MatoB
27.03.10,12:15
Zdravim Vas,

Potreboval by som vediet Vas nazor, ak mam internetovy obchod z elektronikou atd. a som neplatca DPH je moj predpoklad spravny, ze to ovplivnuje pocet objednavok. Ze firmy (Platcovia DPH) odomna nebudu tovar kupovat? Teda ten kto si vsimne, ze som neplatca DPH?
Ak mam pravdu a mate skusenosti o ake % zakaziek prichadzam? (odhad)

Dakujem
padro
27.03.10,12:11
myslim ze nie o vela.
dorah34
29.03.10,12:59
ahoj, % nedokazem odhadnut, ale robila som v elektronike a kazdy z mojho okolia, kto ma zivnost, snazi sa elektroniku nakupovat na zivnost - fotak, kamera, televizor, monitory, notebooky, tlaciarne, dokonca aj veze - zo vsetkeho si podnikatel moze odpisat DPH aj ked to vlastne kupi domov (hoci by teda nemal, ale sme na slovensku, kde sa bezne robia horsie veci). urcite je to velmi vela ludi a som presvedcena,ze fakt, ze si neplatca znamena, ze pre vsetkcyh tychto ludi si drahsi o 19% ako tvoja konkurencia, co je strasne vela. dokonca aj nepodnikatelia casto kupia elektroniku, blok daju do nakladov znamemu so ZL a on im vyplati DPH, ktoru si odrata.
Nikto, kto je platca DPH si u teba nekupi, preco by mal, ked inde to ma o 19% lacnejsie.
MatoB
29.03.10,18:55
no fasa a teraz si predstavte ze okrem elektroniky poskytujem aj sluzby v oblasti IT konkretne tvorba webstranok, domeny, webhosting cize vacsinou pre firmy takze asi sa mi oplati byt platcom ze?
Ingrid Ondruskova
29.03.10,19:06
Určite...
padro
29.03.10,19:11
no ale ti podnikatalia si vedia kupit elektroniku aj vo velkoobchode... v tych IT sluzbach tam uz je to dost problem,... lenze ako platca dph zase to dph aj budes platit a pozor na to nie su to male sumy, ja keby som nemusel byt tak si vyberiem moznost nebyt platcom(ak by som mal len obchod) tak si to radsej zrataj este :)
MatoB
29.03.10,19:16
Myslim, ze v pripade IT sluzieb je lepsie v mojom pripade byt platcom ako neplatcom DPH. či?
padro
29.03.10,19:21
Myslim, ze v pripade IT sluzieb je lepsie v mojom pripade byt platcom ako neplatcom DPH. či?

v tomto pripade asi ano i ked asi budes musiet zvysit ceny.
dolfort
01.04.10,11:57
no fasa a teraz si predstavte ze okrem elektroniky poskytujem aj sluzby v oblasti IT konkretne tvorba webstranok, domeny, webhosting cize vacsinou pre firmy takze asi sa mi oplati byt platcom ze?

pri doménach a webhostingu DPH zaváži, pri IT službách typu tvorba webov podľa mňa nie, nebýva s tým problém. No a v čom je problém že by si sa nemohol stať dobrovoľným platcom DPH?
MatoB
01.04.10,22:25
Nepochopil som teraz co myslis slovom "DPH zaváži" :D . V nicom neni problem, ňevím.
marjankaj
01.04.10,22:43
JAko IQ mam nad 130 ale nepochopil som teraz co myslis slovom "DPH zaváži" :D . V nicom neni problem, ňevím.

S takým IQ by si si mohol pozrieť zákon o DPH. Tam je to všetko napísané.

Ak budeš fakturovať iba služby tak napríklad namiesto 100 € budeš ako platca DPH fakturovať + 19% teda 119 € a tých 19 € budeš musieť odviesť na DÚ. Od toho si budeš môcť odpočítať DPH ktorú zaplatíš na vstupe(záleží na tebe, čo si tam dáš auto alebo iné)
Tvojmu zákazníkovi bude jedno či zaplatí 100 € a neodpočíta si žiadnu DPH alebo zaplatí 119 € a odpočíta si 19 € od svojej daňovej povinnosti.
Ty budeš mať starosti navyše s evidovaním DPH a podávaním daňových priznaní každé tri mesiace.
Ak predávaš tovar, tam je to iné tam sa ti to asi oplatí. Na vstupe si môžeš uplatniť odpočet DPH, ktorú si zaplatil pri nákupe tovaru.

