISOVU : To co si za cloveka, macka ti nieco poskodila v byte a TY SI JU ODNIESLA K LESU ??!!!!! Takito k+k+ti kym budu na Slovensku zit, stale bude treba utulky, depozity a nikdy v nich nebude miesto pre nove zvieratka.... skoda sa ti venovat a rozculovat sa nad debilom.
A upozornujem : Som ZA KASTRACIU A STERILIZACIU maciek !

Jozefinka, odovedas na 2 roky staru temu ;)

Rozalka ti mozno odpovie,ale ( Daska) - durisovad uz nie...:mee: http://www.porada.sk/t179014-zbohom-daska.html
igor3006
16.07.12,18:34
My už roky používame Catsan,maximálne spokojnosť.