horstik
12.10.05,08:31
Ahojte. Chcem sa len podeliť o skúsenosť z posledných troch dní. Moja neter po ukončení školy začala s pomocou celej rodiny v máji podnikať./kaderníctvo, kozmetika./ Má dvoch zodpovedných zástupcov. Pred začatím činnosti sa bola osobne pýtať na živnostenskom úrade, či stačí ak ich zamestná na dohodu. Poradili jej: áno. Prihlásené boli, jedna od mája, druhá od septembra, keď začala vykonávať aj kozmetiku. V pondelok jej prišla kontrola zo živnostenského úradu. Všetko bolo v poriadku, až na to, že pani kontrolórke sa nepáčilo, že sú na dohodu. Bolo to potrebné prerobiť na kratší prac.čas /podľa jej slov 2 hod.týžd./ a doniesť všetko na úrad dnes o 8.00. Dnes tam zaniesla zmluvy na 5 hod/týždeň, prihlášky a výkazy zaplatené doteraz. Lenže pani kontrolórka mojej neterke povedala, že za kažkú zodpoved.zást. jej dá pokutu 20000 korún. Ak vraj má prižmúriť oko, tak zajtra ráno má doniesť zmluvy na 15!!!hod/týž. platné od mája.
Dosť som sa rozkecala,ale mi veríte, že mnou klepe.
Dana
Zita5
12.10.05,06:43
No neviem , či sa niečo zmenilo , ale zodpovedný zástupca musí byť v pracovnom pomere . To sa ešte čudujem , že po skončení školy dostala na kaderníčku živnosť. Priateľka môjho syna ju nedostala , že nemá odpracované roky a bolo jej navrhnuté zo strany ŽÚ , aby absolvovala skúšky cez živnostenskú komoru za poplatok 4 000,- Sk , kde by jej vydali certifikát a na základe toho by jej vystavili živnostenské oprávnenie - ŽL .:)
učtovníčka
12.10.05,09:12
Aj mne sa podarilo odhaliť takéhoto živnostníka, ktorý podniká so zodpovedným zástupcom na ŽL ale nemá s ním žiadnu zmluvu."Lebo jemu to nikto nepovedal".
Prišiel aby som mu nahlásila brigádnika a skoro som odpadla keď som to zistila.
Zatiaľ som ho ihneď nahlásila ako zamestnávateľa na DÚ,SP a registrovala zodpov. osobu ako zamestnanca. Urobila som pracovnú zmluvu podľa §49 na 20 hod.mesačne.Viem mu urobiť dohodu na predchádzajúce obdobie, ale aj tá mala byť zaregistrovaná v SP do konca mája.Podniká od 24.3.2004.
Neviem inak ako mu pomôcť, len ho nahlásiť do KDH a naučiť modliť
aby mu neprišla kontrola.
Vie mi niekto poradiť niečo účinnejšie.Vopred ďakujem za každú dobrú radu.
ondrejvla
12.10.05,10:24
Úplne náhodou som sa pozrela do tejto témy a takmer som zmeravela! Ja som už 1,5 roka preč z firmy, kde som zodpovedný zástupca pre hotel, upozornila som ich pri odchode, že si ho musia zmeniť. Teraz som zistila, že to vôbec nezmenili, ja nepoberám od nich žiaden príjem, a teraz babo raď! Mám ich nahlásiť na ŽÚ, že som tam už nie, alebo ich jednoducho "bonznúť" aby sa spamätali? Povedali mi, že žiadneho zodp.zástupcu nemajú, takže nemôžu meniť. A čo teraz ja...
Jana Motyčková
12.10.05,10:32
Živnostenský zákon, §11 ods.1 hovorí, že zodpovedný zástupca musí byť v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi. Iné obmedzene v zákone som nenašla. Pracovnoprávny vzťah je aj dohoda (pozri formuláciu §223 ods.1), takže v princípe z hľadiska živnostenského by mohla byť dohoda. Lenže dohoda o vykonani práce musí byť uzatvorená na konkrétnu úlohu, vymezdenú výsledkom a to sa na zodpovedného zástupcu zrejme našiť nedá. Takže po správnosti by to mal byť pracovný pomer, ale neviem, či živnostenský úrad je zrovna ten, ktorý má za to dávať pokutu - z hľadiska živnostenského je všetko v poriadku. Pokutu môže dať inšpektorát práce. Upozorňujem, nie som expert na živnostenský zákon.