Takže daj si to do tabuľky a rátaj. Ty vieš svoje obraty. A zisk si asi budeš vedieť vyrátať. To je to o čo tu ide.
MatoB
02.04.10,14:43
S takým IQ by si si mohol pozrieť zákon o DPH. Tam je to všetko napísané.

Ak budeš fakturovať iba služby tak napríklad namiesto 100 € budeš ako platca DPH fakturovať + 19% teda 119 € a tých 19 € budeš musieť odviesť na DÚ. Od toho si budeš môcť odpočítať DPH ktorú zaplatíš na vstupe(záleží na tebe, čo si tam dáš auto alebo iné)
Tvojmu zákazníkovi bude jedno či zaplatí 100 € a neodpočíta si žiadnu DPH alebo zaplatí 119 € a odpočíta si 19 € od svojej daňovej povinnosti.
Ty budeš mať starosti navyše s evidovaním DPH a podávaním daňových priznaní každé tri mesiace.
Ak predávaš tovar, tam je to iné tam sa ti to asi oplatí. Na vstupe si môžeš uplatniť odpočet DPH, ktorú si zaplatil pri nákupe tovaru.

Takže daj si to do tabuľky a rátaj. Ty vieš svoje obraty. A zisk si asi budeš vedieť vyrátať. To je to o čo tu ide.

marjankaj nehnevaj sa namna ale mozes mi, prosim, ta povedat preco robis so mna debila???:mad:
Ja som sa nepytal ako sa plati a pripocitava DPH a ani ako sa odvadza ale, ze nechapem slovnemu spojeniu s prispevku cislo 9. Dakujem za sprijemnenie dna.
Danielle369
02.04.10,14:54
pri doménach a webhostingu DPH zaváži, pri IT službách typu tvorba webov podľa mňa nie, nebýva s tým problém. No a v čom je problém že by si sa nemohol stať dobrovoľným platcom DPH?

Myslel to tak že pri doménach a webhostingu by ti pomohlo ak by si bol plátca DPH.....zrejme by ťa oslovilo viac firiem ktorí sú plátcami DPH aby si to mohli odpočítať
padro
02.04.10,15:05
marjankaj nehnevaj sa namna ale mozes mi, prosim, ta povedat preco robis so mna debila???:mad:
Ja som sa nepytal ako sa plati a pripocitava DPH a ani ako sa odvadza ale, ze nechapem slovnemu spojeniu s prispevku cislo 9. Dakujem za sprijemnenie dna.
nechapem tvoju reakciu ved ti to vysvetlila.
MatoB
02.04.10,15:26
nechapem tvoju reakciu ved ti to vysvetlila.
A kedy som sa ja pytal ako sa pripocitava DPH odvadza DPH a podobne?????
MatoB
02.04.10,15:30
A pochybujem ze zakon o DPH mi povie ci je lepsie v pripade poskytovania webhostingu byt alebo nebyt platcom
marjankaj
02.04.10,15:30
Myslel to tak že pri doménach a webhostingu by ti pomohlo ak by si bol plátca DPH.....zrejme by ťa oslovilo viac firiem ktorí sú plátcami DPH aby si to mohli odpočítať

Tým firmám môže byť naozaj jedno, či zaplatia 100 € za faktúru a neodpočítajú si nič, alebo zaplatia 119 € a o tých 19 € zaplatia menej DPH daňovému úradu.
Ak budeš platca DP, pribudne ti administratívy, viac budeš platiť za účtovníctvo, nebudeš si môcť uplatňovať paušálne výdavky....

Veď nech sa spýta svojho účtovníka, alebo si nájde lepšieho. Ten vie aké má príjmy a výdavky. Treba vychádzať z konkrétnych údajov. Ak presiahne obrat 49790 € za 12 predchádzajúcich mesiacov, tak je povinný sa zaregistrovať ako platca DPH. Ale to by ten jeho účtovník mal vedieť.
marjankaj
02.04.10,15:35
A pochybujem ze zakon o DPH mi povie ci je lepsie v pripade poskytovania webhostingu byt alebo nebyt platcom

Veď si vyrátaj aký budeš mať zisk ako platca a ako neplatca DPH. A porovnaj.
Cieľom podnikanie je dosiahnutie zisku. Alebo ty máš iné kritériá? Okrem toho že podnikáš ako s.r.o., môžeš podnikať aj ako fyzická osoba. Tak si to budeš môcť porovnať aj v praxi. s.r.o. bude platiteľ, a FO bude neplatiteľ.
padro
02.04.10,17:50
A kedy som sa ja pytal ako sa pripocitava DPH odvadza DPH a podobne?????
ved otom to je :)
MatoB
03.04.10,13:24
Okrem toho že podnikáš ako s.r.o., môžeš podnikať aj ako fyzická osoba. Tak si to budeš môcť porovnať aj v praxi. s.r.o. bude platiteľ, a FO bude neplatiteľ.

Zaujimavy navrh ked bude viacej lovov a viac casu tuto moznost mozno vyuzijem :)
Priznam sa ale uvazoval som nad tymto nedavno:rolleyes:.
marjankaj
03.04.10,13:47
Zaujimavy navrh ked bude viacej lovov a viac casu tuto moznost mozno vyuzijem :)
Priznam sa ale uvazoval som nad tymto nedavno:rolleyes:.

Na založenie živnosti ti stačí 3,32 € toľko snáď máš.
MatoB
04.04.10,11:59
Na založenie živnosti ti stačí 3,32 € toľko snáď máš.

No ha ha ha ak sa hnevas na mna za moju rekciu na teba prepac mal som vcera trosku blby den. No tolko hadam nazbieram volade :D ale mal som tym na mysli nie love na zivnost ale na iny biznis.
dorah34
07.04.10,14:17
ak sa nemylim, otazka neznie, ci sa mu oplati byt platcom pri sucasnom obrate, ale o kolko potencialnych zakaziek prichadza.

takze, MatoB, prichadzas o vacsinu zakaziek od platcov DPH. Ak obchodujes najma so sukromnymi osobami alebo drobnymi podnikatelmi, tak sa ti to mozno velmi neoplati, lebo ti narastu naklady.
V pripade elektroniky by som ale nezabudala na to, co som spomenula vyssie - ak je to aj sukromna osoba, ale je to podnikatel, elektroniku si kupi ako firma, aj ked ju vezme domov.

Ak chces oslovovat vacsinu beznych firiem (medzi co pocitam aj mnozstvo FO - podnikatelov), tak o nich prichadzas, lebo si pre nich drahy.

Ale rozhodnut sa skutocne musis sam.
MatoB
07.04.10,15:15
Ja som zas cital na internete alebo kde mozno mozno ze je to aj tu na porade ze niekto sa isiel registrovat za platcu DPH a zamietli mu to to sa moze stat? To tam potrebujem pisat aj dovody? A este otazka k DU pri registracii DPH a odvadzani.... potrebujem osobne navstivit DU? Ako casto? Nerad by som lebo ze som daleko od neho a hlavne mimo casu.

Dakujem
MatoB
07.04.10,15:20
Este mam jednu poznamocku nechcel som to pisat do mojej vyssej reakcii aby to neplietlo ale mam teraz za posledny tyzden 3 skusenosti s platcom DPH jeden zivnostnik ked zistil ze som neplatca DPH zrusil objednavku a to iste v ten isty den jedna srocka (3 klientov za den som nikdy este nemal - tymto sa to neporusilo) ale pozrite sa mam webhostingovy balik A za cenu 10€ / rocne platcovia DPH s tym nic nenarobia ak myslim spravne nemaju ukol spojeny s DPHckou navyse ak by som bol platcom DPH cena tohoto webhostingu by sa mi zvysila na 11,90€ / rok platca DPH by si u man uz objednal tento webhosting ale ma starostui s DPHackou ak sa nemylim odrata si 1,9€ cize ten hosting ma za 10 tak ci tak ale musi uctovnicke(ovi) zaplatit o jednu robotu navyse. TO JE K COMU DOBRE?