Pokiaľ ide o pracovný pomer - nikde v živnostenskom zákone nie je obmedzenie na výšku pracovného úväzku, takže aj úväzok na 5 hod by mal byť v poriadku. Pokiaľ ale zmeníte dohody na pracovné pomery s platnosťou už od mája, hrozia Vám pokuty za neprihlásenie pracovníka do Sociálnej poisťovne a penále za včas neodvedené poistné do SP a ZP.

Čo robiť ?
Ja by som si asi nechala vyrubiť pokutu aj s odôvodnením (to v rozhodnutí býva), voči pokute by som sa odvolala, ak by v tom odôvodnení nebolo niečo o čom neviem. Čo najskôr by som so zodpovednými zástupcami uzavrela PP na kratší úväzok (5h týždenne).
Je riziko, že s tou pokutou nič nenarobím, ale aspoň mi nehrozia ďalšie pokuty zo SP a ZP.
Jana Motyčková
12.10.05,10:36
To sa ešte čudujem , že po skončení školy dostala na kaderníčku živnosť. Priateľka môjho syna ju nedostala , že nemá odpracované roky a bolo jej navrhnuté zo strany ŽÚ , aby absolvovala skúšky cez živnostenskú komoru za poplatok 4 000,- Sk , kde by jej vydali certifikát a na základe toho by jej vystavili živnostenské oprávnenie - ŽL .:)Práveže dostala živnosť, lebo ju bude prevádzkovať prostredníctvom zodpovedného zástupcu - na to ho potrebuje, že nemá vzdelanie alebo prax.
Pepa
12.10.05,10:56
No, toto je teda vec. Môj "šéf" má ŽL /už asi 7, keďže sa živnosť nedá rozširovať ale treba vždy nový ŽL/ a na jednu z činností má zodpovedného zástupcu. Pred x rokmi nám bolo povedané - dohoda o vykonaní práce. Ale už asi dva roky činnosť, na ktorú bol "zástupca" nevykonáva, v ŽL je však uvedený. No to ma teda zaujíma čo bude s "takýmto" prípadom. V piatok to idem "vyzistiť", dám vám vedieť.
horstik
13.10.05,04:37
Mne je to jasné, že tam bude doplatok za odvody, penále a všetka robota s výkazmi atď.. Ide o to, že tá pracovníčka sa stále chce na niečom dohodnúť, napríklad včera poobede navrhla, aby sme ich zamestnali s hodinovou mzdou 5,- alebo 10,-Sk./ale od mája/. A vraj odvody do sociálnej p. sú len 14 percent, lebo je to podľa nej vedľajší pracovný pomer. Čo je podľa mňa hlúposť. Neter má teda dohodu do 11.10. a od 12.10. pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas /muselo to byť na 15 hodín týždenne./. Najlepšie by bolo, keby dala za to obdobie pokutu a hotovo. Mne ide o to, že s ňou nie je normálna reč a každú chvíľu niečo mení. Dokonca aj pán, ktorý s ňou bol na kontrole, ju pri ďalšom jednaní stále upozorňoval, prečo to robí a radšej odišiel, lebo to asi nemohol počúvať.
STRELEC
13.10.05,06:05
.....
Pokiaľ ide o pracovný pomer - nikde v živnostenskom zákone nie je obmedzenie na výšku pracovného úväzku, takže aj úväzok na 5 hod by mal byť v poriadku. Pokiaľ ale zmeníte dohody na pracovné pomery s platnosťou už od mája, hrozia Vám pokuty za neprihlásenie pracovníka do Sociálnej poisťovne a penále za včas neodvedené poistné do SP a ZP.
....
Ja len doplním skúsenosť: U zodpovedného zástupcu teoreticky postačuje 1 hod. mesačne. Dávam úväzok 5 (mesačne), min. mzda, II-III. U nás (Prešov) pri kontrole živnoúradom len pokrčili plecami - bod splnený.