Pri elektronike to chapem ja si odratam z tovaru ale pri webhostingu si mam s coho odratat DPH ked vsetko je zo zahranicia neplatci DPH?

Ak sa mylim opravte ma zakazal som uctovnikovi bavit sa somnou o DPHcke tak som jelen teraz s toho :)
dorah34
07.04.10,18:23
no, bohuzial nemozes byt platcom DPH pri jednej cinnosti a zaroven neplatcom DPH pri tej druhej. byt tebou, asi by som zvazila, ktory biznis ti robi vacsi podiel a rozdelila to ako ti radil niekto uz predo mnou - ze si urob na jednu cinnost sro a ako FO zostanes neplatcom, platcom DPH bude len sro - v tejto cinnosti budes mat pravdepodobne aj vyssie obraty a vacsie objemy objednavok, takze sa ti to oplati.
Dáša_
07.04.10,18:39
mato, nechcem robit paniku, ale nemal si sa nahodou registrovat na dan podla paragrafu 7?

Je už pokročilá nočná hodina na mňa, ale rozhodne to stojí za prelúskanie.

Ak som správne pochopila, od zahraničnej osoby, neplatiteľa dph v svojej krajine nakupujes webhostingové služby?

Teraz neviem, tu na porade sú odborníci, ktorí budú vedieť s určitosťou povedať.

Naozaj sa hlboko ospravedlnujem, ak tu teraz vnášam skreslené informácie.
marjankaj
07.04.10,18:59
mato, nechcem robit paniku, ale nemal si sa nahodou registrovat na dan podla paragrafu 7?

Je už pokročilá nočná hodina na mňa, ale rozhodne to stojí za prelúskanie.

Ak som správne pochopila, od zahraničnej osoby, neplatiteľa dph v svojej krajine nakupujes webhostingové služby?

Teraz neviem, tu na porade sú odborníci, ktorí budú vedieť s určitosťou povedať.

Naozaj sa hlboko ospravedlnujem, ak tu teraz vnášam skreslené informácie.

No ja neviem. Svojmu účtovníkovi zakázal baviť sa s ním o DPH, zákon o DPH mu je na nič, IQ má nad 130, naozaj neviem, prečo by mal počúvať nás. Možno sa ešte neskôr dozvieme ďalšie "nepodstatné" informácie. Debata môže ísť odznova.:eek:
MatoB
08.04.10,07:26
Podla §7 sa potrebujem registrovat za platcu DPH len vtedy ak prijimam/ponukam sluzby do statov EU. A ja prijimam sluzby len z USA (domeny) Azia (niektore programy) a SR zeleza (servery) §7 ovladam velmy dobre aj bez toho IQ. marjankaj ked napisem ze som susedovi zakazal chodit na zachod aj to mi budes vycitat? A ak dobre ovladam IQ 130 je priemerny slovak, neviem ako ty podla tvojich reakcii musis mat pod 90.

Dáša_ webhostingove sluzby nenakupujem od nikoho webhosting poskytujem. Ospravedlnujem sa v prispevku 25 som sa sekol a trosku na blba som to tam napisal (marjankaj nezabudni mi to vycitat) vsetko je od neplatcov DPH zo zahranicia a zo slovenska su len servery od platcu DPH.

Co sa tyka toho §7 je mnoho ludi ktory to doteraz ignoruju. Ja samozrejme nie.
marjankaj
08.04.10,12:35
Podla §7 sa potrebujem registrovat za platcu DPH len vtedy ak prijimam/ponukam sluzby do statov EU. A ja prijimam sluzby len z USA (domeny) Azia (niektore programy) a SR zeleza (servery) §7 ovladam velmy dobre aj bez toho IQ. marjankaj ked napisem ze som susedovi zakazal chodit na zachod aj to mi budes vycitat? A ak dobre ovladam IQ 130 je priemerny slovak, neviem ako ty podla tvojich reakcii musis mat pod 90.

Dáša_ webhostingove sluzby nenakupujem od nikoho webhosting poskytujem. Ospravedlnujem sa v prispevku 25 som sa sekol a trosku na blba som to tam napisal (marjankaj nezabudni mi to vycitat) vsetko je od neplatcov DPH zo zahranicia a zo slovenska su len servery od platcu DPH.

Co sa tyka toho §7 je mnoho ludi ktory to doteraz ignoruju. Ja samozrejme nie.

A čítal si aj §68?
MatoB
08.04.10,18:05
A čítal si aj §68?

:eek: Uslo mi nieco? :confused:
marjankaj
08.04.10,18:14
:eek: Uslo mi nieco? :confused:

To ja s mojím IQ ani netuším.
Z úvodného príspevku na ani nenapadlo:
1. že prijímaš služby zo zahraničia
2. Keď si to už naznačil, tak zase som nevedel, že ide o USA a Áziu
3.
4.

Takže asi počkám asi do 150-teho príspevku, možno to už bude kompletné.
IQ sa asi u každého prejavuje inak.
MatoB
08.04.10,18:19
To ja s mojím IQ ani netuším.
Z úvodného príspevku na ani nenapadlo:
1. že prijímaš služby zo zahraničia
2. Keď si to už naznačil, tak zase som nevedel, že ide o USA a Áziu
3.
4.

Takže asi počkám asi do 150-teho príspevku, možno to už bude kompletné.
IQ sa asi u každého prejavuje inak.

Mozem ta poprosit k veci ok mam IQ len 16 tak k veci mam hupacieho konika povedz mi co mas na jazyku ohladom toho §68

:rolleyes:
marjankaj
08.04.10,18:26
Mozem ta poprosit k veci ok mam IQ len 16 tak k veci mam hupacieho konika povedz mi co mas na jazyku ohladom toho §68

:rolleyes:

Ako to mám vedieť? Dávaš nejasné otázky, nevidel som ani jednu tvoju faktúru. Ten kto o toho vidí(tvoj účtovník) sa s tebou o tom baviť nesmie.
S IQ 130 by si snáď mohol prečítať jeden paragraf a vybrať si čo sa týka teba. A načo by som ti to mal vôbec hovoriť, keď DPH ťa nezaujíma?
MatoB
08.04.10,18:37
Aha hovoris v muzskom rode som myslel ze si dievca podla tej marianky v nicku. Pisal som hore ze som odementnel mam uz IQ 16 - hupacieho konika nechce sa mi to citat - nemam cas. Staci mi skratene povedat. Verejne sa ti ospravedlnujem za to ze som napisal ze DPH ma nezaujima mohol by si mi napisat co si tym paragrafom 68 mal na mysli? Sak asi len pre srandu si to nenapisal.

To som si stihol vsimnut ze IQ sa prejavuje u kazdeho inak.
MatoB
08.04.10,20:42
To ja s mojím IQ ani netuším.

Pocuj a tvoje IQ je kolko?
marjankaj
09.04.10,16:52
Aha hovoris v muzskom rode som myslel ze si dievca podla tej marianky v nicku. Pisal som hore ze som odementnel mam uz IQ 16 - hupacieho konika nechce sa mi to citat - nemam cas. Staci mi skratene povedat. Verejne sa ti ospravedlnujem za to ze som napisal ze DPH ma nezaujima mohol by si mi napisat co si tym paragrafom 68 mal na mysli? Sak asi len pre srandu si to nenapisal.

To som si stihol vsimnut ze IQ sa prejavuje u kazdeho inak.

Sorry za preklep. Malo byť §69. Ale sú aj iné §7a,§15 §16. Neviem, čo všetko sa na teba vzťahuje. Ale načo ti to píšem, keď sa ti aj tak nechce čítať. Môžem ísť robiť aj niečo užitočnejšie.
marjankaj
09.04.10,16:53
Pocuj a tvoje IQ je kolko?
Ešte som si ho nedal odmerať. Na čo je to dobré? Máš s tým niekde zľavy?
danushka
09.04.10,18:34
Ešte som si ho nedal odmerať. Na čo je to dobré? Máš s tým niekde zľavy?

mimotemy
Janík, keď odpočítam DPH z Tvojho IQ, stále Ti ostáva minimálne holý slovenský priemer 130. A o Tvojej nekonečnej trpezlivosti vôbec netreba pochybovať. Nebuď skromný, lebo my sme tu na Teba pyšní, opravujem pyšné ;)
Dáša_
10.04.10,05:55
No ja sa pokúsim to trochu zhrnúť z mojho pohľadu:
1. čo sa týka predaja elektroniky a dph - základná otázka je, kto u teba nakupuje - iba nepodnikatelia? Aké sú tvoje vstupy? Minimálne? Tak potom bez dph.
2. ak ale elektroniku predávaš aj podnikateľom, platiteľom, tak potom by som ja osobne odporučila stať sa platiteľom. Teraz síce vieš, že si prišiel o 2-3 zákazky, ale v skutočnosti ich môže byť oveľa viac. lebo keď hľadám najlacnejší PC a prídem k tebe na stránku, hľadám, či si alebo nie si platiteľ. A ke´d nie si, tak pre mňa (ako platiteľa) končíš - si drahší. (hovorím stále o predaji železa). Možno že v skutočnosti by to bolo pre mňa lacnejšie, ale nebudem to porovnávať, proste idem k inému.

3. čo sa týka služieb, na posúdenie, či sa náhodou nemusíš registrovať ako platiteľ od 1.1., na to asi máme málo informácii. Skôr asi nie, ale to by bolo treba pozrieť doklady a naozaj to celé preskúmať.
Tu máš samozrejme pravdu v tom, že v službách si ako neplatiteľ lacnejší pre všetkých - jediné riešenie železo predávaš ako sro a webhosting poskytuješ ako FO neplatiteľ. Sú to dve rozdielne činnosti a tak nájsť zlatú strednú cestu asi nebude optimálne.

A ak chceš prevádzkovať obe činnosti v jednej firme, tak potom treba zvažovať, z čoho máš viac, čo ťa "živí" a zariadiť sa podľa toho.
MatoB
10.04.10,07:39
No ja sa pokúsim to trochu zhrnúť z mojho pohľadu:
1. čo sa týka predaja elektroniky a dph - základná otázka je, kto u teba nakupuje - iba nepodnikatelia? Aké sú tvoje vstupy? Minimálne? Tak potom bez dph.
2. ak ale elektroniku predávaš aj podnikateľom, platiteľom, tak potom by som ja osobne odporučila stať sa platiteľom. Teraz síce vieš, že si prišiel o 2-3 zákazky, ale v skutočnosti ich môže byť oveľa viac. lebo keď hľadám najlacnejší PC a prídem k tebe na stránku, hľadám, či si alebo nie si platiteľ. A ke´d nie si, tak pre mňa (ako platiteľa) končíš - si drahší. (hovorím stále o predaji železa). Možno že v skutočnosti by to bolo pre mňa lacnejšie, ale nebudem to porovnávať, proste idem k inému.

3. čo sa týka služieb, na posúdenie, či sa náhodou nemusíš registrovať ako platiteľ od 1.1., na to asi máme málo informácii. Skôr asi nie, ale to by bolo treba pozrieť doklady a naozaj to celé preskúmať.
Tu máš samozrejme pravdu v tom, že v službách si ako neplatiteľ lacnejší pre všetkých - jediné riešenie železo predávaš ako sro a webhosting poskytuješ ako FO neplatiteľ. Sú to dve rozdielne činnosti a tak nájsť zlatú strednú cestu asi nebude optimálne.

A ak chceš prevádzkovať obe činnosti v jednej firme, tak potom treba zvažovať, z čoho máš viac, čo ťa "živí" a zariadiť sa podľa toho.

Poradim sa o tom z uctovnikom ked k nemu pojdem pre istotu.